Americké Black Hawky létají s neobvyklou sestavou obranných laserů

Americké Black Hawky létají s neobvyklou sestavou obranných laserů
HH-60M s hlavicí obranného laseru AN/AAQ-24 (u zadní části přídavné nádrže) / U.S. Marine Corps (Zvětšit)

Evakuační helikoptéry HH-60M Black Hawk americké armády se na snímcích ze Sýrie objevily v netradiční konfiguraci. Měly namontovaný obranný laserový systém DIRCM (z Directional Infrared Counter Measure).

Fotografie amerických vrtulníků z blíže neurčené základny na syrském území komentoval jako první na Twitteru novinář Jake Godin ze zpravodajského serveru Newsy. Na snímcích, které zveřejnila námořní pěchota, jsou vidět armádní vrtulníky HH-60M Black Hawk s červenými kříži, určené k rychlé dopravě zraněných do bezpečí. 

Server The Drive si na strojích povšiml instalace obranných laserů. Ty slouží hlavně jako ochrana proti ručně odpalovaným střelám s infračerveným naváděním MANPADS (MAN-Portable Air-Defense Systems). 

Samotná přítomnost laserů není zvlášť pozoruhodná. Tato technologie se používá už přibližně deset let. Armádní vrtulníky však byly k vidění se systémem, který za běžných okolností používá námořní pěchota a letectvo. Armáda si už objednala vlastní obdobný systém. Dosud je však ve stádiu zavádění do provozu. 

Ve válce s technicky hůř vybaveným protivníkem představují MANPADS významnou hrozbu. Jsou levné, skladné a dají se snadno propašovat přes hranice. Jejich obsluha není složitá. Sýrie, kde bojuje každý s každým, je MANPADS kompletů plná. Pro relativně pomalé a nízko létající vrtulníky se proto obranné lasery stávají nutností.


Princip fungování DIRCM

Zpožděný tendr

Zařízení se obvykle označuje zkratkou DIRCM. Princip jeho fungování není složitý. Skládá se z detektorů, které dokážou zachytit řízenou střelu a samotných laserů. Detektory nasměrují laser na hlavici rakety. Ten oslepí její vyhledávací zařízení pomocí laserového paprsku infračerveného záření. Různé typy DIRCM vyrábí několik světových zbrojařských firem. Armádní Black Hawky mají na fotografii AN/AAQ-24 typu DIRCM od společnosti Northrop Grumman.

Stejný systém bývá trochu zmateně označován také jako LAIRCM. Je to zkratka z Large Aircraft Infrared Countermeasure, čili infračervené protiopatření pro velká letadla. Létají s ním například dopravní speciály pro amerického prezidenta a viceprezidenta Air Force One a Air Force Two. 

Navzdory svému názvu však nachází víc uplatnění na menších strojích, jako jsou třeba právě nízko létající vrtulníky. Americké letectvo a námořní pěchota používají různé varianty tohoto systému už přibližně deset let. Americká armáda však měla se zaváděním DIRCM potíže.


Black Hawk s DIRCM v Sýrii; větší foto / U.S. Marine Corps

Apache i Chinooky

Armáda odstartovala vlastní tendr na obranné lasery již v roce 2009. Program nesl označení CIRCM (Common Infrared Countermeasures). Proces nákupu se však vlekl. Armáda potřebovala jeden systém pro svoje víceúčelové vrtulníky UH-60 Black Hawk, bitevní stroje AH-64 Apache a dvourotorové CH-47 Chinook.

Původně chtěla pro všechny vrtulníky nakoupit systém ALQ-212 od britské firmy BAE Systems. V pokročilé fázi rozhodování však vyšlo najevo, že je pro Apache a Black Hawky příliš těžký. Vynutilo si to objednávku omezeného počtu kusů systému AN/AAQ-24 LAIRCM pro vrtulníky Black Hawk a Apache.

Armádní vrtulníky AH-64 Apache se systémem AN/AAQ-24 se zapojily do boje proti Islámskému státu. Podle zprávy amerického Ředitelství pro operační testování a vyhodnocování DOT&E (Director, Operational Test and Evaluation) si však jejich piloti stěžovali na časté výpadky zařízení. Vyřešit to má systém ušitý na míru armádním potřebám.

Armáda dostala první testovací exempláře LAIRCM v roce 2016. Ačkoliv ho rovněž vyrábí Northrop, LAIRCM je řešen odlišně než původní typ, který používá letectvo a mariňáci. Jádro systému AN/AAQ-24 tvoří šest detektorů řízených střel a dva lasery namontované na bocích vrtulníku, případně na jeho břiše.


AH-64 Apache 
se systémem AN/AAQ-24 (kulové střílny na koncích křídel); větší foto / US Army

Sestřely vrtulníků

Finální armádní CIRCM bude mít podle fotografií lasery v kopuli na střeše za rotorem. Proč zvolila armáda odlišné řešení, není jasné. Mohlo by to souviset s použitím závěsného lana, jemuž by lasery – alespoň při umístění na břiše – snad mohly překážet. Ať už je to jakkoliv, nikdo nepochybuje, že obrana proti střelám s infračerveným naváděním je potřeba. Podle Federace amerických vědců je na světě přibližně půl milionů MANPADS kompletů, z nichž většina používá právě infračervený naváděcí systém.

Řádově tisíce ručně odpalovaných protiletadlových raket jsou dostupné na černém trhu. Pro nejrůznější partizánske nebo teroristické skupiny představují ideální zbraň. Zdokumentovaných sestřelů vrtulníků pomocí MANPADS je spousta. Například v roce 2002 poslali čečenští bojovníci k zemi těžký ruský vrtulník Mi-26 Halo.

Střela vyřadila jeden ze dvou motorů helikoptéry, která musela nouzově přistát. Naneštěstí dosedla do minového pole. Zemřelo celkem 127 lidí. V roce 2003 poslal MANPADS komplet k zemi americký Black Hawk poblíž iráckého města Tikrítu. Zemřela čtyřčlenná posádka i dva pasažéři. V roce 2016 sestřelili bojovníci z Kurdské strany pracujících turecký vrtulník AH-1 SuperCobra. Raketa sovětské výroby SA-18 Grouse ustřelila helikoptéře ocas. Ta se začala nekontrolovaně točit a narazila do země. V troskách zahynuli oba piloti.


Sestřel turecké Kobry

Klasická letadla

MANPADS komplety jsou smrtelně nebezpečné i pro letadla s pevným křídlem, včetně proudových strojů. V únoru 2018 sestřelili syrští povstalci poblíž města Sarakíb ruský letoun Su-25 Frogfoot. Pilot se katapultoval. Po dopadu ho obklopili povstalci. Pilot dva zastřelil, a pak spáchal sebevraždu pomocí granátu. 

V roce 1999 sestřelil pákistánský MANPADS komplet Anza minimálně jeden indický MiG-21 Fishbed. Během operace pouštní bouře v roce 1991 poslala střela SA-18 Grouse k zemi dokonce stíhačku F-16 Fighting Falcon. Pilot se katapultoval a dostal do zajetí.

MANPADS ohrožují také civilní letadla. Dosud nejhorší případ se odehrál během války v Abcházii v roce 1993. Raketa z ručního protiletadlového kompletu zasáhla dopravní Tu-154, poblíž letiště Suchumi-Babušara. Pilotům se podařilo s těžce poškozeným strojem nouzově přistát.

V následném požáru však zemřelo 108 lidí. Podle amerického ministerstva zahraničí zasáhly ručně odpalované protiletadlové střely od roku 1975 celkem 40 dopravních letadel, z čehož 28 spadlo. Dohromady zemřelo při útocích na civilní letadla pomocí MANPADS kompletů víc než osm stovek lidí.

Zdroje: state.gov, The Drive, 2, 3, 4, fas.org, DOT&E

Nahlásit chybu v článku


Související články

Laser Endurance pro bojové letouny

Vývoj laserových zbraní pokročil do té fáze, že je možné uvažovat o jejich nasazení v reálném ...

C-MUSIC: Izraelský obranný laser dokončil testování

Izrael dokončil sérií testů svého obranného laserového systému pro civilní dopravní letadla C-MUSIC ...

Laserová střelecká věž pro bojová letadla

Americké letectvo (U.S. Air Force) v rámci programu ABC (Aero-adaptive Aero-optic Beam Control) ...

AC-130J Ghostrider s laserovými zbraněmi

Velení amerického letectva pro speciální operace AFSOC (Air Force Special Operations Command) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • SKmartinTO
  01:16 17.11.2019

  Dnes je 17. November. Vážení Bratia Česi a Slováci.) Czechoslovaci.) Dnes je deň, keď naše hlasy boli vypočuté a vďaka davu sme získali vytúženú slobodu. Naše ...Zobrazit celý příspěvek

  Dnes je 17. November.

  Vážení Bratia Česi a Slováci.)

  Czechoslovaci.)

  Dnes je deň, keď naše hlasy boli vypočuté a vďaka davu sme získali vytúženú slobodu.

  Naše Ozbrojené sily ČSSR sa postavili na správnu stranu .)

  Nech nikdo nezabudne na obete Červeného teroru, ktorý znivočil našu dušu a nakazil ju nenávisťou, slabosťou a sebazaprením.

  Nech naša generácia nezabudne na skutočných otcov nášho národa T.G.Masaryka a M.R.Stefanika.

  Nech nám odpustia Bratia Česi zradu Tisa a jeho falošnú ľudácku slobodu.

  Nech Všemocný Boh a Inteligecia ochraňuje naše národy . EU . USA . a slobodný svet slova a myšlienky, kde sa nebojíme vyjadriť svoj názor a postoj.

  Sputnici ...!

  спутник
  теперь ты должен наконец идти домой

  Naše národy prežili mnoho .)

  Jedno nás však spája .)

  Túžba vzdelania a sebaurčenia je našou mocnou zbraňou proti propagande a otroctvu boľševizmu 21 storočia.

  Odpúšťame .)

  Nikdy nezabudneme .)

  https://youtu.be/X2KfSihtKFU... Skrýt celý příspěvek

 • fulcrum
  22:28 11.11.2019

  Jen pro doplnění - v devadesátých letech došlo k více úspěšným sestřelům proudových letounů - v Bosně Srbové sestřelili francouzský Mirage a britský Harrier.

  Jen pro doplnění - v devadesátých letech došlo k více úspěšným sestřelům proudových letounů - v Bosně Srbové sestřelili francouzský Mirage a britský Harrier.

 • Scotty
  22:33 08.11.2019

  Doplnil bych že u systému AN/AAQ-25 DAIRCM probíhá integrace také na vrtulníky H-1.
  https://www.rotorandwing.com/2...

  Doplnil bych že u systému AN/AAQ-25 DAIRCM probíhá integrace také na vrtulníky H-1.
  https://www.rotorandwing.com/2...

  • petres
   07:33 09.11.2019

   U H-1 se jedná o AN/AAQ-45 Distributed Aperture Infrared Countermeasures (DAIRCM) . V tomto článku se hovoří o AN/AAQ-24 LAIRCM pro vrtulníky Black Hawk a Apache. Oba patří mezi ...Zobrazit celý příspěvek

   U H-1 se jedná o AN/AAQ-45 Distributed Aperture Infrared Countermeasures (DAIRCM) .
   V tomto článku se hovoří o AN/AAQ-24 LAIRCM pro vrtulníky Black Hawk a Apache.
   Oba patří mezi systémy obvykle označované jako DIRCM.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    08:36 09.11.2019

    Místo 45 jsem napsal 25 moje chyba. Oba systémy ovšem dělají v podstatě to samé. Mají oslepit přilétající raketu. Hlavní rozdíl je v tom že AN/AAQ-24 vyrábí Northrop Grumman a ...Zobrazit celý příspěvek

    Místo 45 jsem napsal 25 moje chyba. Oba systémy ovšem dělají v podstatě to samé. Mají oslepit přilétající raketu. Hlavní rozdíl je v tom že AN/AAQ-24 vyrábí Northrop Grumman a AN/AAQ-45 Leonardo DRS.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:27 08.11.2019

  Podľa medializovaných informácií by mali byť lietadlá KC-390 (o ktorých nákupe jedná údajne aj Maďarsko) vybavené systémom Music DIRCM od izraleského ELBITu.

  Podľa medializovaných informácií by mali byť lietadlá KC-390 (o ktorých nákupe jedná údajne aj Maďarsko) vybavené systémom Music DIRCM od izraleského ELBITu.

 • Marťan
  14:59 08.11.2019

  Zrovna včera jsem zaregistroval jeden ruský Mi-8MTV-5 se systémem L-370-5 "President-S" nasazený v severovýchodní Sýrii https://imgur.com/a/Uy0pDFr... Ale i tohle vám nepomůže, když ...Zobrazit celý příspěvek

  Zrovna včera jsem zaregistroval jeden ruský Mi-8MTV-5 se systémem L-370-5 "President-S" nasazený v severovýchodní Sýrii https://imgur.com/a/Uy0pDFr...
  Ale i tohle vám nepomůže, když musíte s mašinou zaparkovat na nepřátelském území a protivník je vyzbrojen střelou TOW, která není naváděná ozařováním cíle, viz. ruská SAR operace po sestřelení Su-24 před čtyřmi lety Tureckem v Sýrii https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
   00:00 09.11.2019

   1) umírněná opozice
   2) demokratické síly
   3) žádní islamisté
   4) Američané žádné střely nedodávali
   5) Saudové nic neplatili

   1) umírněná opozice
   2) demokratické síly
   3) žádní islamisté
   4) Američané žádné střely nedodávali
   5) Saudové nic neplatili

Načítám diskuzi...