Americká pěchota prochází revoluční změnou

Foto: Americká armáda bude klást při výcviku pěchoty mimo jiné důraz na nejrůznější simulační technologie; větší foto / US Army
Americká armáda bude klást při výcviku pěchoty mimo jiné důraz na nejrůznější simulační technologie; větší foto / US Army

Od nástupu amerického ministra obrany Jamse Mattise je jako nikdy předtím upřena pozornost na výcvik a výzbroj americké pěchoty. V nejbližších měsících a letech američtí pěšáci získají nejen nejnovější výzbroj a výstroj, ale především díky novým formám výcviku posunou své bojové schopnosti na novou úroveň.

Pentagon tradičně investuje miliardy dolarů do vývoje a nákupu bojových lodí, letadel, vozidel, přesných zbraní a dalších „velkých“ zbraňových systémů. Naopak vývoj u americké pěchoty postupuje velmi pomalu, především v oblasti zbraní a výcviku. Přitom za poslední století ztráty Ozbrojených sil Spojených států z 90 % připadají na vrub pěchoty, a to jak v rámci americké armády (US Army), tak námořní pěchoty (USMC).

V současné době existuje v rámci Ozbrojených sil Spojených států několik iniciativ, které mají snížit velké ztráty pěchoty. V rámci americké armády jde o iniciativu Ničivost vojáků SL (Soldier Lethality). Zároveň Mattis na úrovni ministerstva obrany založil Úkolové síly pro ničivost vojáků při boji na krátkou vzdálenost CCLTF (Close Combat Lethality Task Force). CCLTF bude řešit výzbroj, výstroj a výcvik malých jednotek americké armády, námořní pěchoty i speciálních sil.

V podstatě úkolem CCLTF je zvyšování schopností, ničivosti, odolnosti a samostatnosti malých jednotek (do velikosti čety) v boji na krátkou vzdálenost. Dodejme, že vedení bojové činnosti větších jednotek pěchoty (rota a výše) je jiná problematika.

„Speciální síly, námořní pěchota, armádní pěchota... .To jsou síly, které jsou nadužívany, přetěžovány a mají největší pravděpodobnost ztrát,“ uvedl v březnu při zakládání CCLTF Bob Scales, poradce ministra obrany Mattise pro pěchotu. „Není zde jeden úřad nebo služba, které to lze vyčítat, protože tohle byl neustálý problém… od druhé světové války.“

Problém je, že především v boji na blízkou vzdálenost CQC (Close Quarters Combat), tedy v bojích malých jednotek na vzdálenost do 100 metrů (včetně boje muž proti muži), neexistuje žádná dominantní technologie, žádná zbraň, která jedné nebo druhé bojující straně poskytne jasnou výhodu. Nejznámějším příkladem CQC z poslední doby byly krvavé bitvy o iráckou Fallúdžu v roce 2004, při kterých zemřelo více než 120 amerických vojáků.

Ostatně v blízké budoucnosti s postupně se rozrůstajícím podhoubím islámského terorismu (případně nejrůznějších ideologických militantních skupin) v Evropě se „plnohodnotného“ CQC můžeme dočkat i v evropských městech.

Vítězství v CQC tedy nerozhodují zbraně, ale především kvalita vojáků. Vítězství se přikloní na tu stranu, která má silnější vůli, mazanost, chytrost, houževnatost a zručnost v ovládání zbraní. Laicky řečeno, výrazně nerozhoduje zda jsou bojující strany vyzbrojeny karabinami M4 nebo AK-47.


Simulátor bojových vozidel 

CCLTF při posilování schopností pěchoty ve vedení CQC sleduje pět oblastí s tím, že technologie (výzbroj, výstroj a vybavení) je pouze jedna oblast. Dalšími třemi oblastmi je politika lidských zdrojů, výcvik a lidská výkonnost v boji. Pátou oblasti je snaha vyvíjet a zavádět nové technologické poznatky rychle do praxe tak, aby zacelily současné slabiny pěchoty ve vedení CQC.

O nejnovější výzbroji a výstroji (včetně budoucích technologií) jsme se věnovali v článku Hlavní priorita americké armády: ničivost pěchoty. Dnes se podíváme na prostřední tři, z hlediska bojových schopností, nejdůležitější oblasti:

V oblasti politiky lidských zdrojů CCLTF se bude věnovat náboru, výběru a školení pěšáků. CCLTF bude například pracovat na novém systému pro hodnocení rekrutů, které mají předpoklady pro vedení CQC (např. vysokou psychickou stabilitu). Dále bude prodloužen čas velitelů, kteří stráví čas u malých jednotek před doplněním dalšího vzdělání, rozšířeno odborné vzdělání poddůstojníků, prodloužen výcvik rekrutů, zavedeny finanční odměny za pokroky v dovednostech, vojáci budou osvobozeny od nebojových činností (pomocné práce), atd.

Zásadní je výcvik. Pentagon plánuje investovat velké množství financí do nejnovějších simulačních technologií, od nejrůznějších počítačových simulátorů (včetně virtuální a rozšířené reality). Hlavním úkolem CCLTF v oblasti výcviku je vyvinout simulace pro malé jednotky, které napodobí šok, nejistotu, chaos a strach, které přichází ve chvíli, kdy je nový voják poprvé pod palbou.


Do výcviku a boje na krátkou vzdálenost v blízké budoucnosti masivně zasáhne rozšířená realita. 

Technologie jako virtuální a rozšířená realita umožní simulovat a procvičovat nejrůznější scénáře, včetně nekonečné řady nečekaných zvratů. Podle Mattise musí voják prožít „25 nekrvavých“ bitev než se poprvé dostane do skutečné bitvy.

V oblasti lidského výkonu se chce CCLTF soustředit také na fyzikální možnosti vojáků, protože voják má být ve své podstatě vrcholovým atletem. Pentagon chce převzít sportovní strategii (podepřenou vědeckým výzkumem) z tréninku hráčů amerického fotbalu, u kterých je nutný rovnoměrný rozvoj hrubé síly, výbušnosti a vytrvalosti. Profesionální fitness trenéři se tak stanou nedílnou součástí výcviku bojové jednotky.

Cílem je za pomocí nejnovějších vědeckých poznatků zlepšovat nejen fyzické, ale celkové kognitivní a morální schopnosti vojáků, aby mohli efektivně fungovat pod bojovým stresem. Pentagon se v tomto chce poučit z výcviku pilotů a kosmonautů. Cílem je zvyšovat u vojáků bojovou agresivitu, schopnosti situační orientace (jednoduše chápat „co se děje“) a schopnosti správného rozhodování pod těžkým bojovým stresem.

Zdroj: Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Střela s doletem 1600 km pro US Army. Konec INF smlouvy?

Americká armáda (US Army) se zajímá o strategické zbraně země-země s doletem více než 1000 mil (1609 ...

Crossing Obstacles 2018: Robotická převaha čínské armády

Čínská armáda ve dnech 12. až 23. září uspořádala soutěžní klání Crossing Obstacles 2018 pozemních ...

Průzkumné vozidlo ARV námořní pěchoty: Přichází věk elektrických obrněných vozidel

Britská společnost QinetiQ získala dvě zakázky od americké námořní výzkumné kanceláře ONR (Office of ...

ALIAS: Robotičtí co-piloti pro vojenské vrtulníky

Letecký personál Ozbrojených sil Spojených států si mohl poprvé vyzkoušet na demonstračním vrtulníku ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Czertik
    20:32 28.11.2018

    Jo, jasne - proc vyhazovat vic penez , kdyz moderni technologie umozni naklady snizit a zlepsit vycvik ? Ale ja to chapu, to by pak trollove zemrely na ubyte. A co se ti nelibi ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo, jasne - proc vyhazovat vic penez , kdyz moderni technologie umozni naklady snizit a zlepsit vycvik ?
    Ale ja to chapu, to by pak trollove zemrely na ubyte.

    A co se ti nelibi na coucasnem nastaveni penze a zdravotniho pojisteni v usa ? Neni to snad idelni priklad toho jak funguje kapitalismus ?

    A pokud bys chtel socialisticke pojisteni ala eu - je ti tim padem jasne, ze by usa tim padem prisli o nekolik konkurencnich vyhod a jejich rust by se zpomalil.Skrýt celý příspěvek

  • TDPL
    20:26 27.11.2018

    To nas slavny Kongres vzdy najde miliardy $ na valky a novou zbroj, protoze: TAK JE TO SPRAVNE A TAK TO MA BYT. Prece to nebudeme vyhazovat na penze a zdravotni pojisteni. Priklad ...Zobrazit celý příspěvek

    To nas slavny Kongres vzdy najde miliardy $ na valky a novou zbroj, protoze: TAK JE TO SPRAVNE A TAK TO MA BYT. Prece to nebudeme vyhazovat na penze a zdravotni pojisteni. Priklad hodny nasledovani.Skrýt celý příspěvek

    • J.Vraja
      12:49 07.01.2019

      TDPL-zkuste si nastudovat jak se slavný SSSR a dnes Rusko postarali o své válečné invalidy s 2.svět. války nebo o válečné invalidy co se vrátili s Afghánistanu.Stačí si přečíst ...Zobrazit celý příspěvek

      TDPL-zkuste si nastudovat jak se slavný SSSR a dnes Rusko postarali o své válečné invalidy s 2.svět. války nebo o válečné invalidy co se vrátili s Afghánistanu.Stačí si přečíst knihu "Zinkoví chlapci".Pak se podívejte,jak bylo např. postaráno o válečné invalidy v bývalém NSR a jak dopadli např.naši veterání jak ze západní fonty (letci RAF nebo příslušníci obrněné brigády),nebo veterání východní fronty.Na rozdíl od Vás jsem měl možnost se s mnoha z nich koncem 60.let možnost mluvit.
      U nás na vesnici žili čtyři bývalí příslušníci wermachtu,všem chodila s NSR renta.Měl jsem též možnost mít za spolupracovníky bývalého vojáka wermachtu a příslušníka Svobodovy armády-oba spolu pracovali.Takže vímo čem mluvím.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...