Americké letectvo kupuje službu Starlink

Americké letectvo kupuje službu Starlink
Anténa terminálu Starlink / depositphotos.com (Zvětšit)

Americké letectvo (USAF) začne od příštího roku oficiálně využívat satelitní konstelaci Starlink od SpaceX. První kontrakty uzavřelo Velitelství amerického letectva pro Evropu a Afriku USAFE-AFAFRICA (United States Air Forces in Europe – Air Forces Africa) a Velitelství speciálních operací amerického letectva AFSOC (Air Force Special Operations Command).

Starlink na Ukrajině

SpaceX Elona Muska dodává terminály satelitní sítě Starlink na Ukrajinu od počátku poslední rusko-ukrajinské válečné kampaně, která začala ruským útokem na Ukrajinu 24. února tohoto roku.

Rusové invazi na Ukrajinu spojili s rozsáhlým ničením, rušením a kybernetickým napadáním ukrajinských komunikačních systémů, ať už šlo o pevné linky nebo mobilní sítě. Ruský kyberútok vyřadil také satelitní terminály sítě KA-SAT společnosti Viasat. KA-SAT využívaly ukrajinské vojenské a policejní jednotky.

Velká část Ukrajiny po ruském útoku přišla o připojení na internet, značné problémy se spojením měla i ukrajinská armáda.

Spekulace: Ukrajinci nepochybně takovou situaci předvídali, proto v posledních letech vytvořili velmi samostatné brigády. Ty mohly jednat (a jednaly) po určitý čas samostatně bez nutnosti neustálého spojení s velením nebo dalšími jednotkami. I přesto díky rušení ukrajinských komunikačních sítí (mimo jiné) Rusové rychle postupovali do vnitrozemí Ukrajiny.

V březnu začaly na Ukrajinu přicházet první terminály Starlink. To umožnilo komunikačně a datově propojit ukrajinské jednotky na frontě a velení. Ukrajinská armáda terminály Starlink nasadila naprosto všude, do zákopů (YT, čas 0:50), k dělostřelectvu, na základny a velitelství. Starlink rovněž umožnil civilnímu obyvatelstvu zůstat na internetu a mít povědomí o situaci.

Vysílání terminálů Starlink lze totiž jen obtížně zachytit (směrová anténa míří k obloze). Rusové se pokusili Starlink rušit / kyberneticky napadnout, ale SpaceX takové snahy snadno odrazila.

Jedno je jisté, bez satelitní konstelace Starlink by koordinovaná obrana ukrajinského území a činnost ukrajinských vojenských jednotek (i logistiky) byla těžko představitelná. Starlink zachránil bezpočet ukrajinských životů a vojenské techniky. Stejně tak umožnil řádově efektivnější ničení ruské vojenské mašinérie.


Starlink na Ukrajině; větší foto / depositphotos.com

Starlink v americkém letectvu

USAF již dříve testovalo možnosti sítě Starlink, včetně navázaní vysokorychlostního spojení s letícím letadlem. Nyní USAF udělalo další krok. Nejprve USAFE-AFAFRICA nakoupilo službu Starlink pro 86. dopravní křídlo (86. Airlift Wing) působící na letecké základně Ramstein.

Dvanáct měsíců dlouhý kontrakt v hodnotě 1,9 milionu dolaru (45 milionů Kč) začne v srpnu příštího roku. Kontrakt je brán jako prozatímní řešení do nalezení komplexnější podoby poskytování služby Starlink pro celé USAF.

„Obecným požadavkem je komerční satelitní internetové řešení využívající družice na nízké oběžné dráze (LEO) dostupné pro Evropu a Afriku, které podpoří mise 86. křídla a jeho podřízených jednotek. Záměrem zakázky je poskytnout buď satelitní terminály první generace, nebo vysoce výkonné satelitní terminály a internetové služby, a to buď statické nebo mobilní terminály umožňující uživatelům připojit svá zařízení k internetu. Očekávána propustnost vysoce výkonných terminálů Starlink je až 500 Mb/s při stahování dat a s nízkou latencí. Dodavatel musí poskytovat podporu internetových služeb po dobu plnění zakázky v délce dvanácti (12) měsíců s předpokládaným začátkem od 1. srpna 2022 do 31. července 2023,“ napsalo letectvo ve zdůvodňovací zprávě.

Terminály Starlink tedy nebudou působit pouze na základně Ramstein, ale ve všech místech nasazení 86. křídla, ať už půjde o Evropu nebo Afriku. Posádky amerických letadel se tak nemusí spoléhat na místní internetové poskytovatele nebo velmi pomalé současné satelitní spojení.

Součástí kontraktu jsou nepochybně i zabezpečené kanály Starlinku vyhrazené čistě pro USAF.

Podle letectva je Starlink nejlépe zavedenou satelitní internetovou sítí, zatímco konkurence (Amazon, OneWeb, Telesat) ani nezačala pořádně vynášet satelity. „Starlink je také jediným poskytovatelem satelitní sítě LEO, která je v současné době využívána ve sporném prostředí – Ukrajině,“ píše letectvo.


Díky terminálům Starlink má ukrajinská armáda zabezpečenou komunikaci.

„Požadavky na komunikaci v rámci a okolo východní Evropy na podporu operací na Ukrajině se každým dnem rozšiřují,“ uvádí dokument. „Po rozsáhlém výzkumu bylo zjištěno, že SpaceX je jediným dodavatelem, který je schopen poskytnout tuto specializovanou komunikační službu v aktuálních oblastech provozu v požadovaném čase.“

Podle výzkumných laboratoří amerického letectva AFRL (Air Force Research Lab) jsou komunikační satelitní konstelace na nízké oběžné dráze skutečně velmi odolné proti rušení a nabízejí nízkou latenci.

Druhý kontrakt uzavřelo AFSOC ve prospěch 1. speciální letky (1st Special Operations Contracting Squadron) působící na základně Hurlburt Field na Floridě. Letka poskytuje podporu 1. speciálním křídlu (1st Special Operations Wing) za pomocí nejrůznějších leteckých dopravních prostředků, od konvertoplánů CV-22 Osprey, přes bitevní letadla AC-130J Ghost Rider, letadla pro speciální operace MC-130J Commando II, až po zpravodajské stroje U-28A Dracos.

Smlouva je opět uzavřena na 12 měsíců a SpaceX 1. letce poskytne pět terminálů. Stejně jako v případě 86. křídla mají terminály zajistit rychlost stahování 500 megabitů a odesílání 50 megabitů za sekundu

Po těchto úvodních kontraktech můžeme s naprostou jistotou čekat mnohem větší rozšíření terminálů Starlink nejen do dalších jednotek a základen USAF, ale také do všech složek Ozbrojených sil Spojených států, ať už působí na zemi, na moři nebo ve vzduchu. Postupně antény Starlink, nebo obdobné čistě vojenské sítě, uvidíme i v jednotlivé technice, ať půjde o tanky, letadla, lodě nebo drony. Stejně tak vysokorychlostní satelitní spojení časem dostanou malé pěší jednotky na úrovni čet, či dokonce družstev.

Zdroj: SAM.govBI

Nahlásit chybu v článku


Související články

Starlink: Revoluční satelitní datová síť pro armádu

Americký vizionář Elon Musk a jeho společnost SpaceX začíná pomalu budovat revoluční gigantickou síť ...

Americké letectvo otestuje satelitní konstelaci Starlink od SpaceX

Americké letectvo 8. dubna provede velké cvičení s cílem otestovat budovaný systém řízení boje ABMS ...

Pentagon chce vlastní infračervený Starlink

Americká vojenská Agentura pro rozvoj vesmíru SDA (Space Development Agency) udělila firmám L3Harris ...

PREMIUM Starlink War: Satelity Elona Muska navádějí ukrajinské dělostřelectvo

Satelitní síť Starlink společnosti SpaceX tvoří páteř velení a řízení ukrajinských ozbrojených sil. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Tonotime
  12:42 09.10.2022

  Napadlo už niekoho, že za úspechmi Ukrajiny možno v nemalej miere poslúžilo úspešné rušenie Ruskej navigácie Glonass a podobne ??! Musková satelitná sieť Starlink výborne slúži ...Zobrazit celý příspěvek

  Napadlo už niekoho, že za úspechmi Ukrajiny možno v nemalej miere poslúžilo úspešné rušenie Ruskej navigácie Glonass a podobne ??!

  Musková satelitná sieť Starlink výborne slúži na odpútanie pozornosti. Pravda často krát prináša oveľa viac ako propaganda, blafovanie tajných a spol. Správy z Ukrajiny sú často krát skreslené u obidvoch strán konfliktu.
  Už bolo viacej vyjadrení, že v konflikte zlyhava Ruské letectvo a podobné! Asi ani tie ruské super rakety, či delostrelectvo nie sú tak spoľahlivo navádzané na ciele. Ale už sa Rusi niekoľko krát nachytali. Napríklad na začiatku invázie na jednom letisku bombardovali aj České cvičné lietadla, výborne videom komentované na
  www.kozmos.cz... ...
  . Tie Ukrajinské vojenské stíhačky boli rýchlo presunuté niekde inam . Ak sa medializujú schopnosti Ruska heckovať, rušiť aj GPS navigáciu najmä pri oficiálnych návštevách Putina v zahraničí, ja neviem prečo tak podceňovať schopnosti USA? Už sa pozabudlo čo vyzvonil Snowden, alebo na spojenectvu anglických hovoriacích krajin v špehovananiu sveta o čom písala aj Amnesty? Nech si niektorí nemyslia, že amíci nemaju technologie schopné rušiť asi 21 satelitov Ruského GLONASS, alebo nech ani veľmi nespochybňujú aj Ukrajinské vesmírne schopnosti, ktorí boli dlho veľkým spojencom Ruska. Ja Ukrajinu stále vnímam ako vesmirny vyspelejší štát.
  Asi celý pokus o rýchlu rusku inváziu stroskotal na narušení Ruských vojenských a špehovacich satelitov, ako napríklad Glonass a čím nerátali ani Putinovci. Ani ich super rakety nezasahovali tak spoľahlivo svoje navádzané ciele ako sa domnievali.
  Nech len Rusi skúsia zostreľovať, či nejako rušiť stovky satelitov Starlink, odpútajź si nielen svoje zdroje a pozornosť.
  Amíci sa v nejednom smere úspešne vyrovnali zbraňových technológiach Ruska, Číny, tak neviem prečo by sa nevyrovnali v technologiách rušenia vesmírnych navigácii a iných satelitov? Alebo nietorí myslia, že tento smer zaspali? A čo tak koordinácia s vyspelým vesmírny štátom a byvalym veľkým Ruským spojencom ako je Ukrajina?Skrýt celý příspěvek

 • Scay’Ger
  05:16 12.08.2022

  Pánové, starlink rozhodně vznikl jako projekt až poté, co litali Falcony 9 B2. Určitě nevznikly kvůli starlinku stejně jako SpaceX. V tomhle doporučuji alternativu kosmonautix.cz A ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, starlink rozhodně vznikl jako projekt až poté, co litali Falcony 9 B2. Určitě nevznikly kvůli starlinku stejně jako SpaceX. V tomhle doporučuji alternativu kosmonautix.cz A Falcony skutečně vznikly protože rusové neprodali motory, ale prvotní záměr bylo poslat na Mars rostlinu, kterou by žáci po světě sledovali jak roste a jak se jí daří.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   09:38 12.08.2022

   To byla epizoda. V USA bylo v 90. letech mnoho vesmírných vizionářů a velký vesmírný hype. A také frustrace, že lety do vesmíru technologicky zamrzly. Musk chtěl hned od začátku ...Zobrazit celý příspěvek

   To byla epizoda. V USA bylo v 90. letech mnoho vesmírných vizionářů a velký vesmírný hype. A také frustrace, že lety do vesmíru technologicky zamrzly. Musk chtěl hned od začátku dostat lidstvo na jiné planety a zachránit tak lidstvo. To byla v 90. letech jeho prvotní hybná myšlenka a cíl. Nezačalo to návštěvou Ruska.
   Vše od této myšlenky do dneška jsou předem promyšlené kroky, které k tomu měly vést. Včetně velké konstelace komunikačních satelitů na nízké oběžné dráze - zdroj financí pro cestu na Mars. Protože mu bylo naprosto jasné, že jen vynášením satelitů si dost peněz pro naplnění své životní mise (jo, je to ego-maniak) nevydělá.
   Vždyť podle Wikipedie již v roce 2004 SpaceX koupila satelitní společnost, která pracovala na přenesení internetu do vesmíru. Tedy ještě před startem Falconu 1.

   No a v USA, i Pentagonu a NASA, se našlo dost "velkých kluků", které přesvědčil, že se do něho vyplatí investovat miliardy dolarů. No a taky mimo jiné pochopili (pravda možná, až po úspěších Falconu 9), že Musk může skutečně vytvořit konstelaci tisíce komunikačních / průzkumných satelitů na nízké oběžné dráze, o což Pentagon usiloval už v 80. letech.Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  01:02 12.08.2022

  Starlink by nikdy agentury nepovolili, kdyby tam US Army neviděla svou příležitost na neomezený satcom...

  Starlink by nikdy agentury nepovolili, kdyby tam US Army neviděla svou příležitost na neomezený satcom...

  • Qaxi
   13:34 13.08.2022

   Ale houby...
   Stejné záměry má i Amazon nebo OneWeb.

   Ale houby...
   Stejné záměry má i Amazon nebo OneWeb.

   • Poly
    16:03 13.08.2022

    Starlink přišel mnohem později než některá konkurence. Ale pouze jako prozatím jediný dosáhl takových schopností.

    Starlink přišel mnohem později než některá konkurence. Ale pouze jako prozatím jediný dosáhl takových schopností.

 • xstandis
  19:19 11.08.2022

  Vzpomínám si, že v dnech předcházejících útoku na Ukrajinu jsem pozoroval na obloze úplné "reje" Starkinku během vypouštění. Říkám si wtf, to nám Elon pěkně zaneřádí výhled na ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzpomínám si, že v dnech předcházejících útoku na Ukrajinu jsem pozoroval na obloze úplné "reje" Starkinku během vypouštění. Říkám si wtf, to nám Elon pěkně zaneřádí výhled na oblohu s hvězdami...ale vidím, že to mělo svůj účel ;-)Skrýt celý příspěvek

 • Poly
  15:32 11.08.2022

  Už zbývá jen dodat elektromobilní řešení pro armádu a Elon se může směle označit jako zbrojař.

  Už zbývá jen dodat elektromobilní řešení pro armádu a Elon se může směle označit jako zbrojař.

  • Lars
   15:46 11.08.2022

   Nechci snižovat Elonovy zásluhy, ale Starlink a SpaceX byly podle mého od začátku skrytě vojenské projekty s tichou, ale velmi silnou podporou Pentagonu. Proto se z toho taky ...Zobrazit celý příspěvek

   Nechci snižovat Elonovy zásluhy, ale Starlink a SpaceX byly podle mého od začátku skrytě vojenské projekty s tichou, ale velmi silnou podporou Pentagonu. Proto se z toho taky Rogozin mohl posrat, ze Starlinku byli rusové úplně hotoví ještě dřív, než se to spustilo v pilotním režimu. Protože jestli se něco dá označit jako vojesnký gamechanger, tak je to tohle.Skrýt celý příspěvek

   • raven66
    17:25 11.08.2022

    Od zaciatku dostal SpaceX niekolko vladnych grantov, takze je to viac ako pravdepodobne.

    Od zaciatku dostal SpaceX niekolko vladnych grantov, takze je to viac ako pravdepodobne.

    • Poly
     17:56 11.08.2022

     Ale půjčky musel platit. V případy Tesly vidím snahu USA ustřihnout závislost na ropě a proto byli v poskytování úvěrů vstřícní. V případě SpaceX to vidím čistě na Elona. Kdyby ...Zobrazit celý příspěvek

     Ale půjčky musel platit. V případy Tesly vidím snahu USA ustřihnout závislost na ropě a proto byli v poskytování úvěrů vstřícní.

     V případě SpaceX to vidím čistě na Elona. Kdyby vláda skutečně chtěla aby lítal, tak ho podpoří. Jenže peněz bylo málo, a poslední testy po těch neúspěšných byl na krev. Buď to vyjde, nebo nebudou prachy. A ono to vyšlo.
     Časem v tom asi armáda vyčmuchala budoucnost a příležitost dát sbohem rusům. Tam mohlo dojít k cílené preferenci Falconů při vynášení vládních satelitů.Skrýt celý příspěvek

    • Náhodný kolemjdoucí
     18:16 11.08.2022

     Tak americká vláda je od počátku velký zákazník, navíc velkorysý zákazník.

     Tak americká vláda je od počátku velký zákazník, navíc velkorysý zákazník.

   • Roger
    17:48 11.08.2022

    Elon postavil fabriku na rakety a měla malý objem zakázek, tak vymyslel navazující projekt. Získal náklad pro vicepouzitelne rakety - rakety získaly punc spolehlivosti...

    Elon postavil fabriku na rakety a měla malý objem zakázek, tak vymyslel navazující projekt. Získal náklad pro vicepouzitelne rakety - rakety získaly punc spolehlivosti...

    • Jan Grohmann
     21:29 11.08.2022

     Podle mě postavil rakety kvůli Starlinkum. O Starlinkach věděl už před tím, než se do toho byznysu pustil.

     Podle mě postavil rakety kvůli Starlinkum. O Starlinkach věděl už před tím, než se do toho byznysu pustil.

     • Poly
      23:29 11.08.2022

      Falcony vznikly kvůli Starlinku, protože rusové byli vágní a neochotní prodat staré Dněpry.

      Falcony vznikly kvůli Starlinku, protože rusové byli vágní a neochotní prodat staré Dněpry.

     • Roger
      06:46 12.08.2022

      On chtěl původně jen par raket koupit od rusu a poslat někam družici asi na měsíc. Rusové se mu vysmáli nebo se ho pokusili natáhnout a tak začal vyvýjet vlastní ...Zobrazit celý příspěvek

      On chtěl původně jen par raket koupit od rusu a poslat někam družici asi na měsíc. Rusové se mu vysmáli nebo se ho pokusili natáhnout a tak začal vyvýjet vlastní rakety.
      edit:
      https://www.elonx.cz/historky-... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...