Americké letectvo nasadí střely JASSM-XR s doletem 1900 km
- 26. 2. 2020
- 42 komentářů
- Jan Grohmann
V roce 2021 firma Lockheed Martin začne s počáteční výrobou nejnovějšího modelu střely AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) s prodlouženým doletem. Nový model AGM-158D JASSM-XR (JASSM - Extreme Range) dokáže bodově zasáhnout cíl na vzdálenost až 1900 km.
Střely JASSM jsou klíčovou americkou leteckou zbraní dlouhého dosahu. Dolet základní verze JASSM se udává 370 km, výkonnější verze JASSM-ER přes 1000 km. Střela využívá technologie stealth, takže je obtížně zaměřitelná radiolokátory. Během letu se střela na cíl navádí pomocí satelitní a inerciální navigace, v konečné fázi pomocí infračervené naváděcí hlavice s automatickým rozpoznáváním cílů.
Průměrná jednotková cena střel JASSM a JASSM-ER pro fiskální rok 2021 je 1,26 milionu dolarů.
V současné době se počítá s výrobou až 10 000 střel JASSM a především JASSM-ER pro americké letectvo a námořnictvo. Stejně tak se počítá s výrobou až 410 odvozených protilodních střel LRASM (Long Range Anti-Ship Missiles). Jednotková cena LRASM pro fiskální rok 2021 dosáhla téměř čtyři miliony dolarů (pro letectvo).
Díky narůstající poptávce po zbraních dlouhého dosahu, výrobce střel, společnost Lockheed Martin, postaví v Alabamě nový výrobní závod o rozloze 20 900 metrů čtverečních. Výroba JASSM-ER v továrně začne v roce 2022. Po rozjetí výroby chce Pentagon ročně nakupovat 550 střel JASSM / JASSM-ER.
Test JASSM australského letectva
Po vyřazení střel s plochou dráhou letu AGM-86C/D CALCM (Conventional Air-Launched Cruise Missiles) v minulém roce zůstávají JASSM jedinou konveční střelou s plochou dráhou letu dlouhého dosahu v americkém letectvu. Původně se počítalo také s vývojem střely LRSO (Long-Range Stand-Off) s konvenční bojovou hlavicí. LRSO měla CALCM zastoupit po roce 2030. Vývoj konvenční LRSO ale v minulém roce skončil a dočkáme se tedy pouze jaderné LRSO.
Hlavní výhodou jaderné LRSO má být schopnost interního uložení v bombardérech B-21 Raider. LRSO nahradí jaderné střely s plochou dráhou letu AGM-86B ALCM, které stále zůstávají ve výzbroji amerického letectva.
Konvenční LRSO tedy nevznikne. Místo toho americké letectvo zavede střely s plochou dráhou letu s „extrémním doletem“ JASSM-XR, resp. AGM-158D. Počáteční experimentální výroba začne v příštím roce a první kusy AGM-158D americké letectvo převezme v roce 2024.
AGM-158D začala společnost Lockheed Martin vyvíjet v roce 2018. Střela vychází z verze AGM-158B JASSM-ER a bude plnit podobné úkoly ‒ konvenční údery na nejcennější, dobře chráněné cíle. Jde například o postavení protivzdušné obrany, systémy velení a řízení, komunikační centra, klíčové prvky infrastruktury atd.
Nakládka JASSM do bombardéru B-1B Lancer
Hlavním rysem AGM-158D je dolet 1900 km. Střela má mít hmotnost 2300 kg a doručit na cíl bojovou hlavici o hmotnosti 900 kg. V obou případech jde o dvojnásobné hodnoty oproti klasické JASSM
Střela získá nový stealth nátěr, vylepšená křídla, novou elektroniku, vylepšený systém navádění a nový přibližovací zapalovač. Všechna „elektronická“ vylepšení mají přinést lepší odolnost proti prostředkům elektronického boje. Vylepšení ale zvednou jednotkovou cenu na 1,5 milionu dolarů.
Nové střely nejdříve získají bombardéry B-1B Lancer. Později zřejmě i další nosiče střel JASSM, jako jsou bombardéry B-2 a B-52, nebo víceúčelové stíhačky F-15E a F-16.
Stojí za pozornost, že Ozbrojené síly Spojených států nemají jen nejkvalitnější zbraňové systémy, ale zejména každoročně investují miliardy dolarů do nákupu nejmodernější munice. Když u jiných členských zemí NATO se zásoby chytré munice počítají na desítky nebo maximálně stovky kusů, jak je ostatně vidět u JASSM, Pentagon každoročně nakupuje desítky tisíc kusů přesné munice.
Ostatně v roce 2019 americké letectvo v roce 2019 použilo 7423 kusů munice (různých typů) v Afghánistánu a 4729 kusů munice v Iráku a Sýrii. Jen v lednu 2020 již bylo použito 415 kusů munice v Afghánistánu a 68 kusů munice v Iráku a Sýrii.
Zdroj: Fligh Global, Air Force Mag
Související články
AGM-158A JASSM pro Polsko
Polská armáda pro své stíhačky F-16C/D Block 52+ objednala 40 střel s plochou drahou letu AGM-158A ...
- 22.09.2014
- 25 komentářů
- Jan Grohmann
JASSM-ER: Střely s doletem 900 km pro polské letectvo
Podle vojenského portálu Defence24 polské ministerstvo obrany podepíše do konce letošního roku s ...
- 27.10.2016
- 132 komentářů
- Jan Grohmann
Dodávky střel JASSM a JASSM-ER pro polské stíhačky F-16
V prosinci 2014 Varšava objednala první dávku amerických střel s plochou dráhou letu AGM-158A JASSM ...
- 13.11.2018
- 53 komentářů
- Jan Grohmann
Špičkové protilodní střely LRASM pro Austrálii
Americká agentura pro obrannou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) odsouhlasila ...
- 10.02.2020
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Osamocená střela nebude pro obranu lodí problémem, vždy bude lepší působit ve skupinách. Nikde jsem o tom nenašel zmínku, ale umí to swarm spolupráci ve více kusech střel?
Osamocená střela nebude pro obranu lodí problémem, vždy bude lepší působit ve skupinách. Nikde jsem o tom nenašel zmínku, ale umí to swarm spolupráci ve více kusech střel?
Umí. "If multiple LRASMs are inbound on the same target, their networked software allows them to time their terminal approach for a simultaneous swarming attack, helping them ...Zobrazit celý příspěvek
Umí.
"If multiple LRASMs are inbound on the same target, their networked software allows them to time their terminal approach for a simultaneous swarming attack, helping them oversaturate enemy defensive fire."Skrýt celý příspěvek
Dolet F-35C + tankovanie stealth lietadlom + XR a máme 5000-6500 km vzdialenosť útoku..
Akcia typu doolittle style aj 8000 km..
Toto je pecka..Dolet F-35C + tankovanie stealth lietadlom + XR a máme 5000-6500 km vzdialenosť útoku..
Akcia typu doolittle style aj 8000 km..
Toto je pecka..Gratulujem Usa k fantastickej zbrani. Zvlášt srandovné je porovnanie s Ruskom, ktoré ani nemá zavedenú kategóriu stealth missile a spolieha sa na morálne aj technicky zastaralé ...Zobrazit celý příspěvek
Gratulujem Usa k fantastickej zbrani. Zvlášt srandovné je porovnanie s Ruskom, ktoré ani nemá zavedenú kategóriu stealth missile a spolieha sa na morálne aj technicky zastaralé Kalibery...ktoré na zosieťovanom bojisku majú nulovú bojovú hodnotu.Skrýt celý příspěvek
Á pán je odborník. Ještě ale chudák neslyšel třeba o Ch101 s doletem 5500km a rcs 0.01m2
Á pán je odborník. Ještě ale chudák neslyšel třeba o Ch101 s doletem 5500km a rcs 0.01m2
Rusko ma stealth strelu v sluzbe od r. 2012 Kh-101/102 s doletom 3000 - 5000 km. Kalibre nie su moralne ani technicky zastarane, pretoze JASSM bola zavedena v 1998 a Kaliber sa ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko ma stealth strelu v sluzbe od r. 2012 Kh-101/102 s doletom 3000 - 5000 km.
Kalibre nie su moralne ani technicky zastarane, pretoze JASSM bola zavedena v 1998 a Kaliber sa zaviedol len o 3 roky skor. Kaliber ma dolet az do 2500 km, JASSM XR 1900 km. Protilodna varianta ma rychlost koncoveho utoku Mach 3 a roj takto rychlo utociacich striel nedava sancu na ich bezpecne zastavenie, aspon nie vsetkych.
Pomaly letiace strely ako JASSM, alebo LRASM kym sa dostanu k cielu budu znicene pomocou raketovej a kanonovej vyzbroje ovela lahsie. To ze LRASM je stealth neznamena, ze sa neda zachytit. CIWS stanice maju okrem radarov aj vlastne infracervene a televizne sledovanie cielov, a motor LRASM funguje tak, ze ho pohanaju horuce reaktivne plyny. Nejake zasadne znizenie teploty nemozno u striel cakat, lebo pre IRST systemy staci aj gradient zopar stupnov celzia oproti pozadiu. Teda systemy lode normalne uvidia LRASM cez den aj v noci. Na vacsiu vzdialenost sa o ne postaraju desiatky protirakiet, ak sa este priblizia, 30 mm rychlopalne kanony ich rozstrielaju za par sekund.
Kazda CIWS stanica automaticky sleduje a pali po 4 cieloch. Ruske a cinske lode su takymi superCIWS doslova napchate. USA nepocitali, ze by po nich niekto naozaj palil pri invaziach do malych krajin, preto im stacia 20mm Phalanx s 4500/min. , lietadlove lode ich maju bud 2, alebo 4 a to su len kanonove stanice bez rakiet. Najnovsi Ford ma ako poslednu obranu 3 x 20 mm kanony. Taky ucmudeny Kuznecov ma na svoju obranu 8 kanonovo raketovych stanic.
Dualne 30mm (ako ma A-10 thunderbolt) vodou chladene kanony , ale s rychlostou palby az 10-12000/min. Okrem tych 16 kanonov ma este 6 dalsich samostatnych 30mm kanonov. Jednu lod brani okrem rakiet 22(!) 30mm rychlopalnych kanonov.
Reakcny cas na prvy ciel su 6 sekund, kazdy dalsi 2 sekundy. Cina ma CIWS iba kanonove bez rakiet, ale jedenasthlavnovy 30 mm kanon pali tiez 12000/min. Zasoba municie kazdej CIWS stanice je cca na 19 cielov na kanony a 36 cielov na rakety.
Cez to nepreleti nic, hlavne nie pomale americke LRASM, co desiatky sekund tancuju na horizonte pred senzormi lode, praveky Harpoon je uz naozaj uplne mimo. Ked sa cez taku hradbu chcu USA prestrielat, musia vyrobit strely ovela rychlejsie a poslat ich naraz v roji, aby sa pomocou reakcnych casov zahltila obrana a nezostal na nic cas. Ten roj striel proti ruskej lodi ale bude musiet byt ovela vacsi ako proti americkej, lebo americke rakety su po A - iba podzvukove a po B - musia sa prebit cez obranu 8 x viac kanonov a aj to s projektilmi s 4 x vacsou hmotnostou a kinetickou energiou (ustovu rychlost maju rovnaku - 1100 m/s), kde na kill staci aj jeden zasah. Pri 20mm kanone bude treba tych projektilov na znicenie strely treba ovela viac... Hypersonicke strely by americanom pomohli, ale kedze prezivaju hypersonic gap, budu musiet upravit planovanie. V zapadnych mediach sa uplne bezne objavuju uvahy, ze velke lietadlove lode uz nie su schopne prezit vaznejsi konflikt s technologicky vyspelym protivnikom, dokonca cim dalej hrozi, ze vyspelu zbran moze pouzit aj ovela mensi stat. To by bola velka diera do americkeho sebavedomia..Skrýt celý příspěvekZaujímavý názor.. Jedna vec je mať 12000 nábojov za minútu, úplne iná vec je ich mať 12000 ks.. Američania používajú 20mm náboje práve kvôli tomu, že je ich možné niesť oveľa viac ...Zobrazit celý příspěvek
Zaujímavý názor..
Jedna vec je mať 12000 nábojov za minútu, úplne iná vec je ich mať 12000 ks..
Američania používajú 20mm náboje práve kvôli tomu, že je ich možné niesť oveľa viac kusov ako 30mm..
Pozri si prosím ťa váhu nábojov a porovnaj si to.. Hlavne keď americké lode majú väčší výtlak.. a majú viac miesta na muníciu..
Vlastné infračervené kamery, ale je možné rušiť.. a to zo stovky km vzdialených lietadiel, kde pri určitom počasí a výške cez irst nevidíš nič..
Hypersonické strely zapaľujú v svojom bezprostrednom okolí plazmu, vďaka obrovským rýchlostiach a preto ich nemáš ako osadiť číslami, kt. by vedeli lietadlovú loď zamerať.. ono aj Rusi avangard na videách ukazujú, že to tak bude.. ako prinútiš, aby lietadlová lod nezmenila kurz a rýchlosť plavby, aby si ho pomocou hypersonických striel zasiahol?
A zničiť lietadlovú loď zásahom 1 rakety, no veľmi úsmevné tvrdenie..Skrýt celý příspěvekŘekl bych, že se jedná o jiný přístup k překonávání PVO lodního svazu. SSSR/Rusko sází na co nejvyšší rychlost střel. Cenou za to jsou velké rozměry a váha střel. A proto jich lodě ...Zobrazit celý příspěvek
Řekl bych, že se jedná o jiný přístup k překonávání PVO lodního svazu. SSSR/Rusko sází na co nejvyšší rychlost střel. Cenou za to jsou velké rozměry a váha střel. A proto jich lodě mohou nést jen omezené množství - torpédoborce Soveremenyj jen 8 ks a i křižníky třídy Slava pouze 16 ks. Z toho plyne relativně malé množství útočících střel. To je problém hlavně dnes, kdy se ruské námořnictvo hodně zmenšilo a každá jeho flotila má k dispozici tak 3-4 použitelné velké hladinové lodě (fregata a vyšší). Navíc je otázkou, jak dobře funguje při tak vysoké rychlosti ˇ(= extrémním ohřevu hlavice střely´) naváděcí systém.
Američani sází na menší, jednodušší a pomalejší střely. Ale jsou levnější a torpédoborce třídy Burke nesou 56 Tomahavků. Teoreticky mohou výt všechny v protilodní variantě. V tom množství je snadné PVO protivníka zahltit. Že s tím Američani nemají problém, jasně ukázali v Sýrii, kdy v jediném demonstrativním úderu na poloprázdné letišti klidně odpálili přes 50 Tomahavků. Kolik by jich pak směřovalo na opravdu důležitý cíl typu Kuzněcov? U LRASM se k tomu ještě přidává stealth design a schopnost útočit na konkrétní místo na lodi ´ = mnohem větší pravděpodobnost, že jediná střela způsobí kritické poškození.
Porovnání CIWS je hezké, ale zase, rozdíl je v přístupu. US Navy v protiraketové obraně spoléhá spíš než na CIWS na střely ESSM.Skrýt celý příspěvekNa phalanx bych moc nespoléhal. Mám poměrně slušnou zkušenost s těmito systémy jako pozorovatel a měl jsem možnost se seznamit i s výsledky palby která dosahovala stěží 30% na 122 ...Zobrazit celý příspěvek
Na phalanx bych moc nespoléhal. Mám poměrně slušnou zkušenost s těmito systémy jako pozorovatel a měl jsem možnost se seznamit i s výsledky palby která dosahovala stěží 30% na 122 milimetrove střely. Doplnění munice cca 15 až 20 minut. Pri likvidaci cílů se používala taktika přehradné palby. Reakční doba kompletu někde kolem 5 vteřin což je famózní čas. Nedokážu přesně odhadnout účinnost systému na lodi kde balistiku ovlivňují další vlivy, jako pohyb lodě, vítr, a podobně. Rozhodně bych se na tento systém nespoléhal, hlavně když se budeme bavit o 2 systémech na.kazde straně lodě kdy jim při útoku z 3 a 9 hodiny znemožňují vést účinnější přehradnou palbu.Skrýt celý příspěvek
Technik Vid odpoveď StandaBlabol.. Predsa len rozmery starého onyxu sú 8900 dĺžka a priemer 700 mm.. Zirkon bude podľa mňa o čosi väčší aj keď nie o moc.. A teraz to porovnaj so ...Zobrazit celý příspěvek
Technik
Vid odpoveď StandaBlabol..
Predsa len rozmery starého onyxu sú 8900 dĺžka a priemer 700 mm..
Zirkon bude podľa mňa o čosi väčší aj keď nie o moc..
A teraz to porovnaj so 122 mm strelou, ktorá má 3000 mm dĺžku a priemer 122..
Celkovo je anti-ship missle vďaka 3 násobnej väčšej dĺžke a skoro 6 krát väčšej šírke rádovo väčšie teleso na zostrelenie ako 122mm strela, nemyslíš?..
Nemyslíš, že 30% úspešnosť sa významne zväčší?
Takže Phalanx bez problémov, svoje úlohy plní aj dnes na lodiach..
Pre ostatných Kapitáňov (teba sem technik nepočítam):
ESSM je nadzvuková strela (mach 4+), ktorú používajú na ochranu pred zirkonom - tým, že je oveľa menšia tak ich majú násobne viac ako 16 zirkonov, či koľko ich tam môžu vlastne naraz mať. Je to čisto obranná strela a po novom nebude prezrádzať polohu lode..
Takže pokrok v boji proti lodiam protivníka je to obrovský a tým pádom v dohľadnej dobe výrazne vzrastie schopnosť bojovať proti protivníkom amerického námorníctva na obrovské vzdialenosti bez prezrádzania polohy plavidla, kt. útok vykonalo..Skrýt celý příspěvekCo to meleš za nesmysly? Zirkon dosahuje ve střední a terminální fázi letu M7-9. Klasické kanonové CIWS jsou při této rychlosti nepoužitelné stejně jako ESSM. Proti hypersonickým ...Zobrazit celý příspěvek
Co to meleš za nesmysly? Zirkon dosahuje ve střední a terminální fázi letu M7-9. Klasické kanonové CIWS jsou při této rychlosti nepoužitelné stejně jako ESSM.
Proti hypersonickým střelám nad Mach 5 neexistuje v současné době žádná obrana.Skrýt celý příspěvekto strikehawk, zkusme zůstat u existujících zbraní. Zirkon je pořád ve fázi testování. Navíc podle posledních výroků ruských představitelů má blíže nespecifikované problémy a do ...Zobrazit celý příspěvek
to strikehawk,
zkusme zůstat u existujících zbraní. Zirkon je pořád ve fázi testování. Navíc podle posledních výroků ruských představitelů má blíže nespecifikované problémy a do výzbroje bude zaveden v "příštích letech".
Takže se, prosím, bavme o schopnostech současné lodní PVO proti SOUČASNÝM střelách. Až (jestli) Rusové někdy zavedou Zirkon, budou mít možná Američani už laserové PVO systémy...Skrýt celý příspěvekStrikehawk Prečoby essm letiace mach 4 nemohlo zasiahnúť strelu lietajúcu Max 7 alebo 9, hlavne keď proti 1 zirkónu vystrelíš kľudne aj 5 essm a zirkón letí oproti nim? To keď ...Zobrazit celý příspěvek
Strikehawk
Prečoby essm letiace mach 4 nemohlo zasiahnúť strelu lietajúcu Max 7 alebo 9, hlavne keď proti 1 zirkónu vystrelíš kľudne aj 5 essm a zirkón letí oproti nim?
To keď pôjdem 200 km/h autom oproti idúcemu autu kt. ide 100 km/h tak sa nemáme ako zraziť?
Veď zirkón potencionálne letí len 2x rýchlejšie ??? A keď zirkón poletí mach 9 zase problém so zapálenou plazmou a nevidí čo proti nemu ide..
Fyzika platí na každom bode zeme aj v Rusku aj v USA..Skrýt celý příspěvek
Pozor ... nesplietať dve veci .... protilodný a protizmený Kaliber. Dolet 2 500 km má protizemný podzvukový Kaliber proti statickým cieľom, protilodný nadzvukový má dolet 200-300 ...Zobrazit celý příspěvek
Pozor ... nesplietať dve veci .... protilodný a protizmený Kaliber.
Dolet 2 500 km má protizemný podzvukový Kaliber proti statickým cieľom, protilodný nadzvukový má dolet 200-300 km ... čiže pre tu prezentovanú americkú protilietadlovú strelu nie je súper ....Skrýt celý příspěvekto iste sa tyka americkych striel: protilodna podzvukova LRASM ma dosah 370 km, pozemna varianta JASSM ER ma 950 km, XR 1500 km. Ruske kalibre maju protizemny dosah 2500 km, ...Zobrazit celý příspěvek
to iste sa tyka americkych striel: protilodna podzvukova LRASM ma dosah 370 km, pozemna varianta JASSM ER ma 950 km, XR 1500 km.
Ruske kalibre maju protizemny dosah 2500 km, americke nie su pre ne superom.
Ruske protilodne strely ako P-270, Kh-31 su ramjety s Mach 3-4 a dosahom do 200 - 300 km, comu americke podzvukove nekonkuruju schopnostami a dosahom su podobne.
Velke sovietske raketove strely ako Bazalt, Granit, Vulkan, Kh-22 maju mach 3-4 a dosah 600 - 900 km.
Modernizovana Kh-32 je Mach 5, dosah 1000 km.
Moderne ramjet Oniks, Brahmos maju Mach 3 a dosah 600 km.
Tento rok zavadzany scramjet Zircon Mach 8, dosah 500-800 km.
Raketovy kinzal je v sluzbe od 2017, Mach 12, dosah 2000-3000 km.
Podzvukove Kh-35, Kh-59 maju dosah 300 -500 km.
LRASM je podzvukova a ma dosah podla DARPA do 370 km.
Ruska Bastion ma podobny dolet 350 km, ale rychlost ma skoro trojnasobnu.
Kh-59 je podzvukova ako LRASM, ale dosah ma az 550 km, teda americka strela jej konkurovat nemoze.
Ruske protilodne strely su niekolkonasobne vykonnejsie, je ich vela roznych typov a s dalsimi variantami. Americke su: doteraz totalne zastarana a nevykonna Harpoon a teraz novo vyvijana LRASM. Nadzvukovu, alebo dokonca hyperzvukovu nemaju ziadnu. LRASM nema priameho konkurenta u ruskych striel, pretoze vsetky su bud ramjety s Mach 3-5, alebo su podzvukove, ale s aj tak s ovela vacsim dosahom ako LRASM. Najslabsie vykony, podobne ako LRASM ma Kh-35, ale ta je zase vazi 500 kg oproti 2000 kg u LRASM, bojovu hlavicu ma ale tretinovu.Skrýt celý příspěvekTreba ale zaradiť veci do rámca. Rusi boli a sú nútený vyvíjať výkonné protilodné strely, lebo jednoducho nemajú palubné letectvo a nič iné im na boj s americkým námorníctvom ...Zobrazit celý příspěvek
Treba ale zaradiť veci do rámca.
Rusi boli a sú nútený vyvíjať výkonné protilodné strely, lebo jednoducho nemajú palubné letectvo a nič iné im na boj s americkým námorníctvom neostáva. Americké palubné letectvo je schopné kontrolovať vzdušný priestor stovky km od operačného zväzu lietadlových lodí.
Protilodné balistické rakety (Čína) či ramjety (Rusko) sú síce veľkými úspechmi v propagande a "lietadlové lode sa stávajú bezcennými" ... akurát som nevidel jedinú úspešný pokus zásahu pohyblivého cieľa týmito "zázračnými" zbraňami. To, že strela "úspešne lieta" či "dosahuje xy-machov" je úplne bezcenné pokým nič netrafí ..... lebo zrovna to navádzanie je najväčším problémom daných zbraní. To mimochodom platilo i za Sojuzu .... tá "flotila" výkonných protilodných striel bola odkázaná na navádzanie, ktoré nebol reálne schopný Sojuz zabezpečiť .... čiže tie "úžasné" dolety boli len čisto teoretické ...Skrýt celý příspěvek
To myslíš tu střelu, co v Sevastopolu při Navy Parade doletěla celých, eee teda, necelých 9 metru než se rozprskla? Nebo tu střelu, co při odpálení z lodi zfoukne z oken na můstku ...Zobrazit celý příspěvek
To myslíš tu střelu, co v Sevastopolu při Navy Parade doletěla celých, eee teda, necelých 9 metru než se rozprskla? Nebo tu střelu, co při odpálení z lodi zfoukne z oken na můstku stěrače a očoudí okna?Skrýt celý příspěvek
Poslední hit je střela, která vybuchne hned po startu a zamoří vlastní pobřeží radioaktivitou. Vytváří tak "no go" zónu pro případný protivníkův výsadek. Úspěšně ji loni otestovali ...Zobrazit celý příspěvek
Poslední hit je střela, která vybuchne hned po startu a zamoří vlastní pobřeží radioaktivitou. Vytváří tak "no go" zónu pro případný protivníkův výsadek. Úspěšně ji loni otestovali u Severodvinsku.Skrýt celý příspěvek
Nevíte náhodou někdo , zdali bude tuto střelu moci nést i F-35 ?
Nevíte náhodou někdo , zdali bude tuto střelu moci nést i F-35 ?
Interně nikoli. Externě tomu nic nebrání - naopak evidentně přesně spadá do limit externího zbraňového závěsníku. Ale protože to kryplí stealth, a naopak mají spoustu jiných ...Zobrazit celý příspěvek
Interně nikoli.
Externě tomu nic nebrání - naopak evidentně přesně spadá do limit externího zbraňového závěsníku.
Ale protože to kryplí stealth, a naopak mají spoustu jiných letadel, co je mohou nosit, tak bych očekával, že na certifikaci nebudou spěchat. Leda by ji koupil nějaký zahraniční zákazník, co vhodnější letadlo nemá.Skrýt celý příspěvek
Maju kopec času prezbrojit. V Syrii, Iraku a Afganistane je dobojovano.
Maju kopec času prezbrojit. V Syrii, Iraku a Afganistane je dobojovano.
Tak tak treba sa sustredit na cinu a rusko a ich mocenske chutky.
Tak tak treba sa sustredit na cinu a rusko a ich mocenske chutky.
No, už sa teším ako "uzbroja" Činu. :)
No, už sa teším ako "uzbroja" Činu. :)
Tak ako uzbrojili zssr s jeho neobmedzenymi nerastnymi zdrojmi ;)
Tak ako uzbrojili zssr s jeho neobmedzenymi nerastnymi zdrojmi ;)
V celosvetovom meritku strach z ruska nieje, je skor na smiech. Strach z neho ale je v regionoch s nim susediacich. Pobaltie, ukrajina, Polsko a aj my sme v jeho hladaciku.
V celosvetovom meritku strach z ruska nieje, je skor na smiech. Strach z neho ale je v regionoch s nim susediacich. Pobaltie, ukrajina, Polsko a aj my sme v jeho hladaciku.
A vlastne je to to najlepsie co sa moze stat. Je nacase aby USA a NATO prestali triestit svoje zdroje a schopnosti do nekonecnych drobnych konfliktov v krajinach ktire neprinesu ...Zobrazit celý příspěvek
A vlastne je to to najlepsie co sa moze stat. Je nacase aby USA a NATO prestali triestit svoje zdroje a schopnosti do nekonecnych drobnych konfliktov v krajinach ktire neprinesu ziadny geopoliticky zisk a konecne sa sustredia na udrzanie nadvlady "zapadnej" demokracie vo svete.Skrýt celý příspěvek
Len ako tu demokraciu rozsirit aj na vychod? Cina ma hlavne infrastrukturne projekty ukoncene, moze sa sustredit na vlastny rozvoj technologii. Postupne sa meni vdaka tomu na ...Zobrazit celý příspěvek
Len ako tu demokraciu rozsirit aj na vychod? Cina ma hlavne infrastrukturne projekty ukoncene, moze sa sustredit na vlastny rozvoj technologii. Postupne sa meni vdaka tomu na ekonomiku s primarne vnutornym trhom a klesa jej zavislost od exportu do konkurencnych krajin. Ustrky USA (a mocensky podriadenej Europy) zatial Cinania trpia, ale postupne budu k tomu motivovani slabsie. Cina sa nevrhne kvoli malej zlodejinke do vzajomneho znicenia s Ruskom. Tie zdroje a ich infrastruktura by boli rovnako znicene, preto nie je pre Cinu lepsie ziadny znicujuci konflikt s Ruskom nezacinat a bez starosti si tie zdroje kupit?
Nasledne po napadnuti Ruska by sa Cina ocitla ako protivnik USA v globalnej izolacii a USA by sa splnil vlhky sen o celosvetovej nadvlade, pricom sa jeho najvacsi geopoliticki rivali navzajom "samoznicili" :-). Si Tin Pching nie je pomateny ako Lukasenko a neobetuje vlastnu existenciu za kratkodoby maly zisk.Skrýt celý příspěvekNo hlavne sitiacia v cine je dlhodobo neudrzatelna. Docasne tvrdymi represiami a nasilim na vlastnom obyvatelstve ale dlhodobo nie. S rastom zivotnej urovne sa cinania stanu ...Zobrazit celý příspěvek
No hlavne sitiacia v cine je dlhodobo neudrzatelna. Docasne tvrdymi represiami a nasilim na vlastnom obyvatelstve ale dlhodobo nie. S rastom zivotnej urovne sa cinania stanu nezavislejsimi a budu ziadat urcitu mieru volnosti. Nemaju vyrueseny problem s moslimskou mensinou ani tibetom.
Za druhe nas cakaju konflikty a obrovske presuny kvoli klime. Podla modelov bude velka cast indie a aj ciny prakticky neobyvatelna. Kam pojdu stovky milionov obyvatelov? Najma ked sa sibir ocitne v miernom podmebnom pasme? Rusko prakticky vymiera a obrovske uzemia na vychode nebude schopne vojensky ani ekonomicky udrzat. Cinania maju uplne ine myslenie v tomto smere oni sa neponahlaju oni si pockaju. Ano ako pises pochybujem ze pojdu do otvoreneho konfliktu v dohladnom obdobi ale vychod ruska skor ci neskor ziskaju.Skrýt celý příspěvek
Je zajímavé, že běžná JASSM stojí skoro stejně jako klasický Tomahawk, přes aplikaci stealth technologie. Zato LRASM - vlastně jen protilodní verze stejné střely stojí 4x tolik.
Je zajímavé, že běžná JASSM stojí skoro stejně jako klasický Tomahawk, přes aplikaci stealth technologie. Zato LRASM - vlastně jen protilodní verze stejné střely stojí 4x tolik.
Protilodní střely mají podstatně sofistikovanější senzroy. Musí umět najít pohybující se loď, musí autonomně volit cíle atd. atd. Další věc je, že vypouštění ze sila vyžaduje ...Zobrazit celý příspěvek
Protilodní střely mají podstatně sofistikovanější senzroy. Musí umět najít pohybující se loď, musí autonomně volit cíle atd. atd. Další věc je, že vypouštění ze sila vyžaduje podstatně robustnější (a dražší) konstrukci.
Ale jestli to vysvětlí rozdíl ceny, člověk může jen hádat...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...