Americká vláda schválila prodej víceúčelových stíhaček F-35 do Německa

-
29. 7. 2022
-
39 komentářů
-
Jan Grohmann
Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila prodej 35 víceúčelových taktických nadzvukových stealth letadel páté generace F-35A Lightning II do Německa. Součástí nabídky jsou i letecké střely s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range).
Německo se rozhodlo získat 35 amerických letadel F-35A Lightning II po ruské invazi na Ukrajinu v únoru letošního roku. O německé cestě k nákupu F-35A jsme psali již mnohokrát, takže jen ve stručnosti:
V německém letectvu F-35A poslouží jako úderné letouny k provádění konvenčních nebo jaderných úderů na dlouhé vzdálenosti. Tuto roli v německém letectvu převezmou po letounech Tornado IDS (Interdiction and Strike). Pro konvenční údery německé F-35A ponesou zejména satelitem naváděné pumy a střely s plochou dráhou letu, pro jaderné údery americké taktické jaderné pumy B61-12 v rámci aliančního programu Nuclear Sharing. Pumy B61-12 jsou pod americkou kontrolou uložené na německé letecké základně Büchel.
„Tento navrhovaný prodej podpoří zahraniční politiku a národní bezpečnost Spojených států zlepšením bezpečnosti spojence NATO, který je důležitou silou pro politickou a ekonomickou stabilitu v Evropě,“ odůvodňuje DSCA prodej F-35 Německu.
„Navrhovaný prodej zlepší schopnost Německa čelit současným a budoucím hrozbám tím, že poskytne vhodnou náhradu za vyřazenou německou flotilu letadel Tornado na podporu alianční mise Nuclear Sharing, která je ústředním prvkem odstrašování v Evropě. Německo nebude mít problém absorbovat vybavení a schopnosti do svých ozbrojených sil. Navrhovaný prodej vybavení a podpory nezmění základní vojenskou rovnováhu v regionu,“ dočteme se na stránkách DSCA.
DSCA nabízí Německu 35 F-35A, bohatý paket munice a náhradních dílů za maximální částku 8,4 miliardy dolarů (202 miliard Kč).
Součástí nabídky je 37 motorů Pratt & Whitney F135-PW-100, tedy dva náhradní. Cena jednoho motoru F135 není veřejně známa, ale americké ministerstvo obrany tento měsíc objednalo u firmy Pratt & Whitney výrobu 178 motorů F135 (z toho 108 motorů pro F-35A) pro F-35 všech tří verzí. Cena kontraktu je 4,4 miliardy dolarů, ale jistě zahrnuje i dopravu, přepravní boxy, náhradní díly, přípravky, nástroje, nářadí, diagnostické přístroje atd.
K F-35 si Luftwaffe může dokoupit až 105 střel vzduch-vzduch středního doletu AIM-120C-8 AMRAAM a 75 střel vzduch-vzduch krátkého dosahu AIM-9X Block II+. Dále až 344 malých naváděných pum GBU-53 SDB II – tyto pumy umí bodově zasahovat stojící nebo pohybující se obrněnou techniku na vzdálenost až 110 kilometrů, resp. 75 kilometrů.
Američané dále Německu nabízejí 162 pum BLU-109/B k ničení velmi odolných cílů, jako jsou bunkry nebo kryty pro bojová letadla. 870 kilogramů vážící puma před explozí pronikne až dvěma metry železobetonu. Pumy lze vybavit sadami JDAM se satelitním naváděním.
Dále DSCA mluví o 264 pumách GBU-54, což je hloupá puma Mk85 (87 kg) osazená naváděcí sadou JDAM, avšak v tomto případě kombinující satelitní i laserové navádění. Součástí dodávek munice jsou i náhradní díly a komponenty (senzory), náhradní sady JDAM, testovací zařízení, systémy pro programování munice, několik typů cvičné munice atd.
Nejvíce pozornosti poutá nabídka 75 střel s plochou dráhou letu AGM-158B/B2 JASSM-ER. Jde o efektor schopný na vzdálenost 900 kilometrů dopravit bojovou hlavici o hmotnosti 450 kilogramů. Střela se v průběhu letu navádí pomocí satelitní a inerciální navigace, má obousměrný datalink (vlastní i cizí letadla mohou do střely posílat data o cílech) a v závěrečné fází se navádí pomocí infračerveného senzoru s automatickým rozpoznáváním cílů.
Ničivost JASSM-ER prakticky odpovídá ruské balistické střele Iskander. Iskander má dolet 500 kilometrů (zřejmě až 700 kilometrů), ale F-35 může (bez tankování ve vzduchu) s dvojicí JASSM-ER zasáhnout cíle vzdálené 1900 kilometrů (1000 kilometrů bojový dolet F-35A plus 900 kilometrů dolet JASSM-ER). Na druhou stranu použití střel Iskander neovlivňuje počasí.
Nejde ale o jediné střely s plochou dráhou letu německého letectva. Ve výzbroji se také nalézá 600 švédsko-německých střel s plochou dráhou letu Taurus KEPD 350 – střela na vzdálenost větší než 500 kilometrů doručí bojovou hlavici o hmotnosti 480 kilogramů. Střela KEDP 350 je ale integrována „jen“ na stíhačkách Eurofighter.
V každém případě Německo musí s nákupem F-35 spěchat. Pokud se zakázka podepíše nyní, první F-35A přistanou v Německu kolem roku 2027. Pokud tedy Německo jako významný zákazník nedostane přednost (ale to chtějí všechny země, včetně České republiky): V červnu J.R. McDonald, šéf prodeje F-35 v Lockheed Martin, uvedl, že první F-35 může Německo získat již v roce 2026. Luftwaffe přitom začne vyřazovat Tornada IDS mezi roky 2025 až 2030.
Zdroj: DSCA
Související články
Dodávky střel JASSM a JASSM-ER pro polské stíhačky F-16
V prosinci 2014 Varšava objednala první dávku amerických střel s plochou dráhou letu AGM-158A JASSM ...
-
13.11.2018
-
53 komentářů
-
Jan Grohmann
Americké letectvo nasadí střely JASSM-XR s doletem 1900 km
V roce 2021 firma Lockheed Martin začne s počáteční výrobou nejnovějšího modelu střely AGM-158 JASSM ...
-
26.02.2020
-
42 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Munice nad zlato: Američanům dojdou střely JASSM do osmi dnů
Podle penzionovaného plukovníka Marka Gunzingera, ředitele centra Future Concepts and Capability ...
-
04.12.2021
-
29 komentářů
-
Jan Grohmann
Německo kupuje 35 amerických stealth letadel F-35A Lightning II
Německé letectvo (Luftwaffe) získá víceúčelové nadzvukové taktické stealth letadla páté generace ...
-
15.03.2022
-
53 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Nutnost nakoupit od amíků F35 musí být pro Němce potupa.
Nutnost nakoupit od amíků F35 musí být pro Němce potupa.
Tak když přišel F-22 a pak F-35 a Německo neukázalo nic, co by bylo steahl... Jen modýlky na čumemdu. Mezitím je dohnala a předběhla Čína a Rusko (těch pár kusů snad lítá).
Tak když přišel F-22 a pak F-35 a Německo neukázalo nic, co by bylo steahl... Jen modýlky na čumemdu. Mezitím je dohnala a předběhla Čína a Rusko (těch pár kusů snad lítá).
Už zbývají jen Frantíci. Pokud do dvaceti let nic svého nevymyslí, tak se budou muset sklonit taky. Je to ale selhání celé Evropy s vedoucí úlohou orgánů EU. Paradoxně ...Zobrazit celý příspěvek
Už zbývají jen Frantíci. Pokud do dvaceti let nic svého nevymyslí, tak se budou muset sklonit taky. Je to ale selhání celé Evropy s vedoucí úlohou orgánů EU. Paradoxně nejpokročilejší letadlo v Evropě dělá nyní Švédsko, země na obyvatele stejně velká jako ČR.Skrýt celý příspěvek
No tvrdit, že Gripen E je nejpokrokovější letadlo v Evropě je v kontextu posledních verzí Rafale a EF trochu odvážné. Jinak EU nemá s vývojem stíhaček ve Francii či Německu (žádná ...Zobrazit celý příspěvek
No tvrdit, že Gripen E je nejpokrokovější letadlo v Evropě je v kontextu posledních verzí Rafale a EF trochu odvážné.
Jinak EU nemá s vývojem stíhaček ve Francii či Německu (žádná evropská letadla neexistují) nic společného. To je zcela v gesci tamních vlád a výrobců.Skrýt celý příspěvekNaštěstí na vývoj stíhaček nemá EU přímo nic společného, ale má na svědomí průmyslový úpadek. Rafale ještě dobrý, ale EF je zoufalství. Není to o tom kolik se do toho vývoje ...Zobrazit celý příspěvek
Naštěstí na vývoj stíhaček nemá EU přímo nic společného, ale má na svědomí průmyslový úpadek.
Rafale ještě dobrý, ale EF je zoufalství. Není to o tom kolik se do toho vývoje nacpe států. U EF je vidět, že je to spíš ke škodě. Je to o ekonomické síle a průmyslové vyspělosti. Kondici soukromého sektoru, firem, velikosti kapitálu. A to vše jde díky EU do kopru.Skrýt celý příspěvek
Němcům jde o B61, ne o stealth - původně chtěli vzít F/A-18.
Němcům jde o B61, ne o stealth - původně chtěli vzít F/A-18.
Kdyz jim nejde o stealth, tak proc to vyhrála F35, kdy,z původně chtěli F/a18?
Kdyz jim nejde o stealth, tak proc to vyhrála F35, kdy,z původně chtěli F/a18?
F/A-18 není NNSA momentálně uvedený jako plánovaný pro B61-12. Nicméně kdyby nešlo o atomovky, tak německá vláda neřeší, který americký stroj koupit, a prostě by pořídili víc ...Zobrazit celý příspěvek
F/A-18 není NNSA momentálně uvedený jako plánovaný pro B61-12.
Nicméně kdyby nešlo o atomovky, tak německá vláda neřeší, který americký stroj koupit, a prostě by pořídili víc Typhoon.Skrýt celý příspěvek
Překvapivá je volba AIM-120C-8 místo verze D.
Překvapivá je volba AIM-120C-8 místo verze D.
Třeba je verze C levnější a Německo bude stejně chtít používat spíš Meteor?
Třeba je verze C levnější a Německo bude stejně chtít používat spíš Meteor?
Mají zájem o drahé JASSM-ER a budou řešit marginální rozdíl v ceně C a D? Spíš ne. Jak to bude s dostupností Meteoru pro F-35 jsem sám zvědav.
Mají zájem o drahé JASSM-ER a budou řešit marginální rozdíl v ceně C a D? Spíš ne. Jak to bude s dostupností Meteoru pro F-35 jsem sám zvědav.
To se snad nutně nevylučuje, JASSM-ER možná opravdu chtějí, kdežto AIM-120 je pro ně jen nutné zlo do integrace Meteor. F-35A budou v Německu určené primárně k útokům na pozemní ...Zobrazit celý příspěvek
To se snad nutně nevylučuje, JASSM-ER možná opravdu chtějí, kdežto AIM-120 je pro ně jen nutné zlo do integrace Meteor.
F-35A budou v Německu určené primárně k útokům na pozemní cíle a nahradí Tornado IDS, které má proti vzdušným cílům dost omezené možnosti.Skrýt celý příspěvek
Vzhledem k tomu, že verze D se formálně nazývá C-8, tak to moc překvapivá volba neni.
Vzhledem k tomu, že verze D se formálně nazývá C-8, tak to moc překvapivá volba neni.
Aby se v tom prase vyznalo :) Třeba u Norska se píše o D-series nebo C-8, ale dle počtů to vypadá jako dvě různé ...Zobrazit celý příspěvek
Aby se v tom prase vyznalo :) Třeba u Norska se píše o D-series nebo C-8, ale dle počtů to vypadá jako dvě různé věci:
https://www.dsca.mil/press-med...
Kdežto u Německa se píše jen o C-8:
https://www.dsca.mil/press-med...
Podobně u Japonska se píše o C-7/8 a zároveň není o D-series ani zmínka:
https://www.dsca.mil/press-med... Skrýt celý příspěvekC-8 je exportni verze. Raytheon Fires First AIM-120D3 Missile, Seeking Big Range Boost 18 Jul 2022 Steve Trimble "FARNBOROUGH - Raytheon has fired the first upgraded AIM-120D3 ...Zobrazit celý příspěvek
C-8 je exportni verze.
Raytheon Fires First AIM-120D3 Missile, Seeking Big Range Boost
18 Jul 2022 Steve Trimble
"FARNBOROUGH - Raytheon has fired the first upgraded AIM-120D3 Amraam against a QF-16 test target, setting up a campaign to extend the range of the air dominance missile “significantly,” a company executive said July 18 at the Farnborough International Airshow here.
As the product of a software and hardware change, the AIM-120D3 uses better processing capabilities to extend the missile’s time of flight by more efficient navigation rather than by increasing the amount of propellant or changing the motor....
Raytheon has been using software to steadily improve the range of the AIM-120 missile family. A test firing in April 2021 achieved a new distance record for the AIM-120D. A follow-up live fire test by a Boeing F-15EX earlier this year set a new range record for the Amraam, Norman says.
Meanwhile, Raytheon integrated 15 new circuit cards from the Form, Fit and Function Replacement program on the AIM-120D. In combination with new software from the System Improvement Program 3F, the new AIM-120D3 missile is capable of even further range, but the exact distance profile is classified.
The same upgrade with be tested on the exportable AIM-120C8 version of the missile, Raytheon says."Skrýt celý příspěvek
Ještě aby je nechválili, když tím nákupem bodli do zad vlastní zbrojovky :)
Ještě aby je nechválili, když tím nákupem bodli do zad vlastní zbrojovky :)
Ako bodli nákupom vlastné zbrojovky, keď žiadna z nich nevie integrovať jadrovú pumu do lietadla?? F-35A kupuje Nemecko len kvôli účasti v programe jadrového odstrašenia..
Ako bodli nákupom vlastné zbrojovky, keď žiadna z nich nevie integrovať jadrovú pumu do lietadla?? F-35A kupuje Nemecko len kvôli účasti v programe jadrového odstrašenia..
Proč? Plánují nakupovat i další Eurofightery.
Proč? Plánují nakupovat i další Eurofightery.
No jo ale s pořízením snad skončily plány na EW variantu EF. Navíc letectvo bude v budoucnu chtít spíše navýšit počty F-35 než se podílet na zavádění nového letounu 5 generace, ...Zobrazit celý příspěvek
No jo ale s pořízením snad skončily plány na EW variantu EF. Navíc letectvo bude v budoucnu chtít spíše navýšit počty F-35 než se podílet na zavádění nového letounu 5 generace, který bude logicky trpět dětskými nemocemi. Prostě to vidím jako další hřebík do rakve FCAS.Skrýt celý příspěvek
Nebo spíš naopak? Původní plán počítal s 30 F/A-18E/F a 15 EA-18G, teď se místo toho koupí 35 F-35A a 15 Typhoon ECR, který se tak vrací do hry. Všechny F-35 budou nejspíš ...Zobrazit celý příspěvek
Nebo spíš naopak? Původní plán počítal s 30 F/A-18E/F a 15 EA-18G, teď se místo toho koupí 35 F-35A a 15 Typhoon ECR, který se tak vrací do hry.
Všechny F-35 budou nejspíš soustředěné u jediné jednotky v Büchelu, takže případné navýšení počtu by se nejspíš soustředilo opět (jen?) tam.Skrýt celý příspěvek
Mne pride dolezity fakt, ze od rozhodnutia DE to US trvalo schvalit 4 mesiace.
Mne pride dolezity fakt, ze od rozhodnutia DE to US trvalo schvalit 4 mesiace.
Tak som zvedavý na tú cenovú ponuku pre ČR na 24ks F-35A... "DSCA nabízí Německu 35 F-35A, bohatý paket munice a náhradních dílů za maximální částku 8,4 miliardy dolarů (202 ...Zobrazit celý příspěvek
Tak som zvedavý na tú cenovú ponuku pre ČR na 24ks F-35A...
"DSCA nabízí Německu 35 F-35A, bohatý paket munice a náhradních dílů za maximální částku 8,4 miliardy dolarů (202 miliard Kč)."Skrýt celý příspěvekPro představu, co si za 12,5 miliardy může z USA dovézt Fnsko k 64 F ...Zobrazit celý příspěvek
Pro představu, co si za 12,5 miliardy může z USA dovézt Fnsko k 64 F 35.
https://www.dsca.mil/press-med... Skrýt celý příspěvek
Prvý čo začne tvrdiť, že aha F-35A stojí 240 milionov..
Za 3,2,1..Prvý čo začne tvrdiť, že aha F-35A stojí 240 milionov..
Za 3,2,1..darkstyle - sú tu dve skupiny ľudí...prvá tvrdí aká je/bude f-35 drahá a druhá zase aká je/bude f-35 lacná...vy ste tá druhá...obe nejak nechcú pochopiť že cena za kúpu/prevádzku + ...Zobrazit celý příspěvek
darkstyle - sú tu dve skupiny ľudí...prvá tvrdí aká je/bude f-35 drahá a druhá zase aká je/bude f-35 lacná...vy ste tá druhá...obe nejak nechcú pochopiť že cena za kúpu/prevádzku + skryté výdaje pre jedného užívateľa môže byť iná ako pre druhého...
a ďalšia skupina sa bráni porovnávaniu ačr/ossr...ale nevadí jej porovnávať čr s fínskom,prípadne s nemeckom...Skrýt celý příspěvekMůžete samozřejmě porovnávat kohokoliv s kýmkoliv. Otázka je relevance. Porovnávat nás s Německem nemá moc smysl. Jenže stejně tak porovnávat ČR a SR je trochu mimo. Dvojnásobný ...Zobrazit celý příspěvek
Můžete samozřejmě porovnávat kohokoliv s kýmkoliv. Otázka je relevance. Porovnávat nás s Německem nemá moc smysl. Jenže stejně tak porovnávat ČR a SR je trochu mimo. Dvojnásobný počet obyvatel a dvou a půl násobné HDP. To je značný rozdíl.Skrýt celý příspěvek
Neznám, nikoho kdo by tvrdil v tomhle kontextu, že F35 bude levna. Levná je jen v konkurenci F22/Raf/EF. Vzhledem k tomu, že se to kupuje za ceny pro USA vládu, tak jsou na tom ...Zobrazit celý příspěvek
Neznám, nikoho kdo by tvrdil v tomhle kontextu, že F35 bude levna.
Levná je jen v konkurenci F22/Raf/EF.
Vzhledem k tomu, že se to kupuje za ceny pro USA vládu, tak jsou na tom všichni stejně. Ne, jako u Gripenu a srovnání nabídek pro CR, SR, Hun...
Těžko porovnání z SR, když tam USA F35 nenabídne jako možnost (co tedy chceš porovnavat), oproti roku Německo, i Finsko ji kupuje.
Ps: Jeden k tomu, vlastní hromadu vlastních stíhaček, druhý kupuje z pozice CR az nesmyslný počet.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...