Speciální jednotka Delta Force proti Islámskému státu

Foto: Příslušníci Delta Force v Afghánistánu. Najít fotku jednotky není příliš snadné. / DoD
Příslušníci Delta Force v Afghánistánu. Najít kvalitní fotku jednotky není snadné. / DoD

Před několika dny zpravodajská stanice CNN informovala o nasazení americké speciální jednotky Delta Force v Iráku v boji proti Islámskému státu (IS). Cílem jednotky je především likvidovat nebo zajímat členy IS. Delta Force na místě působí skrytě již několik týdnů.

Delta Force (1st Special Forces Operational Detachment-Delta) spadá pod americkou armádu (U.S. Army) a společně s jednotkou námořnictva (U.S. Navy) DEVRGU (Naval Special Warfare Development Group), chceme-li SEAL Team 6, patří mezi nejelitnější jednotky Ozbrojených sil Spojených států.

Delta Force a DEVRGU jsou hlavními protiteroristickými jednotkami Spojených států. Oba útvary mimo jiné cvičí osvobozováni rukojmí, přepady nebo eliminaci tajných nepřátelských sil.

Podle CNN působí v Iráku již několik týdnů skrytě 200 členů Delta Force. Členové jednotky si zřizují bezpečné domy (úkryty) odkud začnou podnikat a řídit operace, vytvářejí si informační sítě (informátory) a koordinují své operace s kurdskými a iráckými jednotkami.

Na dotaz CNN Pentagon a další lidé z ministerstva obrany k nasazení Delta Force odmítli říct cokoliv bližšího. Ash Carter, ministr obrany Spojených států, v pondělí při tiskové konferenci pouze uvedl: "Jediné, co řeknu je, že jsou (Delta Force - pozn. red.) na pozicích, jsou efektivní a v operačním nasazení, a já očekávám, že to bude velice efektivní součást naší zesílené kampaně."

Již v prosinci minulého roku Carter uvedl, že Pentagon posílá do oblasti "speciální expediční sílu", která bude provádět "nájezdy a shromažďovat zpravodajské informace."

Podle Cartera "expediční síla" (tedy Delta Force) bude pořádat nájezdy na členy IS, zajímat čelní představitele IS a osvobozovat rukojmí. "IS se nyní bude obávat, že útok může přijít kdekoliv a kdykoliv," uvedl Carter.

Detaily a místa nasazení Delta Force jsou samozřejmě tajné. Podle CNN však bude Delta Force působit nejen v Iráku, ale podle potřeby také v Sýrii, minimálně v příhraničních oblastech.

Delta Force se bude snažit uplatnit stejnou taktiku, jako dříve v Afghánistánu a Iráku. Zaútočit na místa IS s velkou informační hodnotou, vytěžit materiály (dokumenty, mobily, počítače), rychle se z materiálů dozvědět informace o pozicích IS a následně velmi rychle provést další nájezdy na nové cíle.

Stejnou strategii použila jednotka Delta Force v květnu 2015 v Sýrii, když zlikvidovala Abú Sajáfa, jednoho z velitelů IS, a zajala jeho ženu. Po výslechu manželky Delta Force provedla nájezdy na další cíle IS v oblasti.

Úspěšná osvobozovací operace Delta Force v Iráku. Při akci však byl zabit jeden americký voják.

Zabití Abú Sajáfa byla jediná veřejně známa akce Delta Force v Sýrii, pomineme-li neúspěšnou osvobozovací akci v roce 2014. 

V současné době Delta Force působí v Iráku, avšak v případě získání závažných informací je připravená provést samostatné akce na syrském území. V Sýrii se však jednotka Delta Force nebude moci opřít o místní jednotky, jako v Iráku (Kurdové, irácká armáda).

Podle CNN Delta Force již operuje na řadě míst v Iráku. Každá akce ale vyžaduje dny nebo týdny sledování konkretního místa - sledovat nejen členy IS (identifikovat členy, sledovat vzorce chování), ale i civilisty. Vzhledem k závažnosti pak bude jednotlivé mise často schvalovat americký prezident Barack Obama.

Kromě nasazení Delta Force je podle CNN odděleně v Sýrii nasazena speciální jednotka o 50 vojácích. Úkolem americké jednotky v Sýrii je přímo v poli podporovat kurdské/arabské jednotky v boji proti IS a navádět na cíle koaliční letectvo.

Americká jednotka se měla v posledních dnech přesunout poblíž města al-Shadadi v provincii Hasaka, kde začala pomáhat kurdským a arabským jednotkám v boji a koordinovat nálety koaličního letectva.

Al-Shadadi je klíčové město ležící na hlavní dopravní tepně mezi Sýrii a Irákem. Koaliční letectvo v koordinaci s kurdskými a arabskými jednotkami se snaží z této oblasti vyhnat jednotky IS a přerušit tak jednu ze zásobovacích spojnic mezi Irákem a Sýrii.

Hlavní komplikací nasazení amerických speciálních sil v Sýrii je koordinace amerických jednotek s ruskou armádou, resp. ruským letectvem provádějící nálety. Podle zdroje CNN Rusové mají jen přibližné (nikoliv přesné) informace o umístění amerických jednotek na zemi.

Zdroj: CNN

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Krize nebo posun? Saudové plánují vyslat vojáky do Sýrie

Minulý týden Saudská Arábie oznámila odohodlání vyslat své pozemní jednotky do Sýrie do boje s ...

Politické hry, nedůvěra a dvojí přístup USA k otázce Sýrie

Seymour M. Hersh je americký investigativní novinář, který píše pro The New Yorker. Držitel ...

Saudská Arábie: Protiletecké střely pro povstalce v Sýrii

Saudský ministr zahraničí Adel al-Jubeir v rozhovoru pro německý deník Spiegel naznačil ochotu ...

Postmoderní svět jako zlatá éra speciálních sil – 1. díl

Na následujících řádcích bude čtenáři představena teorie o postmoderním světě jakožto zlaté éře ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • niko
  09:40 04.03.2016

  to kolt: No cisla k prislusnikom Delty neexistuju. Ono v podstate neexistuju ani presne pocty, kolko clenov Delta ma. Vsetko je to tajne. Vyberove konanie u Delty je ine ako u inych utvarov. Totiz neda sa k nej proste prihlasit do vyberoveho konania. Delta dvakrat do roka sama hlada kandidatov (Head hunting), ktori nasledne dostanu pozvanku na vyberove konanie. Drviva väcsina su zo zelenych baretov, no su tam aj rangery, EOD, spravodajci atd. Proste jednotka si same vyberie osoby ktore sa jej naviac hodia. Podobne je to ale aj u DEVGRU. Aj ked väcsina su so SEALS, su tam tiez vseliake odbornosti.
  Nechcem sa hadat okolo 43.vpr. Logicky poznam lepsie slovenske OS SR ako ACR. Ci to ale nebude tak, ze 43. plni pre 601. sk. podpornu ulohu ako pre americke SOF Rangeri. Inak otazne je ake bude postavenie 43. vpr po spusteni operacnej sposobilosti UPSO. V podstate sa tym 601. sk a UPSO definitivne odstrihnu od 43. vpr a hlavne od 102. prp.

 • KOLT
  23:30 03.03.2016

  pro niko: Myslím, že si rozumíme :-) Jen bych fakt byl vděčný za čísla, kolik lidí v Deltě je odkud. Měl jsem za to, že zatímco třeba DEVGRU je prakticky jen ze SEALs a několika málo výjimek od Mariňáků, tak Delta je pestřejší společenství.

  Jediné, v čem si dovolím oponovat, je to o Rangers. Pokud tedy neberete Rangers jako širší pojem. Já myslel 75th Ranger Regiment, to je jednotka, ke které se přirovnává 43. vpr. A jak 75th tak 43. rozhodně výsadkáři jsou. Tuším mjr. Ivo Zelinka někde psal, že když důstojníkovi pěchoty v USA popíšete určení, strukturu a vybavení 43. vpr, jednoznačně jej zařadí do "ranger-type unit".

 • niko
  21:49 03.03.2016

  Ok chlapi. Nebudem riesit diskusiu ohadom konfliktu SF a bigosov.nebol som tu od zaciatku a tak som to asi vytrhol z kontextu.

  to Kolt: Vsetko pekne napisane, lenze Rangers nie su klasicki vysadkari. Je to aeromobilna pechota, len jeden prapor je realna Airborne SOF. Cize porovnavat ich s 82. vysadkovou, alebo dokonca so zelenymi baretami je nepresne. Pozrite. Tak ako Navy Seals na svoju protiterristicku cast DEVGRU, tak ma aj Airborne, ktoreho drvivou castou su zelene barety maju svoju Deltu. Do oboch protiteroristickych jednotiek sa dostanu aj ludia z inych jednotiek. No gro tvoria Navy Seals u Devgru a Zelene barety u Delty. Nakoniec je to aj logicke, kedze velku cast vycviku maju podobnu.
  Paragan beriem, ze je vysadkova jednotka. Ci uz klasickeho typu ako 82. vysadkova diviza, alebo zelene barety, alebo Delta. V tomto chapem aj Vas nazor. Je to uhol pohladu.

 • KOLT
  21:14 03.03.2016

  pro niko: Proč vůbec ta debata vznikla, napsal přesně Rošťák :-) Šlo prostě o upozornění, že SF jsou potřebné jednotky i v konvenčním konfliktu, ne jen v protiteroristických akcích. A neodpustil jsem si dodat, že krom průzkumu a "přepadových" akcí jsou SF schopné díky používané technice, výcviku a zkušenostem zavařit i klasickým jednotkám, především právě ve městě. Nehledejte v tom nic víc. Nikdo z nás si snad nemyslí, že by měly být standardně nasazovány na frontové linii k zastavení obrněných jednotek. Byla by to kravina jak útok na letiště v Generation Kill :-)

  Ohledně Delty a Zelených baretů – přiznávám, že nevím, kolik procent Déček jsou původně ZB, předpokládám, že hodně. Jestli víte přesná čísla, sem s nimi :-) Nicméně spousta jich pochází i z Rangers a jiných airborne jednotek.

  Ohledně paragánů, tak to je asi ztraceno v překladu :-( Pokud vnímáte paragán=výsadkář=airborne, tak OK. Pro mě je výraz paragán více spjat s výsadkovými jednotkami sovětské doktríny, ale asi je to jen moje subjektivní záležitost.
  Nicméně pak nechápu větu: "Chlapi to fakt riesite ako by to bolo keby sa bili bigosi s paraganmi?" Protože pokud airborn=paragán, tak boj paragánů a bigošů je naprosto standardní záležitost, přesně s tím se u airborne jednotek jako 82nd počítá :-) Nikoliv tak u našich výsadkářů z 43. vpr, jejich určení je blíže Rangerům (sami se považují za "jednotku typu Rangers", čemuž odpovídá jejich výcvik, výbavení i struktura; jediné, co chybí, je užší spolupráce se speciály, ale to je na jinou diskusi). A ještě méně se samozřejmě řeší souboj SF (prakticky každý SF je airborne) s mechnou, což neznamená, že k němu nemůže dojít!

  Do terminologie SF x SOF bych se nerad pouštěl, protože v tom je takový bordel, že raději nepovídat. Podle některých doktrín jsou jediná SF jednotka US ozbrojených sil právě ZB. Podle jiné SF=Delta, SEALs (nebo dokonce jen DEVGRU!) a SOF=Rangers, ZB. Pak máte ještě SOC... Dobré rozdělení mi v češtině přišlo na speciální a elitní, jak jej v nedávném článku tady na AN presentoval Matěj Novák.

 • Kozlus
  19:06 03.03.2016

  "uživatel Andy22 dostal za neustálé pokusy vyvolávání flame trvalž BAN. Tento následuje po předchozích dvou BANech, které získal během svého ani ne půlročního působení zde. Jeho další působení zde je v rukou Štábu. "

  Jo, oponovat nazorum. Jasne a ted tu o...

 • Rošťák
  18:57 03.03.2016

  niko: tady nejde o porovnávání, prapůvodně šlo o reakci na komentář že potřeba jsou oba druhy jednotek jak SF (SOF) tak klasické mechny (reakce od KOLT na příspěvek od Standa)

  VÚXXXX: S komentářem se dá souhlasit, stejně smrtelná může být lehká pěchota ve velice restriktivním terénu (Finská Sissi to rozvedla docela dobře)

 • VÚXXXX
  18:22 03.03.2016

  SF by mechnu ve meste napadala bodove na ruznych mistech nebude s mechnou tvorit klasickou frontovou linii v tom by byla vyhoda pro mechnu. SF zacne "partizansky" boj ktery je pro standartne vycvicenou mechnu smrtelny. V okamziku kdy zareague na jeden utok a nasmeruje sve sily k nemu z druhe strany pride dalsi tim vznika demoralizace mechny atd..... ale proc takto nasazovat SF ze... :-) ta je urcena na neco jineho

 • niko
  17:43 03.03.2016

  To kolt: tak povedzme to takto. Delta force je plnena prevazne zo zelenych baretov a je to jednotka Airborne. To s tymi SF, ze niesu paragani nechapem. Delta force nie je SF ale ked tak SOF. A ano je to este raz jednotka Airborne. Cize prosim o vysvetlenie aky bol zmysel poznamky. :)
  Porovnavat chlapi dve uplne rozdielne druhy vojsk s diametralne inym vycvykom a vyzbrojou a urcenim mi pride take decke. Ale nechcem sa nikoho dotknut. Diskutovat sa da o vsetkom.

 • KOLT
  17:34 03.03.2016

  pro niko: Co je na tom klukovského? Jde o posouzení schopností jednotlivých typů pěchoty. Jak chcete stavět armádu, když si takovéhle otázky nebudete klást? Kupříkladu, kolik a jakých jednotek a s jakým vybavením potřebuji, abych byl schopen bránit republiku proti soupeři s takovými a makovými schopnostmi. Jinak si zodpoví GŠ Estonska a jinak Nizozemska, protože prostředí, ve kterém se bude bojovat, je zcela rozdílné (OK, obě jsou to placky, ale představte si, že by v Nizozemsku třicet let po okupaci ještě operovali "původní" partyzáni...).

  Ještě dvě poznámky – DF není plněna pouze ze Zelených baretů. A hlavně, SF nejsou paragáni ;-)

 • KOLT
  17:26 03.03.2016

  pro Rošťák: Souhlas. Jen SF jsou v té noční můře víc doma. Nicméně třeba naši mechnu bych v bojích ve městě a v CQB vůbec nepodceňoval, protože půlka příslušníků má zkušenosti z misí v Astánu, kde působili jako lehká (motorizovaná) pěchota, čemuž byl přizpůsobený i výcvik.

  Každopádně jak jsem psal hned poprvé – potřeba jsou oba typy jednotek. Krom toho, bigošem může být podstatně větší procento populace. Stavět všechno jen na SF je kravina.

 • Rošťák
  17:11 03.03.2016

  KOLT: Souhlasím, ale asi se schodneme že pro každého je aglomerace noční můrou....

 • niko
  16:58 03.03.2016

  To kolt a rostak: Chlapi to fakt riesite ako by to bolo keby sa bili bigosi s paraganmi ? :))) Vidim, ze vam este nieco ostalo s klukovskych liet. :))

 • KOLT
  15:15 03.03.2016

  pro Rošťák: S prvním odstavcem naprosto souhlasím! K tomu druhému – vy o tom samozřejmě máte mnohem větší znalosti než já. A obě poznámky jsou velmi trefné. Řešení vedlejších škod by bylo poměrně zásadní – pokud by na ně mechna kašlala, má drtivou palebnou převahu. Nicméně pouze po tu dobu, kdy má k dispozici obrněnou techniku. Právě proto jsou speciální a elitní jednotky zpravidla hojně vyzbrojeny hračkami jako Javelin či Carl Gustaf. Nedostatek munice je samozřejmě také zásadní limit. Nicméně obránce na vlastním území má často možnost se poměrně hojně zásobit. Jinak já bych si při souboji četa SF vs. prapor mechny také vsadil na mechnu. Jen bych pro jistotu nevsázel celou výplatu ;-)

 • jarpe
  14:34 03.03.2016

  andy2210:
  To je jako dobrovolné přiznání, že jste troll?

 • Luky
  14:31 03.03.2016

  Jo, proto natahneš do každýho vlákna jako první Ukrajinu a druhou světovou. Tak hodně štěstí při tvojí misi. Kdy dorazí 2209 a 2208? Nebo teď mají práci na idnes?

 • andy2210
  14:19 03.03.2016

  Kozlusi, Palbu se podarilo vytribit presunutim konfliktnich temat do hospody a vyloucenim proruskych trollu. Zustal tam uz co vidim jen Rabo a to se da. Ted nastal cas to trochu urovnat zde. Ja palbu sleduji x let a stejne jako zde jedinym duvodem me registrace bylo oponovat tem proruskym zvastum.

 • Kozlus
  13:17 03.03.2016

  Jeee, andy je tady. Z Palby byl vyhnan, protoze to jeho trolovani absolutne prehanel a ted se pokousi zapustit koreny tady? To nas teda ceka neco uzasneho :)

 • niko
  13:08 03.03.2016

  No niektore zdroje uvadzaju pocet az 1000. Ono ked vezmes, ze zelenych baret, z ktorych pochadzaju je ca. 10.000, tak to az take velke cislo. Ich pocty samozrejme rastli s irackou kampanou a politikou boja proti terorizmu v poslednych rokoch.

  Informacie o tajnych operaciach, aj ked treba povedat ze ciastkove su v sucasnosti ovela lahsie dostupne. Niekedy az primitivne lahko. Niektori spoteri maju informacie, o ktore by sa urcite tajne sluzby pobili. Pokial som spravne pochopil USA to riesilo asi do roku 2011 a po tomto roku to riesit prestali. Prave naopak. Krajiny dneska spoterov pouzivaju ako leteckych paparazzi. Vid. prilet ruskeho spionazneho TU 214 R do Latakie. Rusi naschval nechali zapnuty civilny ! odpovedac. Nebolo treba sa vobec snazit. Na druhy den to bolo na vsetkych leteckych weboch, o dva dni v novinach. Rusi mali reklamu. Alebo MAGMAy v Libii. Kapitani lietadiel nechavaju zapnuty civilny odpovedac, aby sa tvarili ako civilne lietadlo nestali sa tercom nejakeho utoku. Taktiez pri priblizeni na civilne letisko je to dneska nevyhnutne. Na druhej strane ludia vedia, ze v Libii posobia specialne jednotky USA. Tak maju reklamu Americania, ze pomahaju Libii v boji proti Daesh.
  Ide ale stale len o ciastkove informacie. Lietadlo bolo tam, ci tam a vysadilo vojakov. Ciel misie a podobne veci sa samozrejme dozvieme o 10 rokov.

 • JardaBrum
  12:50 03.03.2016

  to niko:
  nebylo to osobní ale zaráží mne jaké informace kolují po internetu.
  Už vím kde se vzalo těch 200 Delt: http://edition.cnn.com/2016/02... : ..........The ETF(Expeditionary Targeting Force) -- which numbers about 200 personnel -- has collected enough intelligence.........
  Dovolím si tvrdit že ETF nieni su iba DF.
  PS: Delt je opravdu už 800?

 • niko
  10:48 03.03.2016

  to JardaBrum:
  Netvrdim, ze su to Delty, len ze su to specialne jednotky. Len som napisal, ze 27. wing pre specialne operacie spolu s 1. wingom pre specialne operacie lieta denne (niekedy viacere) zasobovacie, infiltracne a exfiltracne lety a zaroven gunshipy Recoil 82 a 81 27. SOW niekoho denne podporuju. Informacie mam z udajov vojenskych odpovedacov a radiomajakov z letisk Adana, Holon a Jeruzalem. Ked sa trochu zagooglis do sveta leteckeho spotingu, najdes urcite tieto real time informacie tiez. Okrem toho "utajene" lety 524. SOS v civilnych lietadlach do Libie tzv. MAGMA uplne bezne lietaju so zapnutym civilnym odpovedacom, kedze sa tcaria ako civilne lietadla. Vypinaju ho az niekde pred vstupom do operacneho priestoru. Teda tieto kludne mozes sledovat aj cez FR 24.
  Vid kauza Tripolis a MAGMA 30:
  http://theaviationist.com/cate...

  Okrem toho je posobenie Delty v Iraku dost logicke. Zatial co DEVGRU posobil v Afganistane od zaciatku operacie, Delta mala na starosti Irak. Pravdepodobne cerpaju so starych kontaktov. Delta ma ca. 800 clenov, takze 200 clenov v Iraku nie je tiez velmi nepravdepodobnych. Okrem toho je pravdepodobne, ze v tom pocte budu aj nejake zelene barety, resp. podporne jednotky Delty.

 • JardaBrum
  10:12 03.03.2016

  200 Delt operuje v Iráku? To bude nějaká maskírovka. Né, že bych jím to nepřál. Ale o účasti DF se mluví výhradně ex-post. Jo a CNN ví kde operují a jaké úkoly plní?! Proč ne. Vždyť niko ví kdo a odkud je podporuje....
  Takhle nějak se vede hybridní válka. O tom psal už Sun-c'.

 • Rošťák
  09:01 03.03.2016

  Rád bych se vyjádřil k několika příspěvkům níže. Bude to trochu chaotické, ale to se stává, nevidím jako dobrý nápad rušit či zakazovat diskuze, jsme na odborném webu, nikdo z nás není a nikdy nebude odborníkem na všechny aspekty vojenství (technika, PVO, letectvo, nasazení a asi milion dalších skupin). Diskuze pomáhá si utříbit názor, občas opraví, i když může zastánce PTŘS nesouhlasit se zastáncem tankánů ..... Ale aby se každá diskuze zvrhla mezi zastánce a odpůrce USA vz. RF je nemístně trapné, ale neni to problém webu, ale diskutujících.

  KOLT: Chápu Vaší myšlenku, sice by mechanizovaný prapor asi měl ztráty, ale nemyslím že by byli fatální, ona prostě posílená četa nemá tolik munice. I když by asi šlo i o způsob nasazení té mechny a nakolik by si hrála na kolaterální ztráty

 • andy2210
  00:54 03.03.2016
  Oblíbený příspěvek

  Nic hloupejsiho jsem Sorge jeste necetl. Musim se priznat, ze me to az rozesmalo :)

 • Sorge-227
  00:36 03.03.2016

  Jojo a ked nemci obsazovali Ceskoslovensko, tak malo tajnu dohodu s Polskom o rozdeleniu nasho uzemia. Tak aj Polaci zacali 2. svetovu vojnu. Ked nas zapad zapredal Nemecku, tak tiez potporili vznik 2. svetovej vojny. Pretoze sa na nas dozbrojil a ziskal tovarny na zbrane. Ked uz vojna zacala tak USA stale obchodovalo s Nemeckom. USA nechrani zapadnu europu ani demokraciu vo svete. Chrani samo seba a ich zaujmi vo svete. USA nidy neurobili obchod, vojensky vpad ktory sa im financne nevyplatil. Iba vo Vietnamu dostali na prdel. Cele USA Vas ma vsetkych v riti. Keby nebolo ZSSR tak dneska je cela europa splynovana. Udivuje ma vasa viera v nieco co nexistuje a to je ochota USA chranit ludsky zivot. V usa ze sa zije lepsie ako v Rusku? Ano zije, ale musis byt bohaty. Co take sovieti urobili najhorsie vychodnej europe? Ze nebola sloboda slova?, ze ste nemohli cestovat? Sak sa tu zilo v klude a v mieru a bez stresu. A ked vam vadi ze vas oslobodilo ZSSR a potom nase uzemie patrilo do vychodneho bloku, tak sa podakujte USA. Kde boli tie roky so zapadnou frontou? Pekne si pockali az im ZSSR pripravi podu na vylodenie.

 • niko
  22:04 02.03.2016

  Americke specialne jednotky su v tomto priestore uz dlhsi cas. Dovolim si tvrdit, ze sa nachadzaju uz aj priamo v Syrii. Zatial co dlhsi cas posobil z Cypru a lietali "poloutajene" operacie s 524. SOS 27 SOW, teda s povestnymi civilnymi Magmami. Asi pred dvoma tyzdnami sa presunula 27. SOW do tureckej Adany. Okrem "utajenych" civilnych C 146 A vsak pribudli aj MC 130 H od 1SOW 15 SOS, teda lietadla na vysadenie a extrakciu specialnych sil. Do toho pribudli v Adane aj dve bojove AC 130 W od 73 SOS 27 SOW. Vsetky tieto lietadla lietaju denne operacie nad Syriou. Takato zostava jednoznacne sveci, ze tam niekoho podporuju a zasobuju.

 • VÚXXXX
  21:37 02.03.2016

  Admin: nemuzete v horni nabitce vytvorit (USA vs. RU) pac kam clovek vleze tak je pouze 40% k tematu.....


  Nasazeni SF neni prekvapeni jsou tam od sameho zacatku ono oko na obloze neni oko na zemi. Byla by to asi vyjimka kdyby tam nebyli. Zverejneni v tv je spis dobra zprava pro danou tv, je to dobre vnimane verejnosti (kazdej si rad precte ze je nekde nasazena Delta) a hlavne je to ucine v danem boji (a je jedno zda jsou to jednotky USA, Ruska nebo CZ)

 • J.Vraja
  20:54 02.03.2016
  Oblíbený příspěvek

  Luky píšete:..Co se týče ruské zahraniční politiky, mám s ní opravdu menší problém než s US politikou.Můj názor je tento"Ruská zahraniční doktrína je plná řečí o suverenitě a o tom, jak je důležitá. Ale ve skutečnosti to znamená, že nikdo (USA, EU, NATO) nemůže bránit nějakému státu ve spojenectví s Ruskem, ale Rusko může komukoliv bránit ve spojenectví s USA a dalšími".Moskvu uráží a provokuje, co se děje na území jiného, suverénního státu. To, že Rusové sami okupují několikero jiných zemí, je dle nich v pořádku, neboli co je tvoje, to je moje a co je moje, na to mi nesahej.
  Rusové svou moc a zájmy uplatňují jediným způsobem - svou vojenskou silou. Podívejte se například na Německo nebo Japonsko. Dvě poražené země druhé světové války, mají na svých územích americké základny. Přitom jsou to nejmocnější země světa. Proč, kvůli svým armádám? Ne kvůli svým schopnostem, nadáním, píli a kultuře. Ano, každý stát takový nemůže být. Ale proč tedy vzhlížet ke státům, které ne to nemají.
  Já nějak pořád nemohu pochopit, čeho vlastně chtějí rusáci dosáhnout. Zabírají šestinu země s obrovským přírodním bohatstvím, které neumí využít jinak, než že ho rabují a prodávají zbytku světa a žijí jen z toho. Nemají technologie, nic konkurenceschopného neumí vyrobit - tak proč nenapřáhnou své snahy tímto směrem ?
  Pokusit se zmenšit svou zaostalost, zlepšit životní a vzdělanostní úroveň svých občanů, budovat konečně pořádnou infrastrukturu, zdravotnictví a pod. Nikdo jim přece v ničem nebrání, nikoho se nemusí díky svému dostatečně odstrašujícímu jadernému potenciálu bát....Tak proč se pořád starají o druhé, když doma mají problémů k řešení spousty ??
  Navíc mi přijde směšné, když národ, který má méně obyvatel než Německo s Francií dohromady vyhrožuje Evropě a USA....notabene když jim tyto země vůbec nic špatného nedělají a rusáci jsou pro ně - stejně jako pro Číňany - zajímaví pouze jako dodavatel surovin.

 • palo satko
  20:21 02.03.2016

  navždy tam nebudu, ale radikalny islam ano. Problemom je vlada v Bagdade a tu žiadni super heroes nevyriešia. Američania si musia najsť svojho Asada za ktorým bude väčšina obyvatelov.

 • Luky
  20:20 02.03.2016

  pro SeaWolf:
  tak třeba tady...ale existují i točené západní dokumenty, které se běžně vysílají, není na tom nic tajného ani potřeba ac24...
  http://zidovskelisty.blog.cz/1...

  jinak o ruských speciálech se píše na spoustě místech, např tady:
  http://www.mirror.co.uk/news/w...

 • SeaWolf
  19:32 02.03.2016

  Luky sice tu rozsáhle píšeš jak Tě míjí to či ono ale pak vytáhneš financování Hitlera ( předpokládám, že narážíš na konspiraci ohledně rodu Rothschildů oblíbeného to tématu aeronetu, paseky, ac24, a jiných konspiračních ha ha webů ) následně pomlčíš o vyzbrojování Hitlera ( tedy německé armády aby jsme se nechytali za slovo ) ze strany Ruska ( ono to bylo především ve formě know-how , komodit a licencí ) a zakončíš obligátní narážkou na odpůrce ve formě blázinec, duševní choroba a jiné že?

  Faktem je, že Delta Force bojuje na zemi a Ruská armáda ze vzduchu. CAG, ST, MARSOC útočí na bodové cíle a striktně oddělují, na rozdíl od jiných rádoby bojovníkům proti terorismu, civilisty od opravdových teroristů. Pokud by na to měl Specnaz koule ( na Kavkazu koule má ) tak by mohl v Sýrii případně v Iráku operovat také, ale o to z nějakého "prazvláštního" důvodu není u Ruské strany zájem.

 • andy2210
  18:45 02.03.2016

  Luky prostě a jednoduše.. buď jsi profi troll, což chápu.. nebo "užitečný idiot", který si ani možná neuvědomuje, čemu pomáhá. Nic mezi mě nenapadá.

  Konspirace o tom, že Hitlera vlastně vyzbrojili USA apod.. to jde opravdu silně mimo mě. Ale přesně to zapadá do tvého obrazu.

 • KOLT
  18:45 02.03.2016
  Oblíbený příspěvek

  Hele, co takhle aspoň někam netahat debaty o Rusku a Západě? A radši se bavit o něčem rize vojenském, čemuž je určený jak tento server tak tento článe?

  pro Standa: Potřeba jsou oba typy jednotek. Především je třeba si uvědomit, že přímé bojové akce jsou jen částí (a zpravidla tou menší) práce jednotek speciálních sil typu Delta. Hlavní náplň je speciální průzkum. Čili bez SF je mechan slepá na jedno oko a téměř úplně hluchá. Další věc, kterou je třeba si uvědomit, je výcvik zaměřený na boj ve městě. A když si vezmete, jak by asi probíhaly boje na našem území, tak boj o aglomerace by byl zcela zásadní. K tomu připočtěte podstatně lepší vybavení vojáků, mmj. právě v oblasti boje proti obrněné technice (schválně, které naše jednotky mají účinné lehké zbraně pro boj s OT...). Suma sumárum, nechtěl bych být příslušníkem mechanizovaného praporu, který čistí okresní město od roty speciálů... vlastně ani od zesílené čety.

 • crusader
  18:42 02.03.2016

  Dovi, andy
  Když tak hezky ovládáte historii
  15.3. 1939 vyzval Litvinov významné evropské státy k zahájení konference, která by se zabývala německou agresivní politikou v Evropě. Den nato 16.3. vyzval Velkou Británii a Francii k jednání o smlouvě o vzájemné pomoci, ke které by se mohlo připojit i Polsko. Britský premiér Neville Chamberlain však jednání odmítl s tím, že je předčasné a začal prosazovat myšlenku společného prohlášení Velké Británie, Francie, SSSR a Polska vůči ohrožení. Polsko však toto prohlášení odmítlo podepsat. Jednání mezi SSSR a Velkou Británií, která probíhala od poloviny března do konce dubna 1939, však dopadla neúspěšně.
  "16. dubna Sověti předložili oficiální návrh na vytvoření jednotné fronty pro společnou pomoc mezi Velkou Británií, Francií a SSSR… Nemůže být žádných pochyb…, že Británie a Francie měly přijmout ruskou nabídku.“ (W. Churchill, Druhá světová válka). Až poté začal SSSR jednat s Německem.

 • Luky
  18:35 02.03.2016

  Řeknu ti to jinak. V osobním životě mě Rusko míjí. Ty seš ten klasický kecálek, kterýho hrozně zajímá jestli Putin loví amfory a hladí si tygra a k tomu si připadáš západně nadřazenej. Tohle jde mimo mě a pokud mi o tom zapálenec tvýho ražení neřekne, ani nevím že se to stalo. Já se minulý týden vrátil z Alp a ne z Kavkazu. Žiju tady a v přilehlém okolí...ať už profesně nebo tak celkově, takže rozhodně nejsem protizápadní.

  Co se týče ruské zahraniční politiky, mám s ní opravdu menší problém než s US politikou. Takže v Sýrii jim fandím a říkám to otevřeně. Nevím proč bych sem měl tahat Ukrajinu, když je to o blízkým východě. Když už trpíš myšlenkovým průjmem a musíš sem tahat druhou světovou, nastuduj si kdo Hitlera profinancoval...

 • Dovi
  18:18 02.03.2016

  Wenet01:
  Německo rozpoutalo 2. světovou společne se svým spojencem SSSR napadením Polska. Pakt Ribbentrop-Molotov zrušil až Hitler akcí Barbadossa. A jen díky této chybě jsou Rusové v 2WW vnímáni na straně dobra. Byla to však znouzecnost, když je němci zradili.

  Jinak než označování "agentů" bych navrhoval zrušení diskuzí. Nevidím v nich hodnotný přínos...

 • andy2210
  18:14 02.03.2016

  Luky.. aha.. tak to jo. Uplne klasicky kecy. "Nejsem priznivcem Ruska a nikdy jsem nebyl.. " :) Jo, tak to zacina vzdy :)

  Vis.. ono USA je taknod tech 40. tych let garantem svobody zapadniho sveta a jeho hodnot. Ze nejsou svati? Jiste.. A co myslis.. kde se lip zije.. V Rusku nebo USA :)

  Hadam, ze pokud dojde rec na Ukrajinu.. nebudes zastavat nazor, ze jde o napadsni suverenni Ukrajiny Ruskem a anexi Krymu.. hadam ze mas v rukavu nejakou konspiracni teorii o Majdanu a agresivnim rozsirovani USA a NATO k hranicim Ruska atd.. ne? No hodne bych se divil, kdyby tomu bylo jinak. a predem te prosim.. tech teorii o krvavem Majdanu zosnovanem USA, ilegalnim prevratu a prava na sebeurceni Krymskeho lide me usetri..

 • andy2210
  18:04 02.03.2016

  Wenete.. zjisti si neco o pristupu Stalina k moznosti spojenectvi s GB a Francii.. O vztahu SSSR v predvecer valky k Nemecku.. O uzemnim rozdeleni Polska mezi SSSR a Nemecko.. Byl to SSSR, ktery mozna ne vytvoril, ale zcela zamerne jeste prohloubil zaklady ktere vedly k rozpoutani valky. On Hitler blazen nebyl, ne z politickeho hlediska. Ja si dokonce troufnu zpochybnit zasluhu SSSR na nasem osvobozeni. Proc? Protoze co to bylo za osvobozeni vzhledem k dalsim 40 ti letum? Ja vim..Zvolilinjsme si je sami. Usili a ztraty SSSR jsou nepopiratelne. Asi zadny jiny stat na svete si nedovolil takovym zpusobem mrhat zivoty vlastnich vojaku jako SSSR, kdy jich statisice ne li miliony zemrelo jen diky zcela brutalnimu vedeni valky. Pak neprekvapi ze i u Stalingradu mel Svaz daleko vetsi ztraty a takove Kursko, na ktere se mel cas ptipravit a mel obrovskou prevahu ve vsech ohledech.. byl absolutni propadak.. kdy UTOCICI Nemci kteri utocili proti predem informovanemu, pripravenemu a ve vsech typech zbrani i vojaku nekolikanasobne je prevysujicimu nepriteli.. meli nekolikanasobne mensi ztraty a uzemni zisky - ackoli samozrejme. slo o Pyrhovo vitezsvi. Nemluve o tom, ze stacilo malo a cely slavny svaz by se bez pomoci USA a GB v dobe. kdy Nemci stali pred branou Moskvy slozil stejne jako ve valce predchozi. Skutecne obdivuhodne. Jedine co muzeme USA vycitat je, ze Rusaky nevykopali a nezabrali nas do sveho vlivu.. Vychodni vs. Zapadni Nemecko.. Nic? My vs. Rakousko ? Take nic? Bez s jakoukoli glorifikaci te svoloce nekam. Ano. obycejny Rus za to az tak nemohl. Smula.

 • Luky
  17:46 02.03.2016

  Když už nám tu andy filozofuje - západ je široký pojem. Já jsem prozápadní a k Rusku netíhnu. Už mám ale celkem plný zuby USA. Ztratil jsem důvěru k USA, které systematicky pošlapává západní hodnoty.

  Nezajímám se o ruskou propagandu, mě se dotýká ta americká propaganda, která je po jejich vítězné hybridní válce všude. Tak co s tím andy? Banán nebo nechat žít?

 • Wenet01
  17:38 02.03.2016

  Pokud vím tak Nacistické Německo vyvolalo druhou světovou válku ve které zemřely desítky miliony lidí a v československu okupace stála 360 000 životů...říct ,že je to dost podobné zavání ústavem pro choromyslné a to obyčejně nemám s fanatiky problém, bez nich by byl svět docela nudný...

 • andy2210
  17:32 02.03.2016

  pane Grohman neuvažoval jste lidi s proruskými postoji zabanovat? Vím, svoboda slova.. Nadruhou stranu z jiného úhlu pohledu.. Je to dost podobné jako velebit například nacistické Německo a ne každý má tolik rozumu, aby tuhle propagandu nebo prostě jen hlupáky zařadil kam patří, protože nikdo, kdo má všech pět pohromadě k Rusku prostě netíhne. Já jsem osobně toho názoru, že jednoznačně víme, kam chceme směřovat a to je západ. Ne nekriticky.. ale kritika je zrovna západní kultuře sobě vlastní - až jí činí při snaze o spravedlnost a otevřenost všemu možnému bezbranou. Není ale možné tyhle lidi nechat psát co píšou.. a buď to nekomentovat.. nebo je alespoň nějak neoznačit. Aby i ty náchylnější čtenáři co z různých důvodů tuhle svoloč nedovedou rozpoznat, byli varováni.

  A ano.. svoboda slova.. tedy to.. co v Rusku je pošlapáváno jak jen jde :)

  Samozřejmě blokace není řešení, ale nějaké zamyšlení jak s tím bojovat je na místě. Tady nejde o nějaké žabomyší války jestli je lepší Leopard nebo T 90 ani o glorifikacj USA.. tady jde o ochranu určitých hodnot.. které jsou asi to nejlepší co je a které zaštiťují jen západní kulturu. Proto nevidím nic špatného na tom jasně se stavět za jedno a odsuzovat druhé. Poku jde o rozhodnutí, svět je někdy černobílý. Buď jsi černý,nebo bílý.. nebo nejsi nic a podle toho dopadneš.

 • Standa
  17:16 02.03.2016

  To je samá speciální jednotka, ale až bude více konvenční válka, tak tyhle jednotky proti mechanizované pěchotě neobstojí. Abychom se nedočkali doby, kdy bude mít západ marginální obrněné jednotky a náhle se bude muset postavit silným obrněným a mechanizovaným svazkům (Rusko). Ukrajina krásně ukázala, že dělostřelectvo a obrněné jednotky je těžké zastavit.

 • Kusa
  17:01 02.03.2016

  Taky je docela dobře možný že tam nikdo není a tohle prohlášení je určeno IS aby si cvrnklo do gatí a začalo plýtvat lidmi a prostředky na HON NA ČARODEJNICE ( budou hledat někoho kdo tam není) a to by jim mohlo dost přitížit při jejich nekalých rejdech.

 • Luky
  16:33 02.03.2016

  Víte... když jsem si v jiném vláknu početl, že západní média jsou taková ta pravdivá a relevantní, tak mi to nedalo.

  Třeba to ale někteří pohlaváři přežijí a v Haagu o tom napíší knížku - jak spolu seděli v Abů Grajbu a vymysleli si z nudy IS a pak už to všechno šlo jak po másle...jak jim tam připlouvaly davy parádně vycvičených džihádistů z Jordánska a Bosny...no doba na takovou věc prostě nazrála.....a ukáže se, že jsem se mýlil, že tam byla DeltaForce zajistit důkazy pro dobrou věc.

  A já pak řeknu: "Ti Delta Force, to jsou sekáči". A všichni uvidí, že jsem chytrej agent.

 • KOLT
  16:18 02.03.2016
  Oblíbený příspěvek

  250 příslušníků DF? Tak to je už docela velká síla, žádná drobná akce...

 • Jan Grohmann
  16:09 02.03.2016
  • (0)
  Oblíbený příspěvek

  Luky, možná jste nastrčený ruský (proruský) agent provokatér, který vždy a za všech okolností automaticky chválí Rusy a haní Američany. Kdo ví. Pravdu se o vás nikdy nedozvíme.

 • Luky
  15:36 02.03.2016

  No je to hezký... říci nám můžou cokoli a my si to pak budeme poslušně myslet... možná tam ale taky chtějí "uklidit" a zajistit, aby velitelé IS nepadli do nesprávných rukou... v nesprávným stavu.