Koronavirus na americké letadlové lodi USS Theodore Roosevelt. Kapitán žádá evakuaci

Koronavirus na americké letadlové lodi USS Theodore Roosevelt. Kapitán žádá evakuaci
Paluba letadlové lodě USS Theodore Roosevelt / US Navy (Zvětšit)

Přítomnost koronaviru Covid-19 se minulý týden potvrdila na amerických letadlových lodích USS Ronald Reagan a USS Theodore Roosevelt. Obě lodě operují v Tichém oceánu. Na USS Theodore Roosevelt je již 200 infikovaných a kapitán požádal o evakuaci lodě.

DIT:

Po vypuknutí epidemie 26. března padla karanténa na celou posádku USS Theodore Roosevelt. Ve stejný den letadlová loď dorazila na námořní základnu Guam. O den později se objevily první dva případy na letadlové lodi USS Ronald Reagan.

Hlavní problém je následující ‒ pokud budou obě lodě vyřazeny, v Pacifiku nebude mít americké námořnictvo (US Navy) žádnou aktivní letadlovou loď (viz mapa níže).

Samozřejmě posádku obou lodí tvoří převážně mladí námořníci, takže fatální následky pro celou posádku nehrozí. Je třeba si ale uvědomit, že na letadlové lodi slouží více než 4000 námořníků a v sázce je tedy několik desítek životů. Zatím se ale nezdá, že některý z námořníků má vážný průběh nemoci.

„Dal jsem pokyny flotile a řekl jsem, že musíme udělat tři věci,“ uvedl 25. března americký admirál John Aquilino, šéf americké tichomořské flotily. „Prvním je zajištění zdraví našich námořníků a jejich rodin. Druhým je zabránění rozšíření této nemoci do vlasti nebo k našim spojencům a partnerům. Třetím je zajištění a udržení naší bojové připravenosti.“

V současné době, podle amerických novin San Francisco Chronicle, které se odvolávají na nejmenované zdroje z posádky, je na letadlové lodi USS Theodore Roosevelt 150 až 200 infikovaných námořníků.


Rozmístění letadlových a výsadkových lodí US Navy 30. března; větší foto / USNI News

Rychle rostoucí počet nakažených donutil kapitána letadlové lodi Bretta Croziera k bezprecedentním kroku. Crozier 30. března poslal dopis svým nadřízeným s prosbou, aby mohl většinu své posádky (cca 90 %) evakuovat na základnu Guam, zastavil tím šíření viru na lodi a „zabránil tragickým následkům“. O dopise jako první informovaly opět noviny San Francisco Chronicle.

„Bude to vyžadovat politické řešení, ale je to správná věc. Nejsme ve válce. Námořníci nemusí zemřít,“ napsal Crozier s tím, že v případě války by posádka lodě „pokračovala ve svých operacích a bojovala proti epidemii, co nejlépe“. „Pokud nebudeme jednat nyní, nedokážeme se řádně postarat o naše nejdůležitější aktivum ‒ naše námořníky. Nyní je zapotřebí rozhodných kroků, abychom dodrželi pokyny CDC [Centra pro kontrolu a prevenci nemocí] a [námořnictva] a zabránili tragickým následkům.“

Podle Croziera námořnictvo nedovolilo přesunout přibližně 4000 členů posádky na břeh základny Guam. Loď opustila pouze malá část nakažených námořníků. Na lodi ale není možno dodržovat sociální odstup a pravidlo 14 dnů dlouhé karantény. „Kvůli danému omezení prostoru válečné lodi to neděláme. Šíření nemoci pokračuje a zrychluje se,“ napsal Crozier.

„Odstranění většiny personálu z [operačně] nasazené americké jaderné letadlové lodě a jeho izolace na dva týdny se může zdát jako mimořádné opatření. ... To je nutné riziko,“ napsal Crozier. „Ponechat na palubě TR [USS Theodore Roosevelt] více než 4000 mladých mužů a žen je zbytečné riziko a narušuje důvěru s námořníky, kteří jsou nám svěřeni.“


Ubytovací prostory posádky na USS Theodore Roosevelt; větší foto / US Navy

Zároveň podle Croziera jde o nejrychlejší způsob, jak dostat letadlovou loď a letadla rychle zpět do akce.

Námořnictvo se vyjádřilo k dopisu kapitána v úterý ráno. „Slyšel jsem o dopisu kapitána Croziera (úterý) ráno, vím, že naše velící organizace o tom věděla asi 24 hodin a my vlastně pracujeme posledních sedm dní na tom, abychom tyto námořníky přesunuli z lodi a ubytovali je na Guamu. Problém je v tom, že Guam nemá v současné době dostatek lůžek a musíme promluvit s vládou, abychom zjistili, zda můžeme získat nějaký hotelový prostor, plus postavit nějaké stanové zařízení,“ uvedl Thomas Modly, sekretář amerického námořnictva.

„Nesouhlasíme s (kapitánem) této lodi, děláme vše velmi metodicky, protože to není stejné jako u výletní lodě, ta loď má výzbroj, má letadla, musíme udržet schopnost bojovat s požárem na palubě, musíme udržovat v provozu jaderný reaktor, takže na této lodi musíme udělat spoustu věcí, které ji odlišují a jsou jedinečné, ale zvládneme a pracujeme na tom,“ řekl Modly.

Jan van Tol, kapitán námořnictva ve výslužbě, který velel několika válečným lodím, včetně torpédoborce USS O'Brien a výsadkové lodě USS Essex, také s přesunem posádky USS Theodore Roosevelt na pobřeží nesouhlasí. Jeho názor přinesly vládní noviny Stars and Stripes. Van Tol varoval před tím, že odstavení letadlové lodě může využít Čína.


Svazy bojových lodí kolem USS Theodore Roosevelt a USS America na cvičení ve filipínském moři (únor 2020)

Podle van Tola průměrný věk námořníků je 19 až 20 let a smrtnost koronaviru Covid-19 mezi takto mladými lidmi je minimální. Van Tol spíše navrhuje vzít posádku na několikatýdenní „vyjížďku“ a zajistit tak vytvoření „kolektivní imunity“.

V každém případě admirál John Aquilino včera uvedl, že se skutečně počítá s postupnou evakuaci námořníků USS Theodore Roosevelt na ostrov Guam. Nejprve se ale musí najít vhodné ubytovací kapacity a zajistit provozuschopnost letadlové lodě.

Počítá se s přesunem částí posádky na ostrov a s následnou 14 dní dlouhou karanténou. Poté dojde k rotaci a do karantény na pobřeží půjde druhá část posádky. USS Theodore Roosevelt tak zůstane u ostrova Guam kotvit minimálně měsíc.

Jistá je ale jedna věc ‒ lodě tvoří ideální prostředí pro šíření epidemie a nemocných v americkém námořnictvu bude rychle přibývat. Může jít o nejhorší epidemii v řadách námořnictva a námořní pěchoty po více než sto letech. V roce 1918 epidemie španělské chřipky postihla 121 225 námořníků a mariňáků. Z těchto pacientů na virus zemřelo 4158 žen a mužů.

EDIT 3.4. : Kapitán lodě byl odvolán z velení pro neprofesionální chování.

Zdroj: Stripes, USNI News

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Bezpilotní tanker MQ-25 znásobí bojový dosah letadlové lodě

Viceadmirál Mike Shoemaker, velitel letecké složky amerického námořnictva (US Navy), přinesl nové ...

Koronavirus Covid-19 a konec impéria Evropské unie

Pandemie koronaviru Covid-19 není pouze zdravotnický problém, ale může zcela změnit politické ...

Covid-19 a strategická letecká přeprava České republiky

Současná pandemie Covidu-19 ukazuje na význam strategických leteckých dopravních kapacit. Česká ...

Covid-19: Starý svět je pryč

Dnes volně navážeme na článek „Koronavirus Covid-19 a konec impéria Evropské unie“ a opět využijeme ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Huml
    18:33 17.04.2020

    Francouzi mají podobný ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Francouzi mají podobný problém
    https://www.novinky.cz/zahrani...
    Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    19:04 04.04.2020

    Tweed Roosevelt, pravnuk Theodora Roosevelta, je univerzitný profesor a predseda Inštitútu Theodora Roosevelta na Long Island University. No tak a tento človek napisal list kde ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tweed Roosevelt, pravnuk Theodora Roosevelta, je univerzitný profesor a predseda Inštitútu Theodora Roosevelta na Long Island University. No tak a tento človek napisal list kde celkom trefne hodnoti konanie kapitana Croziera na LL pomenovanej po jeho pradedovi. Pekny je zaver, že jeho dedo čo kedysi davno urobil to iste čo urobil dnes kap. Crozier: t.j. chranil svojich mužov pre nakazou mal daleko iny životny osud ako ten blbec, čo ho za taky čin potrestal.
    https://www.nytimes.com/2020/0...
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      17:11 05.04.2020

      Když si velitel jde ti o životy svých vojáků.
      Když byl si představitel administrativy, prezident musíš chránit zájmy státu. Za jeho vlády se zahájila dostavba Panamského průplavu. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Když si velitel jde ti o životy svých vojáků.
      Když byl si představitel administrativy, prezident musíš chránit zájmy státu. Za jeho vlády se zahájila dostavba Panamského průplavu. Tam se umíralo na ty samé nemoci(žlutá horečka, malarie, ...).
      Skrýt celý příspěvek

  • stronger.p
    11:53 03.04.2020

    Za každý dobrý skutek následuje spravedlivý trest
    https://echo24.cz/a/STQca/kapi...

    Za každý dobrý skutek následuje spravedlivý trest
    https://echo24.cz/a/STQca/kapi...

  • danny
    10:16 03.04.2020

    Díval jsem se, jestli jsou zprávy, jak se vůbec infekce na loď dostala. A je to dost zajímavé. Oficiální teorie zní, že pravděpodobně v ve vietnamském přístavu Da Nang, kde byl ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Díval jsem se, jestli jsou zprávy, jak se vůbec infekce na loď dostala. A je to dost zajímavé. Oficiální teorie zní, že pravděpodobně v ve vietnamském přístavu Da Nang, kde byl demonstrovat nezlomné přátelství s lidem Vietnamu v čele s jeho komunistickou stranou. https://vn.usembassy.gov/theod...

    Zvláštní je, že v té době byly první jednotky kusů korony registrovány v Hanoji, v Da Nangu snad doposud nic. Ale možná jsem blbě hledal. A navíc příznaky se u námořníků projevily až po 14-ti dnech...
    Skrýt celý příspěvek

  • UnionPacific
    09:30 03.04.2020

    Tak kapitána už vyrazili. Myslel som si že podobné móresy platia len v Rusku , ale asi nie, odstrániť veliteľa len pre jeho obavu o posádku je možne aj na Západe. Dúfam že Pentagón ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak kapitána už vyrazili. Myslel som si že podobné móresy platia len v Rusku , ale asi nie, odstrániť veliteľa len pre jeho obavu o posádku je možne aj na Západe. Dúfam že Pentagón neprijal stratégiu " nas mnogo "
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      19:26 03.04.2020

      Nebude to skôr pre zanedbanie bezpečnosti v čase šírenia sa epidémie?

      Nebude to skôr pre zanedbanie bezpečnosti v čase šírenia sa epidémie?

      • palo satko
        21:41 03.04.2020

        Zanedbanie? Ved to by museli vyhodit kazdeho od Trumpa po lekarnika.

        Zanedbanie? Ved to by museli vyhodit kazdeho od Trumpa po lekarnika.

  • StandaBlabol
    11:30 02.04.2020

    Tak už většinu posádky poslali pryč. Dává to smysl. I kdyby mezi mladými a zdravými lidmi byla úmrtnost výrazně nižší než průměr, třeba půl procenta, pořád by to znamenalo 20 ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak už většinu posádky poslali pryč. Dává to smysl. I kdyby mezi mladými a zdravými lidmi byla úmrtnost výrazně nižší než průměr, třeba půl procenta, pořád by to znamenalo 20 mrtvých. Úplně zbytečně...
    Skrýt celý příspěvek

    • danny
      14:47 02.04.2020

      Rozumné řešení. Speciálně letecký personál je zbytečné vystavovat riziku. Pro pilota asi není nic zdravého, aby si prošel byť jen lehkým zápalem plic. Ideálně nechat základní ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Rozumné řešení. Speciálně letecký personál je zbytečné vystavovat riziku. Pro pilota asi není nic zdravého, aby si prošel byť jen lehkým zápalem plic. Ideálně nechat základní obsluhu a ta se pak díky uvolněným prostorám dá držet v oddělených sektorech pro případ, že by jedna směna lehla.
      Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        19:25 02.04.2020

        A zbytek dostane úklid.

        A zbytek dostane úklid.

  • palo satko
    09:44 02.04.2020

    Problem je s atomovymi reaktormi. Je otazkou kolko maju vycvicenych a nasadenia schopnych nahradnikov, lebo inac budu LL "vypinat".
    Cele roky tu mudrujeme ako trafit americku ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Problem je s atomovymi reaktormi. Je otazkou kolko maju vycvicenych a nasadenia schopnych nahradnikov, lebo inac budu LL "vypinat".
    Cele roky tu mudrujeme ako trafit americku lietadlovu lod cinskou raketou a ono staci pustit posadku na vychadzku a ta donesie malinkatu cinsku bombicku. Ja som tu vzdy pisal, ze Rusi a Aziati nebudu bojovat tak aby sme mali vyhodu.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      10:09 02.04.2020

      S atomovými reaktory opravdu probléme není. Stačí je vypnout a udržovat chlazení, pokud chladíte víc není problém, pokud méně, také to není problém v řádu hodin. To jen pokud dojde ...
      Zobrazit celý příspěvek

      S atomovými reaktory opravdu probléme není. Stačí je vypnout a udržovat chlazení, pokud chladíte víc není problém, pokud méně, také to není problém v řádu hodin. To jen pokud dojde k plnému výpadku.

      Pokud máte jednu loď, pak máte z posádkou problém. Pokud máte flotilu lodí, je vždy většina osádek doma. 50% flotily máte na údržbě, přípravě k nasazení.
      Skrýt celý příspěvek

      • palo satko
        11:00 02.04.2020

        To by platilo, keby vyradali LL ako Fordy. Lenze to tak nie je. Osobne si myslim, ze an v Dukovanoch sa neda pouzit operator z Temelina.

        To by platilo, keby vyradali LL ako Fordy. Lenze to tak nie je. Osobne si myslim, ze an v Dukovanoch sa neda pouzit operator z Temelina.

        • StandaBlabol
          11:28 02.04.2020

          A jak to podle tebe je? S výjimkou té nejnovější jsou všechny letadlové lodě jedné třídy Nimitz. A používají stejný reaktor firmy Westnghouse. Jasně že nejsou identické, ale jsou ...
          Zobrazit celý příspěvek

          A jak to podle tebe je? S výjimkou té nejnovější jsou všechny letadlové lodě jedné třídy Nimitz. A používají stejný reaktor firmy Westnghouse. Jasně že nejsou identické, ale jsou si tak podobné, jak to jen jde. Navíc Jirosi to nejspíš nemyslel tak, že budeš prohazovat posádky mezi loděma. Ale že máš dost lodí, aby zaskočily za tu s nakaženou posádkou.
          Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            11:34 02.04.2020

            Aby to fungovalo dlhodobo a bezproblemov musis mat minimalne 4 smeny priamo na lodi. Myslis ze namornictvo este niekoho ma v pristave? Osobne si myslim, ze aj lode v pristavoch a ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Aby to fungovalo dlhodobo a bezproblemov musis mat minimalne 4 smeny priamo na lodi. Myslis ze namornictvo este niekoho ma v pristave? Osobne si myslim, ze aj lode v pristavoch a na normalnej udrzbe maju pri dolezitych systemoch trvalu vojensku obsluhu, ze to nie ako ked dam autiak do servisu.
            Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            14:34 02.04.2020

            určitě někoho v záloze mají. minimálně rezervisty

            určitě někoho v záloze mají. minimálně rezervisty

          • Jirosi
            19:24 02.04.2020

            Palo a k čemu?
            V případě ohrožení reaktor odstavíš, a pak stačí kontrolovat teplotu a je klid.

            Jistě, že mají v přístavu ostrahu i posádku pro kritické systémy. To se nebavíš o ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Palo a k čemu?
            V případě ohrožení reaktor odstavíš, a pak stačí kontrolovat teplotu a je klid.

            Jistě, že mají v přístavu ostrahu i posádku pro kritické systémy. To se nebavíš o posádce co je teď na moři, ale o záloze pro ni. Další posádku mají ve výcviku na námořních akademiích. Nebo si snad myslíš, že tam pošlou zelenáče si hrát?

            Posádka lodě má 4. fáze.
            - příprava na vyplutí - posádka musí prokázat schopnosti před vyplutím
            - pohyb v bezpečné zóně - posádka musí prokázat schopnosti na moři
            - bojová zóna - loď je nasazena
            - dovolená - loď je v údržbě.
            Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            21:12 02.04.2020

            Jirosi, to co pises znamena ze tuto LL odstavia. Dore jrednu si mozu dovolit, ale co ked toho bude viac? Ak je zdrojom nakazy vychadzka na pevninu, moze to byt ojedinely pripad a ...
            Zobrazit celý příspěvek

            Jirosi, to co pises znamena ze tuto LL odstavia. Dore jrednu si mozu dovolit, ale co ked toho bude viac? Ak je zdrojom nakazy vychadzka na pevninu, moze to byt ojedinely pripad a nic dramatickeho sa nestane. Ale ak zdrojom nakazy su prilietajuci hostia a personal, moze byt problem na viacerych LL. Vies si predstavit odstavku viacerych LL ktore su aktualne schopne operacii? Lebo niektori clenovia posadky tych co su v pristavoch a na opravach asi uz Koronu maju od domacich.
            Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            22:04 02.04.2020

            Zasaženy jsou všechny státy světa. Všechny státy mají stejné problémy. Jen ty totalitní to umí lepe tajit.. Aktuálně nikdo o další problémy fakt nestojí.

            Zasaženy jsou všechny státy světa. Všechny státy mají stejné problémy. Jen ty totalitní to umí lepe tajit.. Aktuálně nikdo o další problémy fakt nestojí.

      • liberal shark
        12:22 03.04.2020

        Vy si to představujete jako Hurvínek válku. Pokud je v reaktoru palivo, musíte mít k dispozici vycvičený personál s licencí na daný konkrétní typ jaderného zařízení pro ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Vy si to představujete jako Hurvínek válku. Pokud je v reaktoru palivo, musíte mít k dispozici vycvičený personál s licencí na daný konkrétní typ jaderného zařízení pro nepřetržitou službu.
        Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          14:34 03.04.2020

          Pokud nastane problém, reaktor se vypne (otázka minut). Potom se nejedná o provoz...
          Ale jen o chlazení, a kontrolu teploty. Na chlazení nepotřebujete nic moc extra personál, ...
          Zobrazit celý příspěvek

          Pokud nastane problém, reaktor se vypne (otázka minut). Potom se nejedná o provoz...
          Ale jen o chlazení, a kontrolu teploty. Na chlazení nepotřebujete nic moc extra personál, chladící systém je několikanásobně předimenzovaná (uchlazení spuštěného reaktoru).
          Skrýt celý příspěvek

  • danny
    00:17 02.04.2020

    To je sakra blbá situace. I když bude mít 5% střední a 20ˇ% posádky relativně lehké příznaky a zbytek nic, je na 14 dní vyřazená čtvrtina posádky. Dost náročné. O náporu na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To je sakra blbá situace. I když bude mít 5% střední a 20ˇ% posádky relativně lehké příznaky a zbytek nic, je na 14 dní vyřazená čtvrtina posádky. Dost náročné. O náporu na psychiku ani nemluvím.
    Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    20:21 01.04.2020

    Moje oblubene War on the Rocks pišu v članku porovnajucom Koronu a Španielsku chripku, že nie je vojna a treba sa starat o namornikov. Osobne si myslím, že to ma silnu logiku, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Moje oblubene War on the Rocks pišu v članku porovnajucom Koronu a Španielsku chripku, že nie je vojna a treba sa starat o namornikov. Osobne si myslím, že to ma silnu logiku, kedže do ozbrojenych sil USA sa nastupuje dobrovolne. Vojak musi mat pocit že sa jeho životom a zdravim neplytva pre blbost alebo frčky dôstojnikov.
    https://warontherocks.com/2020...
    Skrýt celý příspěvek

  • Chacal
    19:41 01.04.2020

    Ti toho nadělají! :-/ Jsou to sakra přece mariňáci! Samí mlaďoši ve špičkové kondici. S takovým ufňukaným přístupem to budou mít hodně těžké. Až se jednou utkají se šikmokomouši o ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ti toho nadělají! :-/ Jsou to sakra přece mariňáci! Samí mlaďoši ve špičkové kondici. S takovým ufňukaným přístupem to budou mít hodně těžké. Až se jednou utkají se šikmokomouši o nadvládu v Pacifiku.
    Skrýt celý příspěvek

    • Danik
      20:08 01.04.2020

      Noo plíce některých co tím prošli mi nepřipadají úplně vhodné do boje nebo na jakoukoliv fyzickou námahu.

      Noo plíce některých co tím prošli mi nepřipadají úplně vhodné do boje nebo na jakoukoliv fyzickou námahu.

    • MeV6
      20:58 01.04.2020

      Špatně.
      Mariňáků - příslušníků US Marines - je na Rooseveltovi minimum. Drtivá většina posádky jsou námořníci - příslušníci US Navy. Sice malý, ale podstatný rozdíl.

      Pokud to ale ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Špatně.
      Mariňáků - příslušníků US Marines - je na Rooseveltovi minimum. Drtivá většina posádky jsou námořníci - příslušníci US Navy. Sice malý, ale podstatný rozdíl.

      Pokud to ale bylo myšleno jako vtip, když už je toho Apríla, tak jo.
      Skrýt celý příspěvek

  • apache
    18:22 01.04.2020

    Dokonale izolované město s vlastním jaderným reaktorem, systémem na úpravu pitné vody, zásobou potravin a letištěm, obývané z drtivé většiny mladými zdravými lidmi s jasně danou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Dokonale izolované město s vlastním jaderným reaktorem, systémem na úpravu pitné vody, zásobou potravin a letištěm, obývané z drtivé většiny mladými zdravými lidmi s jasně danou hierarchií a disciplínou.

    Osobně si myslím, že vhodnější vzorek pro "promoření" bychom na celé planetě nenašli. Na samotné lodi zavést přísná opatření, personál s předpokladem k horšímu průběhu onemocnění (věk, chronické potíže, zdravotní stav) evakuovat, zpomalit šíření mezi personálem v rámci "zplošťování křivky" tak aby kapacity na lodi stačily. Tyto kapacity nadále rozšiřovat využitím všech dostupných prostor, i za cenu že by část letadel přelétla na pevninu (pokud lze využít hangár, případně část paluby pro zbudování improvizované ošetřovny).

    Klíčová je otázka - bude možno se o to malé procento nakažených s těžkým průběhem nemoci na lodi postarat tak, jak by to šlo na pevnině?
    Skrýt celý příspěvek

    • satai
      18:27 01.04.2020

      Má to jediný problém - s hlavou na hlavě se bude zplošťovat křivka dost těžko.

      Má to jediný problém - s hlavou na hlavě se bude zplošťovat křivka dost těžko.

    • Poly
      20:20 01.04.2020

      Biologické zbraně umí zlikvidovat i mladé jedince, podlomit morálku a dlouhodobě oslabit mužstvo. S tím, že koronavirus má znaky biologické zbraně, tak logicky účinkuje s podobným ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Biologické zbraně umí zlikvidovat i mladé jedince, podlomit morálku a dlouhodobě oslabit mužstvo. S tím, že koronavirus má znaky biologické zbraně, tak logicky účinkuje s podobným efektem. To není výbuch na lodi, kdy to rychle začne a rychle je po všem. Tohle bude karanténa v měsících. Navíc loď není jedna velká nemocnice a potřebuje aktivní posádku. S tím jaká je inkubační doba a jak nemoc může probíhat, to bude peklo.
      Skrýt celý příspěvek

      • apache
        20:49 01.04.2020

        Jenže je to nejrychlejší řešení, i když se tak možná nezdá. Vzhledem k inkubační době a k faktu, že běžné testy zjišťují přítomnost protilátek, takže jsou neprůkazné v prvních ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Jenže je to nejrychlejší řešení, i když se tak možná nezdá. Vzhledem k inkubační době a k faktu, že běžné testy zjišťují přítomnost protilátek, takže jsou neprůkazné v prvních dnech infekce, není žádná jistota, kdo na té lodi je zdravý a kdo ne. Celou posádku evakuovat nemůžou, a pokud budou evakuovat jen část a nahrazovat ji novým personálem, tak ten se bude průběžně infikovat s nejvyšší pravděpodobností taky a celý ten kolotoč se bude opakovat dál a dál.
        Skrýt celý příspěvek

        • pks_
          22:55 01.04.2020

          1. Na lodi je šíření velmi rychlé.
          2. Umírají i dříve zdraví pacienti.
          3. Přecházení nemoci končí kolapsem.
          4. Težký průběh bude vyžadovat léčení, jinak se 10x zvýší úmrtnost.
          5. ...
          Zobrazit celý příspěvek

          1. Na lodi je šíření velmi rychlé.
          2. Umírají i dříve zdraví pacienti.
          3. Přecházení nemoci končí kolapsem.
          4. Težký průběh bude vyžadovat léčení, jinak se 10x zvýší úmrtnost.
          5. Fyzická kondice po prodělání nemoci je nejistá.
          Skrýt celý příspěvek

      • Danieeel
        23:51 01.04.2020

        Jedina podoba je, ze je to virus - mala potvora, ktoru nezastrelis - ale nie je to biologicka zbran!
        Oproti biologickym zbraniam, co maju armady v suflikoch, je SARS2 vitamin a ...
        Zobrazit celý příspěvek

        Jedina podoba je, ze je to virus - mala potvora, ktoru nezastrelis - ale nie je to biologicka zbran!
        Oproti biologickym zbraniam, co maju armady v suflikoch, je SARS2 vitamin a koenzim v jednom. Ak je nieco z tejto vetvy virov pouzitelne ako biologicka zbran, tak potom Spanielska chripka. Najlepsi "zaber" mala na zdravych, silny dospelych ludi.

        Ale i to je slaby odvar proti takym dobrotam ako "prave kiahne/nestovice" (su kmene, ktore maju 100% mortalitu!), ciernej smrti - "plucnemu, ci zlazovemu moru" ci najnovsie ebole.
        Pre pouzitie ako zbrane to ma dlhu inkubacnu dobu (t.j. je to sice dost nakazlive, ale "neovladatelne") a je smutne, ze to poviem, ale co sa tyka poziadaviek na biologicku zbran, tak smiesnu mortalitu!
        Skrýt celý příspěvek