Americká převaha v Indo-Pacifiku upadá

Americká převaha v Indo-Pacifiku upadá
Základna americké sedme flotily v Jokosuce (2009). V popředí kotví letadlová loď USS George Washington. / US Navy (Zvětšit)

Vojenská nadřazenost USA v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Americké ozbrojené síly jsou vyčerpané neustálými válkami proti darebáckým státům. Ztrácí schopnost čelit rovnocenným protivníkům. Myslí si to aspoň Centrum pro studium Spojených států na univerzitě v Sydney USSC (The United States Studies Centre at the University of Sydney.

Minulý týden psaly Armádní noviny (AN) o prodeji amerických stíhaček F-16 Fighting Falcon Tchaj-wanu. Jakákoliv dodávka zbrojního materiálu na zpupný ostrov vyvolá rozhořčenou reakci Číny. Stalo to v i případě amerických F-16. V článku na AN se psalo, že Washintgon a jeho spojenci dosud mají nad Pekingem vojenskou, hlavně námořní, převahu.

Přibližně ve stejnou dobu však vydalo USSC stostránkovou zprávu „Averting Crisis: American strategy, military spending and collective defence in the Indo-Pacific“ o stavu amerických ozbrojených sil, která přináší odlišný pohled na věc. Zabývá se hlavně situací v Indo-Pacifiku.

Nejdůležitější sdělení dokumentu je znepokojující. Dominance Spojených států podle něj ve velké části regionu už skončila. Amerika by mohla prohrát omezený konflikt s Čínou. Nejvíc se to týká Jihočínského a Východočínského moře. Z pohledu Číňanů obklopují jejich zemi tři řetězy ostrovů.

První, nejbližší k Číně, začíná Kurilskými ostrovy a pokračuje Japonským souostrovím a souostrovím Rjúkjú. Po nich následují Tchaj-wan, Filipíny a Borneo. Druhý, prostřední, řetěz tvoří Boninské ostrovy, Vulkánové ostrovy (kam patří i Iwodžima, proslavená krvavou bitvou z roku 1945) a Mariany (spadající pod USA). Ještě dál se pak rozkládá třetí řetěz. Začíná Aleutami a končí Oceánií. Patří do něj i Havajské ostrovy, které k čínské nelibosti zabírá nejmladší americký stát.

Malé sousto stačí

Ve zprávě se píše, že uvnitř prvního řetězu ostrovů dokáže Čína dosáhnout naplnění svých cílů vojenskou cestou dřív, než stačí USA a jejich spojenci zareagovat. Nejdůležitějším zájmem Spojených států je ochrana vlastního území. Všechny ostatní zájmy jsou pro Američany druhořadé. Čína toho může využít a změnit křehkou rovnováhu v oblasti ve svůj prospěch. Výsledek takového konfliktu nepůjde vrátit zpět. Nemusí jít zrovna o obsazení Tchaj-wanu. Drak by se mohl spokojit s menším soustem, jako jsou třeba ostrovy Senkaku, v současnosti ovládané Japonskem.

Čína posledních dvacet let masivně investuje do stavby a rozmisťování konvenčních balistických střel a střel s plochou dráhou letu. Čínský program vývoje a stavby balistických raket je nejrozsáhlejší na světě.

Čína tak vytvořila uvnitř prvního řetězu ostrovů zónu omezeného přístupu A2D2 (Anti-Acces/Area denial). Její zbrojené síly se od devadesátých let minulého století proměnily ze zkostnatělé organizace sovětského střihu na moderní bitevní sílu. Čínské zbraně jsou optimalizované k použití proti americkým.


Pozice operačních svazů amerického námořnictva (26. srpen 2019). / USNI News

Rozpočtová nejistota

Opačně to však neplatí. Strýček Sam využívá posledních třicet let své ozbrojené síly k policejním akcím proti darebáckým státům typu Íránu. Americké námořnictvo, letectvo i armáda ztrácí schopnost postavit se rovnocennému protivníkovi. Dvě desetiletí nepřetržitého válčení na Blízkém východě Ameriku vyčerpala. Pentagon se musí vyrovnávat s přiškrcením financí. Ještě v roce 2010 vynakládaly USA na obranu 798,6 miliardy dolarů (18,5 bilionů korun). V roce 2017 to bylo už jen 613,3 miliardy dolarů (14,2 bilionů korun).

Potíž je i se schvalováním rozpočtu, které se rok od roku protahuje. Kvůli vyhrocené politické atmosféře se procedura stává méně předvídatelnou. Americké ministerstvo obrany předem neví, kolik peněz může očekávat.

Když je dostane, má problém je racionálně využít. Policejní akce mají přednost před přípravou na soupeření mocností. Zavádění klíčových technologií, jako jsou stealth stíhačky páté generace, se vleče. Spojené státy tak zaspaly návrat svých starých soupeřů na scénu.


„Show of force“ US Navy a spojenců během cvičení RIMPAC 2018 (oproti RIMPAC 2016 bez Číny).

Zanedbaný region

V Indo-Pacifiku je to znát víc než v Evropě. Podle zprávy Sydneyské univerzity Amerika investovala v roce 2019 do udržování přítomnosti válečných lodí v Evropských vodách, cvičení s evropskými spojenci a posilování základen a 16,5 miliardy dolarů (382,7 miliard korun). V Iráku, Sýrii a Afghánistánu utratila za podporu a výcvik místních partnerů v protiteroristickém boji 28,9 miliardy dolarů (670,2 miliardy korun). Do Indo-Pacifiku nalili Američané na cvičení se spojenci jen 259 tisíc dolarů (šest milionů korun).

Při započítání dalších menších obranných projektů částka stoupne na 1,5 miliardy dolarů (44,1 miliardy korun). Propastný nepoměr to však příliš nezmění. Největší soupeř USA na globální šachovnici je přitom Čína, která si brousí zuby právě na Indo-Pacifik.

Lodě amerického námořnictva jsou staré a opotřebované. Posádky jsou menší, než mají být. Mnoho amerických válečných plavidel postrádá certifikáty, které musí podle předpisů námořnictva získat, aby byla schopná bojového nasazení.


„Show of force“ čínského námořnictva

Odkládané opravy

Od roku 1987 klesl počet amerických válečných plavidel o víc než polovinu. Z 594 lodí dnes zůstalo pouhých 290. Požadavky na udržování přítomnosti ve strategicky důležitých oblastech se však nezměnily. Americké námořnictvo řeší problém prodlužováním misí. Jeho lodě dnes standardně slouží místo sedmi měsíců devět. Kvůli dlouhým nasazením není čas na výcvik, což se odráží v klesající odborné úrovni posádek. Opravy lodí se odkládají. Velké potíže jsou s údržbou atomových ponorek, které musí čekat, až na ně v docích přijde řada.

Ve zprávě se píše, že od roku 2008 strávilo čtrnáct útočných atomových ponorek čekáním na nutnou údržbu dohromady 61 měsíců. Námořnictvo to stálo 1,5 miliardy dolarů (34,8 miliardy korun). Odstrašující příklad je ponorka třídy Los Angeles USS Boise, která hnila u mola na námořní základně Norfolk ve státě Virginia celé dva roky.

Kvůli nedostatkům ve výcviku a příliš malým posádkám roste v Americkém námořnictvu počet nehod. Dnešní způsob stavby válečných lodí, na které se stačí jen škaredě podívat, a už začnou nabírat vodu, situaci nepomáhá. O obou těchto problémech ostatně AN už opakovaně psaly.

Trumpův plán

Americké námořnictvo samo vyhodnotilo, že požadavky na lodě a jejich posádky v Indo-Pacifiku převyšují jejich možnosti. Výsledkem je pomalý, ale nezadržitelný úpadek. Pravidelní čtenáři AN vědí, že se Spojené státy snaží své námořnictvo zvětšit. Původní cíl byl dosáhnout loďstva, které bude mít 308 válečných plavidel. Donald Trump udělal z posílení námořnictva jedno témat své prezidentské kampaně. Místo 308 vyhlásil úmysl postavit flotu, která bude mít 355 lodí. (Podobný krok však připravovala už Obamova administrativa.)

Kapacita amerických loděnic a rozpočet Pentagonu ale na uskutečnění záměru nestačí. Rozpočtová kancelář Kongresu (Congressional Budget Office, CBO) spočítala, že k navýšení stavu námořnictva na 355 lodí by bylo potřeba do stavby lodí nalít 26,6 miliardy dolarů (617,2 miliardy korun) ročně. 

V průměru je to o šedesát procent víc, než v posledních třiceti letech. Ceny za stavbu válečných lodí rostou každý rok o sedm až jedenáct procent, rychleji než inflace. Mohou za to nové technologie, které se na lodích používají, jako je stealth nebo plánovaná laserová děla. 

Problém jsou také velikášské projekty, jako je stavba torpédoborců třídy Zumwalt. Stavba tří stealth torpédoborců Zumwalt příjde na 22,5 miliardy dolarů, za to mohlo být postaveno cca 12 torpédoborců třídy Arleigh Burke nebo všech 20 nových fregat (viz níže).

Americké námořnictvo se snaží zvýšit počet lodí a jejich nasaditelnost nákupem nových fregat (FFG(X)), které jsou akvizičně a provozně levnější než torpédoborce třídy Arleigh Burke, a vyžadují menší nároky na údržbu (tráví méně času v přístavu). Počítá se stavbou 20 fregat a se zahájením stavby se začně v příštím roce.


USS Bunker Hill třídy Ticonderoga; větší foto / US Navy

Prodlužování životnosti

Kýžené velikosti flotily se dá vedle stavby nových lodí dosáhnout i prodlužováním životnosti starých. Námořnictvo vskutku nedávno rozhodlo o prodloužení služebního života torpédoborců třídy Arleigh Burke ze třiceti na 45 let. Dosud aktivní vedoucí loď třídy spustily Spojené státy na vodu v roce 1989. Vydržování přesluhujících plavidel přináší další náklady. Přitom není ani zdaleka jisté, že se vyrovnají svým čínským protějškům. Nejsilnější americká hladinová plavidla – pomineme-li letadlové lodě – jsou křižníky třídy Ticonderoga.

Kýl nejstaršího z nich, už vyřazené lodě USS Ticonderoga, se poprvé dotkl vody v roce 1981. Nejstarší z dvaadvaceti dosud aktivních lodí je USS Bunker Hill. Byla spuštěna vodu v roce 1985. Čínská odpověď na americké křižníky jsou torpédoborce typu 055, označované také jako třída Renhai. První z nich, Nan-čchang, spustili Číňané na vodu v roce 2017.

Typ 055 má 112 buněk vertikálního odpalovacího systému VLS (vertical launching system). Papírově je tedy slabší než třída Ticonderoga se 122 buňkami. Typ 055 má však modernější radiolokátor a další elektronické vybavení. Jeho trup je postavený podle zásad stealth. V době vzniku třídy Ticonderoga se ve stavbě lodí ještě neuplatňovaly.



Type 055 / OedoSoldier; Twitter

Návrat soupeření

Kvůli čínské A2D2 zóně bude pro Strýčka Sama v Indo-Pacifiku zásadní převaha jeho ponorkové flotily. Americké útočné atomové ponorky tříd Los Angeles, Seawolf a Virginia nemají na světě soupeře. Jak už však AN nedávno psaly, USA nestíhají svou ponorkovou flotilu obnovovat. Na začátku třicátých let klesne počet amerických útočných ponorek na pouhých 42. Nezní to jako málo. Je však třeba si uvědomit, že Americké námořnictvo uplatňuje svůj vliv na celé zeměkouli. Podle výpočtů námořnictva je minimální velikost flotily útočných ponorek 66.

Současně se zdá, že začátek třicátých let bude nejhorší i pro stavy Americké hladinové flotily. Mnoho lodí se bude blížit ke konci své, byť prodloužené, životnosti. V podobně špatné situaci jako samotné lodě je i americké námořní letectvo.

Washington se od války v Zálivu spoléhá na svou schopnost rychle vybojovat absolutní vzdušnou převahu. V případě hypotetického konfliktu s Čínou v Jihočínském moři s ní však nemůže počítat. Od roku 1991 stouplo průměrné stáří amerických stíhacích letounů na 26 let. Bombardéry jsou ještě starší: 42 let. Z velké části však za to mohou letité stroje B-52 Stratofortress.

Pouhých třináct procent amerických bombardovacích letounů, stealth stroje B-2 Spirit, nemusí mít obavy ze vstupu do čínské A2D2 zóny. Obnova leteckého parku je pomalá. Průměrné stáří amerických letounů se navzdory nákupům nových moderních strojů ještě velmi dlouho nebude měnit. Počty letadel však budou kvůli stále se zvyšujícím cenám klesat. Zkrátka: z Austrálie se Americká převaha zdá méně výrazná a Čínská hrozba naopak větší.

Důsledky ztráty americké dominance v Jihočínském moři budou dalekosáhle. V tomto prostoru již nebudou diktovat normy chování Američané, ale Číňané. Čínské normy musí v tomto prostoru dodržet všechny lodě, ať už japonské, jihokorejské, indické, australské nebo evropské, které tímto prostorem proplují.

Číňané pak budou mít pod kontrolou hlavní toky zboží z Japonska, Tchaj-Wanu a Jižní Koreje, které proudí do Evropy (a naopak) a mohou je v případě potřeby „přiškrtit“.

Zdroj: USSC

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čtyři letadlové lodě pro čínské námořnictvo

Čína chystá stavbu čtyř letadlových lodí. Informaci potvrdil deníku South China Morning šéf čínské ...

Druhá smrtelná srážka: Americká 7. flotila se topí v problémech?

Před týdnem se v Malackém průlivu u Singapuru americký torpédoborec USS John S. McCain (DDG-56) ze ...

Robotický boj o Jihočínské moře: Čínské podvodní drony

Čína v posledních letech investuje mimo jiné do vývoje autonomních podvodních dronů AUV (Autonomous ...

Fregaty pro US Navy: Pět kandidátů z USA a Evropy

Americké námořnictvo (US Navy) plánuje v rámci programu FFG(X) nakoupit minimálně 20 nových ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • PavolR
    07:37 31.08.2019

    K téze malého sústa - prečo by išli Číňania do priameho konfliktu s ešte aj v pacifistickej podobe vcelku mocným Japonskom, keď existuje aj ľahší a lukratívnejší cieľ v podobe ...Zobrazit celý příspěvek

    K téze malého sústa - prečo by išli Číňania do priameho konfliktu s ešte aj v pacifistickej podobe vcelku mocným Japonskom, keď existuje aj ľahší a lukratívnejší cieľ v podobe Batanských ostrovov (prípadne aj Babuyanských ostrovov) v Luzonskom prielive. Filipínske vzdušné sily sú slabšie ako české, filipínske námorníctvo je vcelku na smiech a v čele štátu stojí cholerický pako, ktorého by nebolo ťažké vyprovokovať k niečomu nerozvážnemu. :-)Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    10:35 29.08.2019

    V srpnu 2021 má být hotová masivní přestavba letadlové lodě USS George Washington (CVN-73) třídy Nimitz, postavené v roce 1992. Přestavba označovaná jako RCOH (Refueling and ...Zobrazit celý příspěvek

    V srpnu 2021 má být hotová masivní přestavba letadlové lodě USS George Washington (CVN-73) třídy Nimitz, postavené v roce 1992. Přestavba označovaná jako RCOH (Refueling and Complex Overhaul), bude trvat čtyři roky, momentálně je v polovině, a celková suma za kontrakt činí 2,8 mld dolarů. Všechny systémy a komponenty budou buď renovovány nebo nahrazeny zcela novými. Zajímavostí je, že radarové věže SPN-49 budou odstraněné a nahrazené modernějšími.

    https://defence-blog.com/news/... Skrýt celý příspěvek

  • Strategist
    09:55 29.08.2019

    Jaké typy lodí byly převážně vyřazeny po konci studené války? Protože vyřadit polovinu flotily (z 594 na 290) to je dost lodí, vím, že minimálně se jednalo o třídy OHP, Iowa + ...Zobrazit celý příspěvek

    Jaké typy lodí byly převážně vyřazeny po konci studené války? Protože vyřadit polovinu flotily (z 594 na 290) to je dost lodí, vím, že minimálně se jednalo o třídy OHP, Iowa + nějaké zásobovací lodě, ale to není ani stovka...
    Co se týče problému US vs China feat South China Sea, tak jelikož se USA musí starat o skoro celý svět, tak těžko se divit, že v jedné z oblastí ho někdo předežene. Problémů s tímto je hned několik, zatímco Čína staví masově osvěčené designy svých lodí nebo upgrady stávajících tak USA staví ,,superlodě,, jako Zumwalt a LCS, které jsou ve výsledku víc na škodu než užitek, ale to je dáno změnou doktríny, kdyby se už v 90 letech vědělo, že Čína bude hlavní soupeř, tak by nedošlo k takovému úpadku v námořnictvu ve prospěch armády a COIN operací.
    Další problém je blízký východ, který je nestabilní a nestabilní neustále bude a to, že v Evropě si to nechcou schopni přiznat je stále problém. Kdyby se Evropa zamítla veřejně přijímat jakékoliv migranty z tama + to podpořila nějakými činy a podpořila stabilní režimy, které stojí (např Jordánsko) a vynechaly se neustálé obvinění o nedodržování demokracie v těchto státech, tak by to mohlo taky pomoci. Vzledem k organizační struktuře Evropských armád (které byly až do roku 2014 převážně expediční) by mohla západní Evropa převzít část povinností na Blízkém východě místo USA, např. patrolování území v Sýrii spolu s SDF by mohla klidně převzít Francie, která tam svého času měla dost speciálních jednotek a USA by se mohly přesouvat na Pacifik. Východní Evropa by mohla posílit své armády spíše konvenčně než expedičně(což se už děje), aby nebylo třeba posílat US Brigády na východ v takovém množství a stačilo by pár cvičení, přiznejme si, že konflikt USA vs Čína je pravděpodobnější než NATO vs Rusko. Např Polsko a Rumunsko se v konvenčním ohledu velice snaží poslední dobou. Toto by USA uvolnilo trochu ruce a mohli se soustředit na Pacifik, kde už i pacifickým japoncům došlo, že se budou muset začít snažit a bránit se.Skrýt celý příspěvek

    • markus223
      12:13 29.08.2019

      Během 90. let byly vyřazeny všechny křižníky na jaderný pohon a také křižníky Ticonderoga bez vertikálních sil.

      Během 90. let byly vyřazeny všechny křižníky na jaderný pohon a také křižníky Ticonderoga bez vertikálních sil.

  • dusan
    23:10 28.08.2019

    Taká "pikoška" ... ale plne k téme:

    https://www.liveleak.com/view?...

    Taká "pikoška" ... ale plne k téme:

    https://www.liveleak.com/view?...

  • JirkaM
    23:07 28.08.2019

    A k čemu vastně USA tu nadvládu na moři tak potřebují? Ropy maji dost vlastní a dovoz Čínského zboží jim zadarmo ohlídá Čínská flotila. Globalisté přesunuli výrobu všeho do Číny ...Zobrazit celý příspěvek

    A k čemu vastně USA tu nadvládu na moři tak potřebují? Ropy maji dost vlastní a dovoz Čínského zboží jim zadarmo ohlídá Čínská flotila.

    Globalisté přesunuli výrobu všeho do Číny a teď už je pozdě s tím něco dělat.

    Válka asi nebude, protože by znamenala krach Apple, Wallmartu a dalších. Opravdu by tohle Trump risknul?Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
      02:06 29.08.2019

      Nadvládu USA nepotřebují ani tak USA, jako sousedé Číny. Stejně to bylo za 2. sv. války - jenom díky průmyslové nadvládě USA neskončil Dálný Východ v rukách Japonců. A totéž v ...Zobrazit celý příspěvek

      Nadvládu USA nepotřebují ani tak USA, jako sousedé Číny.

      Stejně to bylo za 2. sv. války - jenom díky průmyslové nadvládě USA neskončil Dálný Východ v rukách Japonců. A totéž v bledě modrém bylo v Evropě - bez USA by Hitler vyhrál.Skrýt celý příspěvek

      • JirkaM
        20:34 30.08.2019

        "Nadvládu USA nepotřebují ani tak USA, jako sousedé Číny." - dřív se tomu říkalo břímě bílého muže. Třeba mě jsou sousedi Číny dokonale lhostejní. Systému založeného na solidaritě ...Zobrazit celý příspěvek

        "Nadvládu USA nepotřebují ani tak USA, jako sousedé Číny." - dřív se tomu říkalo břímě bílého muže. Třeba mě jsou sousedi Číny dokonale lhostejní. Systému založeného na solidaritě jsem si užil jen trochu, ale stačilo mi to. Musí být super pracovat 60 hodin týdně, jak to spousta lidí v USA dělá, aby bylo na ochranu obchodních cest na druhém konci světa. To třeba já bych si místo toho radši četl v zahradě pod pergolou a pil studené pivo. Není divu, že většina z nich bere antidepresiva.

        "bez USA by Hitler vyhrál" - a to by mi vadilo hlavně z toho důvodu, že měl v plánu mé předky vyvraždit. Rodina to pak stejně víc schytala za komunistů, které volila hlavně pokoroková inteligence, jejichž potomkům teď říkáme pravdoláskaři. A Hitler by se nikdy nedostal k moci, kdyby se USA nemíchaly do první světové.Skrýt celý příspěvek

        • Jan Padesátýpátý
          22:59 31.08.2019

          "Třeba mě jsou sousedi Číny dokonale lhostejní." To je krátkozraké myšlení. Většině Američanů byl do napadení Pearl Harbouru celkem lhostejný celý zbytek světa. Říkalo se tomu ...Zobrazit celý příspěvek

          "Třeba mě jsou sousedi Číny dokonale lhostejní."

          To je krátkozraké myšlení.

          Většině Američanů byl do napadení Pearl Harbouru celkem lhostejný celý zbytek světa. Říkalo se tomu izolacionismus.
          Pokud by Japonci nebyli nedočkaví, odložili napadění USA a nejprve si s Hitlerem rozdělili zbytek světa, neměla by ani taková supervelmoc jako tehdejší USA šanci.

          Totéž se dá říct o velké většině Francouzů a Britů, kterým byla v roce 1938 lhostejná jakási malá zemička ve středu Evropy.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      09:04 29.08.2019

      Drtivá většina světového obchodu jde po moři. USA udržují tyto trasy průchodné a bezpečné.

      Drtivá většina světového obchodu jde po moři. USA udržují tyto trasy průchodné a bezpečné.

      • JirkaM
        20:37 30.08.2019

        Ale proč to dělají? Prosil se je někdo? Takhle tu Čínu vlastně dotují. Čína má peněz dost, aby si ty trasy ve svém okolí ohlídala sama a USA stejně potřebují obchodní trasy na to, ...Zobrazit celý příspěvek

        Ale proč to dělají? Prosil se je někdo? Takhle tu Čínu vlastně dotují. Čína má peněz dost, aby si ty trasy ve svém okolí ohlídala sama a USA stejně potřebují obchodní trasy na to, aby z té Číny všechno dováželi.

        Neříkám že nemají mít silné námořnictvo, jen že nepotřebují být výrazně silnější než ostatní.Skrýt celý příspěvek

        • Jan Grohmann
          22:15 30.08.2019

          Prosil? Nedělejí to pro ostatní, ale pro sebe. :) Američané určují, kdo kde může převážet své zboží a kdo ne.

          Prosil? Nedělejí to pro ostatní, ale pro sebe. :) Američané určují, kdo kde může převážet své zboží a kdo ne.

    • GlobeElement
      09:22 29.08.2019

      Kde není vojenský dozor nad obchodními trasami, nastupují piráti. Jako u Somálska nebo Filipín.

      Kde není vojenský dozor nad obchodními trasami, nastupují piráti. Jako u Somálska nebo Filipín.

      • achi67
        11:21 29.08.2019

        Nepřesvědčivé výkony v Irák a v Afghánistánu... Já nevím, přes to vše, co vše se v této oblasti děje, není o Iráku až zase tak moc slyšet, ani v dobrém, ale ani v špatném... Na ...Zobrazit celý příspěvek

        Nepřesvědčivé výkony v Irák a v Afghánistánu... Já nevím, přes to vše, co vše se v této oblasti děje, není o Iráku až zase tak moc slyšet, ani v dobrém, ale ani v špatném... Na stát, který západní koalice prý úplně rozvrátila, to asi není úplně špatný vysledek, řekl bych. Podívej tě se na změny, jak pomalu jdou u nás v ČR a Irák na tom byl mnohem hůře. A Afgánistán - za vlády Tálibánu, před zahájením vojenské operace, chodilo do školy jen 20% dětí. Nyní je to více než 80%. Ne všechny výsledky se dají měřit vojenskými výsledky....Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      09:35 29.08.2019

      Tohle je právě to nepochopení pozice USA, USA ty koridory drží pro ostatní. Prostě se historicky poučily, že je lepší zlobivé státy zlikvidovat dříve než to přeroste ve světovou ...Zobrazit celý příspěvek

      Tohle je právě to nepochopení pozice USA, USA ty koridory drží pro ostatní.
      Prostě se historicky poučily, že je lepší zlobivé státy zlikvidovat dříve než to přeroste ve světovou válku, zatím co USA bude v izolaci.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
      22:13 30.08.2019

      K čemu? Pane JiříM, ke všemu. :) Kdo ovláda moře, řídí svět k obrazu svému.

      K čemu? Pane JiříM, ke všemu. :) Kdo ovláda moře, řídí svět k obrazu svému.

      • JirkaM
        23:42 30.08.2019

        Nejde tedy o nezištou službu světu, ani o ochranu svého obchodu, ale možnost vnucovat svou vůli ostatním. Vidím to stejně. A chápe to tak i Čína a po tom, co tam globalisté ...Zobrazit celý příspěvek

        Nejde tedy o nezištou službu světu, ani o ochranu svého obchodu, ale možnost vnucovat svou vůli ostatním. Vidím to stejně.

        A chápe to tak i Čína a po tom, co tam globalisté přesunuli výrobu většiny věcí, bude Čína schopná USA uzbrojit. Lépe se pro válečný průmysl mobilizují továrny než firmy prodávající investiční produkty.

        Trump to zjevně chápe ale už je možná pozdě s tím něco dělat a otázka je, byli ti před ním tak hloupí, nebo navedení?Skrýt celý příspěvek

      • JirkaM
        23:53 30.08.2019

        A to řízení světa k obrazu svému není zrovna výhra. Moc korumpuje, řízení světa je drahé a řiditele obvykle nikdo nemá rád. Třeba pro Rusy bylo podle mě největší neštěstí, ktyž ...Zobrazit celý příspěvek

        A to řízení světa k obrazu svému není zrovna výhra. Moc korumpuje, řízení světa je drahé a řiditele obvykle nikdo nemá rád.

        Třeba pro Rusy bylo podle mě největší neštěstí, ktyž bylo Rusko základem mocné říše, napřed Carské, pak Sovětské. Umění hledět si svého je hrozně podceňované. Země kterou já obdivuju je Švýcarsko. Ubránit se dovedou, hledí si svého a kdyby všichni byli jako oni, bylo by všem dobře.Skrýt celý příspěvek

        • Jan Grohmann
          07:58 31.08.2019

          Moc se v tom plácate. Když to nepovedou USA, povede to Čína. A vždy když jde někdo nahoru, je to na úkor někoho (nás). Máte pocit, že komunistická Čína to s Evropou a světem bude ...Zobrazit celý příspěvek

          Moc se v tom plácate.
          Když to nepovedou USA, povede to Čína. A vždy když jde někdo nahoru, je to na úkor někoho (nás). Máte pocit, že komunistická Čína to s Evropou a světem bude myslet líp? Slyšel jste už pojem "sociální kredit"? Tak vypadá peklo.Skrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            15:59 31.08.2019

            Cina sa nesnazi a nedokaze vytvorit ani kulturny, ani politicky model, ktory by bol lakavy pre ostatne staty, preto ani nema schopnost viest svet. Cina moze maximalne posobit ako ...Zobrazit celý příspěvek

            Cina sa nesnazi a nedokaze vytvorit ani kulturny, ani politicky model, ktory by bol lakavy pre ostatne staty, preto ani nema schopnost viest svet. Cina moze maximalne posobit ako regionalna mocnost, jedna z viacerych.

            USA sa snazia viest vsetkych, urcovat smer vsetkym. Liberalne ideologie im umoznuju oslovovat a lakat prakticky akykolvek stat a kulturu na svoj obraz.

            Cina nedisponuje ziadnymi ideologickymi nastrojmi, ktore by mohol svet prijat za svoje a preto ani nie je sanca, ze by sa to vyvijalo tym smerom. Nedokaze riadit a ovplyvnovat svet, lebo ludia nebudu prijimat to, ako Cina zije, nechcu zit ako cinania. Na to treba vypracovat univerzalisticke ideologie a potom ich aktivne sirit.

            Historicka a kulturna jedinecnost Ciny nic take nevyprodukovala, praveze skor Cinu drzi v lokalnych medziach, lebo ich sposob zivota oproti svetu je skor konzervativny. Neprezentuju ziadne liberalne tendencie, ktore dokazu z principu absorbovat prakticky cokolvek a kohokolvek, ale prave naopak. Nesiria ziadnu analogiu americkeho sna. Preto nemaju moznost viest svet.

            Mozno sa to tazko predstavuje tym, co su zvyknuti, ze svet musi viest jeden najsilnejsi a oni potom aspon vedia ku komu sa maju zaradit.
            Unipolarny svet je ale minulost, preto by nebolo zle, ak by to ti ludia pochopili a neminali energiu na ozivovanie sveta, ktory tu uz nie je 10+ rokov a nebude.Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            09:08 01.09.2019

            Cpt. Morgan: Nezmyslel! Však ak Veľká Británia sa vypracoval na vedúcu globálnu veľmoc bez toho, že by disponovali kultúrnym, či politickým modelom prijateľným pre podrobované ...Zobrazit celý příspěvek

            Cpt. Morgan: Nezmyslel! Však ak Veľká Británia sa vypracoval na vedúcu globálnu veľmoc bez toho, že by disponovali kultúrnym, či politickým modelom prijateľným pre podrobované krajiny. Ich taktikou bola kontrola obchodných trás a disponovanie technológiami, pomocou ktorých si vynucovali voľný trh za ním výhodných podmienok, zneužijúc svoju absolútnu hospodársku prevahu. Aj opiové vojny sa predsa konali pod heslom slobodného obchodu. A aké bolo heslo USA, keď preberali po WW2 globálnu hospodársku dominanciu? Dekolonizácia a slobodný obchod. A o čo sa teraz urputne snaží Čína? O slobodných obchod, pričom buduje rôznymi smermi infraštruktúru, pozdĺž ktorej robí jednotlivé štáty svojimi dlžníkmi. Vôbec na to nepotrebuje nasledovania hodný kultúrny ani politický model. ;-pSkrýt celý příspěvek

          • vakoplch
            19:17 01.09.2019

            Cpt Morgan. Za studené války, náše."pokroková polovina planety" Neuznávala kulturní model USA! Přímo proti němu bojovala. No a nakonec jsme vyhráli! Vyhráli jsme euroamerický ...Zobrazit celý příspěvek

            Cpt Morgan. Za studené války, náše."pokroková polovina planety" Neuznávala kulturní model USA! Přímo proti němu bojovala. No a nakonec jsme vyhráli! Vyhráli jsme euroamerický kulturní model. Díky bohu... Tento model od té doby dominuje světu. A ještě dlouho dominovat bude! Pavol R. Velká Británie svůj kulturní model v Číně šířila politikou dělových člunů. Nicméně pusťte si laskavě zprávy lidé v Hongkongu na ulicích bojují za demokratický euroamerický model. No a USA ani EU jim k tomu neposlala ani flintu natož dělových člun... Islámští teroristé proti nám bojují ač nám technologicko-emonomicky nesahají po kotníky... Jejich vůdce proti nám použivají právě svůj kulturní model! Přestože dělové čluny USA byli úspěšné. Nedaří se právě zvítězil nad jejich kulturním modelem. Právě na tom se musí zapracovat. Jsem Evropský natysta. Takže SSSR není můj vzor právě naopak. Nicméně výjimka potvrzuje pravidlo. Zdá se mi že v islámských zemích kde SSSR uplatňovat svůj kulturní model když byli jeho součástí mnoho teroristů není. Jestliže je tomu skutečně tak. Co může být příčinou? Tedy paradoxně nemůže Euroatlantický kulturní prostor zvítězit nad terorismem použitím prakticky omezeného kulturního modelu od poraženého nepřítele? Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            19:48 01.09.2019

            vakoplch: No tak ja som primárne písal o budovaní britského impéria v 19. storočí, ale rozhodne by som neodporúčal podceňovať prostú hospodársku prevahu. A ja ke´d Čína vlastný ...Zobrazit celý příspěvek

            vakoplch: No tak ja som primárne písal o budovaní britského impéria v 19. storočí, ale rozhodne by som neodporúčal podceňovať prostú hospodársku prevahu. A ja ke´d Čína vlastný pozitývny model nemá, stále môže brnkať na negativistickú strunu "antiimperiálizmu" a "antiamerikanizmu", ako to robí napr. Rusko, ktoré tiež žiadny použiteľný kultúrny či politický model nemá.Skrýt celý příspěvek

          • vakoplch
            20:13 01.09.2019

            PavolR v tom s vámi rozhodně souhlasím. Jak se říká peníze jsou vždy až na prvním místě. Aneb řečeno expresivněji Money Money Money....

            PavolR v tom s vámi rozhodně souhlasím. Jak se říká peníze jsou vždy až na prvním místě. Aneb řečeno expresivněji Money Money Money....

          • Cpt. Morgan
            21:32 01.09.2019

            Pavol, to su slova ako po skoncceni stredoveku. Po pade feudalizmu, po francuzskej revolucii, kulturnych revoluciach, globalnom prepojeni obchodu, institucii, technologickej ...Zobrazit celý příspěvek

            Pavol, to su slova ako po skoncceni stredoveku. Po pade feudalizmu, po francuzskej revolucii, kulturnych revoluciach, globalnom prepojeni obchodu, institucii, technologickej revolucii, ktora umoznila ludom cestovat a porovnavat, po dekolonizacii, po pade komunizmu a fasizmu, ... nie je mozne premyslat ako po skonceni stredoveku a tvarit sa, ze priamym nasilim je dnes mozne dlhodobo udrzat svetove imperium kontrolujuce globalny system.

            Cinania nie su taki hlupi, aby nechapali, ze ak aj ovela silnejsi americania museli ovladnutie globalneho systemu realizovat cez liberalne technologie, tak ze oni to dokazu direktivnym donucovanim. Taku moc nemaju ani USA, aby si priamo mohli vynucovat poslusnost od vacsiny planety.

            Ovela sofistikovanejsie je sirit vplyv - a s nim aj moc pomocou idealistickych ideologii, ktore budu ludia sami chciet prijimat, lebo im slubia splnit sny a tuzby lepsie zit, a nebudu vzbudzovat zasadny odpor, vacsina populacie taku moc prijme bez stazovania a politickeho vzdoru.

            To Cina urobit nemoze, pretoze navonok aj dovnutra sa chova protekcionisticky a konzervativne, co je u nej historicky determinovane a z hladiske geopolitickej pozicie aj aktualne potrebne, lebo musi celit mocenskemu a politickemu natlaku USA s jeho liberalnymi technologiami.

            Globalne spolocenstvo nebude povazovat ochranu velkej Ciny a jej kulturnych hodnot za lakavu ideu. Preto by musela Cina svoju moc sirit iba nasilim, tym padom by vytvorila voci sebe globalny odpor a to asi chapes, ze prekonat nedokaze.

            Cina nema a nemoze vytvorit ideologicky system dostatocne lakavy pre globalnu komunitu, aby ju tato bola schopna prijat a s nou aj vplyv a moc, ktore by vdaka tomu Cine vznikli. Cina nema a nedokaze vytvorit ziadnu verziu americkeho sna. Preto nemoze cez vplyv urcovat pravidla zitia pre globalnu komunitu a preto nemoze ovladat svet.

            Ak by take nieco chceli, museli by prekonat svoj sucasny stav, ked su pod natlakom americkych liberalnych ideologii a hrozi im vzbura, museli by sa identifikovat pomocou noveho lakaveho sna, ale zase by to bol iba nejaky, co ludom slubuje hory doly, cize nic restriktivne, cize zase iba na slobode zalozene reformy existujuceho poriadku - liberalizmus.

            No ale aky liberalizmus by Cina mohla vymysliet, aby bol lakavejsi od premakaneho a dekadami vyladeneho americkeho liberalizmu? Cina by musela vymysliet nieco lepsie ako americke liberalne technologie a to ani z filozofickeho hladiska velmi nejde, lebo ak by slo, americania by to uz iste davno pouzili a zaradili do svojho systemu moci.

            Cize znova a pomaly, Cina nema moznost ovladat svet, lebo nema a historicky a kulturne ani nemoze vytvorit mocensku ideologiu, ktora by dokazala nalakat k sebe svet. Na silu to uz ist nemoze, lebo nasilim drzat celu planetu pod kontrolou nedokaze nikto, ani USA, ani 10 USA, Cina uz vobec nie. Ved si to trosku realne premysli Pavol...Skrýt celý příspěvek

          • Cpt. Morgan
            21:42 01.09.2019

            Ak nemas vlastny pozitivny model, nemozes v nijakom pripade viest a ovladat svet, lebo k tmou nemas funkcnu ideologiu. Ludia tvoj sposob moci odmietnu. Ak chces vladnut svetu, ...Zobrazit celý příspěvek

            Ak nemas vlastny pozitivny model, nemozes v nijakom pripade viest a ovladat svet, lebo k tmou nemas funkcnu ideologiu. Ludia tvoj sposob moci odmietnu. Ak chces vladnut svetu, musis pouzit nejaku formu liberalizmu, slubovat slobodu, splnenie snov... Antiamerikanizmom nikdy ovladat svet nemozes rovnako, lebo to nie je model, ktory by mal schopnost fungovat po porazeni nepriatela. Ak by Cina dokazala natolko rozrusovat mocensky system USA, ze by tieto upadli, antiamerikanizmus by prestal mat zmysel a aj vsetku moc.
            Jediny, kto to mysli s ovladanim sveta vazne je ten, kto na to am vyvinute idealisticke ideologie s univerzalistickymi hodnotami. To je ten, kto robi vsetko preto, aby ovladal svet. A ta ideologia s tymi hodnotami je taka aka je nie preto, lebo svetovladca je ludomil a mysli to uprimne, ale preto, lebo ina ani z principu byt nemoze. USA sa chopili po vojne prilezitosti a pouzili ideologiu, ktora im zabezpeci co najvacsiu moc. Su ale mnohi, ktori si myslia, ze je to altruizmus, pricom realne sa jedna o najsofistikovanejsi system moci, ktoremu politicky jednostlive staty, ani ludske komunity nemozu nejako zasadne celit a musia sa do neho zaradit. Ultimatna totalita, pri ktorej ak si elita zmysli, ze je napriklad na trosku toho stareho maltezianskeho pragmatizmu, sme ako sa hovori vsetci v pr...Skrýt celý příspěvek

          • JirkaM
            00:06 02.09.2019

            "Když to nepovedou USA, povede to Čína. A vždy když jde někdo nahoru, je to na úkor někoho (nás)." Pro Amíky bude nejhorší když se poslušně nechají uzbrojit a aby na to měli, ...Zobrazit celý příspěvek

            "Když to nepovedou USA, povede to Čína. A vždy když jde někdo nahoru, je to na úkor někoho (nás)."

            Pro Amíky bude nejhorší když se poslušně nechají uzbrojit a aby na to měli, přesunou výrobu všeho do Číny už i proto, že jim ekologisti zakážou produkovat CO2.

            Slyšel jste už pojem "sociální kredit" - je mi ukradený. Ať si v Číně dělají co chtějí. Já chci abychom nad Čínou měli na vrch bez ohledu na to, jestli to jsou svatoušci, nebo ne. Chtělo by to zbavit se ekologistů a přestat odtamtud všechno dovážet.

            Ekonomika a logistika jsou strašně podceňované. Itálie měla ve třicátých letech nejlepší letectvo široko daleko a k čemu jim to pak bylo? USA teď mají nejlepší námořnictvo, ale budou ho mít za 5-10 let? Čína si teď staví moderní lodě rekordním tempem a USA mají čtyři možnosti.

            1. zaútočit teď, za ohromnou cenu vyhrát a dívat se jak zbytek světa díky tomu relativně posílil.

            2. přijmout, že je Čína supervelmoc které nic vnutit nepůjde a snažit se soutěžit v ekonomice.

            3. Poštvat proti Čínu proti někomu, třeba proti Indii, dívat se, jak se navzájem oslabují a všemožně té Indii pomáhat, aby válka trvala co nejdéle.

            4. snažit se držet si nad Čínou převahu i nadále za každou cenu

            Mě připadá 3. možnost nereálná, 1. nevýhodná, 4. sebevražedná, takže zbývá 2. Tak za 10 let uvidíme jak to dopadlo.Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            08:36 02.09.2019

            JirkaM: "Slyšel jste už pojem "sociální kredit" - je mi ukradený. " Problém, ale je, že Číně je ukradené co si myslíte(váš nesouhlas). Stejně jako byl SSSR ukradený názor lidí ve ...Zobrazit celý příspěvek

            JirkaM: "Slyšel jste už pojem "sociální kredit" - je mi ukradený. "

            Problém, ale je, že Číně je ukradené co si myslíte(váš nesouhlas). Stejně jako byl SSSR ukradený názor lidí ve východním bloku. Když to nešlo normálně, nastoupily tanky.Skrýt celý příspěvek

  • Fabius Maximus
    22:14 28.08.2019

    Nepřesvědčivé výkony v Iráku a Afghánistánu proti protivníkům nesouměřitelně slabším, než je Čína, podle mě nedávají příliš optimismu, že by USA měly reálnou šanci porazit Čínu v ...Zobrazit celý příspěvek

    Nepřesvědčivé výkony v Iráku a Afghánistánu proti protivníkům nesouměřitelně slabším, než je Čína, podle mě nedávají příliš optimismu, že by USA měly reálnou šanci porazit Čínu v oblasti Tchaj-wanu, Jihočínského či Východočínského moře, kde Čína má koncentrované všechny síly, místní znalost, krátké logistické trasy, její armáda je na takový konflikt systematicky připravována, má jasnou taktiku (např. raketové údery proti lodím) a její vojáci jsou vysoce motivováni.
    Nic na tom nemění to, že by se jednalo o jiný druh konfliktu, s velkou rolí námořnictva. Naopak, USA by nemohly počítat s naprostou převahou leteckou a technologickou.
    Nicméně Čína nemá a ještě dlouho nebude mít na projekci síly daleko od svých hranic. Čína se chce vyhnout tzv. Thúkydidově pasti (kdy Athény jako nastupující velmoc vyzvaly velmoc upadající - Spartu, a byly poraženy).
    Čína, pokud bude její zatím hlavně obchodní konflikt s USA narůstat, si navíc nebude moci dovolit ztrátu Ruska. Čína Rusko k ničemu nepotřebuje, pokud je v dobrých vztazích s USA. V případě konfliktu s USA dává Rusko Číně ne jen neomezených přístup k surovinám, ale i strategickou hloubku. Naopak, pokud by se Rusko přidalo k USA proti Číně, pak je Čínská strategická situace beznadějná, stačí se podávat do atlasu. Mohla by být lehce izolována (na moři i souši, na všech logistických trasách, včetně střední Asie, oblasti Kaspického moře) od všech svých trhů a zdrojů.
    To dobře chápe Kissinger, který radí Trumpovi opak Nixonovy strategie, tedy tentokrát odlákat Rusko od Číny.
    Proto Donald Trump nyní navrhuje vrátit Rusko do organizace G7

    https://www.idnes.cz/zpravy/za...

    a odlákat Rusko od Číny chce nově i Macron

    https://www.france24.com/en/20... Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      09:32 29.08.2019

      Jestli se na něco Čínská armáda aktivně připravuje, tak je to boj proti vlastnímu obyvatelstvu. Rusko by si pomocí Číně ve válce nic nezískalo. Z USA se jim vyjednává snáze než z ...Zobrazit celý příspěvek

      Jestli se na něco Čínská armáda aktivně připravuje, tak je to boj proti vlastnímu obyvatelstvu.
      Rusko by si pomocí Číně ve válce nic nezískalo. Z USA se jim vyjednává snáze než z Čínou.
      Pokud by Čína vyhrála, Rusko by se okamžitě posunulo do pozice vazala.Skrýt celý příspěvek

      • JirkaM
        20:43 30.08.2019

        "Rusko by si pomocí Číně ve válce nic nezískalo." - získali by hodně peněz za prodej zbraní a surovin Číně. A v moderní nejaderné válce dvou srovnatelných velmocí prohrají všichni ...Zobrazit celý příspěvek

        "Rusko by si pomocí Číně ve válce nic nezískalo." - získali by hodně peněz za prodej zbraní a surovin Číně.

        A v moderní nejaderné válce dvou srovnatelných velmocí prohrají všichni zůčastnění. USA to dělali chytře, když se do válek zapojovali až ke konci. Být ve válce od začátku by znamenalo konec jejich říše tak jako se to stalo Anglánům.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          10:22 01.09.2019

          Rusko bude prodávat Číně zbraně na to, aby uzbrojila USA :)))))

          Rusko bude prodávat Číně zbraně na to, aby uzbrojila USA :)))))

          • vakoplch
            20:59 01.09.2019

            Aha. A já myslel že Rusové prodávají zbraně každému, aby měli co jíst... Každá země usilující o dominanci musí být v zbrojním průmyslu nezávislá. To je obecná pravda. Ovšem u Číny ...Zobrazit celý příspěvek

            Aha. A já myslel že Rusové prodávají zbraně každému, aby měli co jíst... Každá země usilující o dominanci musí být v zbrojním průmyslu nezávislá. To je obecná pravda. Ovšem u Číny která je závislá od západních firem které u nich fungují od průmyslové a jiné špionáže je možná v případě snahy o větší či menší dominanci i taktika kterou popisujete pokud Ruské příjmy budou z velké části záviset od prodeje zbraní Číně,rozhodně budou stát po boku Číny. Podmínkou pro to je aby jejich největší hospodářský partner nebyli USA... A To se v dohledné budoucnosti nestane. No a proto je váš scénář pouze hipotetický.Ovšem jako námět pro film je to opravdu zajímavé...Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            08:38 02.09.2019

            Rusko vyrábí typ letadla rychlostí 10-15ks/rok. Opravdu si myslíte, že by s tím šlo uzbrojit USA?

            Rusko vyrábí typ letadla rychlostí 10-15ks/rok. Opravdu si myslíte, že by s tím šlo uzbrojit USA?

          • JirkaM
            22:30 05.09.2019

            Čína si USA uzbrojí sama, pokud na to bude mít dost času a USA poslušně neuhnou. Mezi tím si ráda pro inspiraci nakoupí pár zajímavůstek z Ruska. Pokud začne válka s USA dokud ...Zobrazit celý příspěvek

            Čína si USA uzbrojí sama, pokud na to bude mít dost času a USA poslušně neuhnou. Mezi tím si ráda pro inspiraci nakoupí pár zajímavůstek z Ruska.

            Pokud začne válka s USA dokud mají USA navrch (což teď ještě mají), nebo krátce potom, Rusko toho Číně rádo prodá co nejvíc.Skrýt celý příspěvek

    • strikehawk
      10:05 29.08.2019

      Souhlasím. Problém pro USA je , že Rusko je stálicí velmocenské politiky minimálně posledních 200 let a tyhle průhledný strategie má přečtený. Nemyslím, že by Rusko nebylo ochotno ...Zobrazit celý příspěvek

      Souhlasím. Problém pro USA je , že Rusko je stálicí velmocenské politiky minimálně posledních 200 let a tyhle průhledný strategie má přečtený. Nemyslím, že by Rusko nebylo ochotno k jistému přehodnocení strategického spojenectví s Čínou ale cena by za to byla velmi vysoká. Minimálně Ukrajina, Gruzie a další blízké zahraničí by to pocítilo velmi rychle. A stejně by Číně nikdy neuzavřely všechny kohoutky ....
      Uvidíme jestli změnu přinese odchod Putina který do 10 ti let bude muset najít nástupceSkrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        14:59 29.08.2019

        "že Rusko je stálicí velmocenské politiky minimálně posledních 200 let " Problém je, že ono je stálicí jen těch 200. let, ale né světové! Pouze ve východní Evropě!. A to jen díky ...Zobrazit celý příspěvek

        "že Rusko je stálicí velmocenské politiky minimálně posledních 200 let "

        Problém je, že ono je stálicí jen těch 200. let, ale né světové! Pouze ve východní Evropě!. A to jen díky Napoleonovy, nikoliv zásluhou Rusů.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    20:53 28.08.2019

    Dnešní Čína těží z volného moře zajišťovaného USA loděmi.
    Pokud se ty stáhnou bude tam muset poslat svoje. Které ještě ani neopustili dok..

    Dnešní Čína těží z volného moře zajišťovaného USA loděmi.
    Pokud se ty stáhnou bude tam muset poslat svoje. Které ještě ani neopustili dok..

  • Poly
    19:17 28.08.2019

    V Pacifiku není jen USA a Čína. Různé zájmy tam mají i jiní. A jelikož komoušská Čína svým chování moc kamarádů nenasbírala, tak se může opírat tak leda o Pakistán. Rusko má své ...Zobrazit celý příspěvek

    V Pacifiku není jen USA a Čína. Různé zájmy tam mají i jiní. A jelikož komoušská Čína svým chování moc kamarádů nenasbírala, tak se může opírat tak leda o Pakistán. Rusko má své zájmy a svoje suroviny a taky solidní flotilu. Čínsko-ruské spojenectví je spíše sňatek z rozumu, než nějaký dlouhodobý stabilní vztah. Nechtěl bych mít za souseda Čínu, která není schopna vyprodukovat dostatek potravin, aby nakrmila své obyvatelstvo a nemá suroviny, kterými by dále vyráběla mraky výrobků a tím si zajistila prachy na import potravin. To všechno Rusko má... Na své si chce přijít i Indie a ta dobré vztahy s Čínou nemá a její námořnictvo a ambice porostou. Jižní Koreu, Japonsko, Taiwan asi není třeba ani rozebírat. A pak další, kdo si něco nárokuje v Jihočínském moři - Malajsie, Brunej a Filipíny. A Vietnam? Ten nemůže číňany ani cítit. Takže Čína je ve stavu "My proti všem".Skrýt celý příspěvek

    • strikehawk
      10:10 29.08.2019

      No hodnotu spojenců vždycky poznáš až v reálné situaci. Prozatím všichni deklarují spojenectví s USA, protože je to pro ně výhodné, otázkou je jak by se zachovali kdyby došlo na ...Zobrazit celý příspěvek

      No hodnotu spojenců vždycky poznáš až v reálné situaci. Prozatím všichni deklarují spojenectví s USA, protože je to pro ně výhodné, otázkou je jak by se zachovali kdyby došlo na lámání chleba a kolik by jich zbylo a kolik z nich by bylo použitelnýchSkrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        16:50 29.08.2019

        Které státy by získali tím, že by se spojily z Čínou proti USA? Pro všechny je největší nepřítel Čína! Pokud by vyhrála byla by nepřítelem, kterého by neměl kdo krotit... Jediný ...Zobrazit celý příspěvek

        Které státy by získali tím, že by se spojily z Čínou proti USA?
        Pro všechny je největší nepřítel Čína! Pokud by vyhrála byla by nepřítelem, kterého by neměl kdo krotit...
        Jediný úžasný příklad takového spojenectví je 3.říše+SSSR, jak výhodně to dopadlo pro SSSR se asi nemusíme bavit. Pokud tedy nebereš zničení průmyslové základny, a miliony mrtvých občanů jako bonus.Skrýt celý příspěvek

        • JirkaM
          20:58 30.08.2019

          "otázkou je jak by se zachovali kdyby došlo na lámání chleba" - zachovali by se tak, že by poskytli symbolickou pomoc a počkali jak to dopadne. Japonsko by se asi snažilo, UK ...Zobrazit celý příspěvek

          "otázkou je jak by se zachovali kdyby došlo na lámání chleba" - zachovali by se tak, že by poskytli symbolickou pomoc a počkali jak to dopadne.

          Japonsko by se asi snažilo, UK taky a Poláci by se snažit chtěli, ale neměli by jak. A tím ten seznam loajálních asi končí.Skrýt celý příspěvek

  • Pauli
    17:19 28.08.2019

    No tak se nám Amíci kvůli Číňanům uzbrojí no! Život půjde dál ...

    No tak se nám Amíci kvůli Číňanům uzbrojí no! Život půjde dál ...

    • Jan Grohmann
      22:17 30.08.2019

      Život půjde dál... no jo, ale jaký? :)

      Život půjde dál... no jo, ale jaký? :)

  • Englbert
    15:34 28.08.2019

    Neverim v otevrenou valku mezi vojenskymi, ekonomickymi a jadernymi velmocemi jako je USA, Cina a asi i Rusko. Vsichni maji nekde sve zajmy, ktere si haji. Obcas se to nekde ...Zobrazit celý příspěvek

    Neverim v otevrenou valku mezi vojenskymi, ekonomickymi a jadernymi velmocemi jako je USA, Cina a asi i Rusko. Vsichni maji nekde sve zajmy, ktere si haji. Obcas se to nekde prekryje. Vypuknou lokalni valky kde jednu stranu podpori jedna velmoc a druhou druha. Ale vsem jde jinak jen o to co nejvice profitovat. Hlavne zbrojarskym firmam, proto se neustale vyvolava pocit napeti ve svete. Co by ty firmy delali kdyby byl vsude na svete mir.;-) Ale velky svetovy konflikt by znamenal zahubu lidstva a to nikdo nechce. Vsichni ti prebohati americti, cinsti, rusti a ostatni potentati a jejich velke rodiny si chteji uzivat sveho bohatstvi. Ano za treba sto dve ste let, az bude kolonizovan Mars, aby meli kam bohati uletet pred jadernymi vybuchy, tak bude riziko velkeho svetoveho konfliktu na Zemi mnohem vyssi.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      17:20 28.08.2019

      Jadrová vojna by iste znamenala rozvrat hodnôt a sveta tak, ako ho poznáme ale iste by neznamenalo zánik civilizácie. Toľko jadrových zbraní na svete nie je aby dokázali pokryť čo ...Zobrazit celý příspěvek

      Jadrová vojna by iste znamenala rozvrat hodnôt a sveta tak, ako ho poznáme ale iste by neznamenalo zánik civilizácie. Toľko jadrových zbraní na svete nie je aby dokázali pokryť čo i len všetky obývané oblasti.

      Asteroid ktorý vyhubil dinosaurov mal energiu násobne niekoľkotisíckrat väčšiu ako všetky jadrové zbrane sveta a tiež to neznamenalo zánik života. Skôr naopak.Skrýt celý příspěvek

      • Cpt. Morgan
        02:03 31.08.2019

        Ty zrejme nevies o existencii tzv. " salted bombs" - stiepne, alebo fuzne bomby s primesami napr. kobaltu, alebo jodu, ktore pri explozii vytvaraju okrem beznych kratkodobych ...Zobrazit celý příspěvek

        Ty zrejme nevies o existencii tzv. " salted bombs" - stiepne, alebo fuzne bomby s primesami napr. kobaltu, alebo jodu, ktore pri explozii vytvaraju okrem beznych kratkodobych radionuklidov aj strednodobe s polcasom rozpadu niekolko dekad az storoci. To znamena zamorenie vody, pody, ovzdusia radioaktivnymi latkami na velmi dlhu dobu. Taky celoplanetarny Cernobyl. Tieto bomby existuju, su vytvorene ako prostriedok odstrasenia supera od predstavy, ze je mozne inu velmoc napadnut a znicit v zmysle pokracovania statnosti.

        Rusko vyvinulo system Perimeter, ktory po splneni viacerych spustacov (overene znicenie ruskeho velenia utokom) automaticky odpali taketo jadrove zbrane a znemozni existenciu na povrchu planety na desiatky rokov. Taky dlhy cas v bunkri nepreziju ziadni odhodlanci - aspon nie v dusevnom zdravi. Ako odpoved na americky protiraketovy stit Rusko vyvinulo jadrove torpeda Poseidon, ktore maju salted bombs, ale v doteraz nevidanej sile 100+ megaton. Vybuch desiatok takych zariadeni pri pobrezi USA by sposobil totalne zamorenie najprv severoamerickeho kontinentu a postupne aj celej severnej hemisfery, neskor aj juznej na desiatky az stovky rokov (zrejme su ciele aj na juznej ppologuli, ako potencicalnom utocisku zapadneho centra moci). Logika veci je taka, ze ak spolahlivo dokazem v odvete urobit prostredie pre zivot neakceptovatelne, super sa neodvazi riskovat utok a nikto na mna neezautoci, lebo by aj tak vsetko stratil. Ako utocna zbran je to totalny nezmysel, ale ako obranna zbran je to "bomba".

        Takze nejde o vybusnu kineticku silu, ale o "sprievodne javy" tych bomb. Ak by nejaky sialenec chcel ukoncit zivot na planete Zem, staci mu vytvorit niekolko supersilnych salted bombs s obsahom prvkov s dlhym casom rozpadu (nar. ochudobneny uran - polcas rozpadu 4 miliardy rokov!, pricom neustale generuju silne alfa a beta castice, hoci ako gama ziaric je neskodny). Tie by neustale cirkulovali v atmosfere, pedosfere a hydrosfere a nicili svojim teratogennym posobenim geny organizmov, vytvarali by rychle, zivota neschopne mutacie, ktorym by rychlost evolucie nedokazala celit. Niekolko generacii po sebe by absolutna vacsina organizmov vytvarala zmutovane, reprodukcie a prezitia neschopne jedince, ktore by vdaka rozpadu generacnej a populacnej zakladne zacali masovo hynut. Taku "moc" ma ludstvo v rukach... znicit uplne zivot na planete, ak niekto bude nieco take chciet, alebo ak bude niekto nieco take ochotny riskovat, len aby sa zbavil svojich superov...

        Preto utesovanie a pozitivne myslenie asi uz nebude stacit. Treba sa zamysliet, ci ma zmsel podporovat globalisticke snahy jedneho proti inym, ak ktorakolvek jadrova velmoc ma horeuvedene schopnosti. Klasicke rozmyslanie, ze sa budeme drzat najsilnejsieho a sme v bezpeci je uz minulost.

        Su viaceri, ktori mozu ukoncit tento svet nenavratne, ak budu existencne ohrozeni. Vyrobit take bomby je iba otazka vole, nie technologii (tie na to potrebne su desiatky rokov zvladnute).

        Takze ak sa bude jeden pasovat za globalneho lidra a hegemona (nech ma na to akekolvek vnutorne ideologicke vysvetlenie), ostatni sa budu jeho snahe ovladat ich branit, ako to robi Cina v juhoCINSKOM mori.

        Ziadna globalna velmoc diktujuca ostatnym pravidla zivota uz nie je udrzatelne mozna. Vyvoj zahranicnej politiky USA poslednej dekady to nazorne ukazuje. To nie je len vysledok nejakeho konania nejakeho prezidenta, lebo ziadny z nich nema moznost robit si s celou federaciou co sa mu zachce, aspon nie vo vyznanych veciach. Je to vysledok bezvychodiskovej situacie zapadnej elity, ktora ocakavala po rozpade Sovietkskeho zvazu totalny zanik oponentury a necakala, ze ich zacne zamestnavat Putinove Rusko natolko, ze nebudu mat dost sily sputat Cinu. Americka elita existencne zlyhala v schopnosti presadit svoju moc voci inym velmociam a teraz je uz neskoro nieco zasadne s tym robit a preto sa musi iba uspokojit s predstavou ustupu a nadeje na lepsie casy. Ak by Rusko boli rozdelili na viacere celky a dostali ihc politicku kontrolu, dnes sa mohli plne venovat natlaku na Cinu a jej postupnej izolacii az po hranicu vnutornych nepokojov a vyvolania obcianskej vojny, kde by mohli USA prist ako zachranca, zjednat poriadok a ziskat kontrolu nad celou planetou. Ale ten prekliaty Putin ukazal taku rezilienciu, ze kym sa zapadna elita spamatala a zacala konat voci jeho ruskej drzave, ryzova montovna sa zmenila na krajinu s rozvinutejsou infrastrukturou ako USA.

        Teraz je uz neskoro nieco robit. Socialne pokusy s preformatovanim Europy na hybridnu poslusnu masu bez identity a ochotnu posluchat donora davok su sice invencne, ale v konecnom dosledku stav veci velmi nezmenia, lebo nevytvoria "socialne aktivum", skor naopak, co moze este skaredo dopadnut.

        Preot cele tieto snahy globalne ovaldat treba chapat ako zdroj problemov a neschopnost vnimat multipolarnu realitu sucasnosti. Snaha podporovat unipolarny svet, kde jeden diktuje pravidla ostatnym uz nebude smerovat k vyhodam z podpory najsilnejsieho, lebo najsilnejsi uz nemoze byt nikto. Jadrove zbrane urobili to, co volakedy revolver na divokom zapade - zrovnopravnili vsetkych. Preto bude treba opustit zauzivane osobne sposoby prosperity spojenej s loajalitou voci najsilnejsiemu a snazit sa hladat vo svojom zivote princip rovnovahy, akokolvek tazko to znie ludom naucenym ist s najsilnejim a zit tak ako najsilnejsi kaze. Ta realita uz buducnost z horeuvedenych dovodov nebude tvorit. Nakoniec ved ani sucasnost dobrych vyse 10 rokov...Skrýt celý příspěvek

    • dusan
      17:24 28.08.2019

      Ani s Ukrajinou nemá Rusko oficiálne nič spoločné .... Akurát tam bojuje ruská technika, armáda, špecialisti a Rusi to všetko platia ...... oficiálne s tým "otvorene" Rusko nič ...Zobrazit celý příspěvek

      Ani s Ukrajinou nemá Rusko oficiálne nič spoločné ....

      Akurát tam bojuje ruská technika, armáda, špecialisti a Rusi to všetko platia ...... oficiálne s tým "otvorene" Rusko nič nemá ......Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    14:42 28.08.2019

    Je to v celku logické .. Európsky darmožráci v NATO (česť výnimkám ako Poľsko) desiatky rokov bezcharakterne parazitovali na USA v rámci NATO a nič iné sa nedalo čakať. Ako je ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to v celku logické ..

    Európsky darmožráci v NATO (česť výnimkám ako Poľsko) desiatky rokov bezcharakterne parazitovali na USA v rámci NATO a nič iné sa nedalo čakať. Ako je možné, že európske štáty NATO, ktoré majú ekonomickú silu USA nie sú schopní postaviť armádu, ktorá by bola schopná sa postaviť Rusku ? ... Rusku, ktorého ekonomická sila je úplne smiešna v porovnaní už len s Nemeckom ? Ako je možné, že Nemecko cez NS2 poporuje hybridnú vojnu voči EÚ či Ukrajine zo strany Ruska ?

    Takže tu máme odpoveď .... ktorá je v Európe. USA jednoducho nemôžu stíhať všetko a ťahať všetko za darmožráčov v EˇÚ, ktorý s vypaseným pupkami vybľakujú, že oni teda fakt na obranu nedajú viac ....Skrýt celý příspěvek

    • moky
      15:01 28.08.2019

      Přesně tak!

      Přesně tak!

    • palo satko
      15:29 28.08.2019

      Na zaklade akeho prava maju USA "stihat" vôbec niečo? Čo je USA do vztahov medzi Ukrajinou a Ruskom, medzi Slovenskom a Madarskom? Čo je USA do toho, aku vladu si ktory narod ...Zobrazit celý příspěvek

      Na zaklade akeho prava maju USA "stihat" vôbec niečo? Čo je USA do vztahov medzi Ukrajinou a Ruskom, medzi Slovenskom a Madarskom? Čo je USA do toho, aku vladu si ktory narod zvoli? USA sa vôbec nemusia starat, či sa Slovensko ubrani niekomu. Prečo by sme mali budovat armadu voči Rusku? Rusko nelamentuje nad Trianonom, ani si z nas nikdy neodkuslo ako Poliaci a rakúski Nemci. Obrana Slovenska je vec slovenskych občanov a ich politikov a nie nejakych americkych prikazov.
      Slovensko bolo donutene mocenskymi nastrojmi a klamstvom stat sa členom NATO a mame z toho len hanbu a škodu. Deformovali sme si občiansku teritorialnu armadu na mizerne vyzbrojeneho servisneho poskaka pri zbytočnych misiach.
      To čo sa deje je zmena k prirodzenemu stavu veci, ked každy bude konat slobodne vo vlastnom mene a vo vlastnom zaujme a konečne nik nebude robit svetoveho policajta. Ved kam Američania poslednych 30 rokov vojensky vstupili, tam to pokazili a priniesli len smrt, rozvrat a utrpenie.Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement
        15:33 28.08.2019

        Nejen, že si Rusko (tehdy samozřejmě SSSR) odkousl zakarpatskou Rus, ale v roce 1968 si odkousl celou ČSSR. Na jednu stranu mne může těšit, že na Slovensku jsou ještě větší ...Zobrazit celý příspěvek

        Nejen, že si Rusko (tehdy samozřejmě SSSR) odkousl zakarpatskou Rus, ale v roce 1968 si odkousl celou ČSSR.

        Na jednu stranu mne může těšit, že na Slovensku jsou ještě větší kolaboranti s Ruskem, než u nás, ale na stranu druhou mne to netěší vůbec.Skrýt celý příspěvek

        • palo satko
          17:18 28.08.2019

          Zakarpatska Rus nikdy nebola slovenska. Patrila Madarom a od Madarov si ju zobrali Česi. A cez vojnu sa Čech Beneš dohodol so Stalinom že si ju múže po "referende" zobrat.

          Zakarpatska Rus nikdy nebola slovenska. Patrila Madarom a od Madarov si ju zobrali Česi. A cez vojnu sa Čech Beneš dohodol so Stalinom že si ju múže po "referende" zobrat.

          • Jirosi
            20:45 28.08.2019

            Hlavně nezapomeň, že v době kdy byl Beneš v Moskvě jste byli na druhé straně barikády!

            Hlavně nezapomeň, že v době kdy byl Beneš v Moskvě jste byli na druhé straně barikády!

          • palo satko
            21:01 28.08.2019

            Ale vas v Cesku predsa zastupoval Hacha. Hanebne je, ze spojenec ktoru je v clanku spominany spolocne s Mnichovskym zradcom vtedy taku zmluvu podpisat odmietli. Benes sa stal ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale vas v Cesku predsa zastupoval Hacha. Hanebne je, ze spojenec ktoru je v clanku spominany spolocne s Mnichovskym zradcom vtedy taku zmluvu podpisat odmietli. Benes sa stal niekym az ked zmluvu so Stalinom podpisal.Skrýt celý příspěvek

          • tombo
            21:35 28.08.2019

            Dobre ste to domotali. Zakarpatska rus bola ceskoslovenska. Od rakuska-uhorska sa odstiepila tak ako cele ceskoslovensko.

            Dobre ste to domotali. Zakarpatska rus bola ceskoslovenska. Od rakuska-uhorska sa odstiepila tak ako cele ceskoslovensko.

          • GlobeElement
            09:24 29.08.2019

            Slovensko taky nikdy nebylo slovenské, bylo Uherské.
            Zakarpatská Rus byla stejnou součástí ČSR, jako Slovensko.

            Mimochodem, Hácha byl zvolen československým parlamentem.

            Slovensko taky nikdy nebylo slovenské, bylo Uherské.
            Zakarpatská Rus byla stejnou součástí ČSR, jako Slovensko.

            Mimochodem, Hácha byl zvolen československým parlamentem.

          • palo satko
            10:43 29.08.2019

            A pokračoval ako protektoratny t.j. česky prezident. Aj Havlovi sa to stalo. :) Ale Hacha bol moralny človek. To, že mu Hitler nevyhovel tak ako Tisovi, nie je jeho chyba.

            A pokračoval ako protektoratny t.j. česky prezident. Aj Havlovi sa to stalo. :) Ale Hacha bol moralny človek. To, že mu Hitler nevyhovel tak ako Tisovi, nie je jeho chyba.

          • Jirosi
            17:58 29.08.2019

            Palo Satko uvědomuješ si vůbec, že máte výročí SNP, když tu plodíš svoje názory?
            https://cs.wikipedia.org/wiki/...

            Palo Satko uvědomuješ si vůbec, že máte výročí SNP, když tu plodíš svoje názory?
            https://cs.wikipedia.org/wiki/...

          • Tesil
            18:30 29.08.2019

            palo satko Hácha podepsal pod psychickým,možná i fyzickým tlakem,navíc si byl jako právnicky vzdělaný člověk vědom toho,že sám nemůže odevzdat území státu jinému. Jeho podpis měl ...Zobrazit celý příspěvek

            palo satko
            Hácha podepsal pod psychickým,možná i fyzickým tlakem,navíc si byl jako právnicky vzdělaný člověk vědom toho,že sám nemůže odevzdat území státu jinému.
            Jeho podpis měl hlavně cenu pro propagandu.Skrýt celý příspěvek

          • J.Vraja
            14:07 02.09.2019

            A kolko vojakov Slovensko vyslalo v roce 1939 do války proti Rusku???

            A kolko vojakov Slovensko vyslalo v roce 1939 do války proti Rusku???

      • dusan
        17:06 28.08.2019

        Slovensko je jeden z najväčších parazitov ... a ešte si bude hubu na USA otvárať : ) NATO je spolok, kde teoreticky všetci spoliehajú na ostatných .... v praxi, všetci sa ...Zobrazit celý příspěvek

        Slovensko je jeden z najväčších parazitov ... a ešte si bude hubu na USA otvárať : )

        NATO je spolok, kde teoreticky všetci spoliehajú na ostatných .... v praxi, všetci sa spoliehajú na USA ....

        Bez NATO by nás bez problémov obsadili i pašeráci z Ukrajiny.. nie to ešte ich armáda.

        Reálne slovenská armáda vyzerá asi ako ukrajinská v roku 2014 .... typickým príkladom zúfalosti sú konečne nové vrtuľníky UH-60..... bez výzbroje .. skrátka holubice mieru.

        Teoreticky máme ako svetového policajta OSN ... .ale Rwanda či Juhoslávia jasne ukázali, že to je skôr fackovací panák ako policajt .....

        Keď sa niekde bude vraždiť väčšina ľudí bude hovoriť, že "treba niečo robiť" ...ak sa niečo urobí tak je zas zle lebo "zlý svetový policajt" ....

        Rusko síce "neodkuslo" ... ale ZSSR z ČSR áno ... po "referende" v réžii NKVD (kuva aká podoba z Krymom : ) boli Zakarpatská Ukrajina pripojená k ZSSR ....Skrýt celý příspěvek

        • petris
          18:08 28.08.2019

          Veď my (teda nie my ale čs. légie) Podkarpatskú Rus odkúsli formujúcej sa Ukrajine presne rovnako, tak čo sa sťažuješ?
          "Pán Boh dal, pán Boh vzal" :D

          Veď my (teda nie my ale čs. légie) Podkarpatskú Rus odkúsli formujúcej sa Ukrajine presne rovnako, tak čo sa sťažuješ?
          "Pán Boh dal, pán Boh vzal" :D

          • liberal shark
            09:09 29.08.2019

            Podkarpatská Rus nikdy k Ukrajině nepatřila, byla součástí Uherského království.

            Podkarpatská Rus nikdy k Ukrajině nepatřila, byla součástí Uherského království.

          • petris
            09:45 29.08.2019

            >formujúcej sa< Ukrajine

            >formujúcej sa< Ukrajine

      • tombo
        21:58 28.08.2019

        Viem ze to sem nepatri ale vy asi budete volic Meciara alebo fuzateho neonacistu. Nepochopili ste jeden problem, ako 30% slovace. Hypoteticku Slovensku neutralitu nikto nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

        Viem ze to sem nepatri ale vy asi budete volic Meciara alebo fuzateho neonacistu. Nepochopili ste jeden problem, ako 30% slovace. Hypoteticku Slovensku neutralitu nikto nikdy negarantoval, Slovensko nie je Rakusko ani Svajciarsko. Rakusania si ju vymenili v 50 rokoch za cenu odchodu ruskych vojsk, (Rusi brali rakusku neutralitu ako vitazstvo), my sme ju nemali za co vymenit. Maju sidlo OSN, Bratislava ma len Dankov zelezny falus. Myslite ze Rakusania to s tou neutralitou vyhrali? Ja tam zijem, poviem Vam ze nie. Zakladaci tam nastupuju na vojnu do 60ky utierat dochodcom prdele, Eurofightery transche 1 obrovska ostuda. NATO je aka taka garancia, ze Slovensko najdete na mape aj o 20-30 rokov. Majte zdravy rozum, pozrite sa v jakom marazme a nestabilite existuju take neutralne staty, chodte sa pozriet do takej Bosny, Srbska, Moldavska alebo nebodaj ruskeho Podnesterska.Skrýt celý příspěvek

        • palo satko
          08:44 29.08.2019

          O akej neutralite tu vypisujete? V Europe bol a je bezpečnostiny system, ktory si mali sami Europania po roku 1990 vylepšit. Nestalo sa tak, lebo to Američanom nevyhovovalo. ...Zobrazit celý příspěvek

          O akej neutralite tu vypisujete? V Europe bol a je bezpečnostiny system, ktory si mali sami Europania po roku 1990 vylepšit. Nestalo sa tak, lebo to Američanom nevyhovovalo. Urobili podvod na Gorbačovovi a stali sa hegemonom.
          Preto je kopec pokakancov, čo sa modlia aby 500 milionov Europanov, Chranilo 300 milionov Američanov, proti 120 milionom Rusov.
          Jednoducho NATO nebolo dobre riešenie, lebo to nie je naše ale americke riešenie. Preto akosi my si nepotrebujeme postavit zakladnu v USA, ale USA tužia mat zakladnu u nas.
          Američan vymyslel nepriatela, vyrobil nepriatela a aj nas pred nim chrani. To je take zložite pochopit?Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            09:27 29.08.2019

            Jaký byl v Evropě bezpečnostní systém? Co to je zase za plk? USA garantují v Evropě mír. Drží Němce na uzdě a Rusy v Rusku. Bez NATO by už Pobaltí bylo anektováno. Země, které ...Zobrazit celý příspěvek

            Jaký byl v Evropě bezpečnostní systém? Co to je zase za plk?

            USA garantují v Evropě mír. Drží Němce na uzdě a Rusy v Rusku. Bez NATO by už Pobaltí bylo anektováno.
            Země, které nejsou v NATO a mají tu smůlu, že sousedí s Ruskem, byly už Ruskem napadeny.Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            10:49 29.08.2019

            Helsinsky proces sa tomu vravi. Presne to chcel neboštik Havel: rozpustit pakty a dohodnut sa v Europe. Potom ho Amici spracovali a začal inu pesničku. ...Zobrazit celý příspěvek

            Helsinsky proces sa tomu vravi. Presne to chcel neboštik Havel: rozpustit pakty a dohodnut sa v Europe. Potom ho Amici spracovali a začal inu pesničku. https://echo24.cz/a/wkrqN/chte... Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            11:30 29.08.2019

            Helsinský proces byl zaměřen na dodržování lidských práv a konal se v době, kdy bezpečnost v Evropě zajišťovalo NATO.

            Evropa nikdy žádný bezpečnostní systém neměla.

            Helsinský proces byl zaměřen na dodržování lidských práv a konal se v době, kdy bezpečnost v Evropě zajišťovalo NATO.

            Evropa nikdy žádný bezpečnostní systém neměla.

          • logik
            15:51 29.08.2019

            palo: lžeš. Středoevropské státy dotlačily USA k souhlasu s rozšířením NATO, nikoli naopak. Používáš tradiční překrucování reality s kapkou pravdy: Havel opravdu během sametové ...Zobrazit celý příspěvek

            palo: lžeš. Středoevropské státy dotlačily USA k souhlasu s rozšířením NATO, nikoli naopak.

            Používáš tradiční překrucování reality s kapkou pravdy: Havel opravdu během sametové revoluce a chvíli po ní si naivně myslel, že NATO se může také rozpustit, ale brzo se dostal do reality a začal přesvědčovat váhající USA, aby povolily rozsíření NATO
            (viz např.
            https://eurozpravy.cz/domaci/z...
            )Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            16:59 29.08.2019

            Globe ved si to naštuduj skor než napišeš somarinu. Prečo z helsinskeho procesu vzišli organ OBSE Organizacie pre bezpečnost a spolupracu v Europe? Preto aby homosexuali si mohli ...Zobrazit celý příspěvek

            Globe ved si to naštuduj skor než napišeš somarinu. Prečo z helsinskeho procesu vzišli organ OBSE Organizacie pre bezpečnost a spolupracu v Europe? Preto aby homosexuali si mohli čumiet do chorobopisov? Bol som vysokoškolak a jeden krat tyždene som musel chodit v mundure "koprŕivaku" na vojensku katedru. Podpisali zmluvu a kedže v blizkosti hranic nesmelo byt vojsko a Rakušania sa stažovali že Bratislava je plna vojakov, tak sme na katedru chodili v civile a tam sme sa do tych handier prezliekali. Tam bol stanoveny počet zbrani jenotlivych štatov. NATO prd garantovalo. To že ti nepadol Pershing na hlavu ti garantovala Moskva.Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            17:29 29.08.2019

            Logik a tom mi laskovo opiš ten mechanizmus akym dotlačili stredoeuropsky šušniflinti (Česko, Polsko a Madarsko) USA porušit dohodu s Gorbačovom? Vtedajšie Rusko bolo ine Rusko. ...Zobrazit celý příspěvek

            Logik a tom mi laskovo opiš ten mechanizmus akym dotlačili stredoeuropsky šušniflinti (Česko, Polsko a Madarsko) USA porušit dohodu s Gorbačovom? Vtedajšie Rusko bolo ine Rusko. Žiaden Krym, žiaden Dombas. Hrkutanie, objimanie, "spolupraca", Jelcinov kankan. No ale potom sa Američania vykašlali na slušnost, dohody aj serioznost v medzinarodnej politike. Prijali šušniflintov a spustili bombenie Juhoslavie, Kosovo. Rusku sa to nepačilo a tak z neho urobili nepriatela. http://www.globalpolitics.cz/c... Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            18:48 29.08.2019

            Přemýšlím zda si ten odkaz vůbec četl? "Vzťah Ruska ku krajinám, ktoré kedysi patrili do jeho sféry vplyvu, charakterizoval v apríli 1991 zástupca ministra zahraničia Ruska Yuli ...Zobrazit celý příspěvek

            Přemýšlím zda si ten odkaz vůbec četl?
            "Vzťah Ruska ku krajinám, ktoré kedysi patrili do jeho sféry vplyvu, charakterizoval v apríli 1991 zástupca ministra zahraničia Ruska Yuli Kvicinsky: „Netreba sa zmieňovať o tom, že neexistuje návrat ku politike dominácie regiónu východnej Európy žiadnym národom. Ale zároveň legitímny záujem Sovietskeho zväzu v tomto regióne má historické a geopolitické korene a musí byť braný do úvahy. Tí, ktorí si cenia mier a stabilitu na našom kontinente a chcú, aby pretrvala, veľmi dobre rozumejú tomu, že východná Európa sa za žiadnych okolností nesmie stať zdrojom ohrozenia bezpečnosti Sovietskeho zväzu. Je rovnako jasné, že v tomto regióne nemá byť žiadna cudzia vojenská základňa alebo ozbrojené sily.“ [Solomon 1998: 11]."

            Pokud toužíš žít v kolonii "Mosky" máš celkem dost příležitostí si vybrat.
            Totalitní stát chce být garantem svobody :)))))
            Jak to mysleli v praxi vidíme na Ukrajině, atd.Skrýt celý příspěvek

          • tombo
            20:22 29.08.2019

            1) Zatial nie je ziadna alternativa NATO. Mozno bude EU armada pokial EU prezije, ale potrva to min. 20-30 rokov. Keby sa Europa spoliehala na vas Helsinky proces, uz davno ...Zobrazit celý příspěvek

            1) Zatial nie je ziadna alternativa NATO. Mozno bude EU armada pokial EU prezije, ale potrva to min. 20-30 rokov. Keby sa Europa spoliehala na vas Helsinky proces, uz davno hovorite po rusky a ja by som bol na sibiri v gulagu.

            2) Ano Europa stale potrebuje aby ju USA chranili proti 120 milionom Rusov. Taka Francia, ktora je v Europe najsilnejsia, si sama nevedela poradit ani s Libiou. (je vedlajsie ze tento zasah odsudzujem), Francia proste nemala stovky tomahawkov. Europa je stale vojensky impotentna, staty sa zamerali na zvysovanie zivotnej urovne a budovanie infrastruktury. Bohuzial svet ide inym smerom, budeme teda zbrojit.

            3) Prosim Vas pekne, USA tuzi mat zakladnu na Slovensku? To nemyslite vazne. Zaujem ma Polsko a na rozdiel od Vas vedia preco, myslite ze Trump na to pusti $? Priorita Trumpovej administrativy je cinska hrozba.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            08:43 30.08.2019

            palo, máš smůlu, protože já tu dobu zažil. Helsinská konference nebyla jen evropskou záležitostí, protože je se jí účastnily i USA a to proto, že právě USA garantovaly obranu ...Zobrazit celý příspěvek

            palo, máš smůlu, protože já tu dobu zažil.

            Helsinská konference nebyla jen evropskou záležitostí, protože je se jí účastnily i USA a to proto, že právě USA garantovaly obranu Evropy před Ruskem. Nebýt NATO, už by byla v Evropě válka. A navíc se jednalo o snahu SSSR vykolíkovat si své impérium, za což se zavázal dodržovat lidská práva - jak moc to bral vážně je vidět z faktu, že ti, kdo na dodržování lidských práv trvali, kupříkladu Charta 77 (která vůbec nebyla protikomunistická, jak se občas tvrdí) končili ve vězení.

            Takže ne, Helsinská konference nebyla bezpečnostním systémem, jen smlouvou mezi již existujícími vojenskými bloky. Bezpečnostním systémem bylo NATO.

            A vojenskou katedru jsem absolvoval taky. A taky jsme se převlékali až na místě, protože jsme se styděli jezdit v jehličí v MHD. Žádný zákaz v tomto směru neexistoval.Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            09:49 30.08.2019

            Tombo Ked som preboha napisal citujem: "Prosim Vas pekne, USA tuzi mat zakladnu na Slovensku? To nemyslite vazne. " Vymyslite si blbost, pripišete ju mne a ako spravny aktivista ...Zobrazit celý příspěvek

            Tombo Ked som preboha napisal citujem: "Prosim Vas pekne, USA tuzi mat zakladnu na Slovensku? To nemyslite vazne. "
            Vymyslite si blbost, pripišete ju mne a ako spravny aktivista sebe - (mne) na nu odpoviete.
            Pokial viem chcu si u nas upravit letisko a urobit vojensky sklad. Odpoviem uprimne. Nech si sklady stavaju doma.Skrýt celý příspěvek

          • tombo
            18:47 30.08.2019

            Pavol toto ste napisali nizsie --> Vymyslite si blbost, pripišete ju mne a ako spravny aktivista sebe - (mne) na nu odpoviete. Pokial viem chcu si u nas upravit letisko a urobit ...Zobrazit celý příspěvek

            Pavol toto ste napisali nizsie --> Vymyslite si blbost, pripišete ju mne a ako spravny aktivista sebe - (mne) na nu odpoviete.
            Pokial viem chcu si u nas upravit letisko a urobit vojensky sklad. Odpoviem uprimne. Nech si sklady stavaju doma.

            Aby ste nenapisali ze Vam nejaku blbost pripisem, citujem Vas: --> Preto akosi my si nepotrebujeme postavit zakladnu v USA, ale USA tužia mat zakladnu u nas.

            Tak ako teda? Zakladnu? Letisko? Sklad? Pokial viem tak chceli len opravit letiskovu drahu, ako bonus ze sme kupili lietadla. Tak nas bonus dostanu Madari.

            Vy my pripominate radio Jerevan: nie v moske ale v kyjeve, nie auta ale bicykle, nerozdavaju ich ale sa kradnuSkrýt celý příspěvek

    • dusan
      17:21 28.08.2019

      Len na ilustráciu zúfalstva armády ekonomicky silného Nemecka .... to sa už nedá ani smiať ... to sa dá už len plakať . : ...Zobrazit celý příspěvek

      Len na ilustráciu zúfalstva armády ekonomicky silného Nemecka .... to sa už nedá ani smiať ... to sa dá už len plakať . : (

      https://www.dw.com/en/german-t...

      V podstate sa čudujem Amíkom, že s takou vojensky neschopnou bandou (mimo výnimiek) majú až takú trpezlivosť ....Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      09:07 29.08.2019

      Slušně se tomu říká, že si evropští členové NATO lebedili pod jaderným deštníkem USA a vybírali mírovou dividendu, zatímco USA vynakládaly obrovské částky na obranu všech. A k tomu ...Zobrazit celý příspěvek

      Slušně se tomu říká, že si evropští členové NATO lebedili pod jaderným deštníkem USA a vybírali mírovou dividendu, zatímco USA vynakládaly obrovské částky na obranu všech. A k tomu ještě neférové podmínky vzájemného obchodu a neustálé sprosté nadávání na USA.Skrýt celý příspěvek

  • infi
    14:36 28.08.2019

    No...po vetsinu zname civilizovane historie byla Cina supervelmoci cisla jedna. Takove Mongolsko se zalidnenim 1,8 obyv. / km² bude ze sousednich statu asi prvni na rade.

    No...po vetsinu zname civilizovane historie byla Cina supervelmoci cisla jedna. Takove Mongolsko se zalidnenim 1,8 obyv. / km² bude ze sousednich statu asi prvni na rade.

    • Englbert
      15:20 28.08.2019

      Mongolsko patri do ruske zajmove oblasti. Takze zase tak jednoduche to tam mit Peking nebude.

      Mongolsko patri do ruske zajmove oblasti. Takze zase tak jednoduche to tam mit Peking nebude.

      • Jirosi
        20:46 28.08.2019

        Jak to myslíš?
        Už dnes to tam plundruje vice než v Tibetu.

        Jak to myslíš?
        Už dnes to tam plundruje vice než v Tibetu.

        • GlobeElement
          09:29 29.08.2019

          Je fakt, že Mongolsko bylo jednou z obětí expanze Ruska po WWI.
          Dnes se tam prosazuje Čína. Ale to neznamená, že po Mongolsku stále nepošilhává ruský medvěd.

          Je fakt, že Mongolsko bylo jednou z obětí expanze Ruska po WWI.
          Dnes se tam prosazuje Čína. Ale to neznamená, že po Mongolsku stále nepošilhává ruský medvěd.

      • Jan Padesátýpátý
        02:13 29.08.2019

        Mongolsko i Rusko patří do čínské zájmové oblasti. Asi tak.

        Rusko je oproti Číně ekonomický trpaslík.

        Mongolsko i Rusko patří do čínské zájmové oblasti. Asi tak.

        Rusko je oproti Číně ekonomický trpaslík.

  • Jirosi
    13:28 28.08.2019

    I kdyby měli USA 50 LL, tak pokud jich měla Čína 0, a teď bude mít 1.
    Je to pokles síly v oblasti.

    I kdyby měli USA 50 LL, tak pokud jich měla Čína 0, a teď bude mít 1.
    Je to pokles síly v oblasti.

  • PetrTechnik
    12:32 28.08.2019

    Já myslím, že karty se začnou rozdávat po odchodu V.Putina , je velkou otázkou , kdo ho nahradí. Putin je výrazně proevropsky orientovaný, pokud ho nahradí někdo, kdo bude spíše ...Zobrazit celý příspěvek

    Já myslím, že karty se začnou rozdávat po odchodu V.Putina , je velkou otázkou , kdo ho nahradí. Putin je výrazně proevropsky orientovaný, pokud ho nahradí někdo, kdo bude spíše orientovaný pročínsky, bude mít USA a Evropa skutečně veliký problém. Nemusí jít o spojenectví vojenské, ale bude stačit pokud Rusko zafunguje jako surovinová základna pro Čínu a zároveň jí bude krýt záda. Čína tou dobou může mít nad USA výraznou převahu na tím co budou moci USA v dané oblasti nasadit a to může být veliké pokušení vytlačit USA z celé oblasti. Časově to vše vychází právě někam na první polovinu 30tých let.Skrýt celý příspěvek

    • Arccos
      12:58 28.08.2019

      Proevropsky orientovaný znamená, že zatím obsazuje jenom území evropských států?

      Proevropsky orientovaný znamená, že zatím obsazuje jenom území evropských států?

    • GlobeElement
      14:03 28.08.2019

      Vidím, že pohádka o orientaci Ruska na Čínu ještě nechcípla. Rusko se o rozložení dodávek ropy a plynu mezi EU a Čínu už pokusilo, po prvním uvalení sankcí. Najděte si, jak dopadl ...Zobrazit celý příspěvek

      Vidím, že pohádka o orientaci Ruska na Čínu ještě nechcípla.

      Rusko se o rozložení dodávek ropy a plynu mezi EU a Čínu už pokusilo, po prvním uvalení sankcí. Najděte si, jak dopadl projekt ropovodu do Číny. Přes veškeré proklamace to muselo zaplatit Rusko a do Číny dodává něco přes 5 mil. tun ropy denně - zdá se to hodně, ale podobné množství do Číny dodává i Irák, Angola nebo Saudská Arábie. Čína si dává velký pozor, aby nebyla závislá na jednom dodavateli a zvýšení dodávek z Ruska podmínila snížením ceny.

      Čína je hodně tvrdý hráč a obchodník.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        20:47 28.08.2019

        Ještě mu ani neplatí v Dolarech ale v Juanech :)))))

        Ještě mu ani neplatí v Dolarech ale v Juanech :)))))

  • Clanek
    11:36 28.08.2019

    Probuzeni spiciho obra. Ne, nemluvim o Cine, ta uz do toho zacina slapat tak jak ji ekonomika dovoli. Ale vsichni kolem, predevsim pak Japonsko, to je do ted spici sila, kterou je ...Zobrazit celý příspěvek

    Probuzeni spiciho obra.
    Ne, nemluvim o Cine, ta uz do toho zacina slapat tak jak ji ekonomika dovoli. Ale vsichni kolem, predevsim pak Japonsko, to je do ted spici sila, kterou je vyhledove potreba pricist k te americke. Americani mozna nezvladnout zavest +50 novych lodi do roku XY, ale pri onom hypotetickem zabranim japonskeho uzemi Cinou by neco podobneho mohlo zvladnot "mobilizovane" Japonsko, nebo Japonsko + JK (i kdyz se z historickych duvodu nesnesou, proti Cine bude kazdy spojenec dobry).
    Hegemonie USA tak mozna opravdu pomalu konci, nadvlada "svobodneo sveta" ale ani zdaleka ne, a ja dodavam: nastesti.Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
      12:02 28.08.2019

      A nejake cisilka: HDP v 2018 v Bil USD CN 13,4 US 20,6 JP 5 JK 1,6 (pripocteme Indii a jsme o dalsich 2,7 vys) Cina dosahuje 49% ekonomickeho vykonu US+JP+JK, resp jen 45% vykonu ...Zobrazit celý příspěvek

      A nejake cisilka:
      HDP v 2018 v Bil USD
      CN 13,4

      US 20,6
      JP 5
      JK 1,6
      (pripocteme Indii a jsme o dalsich 2,7 vys)

      Cina dosahuje 49% ekonomickeho vykonu US+JP+JK, resp jen 45% vykonu US+JP+JK+IN. Zamotejme do toho paritu kupti sily a ta rovnovaha se trosku narovna v prospech Ciny, ale tu je zase dobre dodat ze s rostouci zivotni urovni cinanu a s rostouci sofistikovanosti jejich zbrani bude mit tenhle prepocet s casem zmensujici se vyznam. Na druhou stranu totalita bude mit vzdycky vetsi schopnost namserovat prehrsel prostredku do ozbrojenych slozek, spis nez demokracie, ktera se zodpovida volicum...Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        20:48 28.08.2019

        SSSR měl taky paritu z USA, a každá jeho zbraň převyšovala tu západní o 2. řády.
        Realita byla trošku jiná.

        SSSR měl taky paritu z USA, a každá jeho zbraň převyšovala tu západní o 2. řády.
        Realita byla trošku jiná.

        • Cpt. Morgan
          04:21 31.08.2019

          SSSR mal ekonomicku paritu s USA? Co to trepes? Snad je to iba sebahypnoza, aby si si nemusel priznat, ze ekonomicka parita Ciny s USA znamena ovela vacsie moznosti ako kedy mal ...Zobrazit celý příspěvek

          SSSR mal ekonomicku paritu s USA? Co to trepes? Snad je to iba sebahypnoza, aby si si nemusel priznat, ze ekonomicka parita Ciny s USA znamena ovela vacsie moznosti ako kedy mal SSSR (ktoreho sa zapad bal aj ako ovela slabsieho elementu).Skrýt celý příspěvek

  • Michaall
    11:36 28.08.2019

    Tak ono srovnávat činské a americké výdaje a tvrdit že jsou třetinové není správně, je důležité to přepočítat na cenu parity kupní síly, jiné ceny práce, surovin, energie atd. jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak ono srovnávat činské a americké výdaje a tvrdit že jsou třetinové není správně, je důležité to přepočítat na cenu parity kupní síly, jiné ceny práce, surovin, energie atd. jsou v číně a jíné samozřejmě v USA. Touto optikou jsou výdaje činy cca něco přes 400miliard a to už je pěkná suma. Navíc Čína je samozřejmě silná v této oblasti protože je tam doma a je to prostě 1,4mld lidí. USA působí po celém světě a nemůže být logicky všude nejsilnější, jinak celkovou převahu mají američané stále značnou, USA letectvo má přes 13000 pilotovaných letadel a vrtulníku oproti přes 3000 čínských, dále počet bojových lodí je taky někde jinde oproti Číně, beru to podle výtlaku(letadlové lodě, obojživelné, křižníky,torpédoborce, ponorky) a samozřejmě počet jaderných zbraní USA proti Číně je taky někde úplně jinde, dále počet a vůbec typy strategických bombardéru je taky neporovnatelný(výhoda samozřejmě pro USA). Zkuste se na to podívat obráceně, že by třeba Čína chtěla zadržovat USA u nich doma, to je samozřejmě nesmysl, prostě operovat na druhém konci světa je problém a krom USA, to nijak výrazněji zatím moc nikdo neumí. Ale souhlasim že by měly nakládat s výdaji efektivněji, ale je to už asi taková byrokratická mašinerie, že to už asi moc změnit nepůjde.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      20:49 28.08.2019

      Ono je sice hezké přepočítávat na paritu kupní síly, ale jak vidíme na Rusku, i ty levné stíhačky, tanky, atd. si prostě nemůže dovolit!

      Ono je sice hezké přepočítávat na paritu kupní síly, ale jak vidíme na Rusku, i ty levné stíhačky, tanky, atd. si prostě nemůže dovolit!

    • Cpt. Morgan
      04:55 31.08.2019

      Cina nepotrebuje zadrziavat USA u nich doma, napr. v mexickom zalive. Cine staci, ak dokaze odolat snahe USA ovladat vsetko. USA pridu o moznost ovladat vsetko a vsetkych, prestanu ...Zobrazit celý příspěvek

      Cina nepotrebuje zadrziavat USA u nich doma, napr. v mexickom zalive. Cine staci, ak dokaze odolat snahe USA ovladat vsetko. USA pridu o moznost ovladat vsetko a vsetkych, prestanu byt globalnym hegemonom, nasledne ich prestanu vnimat ako hegemona mensie staty v roznych oblastiach sveta a Cina a ine velmoci budu moct realizovat vlastnu regionalnu politiku v spolupraci s mensimi statmi vo svojich regionoch. Nikto si na USA ani nespomenie, kazdy si bude robit podla vlastnych zamerov, tym padom dolar ako rezervna mena prestane byt zaujimavy, USA stratia kontrolu nad svetovym trhom, prerpavou tovaru a obchodom a stratia poziciu toho, kto rozhoduje a urcuje ako sa veci vyvijaju. Vzhladom na americku ideologiu sirenia liberalnej demokracie sa tato nebude dat dalej uspesne sirit, lebo kazdy si aj tak spravi bez ohladu co si zelaju USA a co ostatnym nanucuju. Tato ideologia bude zdiskreditovana, lebo ju nikto nebude respektovat. Ak nebude mat ideologia moznost realizacie, prirodzene expiruje. S ideologiou upadne aj cely politicky system, system moci a elit s nou spojeny.

      Preto by ste nemali brat na lahku vahu variantu, ze Cina nebude posluchat americke nabadanie ako zit. Ak neposluch anejaky mensi stat, US Amozu pritiahnut lietadlovu lod a zbombardovat tam parlament a media. Ak nebude posluchat niekolko miliard ludi, bombardovanim to uz nepojde. Ak ten pocet odporcov zacne este aj rast, znamena to, ze ideologia zlyhala v presadeni svojich pravidiel a caka ju upadok.

      No a povedzte uprimne ako si predstavujete ze budu udrzovat svoju moc zapadne staty zbavene ideologie liberalizmu a demokracie..Stanu sa z nich len oportunisticke male statiky cakajuce na svoju prilezitost, bez mocenskej ideologie, bez respektu, bez moci, zonglujuce kazdy inak medzi velmocami ako Rusko, Cina, Nemecko a USA.

      Nedostatok moci potom znamena ustup do prepadliska dejin. Preto je pre USA zivotne dolezite udrzat svoju mocensku ideologiu pri zivote, inak sa politicky a mocensky rozpadnu. Svetovy hegemon si musi vediet vynutit poslusnost od inych, inak uz nie je hegemonom. To je zakon moci. Bud ju mas, alebo ju uz nemas. A ostatni ta posluchaju, iba pokial ju mas.

      Ak USA prestanu po svete vzbudzovat dojem moci, ich moc upadne a nebude cesta spat. Regiony ako Cina su velmi problematicke, nie preto, ze je to centrum odporu voci USA - takych bolo viac - Panama, Irak, Juhoslavia, Lybia a vsetci nakoniec boli vystaveni pocitit silu USA, lebo boli mali a napadnutelni.

      Problem je, ak mas 1400 milionov ludi a takato masa ti ukazuje prostrednik. To je uz neposlusnost a ukazka bezmocnosti, ktora sa neda len tak obkecat. V takom pripade je ukazane, ze USA nema moc nad vsetkymi, ze nie je zvrchovany vladca a ze jeho ideologia nebude uplatnena vsade a preto nebude univerzalne akceptovana ako jedina mozna.

      A ta moznost rozhodnut sa nici ideu jedineho vladcu a jedineho zdroja moci. USA kvoli neposlusnosti mocnosti ako Cina a Rusko pridu o vnutornu politicku a mocensku stabilitu, lebo nebudu schopne vynutit si realizaciu svojej ideologie. Naco je komu ideologia postavena na istych idealoch, ak ju nepouziva a nerespektuje polovica planety?Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    11:35 28.08.2019

    JJ, US NAVY by asi měla opustit dosavadní politiku mít všechno nejdokonalejší, nejmodernější a nejdražší na celém světě, a soustředit se také na účelnost a udržitelnost svých ...Zobrazit celý příspěvek

    JJ, US NAVY by asi měla opustit dosavadní politiku mít všechno nejdokonalejší, nejmodernější a nejdražší na celém světě, a soustředit se také na účelnost a udržitelnost svých asetů.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      11:49 28.08.2019

      Ťažko povedať čo znamená neefektivita v americkom ponímaní. A vôbec, rôzne štáty majú rôzne metodiky na výdaje na obranu. Napríklad u nás sa F-16 nakupovali z peňazí ministerstva ...Zobrazit celý příspěvek

      Ťažko povedať čo znamená neefektivita v americkom ponímaní. A vôbec, rôzne štáty majú rôzne metodiky na výdaje na obranu. Napríklad u nás sa F-16 nakupovali z peňazí ministerstva financií a nie z rozpočtu obrany. Ako teda kvalifikovane povedať čo patrí do obranného rozpočtu a čo nie?

      Navyše veľké štáty s geopolitickým záujmom majú v obrane aj skryté rozpočty ktoré idú do miliárd dolárov. Čo všetko sa z toho financuje je totiž záhadou. Môže to byť výskum a vývoj ale aj informačné trollovacie kampane na weboch.

      Nepochybne však Čína má všetky predpoklady na to aby mohla vojensky rásť. Obrovská masa ľudí ktorí kumulujú obrovské množstvo peňazí a relatívne výkonná direktívna ekonomika robia svoje. Jediné čo Číne ešte chýba sú skúsenosti a know how vo vývoji špičkových zbraní resp. iných technológií využiteľných vo vojenskom priemysle. Ale ani to nebude večné. Jedného dňa sa zobudíme do sveta keď sa Čína bude cítiť vojensky, ekonomicky aj politicky tak silná, že už ju bude možné zastaviť len v zdrvujúcom konflikte ktorý na ďalšie desiatky rokov zmení svet. Rovnako ako svet dodnes pociťuje dôsledky druhej svetovej vojnySkrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        11:50 28.08.2019

        Ospravedlňujem sa, to malo ísť o vlákno nižšie pre strikehawk

        Ospravedlňujem sa, to malo ísť o vlákno nižšie pre strikehawk

      • Cpt. Morgan
        05:01 31.08.2019

        V konflikte ako popisujes, teda v konflikte zdrvujucom a svet meniacom pojde o zakladne strategicke ciele a teda aj pouzitie zbrani zakladneho strategickeho urcenia - jadrovych ...Zobrazit celý příspěvek

        V konflikte ako popisujes, teda v konflikte zdrvujucom a svet meniacom pojde o zakladne strategicke ciele a teda aj pouzitie zbrani zakladneho strategickeho urcenia - jadrovych zbrani. USA si nedovolia rozputat jadrovy konflikt s inou velkou jadrovou mocnostou, lebo nasledky su nepredvidatelne a z toho co sa predvidat da je zjavne, ze nasledky by boli totalne katastrofalne aj pre USA, cize by islo v podstate o samovrazedny krok. Tak dokazu uvazovat iba klerikalne armageddonske teokracie. Su nou aj USA?Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
    10:39 28.08.2019

    Celý US vojenskoprůmyslový komplex a armádní výdaje jsou zoufale neefektivní. S rozpočtem cca 700 miliard USD a mají problémy držet status quo s Čínou s třetinovým ...Zobrazit celý příspěvek

    Celý US vojenskoprůmyslový komplex a armádní výdaje jsou zoufale neefektivní. S rozpočtem cca 700 miliard USD a mají problémy držet status quo s Čínou s třetinovým rospočtem.

    Pro Evropu to znamená jediné - nutnost bezokladně zahájit budování společných evropských sil protože na US se nelze spoléhat. Budou příliš zaneprázdněny v Pacifiku. A EU má svoje zájmy.

    Pro ČR to rovněž znamená jediné - upravit současnou zahraničně politickou orientaci a soustředit se na budování vztahů uvnitř EU. V rámci V4 a s nejbližšími sousedy.
    USA v jejich zápase o dominanci v Pacifiku potažmo o globální vůdcovství fakt pomoci nemůžeme...Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
      11:16 28.08.2019

      Vydaje Ciny na obranu, stejne jako vetsina jinych makroekonomickych dat z toho konkretniho koutu sveta, jsou jednou velkou neznamou. Jsou to cisla kontrolovana stranou, stejne jako ...Zobrazit celý příspěvek

      Vydaje Ciny na obranu, stejne jako vetsina jinych makroekonomickych dat z toho konkretniho koutu sveta, jsou jednou velkou neznamou. Jsou to cisla kontrolovana stranou, stejne jako cisla rustu HDP, cisla zadluzeni, prumery toho nebo onoho... nic z toho neni transparentni. Muzeme si tak max vybrat jestli jim uverime, a ja moc duvodu na to verit totalitnimu rezimu nevidim.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        13:30 28.08.2019

        Mnohem větším tajemstvím, nejsou ani tak výdaje, ale cena samotných nakupovaných zbraní!

        Mnohem větším tajemstvím, nejsou ani tak výdaje, ale cena samotných nakupovaných zbraní!

    • GlobeElement
      11:19 28.08.2019

      Žádný strom neroste do nebe a je logické, že rostoucí ekonomická síla Indie, Číny a pod se projeví na jejich rostoucí síle vojenské. To v praxi znamená, že se státy v Pacifiku, a ...Zobrazit celý příspěvek

      Žádný strom neroste do nebe a je logické, že rostoucí ekonomická síla Indie, Číny a pod se projeví na jejich rostoucí síle vojenské.
      To v praxi znamená, že se státy v Pacifiku, a nejen tam, nebudou moci spoléhat, že je USA ochrání. Budou se muset snažit samy.

      Pro Evropu to platí dvojnásob.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      11:31 28.08.2019

      Souhlas, o obranu našich českých zájmů se musíme postarat v první řadě my sami a hned v druhé řadě s našimi bezprostředními sousedy. Střední Evropa nemá absolutně jinou možnost, ...Zobrazit celý příspěvek

      Souhlas, o obranu našich českých zájmů se musíme postarat v první řadě my sami a hned v druhé řadě s našimi bezprostředními sousedy. Střední Evropa nemá absolutně jinou možnost, než držet při sobě.Skrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        12:08 28.08.2019

        Ja som kedysi prišiel s kacírskou myšlienkou, že prvoradá je schopnosť viesť obranné operácie samostatne. Nikdy totiž nevieme ako sa situácia vyprofiluje a až potom sa spoliehať na ...Zobrazit celý příspěvek

        Ja som kedysi prišiel s kacírskou myšlienkou, že prvoradá je schopnosť viesť obranné operácie samostatne. Nikdy totiž nevieme ako sa situácia vyprofiluje a až potom sa spoliehať na kolektívnu obranu. Zožal som za to neskutočné opovrhnutie, že nedôverujem NATO a spojencom.

        Pýtam sa napríklad čo by sa stalo keby sme sa dostali do konfliktu s Maďarskom. Ako by zareagovali spojenci? Komu by prišli na pomoc? Ak teda vôbec...

        A čo ak Ukrajina padne a stane sa súčasťou Ruska? Slovensko bude prvé na rane. Kto nám zaručí, že nás NATO neobetuje ako výkupné Rusku?Skrýt celý příspěvek

        • GlobeElement
          12:36 28.08.2019

          Tak zde by záleželo na tom, kdo by si začal. Washingtonská smlouva praví: ČLÁNEK 1 Smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě OSN, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v ...Zobrazit celý příspěvek

          Tak zde by záleželo na tom, kdo by si začal.

          Washingtonská smlouva praví:

          ČLÁNEK 1
          Smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě OSN, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být účastny, mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli OSN.

          ČLÁNEK 4
          Smluvní strany budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany.

          Jinak slepě se spoléhat na pomoc NATO je jistě naivní a krátkozraké. Jak říká staré úsloví: pomož si - a pánbů ti pomůže. Pomoc NATO je tím pravděpodobnější, čím odhodlaněji se bude napadený stát bránit sám.Skrýt celý příspěvek

          • liberal shark
            13:33 28.08.2019

            V každém případě platí, že platnost smlouvy hodně závisí na tom, jak velký klacek drží smluvní strany v ruce :-).

            V každém případě platí, že platnost smlouvy hodně závisí na tom, jak velký klacek drží smluvní strany v ruce :-).

          • Cpt. Morgan
            05:14 31.08.2019

            Znamena to, ze cim mensi a vojensky slabsi stat, tym mensiu pomoc od NATO moze ocakavat? To je dost blbe zistenie z hladiska ucelu a principu aliancie ako takej. Niektore staty ...Zobrazit celý příspěvek

            Znamena to, ze cim mensi a vojensky slabsi stat, tym mensiu pomoc od NATO moze ocakavat? To je dost blbe zistenie z hladiska ucelu a principu aliancie ako takej.

            Niektore staty su tak male, ze ak by davali na zbrojenie aj 50%, aj tak sa to nevyrovna inym statom, co davaju pod 2%. Potom sa to asi uz iba odhlasuje ako v SSSR, ze s kym NATO sympatizuje a s kym nie, komu sa pomoze a komu velmi nie. Ci ako, ked ochota zbrojit aj tak produkuje vysledky v takom nepomere..? Nedavali ste nad 2%, tanky neposleme, brante sa sami. To su nadradene hodnoty a sposob zivota - ako kaukliari na trznici..Skrýt celý příspěvek

        • Kichot
          13:49 28.08.2019

          Nato je na obranu proti vnějšímu nebezpečí. Takže kdo Vám půjde na pomoc v případě konfliktu s Maďarskem je otázkou spíš na vzájemné vztahy daných států. Viz třeba konflikt mezi ...Zobrazit celý příspěvek

          Nato je na obranu proti vnějšímu nebezpečí. Takže kdo Vám půjde na pomoc v případě konfliktu s Maďarskem je otázkou spíš na vzájemné vztahy daných států. Viz třeba konflikt mezi Řeckem a Tureckem o Kypr... Třeba Maďaři nakupují zbraně v Německu, tak si můžete dosadit na čí stranu se připojí (už vhledem k historii) atd.. Tady zase máte výhodu F16 a Uh60. Ale dost pochybuju , že si kvůli konfliktu dvou malých států bude někdo pálit prsty.... Největšího přítele hledej na konci svého ramene ;-)Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            14:06 28.08.2019

            Žádný konflikt mezi Řeckem a Tureckem o Kypr nikdy nebyl. Kypr byl a je nezávislým státem, takže lze hovořit o konfliktu mezi Kyprem a Tureckem, ale ne mezi Řeckem a Tureckem.

            Žádný konflikt mezi Řeckem a Tureckem o Kypr nikdy nebyl. Kypr byl a je nezávislým státem, takže lze hovořit o konfliktu mezi Kyprem a Tureckem, ale ne mezi Řeckem a Tureckem.

          • Kichot
            16:52 28.08.2019

            Ano přímý konflikt mezi Řeckem a Tureckem nebyl. Ale jen z toho důvodu, že Řekové na Turka vojensky neměli. Celé to jak víte vzniklo ze snahy kyperských Řeků připojit Kypr, po ...Zobrazit celý příspěvek

            Ano přímý konflikt mezi Řeckem a Tureckem nebyl. Ale jen z toho důvodu, že Řekové na Turka vojensky neměli. Celé to jak víte vzniklo ze snahy kyperských Řeků připojit Kypr, po získání nezávislosti na Británii k Řecku. A bohužel to poznamenalo vztahy obou států dodnes. I když za mě bych byl radši ,aby Istanbul byl zase Konstantinopol...Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            08:27 29.08.2019

            Kichot - ono je to složitější, ty vztahy byly všelijaké vždycky a řecko-turecká válka proběhla už po skončení WWI. Tehdy moc nechybělo, a z Instanbulu byla fakt znovu ...Zobrazit celý příspěvek

            Kichot - ono je to složitější, ty vztahy byly všelijaké vždycky a řecko-turecká válka proběhla už po skončení WWI.
            Tehdy moc nechybělo, a z Instanbulu byla fakt znovu Konstantinopol.

            Nejhorší byly následné pogromy a etnické čistky z obou stran (spíše tedy náboženské, než etnické). Ty to hodně poznamenaly.Skrýt celý příspěvek

        • Tesil
          20:02 28.08.2019

          Miloslav Dobrá poznámka,právě proto tu máme čl.5.Ten umožňuje Spojeným státům a ostatním členům aliance reagovat podle svého uvážení.Třeba Maďarům poslat tkaničky do bot a Slovákům ...Zobrazit celý příspěvek

          Miloslav
          Dobrá poznámka,právě proto tu máme čl.5.Ten umožňuje Spojeným státům a ostatním členům aliance reagovat podle svého uvážení.Třeba Maďarům poslat tkaničky do bot a Slovákům vyjádřit morální podporu.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
      13:50 28.08.2019

      strikehawk - skôr mám pocit,že každý štát v eu ma svoje vlastné záujmy,nadradené záujmom eu...

      strikehawk - skôr mám pocit,že každý štát v eu ma svoje vlastné záujmy,nadradené záujmom eu...

      • liberal shark
        09:12 29.08.2019

        To není jen pocit, to je krutá realita :-)). Nejvíce je to patrné v případě Francie.

        To není jen pocit, to je krutá realita :-)). Nejvíce je to patrné v případě Francie.

    • Luky
      19:37 28.08.2019

      Souhlasím s úderným jestřábem. Mě fascinuje, že celý vojenský rozpočet Ruska od jaderné triády po komisárek a plat posledního bigoše se myslím zhruba vejde do peněz, které Lockheed ...Zobrazit celý příspěvek

      Souhlasím s úderným jestřábem.
      Mě fascinuje, že celý vojenský rozpočet Ruska od jaderné triády po komisárek a plat posledního bigoše se myslím zhruba vejde do peněz, které Lockheed Martin inkasuje z Pentagonu.
      Jestli si dobře pamatuju, tak do LM jde cca 10% a celý rozpočet MO RF je taky cca 10%.

      Ještě pár let dozadu se psalo, že v USA nemají plán v dalších dekádách nakupovat fregaty, ale už rozhodnutí rozumně změnili. Vývoj revolučních konceptů je zajímavá věc, ale osvědčená řešení mají v dobách nouze přednost.

      Vůbec mi nevadí, když budou muset šetřit a stahnou se domů/jinam. Můžou si pak přiletět tu a tam zacvičit stejně jako jejich ANG.

      Mimochodem Evropa není takový parazit, jak píše Dušan. Platí myslím recipročně víc na provoz misí. USA dělají, co je pro ně výhodné... nedotují svět, ale svět dotuje je.
      Že holt doběhly důležité reparace a poptávka po dolaru bude pravděpodobně postupně slábnout je přirozené a budou se s tím muset naučit žít.
      Samozřejmě i my budeme muset v Evropě posilovat.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...