Americké bombardéry B-1B Lancer a ukrajinské Su-27 nad Černým mořem

Americké bombardéry B-1B Lancer a ukrajinské Su-27 nad Černým mořem
B-1B Lancer a ukrajinské stíhačky Su-27 a MiG-29 / US Air Force (Zvětšit)

Před několika dny americké nadzvukové strategické bombardéry B-1B Lancer provedly demonstraci síly (tzv. „show of force“) nad Černým mořem. Americké bombardéry doprovázely nad pevninou polské a rumunské stíhačky, přímo nad Černým mořem pak ukrajinské MiGy-29 a Su-27. Misi podporovalo také turecké letectvo.

Tzv. misi Bomber Task Force (BTF) provedly dva strategické bombardéry B-1B Lancer z 28. bombardovacího křídla (28th Bomb Wing). Mise BTF připravují posádky bombardérů na dálkové operace a slouží jako demonstrace síly.

Bombardéry startovaly z americké základny Ellsworth Air Force Base v Jižní Dakotě a zamířily přes Atlantický oceán a Evropu nad vody Černého moře. Během 29 hodin dlouhé mise bombardéry urazily téměř 20 000 km.

Mise BTF zajišťuje americké velitelství pro globální operace AFGSC (Air Force Global Strike Command). Hlavními oblastmi operací BTF je Evropa, Střední východ a východní Asie.

Šlo o jednu z prvních misí tzv. konceptu Dynamic Force Employment, což je nová strategie pro globální projekci vojenské síly Ozbrojených sil Spojených států. Jde o jeden z nástrojů geopolitiky, kterým Spojené státy demonstrují své odhodlání zajistit svým spojencům bezpečnost. V rámci tohoto konceptu mimo jiné americká flotila bombardérů zintenzivnila své mise nad Evropou a Tichým oceánem.


Americké bombardéry a ukrajinské stíhačky, jak je zachytily ruské Su-27P a Su-30SM.

Cílem Dynamic Force Employment je provádět kratší, flexibilní a nepředvídatelné mise, které vnášejí nejistotu a nervozitu do operačního plánování potenciálních protivníků.

Během cesty k Černému moři doprovázely americké bombardéry polské stíhačky F-16 a MiG-29, rumunské F-16 a MiG-21 Lancer a řecké F-16. Přímo nad Ukrajinou a vodami Černého moře pak ochranu bombardérům poskytovaly ukrajinské letouny MiG-29 a Su-27. O doplňování paliva se staraly turecké, americké a britské letecké tankery.

Mimochodem bylo to poprvé, kdy B-1B Lancer navštívil Ukrajinu. Avšak již v říjnu 2019 nad Ukrajinu zavítal strategický bombardér B-52 Stratofortress.


Švédské Gripeny a bombardéry B-1B

Není to přitom první mise BTF v rámci konceptu Dynamic Force Employment nad Evropou. Dne 11. května se nad Polskem a Varšavou, za doprovodu polských stíhaček, prohnaly rovněž dva bombardéry B-1B Lancer. Dne 5. května pak dvojice B-1B spolupracovala s dánským F-16 při misi nad Litvou, Lotyšském a Estonskem. Během mise americké B-1B spolupracovaly s estonskými leteckými návodčí JTAC (Joint Terminal Air Controllers) na estonské střelnici Tapa.

„Předsunuté nasazení bombardérů demonstruje schopnost amerického letectva vykonávat letecké mise, udržovat připravenost a také demonstrovat závazek USA vůči našim baltským spojencům a regionální bezpečnosti. B-1B Lancer může velmi rychle doručit masivní množství konvenčních zbraní proti jakémukoliv nepříteli, kdykoliv a kdekoliv na světě. Posledně byli v Evropě v listopadu 2018 během podpory aliančního cvičení Trident Juncture,“ komentovalo evropské velitelství amerického letectva (U.S. Air Forces in Europe) „pobaltskou“ misi BTF.

Před týdnem pak dvojice bombardérů B-1B provedla výcvikový let nad Baltským mořem a Švédském. Při této misi americké bombardéry doprovázely švédské stíhačky Gripen, norské F-35A a britské Eurofighter Typhoon. Palivo bombardérům poskytly americké (působící z Velké Británie) a nizozemské letecké tankery KC-135.


Norské F-35A a bombardéry B-1B

Také „polské“, „pobaltské“ a „švédské“ mise BTF se účastnily bombardéry z 28. křídla. Za zmínku stojí ještě mise BTF na druhé straně Ruska ‒ dne 22.5. americké bombardéry provedly výcvikový let nad Ochotským mořem u Kamčatky. Je to prostor, kde americká letadla příliš často nelétají.

Co se týče doručení „masivního množství konvenčních zbraní,“ B-1B Lancer může unést až 24 střel JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range) s doletem 1000 km nebo 84 pum Mk 82 (82×227 kg). Lancer unesou také nejnovější protilodní střely LRASM (Long Range Anti-Ship Missile) nebo i protilodní miny. Počítá se také s nasazením hypersonických zbraní.

Všechny tři mise B-1B Lancer, jak bylo uvedeno výše a jak stojí v tiskových prohlášeních, jsou demonstrací síly a jednoty Aliance. Pro Spojené státy jsou nástrojem, jak před celým světem potvrdit svou pozici důvěryhodného a spolehlivého bezpečnostního partnera.


Polské F-16 doprovázejí americké B-1B nad estonskou střelnici Tapa

Jak uvádí web The Drive, poslední mise Lancerů nad Černým mořem je ukázkou toho, jak by mohlo alianční letectvo fungovat v době krize. V době krize mohou americké bombardéry doručovat  „masivní množství konvenčních zbraní“ a alianční letouny poskytovat ochranu a podporu. The Drive si také všímá zapojení tureckého letectva, protože v současné době jsou vztahy mezi Spojenými státy a Tureckem nejhorší za poslední roky.

Například v případě válečného konfliktu v Evropě může americký stealth bombardér B-2 Spirit okamžitě vzlétnout ze Spojených států a zhruba po osmi hodinách letu začít bombardovat postupujícího nepřítele. Podle teoretiků Pentagonu tři bombardéry B-2 Spirit (zřejmě pomocí kazetové munice CBU-97) dokáží vyřadit z boje celou mechanizovanou divizi (cca 350 vozidel).

Také schopnosti B-1B jsou působivé. Během mise nad Černým mořem americké B-1B Lancer nesly protilodní střely LRASM (vychází z JASSM). Odhadovaný dolet LRASM je údajně až 900 km (při odhozu z letadla), střela dokáže sama vyhledávat nejhodnotnější cíle, zasáhnout konkrétní místo na lodi (například můstek), to vše přitom v prostředí se silným elektronickým rušení. Střely LRASM jsou nyní ve výzbroji B-1B a F/A-18 Super Hornet, počítá se také s jejich umístěním do bombardérů B-52 Stratofortress a námořních P-8A Poseidon.

„LRASM hraje klíčovou roli v zajištění amerického operačního přístupu do otevřeného oceánu a přímořského prostředí, a to díky její dálkové schopnosti rozlišovat mezi cíli,“ uvedl poručík Timothy Albrecht, plánovač misí BTF. „S rostoucími námořními hrozbami a jejich lepšími zbraněmi zamezujícími přístup do oblasti [A2/D2] tato stealth střela vylepšuje šance na proniknutí a překonání sofistikovaných systémů protivzdušné obrany protivníka.“ 


Nakládka střel JASSM do B-1B

Právě dálkové strategické bombardéry a válečné lodě amerického námořnictva mají být hlavní údernou silou v případném boji s plavidly protivníka. Například trojice bombardérů B-1B Lancer může z rumunského nebo bulharského vzdušného prostoru odpálit celkově až 72 střel LRASM. Tato salva pokryje téměř celé vody Černého moře a postačí k vyřazení celé ruské černomořské flotily, ve které se nalézá 50 plavidel, z toho deset lodí velikosti korvety a výše.

Takový scénář je pochopitelně ne příliš reálný, ale cílem Američanů je tento jejich potenciál názorně předvést spojencům i protivníkům. Ostré nasazení bombardérů B-1B Lancer se střelami LRASM je pravděpodobnější v Jihočínském moři.

Pochopitelně nasazení amerických bombardérů, ale i operací americko-britské námořní eskadry v Barentsově moři, neuniklo pozornosti Rusku. Během pondělního brífinku generálplukovník Sergej Rudskoj, šéf Hlavního operačního ředitelství Generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace, označil všechny tyto „jasně protiruské akce“ za provokaci a ohrožení ruské bezpečnosti. Zároveň ale Rudskoj volal po konstruktivním dialogu s NATO a uvedl, že letos se nechystají žádná vojenská cvičení u hranic zemí NATO a Rusko bude pokračovat ve své cestě k deeskalací napětí v Evropě.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americké letectvo dočasně uzemnilo bombardéry B-1B Lancer

Nadzvukové bombardéry B-1 Lancer s měnitelnou geometrií křídel musí prohlédnout mechanici. Příčinou ...

Americké námořnictvo zařadilo do výzbroje střelu LRASM

Nová americká protilodní střela AGM-158C LRSAM (Long Range Anti-Ship Missile) postupně nahradí ...

Hypersonické střely pro nadzvukové bombardéry B-1B Lancer

Americké letectvo (USAF) zvažuje nasazení hypersonických střel na nadzvukových bombardérech B-1B ...

Ukrajina se zajímá o čínsko-pákistánské stíhačky JF-17 Thunder

Před pár dny ukrajinská média informovala o březnové návštěvě velitele ukrajinského letectva ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • RiMr71
  11:50 06.06.2020

  ...no neměli by dráždit hada bosó nohó, protože Ivan už má éra s prvky šesté generace....! Sem myslel že se ...Zobrazit celý příspěvek

  ...no neměli by dráždit hada bosó nohó, protože Ivan už má éra s prvky šesté generace....! Sem myslel že se pochčiju...
  https://cz.sputniknews.com/amp... Skrýt celý příspěvek

  • Danieeel
   02:10 07.06.2020

   :) Dobre! Okrem Ruskeho zmyslu pre humor to ale dokazuje, ze si zacali vazit zivoty testovacich pilotov. A popri tom vymysleli dialkove ovladanie! Nemalo byt toto nahodou az v ...Zobrazit celý příspěvek

   :) Dobre!

   Okrem Ruskeho zmyslu pre humor to ale dokazuje, ze si zacali vazit zivoty testovacich pilotov.
   A popri tom vymysleli dialkove ovladanie! Nemalo byt toto nahodou az v gen. 6+++++?
   (Kam vsak generacne zaradit kapitalisticku F16, na ktorej to bolo testovane uz zopar rokov dozadu?! - proste vymazeme si to z mysle!)
   Hlavne je, ze "v USA havaruju vojenske lietadla"...
   Ja v tom mam zmatok v hlave uz teraz - necudujem sa ludom, ktori si toto aplikuju castejsie.
   E to skvost :)Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  16:36 05.06.2020

  Divím se, že vás to tolik vzrušuje, je to podobné tomu, když Rusové poslali Tu 160 do Jižní Ameriky ke svým spojencům.

  Divím se, že vás to tolik vzrušuje, je to podobné tomu, když Rusové poslali Tu 160 do Jižní Ameriky ke svým spojencům.

  • Danieeel
   02:23 07.06.2020

   To som nevedel. Sa tomu TUcku musim znova ospravedlnit - a je to aj sympaticke aero.

   To som nevedel. Sa tomu TUcku musim znova ospravedlnit - a je to aj sympaticke aero.

 • Carter
  08:41 05.06.2020

  A nebude to už naozaj tak trocha provokácia Ruska?

  A nebude to už naozaj tak trocha provokácia Ruska?

  • Torong
   08:58 05.06.2020

   Ne proč?

   Ne proč?

  • achi67
   10:18 05.06.2020

   Proč provokace? Za provokaci bych považoval třeba let směrem k hranicím s otočkou na poslední chvíli, nebo nízký průlet nad válečnou lodí. Tohle je to, jak to nazývají - demostrace ...Zobrazit celý příspěvek

   Proč provokace? Za provokaci bych považoval třeba let směrem k hranicím s otočkou na poslední chvíli, nebo nízký průlet nad válečnou lodí. Tohle je to, jak to nazývají - demostrace síly, ukázka Jsme tady. Je to prostě vzkaz nepříteli, ale ne simulace nebo nácvik bojové činnosti.Skrýt celý příspěvek

  • PetrTechnik
   10:28 05.06.2020

   Není to provokácia, ta by to byla, jen kdyby Rusové udělali totéž třeba nad Irským mořem. To by jednoznačně provokace byla. Takto je to jen vzkaz Rusům: "Bacha na nás, jsme tady."

   Není to provokácia, ta by to byla, jen kdyby Rusové udělali totéž třeba nad Irským mořem. To by jednoznačně provokace byla. Takto je to jen vzkaz Rusům: "Bacha na nás, jsme tady."

   • Riiiederner
    11:18 05.06.2020

    Peťo
    Ne nebylo...ono by to totiž bylo mírnější chování než co všedně předvádějí kolem vzdušných prostorů jiných států.

    Peťo
    Ne nebylo...ono by to totiž bylo mírnější chování než co všedně předvádějí kolem vzdušných prostorů jiných států.

   • Torong
    13:04 05.06.2020

    Petr Technik Asi takhle. Kdyby u toho Irského moře byl stát, který by měl zájem být Ruský spojencem a s jeho souhlasem by Rusko takto deklarovalo svou připravenost a ochotu toto ...Zobrazit celý příspěvek

    Petr Technik
    Asi takhle. Kdyby u toho Irského moře byl stát, který by měl zájem být Ruský spojencem a s jeho souhlasem by Rusko takto deklarovalo svou připravenost a ochotu toto spojenectví naplnit, pak by to provokace nebyla. Ale vzhledem k tomu, že okolo onoho Irského moře leží pouze země, které Rusko označuje jako své nepřátele, nebo jsou neutrální, tak ano máš pravdu, byla by to provokace ;)Skrýt celý příspěvek

    • Carter
     15:03 05.06.2020

     No OK, ale bolo aj tak že ruské TU 160 pristali vo Venezuele či krížniky kotvili na Kube a USA to považovali za provokáciu, bolo aj tak že Akula jeden čas sa vynorila pri Floride a ...Zobrazit celý příspěvek

     No OK, ale bolo aj tak že ruské TU 160 pristali vo Venezuele či krížniky kotvili na Kube a USA to považovali za provokáciu, bolo aj tak že Akula jeden čas sa vynorila pri Floride a tiež to bola provokácia...Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      15:10 05.06.2020

      Ale nebyla. Žádný poprask z toho nebyl. Pár článků v novinách a to bylo vše.

      Ale nebyla. Žádný poprask z toho nebyl. Pár článků v novinách a to bylo vše.

  • PetrTechnik
   15:24 05.06.2020

   Ale je pozitivní ,že se ta Akula (jen pro zajímavost, který typ?)vynořila, kdyby se potopila, to by byl malér. Takže motto je stále stejné : "Co Rus činí , tak špatně činí!" a u ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale je pozitivní ,že se ta Akula (jen pro zajímavost, který typ?)vynořila, kdyby se potopila, to by byl malér.
   Takže motto je stále stejné : "Co Rus činí , tak špatně činí!" a u NATO je to přesně naopak. :-)Skrýt celý příspěvek

  • Danieeel
   03:44 06.06.2020

   Skor je to vyzva, aby ich bombardery s doprovodom prisli ukazat realnu operacnu sposobilost podpory bratov na Kube alebo vo Venezuele. Budeme po ceste vsetci drzat palce, aby v ...Zobrazit celý příspěvek

   Skor je to vyzva, aby ich bombardery s doprovodom prisli ukazat realnu operacnu sposobilost podpory bratov na Kube alebo vo Venezuele.

   Budeme po ceste vsetci drzat palce, aby v zdravi dosli - podobne ako pri Kuznecovi !
   Je nejaky vzdusny tahac, ktory by to TUcko vedel v pripade potreby chytit za lano a odparkovat? :)

   Pravdu povediac, tomu TUcku zrovnanim s Kuznecovom moc krivdim - to tu cestu asi iste da. Ale vazne by ma zaujimalo, ako to maju s leteckym doprovodom: su toho Rusi realne schopni, poslat doprovod stihaciek cez pol sveta?Skrýt celý příspěvek

 • franta.13
  19:02 04.06.2020

  Slovy klasika "a komu tím prospějete"

  Slovy klasika "a komu tím prospějete"

 • palo satko
  13:52 04.06.2020

  "Například trojice bombardérů B-1B Lancer může z rumunského nebo bulharského vzdušného prostoru odpálit celkově až 72 střel LRASM. Tato salva pokryje téměř celé vody Černého moře a ...Zobrazit celý příspěvek

  "Například trojice bombardérů B-1B Lancer může z rumunského nebo bulharského vzdušného prostoru odpálit celkově až 72 střel LRASM. Tato salva pokryje téměř celé vody Černého moře a postačí k vyřazení celé ruské černomořské flotily, ve které se nalézá 50 plavidel, z toho deset lodí velikosti korvety a výše."
  tato situacia teoreticky môže nastat až vo velmi pokročilom štadiu konfrontacie medzi USA a Ruskom, ktora vznikne v uplne inej oblasti. Takže skor než by sa B1B nahodou objavil nad Rumunskom alebo Buhlarskom nastene jasne prehlasenie oboch vlad tychto krajin, že su v danom konflikte neutralne a članok 5. maju ..........
  Zrušit dohodu o raketach stredneho doletu bola somarina, pretože tym sa stal telefonat z Mosky velmi učinnym nastrojom.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   16:57 04.06.2020

   "Zrušit dohodu o raketach stredneho doletu bola somarina, pretože tym sa stal telefonat z Mosky velmi učinnym nastrojom"
   Telefonát z Moskvy kam?

   "Zrušit dohodu o raketach stredneho doletu bola somarina, pretože tym sa stal telefonat z Mosky velmi učinnym nastrojom"
   Telefonát z Moskvy kam?

   • palo satko
    19:34 04.06.2020

    Nemecko, Francia, Cesko, Slovensko, Madarsko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko ...... pokial dostrelia. Poliakom asi z Moskvy volat nebudu ....

    Nemecko, Francia, Cesko, Slovensko, Madarsko, Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko ...... pokial dostrelia. Poliakom asi z Moskvy volat nebudu ....

    • Englbert
     20:29 04.06.2020

     Vy si fakt myslite, ze ta stovka ruskych multimiliardaru, vlastnici 95 majetku v rusku a vladnoucich v rusku by to dovolilo? Aby bylo zniceno a aby prisli o vse co se jim za vlady ...Zobrazit celý příspěvek

     Vy si fakt myslite, ze ta stovka ruskych multimiliardaru, vlastnici 95 majetku v rusku a vladnoucich v rusku by to dovolilo? Aby bylo zniceno a aby prisli o vse co se jim za vlady putina ukrast a vytunelovt?Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      20:38 04.06.2020

      Predpokladate, že v pripade medzinarodneho napätia sa napr. majitel Chelsea Londyn ujme vlady v Kremly? Zaujimava myšlienka. Môžete ju nejako rozvinut a vydokladovat?

      Predpokladate, že v pripade medzinarodneho napätia sa napr. majitel Chelsea Londyn ujme vlady v Kremly? Zaujimava myšlienka. Môžete ju nejako rozvinut a vydokladovat?

     • Englbert
      21:29 04.06.2020

      P.Satko On a jemu podobni se niceho ujimat nebudou muset, protoze tu moc uz maji. Putin vladne jen diky nim, ti ho drzi pri moci, oni mu vzdy financne pomuzou, kdyz cena ropy ...Zobrazit celý příspěvek

      P.Satko
      On a jemu podobni se niceho ujimat nebudou muset, protoze tu moc uz maji. Putin vladne jen diky nim, ti ho drzi pri moci, oni mu vzdy financne pomuzou, kdyz cena ropy klesa. Vraci mu to, ze je nechal a nechava vydelavat. Proste politicko-podnikatelska mafie. Tito neskutecne bohati lide nikdy nedopusti, aby jim kreml nejakym zasadnim konfliktem nicil zivnost. Bojuvky v syrii, na ukrajine a jinde je neohrozuji. Tam at si putin dela ramena a hraje na nacionalni strunu jednodussich rusaku.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      21:42 04.06.2020

      Englbert,
      preložte do anglickeho jazyka a pošlite do Bieleho domu a Bruselu. Prave ste jasne napisal, že sankcie neskodia ruskemu hospodarstvu.

      Englbert,
      preložte do anglickeho jazyka a pošlite do Bieleho domu a Bruselu. Prave ste jasne napisal, že sankcie neskodia ruskemu hospodarstvu.

     • logik
      00:30 05.06.2020

      palo: V Tvojí interpretaci Englbertova názoru je IMHO chyba. Ono to totiž není Putin a miliardáři. Ono to je miliardáři, kdy jeden z nich je Putin a velká část z ostatních je na ...Zobrazit celý příspěvek

      palo:
      V Tvojí interpretaci Englbertova názoru je IMHO chyba. Ono to totiž není Putin a miliardáři. Ono to je miliardáři, kdy jeden z nich je Putin a velká část z ostatních je na Putina navázaná.

      Tedy pokud Putin dělá nějaké akce, které jim sice nějakou mírou škodí, ale zároveň drží Putina u moci (po anexi Krymu Putinovi podstatně vyrostla popularita), tak to v pohodě akceptují, protože druhá alternativa - Putinův pád, je pro ně velmi riskantní.

      Proti Putinovi by se oligarchové postavili až v okamžiku, kdy by pro jejich bohatství bylo riskantnější ho u moci držet. Takže se z toho nedá vyvodit, že sankce neškodí. Jen, že neškodí natolik, aby oligarchové šli do rizika změny režimu (v které by zřejmě přinejmenším nemalá část z nich přišla o nemalou část majetku).Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      10:43 05.06.2020

      Logik tvoja odpoverd nema logiku a odporuje realite. Lebo realita je taka, že Putin ohrozil ich bohatnutie strašne davno a ani vtedy nemali šancu s nim zatočit. Moc je mocnejšia od ...Zobrazit celý příspěvek

      Logik tvoja odpoverd nema logiku a odporuje realite. Lebo realita je taka, že Putin ohrozil ich bohatnutie strašne davno a ani vtedy nemali šancu s nim zatočit. Moc je mocnejšia od penazi.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      10:54 05.06.2020

      "Lebo realita je taka, že Putin ohrozil ich bohatnutie strašne davno" Ha, ha, ha. Todle vyprávěj báťuškám. Putin ohrozil jen ty kruhy, které měli v politickém soupeření jiného ...Zobrazit celý příspěvek

      "Lebo realita je taka, že Putin ohrozil ich bohatnutie strašne davno"
      Ha, ha, ha. Todle vyprávěj báťuškám.
      Putin ohrozil jen ty kruhy, které měli v politickém soupeření jiného koně.

      "a ani vtedy nemali šancu s nim zatočit. "
      Jako myslíš Ti, kteří mu pomohli se tam dostat? Nebo seš fakt tak naivní, že si myslíš, že Putin nemá za sebou "své" oligarchy?

      Jó promiň, on je to svatý Putin proti všem. Vždyť přepral i tygra holýma rukama a vylovil z Mariánského příkopu amfory.....

      Jako úplnej základ si přečti todle:
      https://en.wikipedia.org/wiki/...
      (je to wiki, ale aspoň Tě nasměruje, co dál hledat).Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     08:44 05.06.2020

     To jako myslíš vážně? :D Takovou úvahu bych čekal tak od 12-letého kluka. Fakt jako myslíš, že Putin zvedne telefon a všichni se poserou? Varianta odpovědi "prosím nech sa páči" tě ...Zobrazit celý příspěvek

     To jako myslíš vážně? :D Takovou úvahu bych čekal tak od 12-letého kluka. Fakt jako myslíš, že Putin zvedne telefon a všichni se poserou? Varianta odpovědi "prosím nech sa páči" tě nenapadla? Takhle hloupou zahraniční politiku si Putin opra du nemůže dovolit. Odpověď by přišla velice rychle.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      10:36 05.06.2020

      Torong o akej zahraničnej politike tu točiš? ked sa USA zdvihne naostro B1B tak už žiadna zahranična politika nebude, bude vojna. Keby si bol vtedy "Masarykom" obetoval by si vlast ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong o akej zahraničnej politike tu točiš? ked sa USA zdvihne naostro B1B tak už žiadna zahranična politika nebude, bude vojna. Keby si bol vtedy "Masarykom" obetoval by si vlast za nejaku čiernomorsku flotilu.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      13:11 05.06.2020

      Palo Palo... Zkus mi v článku prosím najít odstavec, kde se píše, že USA mají v plánu BEZDŮVODNĚ zaútočit na Ruskou Černomořskou flotilu? Zase si tady fantazíruješ.

      Palo Palo... Zkus mi v článku prosím najít odstavec, kde se píše, že USA mají v plánu BEZDŮVODNĚ zaútočit na Ruskou Černomořskou flotilu? Zase si tady fantazíruješ.

 • petr.svetr
  12:35 04.06.2020

  Pakliže by ta letadla letěla nad svrchovaným územím Ukrajiny-to jest nad Krymem ,tak jako v jihočínském moři tak prosím,ale takhle v tom nevidím žádnou symboliku.

  Pakliže by ta letadla letěla nad svrchovaným územím Ukrajiny-to jest nad Krymem ,tak jako v jihočínském moři tak prosím,ale takhle v tom nevidím žádnou symboliku.

  • otecko
   13:13 04.06.2020

   To já ji zase vidím, 6 států NATO a jeden neutrální stát se domluvili, že zastraší Rusko. Ovšem zdá se mi, že v blízké době bude politicko-vojenský problém spíše Čína.

   To já ji zase vidím, 6 států NATO a jeden neutrální stát se domluvili, že zastraší Rusko. Ovšem zdá se mi, že v blízké době bude politicko-vojenský problém spíše Čína.

   • logik
    13:27 04.06.2020

    I kdyby (nicméně pokud letěly se zapnutým odpovídačem, tak furt je to podstatně menší úroveň hrozby než to, co dělá Rusko), tak co je špatného, když Ruskem napadený a okradený stát ...Zobrazit celý příspěvek

    I kdyby (nicméně pokud letěly se zapnutým odpovídačem, tak furt je to podstatně menší úroveň hrozby než to, co dělá Rusko), tak co je špatného, když Ruskem napadený a okradený stát demonstruje, že další eskalace ze strany agresora Rusku už tak levně neprojde?Skrýt celý příspěvek

    • otecko
     14:02 04.06.2020

     A já jsem snad někde psal, že je to špatně? Zase jeden z takových, co vyvozují závěry, jaké chtějí vidět, že , logiku. V článku samotném se píše, že mají vyvolat nervozitu při ...Zobrazit celý příspěvek

     A já jsem snad někde psal, že je to špatně? Zase jeden z takových, co vyvozují závěry, jaké chtějí vidět, že , logiku.
     V článku samotném se píše, že mají vyvolat nervozitu při plánování a odstrašení, takže se uklidněte a vaši dojmologii si nechejte doma.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      14:06 04.06.2020

      Ano, implicitně ano, protože slovo "zastrašovat" není emociálně neutrální. Obsahuje negativní konotace. Není slušné o někom tvrdit, že zastrašuje, pokud dělá legitimní akce na ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, implicitně ano, protože slovo "zastrašovat" není emociálně neutrální. Obsahuje negativní konotace.

      Není slušné o někom tvrdit, že zastrašuje, pokud dělá legitimní akce na ochranu před agresorem.Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      14:26 04.06.2020

      Odstrašovat je povoleno, zastrašovat ne, řekl velký logik, protože má patent na výklad pravdy, takový novodobý kádrovák! Jděte se vycpat, nádivo!

      Odstrašovat je povoleno, zastrašovat ne, řekl velký logik, protože má patent na výklad pravdy, takový novodobý kádrovák! Jděte se vycpat, nádivo!

     • logik
      16:08 04.06.2020

      A ano, zastrašování je zpravidla špatné, zatímco odstrašování špatné být nemusí. Protože zastrašení znamená vyvolávat strach, aby se zastrašovaný podřídil. Zatímco odstrašení je ...Zobrazit celý příspěvek

      A ano, zastrašování je zpravidla špatné, zatímco odstrašování špatné být nemusí. Protože zastrašení znamená vyvolávat strach, aby se zastrašovaný podřídil. Zatímco odstrašení je demonstrace síly, která má upozornit odstrašovaného, že daná akce bude mít pro něj negativní následky. Zastrašuješ NĚKOHO, odstrašuješ OD NˇEČEHO.

      Já za to nemůžu, že neumíš česky a ten rozdíl necítíš :-) Jen bys kvůli tomu ostatním nemusel nadávat....Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:09 04.06.2020

      Ještě bychom tu mohli rozebrat slovo vyhrožování :-D
      https://www.novinky.cz/ekonomi...

      Ještě bychom tu mohli rozebrat slovo vyhrožování :-D
      https://www.novinky.cz/ekonomi...

     • logik
      18:39 04.06.2020

      Flanker: V ekonomické oblasti se chová kdekdo kdovíjak. Ovšem pokud by na světě všechny války byly jen na poli ekonomickém, tak bych si (a jsem přesvědčen, že každý rozumný člověk) ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker: V ekonomické oblasti se chová kdekdo kdovíjak. Ovšem pokud by na světě všechny války byly jen na poli ekonomickém, tak bych si (a jsem přesvědčen, že každý rozumný člověk) to jen pochvaloval.

      Z čehož je vidět, že srovnáváš nesrovnatelné.....

      ===

      A mimo to srovnáváš nesrovnatelné hned dvakrát, protože linkuješ článek, kde Trump říká, když nás zdaníte, my zdaníme vás. A? Nejsou snad USA suveréní a nemohou si na svém území nastavit pravidla, jak chtějí?
      Jasně, není to od nich "vůbec hezké", a měli bychom se snažit (prostřednictvím WTO) o to, aby šla ekonomická síla zneužívat co nejméně. Furt je to ale něco, co si USA dělají "u sebe doma" - nebo máme jakékoli právo vyvážet do USA? - takže to srovnávat s demonstracema vojenské síly (ať už vyhrožováním, nebo jen odstrašováním) je úplně mimo.Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      21:56 04.06.2020

      Logik se pasuje jako vrchní ideolog Armádních novin! I kdyby tomu nerozuměl, což nehrozí, protože on je takový brouk Pytlík, že rozumí všemu. Od geopolitky a mezinárodních ...Zobrazit celý příspěvek

      Logik se pasuje jako vrchní ideolog Armádních novin! I kdyby tomu nerozuměl, což nehrozí, protože on je takový brouk Pytlík, že rozumí všemu. Od geopolitky a mezinárodních vztahů přes historii až po prachové náplně do houfnic a náboje do špuntovek. A samozřejmě ví, jak co kdo myslel a napsal. Ámen! Hodil by se do PŠM, tam by mu to slušelo, takových ...jsme tam zažili, jen jsem netušil, že se objeví zase po třiceti letech znovu!Skrýt celý příspěvek

     • logik
      00:24 05.06.2020

      otecko: Děkuju za potvrzení mého názoru: evidentně proti mému názoru nemůžeš najít žádný argument, když jediné, na co se zmůžeš, jsou urážky. Doufám, že ti to alespoň trochu ...Zobrazit celý příspěvek

      otecko:
      Děkuju za potvrzení mého názoru: evidentně proti mému názoru nemůžeš najít žádný argument, když jediné, na co se zmůžeš, jsou urážky.

      Doufám, že ti to alespoň trochu ulevilo. Jestli to, tak si posluž klidně ještě jednou.Skrýt celý příspěvek

    • Clavo
     17:55 04.06.2020

     Logik ešte stále snivas ten prehriaty sen že Krym dol Ukrajinsky

     Logik ešte stále snivas ten prehriaty sen že Krym dol Ukrajinsky

     • History
      19:00 04.06.2020

      Jak dlouho musí spadat určité území pod něčí kontrolu aby "nesnivali prehriaty sen"?

      Jak dlouho musí spadat určité území pod něčí kontrolu aby "nesnivali prehriaty sen"?

     • logik
      20:09 04.06.2020

      1) Čína neměla nad Hongkongem kontrolu sto let. Přesto si každý pamatoval, komu HongKong patří, a nikdo slušný vlastnictví Číny nezpochybňoval.

      2) A zapomínáš na Donbas.

      1) Čína neměla nad Hongkongem kontrolu sto let. Přesto si každý pamatoval, komu HongKong patří, a nikdo slušný vlastnictví Číny nezpochybňoval.

      2) A zapomínáš na Donbas.

     • Clavo
      14:11 05.06.2020

      Histoky
      a v ktorom storočí chceš začať, 8 alebo 12 storocie vtedy sa to zevraj volalo Kijevska Rus.

      Histoky
      a v ktorom storočí chceš začať, 8 alebo 12 storocie vtedy sa to zevraj volalo Kijevska Rus.

     • Torong
      14:35 05.06.2020

      A Clavo, víš že Kaliningrad od založení 1250 až do roku 1946 patřil Prusku, potažmo Německu? Rusové by ho měli vrátit. Stejně jako Kurily a další území.

      A Clavo, víš že Kaliningrad od založení 1250 až do roku 1946 patřil Prusku, potažmo Německu? Rusové by ho měli vrátit. Stejně jako Kurily a další území.

     • Xander
      22:40 05.06.2020

      Počkať, počkať :) nakoniec sa dopracujeme este k tomu ze vlastne Rusko patrí Švédom " Rurikovci " :)

      Počkať, počkať :) nakoniec sa dopracujeme este k tomu ze vlastne Rusko patrí Švédom " Rurikovci " :)

     • Clavo
      08:34 06.06.2020

      Torong A za si to upravuje tak aby ti to pasovalo do teórie ktorú asi zástava ja som písal 8 až 12 storocie. Ale môžme ísť ešte hlbšie do hystorie ale čo to vlastne zmení určite ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      A za si to upravuje tak aby ti to pasovalo do teórie ktorú asi zástava ja som písal 8 až 12 storocie. Ale môžme ísť ešte hlbšie do hystorie ale čo to vlastne zmení určite nič. A Krym bol aj bude Rusky a nie Amicka základná. Skrýt celý příspěvek

     • logik
      17:27 06.06.2020

      Clavo: "Kijevska Rus." Ano, tehdy se jmenovalo "Rus" cokoli. Odvozovat od toho Ruské vlastnictví je s odpuštěním pitomost. Bělarus je taky Rus, a také nepatří Rusku, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Clavo:
      "Kijevska Rus."
      Ano, tehdy se jmenovalo "Rus" cokoli. Odvozovat od toho Ruské vlastnictví je s odpuštěním pitomost. Bělarus je taky Rus, a také nepatří Rusku, ale Bělorusům.

      Kyjevská rus byl původní stát Ukrajinců, nikoli Rusů. Je to vidět na mnoha faktech:
      - staroslověnština, která byla úředním jazykem, má blíže k Ukrajinštině, než Ruštině
      - centrum moci Kyjevské Rusi bylo na Ukrajině, Moskva byla v tu dobu nevýznamným hraničním knížectvím
      - Ruská dynastie Rurikovců (vládnoucí v Moskvě) je jiná, než Rurikovci Kyjevské Rusi. Tedy evidentně šlo i o různé státy. (Argument, že oba to byly Rurikovci je stejná blbina, jako tvrdit, že Rakousko Uhersko je totéž co Španělsko, protože Španělsku také vládli Habsburkové)Skrýt celý příspěvek

     • Clavo
      17:50 06.06.2020

      Logik Tak teda to s tou Kijevskou Rusou že bola ukrajinská to je zahul a ja ze Slovanská. A z tou rečou to máš odkiaľ to si kde vycucal. Ty si normálne studnica informácií, škoda ...Zobrazit celý příspěvek

      Logik
      Tak teda to s tou Kijevskou Rusou že bola ukrajinská to je zahul a ja ze Slovanská.
      A z tou rečou to máš odkiaľ to si kde vycucal. Ty si normálne studnica informácií, škoda ze si neradi Hitlerovi s tebou by tz WW2 určite vyhral.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      01:03 07.06.2020

      "Tak teda to s tou Kijevskou Rusou že bola ukrajinská to je zahul a ja ze Slovanská." Snažíš se z toho vycouvat, že. Takby bys moh tvrdit, že byla lidská, žejo, abys nemusel ...Zobrazit celý příspěvek

      "Tak teda to s tou Kijevskou Rusou že bola ukrajinská to je zahul a ja ze Slovanská."
      Snažíš se z toho vycouvat, že. Takby bys moh tvrdit, že byla lidská, žejo, abys nemusel přiznat, že má nejblíž k Ukrajině.

      Ještě za doby trvání Kyjevské Rusi se Moskevské knížectví osamostatnilo, zatímco furt existovalo Kyjevské knížectví. Takže v jednu dobu koeexistovalo Rusko a Kyjevská Rus, takže jde těžko to prohlašovat za ten jeden a samý stát.

      =====

      Co se týče ukrajinštiny a její blízkosti k církevní slovanštině, tak jsem se koukal, odkud to vlastně mám, a to bylo z nějaký stránky, kde to bylo uvedený bez odkazu. Tak jsem po tom pátral trochu víc, a není to jednoduchej problém, hodně záleží na metodice, jak se to udělá (našel jsem i analýzu, kde lexikograficky nejbližší staroslověnštině vyšla čeština... no blbost, no). Asi nejlepší vysvětlení problematiky, co jsem našel, je IMHO tady:

      Sussex, Cubberley, 2006: Slavic Languages:
      "The historical development of Russian parallel to Church
      Slavonic (2.3.1) resulted in both a partial Russianization of Church Slavonic, and
      the importation into Russian of significant numbers of words, particularly in the
      spheres of religion and abstract concepts. These terms were not naturalized, as in Ukrainian or Belarusian,..."

      "Ukrainian has applied native phonological processes to Church
      Slavonic borrowings, so that pleophony occurs regularly in words
      which in Russian preserve Church Slavonic phonology."

      Tedy, že zatímco na Ukrajině a v Bělorusku přešla praslovanština do běžného jazyka (protože byla jazykem elity v Kyjevě - a po rozpadu se zbytky vzdělanosti "rozpustili mezi lidi"), tak v Rusku vedle sebe koeexistovala vznikající Ruština a stará Církevní slovanština používaná v kostelích. V důsledku toho má staroslověnština v ruštině velkou stopu, ale je tam víc "cizím elementem", než v Ukrajinštině (méně zapadají do jazyka a mají často "ruského dvojníka"), což ukazuje na to, že některé církevněslovanské prvky byly druhotně přejímány do ruštiny díky přetrvávajícímu vlivu pravoslaví (narozdíl od Ukrajiny a Běloruska, které pak byly pod Polskem).Skrýt celý příspěvek

   • Clavo
    17:53 04.06.2020

    Otecko treba na to pozrieť aj z iného uhla pohľadu. A čo keď sa Amici báli že ten špičkový bombardéry havaruje z neznámych pričiň.

    Otecko treba na to pozrieť aj z iného uhla pohľadu. A čo keď sa Amici báli že ten špičkový bombardéry havaruje z neznámych pričiň.

    • Clavo
     14:21 05.06.2020

     Som dostal hodnotenie, takže Amikom lietadla svojvoľne nepadaju na zem.

     Som dostal hodnotenie, takže Amikom lietadla svojvoľne nepadaju na zem.

   • Englbert
    20:23 04.06.2020

    Pro rusko urcite. Cinane se klepou na sibir jeste vice nez na jihocinske more.

    Pro rusko urcite. Cinane se klepou na sibir jeste vice nez na jihocinske more.

    • Roland
     06:33 05.06.2020

     Vůbec by mě nepřekvapila nějaká nova forma land and lease v případě, ze by nastal dlouhý pochod směrem na severní oblast zdrojů...

     Vůbec by mě nepřekvapila nějaká nova forma land and lease v případě, ze by nastal dlouhý pochod směrem na severní oblast zdrojů...

 • Kichot
  11:42 04.06.2020

  Tak snad jen ta poslední věta stojí za pozornost...

  Tak snad jen ta poslední věta stojí za pozornost...

 • warspite
  11:05 04.06.2020

  Britské Kc 135 nemôžu dotankovávať lietadlá spojencov, briti totiž ani jeden nemajú.... Používajú Airbus A 330MRTT.

  Britské Kc 135 nemôžu dotankovávať lietadlá spojencov, briti totiž ani jeden nemajú.... Používajú Airbus A 330MRTT.

  • Miroslav
   11:36 04.06.2020

   Je možné, že používajú B707 prestavaný na tanker, čo je v podstate KC-135, aj keď v skutočnosti to nie je KC-135.

   Je možné, že používajú B707 prestavaný na tanker, čo je v podstate KC-135, aj keď v skutočnosti to nie je KC-135.

   • skelet
    11:54 04.06.2020

    britové používají tankery na základě A330

    britové používají tankery na základě A330

    • Miroslav
     14:08 04.06.2020

     Potom ma napadá ešte jedna možnosť, že ide o stroj ktorý nepatrí priamo RAF. V námorníctve takto majú napríklad niektoré lode v správe RFA ktorá má viacmenej civilných zamestnancov ...Zobrazit celý příspěvek

     Potom ma napadá ešte jedna možnosť, že ide o stroj ktorý nepatrí priamo RAF. V námorníctve takto majú napríklad niektoré lode v správe RFA ktorá má viacmenej civilných zamestnancov a pod RN spadajú len v prípade vojny.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:11 04.06.2020

      spíš je to prostě jen blbě napsané "Palivo bombardérům poskytly americké (působící z Velké Británie) a nizozemské letecké tankery KC-135." Nizozemci KC-135 nemají na 100%, ti ...Zobrazit celý příspěvek

      spíš je to prostě jen blbě napsané

      "Palivo bombardérům poskytly americké (působící z Velké Británie) a nizozemské letecké tankery KC-135."

      Nizozemci KC-135 nemají na 100%, ti mají KDC-10. Zkrátka podporu poskytly nizozemské a americké tankery. Přičemž americké jsou typu KC-135.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...