Americká samohybná houfnice Paladin s dostřelem 130 km

M109A6 Paladin s kanónem XM907 ERCA (Extended Range Cannon Artillery) / Print Screen YouTube

Americká armáda (US Army) vyvíjí celou novou rodinu dělostřeleckých a raketových systémů dalekého dosahu. Jednoznačně nejdále je program modernizace samohybných houfnic M109 Paladin, které mají za několik let ničit cíle na vzdálenost až 130 km.

Americká armáda, neboli pozemní vojsko, se má podle nové americké Národní strategie (NDS) opět začít soustředit na rozsáhlá bojová střetnutí s technologicky rovnocennými protivníky. Pentagon se v NDS vysloveně zmiňuje o Číně a Rusku.

Proměnu US Army z „protiteroristické“ na „studenoválečnou“ armádu, tedy na armádu schopnou vést bojové operace i na strategické úrovni, zajistí šest klíčových modernizačních priorit. Tyto priority je dobré neustále připomínat, protože předurčují podobu US Army v následujících několika dekádách.

V podstatě jde o novou verzi „Velké pětky“ (Big Five), která označuje zbraňové systémy vyvinuté v 70. letech v rámci druhé kompenzační strategie (snaha technologicky „převálcovat“ Sovětský svaz)  ‒ tanky Abrams, bojová vozidla pěchoty (BVP) Bradley, vrtulníky Black Hawk a Apache, a systémy protivzdušné obrany Patriot.

Nejnovější „Velkou šestku“ představují zbraně velmi dlouhého dosahu LRPF (Long-Range Precision Fires), bojová vozidla nové generace NGCV (Next Generation Combat Vehicle), stroje s kolmým startem a přistáním FVL (Future Vertical Lift), počítačová síť (Network), přesná navigace  a určování času PNT (Precision Navigation & Timing), protiletadlová a protiraketová obrana AMD (Air & Missile Defense) a ničivost vojáků SL (Soldier Lethality).

Vývoj technologií pro „Velkou šestku“ řídí nově založené „velitelství budoucnosti“ AFC (Army Futures Command ). Každou ze šestí oblastí má na starost speciální víceoborový tým CFT (Cross-Functional Team).

Dnes se podíváme na zbraně velmi dlouhého dosahu LRPF. US Army plánuje vyvinout nové střely země-země PSM (Precision Strike Missile) s doletem 499 km, „strategický kanón“ s dostřelem přes 1600 km a hypersonické zbraně s doletem 2200 km. Zatím však jde většinou o koncepty, které jsou řadu let vzdálené od reálného operačního nasazení (2025 a dále).

Nejdále je jednoznačně modernizace samohybných houfnic Paladin. V současné době probíhá výroba a zavádění vylepšených houfnic M109A7 ráže 155 mm (délka hlavně 39 ráží) a muničních vozidel M992A3. US Army již objednala 48 modernizačních setů a v budoucnu plánuje modernizovat na standard M109A7 až 60 houfnic M109A6 ročně. Armáda aktivně provozuje 414 houfnic M109A6, dalších několik stovek houfnic je ve skladech.


Dostřel současných (current) a vyvíjených dělostřeleckých a raketových zbraní US Army; větší foto / US Army

M109A7 využívá podvozek, včetně pohonné soustavy a dalších mechanických celků, BVP M2 Bradley. M109A7 má výkonnější zdroj elektrické energie, nové elektrické servopohony věže i hlavně (místo hydrauliky) a zcela nové elektrické, elektronické, digitální a komunikační vybavení.

Dostřel M109A7 s klasickou tříštivo-trhavou municí je 22 km, s municí s pomocným raketovým pohonem RAP (Rocket-Assisted Projectiles) 30 km. Od roku 2022 má být k dispozici nová munice XM1113 („X“ značí, že jde prozatím o experimentální munici) typu RAP s dostřelem až 40 km.

Všechny výše uvedené munice jsou slučitelné s naváděcí sadou M1156 Precision Guidance Kit se střední kruhovou odchylkou (CEP) údajně pouze 5 m. Zatím bylo vyrobeno kolem 25 000 kusů setů M1156, s jednotkovu cenou 10 000 dolarů. Použít lze samozřejmě i přesně naváděnou munici M982 Excalibur, ale ta stojí okolo 50 000 dolarů za kus.


Hlavní technologické celky programu ERCA; větší foto / US Army

Je třeba připomenout, že při vedení palby klasickou municí na vzdálenost větší než 25 km neúměrně roste CEP a tedy roste i spotřeba drahocenné munice. K umlčení cíle o ploše jednoho hektaru je potřeba, aby na něj dopadlo nejméně 30 až 50 kusu dělostřelecké munice. Pokud toto množství stačí při střelbě na vzdálenost 20 km, tak pro střelbu na 30 km je potřeba dvojnásobku „hloupé“ munice, při střelbě na 40 km dokonce čtyřnásobek.

Pokud vezmeme v úvahu, že M109 pojme 39 kusů munice a doprovodné muniční vozidlo M992A3 93 kusů munice, tak střelba na vzdálenost větší než 25 km je jen plýtvání „hloupou“ municí.

Zdá se však, že US Army skutečně sází na přesnou (tedy drahou) munici a na palbu na dlouhé vzdálenosti. Nicméně dalekonosná dělostřelecká munice bude spíše dostupnější a levnější alternativou k taktickým raketám země-země, než nástrojem pro plnění klasických dělostřeleckých úkolů (např. dělostřelecká příprava k útoku).


Testování M109A6 Paladin s prodlouženou hlavní XM907 na střelnici Yuma Proving Ground.

Klíčovou modernizační iniciativou amerického dělostřelectva je program ERCA (Extended Range Cannon Artillery). V rámci programu ERCA armáda vyvíjí dlouhou hlaveň XM907 (délka 58 ráží), zmíněný projektil XM1113 a také XM1155 ERAP, nové prachové náplně XM654, novou lafetu hlavně XM208 nebo nabíjecí automat umožňující vést ustálenou palbu šest až deset ran za minutu.

Tento týdnem armáda zveřejnila první záběry demonstrátoru houfnice M109A6 s hlavní XM907. Při testech na střelnici Yuma Proving Ground v Arizoně houfnice M109A6 s municí XM113 (s naváděcím kitem M1156) dokázala bodově zasahovat cíle na vzdálenost 60 km.

V první fázi chce armáda dosáhnout dostřelu až 70 km, ale cílem je ničení cílů až na vzdálenost až 130 km. Takto výkonná munice zřejmě dostane náporový motor a rozkládací vztlakové plochy. Takto vylepšená houfnice s hlavní dlouhou 58 ráží ponese označení M109A8. Zavedení do výzbroje nastane v roce 2023.

Zavádění nových dělostřeleckých systémů s dlouhým dostřelem však není samospasitelné řešení. Klíčové bude především zavést také nové systémy řízení palby, senzory, komunikační prostředky (informační real-time provázanost mezi pozemními, leteckými, námořními i vesmírnými platformami) a nové průzkumné prostředky, které umožní objevit, identifikovat a změřit nepřátelské cíle na mnohem větší vzdálenosti, než dosud. Jednoduše:„Nač je vám výkonný zbraňový systém, když nevíte, kde se pohybuje nepřítel?“

Zdroj: Army.mil, IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dostřel 100 km: Náporový motor pro dělostřelecké granáty

Norská společnost Nammo na výstavě Eurosatory 2018 představila koncept dělostřeleckého granátu ráže ...

MHTK: Miniraketa proti dělostřelectvu a minometům

Americká armáda (US Army) poskytla firmě Lockheed Martin dalších 2,6 milionu dolarů na rozvoj ...

Izrael proměnil dělostřeleckou raketu v leteckou zbraň

Izraelské společnosti IMI Systems (Israeli Military Industries Systems) a IAI (Israel Aerospace ...

Systém řízení palby dělostřelectva TOPAZ pro Armádu České republiky

Na současném trhu existuje řada systémů řízení palby (SŘP) dělostřelectva, ze kterých si AČR může ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • KOLT
    10:32 16.10.2018

    Někdy mám pocit, že lidi ty články fakt nečtou. Nebo je pochopení psaného textu mimo jejich schopnosti.... Ano, bude to mít pomocný motor (raketový nebo náporový), ano, bude to ...Zobrazit celý příspěvek

    Někdy mám pocit, že lidi ty články fakt nečtou. Nebo je pochopení psaného textu mimo jejich schopnosti.... Ano, bude to mít pomocný motor (raketový nebo náporový), ano, bude to přesně naváděné. Místo hromady nesmyslných faktů by nás ve škole měli učit právě tohle...Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
    09:56 16.10.2018

    Mně by spíš zajímalo, jak se takovou věcí míří. Náměr hlavně se musí ladit snad na desetinky milimetru, rozptyl musí být děsivý. Ledaže by byly projektily řiditelné. Ale i tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Mně by spíš zajímalo, jak se takovou věcí míří. Náměr hlavně se musí ladit snad na desetinky milimetru, rozptyl musí být děsivý.

    Ledaže by byly projektily řiditelné. Ale i tak musí být docela věda naštelovat to k výstřelu.Skrýt celý příspěvek

  • crusader
    21:40 15.10.2018

    Dostřel 130km uměly už děla před 100 lety! Říká vám něco Kaiser Wilhelm Geschütz? Jinak známé jako Pařížské dělo, ráže 210mm, dostřel 120-130km, hmotnost náboje 94kg. První ...Zobrazit celý příspěvek

    Dostřel 130km uměly už děla před 100 lety!

    Říká vám něco Kaiser Wilhelm Geschütz? Jinak známé jako Pařížské dělo, ráže 210mm, dostřel 120-130km, hmotnost náboje 94kg. První zásah Paříže 21. března 1918.

    Hlaveň snesla jen 65 výstřelů a poté musela být odeslána zpět do Kruppových závodů, kde byla převrtána na ráži 224mm a po další sérii výstřelů ještě jednou na 238mm.Skrýt celý příspěvek

  • marfolodej
    19:51 15.10.2018

    70km dostřel umí G6-52 už nějakejch pár let...tady teda pokrok nevidím 130km granátem určitě ne, buď se zvedne ráže nebo to bude něco v norským stylu, jak píše flanker. A tím ...Zobrazit celý příspěvek

    70km dostřel umí G6-52 už nějakejch pár let...tady teda pokrok nevidím
    130km granátem určitě ne, buď se zvedne ráže nebo to bude něco v norským stylu, jak píše flanker.
    A tím prodlužováním hlavně bych to neviděl jako výhru, takové hlavně se daleko rychleji opotřebovávají.
    Sem zvědavej, co z toho nakonec bude.Skrýt celý příspěvek

  • Cenzor
    19:35 15.10.2018

    No pokud by se jo chtělo, tak by Italové určitě dokázali udělat sabot i v ráži 152mm k těm svým podkaliberním potvůrkám:

    http://www.leonardocompany.com...

    No pokud by se jo chtělo, tak by Italové určitě dokázali udělat sabot i v ráži 152mm k těm svým podkaliberním potvůrkám:

    http://www.leonardocompany.com...

  • flanker.jirka
    19:03 15.10.2018

    long range systémy táhnou, dokáže to nahradit i část letectva, i námořnictvo něco plánovalo na zumwalt a norové také představili zajímavou munici letos na ...Zobrazit celý příspěvek

    long range systémy táhnou, dokáže to nahradit i část letectva, i námořnictvo něco plánovalo na zumwalt a norové také představili zajímavou munici letos na EUROSATORY
    https://en.wikipedia.org/wiki/...

    https://www.janes.com/article/... Skrýt celý příspěvek

  • Pepin Nešpor
    18:15 15.10.2018

    Noooo tak toje moc zajimave a jestli seto podvede tak toje mega skok dopredu. 70-130km to uz je fakt sila. Mimo :škoda ze nase pekna modernizovna Dana má skok 19-21km dostrelu jen ...Zobrazit celý příspěvek

    Noooo tak toje moc zajimave a jestli seto podvede tak toje mega skok dopredu. 70-130km to uz je fakt sila.
    Mimo :škoda ze nase pekna modernizovna Dana má skok 19-21km dostrelu jen na 25km toje proste malo kez by aspon na 40-50km tak byto bylo super.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    16:58 15.10.2018

    ...budou za chvilku střílet Cubesaty na LEO :)

    ...budou za chvilku střílet Cubesaty na LEO :)

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2