Americká námořní pěchota přesunuje houfnice do Sýrie

M777A2 v akci; větší foto / Ermanarich; CC BY-SA 4.0

Do okolí syrského města Rakka se přesunul kontingent americké námořní pěchoty (US Marine Corps). Mariňáci pomocí tažných houfnic M777A2 podpoří ofenzivu do města Rakka, hlavní bašty Islámského státu (IS).

V posledních měsících v Sýrii operovaly údajně stovky členů amerických speciálních sil. Američtí speciálové podporovaly v boji s IS jednotky Syrských demokratických sil SDF (Syrian Democratic Forces). Hlavní vojenskou složkou SDF jsou kurdské Lidové ochranné síly YPG (Yekîneyên Parastina Gel).

Jednotka Mariňáků má pomocí houfnic M777A2 poskytovat palebnou podporu při dobývání města Rakka. Podobně námořní pěchota poskytuje od jara 2016 palebnou podporu iráckým a kurdským silám při dobývání iráckého Mosulu.

Počet nasazených mariňáků americké námořní pěchoty není oficiálně znám, má jít údajně o několik stovek mariňáků. Nejde jen o obsluhu děl, ale také o jednotky zajišťující ochranu houfnic a logistické jednotky.

Tažná houfnice M777A2 má hmotnost 4400 kg, přechod z pochodové do palebné pozice houfnice zvládne za 2:10 min. Střední transportní letoun C-130 Hercules přepraví dvě M777A2. Dostřel s klasickou municí je 24 km, s municí s dnovým výtokem (BB) 30 km a s municí s koncovým navedením (Excalibur; 70 000 $/ks) 40 km.

Mariňáci jsou součástí 11. námořní expediční jednotky (11th Marine Expeditionary Unit), která opustila svou základnu ve městě San Diego v říjnu minulého roku. Jednotka zamířila na na americkou základnu v africkém státě Džibutii. Z afrického státu se členové námořní pěchoty přesunuli letecky do Kuvajtu a následně do Sýrie.

Současná americká iniciativa v Sýrii ale není podle The Washington Times výsledkem žádosti prezidenta Donalda Trumpa - akce se připravovala několik měsíců.

Důvodem nasazení houfnic je sezónní špatné počasí na severu Sýrie, které omezuje poskytování letecké podpory pozemním jednotkám. “Mariňáci odpověděli na problém, kterému operace (ofenzíva na město Rakka - pozn. red.) čelí,” citují The Washington Post nejmenovaného představitelé ministerstva obrany.

Současná situace v Sýrii. Jednotky SDF (žluté) se připravují na útok na Rakka. Červené provládní jednotky a zelené proturecké povstalecké jednotky jsou vzdálené cca 100 km západně ze jezerem Assad. Šedá barva označuje území IS; větší foto / Public Domain

Současné nasazení houfnic M777A2 ale není prvním případem rozmístění těžkých amerických vojenských zbraní v Sýrii. Podle generálporučíka Stephena Townsende malé jednotky americké armády s mobilními raketovými systémy (HIMARS) podporovaly v Sýrii akce speciálních jednotek.

Podle polského deníku Defence24 americké raketomety HIMARS vedly palbu na cíle IS z tureckého území. Pomocí raket GMLRS+ dokáži raketomety HIMARS ničit cíle na vzdálenost až 120 km (M30/M31 - 84 km).

Členové americké námořní pěchoty tak představuji další významné posílení americké vojenské přítomnosti v Sýrii. O víkendu do sýrie zamířily americké jednotky s vozidly Strkyer - podle posledních zpráv má jít o elitní členy 75. pluku rangerů (75th Ranger Regimen).

75. pluk rangerů je elitní jednotka lehké pěchoty americké armády, která se specializuje na úderné operace -  přímé útoky, obsazování letišť, aeromobilní a výsadkové operace, speciální průzkum nebo údery na vysoce hodnotné cíle. Oficiálně má pluk zamezit srážkám mezi tureckými, kurdským a syrskými provládními jednotkami a zajistit udržení pozornosti všech stran v boji s IS.

Pluk operuje v a okolí města Manbidž ležícího 110 km severozápadně od města Rakka.

Zdroj: The Washington Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů v Sýrii tanky německé výroby Leopard 2A4. Za ...

ANALÝZA: Minomet - trpaslík se silou obra

Minomet má mezi zbraňovými systémy unikátní postavení. Jedná se o velmi lehký a jednoduchý zbraňový ...

Testy houfnice M777ER s nejdelším dostřelem na světě

Vojenský výzkumný závod Picatinny Arsenal americké armády (US Army) pokračuje ve střeleckých ...

Vysoká hra: Americké Strykery v Sýrii uklidňují Turky

O víkendu se do severosyrského města Manbidž přesunuly z Turecka americké vojenské jednotky s ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • liberal shark
  19:15 14.03.2017

  Dokazu si predstavit, ze tech 19 del raze 155 mm, ktere ma ACR koupit, bude prave M777. Mohly by tvorit delostrelecky oddil budouci pesi brigady.

  Dokazu si predstavit, ze tech 19 del raze 155 mm, ktere ma ACR koupit, bude prave M777. Mohly by tvorit delostrelecky oddil budouci pesi brigady.

 • rasto12
  01:25 14.03.2017

  "Cejkis: Založte si vlastní web, najděte podle Vás zajímavé články, přeložte je a publikujte (se souhlasem jejich autora). Nemusíte tady být, když se vám zdejší články nelíbí. ...Zobrazit celý příspěvek

  "Cejkis: Založte si vlastní web, najděte podle Vás zajímavé články, přeložte je a publikujte (se souhlasem jejich autora). Nemusíte tady být, když se vám zdejší články nelíbí. Zkuste Parlamentní listy, Aeronet nebo Sputnik,..."

  Viem, že Vám asi ušli nervy , ale toto nie je správna cesta. Práve naopak. Toto je presne zlá cesta. "Choď preč, lebo mne sa nepáči čo píšeš" je detinské. Parlamentní listy, Aeronet, Sputnik sú fakt pre určitú skupinu zdroje. Ja som si ich vďaka určitému proti Ruskému listu pozrel a musím skonštatovať, že je to propaganda, ale....niekedy sú fakt dobrý zdroj.Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  16:44 12.03.2017

  1) @ sokol.vojtech@gmail Ohledně české terminologie, zkus se podávat do diskuze pod článkem: ...Zobrazit celý příspěvek

  1)

  @ sokol.vojtech@gmail

  Ohledně české terminologie, zkus se podávat do diskuze pod článkem: http://www.armadninoviny.cz/te...

  2)

  @ Radek novak

  Tažené kanónové houfnice pochopitelně nekončí. Naopak. Například obě velmoci, které se tu nejčastěji probírají, tedy USA a Rusko je mají ve výzbroji.
  Jsou to moderní typy ráží 152 mm nebo 155 mm. Obě velmoci je nasadily ve velkém (Rusko – Sýrie, USA – Irák, Afganistán, a nyní také Sýrie). A právě použití v konfliktech nízké intenzity, kde nehrozí manévrový boj velkých mechanizovaných formací, je a bude jejich doménou.

  Hlavním rysem houfnice M777 a důvodem její vysoké ceny je její nízká hmotnost, které je dána požadavkem na maximální taktickou a strategickou přepravitelnost. Na zemi ji utáhne 5 tunový truck MTV 6x6, a ve vzduchu ji v podvěsu unese střední vrtulník UH-60 (či větší CH-47, MV-22 a CH-53), lze ji vysazovat na padáku z letounů C-130 (či většího C-17).

  Z pohledu Američanů mohou být na bojišti mnohem dříve než těžké samohybné houfnice. A jsou terény (hory) nebo válečné scénáře (padákové a vrtulníkové výsadky), kde jim žádná samohybná houfnice nepomůže.

  To je právě to, co chce Indie. Houfnice bude umístěny ve vysokohorském prostředí na hranicích s Pákistánem (a Čínou). Kam to nedostanou po zemi, tam to dostanou vrtulníky CH-47F (Indie je má objednané) nebo dokonce C-130J a C-17, které si indické letectvo také pořídilo. Navíc je to houfnice ověřená v boji, včetně digitálních systému řízení palby.

  Právě na nasazení houfnic M777A2 USMC v Sýrii je vidět její mobilita. Ještě nedávno byly houfnice doma v USA, pak se přesunuly do afrického Džibutska. Odtud už to byl jen „skok“ na základnu do Kuvajtu. Poslední krůček do pouští východní Sýrie byl pravděpodobně s pomocí taktické letecké přepravy (pravděpodobně noční výsadek v podvěsu pod vrtulníkem CH-53 USMC)

  Dostřely s různou municí pro velkosériově vyráběnou taženou kanónovou houfnici M777 s municí ráže 155 mm a samohybnou houfnici DANA M1, které je v prototypu, stejně jako její moderní dálková munice jsou uvedeny v diskuzi pod tímto článkem: http://www.armadninoviny.cz/te... Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  07:05 12.03.2017

  radek novak, nezabudaj pri tom porovnavani aj na cenu za kus

  radek novak, nezabudaj pri tom porovnavani aj na cenu za kus

 • liberal shark
  06:40 12.03.2017

  Ty houfnice nejsou tažné ale tažené. Tažný je akorát dobytek :-).

  Ty houfnice nejsou tažné ale tažené. Tažný je akorát dobytek :-).

 • Radek novak
  19:58 11.03.2017

  Dostřel jako DANA M1, tažné houfnice sice svůj potenciál ještě mají, ale ve srovnání s novými samohybnými patří do historie. Na odstřelování IS, které nemá dělostřelectvo svůj úšel ...Zobrazit celý příspěvek

  Dostřel jako DANA M1, tažné houfnice sice svůj potenciál ještě mají, ale ve srovnání s novými samohybnými patří do historie. Na odstřelování IS, které nemá dělostřelectvo svůj úšel splní. Se divím, že je Indové loni kupovali, když už měli vzít raději Paladiny.Skrýt celý příspěvek

 • len-on17
  20:55 10.03.2017

  A kdo pindosáky do Sýrie pozval? Co grohmánku???Zkus načmárat něco na tohle téma! Co kdyby se Bašár Assád rozhodl poslat do usa své vojáky s houfnicema? Ha? To je nemlich to ...Zobrazit celý příspěvek

  A kdo pindosáky do Sýrie pozval? Co grohmánku???Zkus načmárat něco na tohle téma! Co kdyby se Bašár Assád rozhodl poslat do usa své vojáky s houfnicema? Ha? To je nemlich to samé!
  Pindosáci jsou jak divá zvěř!,Žádné hranice pro ně neexistují, každej plot podhrabou a sežerou na co přijdou!Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  17:20 10.03.2017

  Tedy reknu vam ze ty to houfnice jsou neskutecne vyborny!! Hlavne ta hmotnost! Pro logistyku super vec. A nedej boze az budou mit tu variantu M777ER.

  Tedy reknu vam ze ty to houfnice jsou neskutecne vyborny!! Hlavne ta hmotnost! Pro logistyku super vec. A nedej boze az budou mit tu variantu M777ER.

 • Arassuil
  16:16 10.03.2017

  Tak ono "base bleed" je taky spíš komerční označení, moc to člověku o principu fungování neřekne, pokud se s tím nesetkal už někde jinde. Na druhou stranu to pěkně vypadá a ještě ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak ono "base bleed" je taky spíš komerční označení, moc to člověku o principu fungování neřekne, pokud se s tím nesetkal už někde jinde. Na druhou stranu to pěkně vypadá a ještě lépe se to vyslovuje - na tohle si Američani všeobecně potrpí. "Munice s dnovým výtokem" je na druhou stranu čistě technický pojem, do jisté míry možná i otrocky přeložený, který nemá snahu aspirovat na první místa v anketě "Slovo roku". Určitě by se to dalo přeložit lépe, ale na druhou stranu i hůře (třeba taková munice "s unikajícími plyny ze zadní části"). B-)Skrýt celý příspěvek

 • sokol.vojtech@gmail.com
  15:55 10.03.2017

  "munice s dnovým výtokem" - to je obecne akceptovany preklad BB - base bleed? Zni to dost priserne, hlavne ten vytok :) to uz se mi vice libi polsky preklad na wikine - ...Zobrazit celý příspěvek

  "munice s dnovým výtokem" - to je obecne akceptovany preklad BB - base bleed?
  Zni to dost priserne, hlavne ten vytok :) to uz se mi vice libi polsky preklad na wikine - Gazogenerator.

  Existuje nejco jako doporuceny slovnicek pro vojenske pojmy? Nebo si to kazdy preklada podle toho co se mu libi/co ho napadne/na co je zvykly?Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  15:07 10.03.2017

  Opět se potvrzuje, že dělostřelectvo je nejspolehlivější a nejjednodušší způsob dopravy munice na cíl.

  Opět se potvrzuje, že dělostřelectvo je nejspolehlivější a nejjednodušší způsob dopravy munice na cíl.

 • Jakub2
  14:58 10.03.2017

  Luky: Ne, jen ze sebe dělá objekt posměchu.

  Luky: Ne, jen ze sebe dělá objekt posměchu.

 • Luky
  14:37 10.03.2017

  Nějak jsem si nevšiml, že by cejkis dával návod jak ukončit konflikt v Sýrii.

  Nějak jsem si nevšiml, že by cejkis dával návod jak ukončit konflikt v Sýrii.

 • Shania
  14:30 10.03.2017

  cejkis: ne že by amici neměli vlastní alternativní verze ohledně syrie, ale ta tvoje je fakt něco extra...

  cejkis: ne že by amici neměli vlastní alternativní verze ohledně syrie, ale ta tvoje je fakt něco extra...

 • Jan Grohmann
  14:28 10.03.2017

  Cejkis: Fascinující s jakou sebevědomím mluvíte o tech nejkomplikovanějších geopolitických problémech. Tomu říkám totální arogance. Škoda, že Kreml a Pentagon nečtou diskuzi na ...Zobrazit celý příspěvek

  Cejkis: Fascinující s jakou sebevědomím mluvíte o tech nejkomplikovanějších geopolitických problémech.
  Tomu říkám totální arogance.
  Škoda, že Kreml a Pentagon nečtou diskuzi na AN, po válce v Sýrii by bylo už před několika lety.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:14 10.03.2017

  jojo - a ještě by mě zajímalo, jak Cejkisi označuješ např. konflikt v Donbasu?

  jojo - a ještě by mě zajímalo, jak Cejkisi označuješ např. konflikt v Donbasu?

 • Thanos
  14:05 10.03.2017

  cejkis: Je dobré vědět, že se vyznáte v politické situaci v Sýrii, ve které se pravděpodobně kromě Vás nevyzná vůbec nikdo a vydáváte to za "pravdu".

  cejkis: Je dobré vědět, že se vyznáte v politické situaci v Sýrii, ve které se pravděpodobně kromě Vás nevyzná vůbec nikdo a vydáváte to za "pravdu".

 • Jakub2
  13:27 10.03.2017

  Cejkis: Založte si vlastní web, najděte podle Vás zajímavé články, přeložte je a publikujte (se souhlasem jejich autora). Nemusíte tady být, když se vám zdejší články nelíbí. ...Zobrazit celý příspěvek

  Cejkis: Založte si vlastní web, najděte podle Vás zajímavé články, přeložte je a publikujte (se souhlasem jejich autora). Nemusíte tady být, když se vám zdejší články nelíbí. Zkuste Parlamentní listy, Aeronet nebo Sputnik,...Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:21 10.03.2017

  To je právě schizma. Máme v Sýrii diplomatické zastoupení a uznáváme je, stejně tak mezinárodní společenství (to je dobře!). Nadruhou stranu jako součást impéria "euroatlant" ...Zobrazit celý příspěvek

  To je právě schizma. Máme v Sýrii diplomatické zastoupení a uznáváme je, stejně tak mezinárodní společenství (to je dobře!). Nadruhou stranu jako součást impéria "euroatlant" nejsme schopni připustit, že je Sýrie napadena zvenku. Vytvořený strašák jménem IS ale svými masokombináty a bizarními způsoby poprav přestává fungovat, když s nimi Turci nemají ani frontu.

  Každopádně se jedná o vojenskopoliticky zajímavou situaci. Najednu stranu se NATO bere jako pakt "jeden za všechny, všichni za jednoho", ale když se to nehodí, řekne se "to jsou oni, to je jejich politika". Takové věci ale nelze dlouhodobě přecházet.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  13:06 10.03.2017

  Vážený pane Grohmann, vypadá to, že překlady z normalizačního plátku washington post dostáváte úkolem. Tohle Rothschield médium stále píše o kofliktu v Sýrii jako o občanské ...Zobrazit celý příspěvek

  Vážený pane Grohmann, vypadá to, že překlady z normalizačního plátku washington post dostáváte úkolem.

  Tohle Rothschield médium stále píše o kofliktu v Sýrii jako o občanské válce ačkoliv bylo mnohokrát prokázáno, že jde o útok pomocí proxy armády z venčí. A tak musím doplnit informace z tohoto článku. Nová US proxy armáda se jmenuje SDF/YPG a snahou je prosadit zájmy těžařů zejména v "iráckém kurdistánu". O tom, jak Američané zacházejí se svými "spojenci" se mohli Kurdové přesvědčit v posledních dnech. Když Erdogan oznámil zahájení útoku na Kurdy ovládané město Manbij nestál jim v cestě žádný Striker, Humwee ani žádný jiný mariňák. Výsledkem bylo, že Kurdové požádali o pomoc Rusko a Assada a předali ovládané území do správy a ochrany syrské vlády a Rusko zde umístilo své jednotky. Postup Erdogana se zastavil a v současnosti jako zuřivý psík jen FSA ostřeluje Kurdy a zajímá zajatce na bojové linii.

  Že se s stímto postupem Washington post nepochlubil ? :-DSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...