Americké bombardéry B-1B Lancer odcházejí do důchodu

Americké bombardéry B-1B Lancer odcházejí do důchodu
Vyřazovaný B-1B Lancer na základně Barksdale Air Force Base / Foto: Airman 1st Class Chase Sullivan, USAF (Zvětšit)

Americké letectvo (USAF) z aktivní služby stahuje 17 bombardérů s měnitelnou geometrií křídel B-1B Lancer. K vyřazení prvního letounu (85-0066) došlo v únoru letošního roku.

První vyřazený Lancer byl v roce 2005 těžce poškozen při požáru na Guamu. Oprava letounu stála 30 milionů dolarů a trvala čtyři roky. Nyní zmíněný Lancer spolu s dalšími 4000 stroji odpočívá na skládce na základně Davis-Monthan v Arizoně. Díky suchému nekorodujícímu podnebí Arizony jde o ideální místo pro skladování letadel.

K vyřazení všech 17 Lancerů dojde do roku 2025, z toho čtyři letouny zamíří na zmíněnou skládku, odkud mohou být v případě potřeby opět povolány do služby (patří zde i letoun 85-0066). Zbývajících 45 Lancerů USAF vyřadí mezi lety 2031 a 2036. Tou dobou se USAF již začne plně soustředit na zavádění nových strategických stealth bombardérů B-21 Raider.

Nižší počet aktivních Lancerů uvolní kapacity servisním střediskům a díky kanibalizaci vyřazených letounů se zvýší i dostupnost náhradních dílů. Očekává se tak nárůst počtu dostupných Lancerů. Ostatně v červenci 2019 senátor za Jižní Karolínu Mike Rounds uvedl, že letectvo je schopno v jeden okamžik nasadit pouhých šest bombardérů Lancer – tento nízký počet byl dán sérií problémů s vystřelovacími sedačkami (viz níže). I přesto se „normální“ dostupnost pohybuje pod 50 %.

Skládka letadel na základně David-Monthan; větší foto / Foto: U.S. Navy

„Již nějakou dobu pracujeme na vyřazení těchto zasloužilých bombardérů, abychom se připravili na příchod B-21 Raider,“ uvedl v únoru generál Tim Ray, šéf bombardovacího velitelství AFGSC (Air Force Global Strike Command). „Vzhledem k opotřebení flotily B-1 za posledních 20 let, udržování každého bombardéru v provozu by stálo desítky milionů dolarů. A to mluvím jen o opravách známých problémů. Proto zrychlujeme jejich stažení ze služby.“

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Americké letectvo dočasně uzemnilo bombardéry B-1B Lancer

Nadzvukové bombardéry B-1 Lancer s měnitelnou geometrií křídel musí prohlédnout mechanici. Příčinou ...

Strategický bombardér B-21 Raider poprvé vzlétne v roce 2021

Pokud se nic nezvrhne, nový strategický bombardér B-21 Raider amerického letectva (USAF) se poprvé ...

Hypersonické střely pro nadzvukové bombardéry B-1B Lancer

Americké letectvo (USAF) zvažuje nasazení hypersonických střel na nadzvukových bombardérech B-1B ...

Americké bombardéry B-1B Lancer a ukrajinské Su-27 nad Černým mořem

Před několika dny americké nadzvukové strategické bombardéry B-1B Lancer provedly demonstraci síly ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.