Americké a ruské elektromagnetické pulzní zbraně

-
3. 10. 2017
-
14 komentářů
-
Jan Grohmann
Americké letectvo (US Air Force) podle vlastních slov zavedlo do výzbroje určitý počet střel CHAMP (Counter-electronics High-powered Microwave Advanced Missile Project) schopných pomocí elektromagnetického pulzu (EMP) zničit jakoukoliv elektroniku v dosahu. Také v Rusku před časem skončil vývoj podobných zbraní v rámci projektu Alabuga.
Ve svém nedávném projevu generál John Hyten, velitel Strategického velitelství (STRATCOM), varoval před šířením EMP zbraní. Podle Hytena sice Spojeným státům více hrozí masivní kybernetický útok, než útok pomocí EMP, přesto jde o vážnou hrozbu.
EMP hlavici lze umístit na balistickou raketu a odpálit ve vysoké výšce (tzv. HEMP, high-altitude EMP), například nad městem. Výsledkem bude vyřazení jakékoliv elektroniky v dosahu a tzv. “black-out”. Takovou schopností se například chlubí Severní Korea, pro kterou není problém podobným způsobem zaútočit např. na Soul nebo Tokio.
Navíc práh použití EMP zbraní je nižší, než u konvenčních zbraní, protože EMP přímo nezpůsobuje ztráty na životech. Protivník jednoduše může nebezpečně sázet na to, že zasažený stát neprovede protiútok konvenčními zbraněmi.
"EMP pulz je velmi nebezpečná a realistická hrozba. Pokud nejste chráněn před jaderným útokem (proti doprovodnému EMP pulzu z výbuchu - pozn. red.), vyřadí se všechny počítače v dosahu EMP…. Ptal jsem se, jestli STRATCOM je připraven reagovat na EMP a odpověď je ano, protože máme proti jadernému výbuchu chráněné satelity, chráněné systémy řízení a velení, atd. “ uvedl Hyten.
“Ale náš národ jako celek EMP příliš neřeší a ani jsme neřešili civilní infrastrukturu, která může být poškozena EMP. Musíme se vrátit trochu zpět a podívat se na celou hrozbu, protože to je realistická hrozba,” dodal Hyten.
EMP zbraně vyvíjejí všechny velmoci světa. Jak uvedl v květnu letošního roku generálmajor Tom Masiello, velitel výzkumných laboratoří letectva AFRL (Air Force Research Laboratory), americké letectvo má ve výzbroji neurčený počet EMP střel s plochou dráhou letu. Americké EMP zbraně byly vyvinuty v rámci programu CHAMP (od roku 2009).
„Tato technologie představuje novou éru v moderním válčení,“ uvedl v roce 2014 Keith Coleman, manažer programu CHAMP ve společnosti Boeing. „V blízké budoucnosti tato technologie může učinit elektronické a datové systémy nepřítele bezcennými ještě předtím, než se objeví první vojáci nebo letouny.“
Bojová hlavice CHAMP obsahuje výkonný směrový generátor mikrovln. Cílem generátoru není vyřadit plošné, ale bodové cíle (budovy, radary, stanice velení a řízení, komunikace, atd.) – při testování v roce 2012 CHAMP údajně vyřadil sedm samostatných cílů. Zasahovat lze i bodové vzdušné cíle.
Americké letectvo o počtech a přesných parametrech CHAMP mlčí, ale má se za to, že nosičem EMP hlavic jsou stealth střely s plochou dráhou letu (JASSM-ER) s doletem více než 1000 km. Co se týče počtu kusů, podle magazínu Military Embedded Systems laboratoře AFRL dodaly letectvu prozatím pět EMP hlavic.
Upravenou střelu JASSM-ER lze odpalovat z pilotovaných letadel nebo dronů. Stejně tak lze mikrovlnný vysílač umístit přímo do pilotovaného nebo bezpilotního letadla.
„Schopnost je skutečná... a technologie je dostupná dnes," uvedl v roce 2015 generálmajor Masiello. „Jde o operační systém připravený k nasazení v našem taktickém letectvu."
Co se týče generování EMP pulzu, o samotném generátoru CHAMP nejsou žádné informace. Obecně se ale v EMP hlavici nachází konvenční výbušná nálož. Ta exploduje, načež je energie tohoto výbuchu pomocí speciálních elektrotechnických součástek, jakými jsou třeba vhodně uspořádané cívky a kondenzátory, přeměněna na energii elektromagnetickou. Ta je vyzářena anténou ve formě nesmírně krátkého, ale ohromně intenzivního pulsu.
„Jedná se o čas v řádu pouhých pikosekund, ovšem výkony počítáme v gigawattech. Výsledný EMP má zničující efekt proti všem zařízením, jež využívají polovodiče, protože EMP polovodičové přechody jakoby propálí, respektive promění ve vodiče, což celé zařízení samozřejmě zlikviduje,“ uvedl pro portál TechNET v roce 2014 vojenský analytik Lukáš Visingr.
Pomocí mikrovln lze zničit i elektroniku bezpilotních letadel.
Vývoj EMP běží také v Rusku. „První pokusy s EMP jsme zahájili v šedesátých letech minulého století,“ uvedl v roce 2014 viceprezident ruské akademie věd Gennadij Mesjac. „Nyní docházíme k výsledkům.“
Před několika dny Vladimir Michejev, náměstek generálního ředitele koncernu KRET, pro agenturu RIA Novosti uvedl, že Rusko vlastní EMP zbraně. Podle dřívějších zpráv mělo Rusko vyvinout EMP raketu Alabuga, která měla vyřadit jakoukoliv elektroniku na vzdálenost 3,5 km.
Michejev však vysvětlil, že Alabuga není konkrétní zbraň, ale šifra pro vývojový projekt, který skončil v letech 2011 až 2012. „Bylo provedeno velmi vážné teoretické zhodnocení a praktické práce na laboratorních modelech a ve specializovaných oblastech. Bylo vypracováno názvosloví EMP zbraní a stupeň jejich vlivu na zasažené zařízení,” uvedl Michejev.
EMP působí na zasaženou elektroniku různou intenzitou. "Počínaje obvyklým rušením s dočasným vyřazením nepřátelských zbraní a systémů, až po jejich úplné elektronické poškození, které vedou k energetickému, destruktivnímu poškození hlavních elektronických součástek, plošných spojů, atd.” vysvětlil Michejev.
Podle Michejeva je výzkum EMP zbraní přísně utajován. Nejsou tedy žádné oficiální informace o počtech a účincích ruských EMP zbraní ani o jejich nosičích.
"Dnes můžeme jen říci, že veškerý tento vývoj byl přeložen do roviny konkrétních experimentálních konstrukčních prací, které povedou k vytvoření EMP zbraní: bomb a raket nesoucích speciální výbušný magnetický generátor," poznamenal Michejev.
Zdroj: RIA Novosti, Military Embeded Systems
Související články
Armija 2017: Unikátní výstava ruské vojenské techniky
Ve dnech 22. až 27. srpna probíhá nedaleko Moskvy mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2017. ...
-
25.08.2017
-
26 komentářů
-
Jan Grohmann
Sebevědomí draka roste: Čína převedla své exportní zbraně
Čína nedaleko města Pao-tchou ve Vnitřním Mongolsku předvedla v polovině srpna zahraničním delegátům ...
-
31.08.2017
-
18 komentářů
-
Jan Grohmann
Vojenský raketoplán X-37B míří opět do vesmíru
Dnes začíná v pořadí již pátá mise OTV-5 (Orbital Test Vehicle 5) amerického bezpilotního vojenského ...
-
06.09.2017
-
39 komentářů
-
Jakub Mareš
Flying Missile Rail: Parazitní dron s raketami vzduch-vzduch
Americká vojenská výzkumná agentura DARPA představila projekt “parazitního” dronu Flying Missile ...
-
12.09.2017
-
16 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Myslím, že by nebylo špatné, aby stát uchovával 1) Soběstačnost obyvatel. Pokud si stát na svém území nevyrobí dost potravin a základních potřeb, EMP, solární erupce nebo i ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že by nebylo špatné, aby stát uchovával
1) Soběstačnost obyvatel. Pokud si stát na svém území nevyrobí dost potravin a základních potřeb, EMP, solární erupce nebo i přepólování BUDE ústit v mrtvé.
2) Lokální nouzové sklady zásob. V případě průšvihu je krásné mít sklad s jídlem pro milion lidí, ale když je jediný na republiku, samotná distribuce bude výrazný problém. Pokud by skladování nouzových zásob bylo přehozeno na jednotlivá okresní města (která mají často několik prázdných "neužitečných" budouv) v rámci jednoho města je reálné distribuovat pomoc.
3) Součástí lokálních nouzových skladů zásob i výrobní kapitál (tj stroje používající pro vyrábění užitečných a cenných věcí jiné zdroje energie než elektřinu (nebo alespoň jejich přesné plány, optimálně rovnou naplánované s ohledem na lokální poměry v daném okrese.
4) Jako sklad strojů nepoužívajících elektřinu mohou sloužit klidně i muzea. Reprodukce parní lokomotivy, nebo parního mlýnu obilí je krásný exponát, ale pokud je možno jej v případě nouze vytáhnout a POUŽÍT, jde o nezměrný užitek. A to i v případě, že se jedná o "zastaralé" zbraně, jak se zjevně ukázalo na Ukrajině.
5) Stejně jako se za 2.sv. války řešil nedostatek benzínu v ČR (potažmo v Říši a "dobytém území"), stejným způsobem by se dal (dočasně a nikoliv bez problémů) řešit nedostatek PHM i dnes. Zplynovače dřevního plynu. Přesněji řečeno konverzní sety pro dnešní vozidla, primárně autobusy a nákladní dopravu.
Problém s EMP totiž není v tom, že "nic nefunguje" (ve smyslu strojů), ale v tom, že naše plánování, byrokracie a archivování nejsou stavěné tak, aby bez elektřiny dokázala správně pracovat. Kdyby vše ostatní nefungovalo, to co dělají stroje vždycky časem dokáže udělat dostatečně velký počet pracujících lidí (obzvlášť, pokud mají taky "stroje", jenom s horším "výkonem").
Nejjednodužší způsob jak se připravit na EMP je vytvořit si "faradayovu klec" z celé garáže, nebo z nástrojové skříně a mít v ní běžně uskladněny vaše elektrické nástroje, přístroje a záložní zdroje (optimálně soběstačné, jako solar, větrná, příbojová nebo vodní elektrárna), pro ně. Není to stopro, ale hodně to pomůže. Víc "klecí" v sobě dává větší odolnost. Pomůže to vám, s tím, na co máte techniku.
Jsou státy, kterým EMP v podstatě neublíží, protože ještě nejsou dostatečně elektrifikované. Pak jsou takové, kterým to ublíží, ale které ještě mají dostatečné kapacity přejít na neelektrické zálohy. A pak je západ, kde si bez počítače ani nevyberete z výplaty peníze na rohlík, váš doktor nezjistí jaký máte typ krve, neodemknete si byt, atd.Skrýt celý příspěvekTonotime: Rusky filozof by sa mal najskor zamysliet nad tym, ze ak koli Donbasu budu Rusi sabotovat prenosovu sustavu USA, tak USA mozu velmi lahko dat par dobrych rad ako na to ...Zobrazit celý příspěvek
Tonotime:
Rusky filozof by sa mal najskor zamysliet nad tym, ze ak koli Donbasu budu Rusi sabotovat prenosovu sustavu USA, tak USA mozu velmi lahko dat par dobrych rad ako na to chlapcom z Cecenska, Dagestanu a blizkeho okolia.
Prenosova sustava je totiz z principu neubranitelna a zvlast v Ruskych podmienkach kedy vedenia idu tisice kilometrov v ludoprazdnom priestore. A nemusis ist ani po trafakoch ktore sa este ako tak daju strazit. Na slusny blackout staci prerusit prenosove linky. A zistit ktore nebude taky velky problem, ked napriklad mapa prenosovky europskej casti ruska je volne k stiahnutiu a na vystopovanie VVN vedeni nepotrebujes spionazne satelity ale staci aj google earth.
Len pre inspiraciu:
https://www.entsoe.eu/Document... Skrýt celý příspěvekTonotime: V pripade nejake slunecni superboure a plosneho zniceni transformatoru a dalsich prvku soustavy by obnova trvala spise roky, nez mesice. Ty transformatory se delaji na ...Zobrazit celý příspěvek
Tonotime: V pripade nejake slunecni superboure a plosneho zniceni transformatoru a dalsich prvku soustavy by obnova trvala spise roky, nez mesice. Ty transformatory se delaji na zakazku a pekne dlouho. Bylo by jich potreba obrovske mnozstvi, protoze by byla zasazne vicemene cela jedna polokoule planety. Dalsi otazka je, jak by to ponicilo vnitrnosti elektraren. Takze je otazka, jestli by je mel kdo a jak vyrobit. Spolehat na ostrovni systemy rozvodu elektriny se taky nejspis neda, protoze vetrne i slunecni farmy by to zlikvidovalo taky. Tady by neslo o materialni skody, ale o kompletni rozpad dnesni spolecnosti na hodne dlouhou dobu.
K pohybu magnetickeho pole uz v soucasnosti dochazi rychlosti cca 60-65km za rok a zda se, ze se to stale zrychluje.Skrýt celý příspěvekNejde pouze o EMP, tedy o pulsní využití EM vlnění. Jde také o specifické materiály, které umožňují řádově zvýšit účinnost základního EMP zařízení. Kdo ví, kde se takové unikátní ...Zobrazit celý příspěvek
Nejde pouze o EMP, tedy o pulsní využití EM vlnění. Jde také o specifické materiály, které umožňují řádově zvýšit účinnost základního EMP zařízení. Kdo ví, kde se takové unikátní minerály a jejich kompozity vyskytují? Napovím z jiné oblasti - RVS, Atomium...Skrýt celý příspěvek
...odpálit ve vysoké výšce (tzv. HEMP, high-altitude EMP), například nad městem. Výsledkem bude vyřazení jakékoliv elektroniky v dosahu a tzv. “black-out”... Tých hrozieb je ...Zobrazit celý příspěvek
...odpálit ve vysoké výšce (tzv. HEMP, high-altitude EMP), například nad městem. Výsledkem bude vyřazení jakékoliv elektroniky v dosahu a tzv. “black-out”...
Tých hrozieb je určite viacej. Napríklad naše Slnko produkuje stále supererupcie. Ak taká supererupcia zasiahne dráhu našej Zeme a našu Zem. môže nám vyradiť väčšinu transformátorov, vyradiť na niekoľko týždňov až mesiacov rozvodovú sieť elektriny, nielen nejakú elektroniku.
Naša Zem už nezvykle dlho neprepólovala. V dobe prepólovania, ktoré raz príde, iba nevieme kedy, bude na našej Zemi mimoriadne slabé magnetické pole. Vtedy budu naše rozvody elektrickej energie a elektronika veľmi ohrozené hoc aj slabšími erupciami zo Slnka.
Zaoberal som sa čosi aj teroristami typu ISIL, Alkaida. Už som čítal jedného ruského filozofa, ktorý varoval. Že rusi nie sú takí padnutí ako teroristi. Naznačoval že ak nemajú napríklad na Dombase rusi elektriku, tak raz dva ju nemusia mať ani v USA. Prepadla myšlienka, že daný ruský filozof, alebo pracovník ruských tajných služieb naznačoval, že stačí vyradiť na Západe vhodne zo pár kľúčových transformátorov, čo spôsobí celkový kolaps rozvodu elektrickej sieti. Rôzne zásobovacie pády dodávok tovaru.
Zo pár pádov rozvodových sieti sme už zaznamenali z rozličných dôvodov.
Západná kultúra je veľmi závislá na elektrickej sieti. Často od monopolných dodávateľov, atomových elektrárni.
Spýtal som sa svojich mladých dcér majúcich na ušiach slúchadla od mobilu. Či si vedia predstaviť, že naraz by nešla niekoľko týždňov. mesiacov elektrina. Chodili by pešo a nie výťahom. Prali by v rukách v rieke. Varili by niekde v lese pri ohníčku a podobne. Nešla by televízia. Notebooky, tablety, telefony by nebolo čím nabiť. Nechápavo na mňa pozerali.
Ešte šťastie, že to zatiaľ nenapadlo teroristov. Tie tisíce kilometrov rozvodových sieti by sme asi ťažko bezpečnostne pokryli. Ekonomické škody a psychologický efekt na obyvateľstvo a verejnosť by bol oveľa väčší ako v prípade vraždenia nevinných civilistov. ISIL, Alkaida a podobní už sem tam prejavili mimoriadnu vynaliezavosť, nemôžme ich až tak podceniť. Ich stratégov v blízkej budúcnosti útoky v podobnom štýle napadnúť. Veď už dokázali vyrábať rôzne zbrane, chemické zbrane, dokonca aj dróny. Zaznamenal som aj mienu paniku vo Francúzku, keď zaznamenali prelet neznámych drónov nad ich jadrovými elektráňami.
Preto by bolo vhodné aby naše štáty z viacerých príčin:
1. Zabezpečovali svoje kľúčové systémy, elektroniku krytmi, obalmi, z izolantov, ktoré čo najviac zabraňujú prenikaniu elektromagnetických rušivých pulzov.
Určite by sa stým s časti vyriešili aj niektoré druhy špehovania, odpočúvania z diaľky. Aj paranoický Putin nedávno upozornil Ruské firmy, nech prejdu na Ruský hardwer, lebo sa nebudú môcť podieľať na štátnych, armádnych a energetických zákazkach.
Nepotrebuje aby mu napríklad vo vhodnom momente prestali fungovať niektoré strategické energetické podniky.
Nemám vážne výhrady voči atomovým elektrárňam ako niektorí enviromentalisti.
2. Ale každé naše väčšie mesto, okres by mali mať vlastné elektrárne, ktoré by boli schopné nahradiť vyradenie, alebo kolaps rozvodu elektrickej siete. Napríklad veľký dodavatelia a atomové elektrárne by zabezpečovali elektrickou energiou do sieti zo 75%.
Väčšie mesta a okresy by mali mať povinnosť zo zákona, postaviť si altenatívne elektrárne na miestnej úrovni, ktoré by dokázali dodávať do elektrickej sieti 15 % elektrickej energie. S výhľadom v prípade krízy mať kapacitu zvýšiť dodávky do miestných lokálnych sieti dodávky na 50-60%.
Možno aj to bol jeden z dôvodov odstavovania atómových elektrárni Merkelovej vládou. Oficiálne sa uvádza, že odstavovanie je pre možné havárie, ako bola v Japonskej Fukušime. Nemci nám nemusia všetko vešať na nos. Že rozhodnutie odstavovať atómové elektrárne je aj z bezpečnostných potrieb pred prípadnými strategickými útokmi EMP zbraňami, poprípade z možných útokov na rozvodové siete teroristickými skupinami.
Nakoniec prečo nedať šancu aj inovatívnejším menším podnikateľom vo výrobe elektrickej energie a strednej vrstve aj z ekonomického hľadiska?
Nemcov a Merkelovu ťažko upodozrievať z ekonomickej sebevraždy, keď sa Nemecko prepracovalo na ekonomického lídra EU a svetovú ekonomickú veľmoc.Skrýt celý příspěvek2 drunkez jj284b má pravdu, vůbec si neuvědomuješ, jak dalekosáhlé následky by takový výpadek pro stát, kde to řachne na 10 klíčových místech měl. Začalo by to sníženym ...Zobrazit celý příspěvek
2 drunkez
jj284b má pravdu, vůbec si neuvědomuješ, jak dalekosáhlé následky by takový výpadek pro stát, kde to řachne na 10 klíčových místech měl. Začalo by to sníženym komfortem a po pár týdnech by naskakovaly oběti jak němci do krytuSkrýt celý příspěvekjj284b: aj ked je to len hypoteticke, myslim ze k obnoveniu vacsiny sluzieb by doslo v radovo kratkych casoch, EMP resistant suciastky su aj v civilnom sektore
jj284b: aj ked je to len hypoteticke, myslim ze k obnoveniu vacsiny sluzieb by doslo v radovo kratkych casoch, EMP resistant suciastky su aj v civilnom sektore
jj284b: aj ked je to len hypoteticke, myslim ze k obnoveniu vacsiny sluzieb by doslo v radovo kratkych casoch, EMP resistant suciastky su aj v civilnom sektore
jj284b: aj ked je to len hypoteticke, myslim ze k obnoveniu vacsiny sluzieb by doslo v radovo kratkych casoch, EMP resistant suciastky su aj v civilnom sektore
to samozrejme ano, no nie v civilnom sektore.. skolabolvalo by absolutne vsetko, nebolo by zasobovanie a tym padom jedno,nebolo by teplo,voda, skratka cela nasa technologicka ...Zobrazit celý příspěvek
to samozrejme ano, no nie v civilnom sektore.. skolabolvalo by absolutne vsetko, nebolo by zasobovanie a tym padom jedno,nebolo by teplo,voda, skratka cela nasa technologicka spolocnost by z nicoho nic prestala fungovat...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...