Americká protiraketová obrana pro Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty

-
5. 8. 2022
-
10 komentářů
-
Jan Grohmann
Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila potenciální prodej střel Patriot pro Saúdskou Arábii a protiraketových systémů dlouhého dosahu THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) pro Spojené arabské emiráty (SAE). Hodnota obou zakázek přesahuje pět miliard dolarů.
Patriot
Základem saúdské protivzdušné obrany (PVO) jsou komplety Patriot PAC-3. Saúdské Patrioty jsou neustále v operačním nasazení a pravidelně ničí drony a balistické střely vypálené hútíjskými povstalci ze sousedního Jemenu. Jemenští povstalci jsou zásobování a řízení Íránem a své útoky vedou zejména proti saúdské ropné a plynové infrastruktuře.
Podle saúdských zdrojů od roku 2015 do konce roku 2021 Írán pomocí hútíjských povstalců proti Saúdské Arábii vyslal 431 balistických střel a 851 ozbrojených / kamikaze dronů.
Již na konci minulého roku se objevily zprávy o tenčících se zásobách saúdských střel Patriot. Podle článku Wall Street Journal z března letošního roku administrativa Joe Bidena zařídila urgentní transfer střel Patriot ze zásob dalších zemí Středního východu. Komplety Patriot mají ve výzbroji Kuvajt, Katar, SAE nebo Jordánsko.
Jak uvedla DSCA, Saúdové tenčící zásoby doplní 300 střelami MIM-104E GEM-T (Guidance Enhanced Missile-Tactical Ballistic Missiles).
Rodina střel Patriot; větší foto / US Army
GEM-T je střela řízená povelově (nemá aktivní radiolokátor) a manévruje pomocí aerodynamických ploch. V závěrečné fázi se střela navádí pomocí palubního pasivního radaru na cíl, který je ozařován pozemním radarem.
Střela ničí letadla, drony, vrtulníky a v nejnovější verzi balistické střely i střely s plochou dráhou letu. Odpalovací vozidlo M903 kompletu Patriot pojme čtyři GEM-T.
Obranu proti balistickým hrozbám mají v kompletu Patriot na starosti především menší a agilnější střely PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement), které jsou řízeny korekčními tryskami, mají vlastní aktivní naváděcí radiolokátor a cíl ničí přímým zásahem. M903 pojme až 12 střel PAC-3 MSE.
Saúdové ale objednali výhradně střely GEM-T. Spekulace: Američané možná mohou dodat v takovém množství „pouze“ střely GEM-T, nikoliv pokročilejší (a zřejmě výrazně dražší a složitější) PAC-3 MSE.
Americká armáda úspěšně otestovala integraci systémů Patriot a THAAD pod jednotné místo velení. Střely Patriot lze prokazatelně navádět pomocí dat z radiolokátoru AN/TPY-2.
Na druhou stranu firma Raytheon na svých stránkách mluví o vylepšené schopnosti nejnovějších verzí GEM-T působit proti balistickým střelám. „Střela GEM-T doplňuje PAC-3 MSE tím, že poskytuje vylepšenou schopnost ničit taktické balistické střely, střely s plochou dráhou letu nebo nepřátelská letadla,“ píše Raytheon. Nejnovější verze GEM-T mají nový přibližovací zapalovač a nový vysílač na bázi nitrid galia (GaN), který propojuje GEM-T s místem velení palby kompletu Patriot.
GEM-T má dosah 70 kilometrů, výškový dostup 24 kilometrů a silnou bojovou hlavici o hmotnosti 90 kilogramů. Minimální délka letu je devět sekund, maximální tři a půl minuty.
Saúdská Arábie za 300 střel GEM-T a nutné příslušenství zaplatí 3,05 miliardy dolarů (73,3 miliardy Kč).
„Navrhovaný prodej zlepší schopnost Saúdskoarabského království čelit současným i budoucím hrozbám tím, že doplní jeho tenčící se zásoby střel PATRIOT GEM-T. Tyto střely se používají k obraně hranic Království Saúdské Arábie proti přetrvávajícím přeshraničním útokům húthijských bezpilotních systémů a balistických raket na civilní objekty a kritickou infrastrukturu v Saúdské Arábii. Tyto útoky ohrožují blahobyt saúdských, mezinárodních a amerických občanů (přibližně 70 000) pobývajících v království,“ uvádí jako důvod prodeje DSCA.
Struktura a princip fungování baterie THAAD; větší foto, větší foto / US Army, MDA
THAAD
Saúdská Arábie již v roce 2017 objednala sedm baterií protiraketového systému THAAD za 15 miliard dolarů. Každá baterie má šest odpalovacích vozidel. Saúdové také nakoupili 360 interceptorů, plus výkonné radary Raytheon AN/TPY-2 s dosahem až 3000 kilometrů pro každou baterii. Zda jsou již objednané THAADy v Saúdské Arábii, není známo.
Americká armáda ale na rotační bázi nasazuje baterie THAAD v Saúdské Arábii i SAE. Ostatně na začátku roku americký THAAD rozmístěný v SAE provedl svůj první operační sestřel – komplet zničil balistickou střelu středního doletu.
THAAD
SAE bude po Spojených státech a Saúdské Arábii třetím vlastníkem kompletů THAAD. SAE nakoupí dvě baterie THAAD a až 96 střel za maximální částku 2,245 miliardy dolarů (54 miliard Kč). DSCA ale překvapivě nehovoří o dodávkách radarů AN/TPY-2, bez kterých THAAD nemůže fungovat. Píše se „pouze“ o dodávkách dvojice míst řízení palby LCS (Launch Control Station) a dvojice velitelských stanic TOS (Tactical Operations Stations). Informace z radaru AN/TPY-2 tedy zřejmě dodá americká armáda.
„Navrhovaný prodej zlepší schopnost SAE čelit současným i budoucím hrozbám balistických raket v regionu a sníží závislost na amerických silách. Spojené arabské emiráty nebudou mít potíže se začleněním tohoto vybavení do svých ozbrojených sil, neboť v současné době využívají systém THAAD [z výzbroje americké armády],“ píše DSCA.
THAAD zajišťuje obranu proti balistickým střelám krátkého až středního doletu (dolet do 5500 kilometrů), v omezené míře dokonce hlavic mezikontinentálních balistických raket (ICBM). Samostatně manévrující infračerveně naváděná bojová hlavice střel THAAD ničí střely ve střední fázi letu v i mimo atmosféru (do 200 kilometrů nad povrchem). Cíl je ničen přímým zásahem.
Související články
Saúdská Arábie nakupuje americký protiraketový systém THAAD
Saúdská Arábie uzavřela se Spojenými státy smlouvu o dodávce amerických systémů protiraketové obrany ...
-
06.12.2018
-
16 komentářů
-
Jan Grohmann
Americká protiraketová obrana vs. hypersonické střely Ruska a Číny, část 2.
V prvním článku dvoudílené série jsme si představili základní prvky a schopnosti americké ...
-
21.09.2020
-
17 komentářů
-
Karel Cimala
Bojový křest protiraketové obrany dlouhého dosahu THAAD
V minulých dnech došlo ve Spojených arabských emirátech (SAE) k bojové premiéře systému ...
-
27.01.2022
-
27 komentářů
-
Jan Feryna
Americké protiraketové systémy THAAD pro Německo
Podle tiskové agentury Reuters Německo uvažuje o nákupu výkonného amerického protiraketového systému ...
-
18.03.2022
-
8 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Jednoduché vysvětlení v čem je Arrow 3 lepší než THHAD nebo dokonce THAAD ER, který ale bude zaveden tak v roce 2024....
https://youtu.be/pCWMp3vCwZI...Jednoduché vysvětlení v čem je Arrow 3 lepší než THHAD nebo dokonce THAAD ER, který ale bude zaveden tak v roce 2024....
https://youtu.be/pCWMp3vCwZI...Něco podobného si již brzy bude muset pořídit celá Evropa. A to nejen tyto THAADy na TEL kolových vozidlech ale i takové, které budou umístěny na plavidlech. Mimo zranitelných ...Zobrazit celý příspěvek
Něco podobného si již brzy bude muset pořídit celá Evropa. A to nejen tyto THAADy na TEL kolových vozidlech ale i takové, které budou umístěny na plavidlech. Mimo zranitelných aglomerací a cílů jako jsou jaderné a vodní ale i konvenční elektrárny a zásobníky zemního plynu a ropy je celá off shore ekonomika a její infrastruktura. Tato offshore ekonomika se bude nyní velice rychle rozvíjet a to nejen o počty větrniků ale i plovoucí fotovoltaické zdroje energie. Další patrně budou přílivové a vlnové elektrárny. Na to navazující výroba odsolené vody a výroba vodíku a jeho skladování a také výroba syntetických paliv z tohoto vodíku. To vše si vynutí obrovské množství investic do obrany proti útokům ze vzduchu a z vody. Putin nedávno podepsal novou námořní doktrínu pro ruské námořnictvo. Co je jejím obsahem není známo ale je možné usuzovat že hlavní roli bude hrát masivní ničeni infrastruktury v přímořské Evropě. Samozřejmě ničení LNG terminálů a LNG tankerů a jaderné útoky na pobřežní oblasti v Evropě a Severní Americe. Předpokládám že podobně by postupovala Čína vůči svým sousedům Tajwanu, Jižní Koreji, Filipínám, Vietnamu a zejména Japonsko by mohlo být zničeno jadernými prostředky. Závěrem tohoto a
začátkem roku příštího zřejmě budeme mít více poznatků o záměrech Ruska a Číny, případně dalších zemích jež jsou jejich spojenci.Skrýt celý příspěvekNe tohle nikdo neudělá, protože to nikdo nezaplatí. I těch pár vyvolených vlastní jen několik kusů. THAAD aktuálně používají USA, Saúdská Arábie a UAE. Ty státy spojuje jedno a tím ...Zobrazit celý příspěvek
Ne tohle nikdo neudělá, protože to nikdo nezaplatí. I těch pár vyvolených vlastní jen několik kusů. THAAD aktuálně používají USA, Saúdská Arábie a UAE. Ty státy spojuje jedno a tím jsou prachy.
Podobné systémy, které ale nejsou levné, mají i jiní. Třeba Arrow - Izrael nemá na výběr, buď si ho pořídí a nebo zemřou (+ USA to z části cáluje), Indie - má na to prachy a chce být velmocí, Čína - má na to prachy a je velmoc, Rusko - nemá na to prachy a myslí si, že je velmoc.
Obecně tyhle systémy musí vlastnit země, které mají jaderné zbraně a mají velmocenské choutky, protože pokud právě mezi nimi by mohlo dojít ke střetu, kdy budou tyto systémy chránit národ před vyhlazením. Případně země, u kterých existuje riziko, že na ně budou jaderné zbraně použity.Skrýt celý příspěvek
Tak to maju ti povstalci dobru taktiku, lacne utocne zbrane vs drahe defenzivne zbrane. Tu by asi trebalo pre SAE nieco signifikantne lacnejsieho ako Patriot/THAAD na menej ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to maju ti povstalci dobru taktiku, lacne utocne zbrane vs drahe defenzivne zbrane.
Tu by asi trebalo pre SAE nieco signifikantne lacnejsieho ako Patriot/THAAD na menej schopne ciele.Skrýt celý příspěvekPodobný problém má Izrael antirakety irondomu jsou bohužel nesrovnatelně dražší než co na ně útočí nicméně než se vyvine nějaký laser který bude schopen tyto hrozby účině ...Zobrazit celý příspěvek
Podobný problém má Izrael antirakety irondomu jsou bohužel nesrovnatelně dražší než co na ně útočí nicméně než se vyvine nějaký laser který bude schopen tyto hrozby účině zneškodnit levnější obrana asi neexistuje.Skrýt celý příspěvek
Lenže v tomto prípade treba do rovnice dosadiť aj potenciálne škody na životoch a majetku, ktoré by mohli tie nezostrelené lacné rakety napáchať a výsledok bude hneď iný, ...Zobrazit celý příspěvek
Lenže v tomto prípade treba do rovnice dosadiť aj potenciálne škody na životoch a majetku, ktoré by mohli tie nezostrelené lacné rakety napáchať a výsledok bude hneď iný, nehovoriac o politických dôsledkoch.Skrýt celý příspěvek
Nesrovnatelně dražší jsou, ale jsou nepřesné a většina jich dopadne mimo. Proto proběhl před lety upgrade systému tak, aby se nezaobíral raketami, které neletí přímo na chráněné ...Zobrazit celý příspěvek
Nesrovnatelně dražší jsou, ale jsou nepřesné a většina jich dopadne mimo. Proto proběhl před lety upgrade systému tak, aby se nezaobíral raketami, které neletí přímo na chráněné území.
Naštěstí pro Izrael, rakety pro Iron Dome stojí max 100 tisíc dolarů. Raketa do PAC-3 MSE stojí 50 x tolik.Skrýt celý příspěvekNo wiki uvádí cenu Tamir-u na 100k$, ale myslím že jsem někde viděl uvádět i 25k$... rozhodně mají už rozjetou "velkovýrobu" a Tamir není nijak extrémně velký ani složitý.
No wiki uvádí cenu Tamir-u na 100k$, ale myslím že jsem někde viděl uvádět i 25k$... rozhodně mají už rozjetou "velkovýrobu" a Tamir není nijak extrémně velký ani složitý.
Načítám diskuzi...