Nová americká jaderná strategie: Hrozba omezeného použití jaderných zbraní

Bombardér B-2 Spirit tankuje palivo nad severním Atlantikem; větší foto / US Air Force

Americký deník Huffington post v pátek zveřejnil výtah z návrhu Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear Posture Review). Finální NPR bude zveřejněná v únoru. Již nyní je ale jisté, že Spojené státy zvažují vývoj taktických jaderných zbraní s nízkou silou výbuchu a pracují na změně politiky použití jaderných zbraní.

Předběžný návrh NPR nebyl zveřejněn oficiální cestou. Pentagon informace v NPR odmítl komentovat, ale neodmítl pravost dokumentu. "Revize Zprávy o jaderném stavu nebyla dokončena a nakonec bude přezkoumána a schválena prezidentem a ministrem obrany," uvedl Pentagon v tiskovém prohlášení. “Na základě obecné praxe nekomentujeme předběžné návrhy koncepcí a strategií.”

 


 

Minulá NPR byl představena v roce 2009 a nejnovější americkou jadernou doktrínu nechal vypracovat po svém nástupu do úřadu Donald Trump. Podle Trumpa musí americké jaderné prostředky být “moderní, robustní, pružné v použití, odolné, připravené a vhodně nastavené k odvrácení hrozeb 21. století a pro uklidnění našich spojenců." V říjnu letošní roku pak Trump oznámil, že chce “alespoň desetinásobné posílení amerického jaderného arzenálu.”

 

Nová NPR potvrzuje nutnost dále rozvíjet jaderné zbraně a pracovat na robustní jaderné triádě – na jaderných zbraních odpalovaných ze vzduchu, moře a země.

 

V dokumentu je zdaleka největší důraz kladen na vývoj jaderných hlavic s nízkou silou exploze (tzv. low-yield; do několika jednotek kt) a jejich nosičů. V současnosti americké jaderné hlavice s nízkou silou exploze jsou W80 (síla 5 - 150 kt) a jaderné pumy B61 (0,3 to 340 kt). Dodejme, že jaderná puma Little Boy, která zasáhla Hirošimu, měla sílu 16 kt.

 

Pentagon plánuje upravit stávající hlavice nebo vyvinout nové “flexibilní” (ve smyslu použití) s nízkou silou exploze pro střely (balistické i s plochou dráhou letu) odpalované z ponorek. Taková schopnost nyní americkému námořnictvu chybí.
 

Na tomto plánu není zajímavá ani tak technologická stránka (typ jaderných hlavic a nosiče), jako spíše směr amerického strategického uvažování. Hlavním důvodem vývoje malých taktických jaderných hlavic je podle Američanů odstranit víru mezi potenciálními protivníky, a především Ruska, že americký jaderný arzenál je příliš neflexibilní a zničující, než aby byl použit v reakci na omezený jaderný úder.
 

Například omezený jaderný úder protivníka může splnit své cíle (především mediální) dříve, než Spojené státy budou schopny pomocí mezikontinentálních balistických raket ICBM (InterContinental Ballistic Missiles), balistických střel vypouštěných z ponorek SLBM (Submarine Launched Ballistic Missiles) nebo bombardérů s pumami a střelami s plochou dráhou letu provést dostatečně omezenou a “vyváženou” jadernou reakci.

 

Rusko je údajně připraveno aktivně využít jaderné zbraně s nízkou silou exploze s cílem získat strategickou výhodu nad protivníky.  V podstatě jde o taktiku “eskalace vedoucí k deeskalaci,” kterou popsal Tyler Rogoway na webu The Drive, na základě reportáže 60 Minutes z amerického strategického velitelství STRATCOM (US Strategic Command).

 

“Myslím, že mají pocit, že Západ je společensky slabší, a jestliže by použili jadernou zbraň v průběhu konfliktu mezi, řekněme, NATO a Ruskem, mohli by šokovat západní mocnosti k deeskalacií, zmrazení konfliktu k vyvolání příměří (podle podmínek Ruska - pozn. red.),” uvedl v pořadu 60 minutes admirál Steve Parode, šéf zpravodajského oddělení STRATCOM s tím, že Rusko si nebezpečně myslí, že Západ je méně rozhodný (slabší) než Rusko.

 

Podle Parodeho by Rusko mohlo například v konfliktu (a je jedno, kdo ho začne) použít omezený jaderný úder na evropské vojenské letiště a tím šokovat a ochromit západní společnost a vedoucí představitele. Parode soudí, že v Rusku existují lidé, kteří takto nebezpečně uvažují protože věří, že Západ je slabší a bude tímto útokem šokován a ochromen. Hrozba masivního jaderného protiúderu strategickými zbraněmi jednoduše velká část ruských představitelů vnímá jako plané vyhrožování.

 

Podle Rogowaye Rusko již mimo jiné testovalo prahovou hodnotu NATO při anexi napadením Krymu. Ačkoli Ukrajina není zemí NATO, lze velmi dobře odhadnout, jak by byla vnímána vojenská akce a opatření přijata NATO při obsazení jiné, i alianční země.

 

"Ruské přesvědčení, že omezené použití jaderných zbraní, včetně zbraní s nízkou silou výbuchu, poskytne výhodu (nad USA a jejími spojenci - pozn. red.), je částečně založeno na vnímání Moskvy, že větší počet nejrůznějších nestrategických jaderných zbraní poskytne nátlakovou výhodu na nižších úrovních konfliktu," uvádí NPR. "Oprava tohoto mylného ruského vnímání je strategickým naléhavým požadavkem."

 

Dokument: Veřejný výpis z připravované Nuclear Posture Review
 

Podle Philipa Breedloveho, bývalého velitele U.S. European Command, rovněž citovaného v pořadu 60 minutes, Rusové jednoduše vidí použití jaderných zbraní jako přirozené rozšíření konvenčního konfliktu. “Myslím, že použití jaderných zbraní není naprosto nemyslitelné,” říká Breedlove.
 

Důraz na vývoj malých jaderných hlavic, jak je popisován v NPR, již ve Spojených státech vyvolal kontroverze. Na jedné straně je tento krok oceňován, jednoduše proto, že současní protivníci si mohou nebezpečně myslet, že Spojené státy se nikdy jaderné zbraně neodváží použít.

 

Problém je také pomalost celé reakce a neflexibilnost použití jaderných zbraní. Než se dostanou ke slovu bombardéry/stíhačky s taktickými jadernými zbraněmi, tak již šok z jaderného úderu zcela ochromí západní společnost. Problém však je, že Rusko pracuje na vícevrstvé protivzdušné obraně (PVO), takže podobný letecký úder může mít velmi malou, nebo dokonce žádnou účinnost.

 

Na druhé straně kritici tvrdí, v arzenálu Spojených států se nalézá více než 1000 malých taktických jaderných zbraní se silou výbuchu v jednotkách kt. Jde především o zmíněné pumy B61 (nositelné i stíhačkami F-35) a střely s plochou dráhou letu AGM-86B (hlavice W80). V budoucnu pak má americké taktické jaderné zbraně zastupovat vylepšená puma B61-12 (0,3 - 50 kt) a nová jaderná střela s plochou dráhou letu LRSO (W80-4; jednotky kt až 150 kt, Long Range Stand Off Weapon).
 

Podle kritiků jednoduše již nyní mají Američané řadu možností, jak provést omezený jaderný úder a není nutné tento arzenál rozšiřovat. Stejně tak větší množství malých jaderných zbraní může svádět Pentagon k nebezpečné “vynálezavosti” v použití jaderných zbraní.

 

V případě zbraní s nízkou silou exploze se mohou stát nosiči například stíhačky F-35 Lightning II, které již nyní mohou ve zbraňových šachtách přepravovat pumy B61. V případě více flexibilní zbraně se dá uvažovat o vývoji nových jaderných střel s plochu dráhou letu s dlouhým doletem (například zmenšená jaderná JASSM-ER), které lze umístit do zbraňových šachet F-35.

 

Doktrína NPR také navrhuje změnu americké politiky použití jaderných zbraní Američané mohou použít jaderné zbraně o malé síle exploze, pokud dojde k ”významnému nejadernému strategickému napadení”, které může zahrnovat rozsáhlý útok protivníka proti americké infrastruktuře, civilním centrům a místům velení.

 

To je významný odklon od předchozích postojů USA, že jaderné zbraně jsou v podstatě poslední možností. Ač veřejná část NPR nezmiňuje, jak takový útok má vypadat, ukázkovým případem je například ničení amerických satelitů na oběžné dráze nebo masivní vyřazení americké energetické a počítačové soustavy.

 

Takový přístup je také terčem kritiky. Kingston Reif z Asociace pro kontrolu zbrojení ACA (Arms Control Association) se obává, že text je "nebezpečně tolerantní", vzhledem k tomu, jak široce lze definovat pojem "významné nejaderné strategické napadení". "Například zásahy Ruska do amerických voleb v roce 2016 představují takový útok?" ptá se Reif. "Jazyk je tak dvojznačný, že je téměř bezvýznamný. Jako takový postrádá důvěryhodnost.”

Zdroj: The DriveHuffington post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Washington schválil prodej baterií Patriot do Polska

Americká Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) ...

Remilitarizace Japonska

V říjnu se v Japonsku uskutečnily předčasné volby do dolní komory parlamentu. Volby ovládla současná ...

Stíhačky F-35B Lightning II pro japonské a jihokorejské námořnictvo

Japonské a jihokorejské námořnictvo se zajímá o víceúčelové stíhačky F-35B Lightning II s krátkým ...

Ruské jaderné torpédo Status-6 existuje

Nová americká Zpráva o jaderném stavu NPR (Nuclear Posture Review), která ustavuje americkou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • SofF
    14:40 18.01.2018

    to není dobrá myšlenka, ale zřejmě půjde jako za Studené války jen o ukazování zubů, ale když by přišlo na lámání chleba tak pochybuji že by kvůli nějaké malé zemi na hranicích ...Zobrazit celý příspěvek

    to není dobrá myšlenka, ale zřejmě půjde jako za Studené války jen o ukazování zubů, ale když by přišlo na lámání chleba tak pochybuji že by kvůli nějaké malé zemi na hranicích Ruska šli do války se vším co mají.
    Vždy v historii se snažili co nejdéle čekat v závětří aby byl co největší zisk, ale z vzájemného vyhlazení žádný není. Tahle doktrína jen uvolňuje ruce díky rozvoji nových útočných zbraní, zejména kybernetických které když se povedou tak mohou mít extrémně ničívý účinek.
    Nicméně ten efekt až vybuchne necvičně první taktická nálož bude devastující a otevře se Pandořina skřínka.Skrýt celý příspěvek

  • Argonaut.CZ
    14:18 18.01.2018

    Osobně si myslím, že to není dobrý směr uvažování. Jaderné zbraně byly především odstrašující technologií, kdy sice byly vyvinuty taktické jaderné zbraně, ale kromě závěru války v ...Zobrazit celý příspěvek

    Osobně si myslím, že to není dobrý směr uvažování. Jaderné zbraně byly především odstrašující technologií, kdy sice byly vyvinuty taktické jaderné zbraně, ale kromě závěru války v Japonsku nebyly nikdy použity (i když v té době je lze těžko označit za taktické).

    Škody jadernou zbraní jsou značné a moc dobře si neumím představit, že když jedné straně sfouknete pár desítek tisíc vojáků, uděláte některé části země neobyvatelné, zásadně poškodíte infrastrukturu, že druhá strana, pokud má ty samé možnosti, neudělá to stejné. Udělá a už tu máte eskalaci.

    Deeskalovat by to mohlo situaci pouze tehdy, pokud tyto zbraně drží jen jedna strana. A tím se dostáváme k tomu, proč Severní Korea tak blbe, protože pokud má jaderné zbraně, nikdo soudný na ni útočit nebude, to už je lepší izolace.

    Navíc každý stát má další sousedy, a kdo chce, aby mu v sousedství bouchaly jaderné zbraně?Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    13:48 18.01.2018

    Ale ved Rusi maju pravdu. Bol niekto z nas ochotny "zatrepat fusaklami" pre Sevastopol. Nebol. A pre Odessu, ked sa tamni Rusi rozhodnu stat Novorusmi? Taktiež nebude.

    Ale ved Rusi maju pravdu. Bol niekto z nas ochotny "zatrepat fusaklami" pre Sevastopol. Nebol. A pre Odessu, ked sa tamni Rusi rozhodnu stat Novorusmi? Taktiež nebude.

  • jadernazima
    13:38 18.01.2018

    no, na 200 m by to ještě stihlo zabít nechráněné lidi.... radiace pro nechráněné osoby nad 1,5 km by už nehrála roli

    no, na 200 m by to ještě stihlo zabít nechráněné lidi.... radiace pro nechráněné osoby nad 1,5 km by už nehrála roli

  • jadernazima
    13:33 18.01.2018

    no, taková 300t hlavice obalená tunou vody nebo podobného materiálu a odpálená 20 m nad zemí by měla ohromující účinek a zároveň zanedbatelnou reziduální radiaci i původní záblesk ...Zobrazit celý příspěvek

    no, taková 300t hlavice obalená tunou vody nebo podobného materiálu a odpálená 20 m nad zemí by měla ohromující účinek a zároveň zanedbatelnou reziduální radiaci i původní záblesk radiace

    okruh realitstické těžké totální destrukce budo by byl 100 m a efekty radiace na dejme tomu 200 m od místa výbuchu by byly relativně slabé

    rozhodně atraktivní zbraňSkrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    13:27 18.01.2018

    múdry.udrzbar: na YouTube som videl dokument kde bývali agenti Stasi a KGB rozprávali o tom, že v noci stáli pred pentagónom a sídlom NATO a rátali v koľkých oknách sa svieti. ...Zobrazit celý příspěvek

    múdry.udrzbar: na YouTube som videl dokument kde bývali agenti Stasi a KGB rozprávali o tom, že v noci stáli pred pentagónom a sídlom NATO a rátali v koľkých oknách sa svieti. Sovieti totiž razili teóriu, že keby sa tam svietilo celé noci tak to znamená, že pripravujú útok na ZSSRSkrýt celý příspěvek

  • mudry.udrzbar
    12:26 18.01.2018

    BarryGold To si nemyslim, staci si nastudovat materialy a vypovede zo spionaze pocas studej vojny. Sovieti neustale zili v paranoji, ze USA zacnu s jadrovym utokom ako prve a ...Zobrazit celý příspěvek

    BarryGold

    To si nemyslim, staci si nastudovat materialy a vypovede zo spionaze pocas studej vojny. Sovieti neustale zili v paranoji, ze USA zacnu s jadrovym utokom ako prve a bez varovania. To bol hlavna uloha KGB aj GRU - zistovat ci a kedy planuju USA jadrovy utok na ZSSR. Takze hrozbou bola skor ta paranoja, Sovieti sami nepocitali s prvotnym uderom na strategicke ciele, ked uz tak spoliehali na masivnu konvecnu armadu podporovanu jadrovymi zbranami na taktickej urovni. Koli tomu, ze neverili, ze by USA v takom pripade nepresli na strategicke utoky na ciele v Sojuze, ostala studena vojna studenou. Nakoniec aj karibsku krizu Chruscov ukoncil zo strachu pred jadrovou apokalypsou

    Naopak jadrove doktriny USA vedome si konvencenej prevahy ZSSR v Europe s prvotnym/preventivnym utokom na ZSSR pocitali.Skrýt celý příspěvek

  • BarryGold
    11:55 18.01.2018

    Teorie praví, že za první studené války se tábor míru neodvážil zaútočit v důsledku amerického varování, že případný útok na NATO by byl jadernou válkou od samého počátku. Byl to ...Zobrazit celý příspěvek

    Teorie praví, že za první studené války se tábor míru neodvážil zaútočit v důsledku amerického varování, že případný útok na NATO by byl jadernou válkou od samého počátku. Byl to právě tento postoj, co udrželo mír, a nikoli ruský slib, že Rusko nepoužije jaderné zbraně jako první. Z výše uvedeného článku vyplývá, že Rusko je na omezenou jadernou válku připraveno a není důvod tomu nevěřit. Pokud bude Západ připraven na takovou omezenou válku příslušně reagovat, bude jen dobře. Situaci, kdy by omezený jaderný útok z orientální despocie ochromil NATO a to by se neodhodlalo k následné jaderné odvetě, považuji za nejhorší možný scénář.Skrýt celý příspěvek

  • Standa
    10:48 18.01.2018

    Tak tohle je hodně nebezpečná záležitost, začne to v jednotkách kt, mezitím už opadne prvotní obava z použití JZ a budou se navyšovat protiúdery už s jinou silou, až se dostaneme ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak tohle je hodně nebezpečná záležitost, začne to v jednotkách kt, mezitím už opadne prvotní obava z použití JZ a budou se navyšovat protiúdery už s jinou silou, až se dostaneme na mgt a rozpoutání jaderné války.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2