Americké a izraelské lasery jako součást protivzdušné obrany

Americké a izraelské lasery jako součást protivzdušné obrany
Malý mobilní laser HELWS od americké společnosti Raytheon / Firemní fotka společnosti Raytheon (Zvětšit)

Drony jsou a budou hrozbou. Ať už se jedná o malé, komerční drony nebo naopak velké a sofistikované vojenské bezpilotní prostředky, na moderním bojišti mají své místo a protivzdušné obraně (PVO) protivníka způsobují velké starosti. Jednou z možných odpovědí PVO jsou laserové prostředky.

Santiago de Chile, listopad 2019. Čtyřicet až padesát lidí z protestujícího davu míří běžně dostupným zeleným laserem na policejní dron a ten po chvíli padá. Okamžitě se vyrojily spekulace o tom, zda dav dron „sestřelil“ nebo šlo o kontrolované přistání. V zásadě jsou ve hře tři teorie. První z nich říká, že se jednalo o levný dron a lasery jednoduše roztavily jeho plastové části. Druhá teorie nabízí vysvětlení týkající se oslepení kamery dronu, který sám od sebe přistál, aby nehavaroval. Třetí teorie pracuje s verzí o přehřátí dronu v důsledku působení velkého množství laserů.

Případ Chile ukázal účinnost laserů proti dronům. Potenciál laserových zbraní rozvíjí zejména Izrael a Spojené státy. První zmíněný stát je vyvíjí jako součást několikavrstvé teritoriální PVO, zatímco Spojené státy sází spíše na lasery umístěné na vysoce mobilních platformách v rámci vojskové PVO.

Prvním a asi nejzajímavějším prostředkem je izraelský Iron Beam. V roce 2014 došlo k jeho představení během Singapore Air Show. Iron Beam doplňuje izraelské systémy PVO, zejména Iron Dome, který některé hrozby neumí zachytit. Iron Beam využívá laser o výkonu několika desítek kilowattů a letící objekty ničí během čtyř až pěti sekund. Je určen zejména proti raketám, dělostřeleckým granátům, minometné munici a dronům. Výrobce Iron Beamu, společnost Rafael, uvádí úspěšnost laseru až 90 % když je otázka, co to přesně v praxi znamená.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Arménská protivzdušná obrana proti ázerbájdžánským dronům

Ázerbájdžán v probíhajícím vojenském střetu s Arménii masivně nasazuje bojové a kamikaze drony. ...

Náhorní Karabach: Izraelský Barak 8 eliminoval ruské střely Iskander

Podle londýnského zpravodajského portálu Middle East Eye (MEE) Ázerbájdžán během podzimní války na ...

Iron Dome: Izraelské vojenské schopnosti obdivuje celý svět

V posledních třech dnech palestinští teroristé proti izraelským civilistům odpálili přes 1500 raket. ...

Iron Dome: Protiraketové schopnosti a zavedení do Armády ČR

V polovině dubna izraelská společnost Rafael sdílela video s penzionovaným brigádním generálem Pini ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.