Americká společnost General Dynamics hlásí silný vstup do roku 2018, uchází se i o armádní zakázky v Česku

Obrněné vozidlo programu Ajax při zkouškách; větší foto / General Dynamics

Americká společnost General Dynamics oznámila na konci dubna hospodářské výsledky za první čtvrtletí roku 2018. Zbrojařská firma globálního významu zaznamenala čistý zisk 799 milionů dolarů. General Dynamics rostl podíl zakázek v obranném průmyslu, o jeden významný tendr se uchází prostřednictvím dceřiné společnosti také v České republice.

Čistý zisk General Dynamics se oproti prvnímu kvartálu loňského roku zvýšil o 4,7 %, redukovaný zisk za akcii z předcházejícího čtvrtletí stoupl dokonce o 6,9 % na 2,65 amerického dolaru (USD) za akcii.

 

Provozní marže společnosti za první čtvrtletí roku 2018 činila 13,4 % oproti 14,1 % v prvním čtvrtletí roku 2017. Konsolidovaná provozní marže se zvýšila o 60 bazických bodů oproti 12,8 procenta v posledním kvartále loňského roku.

 

„Společnost General Dynamics zaznamenala solidní výsledky za první čtvrtletí s růstem příjmů, čistých zisků i redukovaných zisků za akcii, řekla Phebe Novakovicová, předsedkyně představenstva a generální ředitelka společnosti. „To je silný vstup do roku 2018 a my nadále důvěřujeme našemu dlouhodobému výhledu,“ dodala Novakovicová.

 

General Dynamics hlásí signifikantní nárůst zakázek především armádního charakteru. Prostřednictvím dceřiných společností se podílela na miliardovém obchodu s rumunskými ozbrojenými silami – dodání obrněných vozidel Piranha 5. Pokračovaly důležité transakce s americkou armádou a pro NASA vytvořila General Dynamics za 215 milionů dolarů projekt pozemní sítě pro udržitelný rozvoj, který modernizuje pozemní infrastrukturní systémy NASA pro svou satelitní síť.
 

Dceřiná společnost GDELS spolupracuje s českými firmami

Evropská dceřiná společnost General Dynamics European Land Systems (GDELS) už v minulosti dodala materiál rovněž české armádě. Prostřednictvím rakouské pobočky GDELS dodala Česku víceúčelová kolová obrněná vozidla Pandur II. Menší část vozidel byla vyrobena v Rakousku, ostatní se vyráběla v Česku, přičemž GDELS zajišťoval rovněž servisní služby.
 

Už v roce 2015 uzavřela GDELS strategické partnerství s holdingem Czechoslovak Group (CSG) a právě díky tomu firmy tohoto českého holdingu získaly práva na výrobu vozidel Pandur II a také na jejich technologický rozvoj, modernizaci i servisní služby. Právě proto může společnost Tatra Defence Vehicle (TDV) patřící do holdingu CSG zajišťovat soběstačnost Česka ve výrobě i opravách kolových obrněných vozidel armády. V listopadu 2016 se navíc podařilo uzavřít obchod s indonéskou vládou a pandury tak získaly vůbec prvního zahraničního vlastníka.
 

Zapojení českého průmyslu je klíčové také pro chystanou obří zakázku, kterou vypíše letos Ministerstvo obrany ČR. Jedná se o nákup pásových obrněných vozidel, ministerstvo plánuje zakoupit minimálně 210 kusů a celkový objem zakázky by měl dosahovat 53 miliard korun.
 

Jedním ze čtyř uchazečů je právě GDELS s vozidlem ASCOD 2. V červnu loňského roku na mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2017 v Brně společnost GDELS podepsala dohody s pěti českými společnostmi o možné budoucí spolupráci právě na programu nového pásového obrněného vozidla pro českou armádu.

 

GDELS je tedy připraven splnit požadavky ministerstva, aby nákup nových vozidel byl spojen s přenesením potřebných technologií a know-how do Česka a zapojením českých podniků do jejich výroby. Vítěz tendru by měl být znám nejpozději v příštím roce. Česko by mělo bojová vozidla dostat v letech 2020 až 2024.
 

O společnosti General Dynamics

Společnost General Dynamics se sídlem v Falls Church ve Virginii je globální výrobce letecké i pozemní vojenské techniky, který nabízí široké portfolio produktů a služeb v oblasti letectví, bojových vozidel, zbrojních systémů a střeliva; C4ISR a IT řešení; a také stavby a opravy lodí. Příjmy společnosti za rok 2017 činily 31 miliard dolarů. Více informací naleznete webových stránkách General Dynamics.
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojová vozidla pro Armádu ČR: ASCOD vs. CV90

Armáda České republiky projevuje zájem o nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty. V současné ...

Izraelské houfnice ATMOS na tatrováckém podvozku pro Thajsko

Thajská námořní pěchota (Royal Thai Marine Corps) podepsala s izraelskou firmou Elbit Systems ...

Český bitevník L-159 ALCA pro americký program OA-X

Generální ředitel Aero Vodochody Giuseppe Giordo nedávno v rozhovoru pro iDnes potvrdil zájem české ...

ASCOD 2 – budoucnost českých motostřelců?

Česká armáda hledá nástupce letitého BVP-2 a jeho derivátů, které budou na příští desítky let tvořit ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Rase
  22:01 10.05.2018

  To britské PMRS na úvodní fotce vypadá opravdu skvěle, je tedy škoda, že něco podobného nám u GDELS nenabídli. Zkrátka přefaceliftované vozítko nabídnuté už Dánům, je tak nějak ...Zobrazit celý příspěvek

  To britské PMRS na úvodní fotce vypadá opravdu skvěle, je tedy škoda, že něco podobného nám u GDELS nenabídli. Zkrátka přefaceliftované vozítko nabídnuté už Dánům, je tak nějak jinde. Na závěr fotka 62 španělských Pizzarů, pěkně bok na bok:

  https://pbs.twimg.com/media/C6... Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  20:58 10.05.2018

  Nemohu si pomoci, ale mně by se pro 7. mbr líbila kombinace CV90 Mk IV, Type 10 a K9 nebo KRAB ;-).

  Nemohu si pomoci, ale mně by se pro 7. mbr líbila kombinace CV90 Mk IV, Type 10 a K9 nebo KRAB ;-).

 • Rase
  21:13 09.05.2018

  juhelak: on má i podvozek řešený jako Puma (jo, přesně ta věc která má být hrozně drahá). Podle papírů ten stroj vypadá opravdu moc dobře, ale než uvidíme pojízdný demonstrátor, ...Zobrazit celý příspěvek

  juhelak:
  on má i podvozek řešený jako Puma (jo, přesně ta věc která má být hrozně drahá). Podle papírů ten stroj vypadá opravdu moc dobře, ale než uvidíme pojízdný demonstrátor, tak to bude asi ještě dlouho trvat. V polovině roku 2016 se zmiňovalo, že demonstrátor bude představený v roce 2018. Jeho stavbu ale nechtěli platit ze svého, tak je otázkou, zda vůbec najdou / našli někoho, kdo jim zacvaká alespoň výrobu pojízdné makety.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  20:20 09.05.2018

  jedine co me na vlčakovy zaujalo je deklarovana odolnost predni částí proti 40 mm kanonům. To většina ostatních nemá....ale kdo vi papír snese všechno..ve finále i kdyby měli ...Zobrazit celý příspěvek

  jedine co me na vlčakovy zaujalo je deklarovana odolnost predni částí proti 40 mm kanonům. To většina ostatních nemá....ale kdo vi papír snese všechno..ve finále i kdyby měli demonstrator..tak nejake testy stanag by uz asi stejne nestihli i kdyby to bylo zpozdene o rok.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  20:14 09.05.2018

  Rase Ohledně toho obrázku, já si myslím, že to žádná konkrétní věž není, podle mě je to stejný typ obrázku jako vše ostatní kolem Wolfdogu, tj. takhle nějak by to mohlo vypadat ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Ohledně toho obrázku, já si myslím, že to žádná konkrétní věž není, podle mě je to stejný typ obrázku jako vše ostatní kolem Wolfdogu, tj. takhle nějak by to mohlo vypadat pokud nám dáte pár miliard na vývoj.
  Ohledně toho partnera, jak píšu, možná to je Iveco, ale ty Turky bych nevylučoval, když srovnáte Tulpar s Vlčákem, těch podobností tam najdete dost. Turkům musí být jasné, že v Evropě nemají sami šanci a tohle by mohla být cesta.
  http://www.military-today.com/... Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:46 09.05.2018

  PavolR: :-D přesně tak. Z obchodního pohledu by to bylo určitě super, ale AČR by zase ostrouhala. Nesher: Turky jsem původně taky myslel, ale ti nabízejí už nepřebernou řádku ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  :-D přesně tak. Z obchodního pohledu by to bylo určitě super, ale AČR by zase ostrouhala.

  Nesher:
  Turky jsem původně taky myslel, ale ti nabízejí už nepřebernou řádku vlastních strojů od různých firem. Oproti tomu Italové předvedli jen Dardo, pak jeho modernizaci a od té doby se slehla zem (exportní úspěch nulový). Tedy i jim by se hodilo nějaké modernější vozidlo - přeci jen Dardo nebyla žádný hitparáda a spousta menších evropských států bude mít v blízké době zájem o náhradu za zastaralé mašiny. Potenciál je i u exportu. Akorát je otázka, zda Iveco bude partner, nebo jen pomáhá s vývojem, a dodá nějaké zajímavé komponenty. Věž samozřejmě dle zákazníka, jako vždycky.
  ps. myslím že italská je i věž s tankovým kanónem u vozidla palebné podpory na podvozku Vlčáka

  https://static.wixstatic.com/m... Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  19:16 09.05.2018

  No původnímu plánu jsem stejně nevěřil když to ted půjde podle aktuálního vyjádření budu spokojen

  No původnímu plánu jsem stejně nevěřil když to ted půjde podle aktuálního vyjádření budu spokojen

 • Nesher
  19:04 09.05.2018

  Jara
  Právě že moc nehýbe, tendr ještě nezačal a už je o rok opožděný.

  Jara
  Právě že moc nehýbe, tendr ještě nezačal a už je o rok opožděný.

 • Jara
  19:00 09.05.2018

  Nesher Nějak se mi tomu nechce věřit, ale každopádně to vypadá na zajímavý výběr třeba i GDELS nakonec opravdu ponukne AJAX ikdyž netuším jak by to vyřešily s vládou UK no začínám ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesher
  Nějak se mi tomu nechce věřit, ale každopádně to vypadá na zajímavý výběr třeba i GDELS nakonec opravdu ponukne AJAX ikdyž netuším jak by to vyřešily s vládou UK no začínám být hodně zvědavý, nejlepší ovšem je že se to hýbeSkrýt celý příspěvek

 • Nesher
  18:51 09.05.2018

  PavolR Já pořád doufám, že je zatím zpožděním jen neschopnost úředníků MO připravit zadávací dokumentaci a ne snaha dostat do hry Zetor. Jara Zetor nějakého partnera mít musí ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR
  Já pořád doufám, že je zatím zpožděním jen neschopnost úředníků MO připravit zadávací dokumentaci a ne snaha dostat do hry Zetor.
  Jara
  Zetor nějakého partnera mít musí a Iveco se přímo nabízí, případně by to mohli být ještě Turci. A vlčák se trochu Dardu podobá, ale všechno je jen konspirační teorie jak už jsem níže zmiňoval.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  18:46 09.05.2018

  Zetorem :)) to byl překlep ne sarkasmus

  Zetorem :)) to byl překlep ne sarkasmus

 • Jara
  18:41 09.05.2018

  Mne by zajímalo jak se na palbě přišlo na to, že za terorem stojí Iveco?

  Mne by zajímalo jak se na palbě přišlo na to, že za terorem stojí Iveco?

 • PavolR
  18:36 09.05.2018

  Mimochodom, práve som pozeral stránku Zetor Engineering a už neponúkajú projekt 8x8 - namiesto neho ponúkajú Gerlach 4x4, ktorý bol doteraz iba v ponuke dcérskej Zetor Engineering ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodom, práve som pozeral stránku Zetor Engineering a už neponúkajú projekt 8x8 - namiesto neho ponúkajú Gerlach 4x4, ktorý bol doteraz iba v ponuke dcérskej Zetor Engineering Slovakia.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:13 09.05.2018

  Rase: Takže vy teraz zafinancujete Wolfdoga, vychytajú sa na ňom muchy, a následný Wolfdog II bude už euroBVP pre nás, Talianov a Grékov? ;-p A znova upozorňujem, že v tom ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Takže vy teraz zafinancujete Wolfdoga, vychytajú sa na ňom muchy, a následný Wolfdog II bude už euroBVP pre nás, Talianov a Grékov? ;-p

  A znova upozorňujem, že v tom istom PESCO programe ako euroBVP, je napr. aj taktické 4x4 a Zetor mieri akurát na Slovenský tender so 4x4 Gerlach. Pokiaľ je za ním Iveco, tak má dobrú šancu všetkých konkurentov deklasovať, bez ohľadu na to, čo ponúknu. Tak ostáva len dúfať, že to bude aspoň ako tak dobré vozidlo.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  18:10 09.05.2018

  Jinak to fotka pod titulkem je hodně povedená, skoro bych ASCODU začal fandit :))))

  Jinak to fotka pod titulkem je hodně povedená, skoro bych ASCODU začal fandit :))))

 • Jara
  18:01 09.05.2018

  Začínám být hodně zvědavý co se nakonec ze Zetoru vyvine.... teď má mít premiéru obrněný 4x4 Gerlach tak uvidime jestli to bude hotovy obrněnce nebo jen maketa

  Začínám být hodně zvědavý co se nakonec ze Zetoru vyvine.... teď má mít premiéru obrněný 4x4 Gerlach tak uvidime jestli to bude hotovy obrněnce nebo jen maketa

 • Rase
  16:08 09.05.2018

  tady je kdyžtak odkaz: http://palba.cz/viewtopic.php?... Pokud by tam byly jisté vazby na italské Iveco, bylo by to ...Zobrazit celý příspěvek

  tady je kdyžtak odkaz:
  http://palba.cz/viewtopic.php?...

  Pokud by tam byly jisté vazby na italské Iveco, bylo by to ještě hodně zajímavé. Zetor má kamarády na nejvyšších místech tuzemské politiky, tak pokud bude vítěz znám až příští rok, tak ten Wolfdog do tendru nejspíš protlačí.
  ps. to neříkám, že bych tomu vozidlu fandil, jen si myslím, že se něco peče. Očekávám, že koncem roku, nebo začátkem příštího, vytáhnout s velkou slávou demonstrátor VlčákaSkrýt celý příspěvek

 • Nesher
  14:50 09.05.2018

  PavolR
  Koukni se na palbu, už to tam řešíme včetně konspiračních teorií ?:-)

  PavolR
  Koukni se na palbu, už to tam řešíme včetně konspiračních teorií ?:-)

 • juhelak
  14:10 09.05.2018

  Oproti předchozímu pr članku se mzenil obrazek..skoda ze tomu nebude odpovídat i nabídka...pak by sanci mel. s tím co bylo na zkouškách sance 5% (5% za moznost zmanipulovani ...Zobrazit celý příspěvek

  Oproti předchozímu pr članku se mzenil obrazek..skoda ze tomu nebude odpovídat i nabídka...pak by sanci mel. s tím co bylo na zkouškách sance 5% (5% za moznost zmanipulovani tendru)Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:55 09.05.2018

  Nesher, KOLT: Že by ďalšie dejstvo drámy "Čekání na Vlčáka"? ;-p
  Alebo nejakej inej, veď názov hry sa diváci dozvedia aj tak až na konci.

  Nesher, KOLT: Že by ďalšie dejstvo drámy "Čekání na Vlčáka"? ;-p
  Alebo nejakej inej, veď názov hry sa diváci dozvedia aj tak až na konci.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2