Americké a izraelské lasery jako součást protivzdušné obrany

Americké a izraelské lasery jako součást protivzdušné obrany
Malý mobilní laser HELWS od americké společnosti Raytheon / Firemní fotka společnosti Raytheon (Zvětšit)

Drony jsou a budou hrozbou. Ať už se jedná o malé, komerční drony nebo naopak velké a sofistikované vojenské bezpilotní prostředky, na moderním bojišti mají své místo a protivzdušné obraně (PVO) protivníka způsobují velké starosti. Jednou z možných odpovědí PVO jsou laserové prostředky.

Santiago de Chile, listopad 2019. Čtyřicet až padesát lidí z protestujícího davu míří běžně dostupným zeleným laserem na policejní dron a ten po chvíli padá. Okamžitě se vyrojily spekulace o tom, zda dav dron „sestřelil“ nebo šlo o kontrolované přistání. V zásadě jsou ve hře tři teorie. První z nich říká, že se jednalo o levný dron a lasery jednoduše roztavily jeho plastové části. Druhá teorie nabízí vysvětlení týkající se oslepení kamery dronu, který sám od sebe přistál, aby nehavaroval. Třetí teorie pracuje s verzí o přehřátí dronu v důsledku působení velkého množství laserů.

Případ Chile ukázal účinnost laserů proti dronům. Potenciál laserových zbraní rozvíjí zejména Izrael a Spojené státy. První zmíněný stát je vyvíjí jako součást několikavrstvé teritoriální PVO, zatímco Spojené státy sází spíše na lasery umístěné na vysoce mobilních platformách v rámci vojskové PVO.

Prvním a asi nejzajímavějším prostředkem je izraelský Iron Beam. V roce 2014 došlo k jeho představení během Singapore Air Show. Iron Beam doplňuje izraelské systémy PVO, zejména Iron Dome, který některé hrozby neumí zachytit. Iron Beam využívá laser o výkonu několika desítek kilowattů a letící objekty ničí během čtyř až pěti sekund. Je určen zejména proti raketám, dělostřeleckým granátům, minometné munici a dronům. Výrobce Iron Beamu, společnost Rafael, uvádí úspěšnost laseru až 90 % když je otázka, co to přesně v praxi znamená.

Drone Dome

Iron Beam používá k napadení cílů dva paprsky laserů koncentrující se do plochy o velikosti mince. Hlavní výhodou Iron Beamu, oproti raketovému komplexu Iron Dome, jsou zejména velmi nízké provozní náklady. 

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Arménská protivzdušná obrana proti ázerbájdžánským dronům

Ázerbájdžán v probíhajícím vojenském střetu s Arménii masivně nasazuje bojové a kamikaze drony. ...

Náhorní Karabach: Izraelský Barak 8 eliminoval ruské střely Iskander

Podle londýnského zpravodajského portálu Middle East Eye (MEE) Ázerbájdžán během podzimní války na ...

Iron Dome: Izraelské vojenské schopnosti obdivuje celý svět

V posledních třech dnech palestinští teroristé proti izraelským civilistům odpálili přes 1500 raket. ...

Iron Dome: Protiraketové schopnosti a zavedení do Armády ČR

V polovině dubna izraelská společnost Rafael sdílela video s penzionovaným brigádním generálem Pini ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.