Americké letectvo otestuje satelitní konstelaci Starlink od SpaceX

Americké letectvo otestuje satelitní konstelaci Starlink od SpaceX
Satelity Starlink / SpaceX (Zvětšit)

Americké letectvo 8. dubna provede velké cvičení s cílem otestovat budovaný systém řízení boje ABMS (Advanced Battle Management System). Během cvičení ABMS využije satelitní konstelaci Starlink od společnosti SpaceX.

ABMS je budovaná datová architektura, která umožňuje propojení senzorů z nejrůznějších platforem ‒ ABMS umí v reálném čase zpracovat, třídit a vyhodnocovat záplavu informací a vytvářet z nich vizuálně přívětivý taktický obrázek bojiště. 

Letectvo v ABMS vidí náhradu za letoun E-8 Joint STARS (Joint Surveillance Target Attack Radar System), což je letoun pro velení a řízení bojových operací. E-8 umí najít, rozpoznat, sledovat a zaměřit pozemní cíle a předat tyto informace pomocí datalinku dalším jednotkám, ať už ve vzduchu, na moři nebo na souši.

Původně měly být E-8 nahrazeny 17 menšími stroji (biz-jety) v rámci projektu JSTARS recap. Letectvo ale program v roce 2018 ukončilo.

ABMS tedy není jediná platforma, ale jde o „počítačový“ nástroj schopný propojit různé bojové nebo průzkumné platformy (lodě, letadla, satelity, radary atd.). Přitom je jedno, zda patří letectvu, námořnictvu nebo pozemním silám, či se pohybují na moři, ve vzduchu, na zemi či ve vesmíru.

Nejedná se rozhodně o žádný snadný úkol. Ač to zní kontraintuitivně, spousta vojenských platforem mezi sebou nedokáže komunikovat. Odesílat si taktická data, nemluvíme samozřejmě o hlasové komunikaci, prozatím nedokáží letouny F-22A Raptor a F-35 Lightning II. Nicméně letectvo již experimentálně datové propojení F-22 a F-35 vyzkoušelo.

Letectvo o ABMS uvádí, že vyžaduje „takový software a algoritmy, aby umělá inteligence a strojové učení dokázali propočítat a propojit obrovské množství dat ze senzorů a jiných zdrojů s rychlostí a přesností dalece převyšující to, co je v současné době možné.“ Stejně tak je  pro ABMS nutné vylepšit používaný hardware, jako rádia, antény, datalinky a počítačové sítě.


Vypuštění satelitů Starlink

Jak ale přesně ABMS vypadá, a co bude umět, neví ani letectvo. Cílem je jednoduše propojit vše, co se dá. Letectvo v běžícím fiskálním roce 2020 vydá na projekt ABMS 185 milionů dolarů.

Letectvo poprvé ABMS otestovalo v prosinci 2019. Během testu byla detekována střela s plochou dráhou letu (simulovaná bezpilotní stíhačkou QF-16). Informace o cíli pak byly přes ABMS předány letounům F-22 a F-35 (od námořnictva i letectva), stejně tak torpédoborci USS Thomas Hudner a pozemním jednotkám s raketomety HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System).

„V ABMS jsme zašli tak daleko, že si uvědomujeme, že je to větší věc, než jen nahrazení schopností, kterou poskytuje JSTARS. Pokud uděláme ABMS správně, vybudujeme vojenský internet věcí. To je super vzrušující,“ řekl Will Roper, asistent tajemníka letectva pro akvizice, technologie a logistiku.

Právě konstelace Starlink může hrát ve vojenském internetu věcí klíčovou roli. Starlink je globální datová síť s tisíci nebo desítkami tisíc malých (superlevných) satelitů na různých oběžných drahách. Starlink slibuje vysokorychlostní a nízkolatentní připojení prakticky kdekoliv z povrchu Země nebo vesmíru. Firma SpaceX již prohlásila, že část přenosové kapacity vyhradí Pentagonu a zřejmě i americkým spojencům. 

Letectvo otestuje Starlink společně se systém ABMS 8. dubna během cvičení ve státech Arizona, Florida a Nové Mexiko. Součastí budou i ostré střelby za pomocí dronů a řízených střel. K přenosu dat pro tyto zbraně poslouží i Starlink. Do cvičení se zapojí složky vesmírného (U.S. Space Command) a strategického velitelství (U.S. Strategic Command). 


Starlink bude zřejmě nutností pro řízení dronů nové generace

Ve vojenském internetu věcí každý vojenský systém (a příslušné podsystémy), který dokáže pojmout příslušnou anténu, může být připojen k vysokorychlostní datové síti.

Každý systém tak může bez přerušení v reálném čase předávat informace o svém stavu (bojeschopnost, počet munice, palivo), fungovat jako senzor a vytvářet jeden ucelený obrázek bojiště nebo dostávat klíčové informace od jiných jednotek (například tank Abrams dostane radarový scan území z letadel F-35). 

System ABMS a datová síť Starlink bude také zřejmě nutností pro vývoj a zavádění bojových dronů zcela nové generace, jako je například XQ-58A Valkyrie

V současné době je na oběžné dráze 300 satelitů Starlink, start dalších 60 se očekává 14. března.

Zdroj: C4ISR, Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

US Space Corps: Militarizace vesmíru je otázkou času

Na webu War IS Boring autor MV “Coyote” Smith, bývalý plukovník amerického letectva a současný ...

Space Forces: Pentagon buduje vesmírné síly

Pentagon připravuje vznik Vesmírných sil (Space Force), šesté plnohodnotné složky Ozbrojených sil ...

Američané budují Vesmírné síly. Evropa ani Rusko nemají potřebné technologie

19. února 2019 podepsal prezident Donald Trump memorandum „Space Policy Directive-4: Establishment ...

Starlink: Revoluční satelitní datová síť pro armádu

Americký vizionář Elon Musk a jeho společnost SpaceX začíná pomalu budovat revoluční gigantickou síť ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Standa
    09:28 12.03.2020

    Trochu se obávám, že se z toho může stát legitimní vojenský cíl a při zničení nás trosky na O.D. vrátí zpět do 80 let. Na USA asi zatím nikdo útočit nebude, ale může to povzbudit ...Zobrazit celý příspěvek

    Trochu se obávám, že se z toho může stát legitimní vojenský cíl a při zničení nás trosky na O.D. vrátí zpět do 80 let. Na USA asi zatím nikdo útočit nebude, ale může to povzbudit další státy k militarizaci vesmíru.Skrýt celý příspěvek

  • JaHoDa
    13:08 11.03.2020

    Skynet se pomalu ale jistě blíží...

    Skynet se pomalu ale jistě blíží...

    • liberal shark
      13:46 11.03.2020

      To chystané datové propojení klíčových bojových systémů mně taky poněkud děsí. Ne že bych se tak bál vzpoury strojů, ale spíše z důvodu zabezpečení. Pokud nepřítel hackne jeden ...Zobrazit celý příspěvek

      To chystané datové propojení klíčových bojových systémů mně taky poněkud děsí. Ne že bych se tak bál vzpoury strojů, ale spíše z důvodu zabezpečení. Pokud nepřítel hackne jeden systém, může pak snáze vyřadit všechny.Skrýt celý příspěvek

    • shal
      00:28 12.03.2020

      Skynet neměl nic společného se satelitní konstalací.

      Skynet neměl nic společného se satelitní konstalací.

  • RiMr71
    12:40 11.03.2020

    Sorry, chapu ze se necim musite zivit, ale na mobilu je vas web skoro nepouzitelny, pul az 2/3 displeje prekryvaji reklamy, nez to clovek pozavira (co jde) tak se trikrat ...Zobrazit celý příspěvek

    Sorry, chapu ze se necim musite zivit, ale na mobilu je vas web skoro nepouzitelny, pul az 2/3 displeje prekryvaji reklamy, nez to clovek pozavira (co jde) tak se trikrat ukliknutim na "nahodou" male tlacitko zavrit dostane nekam kam nechce. Fakt peklo....!

    A k tematu, tech par set satelitu Starlinku uz tedy je v nejake omezene mire nad omezenym uzemim funkcni?Skrýt celý příspěvek

    • Marw
      13:13 11.03.2020

      RiMr - nainstaluj si Operu Mobile, ta ma celkom slusny adblocker. Nehovorim, ze ho mas mat stale zapnuty, sam sa snazim na mojich oblubenych weboch neblokovat reklamu kym to nie je ...Zobrazit celý příspěvek

      RiMr - nainstaluj si Operu Mobile, ta ma celkom slusny adblocker. Nehovorim, ze ho mas mat stale zapnuty, sam sa snazim na mojich oblubenych weboch neblokovat reklamu kym to nie je nutne. Ale ak sa uz nevies dostat k obsahu tak je to celkom pohodlne riesenie, ktore mozes podla potreby zapnut/vypnut.

      Mne okrem toho este casto pomaha aj moznost nechat si zobrazit stranku vo verzii pre PC. Casto sa na nej da zorientovat lepsie ako na "optimalizovanej" mobilnej verzii.

      PS: sorry za off-topic.Skrýt celý příspěvek

    • tomtom
      13:18 11.03.2020

      Ano, už jsou funkční. https://www.elonx.cz/vse-o-kon...

      Ano, už jsou funkční. https://www.elonx.cz/vse-o-kon...

Načítám diskuzi...