Americká stíhačka sestřelila syrský bitevník Su-22

Americká F/A-18E Super Hornet se vrací z hlídkové mise nad Sýrii; větší foto / US Navy 

V neděli stíhačka F/A-18E Super Hornet amerického námořnictva (US Navy) sestřelila syrské bitevní letadlo Su-22, které útočilo na koaliční síly. 

Nedělní sestřel syrské Su-22 si připsala stíhačka F/A-18E Super Horner z 8. leteckého křídla (Carrier Air Wing 8) z letadlové lodě USS George Bush (CVM-77). Letadlová loď odplula z námořní základny Norfolk 21. ledna a 6 února připlula do přístavu Souda Bay na Krétě - následně 8. letecké křídlo začalo podnikat jak útoky na pozice Islámského státu (IS), tak začalo poskytovat vzdušné krytí americkým a koaličním jednotkám v Sýrii.

Podle americké strany k sestřelení Su-22 došlo krátce poté, co syrské letadlo bombardovalo pozice kurdských Syrských demokratických sil SDF (Syrian Democratic Forces) a zabilo několik jejich bojovníků.

Vláda v Damašku i Turecko obviňují SDF z napojení na Stranu kurdských pracujících (PKK). V Turecku je PKK zakázaná, USA ji od roku 1997 považují za teroristickou organizaci. V každém případě SDF v Sýrii bojují proti bojovníkům IS a jsou také hlavní spojenci Washingtonu v oblasti.

“Letadlo Su-22 syrského režimu shodilo bomby nedaleko bojovníků SDF jižně od Tabky a, v souladu s pravidly vedení boje (RoE - pozn. red.) a kolektivní obranou koaličních sil, bylo okamžitě sestřeleno americkou F/A-18E Super Hornet,” uvedlo v tiskovém prohlášení americké Centrální velitelství (U.S. Central Command), které řídí bojové operace v Sýrii.  Podle Johna Thomas Thomase, mluvčího centrálního velitelství, působí v oblasti i americké síly, ale ty nebyly útokem ohroženy.

Dodejme, že Tabka leží nedaleko města Rakka, které je baštou a hlavním opěrným bodem IS. Právě jednotky SDF se již několik měsíců připravují, za americké asistence, na dobytí města Rakka. Zamezit případným střetům mezi tureckými, syrskými a kurdskými jednotkami (a udržet pozornost všech na boji s IS) mají za úkol nejen američtí, ale i ruští vojáci.

Sestřelení Su-22 se podle americké strany udalo několik hodin poté, co prosyrské pozemní jednotky napadly bojovníky SDF ve vesnici Ja'Din, jižně od Tabky. Americká F/A-18E v reakci na útok klesla na nižší letovou hladinu a nízkým přeletem předvedla “demonstraci síly”, aby zastavila postup prosyrských jednotek vůči SDF.

Podle amerického Centrálního velitelství byla o incidentu informovaná ruská strana s tím, že má pomoci uklidnit situaci. Avšak k uklidnění nedošlo, naopak zmíněná syrská Su-22 zaútočila na bojovníky SDF, načež byla sestřelená americkou stíhačkou.

Během měsíce to je již čtvrtý příklad, kdy americké síly zaútočily na prosyrské jednotky. Počátkem tohoto měsíce například americká F-15E sestřelila íránský dron Shahed-129, který odhodil munici poblíž amerických a koaličních sil v blízkosti jihosyrského města At Tanf.

"Koalice se nesnaží o boj se syrským režimem, ruskými nebo prorežimními silami, ale neváhá ochránit koaliční nebo partnerské síly před jakoukoli hrozbou," uvedlo Centrální velitelství.

Vláda v Damašku naopak tvrdí, že syrská Su-22 bombardovala pozice IS a při útoku amerického letadla zahynul pilot Su-22. "Tento útok zdůrazňuje koordinaci mezi USA a ISIS (Islámský stát - pozn. red.) a odhaluje špatné úmysly Spojených států v šíření terorismu s cílem prosadit americko-sionistické plány v regionu,” stojí v tiskovém prohlášení syrské vlády.

Ruská strana rovněž v tiskovém prohlášení kritizovala americkou stranu, když uvedla, že:”Zničení letadla syrských vzdušných sil americkým letectvem ve vzdušném prostoru Sýrie je cynickým porušením suverenity Syrské arabské republiky.” Ruská strana také odmítla, že Američané používali “komunikační kanály” před sestřelem Su-22.

“Množství bojových aktivit amerického letectva prováděných pod záštitou "boje proti terorismu" namířených proti legitimním ozbrojeným silám člena OSN je očividným porušením mezinárodního práva a je ve skutečnosti aktem vojenské agrese proti Syrské arabské republice,” dočteme se dále v ruském prohlášení.

“V oblastech bojových misí ruského letectva ve vzdušném prostoru Sýrie budou všechny druhy vzdušných prostředků, včetně letadel a dronů mezinárodní koalice, zjištěné na západ od řeky Eufrat, sledovány ruskými systémy protivzdušné obrany jako vzdušné cíle,” stojí na konci tiskového prohlášení ruského ministerstva obrany.

Rusko rovněž pozastavilo memorandum o spolupráci, které mělo zamezit leteckým incidentům mezi koaličními a ruskými leteckými silami. Není to poprvé, kdy byly komunikační kanály přerušeny - v dubnu byla “horká linka” vypnutá poté, co USA odpálily 59 Tomahawků na syrskou leteckou základnu. USA a Rusko se dohodly na obnovení komunikačních kanálů minulý měsíc.

Zdroj: The Washington Post; Military.com; The Aviationist

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Nové zbraně pro stíhačky F-22A Raptor

Americké letectvo (US Air Force) dokončilo vývojové testy stíhačky F-22A Raptor verze Increment ...

Display piloti L-159 ALCA zahájili sezónu ve Strakonicích

Akrobatické prvky, míjení letounů při čelních průletech, přelety maximální a minimální rychlostí či ...

Spojené státy na válku s Ruskem potřebují 258 bombardérů

Podle americké studie US Bomber Force: Sized to Sustain an Asymmetric Advantage for America pro ...

Bitevníky A-10 Thunderbolt II budou létat až do roku 2030

Navrhovaný rozpočet amerického letectva (USAF) pro fiskální rok 2018 kromě jiného určil budoucnost ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 7
 • raziel87
  16:51 27.06.2017

  2 Logik

  pouze tvrdím, že se jedná o DALŠÍ z řady článků, který rozporuje oficiální tvrzení USA, které následně převzaly západní média. Nechci a nebudu tu o tom dále diskutovat. Tvoje vyvození o počtu bojových letů SAAF po útoku na Al Shayrat nebudu komentovat - věci vidím jinak, přitom máme oba přístup ke stejným informacím.......

 • logik
  15:14 27.06.2017

  raziel: ten článek něco POTVRZUJE? Máš tam tvrzení jednoho člověka, kterej si může vymejšlet úplně stejně jako ty nebo já. DŮKAZ jsem tam žádnej nenašel.

  Naopak je tam poměrně dost věcí, které ukazují na to, že je to přinejmenším "hodně přibarvené" - např. ze sledování počtu náletů před útokama a po útocích tomahawků je vcelku evidentní, že ten útok měl vliv na bojeschopnost Asadova letectva. Autor článku tvrdí, že nikoli atd....

 • raziel87
  13:36 27.06.2017

  a je to dobře - snad to alespoň pár volům otevře konečně oči

 • raziel87
  13:34 27.06.2017

  Křiklounům, kteří tady na Assada kydají JEN špínu ve velkym a konflikt popisují pouze na základě západních zpravodajských sítí - těm to pusu stejně nikdy nezalepí.

  Vždyť ten článek v podstatě jen potvrzuje to, co se na amatérských i odborných military fórech rozebírá v podstatě už od večera 4.4.2017 respective 7.4.2017 - a co si většina lidí se špetkou zdravého rozumu uvědomila nejpozději po pár dnech.......ale ty játra tady budou do nekonečna omílat, že Assad jistojistě cpe organofosfáty mimojiné i do sunaru...... Ten tebou postnutej článek z Weltu se za těch 48 hodin rozšířil po fórech jak mor.

 • Beld
  13:24 27.06.2017

  Ja vzdycky rikal , ze Hersh je vlastne ruskej a asaduv agent :D

  https://www.welt.de/politik/au...

  http://literarky.cz/blogy/tere...

 • Luky
  09:45 25.06.2017

  hmm...zajímavé :
  http://www.combataircraft.net/...
  ---------------
  At approximately 18.43hrs local time on June 18, a US Navy F/A-18E Super Hornet operating over Syria shot down a Syrian Arab Air Force (SyAAF) Su-22M4 ‘Fitter’ fighter-bomber near Tabqah, Syria.

  The F/A-18E (reported as BuNo 168914/AJ304) was assigned to Strike Fighter Squadron (VFA) 87 ‘Golden Warriors’ (also known as ‘War Party’), which is assigned to Carrier Air Wing (CVW) 8.

  Its pilot engaged the ‘Fitter’ and initially fired an AIM-9X Sidewinder close-range heat-seeking missile from a range of about half a mile, which was defeated by flares launched by the Su-22 pilot. The Super Hornet then re-engaged and fired an AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile), which hit the ‘Fitter’ despite being fired from relatively close range.

  The pilot was able to eject and was later recovered safely, according to local sources.

  It marked the first shootdown of a manned fighter by a US aircraft since May 4, 1999, when Lt Col Michael ‘Dog’ Geczy, US Air Force, downed a Serbian MiG-29 with an AIM-120 fired from his F-16CJ during Operation ‘Allied Force’.  However, the engagement poses some interesting questions, not least; how was a 1980s-era ‘Fitter’ able to defeat a cutting-edge US air-to-air heat-seeking missile?

  Our good friend and contributor Angad Singh Tweeted this morning a fascinating feature he recalls, written by the great Bill Sweetman.

  http://aviationweek.com/blog/w...

  The linked feature Tweeted by Singh quotes John Manclark, who was the commander of the famous 4477th Test & Evaluation Squadron ‘Red Eagles’ from 1985-87, a top secret unit flying Soviet fighters to train US pilots and evaluate new equipment.

  One particular exerpt makes fascinating reading:

  “We had 210 maintainers,” Manclark recalled. “They were dedicated, just unbelievable, tech sergeants and master sergeants. The CIA gave us a flare dispenser from a Frogfoot [Su-25] that had been shot down in Afghanistan. We gave it to maintenance – it was just a thing with wires coming out of it. Four hours later they had it operational on a MiG-21.”

  That proved to be a very important test. “In 1987 we had the AIM-9P, which was designed to reject flares, and when we used US flares against it would ignore them and go straight for the target. We had the Soviet flares – they were dirty, and none of them looked the same – and the AIM-9P said ‘I love that flare’.

  “Why’d that happen? We had designed it to reject American flares. The Soviet flares had different burn time, intensity and separation. The same way, every time we tried to build a SAM simulator, when we got the real thing it wasn’t the same.

  “I use the AIM-9P because it is out of the system and I can talk about it. The same thing happened to a lot of things that are still in the system and that I can’t talk about.”

  The Syrian ‘Fitter’ in the latest incident appears to have had success with flares against the AIM-9X. There are also reports that the SyAAF ‘Fitters’ had received upgraded flare packs.

  From 1979–82 40 new Su-22Ms were delivered to Syria. They flew around 40 sorties during the Lebanon War of 1982: while Israel claimed no fewer than eight shot down, Syria confirmed the loss of only one example.vAdditional batches including 20 Su-22M3Ks were delivered in 1983, followed by no fewer than 42 Su-22M4Ks delivered between 1984 and 1985, while all surviving Su-22Ms were locally upgraded to Su-22M2K standard.

  However, the fleet was depleted and by 2014 only around a dozen Su-22M4Ks soldiered on. Iran donated 10 ex-Iraqi Su-22M4Ks to Syria, early in 2015. Tom Cooper wrote recently in Air Forces Monthly: Prior to the recent US strike on Shayrat, the SyAAF included around 30 Su-22M-3, Su-22M-4K and Su-22UM-3K jets with three squadrons; this number is now down to around ten aircraft, just five or six of which are operational.

  Ultimately, having defeated the AIM-9X, the ‘Fitter’ wasn’t as successful against the radar-guided AMRAAM. However, this engagement will surely have a few Top Gun and Weapons School graduates scratching their heads and trying to understand exactly how and why a 30 year-old ‘Fitter’, probably in a poor state of condition, beat-off America’s best close-range missile.

 • Olivav
  13:35 23.06.2017

  Faktta,

  kdybys četl diskuzi pořádně, tak s tím jsem tu začal už včera a s omuvou to dementoval později jako kachnu.

  Ten Global Hawk je kachna - z toho blogu co jsem postoval

  В Средиземном море рядом с Тартусом сейчас учения проходят с пуском ракет, с 18 по 30 июня, скорее всего учебные мишени сбивали.

  Ну и как вариант, мог туда и беспилотник залететь, посмотреть)

  http://www.interfax.ru/russia/...

  tady z toho mají prču sami Rusové http://www.yaplakal.com/forum1...
  viz přízpěvek s důkazy od pilota sestřeleého Global Hawku ;-)

  Kalibry stříleli dříve, tak asi tak.

 • petrib
  09:14 23.06.2017

  Když se dívám na mapu, tak křižovatka v Ar Rusafah je strategicky důležitá pro cetu do Deir ez-Zor asi jako zatáčka v Dolní Lhotě .

 • Olivav
  09:09 23.06.2017

  Už vidím jak jsou Kurdi šťastní

  https://www.reuters.com/articl...

 • stronger.p
  08:19 23.06.2017

  SeaWolf:. ale jen skupina prorusky smýšlejících osob

  Jak se to správně pozná? Nálepkujeme a pomalu mi přijde, že se "vrací" doba, kdy mi soudruzi říkali, že nemám socialistické smýšlení a že bych se měl už konečně zařadit.

  Nechť si každý myslí,co chce, činy hovoří a podle nich suďte a nálepkujte.

 • SeaWolf
  07:59 23.06.2017

  raziel87
  Abych tu nekopíroval své odpovědi. AK v klidu spadá do definice postu 22.06.2017 13:54. Není to investigativní zpravodajský kanál s nadhledem, ale jen skupina prorusky smýšlejících osob.

  To by jsme o sputniku mohli napsat, že se jedná o "nezávislou tiskovou agenturu" :-D

 • skelet
  19:11 22.06.2017

  raziel: nevšiml jsem si, že by na "mé" Palba.cz se nějak diskutovalo o úrovni AN nebo dokonce o logikovi..

 • Echo
  18:55 22.06.2017

  Jirosi -> nepochopil si ma. Nejde o tento clanok, ale o celu uroven AN komplexne. Ja sa proste v clanku napr. o delostreleckom systeme alebo obrnenom transporteri nepotrebujem docitat, ze strana A,B,C,D,... to bude isto iste pouzivat na X,Y a bude ohrozovat G,H,I v oblasti 2km od konca sveta. Alebo, ze vdaka rozptylu to bude pravdepodobne ublizovat steniatkam a maciatkam. Ale to je pre A,B,C,D typicke lebo krutoprisna demokracia/diktatura/matriarchat nikdy nebrala ohlad na zivotne prostredie, sklenikove plyny, mimozemstanov, blondakov atd. A minister obrany je Svedok liehovovy a preto sa mu neda verit. Riaditel spolocnosti ma ploche nohy preto ....

 • Jirosi
  18:20 22.06.2017

  Echo: Sestřel letadla byl vždy krom světových válek spíše politickou než technickou záležitostí.

  +raziel87: Tvoje chování tomu co tu píšeš zrovna moc neodpovídá.

 • Echo
  18:12 22.06.2017

  raziel87 -> s urovnou a reputaciou AN to ide dole vodou uz dlhsie. Prilis vela politiky a subjektivnych nazorov v clankoch o technickych veciach. A dost casto je clanok uz viac o politike ako o technike. Uznavam, ze kazdy mame iny vkus, ale ja nepotrebujem v clanku o vojenskej technike dostat predpisanu davku politickych nazorov.

 • Olivav
  18:03 22.06.2017

  Ten Global Hawk je kachna - z toho blogu co jsem postoval

  В Средиземном море рядом с Тартусом сейчас учения проходят с пуском ракет, с 18 по 30 июня, скорее всего учебные мишени сбивали.

  Ну и как вариант, мог туда и беспилотник залететь, посмотреть)

  http://www.interfax.ru/russia/...

 • raziel87
  15:00 22.06.2017

  2 SeaWolf

  napsal jsem to jasně - na serverech, kde je nutná registrace, kde se bez přihlášení nedostneš na uzavřenou část fóra.

  Píšu o tom, že na některých fórech skloňují v posledních měsících (kvůli pár expertům) AN až příliš často. Buď rád, že si vypátral jen jeden nevinnej pošklebek na Aktualnikonflikty.cz........tam se drželi ještě hodně při zemi.

  Navíc si nepochopil účel AK.cz - to není fórum, kde si pár idiotů cimtá pentli. Jde o informační kanál, který je mnohdy rychlejší než oficiální média. Na každém čtenáři je, zda uvedeným linkům věří, či nikoli. Dávají ti na výběr - výroky v oficiálních mediích nikoli. Máš tak možnost použít do své skládačky víc puclíků........ale to puclík jako ty nikdy nepochopí, tak tu bude vřískat něco o rusofilství. Důležité je informace selektovat. Na AK mám rád, že se prostě nediskutuje - pouze se postují linky ze západních, ruských i arabských médií - dostaneš se tak k článkům, o které jinak nezakopneš.

  Takže prosím přestaň s těma demagogickejma kecama o tom, že se tam postuje 99,9% linků na "východní" média - kecáš a ještě si tak blbej, že se sám sobě směješ. Chceš poslat link na peprnější rozbory AN, od lidí, kteří nemají v hlavě nasráno, jako 60% diskutérů zde?

 • Olivav
  14:25 22.06.2017

  Sorry za ten Global Hawk,

  tady z toho mají prču http://www.yaplakal.com/forum1... to bude nějaká kachna

 • Olivav
  14:18 22.06.2017

  SeaWolf,

  možná by stálo za to někdy udělat sbírku odkazů pro silvestrovské počtení ;-)

 • Olivav
  14:14 22.06.2017

  Mě jenom zajímá jestli to nejsou kecy. "Zaručených zpráv" je kupa.

  http://engforum.pravda.ru/inde...

  http://rusdozor.ru/2017/06/22/...

  tady https://www.defense.gov/News/... zatím ticho po pěšině

  SeaWolf,

  moc se mi tu dávat rusvesnu nechtělo, ale tam psali, že jen střílela S-300, což m ipřišlo ještě přijatelné ;-)

 • SeaWolf
  14:08 22.06.2017

  Ještě link jsem zapomenul: http://rusvesna.su/news/142335...

 • SeaWolf
  14:07 22.06.2017

  Tak na rusvesna najdete i informaci že u Debalceve útočí AH-64 :-D

  samé weby kde naleznete jedinou správnou pravdu :-D

 • Olivav
  13:56 22.06.2017

  http://rusvesna.su/news/149811... tady jen potvrzení, že S-300 na něco střílela

 • Olivav
  13:55 22.06.2017

  SeaWolf,

  díky za odkaz. Teď mě tam zaujalo: http://halturnershow.com/index...

  Takže se to vyostřuje?

 • SeaWolf
  13:54 22.06.2017

  raziel87
  ne nejedná se o proruské weby :-D pouze se drtivá většina příspěvků opírá o ruské zdroje, komentáře jsou z 99,9% pro ruské a USA je zde vykreslováno jako největší ďábel a EU jako zcela zhýralá a zkorumpovaná organizace.

  Skupiny na VK a FB májí v názvu vždy slova jako: Rusko, Ruská, Putin ... Zeman případně slovíčko "proti"

  :-D Stačí prolistovat a přečíst si pár příspěvků

 • SeaWolf
  13:48 22.06.2017

  Není třeba registrace: http://www.aktualnikonflikty.c...

 • raziel87
  12:31 22.06.2017

  prdel mají z Logika na Aktualnikonflikty.cz nebo Palba.cz, na slovenských webech už tuhle trapnou debatu taky postují.

  Odkazy Vám kdyžtak pošlu do mailových schránek, ať tu Logika veřejně nediskredituji. Vzhledem k tomu, že na některých ze zmíněných webů nemám ani registraci, nemohl jsem se do urážení zapojit, popřípadě něco rozdmíchat (jak by možná KOLTA napadlo)

 • raziel87
  12:28 22.06.2017

  2 Luky

  neber ho Vážně - ano sice se na ostatních webech Armadním novinám skutečně smějí (hlavně kvůli Logikovým tapetám plných subjektivních závěrů) Avšak nejedná se o proruské weby, jak se tu SeaWolf snaží demagogicky naznačovat.

 • Olivav
  12:25 22.06.2017

  Připojuji se k Lukymu s žádostí o odkaz na ty proruské fanoušky. Docela by mě zajímalo jak tam s touhle debatou operují ;-)

 • Luky
  09:50 22.06.2017

  Link prosím.
  Já na to nechodím.

 • SeaWolf
  09:40 22.06.2017

  Pro zajímavost:
  Proruské weby a skupiny v české kotlině posílají link na tuhle debatu pod článkem Armádních Novin :-D Začíná to tu být populární

 • raziel87
  07:34 22.06.2017

  2 cejkis

  to mě špatně chápete. Klikl sem na ten odkaz někdy ve 12h v noci, těsně než sem šel spát, naloadoval se obrázek v nízkém rozlišení a já vykřikl do tmy, že to může být klidně fotomontáž. Za vteřinu mi doteklo, že je to Reagan a fotografie je prostě fakt. Námluvy USA s mudžahedíny v 80. letech jsou mi dobře známé - i na českých webech je několik poměrně obsáhlých prací o sovětské okupaci Afghanistanu.
  Svojí zbytečnou provokaci jsem si uvědomil vzápětí

 • cejkis
  22:18 21.06.2017

  Ohledně další zpráv. Německý parlament odhlasoval stažení svých vojáků ze základny Incirlik.

 • cejkis
  21:54 21.06.2017

  raziel87

  K Vaší polemice ohledně fotky Muhammada Umara v Bílém domě a možné fotomontáži:

  Fotka dokresluje či spíše ilustruje zahraniční politiku USA, kde platí pravidlo nepřítel mého nepřítele je spojenec i za cenu, že je to budoucí nepřítel. Když Rusové bojovali v AFG, USA dodávaly rakety Stinger islamistům v čele s Muhammadem Umarem. Fotka, o které polemizujete je známá po celém světě. Jen nesmíte Váš svět zúžit na zpravodajství českých novinářů tetelících se po ceně české pobočky Sorošova fondu s Drtinovou v dozorčí radě.

  Když vám zde nechám link na oficiální stránky reganova archivu, uvěříte tomu ?

  https://reaganlibrary.archives...

 • Olivav
  21:40 21.06.2017

  Slavoslav,

  dík asi si to musela koalice s RF ujasnit a vyříkat a už pojedou po divadle pro lid postaru dále.

 • givicz
  21:40 21.06.2017

  zajímavej článek Adam Hájek umí psát
  Na syrském bojišti začíná být těsno, Amerika riskuje válku s Íránem
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/syrie-u...

 • Slavoslav
  21:18 21.06.2017

  Olivav

  uz vcera australia povedala, ze coskoro nalety obnovi

  https://svet.sme.sk/c/20564309...

 • Jirosi
  19:27 21.06.2017

  Tak Kanada udělala podobný krok už dříve
  http://www.nbcnews.com/storyli...

 • Olivav
  18:33 21.06.2017

  Razieli,

  to o Austrálii jsem tu dával včera a ptal se jestli běkdo nemá lepší zdroje, ale to víš diskuse jela jinam i smoji účastí ;-) Nejsou nějaké další novinky? Třeba, že by někdo další dal podobné prohlášení že si dává pauzu?

 • raziel87
  18:07 21.06.2017

  navíc mě pobavilo, že samotná SOHR (na kterou někteří křiklouni v diskuzích často odkazují) ve své tiskovce napsala, že Syrská Su-22 !neútočila! na jednotky SDF

  http://www.syriahr.com/en/?p=6...

 • raziel87
  18:03 21.06.2017

  2 madrabit

  +100 bodů! kvůli pár jedincům se stává z diskuzí pod články normální fraška.
  Hádá-li se někdo s blbcem déle než 5 minut, hádají se blbci dva.,,,,,,často jsem tu za blbce.

  Chlapi vraťte se k tématu. Závěry jsou zatím takové, že Austrálie udělala krok zpátky a pozastavila veškeré letecké operace nad Sýrií. Koalice se nejspíš taky necejtí úplně jistá ve svejch kramflecích, když z opatrnosti v posledních dnech podniká letecké operace jen v přisně vymezených prostorech okolo Rakky - v minulosti bylo sektorů mnohem víc. Státy koalice dobře vědí, že musí na určitý čas přibrzdit - přímé riziko sestřelení spojeneckého letounu. Ruské VKS se v tomto bodě vyjádřili jednoznačně

 • Jirosi
  18:02 21.06.2017

  fenri: Vy máte vážně konzistentní názory ...

  Rusko bojuje za diktátora, dobře (Asad, Kadafi, atd.)
  ...
  USA podporuje diktátora, špatně (SA, atd.)
  USA podpoří peněžně boj z diktátorem, špatně (Syrie)
  USA podpoří letecky boj z diktátorem, špatně (Lybie)
  USA bojuje silou proti diktátorovi, špatně (Irák)
  USA podpoří svobodné volby, špatně (Egypt)
  USA podpoří převrat proti (islamskému)vůdci, špatně (Turecko)
  ...

  Je zvláštní že tak kde má šanci váš kandidát jste pro demokratické volby(Syrie), tam kde se vám vítěz nevyhovuje tam vám vojenský převrat nevadí(Egypt). Dokonce vám nevadí ani povstání financované a vojensky podpořené velmocí (Ukrajina). Demokracie není o tom že jsi zvolíte kandidáta co vám vyhovuje ale ti lidé co tam žijí jsi ho mají zvolit.

 • Klimesov
  15:01 21.06.2017

  Pánové. Ohledně toho, proč v roce 2012 opozice odmítla demokratické volby. Bylo to dáno tím, že nová ústava jim naprosto znemožňovala nasadit do voleb adekvátního protivníka proti Assadovi, a to z jednoho prostého důvodu. Byly tam body jako že prezident musel být muslim, musel žít v Sýrii minimálně 10 let, jeho žena musela být Syřanka a podobně. Hlavně ten bod o žití v Sýrii po dobu 10-ti let, byl pro mnohé opoziční strany neadekvátní, z jednoho prostého důvodu. V té zemi nebyla opozice od doby kdy strana Baas včele s Assadem převzala moc. Veškerá opozice vůči režimu sídlila jednoduše mimo Sýrii, protože v samotné Sýrii by je čekal provaz. Tudiš opozičním složkám bylo v roce 2012 díky tomuto bodu zamezeno zúčastnit se voleb. (bohužel žádnou z těch stran osobně neznám, tak nemůžu soudit nakolik by byly schopné Assada porazit či nikoli)

  ps.: Mám pocit, že nedávno se syrská ústava měnila, ale její znění zatím neznám, takže můj příspěvek se vztahuje k situaci kdy samotný konflikt vznikal a eskaloval.

 • madrabbit
  14:50 21.06.2017

  Co diskuzi alespoň na chvíli uzavřít? Tohle fakt nemá cenu. Líbí se mi, že na jiné webu je sekce hospoda, kam jsou podobné diskuze přesměrovány.

  Rozebírat tady příčiny války v Sýrii k ničemu nevede, každý má svoji pravdu a přerůstá to tady v osobní napadání.

  Diskutujte k tématu (čistě sestřel) a ostatní (jak ten bordel vznikl) si vyřešte jinde.

 • PavolR
  14:31 21.06.2017

  fenri:
  1) ... a v koho mene ...
  2) Bez ohľadu na to, či sa na tatka dotiahol, alebo nie, bez ohľadu na to, za čo je zodpovedný a za čo nie a do akej miery, jeho meno je už príliš diskreditované a rozhodne nie celkom bez príčiny. Na dôvažok mnohými svojimi vyhláseniami a činmi vôbec neuľahčuje snaženie tých, ktorí sa to celé snažia zrovnať v jeho prospech. Požiadavka, aby sa stiahol od moci, dáva zmysel, pokiaľ si má Sýria udržať aspoň akú takú jednotu, či už teritoriálnu, alebo vnútornú.
  3) Drží sa, alebo je držaný? To nie tak úplne jedno. ;-) Rovnako tak nie je jedno, ako sa to mohlo celé až takto d*drb*ť. Hádzať všetko iba na proxi nie je vierohodné (podobne ako prípad Donbas). Spočiatku som aj ja mal pocit, že je mazaný - ale to bolo v porovnaní so švihnutým Kadáfim. Dnes už z neho vôbec nemám pocit, že by správal ako štátnik. V situácii, keď by si mal vylepšovať imidž, ide posielať blbé pozdravy Kim Čong-Unovi ... to je zlý vtip. Ako jasné, stále dokáže dávať uhladené rozhovory pre rôzne televízie, ale inak ho vnímam ako brzdu.

 • danny
  14:27 21.06.2017

  Bohužel, konspirační teorie o tom, že přeměna poklidných protestů v ozbrojený konflikt střední intenzity nebyl až tak úplně spontánní, podporují i některé proruské zdroje, jako NYT - viz. následující odkaz z června 2012:
  http://www.nytimes.com/2012/06...
  Kde "humanitární pomoc" končí, bylo veřejně známo již v říjnu 2012:
  http://www.nytimes.com/2012/10...
  Před necelým rokem jsem měl příležitost mluvit v Londýně se dvěma Syřankami, které v současné době organizují pomoc pro uprchlíky ze Sýrie ve UK. Tvrdily, že obě nezávisle na sobě pomáhaly s organizováním protestů a následně i odboje v počátku povstání. Když jsem se ptal, kdy a proč ze Sýrie uprchly, obě shodně tvrdily, že již koncem roku 2011 situaci plně ovládali aktéři ze zahraničí, kteří místní zcela vytěsnili. Doslova říkaly "odešli jsme, to už nebyl náš boj". Samozřejmě, je to zase jen individuální svědectví, nicméně takové svědectví od příslušníků opozice ovlivnilo moje vnímání konfliktu víc, než rádoby analýzy politických geografů a podobných expertů, kteří mají často tendence popis situace vulgarizovat do podoby pohádkového boje dobra a zla.

 • fenri
  13:33 21.06.2017

  PavolR:
  1.) Aha. Do jisté míry to platí, ale jen při pohledu zvenku, protože pro nás (kromě Logika) jsou ty místní bojůvky nepřehledné. Ale místní dobře ví, kdo jim zabil rodiče, sourozence...
  2.) Asad OPAKOVANĚ udělil amnestii jednotkám, co proti němu bojovaly. Poprvé hned v roce 2011! Od té doby X-krát. Ostatně pod SAA teď bojuje nemálo vojáků, kteří původně stáli proti Asadovi. Ty přechody jsou celkem časté. A opozice i prokazatelní teroristé jsou opakovaně propouštění z obklíčení (nejde jen o ty autobusy z Alleppa do Idlibu). Takže tento váš předpoklad vůbec neplatí. Otázka je, nakolik lze čekat smíření a jistou velkorysost ze strany An-Nusry, SDA, IS apod. Byl bych skeptický.
  3b.) Bašár v žádném případě nevystupuje krvavěji, než jeho tatík. A upřimně si myslím, že zas tak špatně si nevede. Čelí soustředěnému tlaku nejbohatších a nejmocnějších států světa a nejen, že se drží, ale postupuje (nyní). věřím, že celá řada politiků na jeho místě by to "nedala". Umíte si na jeho místě představit třeba věčně nalitého soudruha Junckera? Soudružku Morgherini? Našeho Miloše, Bohuše, Kadla a další?

 • fenri
  13:27 21.06.2017

  Logik:
  1.) opravdu nejste normální. Píši někde, že jí vyvolaly západní státy? Ty jen podporují státy, které ji vyvolali. jediné, co můžeme považovat do jisté míry za západní stát je Turecko
  2.) Ano, Turecko TEĎ leze do zadku Rsku, ale nic to nemění na faktu:
  a.) se podílelo na rozpoutání syrského kofliktu
  b.) sestřelilo Rusům bombardér
  c.) Turecko je členem NATO a rozhodně vojáků NATO je v Turecku více, než ruských. NATO tam má mj. jaderné zbraně (což mě děsí)
  3.) Plynovod, ne ropovod. A ano, Asad je zlý, protože ten plynovod nechtěl. proto musí od válu.
  To není konspirační teoreie, ale celkem běžně přijímaná informace i našimi mainstramovými medii. Je logická, je podložená a má větší hlavu a patu, než nějaké vaše dojmy
  4.) Ano, je tam větší klid, ale jak jsem psal: jsou tam neporovnatelně menší tlaky. Za další i tak je ta země zničená a potápí Evropu. jestli to byla výhra a udělali jsme moudře, je na každém. Za mě říkám: byla to hovadina a ještě hodně dlouho nám bude dělat hodně velké potíže. Možná se to jednou bude brát jako začátek občanské války v Evropě.
  5.) Nepsal jsem, že extremisté ze zahraničí ukradli revolici. A nehodlám sem dávat žádné důkazy, protože pro vás není důkaz nic, co se vám nehodí. Ani jsem neviděl žádné fotky se statisíci lidmi, demonstrujících proti Asadovi.
  Za další: požadavky prvních demonstrujících byly splněny:
  -byl zrušen vyjímečný stav
  -byla vyhlášena amnestie pro politické vězně (a došlo k proupuštění vězněných členů Muslimského bratrstva)
  -byli odvolání někteří policejní velitelé

  Nicméně vzápětí propukají nepokoje znovu, některé vládní budovy jsou obsazeny ozbrojenci (to jsou ti pokojně demonstrující?) Že by byla náhoda, že další kolo demosntrací vypuká po splnění požadavků demosntrantů a propuštění členů Muslimského bratrstva a dalších islamistických radikálů??

  Za další, už 10 července 2011 svolává režim jednání o budoucnosti země a přizvává i opozici. Ta odmítá jednat. Takže je zřejmé, kdo se snažil jednat a kdo situaci hrotit.

  Důkazy?

  A proč se bavíte jen o desetitisích vojáků verbovaných IS? OPĚT A ZNOVU LOGIKU: NEHRAJI VAŠI HRU NA TO, ŽE ZLÝ JE JEN IS A VŠICHNI OSTATNÍ JSOU HODNÍ HUMANISTÉ A DEMOKRATÉ. Takže laskavě započítejte i ruzné sunnitské bojůvky, Al-kaidu a její klony, pány od Francie po Čečnu apod.

 • Olivav
  13:08 21.06.2017
Stránka 1 z 7