Americké letectvo opět poptává stíhačky F-16 Fighting Falcon

-
29. 1. 2021
-
193 komentářů
-
Jan Grohmann
Americké letectvo (USAF) zvažuje nákup nejnovějších verzí víceúčelových nadzvukových taktických letadel čtvrté generace F-16 Fighting Falcon. Poslední F-16 přitom letectvo objednalo před 20 lety. Nákup F-16 zapadá do širší snahy USAF revidovat nákup stealth letadel páté generace F-35A Lightning II.
USAF v rámci nově ustavené kanceláře AFWIC (Air Force Warfighting Integration Capability) pracuje na revizi svého portfolia taktických letadel. Kancelář AFWIC při návrhu revize vychází z nedávno přijaté americké Národní obranné strategie NDS (National Defense Strategy). NDS jasně definuje Rusko a Čínu jako hlavní mocenské vyzyvatele Spojených států.
Kancelář AFWIC na konci roku 2018 přijala cestovní mapu popisující budoucí podobu flotily taktických letadel USAF. Cestovní mapa počítá s „válkou velmocí“, při které bude hlavním úkolem F-35A přiblížit se na dotyk k nepřátelské oblasti a odpálit dvě stealth střely AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missiles). Následně dojde k hromadnému odpalu střel JASSM z letounů F-15EX.
V případě protivzdušné obrany a ochrany kontinentálních Spojených států podle návrhu AFWIC dobře poslouží nejen F-35A, ale také F-15EX a nejnovější verze F-16.
AFWIC proto doporučuje USAF nakoupit pouze 1050 místo původních 1763 F-35A. Ušetřené peníze pak nasměrovat nejen do nákupu F-15EX a F-16, ale také do nové generace výkonných proudových dronů a letadel šesté generace.
F-15EX; větší foto / Boeing
Letectvo drony vybavené prvky umělé inteligence (vyvíjené v rámci programu Skyborg) hodlá nasadit jako robotická vedená letadla (loyal wingmans), jako samostatné výkonné proudové bojové drony UCAV (Unmanned Combat Aerial Vehicle) nebo v rámci výcviku jako cvičné nepřátelské stroje. Nasazení dronů společně s výcvikem na bázi rozšířené reality může USAF ve výcviku ročně ušetřit stovky milionů dolarů.
Letectvo prozatím závazně objednalo 451 F-35A a očekává se nákup 48 až 60 F-35A ročně. USAF tedy bude odebírat F-35A od firmy Lockheed Martin minimálně ještě deset let.
V každém případě USAF již objednalo prvních osm F-15EX a celkově hodlá získat 144 těchto strojů. F-15EX nahradí již zcela zastaralé a „neservisovatelné“ F-15 C/D Eagle. Letouny F-15EX poslouží jako překlenovací stroje do příchodu stíhačky šesté generace NGAD (Next-Generation Air Dominance). Výhodou F-15EX je mimo jiné velká nosnost středového závěsníku, což lze využít k nesení nové generace výkonných hypersonických střel.
Demonstrátor NGAD již podnikl první letecké zkoušky a podle portálu Aviation Week lze sériovou výrobu rozběhnout v roce 2026. Bleskový vývoj je možný díky „digitálnímu inženýrství“, ve kterém kompletní vývoj a testování letadla probíhá ve virtuálním prostředí za využití strojového učení. Takto lze ušetřit roky vývoje. Navíc NGAD nebude víceúčelový (tedy velmi drahý) stroj jako F-35. Spíše se počítá se společným působením více typů pilotovaných a nepilotovaných letounů, přičemž každý stroj ponese úzce zaměřené senzory a zbraně. Některé verze NGAD tak mohou být určeny výhradně k vedení boje vzduch-vzduch a na pozemní cíle mohou ze zadních pozic útočit například F-15EX.
Letouny F-16 se od roku 2019 vyrábí v Greenville, Jižní Karolína
USAF stále provozuje 783 jednomístných F-16C a 151 dvoumístných F-16D. Kromě toho v provozu je stále 232 F-16C/D Block 25/30 nakoupených v 80. letech. K náhradě těchto nejstarších F-16 dojde mezi roky 2024 až 2027. Podle kanceláře AFWIC se nabízí nejnovější verze F-16 či dokonce stíhací verze cvičného letoun Boeing T-7 – tedy jakási obdoba F-5 pro 21. století.
Zavedení nejnovějších modelů letadel čtvrté generace umožní rychlou a levnou (oproti nákupu F-35A) obnovu stárnoucí flotily bojových letadel a udrží v provozu dostatečný počet aktivních stíhacích letek USAF.
Výsledek revize má být znám v letošním roce. Zásadním se stane upřesnění počtu nakupovaných F-35A. Ač je to k nevíře, F-35 je již 20 roků stará konstrukce. Navíc prapůvod F-35 lze vysledovat do období Studené války, kdy se počítalo s klasickou frontovou válkou v Evropě. Nyní USAF ale potřebuje spíše taktický letoun s velkým doletem a zbraněmi dlouhého dosahu, který dokáže operovat nad vodami Tichého oceánu. USAF tak může F-35A úspěšně nasadit v Evropě, ale proti Číně potřebuje úplně jiný typ taktického letadla.
F-21 pro Indii
Program F-35 ale vyvolává v USAF neutuchající frustrace, zejména kvůli obrovským provozním nákladům (nyní cca 40 000 dolarů za letovou hodinu), přetrvávajícím chybám a nízké nasaditelnosti. 14. ledna dokonce tehdejší ministr obrany Christopher Miller vyjádřil nad F-35 hluboké rozčarování a celý program označil (jak uvádí Steve Trimble v Aviation Week) jako „piece of shit” (překlad necháme na čtenářích). Jednoduše řečeno – USAF nemá peníze na provoz tak velkého počtu F-35.
Aerodynamická koncepce F-16 je sice 50 let stará, ale letoun je neustále modernizován. Lockheed Martin díky zahraničním objednávkám udržuje F-16 na špičkové úrovní. F-16 má mimo jiné špičkový radiolokátor APG-83 nebo antikolizní systém Auto GCAS (Automatic Ground Collision Avoidance System), který již zachránil několik pilotů a letadel. Piloti F-16 mohou také používat přilbu s průhledovým displejem JHMCS II (Joint Helmet Mounted Cueing System II).
Pokud USAF F-16 nakoupí, půjde zřejmě o dále vylepšené verze posledního modelu F-16 Block 70/72, případně dále rozpracovanou verzi F-21 nabízenou Indii – „indická F-16“ má například jeden velký displej v kokpitu, tankovací nástavec ukrytý v konformní nádrži a výrazně větší „hřbet“ s další palubní elektronikou.
Podle kanceláře AFWIC si USAF ve výsledku může objednat čtyři různé stíhače – F-35A, F-15EX, F-16 Block 70/72 a NGAD – a přitom pokračovat v provozu F-22 a A-10.
Zdroj: The Drive, Aviation Week, 2
Související články
Legenda pokračuje: Stíhačky F-16 čeká zářná budoucnost
I přes příchozí stíhačku páté generace F-35 Lightning II pro mnoho zemí zůstane hlavním bojovým ...
-
14.07.2016
-
28 komentářů
-
Jan Grohmann
Proti Číně: Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Tchaj-wan
Před několika dny z letecké základny nedaleko tchajwanského města Tchaj-čung odstartovala první ...
-
30.08.2018
-
46 komentářů
-
Jan Grohmann
Smlouva podepsána. Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72
Slovensko včera podepsalo se Spojenými státy smlouvu o pořízení 14 kusů víceúčelových stíhaček F-16 ...
-
13.12.2018
-
464 komentářů
-
Jan Grohmann
Americká stíhačka F-21 pro indické letectvo
Indie se opět v rámci nového programu MMRCA 2.0 (Medium Multi-Role Combat Aircraft 2.0) snaží ...
-
20.02.2019
-
43 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
A India sa mimo FA-18 pre námorníctvo a F-16/F-21 začala zaujímať i o F-15EX ....
http://www.indiandefensenews.i...A India sa mimo FA-18 pre námorníctvo a F-16/F-21 začala zaujímať i o F-15EX ....
http://www.indiandefensenews.i...je to logický krok, souvisí to zřejmě s vývojem vysoce sofistikované a mnohovrstevnaté protivzdušné obrany s centrálním informačním a řídícím systémem - pokud je na nějakém území ...Zobrazit celý příspěvek
je to logický krok, souvisí to zřejmě s vývojem vysoce sofistikované a mnohovrstevnaté protivzdušné obrany s centrálním informačním a řídícím systémem - pokud je na nějakém území nebo prostoru rozmístěna jsou pro ni neviditelná letadla viditelná a data lze poslat jakémukoli stihači - proto nad vlastním územím klidně 4.generace s vyspělou elektronikou, navíc "neviditelnost" poněkud omezuje manévrovací schopnosti, jenže vývoj a postavení takové obrany si ve světě může dovolit málokdoSkrýt celý příspěvek
On hlavně není důvod u tak velkého letectva k nahrazení celé flotily letadel. Vždy bude výhodnější prolomit obranu prvosledovými jednotkami, které jsou náročnější na servis i ...Zobrazit celý příspěvek
On hlavně není důvod u tak velkého letectva k nahrazení celé flotily letadel. Vždy bude výhodnější prolomit obranu prvosledovými jednotkami, které jsou náročnější na servis i dražší provoz a další operace vést primárně s levnější, jednodušší technikou, kterou budou prvosledové jednotky už jen podporovat. Izrael to ostatně vidí úplně stejně.Skrýt celý příspěvek
Nič z toho čo ste napísal/naznačil nie je pravda.. nech je centrálny informačný systém akokoľvek veľký a výkonný ten sám o sebe neodhalí ani dvojplošník.. tento systém Vám pomáha ...Zobrazit celý příspěvek
Nič z toho čo ste napísal/naznačil nie je pravda..
nech je centrálny informačný systém akokoľvek veľký a výkonný ten sám o sebe neodhalí ani dvojplošník..
tento systém Vám pomáha spracovávať dáta z rôznych typov "radarov"..
Radari dokážu odhaľovať stealth lietadlá - a existuje niekoľko druhov..
rozlišujeme ich v zásade na 2 druhy:
strelecký (aktívny) = ten vie, kde sa nachádza lietadlo, akou rýchlosťou a smerom ide a v akej výške - odhady odborníkov sú, že stealth lietadlo vidno na takomto radare cca 32-80km od neho podľa toho akým spôsobom je lietadlo natočené voči radaru..
F-35 má spike manažment - ten reálne zachytáva strelecké radary, určuje ich polohu a natáča automaticky lietadlo voči radaru tak, aby pilot nemusel sám robiť korekcie - dokonca ukazuje pilotovy "cestu " - teda mu určí trasu kadiaľ a akým spôsobom ma letieť..
F-35 má vo výzbroji SDB II (cca o 2-3 roky príde do výzbroje, testuje sa však už dnes) - dokáže zasiahnuť cieľ na 80km pohybujúci a 100 pevne stojací, VB má dokonca raketu podobnej velikosti schopnú zasiahnuť pohybujúci sa cieľ na cca 120km vzdialenosť (bude sa zavádzať do F-35).Do F-35 sa zmestí 8, výhľadovo 12 takýchto bômb..
Prehľadový: určí len približnú polohu lietadla - prakticky tieto radary nevedia povedať informáciu o výške v ktorej letí lietadlo a nedokážu povedať ani to či letí 1 alebo 3 lietadlá ak letia v tesnej formácií.. taktiž majú problém s určením smeru - musí ich byť viac zosieťovaných do 1 veliteľského systému a i napriek tomu to nie je presné.. majú problém hlavne vtedy ak lietadlo jemne mení smer..
Reálne tento radar slúži na to - aha v tomto sektore je niečo, nevieme čo ani koľko, letí to cca týmto smerom - pošlime tam lietadlo sa na to pozrieť..
Tieto radary vedia teoreticky odhaliť stealth lietadlo - samozrejme aj v pásme L-band čo je charakteristické pre tieto radary (využívajú sa aj iné pásma samozrejme) sa po postavení F-35 zistilo, že má čiastočné stealth chrakteristiky aj keď sa nepočítalo s nimi..
Blízka budúcnosť 5-10 rokov (podľa plánu 5, ale vieme ako dopadajú plány)
Keďže však existuje radar, existuje aj protiopatrenie - Growler a čiastočne aj f-35 vedia (budú vedieť) rušiť tento druh radarov - takže výsledok bude - niekto nás v tomto obrovskom sektore ruší.. nevieme kto a hlavne absolútne nevieme kvôli čomu nás rušia.. a ak zistíme kto nás ruší tak pôjdeme po ňom len si musíme dávať pozor, že niekto niekde v tom sektore okrem Growleru je..
reálne nikto nemá dnes centrálny informačný systém a riadiaci systém, ktorý by nejakým významným spôsobom vylepšoval výkon PVO nad rámec systémov ktoré sa nachádzajú v beprostrednej blízkosti samotného radaru - toto síce netvrdíte, len pre úplnosť to sem dám..
Američania, Rusko a Čína samozrejme podobný systém budujú a skúšajú,ale reálne dnes neexistuje odladený a zavedený systém..
Neviditeľnosť omedzuje manévrovateľnosť???
To ste na to ako prišli?
Reálne F-35 je manévrovateľnejšia ako F-16 a dokonca lepšia či porovnateľne ako F-18..
F-15 niektoré verzie sú na tom lepšie a niektoré zase nie - podľa toho čo má reálne stíhačka na sebe naložené..
Toto sú reálne fakty z bojových skúšiek - red flag - nie dohady od stola..Skrýt celý příspěvekSnůška nepravd: "pokud je na nějakém území nebo prostoru rozmístěna jsou pro ni neviditelná letadla viditelná" To je takové zjednodušení, až je to lež. Dlouhovlné radary mohou ...Zobrazit celý příspěvek
Snůška nepravd:
"pokud je na nějakém území nebo prostoru rozmístěna jsou pro ni neviditelná letadla viditelná"
To je takové zjednodušení, až je to lež. Dlouhovlné radary mohou stealth letadla odhalit na delší vzdálenost, pořád ale na podstatně menší vzdálenost, než klasická. Navíc takové radary jsou velmi zranitelné.
" navíc "neviditelnost" poněkud omezuje manévrovací schopnosti"
F-35 je v mnoha ohledech manévrovatelnější než vyzbrojená F-16 (např. dosažitelný AoA je nebe a dudy).Skrýt celý příspěvekLogik, zkus se řídit ty sám svýma poučkama ohledně konverzace na netu, takhle to vypadá, že máš vážně nějaký problém. Nejsem pro tebe hrozba, jo, třeba jseš tady znám a máš tady ...Zobrazit celý příspěvek
Logik,
zkus se řídit ty sám svýma poučkama ohledně konverzace na netu, takhle to vypadá, že máš vážně nějaký problém.
Nejsem pro tebe hrozba, jo, třeba jseš tady znám a máš tady svoji suitu, a tak chceš být macho. Tak ještě jednou, jseš mě zhruba ukradenej, tak piš k věci, tví fanbojové tě budou mít stejně rádi. Tímto končím s tebou debatu, nebudu odpovídat na tvé výlevy a piš k věci, pokud se chceš bavit.Skrýt celý příspěvekNejsi nějakej vztahovačnej? Tendle příspěvek vůbec nebyl reakcí na Tebe. Nebo tady máš doublenick? A co konkrétně se Ti na mém příspěvku nelíbí? Ty snad furt tvrdíš, že F-16 je ...Zobrazit celý příspěvek
Nejsi nějakej vztahovačnej? Tendle příspěvek vůbec nebyl reakcí na Tebe. Nebo tady máš doublenick?
A co konkrétně se Ti na mém příspěvku nelíbí? Ty snad furt tvrdíš, že F-16 je manévrovatelnější než F-35 - i poté, co jsme to probrali níže? Nebo tvrdíš, že existují nějaké zázračné radary, které popírají fyziku?Skrýt celý příspěvek
to že neviditelnost omezuje manévrovací schopnosti platilo tak možná pro F-117. "Neviditelná" F-22 smázne na krátkou vzdálenost prakticky vše co lítá.
to že neviditelnost omezuje manévrovací schopnosti platilo tak možná pro F-117. "Neviditelná" F-22 smázne na krátkou vzdálenost prakticky vše co lítá.
Skelet, myslíte dogfight/knifefight ? Tam je ale síla ostatních letadel taky, Raptora dokáží sestřelovat starší letadla, jako třeba F-15 nebo F-16 a správný pilot Raptoru nepůjde ...Zobrazit celý příspěvek
Skelet, myslíte dogfight/knifefight ? Tam je ale síla ostatních letadel taky, Raptora dokáží sestřelovat starší letadla, jako třeba F-15 nebo F-16 a správný pilot Raptoru nepůjde do takového rizika a využije BVRSkrýt celý příspěvek
Máš pravdu, že pro jakékoli 5. gen éro je zbytečné jit do dogfightu, kde se jeho výhody stírají. To ale nic nemění na podstatě argumentu, že F-22 je jeden z nejlepších ...Zobrazit celý příspěvek
Máš pravdu, že pro jakékoli 5. gen éro je zbytečné jit do dogfightu, kde se jeho výhody stírají.
To ale nic nemění na podstatě argumentu, že F-22 je jeden z nejlepších dogfighterů, tedy že stealth letadlo nijak podstatně nekriplí.Skrýt celý příspěvekLogik,
to nikde nepíši, jenom uvádím, na pro mě přesnější míru že i F-22 se dá sestřelit v manévrovém boji. Ale jako stroj má výborné předoklady obstát i zde. Stealth nestealth.Logik,
to nikde nepíši, jenom uvádím, na pro mě přesnější míru že i F-22 se dá sestřelit v manévrovém boji. Ale jako stroj má výborné předoklady obstát i zde. Stealth nestealth.Lightray: Začínáš mě přesvědčovat, že to fakt nehraješ.... no, což je vlastně lepší. Skelet popíral zdenovo lež, že stealth nějak omezuje manévrovací schopnosti. Tvoje replika, že ...Zobrazit celý příspěvek
Lightray:
Začínáš mě přesvědčovat, že to fakt nehraješ.... no, což je vlastně lepší.
Skelet popíral zdenovo lež, že stealth nějak omezuje manévrovací schopnosti. Tvoje replika, že F-22 jde sestřelit, s tématem threadu prostě nesouvisí, i když se třeba postavíš na hlavu a budeš dělat primitivní hloupé vtipy.Skrýt celý příspěvek
Logiku, ty máš opravdu nějaký problém ? Nech to na ostatních co si myslí. Zopakuji to, F-22 může padnout se starší generací ve WVR. Klidně nepiš nic, však nemusíš odpovídat na ...Zobrazit celý příspěvek
Logiku, ty máš opravdu nějaký problém ?
Nech to na ostatních co si myslí.
Zopakuji to, F-22 může padnout se starší generací ve WVR. Klidně nepiš nic, však nemusíš odpovídat na každý můj žblebt, ne ?Skrýt celý příspěvekKlidně můžeš zopakovat třeba stokrát. Nebo zopakovat nějakou jinou offtopic věc, třeba to, že Země se otáčí kolem slunce. To, že Tvoje tvrzení je offtopic k tomu, co tvrdil Skelet ...Zobrazit celý příspěvek
Klidně můžeš zopakovat třeba stokrát. Nebo zopakovat nějakou jinou offtopic věc,
třeba to, že Země se otáčí kolem slunce. To, že Tvoje tvrzení je offtopic k tomu, co tvrdil Skelet tím nijak nezměníš - Tebou udaný fakt prostě nijak není ve sporu s tím, co tvrdil Skelet.
Pokud tedy tímto offtopicem Skeletovo tvrzení zpochybňuješ, cituji: "Tam je ALE", tak jde o jeden z typických argumentačních faulů.
PS: A problém nemám. Jen prostě poznám agumentační faul a nemám rád jak samotný faul, tak lidi, které je používají a ještě když se jim na to přijde, tak místo, co by se omluvily, tak začnou bejt v diskusi agresivní.Skrýt celý příspěvek
Projekt EFA na svým začátku též budil nadšení a dnes první Tranche je předražená zlost. To samé bude ˇÁčko zde nedotknutelné 35tky. Sliby o nižších nákladech jsem snad už slyšel ...Zobrazit celý příspěvek
Projekt EFA na svým začátku též budil nadšení a dnes první Tranche je předražená zlost. To samé bude ˇÁčko zde nedotknutelné 35tky. Sliby o nižších nákladech jsem snad už slyšel milionkrát a pravda vždy ukáže opak.
Doufám, že naše stále chudá armáda, které se taky stále slibuje zachová přízeň 39tce. Ver. E jí bude slušet, bude totiž létat.Skrýt celý příspěvekAno, první tranche EFT byl problém. Stejnětak má USAF problém s F-35kami z prvních LRIPů, ty na tom jsou opravdu podobně. Zbytek je ovšem již jen Tvé demagogické překrucování: ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, první tranche EFT byl problém. Stejnětak má USAF problém s F-35kami z prvních LRIPů, ty na tom jsou opravdu podobně.
Zbytek je ovšem již jen Tvé demagogické překrucování:
1) F-35 se vyrobilo více, než všech EFT za celou dobu výroby, a F-35 block 4 oproti prvním LRIPům úplně stejně, jako EFT
2) Naopak, Gripen E není žádná verze. Gripen E je jiné letadlo, než Gripen C, není tedy čemu zachovávat "přízeň". A btw. Gripen E bude pravděpodobně dražší, než F-35.
3) A už jako třešnička na dortu je, že neumíš Česky, a tak tvoje nesmyslná poznámka o létání vyznívá tak, že E čko bude létat oproti Cčku, nikoli proti F-35.... :-)Skrýt celý příspěvekOd konce, píšu hrozně, to uznávám. Vždycky se dá psát o jiném letadle i v případě EF-2000 Tr. 1,2 a 3. Vše ale vychází z jednoho modelu. A zpět k F-35, náklady na provoz, stačí ...Zobrazit celý příspěvek
Od konce, píšu hrozně, to uznávám.
Vždycky se dá psát o jiném letadle i v případě EF-2000 Tr. 1,2 a 3. Vše ale vychází z jednoho modelu.
A zpět k F-35, náklady na provoz, stačí si pročíst článek. Dle čeho soudíš, že náklady v případě nového Gripenu budou vyšší? Když už si mě s chutí dobíráš, chci znát důvod tvýho pocitu.Skrýt celý příspěvek"naše stále chudá armáda, které se taky stále slibuje zachová přízeň 39tce. Ver. E jí bude slušet, bude totiž létat." ...sorry jako, ale to jsou strašné bláboly. Když píšeš, že ...Zobrazit celý příspěvek
"naše stále chudá armáda, které se taky stále slibuje zachová přízeň 39tce. Ver. E jí bude slušet, bude totiž létat."
...sorry jako, ale to jsou strašné bláboly. Když píšeš, že "éčko" Gripena bude pro chudé země, tak to bys hlavně TY měl dokázat, že je éčko levnější jak pořizovací cenou tak reálnými provozními náklady než F-35. Hidně štěstí při tom dokazování cen éčka...
A ten žblebt, že éčko bude na rozdíl od F-35 létat.... kolik že to v současností létá "éček" a kolik F-35? Kolik éček a kolik F-35 má za sebou už reálného bojového nasazení? A kolik bude F-35 po světě létat a u kolika letectev až éčko bude zařazované do výzbroje "aspoň někde"?
...prostě všichni včetně Izraele a mnoha států NATO jsou tupí, jen ty jsi letadlo... vlastně Gripen...Skrýt celý příspěvekTak si tu sněte o stroji Lightning II, jen si rozpočet domácí armády srovnej se zeměmi, které jej kupují. Uvidíme, jak zde dopadne "náhrada" současných strojů. Já sice doufám, že ...Zobrazit celý příspěvek
Tak si tu sněte o stroji Lightning II, jen si rozpočet domácí armády srovnej se zeměmi, které jej kupují. Uvidíme, jak zde dopadne "náhrada" současných strojů. Já sice doufám, že vyhraje rozumná cesta, ale nejen v této zemi dost často vítězí emoce. O výrazně nížších provozních nákladech 35tky jsem už četl km řádků a pravda?Skrýt celý příspěvek
No moment, to vy pisete ze ecko bude nasi armade sluset. Tak podle toho co jste napsal to znamena, ze je podle vas ecko levnejsi (resp. bude) a ja se vas ptal, jak jste na to ...Zobrazit celý příspěvek
No moment, to vy pisete ze ecko bude nasi armade sluset. Tak podle toho co jste napsal to znamena, ze je podle vas ecko levnejsi (resp. bude) a ja se vas ptal, jak jste na to prisel.
Vy kupujete (skoro jiste) draha a malo rozsirena letadla, ja ne...Skrýt celý příspěvekGrip E bude tedy dražší než F-35? Proto USAF vede úvahu, že drahá 5G letadla doplní o generaci starší? Aby si připlatil?! Sice doplním, že vím, že nepořizuje mnou zmiňované 39tky. ...Zobrazit celý příspěvek
Grip E bude tedy dražší než F-35? Proto USAF vede úvahu, že drahá 5G letadla doplní o generaci starší? Aby si připlatil?! Sice doplním, že vím, že nepořizuje mnou zmiňované 39tky. Ovšem i malovýroba letounu s ménšími výkony a "bežnější RCS se dle mého nemůže rovnat ceně něčeho opačnýho. Cena provozu se dle mýho už vůbec nedá srovnat.
Myslím si, že máte svoji silnou víru a tak si mohu psát co chci.Skrýt celý příspěvekUSAF si opravdu připlatí, protože původní plán byl nahradit ty 4.gen za 5.gen. Ted si mezi to vložily další 4.gen ( 4.gen > 4.gen > 5.gen). Připlatí si méně, než kdyby dále ...Zobrazit celý příspěvek
USAF si opravdu připlatí, protože původní plán byl nahradit ty 4.gen za 5.gen.
Ted si mezi to vložily další 4.gen ( 4.gen > 4.gen > 5.gen).
Připlatí si méně, než kdyby dále provozovali ty staré 4.gen! V tom je ta úspora.Skrýt celý příspěvek
"Vždycky se dá psát o jiném letadle i v případě EF-2000 Tr. 1,2 a 3. " Dá se cokoli. Ale když nazveš ocas psa nohou, tak to neznamená, že bude pětinohý. Gripen E je jinak velké ...Zobrazit celý příspěvek
"Vždycky se dá psát o jiném letadle i v případě EF-2000 Tr. 1,2 a 3. "
Dá se cokoli. Ale když nazveš ocas psa nohou, tak to neznamená, že bude pětinohý.
Gripen E je jinak velké letadlo, postavené z jiných dílů, osazené jiným motorem a jiným radarem a jinými senzory, tedy i s jinou avionikou. Jediné, co má s "Cčkem" společného, je název a výrobce (mírná, ale opravdu jen mírná nadsázka).
"Dle čeho soudíš, že náklady v případě nového Gripenu budou vyšší?"
Z počtu vyrobených kusů, toho, za kolik se reálně prodával Gripen C (viz např. Thajsko), přičemž Ečko je větší a lépe vybavené letadlo se silnější a dražším motorem, z toho, kolik za něj zaplatila Brazílie, z toho, že Švédové ustoupili ze svého plánu nahradit všechna Cčka Ečkem, protože to bylo drahé, z toho, kolik ČR reálně zaplatila za provoz Gripenů C atd....
Všechno to jsou nepřímé indicie ale pokud tvrdíš, že bude levnější, tak pro toto tvrzení nenajdeš ani ty. Jasně, můžeš tvrdit, že slabší levnější motor - ale jak je vidět z cen Su-35, tak cena letadla na výkonu motoru zas tak nezáleží....
======
Btw. ty náklady na provoz F-35, tak to jsou také z nemalé části jen "demagogické triky". Fór je totiž v tom, že ani USAF nevyčísluje náklady jiných letadel stejnou (zahrnu úplně vše) metodikou, takže pak se srovnávaj hrušky s jabkama.
Podle srovnatelné metodiky to zas tak hrozně nedopadá:
https://comptroller.defense.go...
https://comptroller.defense.go...
https://comptroller.defense.go...
F-16A $14,1k $15,7k $18,9k
F-16C $8,3k $9.0k $10,3k
F-35A $17,7k $16,9k $17,9k
F-15C $21,1k$ $22,4k $23,6k
F-15E $17,0k$ $17,4k $17,8k
F/A-18C $18,9k$ $18,0k $20,9k
F/A-18E $11,8k$ $12,4k $11,9k
F-35 je letadlo v záběhu, kdy do ceny promlouvá "lovení dětstkých nemocí" a údržba drahých strojů z prvních LRIPů. První F-16 (A čka od Navy) ale už jsou provozně dražší, stejnětak váhově a motorově stejně silné F-15C. Letadla v prostřed životního cyklu jsou pak pochopitelně levnější.
Tato data také dávají odpověď, proč se najednou uvažuje o koupi nových 4.gen letadel. Inventář zastaral a ze starých letadel brzo budou "kasičky". A tempo výroby F-35 je nezvládne nahradit, navíc by asi USAF ani na to nedostal peníze, přecijenom vyladěné F-16 budou provozně levnější, protože to je osvědčený zavedený stroj. (To se ovšem netýká Gripenu E, to je nově zaváděná konstrukce, abych se vrátil k tématu).Skrýt celý příspěvekLogik
Gripen E vychází z Gripenu C, bude mít podobnou aerodynamiku a shodné díly tam kde to jde. Zajimaly by mě ty hodnoty provozu u F-15, kde jste k nim došel ?Logik
Gripen E vychází z Gripenu C, bude mít podobnou aerodynamiku a shodné díly tam kde to jde. Zajimaly by mě ty hodnoty provozu u F-15, kde jste k nim došel ?Ano věc posuzuji prostou logikou, že motor je méně výkonný(oproti F35) a vyrábí se ve značných sériích pro SHorneta. Na letadle obvykle nejdražší položka. Suchoj má motor s kratší ...Zobrazit celý příspěvek
Ano věc posuzuji prostou logikou, že motor je méně výkonný(oproti F35) a vyrábí se ve značných sériích pro SHorneta. Na letadle obvykle nejdražší položka. Suchoj má motor s kratší životností, proto i když je dvoumotorový, náklady na výrobu méně kvalitního motoru budou asi jiné.
Necítím, že by váš protiargument rozemlel ten můj ana prach. Stále mi tu někdo opakuje cenu pořízení nového éra, já zdůrazňuji cenu provozu.Skrýt celý příspěvek"že motor je méně výkonný(oproti F35) a vyrábí se ve značných sériích pro SHorneta. Na letadle obvykle nejdražší položka. " Demagogie. Motor stojí cca 10% draku letadla. Tedy levný ...Zobrazit celý příspěvek
"že motor je méně výkonný(oproti F35) a vyrábí se ve značných sériích pro SHorneta. Na letadle obvykle nejdražší položka. "
Demagogie. Motor stojí cca 10% draku letadla. Tedy levný motor, když je drahý drak a avionika, ti trn z paty fakt nevytrhne.
", já zdůrazňuji cenu provozu."
Zaprve, cena provozu v dlouhodobém horizontu zhruba odpovídá ceně za koupi. Co je na F-35 nebo Gripenu E tak speciálního, že by tomu mělo být jinak?
Zadruhé, agumentovat cenou provozu něčeho, co skoro ještě ani neopustilo výrobní linku - to chce buďto dobrou křišťálovou kouli, nebo velkou dávku neobjektivity.Skrýt celý příspěvekLightgray: "Gripen E vychází z Gripenu C" A? "bude mít podobnou aerodynamiku" Což pro náklady na provoz neznamená vůbec nic. Mimo to, jestli si myslíš, že když zvětšíš letadlo o ...Zobrazit celý příspěvek
Lightgray:
"Gripen E vychází z Gripenu C"
A?
"bude mít podobnou aerodynamiku"
Což pro náklady na provoz neznamená vůbec nic. Mimo to, jestli si myslíš, že když zvětšíš letadlo o 20%, tak že zůstane aerodynamicky stejné, tak se mýlíš.
"a shodné díly tam kde to jde."
Ano, tam kde to jde. Což v případě Gripenu C a E znamená v podstatě nikde. Jinej drak (fakt nejde drak zvětšit o 20% a použít díly, to jen zvětšený křídlo u F-35C vedlo k tomu, že má nemalou část draku nezaměnitelnou s Ačkem), jinej radar a tedy avionika....
Zjisti si o tom něco. Je to podobnej "podvod", jako např. Superhornet versus Hornet, tam se ale aspoň tomu letadlu dal jinej nickname.
"Zajimaly by mě ty hodnoty provozu u F-15, kde jste k nim došel ?"
Sis fakt nevšim, že jsem je ozdrojoval?Skrýt celý příspěvekLogik
Na téma Gripen E a C mám lidi.
Něco na podobnosti Horneta/SH a Gripenu C/E být může, ale každopádně to nemění nic na tom že je potvrzena fůze avioniky z Gripena E na C.Logik
Na téma Gripen E a C mám lidi.
Něco na podobnosti Horneta/SH a Gripenu C/E být může, ale každopádně to nemění nic na tom že je potvrzena fůze avioniky z Gripena E na C."fůze avioniky z Gripena E na C" Ale "fůzi avioniky" dělá každej. Samozřejmě, že je snaha použít pokudmožno všechno, co jde, a nevyvíjet novej SW od nuly. Obzvlášť s nástupem 4+. a ...Zobrazit celý příspěvek
"fůze avioniky z Gripena E na C"
Ale "fůzi avioniky" dělá každej. Samozřejmě, že je snaha použít pokudmožno všechno, co jde, a nevyvíjet novej SW od nuly. Obzvlášť s nástupem 4+. a 5.generace, kdy letadla přestaly mít sadu nezávislých přístrojů, ale ty se začaly integrovat do jednoho celku, a SW se podstatně zesložiťuje.
To nic nemění na tom, že dokud má každej jinej radar, jinej set senzorů, jinou aerodynamiku (když zvětšíš letadlo, tak to prostě nefunguje stejně jako u malýho) a tedy potřebu jinýho nastavení FBW atd...., tak prostě to, že náhodou vypadají na pohled podobně, Ti práci neušetří... takže ani nezlevní.Skrýt celý příspěvekLightgray Tu nie ste na diskusii na idnes kde niečo "placnete" od brucha a 10 ľudí Vás "popláca" po chrbte aký ste borec, lebo ste si prečítal 1-2 články o danej tematike a už je ...Zobrazit celý příspěvek
Lightgray
Tu nie ste na diskusii na idnes kde niečo "placnete" od brucha a 10 ľudí Vás "popláca" po chrbte aký ste borec, lebo ste si prečítal 1-2 články o danej tematike a už je z Vás expert..
Prečo nebude Gripen E tak "lacný" ako Gripen C:
1.počet vyrobených KS - Švédsko počítalo v 80-tich rokov s nákupom 200 strojov, momentálne spolu s Brazíliou chce polovicu 100 - už od začiatku chcú menej - je logické, že keď kúpim menej tak kúpim jednotkovú cenu za ks drahšie - volá sa to úspory z rozsahu..
2. Radar - Gripen po prvý krát integruje AESA radar do svojho lietadla - áno je to od Thales, ktorý s tým má bohaté skúsenosti, ale predsa skúsenosti s doladením a prácou v súčinnosti s ostatnými systémami nie sú - treba ich získať a to stojí čas a peniaze..
V Gripene C bol radar od Ericssonu (PS-05/A) v spolupráci s Talianmi - domáca polo-výroba..
V Gripene E bude od Talianov..
https://www.leonardocompany.co...
3. Motor - Pri Gripen C Mali licenciu na motory z F-18..
Teda dostali motor, ktorý mohli hlbovo upravovať Volvom (napríklad mu skrátili životnosť, zmenili jeho ťah a dostali lepšiu spotrebu)
Tento kapitálový úlovok získali vďaka tomu, že v čase keď končil program F-18 a nabiehalo sa na Superhorneta s novým motorom - bolo v záujme američanov, aby produkcia motorov bežala ďalej
Pri Gripen E majú motory F414 od GE, kde nemôžu nič - žiadna úprava Volvom - musia brať tak ako je..
Ako môžeš vidieť, Gripen E bude mať oveľa menšiu účasť domáceho priemyslu na kľúčových komponentoch lietadla voči Gripen C.. motor a radar..
Predtým bol hlavný výrobca od Švédska, teraz to je zahraničie..Skrýt celý příspěvekDarkstyle, škoda, zrovna jsem jdu od novinek a tam mám -5 lajků...Jako promiň, ale tady, jak to pozoruji, je úroveň spíše těch novinek než palby.cz Můžeš mě říci, jak víš kam ...Zobrazit celý příspěvek
Darkstyle,
škoda, zrovna jsem jdu od novinek a tam mám -5 lajků...Jako promiň, ale tady, jak to pozoruji, je úroveň spíše těch novinek než palby.cz
Můžeš mě říci, jak víš kam směřuji, ale už máš jasno, co vím ???
Nemůžu se zbavit dojmu že se sem chodíte hádat.
K Tvé věci, pěkně si popsal Gripen E. A já jsem před tím napsal, že si počkám kolik z něho nakonec bude mít Gripen C, protože to dnes nikdo neví. Super.Skrýt celý příspěvekLightgray Prepáčte, ale to lietadlo (Gripen E) už lieta, to nieje je mig-41 kde sa naozaj nevie čo a z čoho bude postavené.. Samotný výrobca Saab na svojej stránke sa venuje ...Zobrazit celý příspěvek
Lightgray
Prepáčte, ale to lietadlo (Gripen E) už lieta, to nieje je mig-41 kde sa naozaj nevie čo a z čoho bude postavené..
Samotný výrobca Saab na svojej stránke sa venuje Gripen E a sám udáva výrobcov hlavných systémov lietadla, jeho motoru a prakticky ani jeden sa nezhoduje s tými ktorí boli pri Gripen C..
A vy nám tvrdíte, počkajme si..
Načo máme čakať?
Veď radar, motor - tie už boli použité v iných lietadlách..
Materiál z čoho je drak je bežný..
A spomínajú tam fúziu dát a EOTS like systém - to všetko tu už bolo a vieme dohodnúť, že to stojí nemálo a náklady na jeho prispôsobenie sa nemajú kde v 96 lietadlách dostatočne rozpustiť..
Proste väčšie lietadlo, auto, vlak, loď má väčšie nároky na údržbu..
Ale nie Gripen E ich bude mať rovnaké či podobné ako Gripen C..
Tu sa Vám vysmievam, nejdem sa hádať, aby ste sa neurazili..
Realita je taká, že výrobcovia lietadiel používajú veľa PR rečí typu F-35 bude stealth a jej letovka bude rovnaká ako F-16 - no nebude..
(Ak porovnávame jablká s jablkami - jasne, že staré F-16 majú podobnú letovku ako F-35)
Tak isto to je aj s Gripenom..
Fyzikálne zákony a aj tie ekonomické nejde ohýbať..
Keď už vyššie spomínate palbu.cz..
Celá paľba sa smiala shaniovi ako je tá F-35 neschopná a aké zle lietadlo to je..
Až sa dosmiali.. tam je plno podobne zmýšľajúcich čo si prečítajú PR články (odporcov) a na základe toho hovorili, nevie stúpať, nevie otáčať..
Výsledok je najbezpečnejsie bojové lietadlo, ktoré aby si ho zostrelil (iným lietadlom) musí pilot spraviť extrémnu chybu..
Logic, balm a shania čo tu chodia (shania po menej) sú naozaj ľudia znalí vecí.. s nimi sa je neradno púšťať do debaty nepripravený..Skrýt celý příspěvek
Tak si prosím pozri ako vyzerá Gripen C či Gripen E.. A hlavne EF-2000 všetky tranše majú cca rovnakú hmotnosť a veľkosť.. nie koa u Gripenu, že to je pomaly "2X" väčšie ...Zobrazit celý příspěvek
Tak si prosím pozri ako vyzerá Gripen C či Gripen E..
A hlavne EF-2000 všetky tranše majú cca rovnakú hmotnosť a veľkosť..
nie koa u Gripenu, že to je pomaly "2X" väčšie lietadlo..
Čo tak si doštudovať základné INFO a potom niečo písaťSkrýt celý příspěvek
Prijde mi to ze strany USA jako nesmysl, tohle setreni na druhou. Cela F-35 vznikla stejne jako sveho casu F-16 coby projekt na kterem USA usetri a spojenci, co nemaj na F-15, ...Zobrazit celý příspěvek
Prijde mi to ze strany USA jako nesmysl, tohle setreni na druhou.
Cela F-35 vznikla stejne jako sveho casu F-16 coby projekt na kterem USA usetri a spojenci, co nemaj na F-15, budou mit alespon neco. Kdyby USA mohla na kazdy jeden ukol vyclenit efpatnactku udela to, ale nemohla, proto F-16. O generaci pozdeji se nam situace zopakovala, ani USA nemnelo dost (vule a) penez na to aby vsude poslalo F-22 a mame tu tedy jednomotorak ve forme f-35 coby to nakladove rozumnejsi reseni. A ono vazne je, pri cene 80mil usd / kus je to lace. A prece se objevuji hlasy, aby setreni slo jeste dal, nejen z "nakladove vyvazeneho mixu" dvou letadel ze stejne generace, dvoumotorak + jednomotorakova masovka, ale jeste dal, jeste o generaci zpet? To by byl krok ke kteremu USA snad nikdy nesahlo a kvalitativni sesup.
Jiste, clovek se muze ptat zdali to ma smysl, vyrabet jen 5th gen kdyz protivnici rekneme pokulhavaj. Ale USA snad nema ambice jen dorovnavat / drzet krok, ale vest, dominovat. A to uz s f-16, jakkoli mam to ero rad, proste nelze.
Takze jakkoliv f-16 fandim a verim, ze i po dalsi dekady bude platnym pomocnikem, ikdyz uz za vrcholem, tak je to jednoduse stroj pro staty jako Slovensko, ne novovyroba pro USA.Skrýt celý příspěvekV článku se píše i o dronech pro letectvo, nejen F 16 a F 15. Dá se předpokládat, že už mají nějaký pokrok v projektech bezpilotního wingmana a zase odskočí dále od zbytku světa ...Zobrazit celý příspěvek
V článku se píše i o dronech pro letectvo, nejen F 16 a F 15. Dá se předpokládat, že už mají nějaký pokrok v projektech bezpilotního wingmana a zase odskočí dále od zbytku světa díky projektu letadla 6. generace.
" Ušetřené peníze pak nasměrovat nejen do nákupu F-15EX a F-16, ale také do nové generace výkonných proudových dronů a letadel šesté generace."Skrýt celý příspěvekOsobně se domnívám, že F-35 bude v letectvu plnit podobnou úlohu jako kdysi F-117. Relativně bezpečně pronikne do prostoru, nasaje informace , naruší systém protivníka v elmg, ...Zobrazit celý příspěvek
Osobně se domnívám, že F-35 bude v letectvu plnit podobnou úlohu jako kdysi F-117. Relativně bezpečně pronikne do prostoru, nasaje informace , naruší systém protivníka v elmg, informační, vzdušné a pozemní AA doméně, a pak se dostaví více konvenční letouny a celé dílo dokončí. Pozemní doména pak už bude jen otázkou času. Takže není nutné vybavit F-35 celé letectvo, stačí jen část.Skrýt celý příspěvek
A proc (krom penez o kterych pisu) by tomu tak melo byt? Neni parametr, znovu, krom penez, ve kterem by F-16 prevysovala F-35. Posilat F-16 na stret s rovnocenym protivnikem (kde z ...Zobrazit celý příspěvek
A proc (krom penez o kterych pisu) by tomu tak melo byt? Neni parametr, znovu, krom penez, ve kterem by F-16 prevysovala F-35. Posilat F-16 na stret s rovnocenym protivnikem (kde z pohledu USA to stale casteji bude Cina a jeji 5. generace) je zbytecne riskovani zivotu a setreni na nespravnem miste.
Jeste bych pochopil vybrat z aktualnich 1000+ F16 nekolik stovek tech nejzachovalejsich a udelat upgrade ala Viper. Same plusy: 1) za malo penez hodne muziky 2) vyuziti stavajici techniky co to jde 3) nemit vsechna vajicka v jednom kosiku (mix moderznizovanych 4gen a novych 5gen, ktery postupne behem pristich 20 let prejde do mixu modernizovanych 5gen a novych 6gen) a pritom neutracet velke penize za novovyrobu neceho, co jsem jiz pred 20 lety sam prestal nakupovat, co ma zivotnost dalece za 10-20 dekady ktere potrebuju pokryt.
Musim se zopakovat, u SVK ano, volba rozumu, ale USAF mi to smysl jednoduse nedava.Skrýt celý příspěvekViz post o thread výš: údržba starých letadel začína u USAF stát majlant. Upgrade vyřeší avioniku atd..., ale vzrůstající cenu servisů u starých draků vyřeší jen částečně.
Viz post o thread výš: údržba starých letadel začína u USAF stát majlant. Upgrade vyřeší avioniku atd..., ale vzrůstající cenu servisů u starých draků vyřeší jen částečně.
Tohle nejni o šetření, ale o potřebě náhrady. Letectvo v 80. dělalo celkem masový nákupy letadel a tak teď hodně érům dochází životnost a potřebujou je nahradit. Jenže linka na ...Zobrazit celý příspěvek
Tohle nejni o šetření, ale o potřebě náhrady. Letectvo v 80. dělalo celkem masový nákupy letadel a tak teď hodně érům dochází životnost a potřebujou je nahradit. Jenže linka na F-35 jede na max a tak by buď museli držet při životě starý stroje za cenu velkejch nákladů, nebo si nechaj vyrobit nový éra v lepším standardu (a to nemluvím o tom, že přeškolení pilota ze starý na novou šestnáctku nemusí bejt tak složitý).
Jde jen o to, jak nabalancujou nákup novejch F-35 a F-16. V ideálním případě nahraděj novejma šestnáctkama jen něco, zbytek pokrejou F-35 a tyhle nový F-16 v klidu ještě 30 let odsloužej (protože i když nemaj stealth a další fíčury novejch F-35, pořád v klidu zvládnou třeba 2/3 misí)... Už nejni studená válka (s trochu posunutejma prioritama) a letadla sou příšerně drahý, takže se holt musí přemýšlet, jak udržet počty a neprodělat kalhoty. Však to byl i důvod vzniku šestnáctky.Skrýt celý příspěvekVidím to podobně. 1. Linka na F35 je vytížená na max. 2. Linka na F16 (15) je k dispozici a díky Arabům jsou zaplacené a vymyšlené modernizace. 3. Na významnou část úkolů tyto ...Zobrazit celý příspěvek
Vidím to podobně. 1. Linka na F35 je vytížená na max. 2. Linka na F16 (15) je k dispozici a díky Arabům jsou zaplacené a vymyšlené modernizace. 3. Na významnou část úkolů tyto skvělé stroje pořád stačí. 4. Provozní náklady budou logicky nižší než u F35.Skrýt celý příspěvek
A zapomněl jsem na nejdůležitější důvod a to politiku zaměstnanosti. Páč co si pamatuju tak se USAF na tyto plány netvářila nadšeně (A10, F15ex)
A zapomněl jsem na nejdůležitější důvod a to politiku zaměstnanosti. Páč co si pamatuju tak se USAF na tyto plány netvářila nadšeně (A10, F15ex)
Jeden ze stěžejních důvodů bude hlavně to, že ty "staré" F-15/F-16 mohou v půlce životnosti odepsat, nebo poslat do zahraničí v rámci pomoci. Pokud by na výšily objemy dodávek ...Zobrazit celý příspěvek
Jeden ze stěžejních důvodů bude hlavně to, že ty "staré" F-15/F-16 mohou v půlce životnosti odepsat, nebo poslat do zahraničí v rámci pomoci.
Pokud by na výšily objemy dodávek F-35, těžko jim někdo schválí výměnu.Skrýt celý příspěvekJirosi, píši že F--15EX má potenciál. Rozvedu. Má veliký vnitřní objem pro avioniku, široký radom a druhého člena posádky. Může sloužit v budoucnu třeba jako letadlo pro ovládání ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi,
píši že F--15EX má potenciál. Rozvedu.
Má veliký vnitřní objem pro avioniku, široký radom a druhého člena posádky.
Může sloužit v budoucnu třeba jako letadlo pro ovládání dronů druhým členem osádky. Na F-15EX jseš schopen dát hodně moderních věcí, má otevřenou architekturu poslední generace, jseš schopen ho aktualizovat za pochodu, Je tak od začátku stavěn. A podle zpráv má nejvýkonější letecký procesor na světě, což může být reklamní prohlášení, ale třeba na tom něco je.Skrýt celý příspěvek
@Charlie Myslím, že jsi uhodil hřebíček na hlavičku, protože potřeba relativně rychle a relativně levně nahradit velké množství starých F-16 na konci životnosti (logik tu postoval ...Zobrazit celý příspěvek
@Charlie
Myslím, že jsi uhodil hřebíček na hlavičku, protože potřeba relativně rychle a relativně levně nahradit velké množství starých F-16 na konci životnosti (logik tu postoval odhadované náklady na F-16A) je asi jediný smysluplný důvod proč kupovat nové F-16.
Zatímco F-15EX může v kombinaci s F-35 dobře posloužit jako mula s dlouhým doletem - takže do doby než bude F-21 a/nebo NGAD - bude mít F-15EX důležitou roli v leteckých operacích.
Tak u F-16 nevím o žádném bojovém parametru, kterým by F-35 překonávala, takže důvody musí být jiné - ekonomicko/logistické a politika udržení pracovních míst už je jen malé a politicky významné plus pro konkrétního senátora/kongresmana.Skrýt celý příspěvekF-15EX má operovat v součinosti s F-22 a F-35 a potenciál může mít díky své velikosti a nosnosti do budoucna veliký.
F-16 je podle mě výplň mezer.F-15EX má operovat v součinosti s F-22 a F-35 a potenciál může mít díky své velikosti a nosnosti do budoucna veliký.
F-16 je podle mě výplň mezer.Lightgray: Zkus se podívat mimo marketing, tohle je jako z prezentace pro vládu. Ty F-15EX tu bodu jen do chvíle, než zavedou modernější stroj. Proti tomu bude cena F-35 spíše ...Zobrazit celý příspěvek
Lightgray: Zkus se podívat mimo marketing, tohle je jako z prezentace pro vládu. Ty F-15EX tu bodu jen do chvíle, než zavedou modernější stroj. Proti tomu bude cena F-35 spíše sranda. Když si uvědomíš, kdy je objednali, kdy jim je dodají, kdy na ně přejdou první piloti. Tak ti snadno dojde, že poslední dodávky se klině můžou krýt z prvními vyřazenými stroji.Skrýt celý příspěvek
Mně tyto tlaky na udržení straších typů techniky příjdou docela přirozené. Plno armádních činitelů je značně konzervativních (celou svoji kariéru znají třeba jen F-16 a nic jiného) ...Zobrazit celý příspěvek
Mně tyto tlaky na udržení straších typů techniky příjdou docela přirozené. Plno armádních činitelů je značně konzervativních (celou svoji kariéru znají třeba jen F-16 a nic jiného) a když jim do toho zahraje silná lobby výrobců staré techniky spojená s ne úplně hladkým zaváděním nové techniky do výzbroje tak je na ten správný tlak dobře zaděláno. Navíc když se podíváme do historie tak nikdy u takto velkých letectev jako je USAF nedošlo s novou technikou ihned k mohutnému vyřazování staré. Phantom nebo A-sedmička či F-106 létaly ještě pěkně dlouho po zavedení F-15 nebo F-16 (Phantom dolétal opravdu nedávno). Jen se prostě z prvosledových jednotek pomalu a nenápadně přesouvají k podpůrným nebo méně exponovaným. Samozřejmě s tím jak ta stará technika stárne, tak je nutné ty zbývající kusy nějakým způsobem udržovat na úrovni doby, takže každých deset patnáct let modernizovat..
F-35 považuji za dobré a vyvážené letadlo. Zákazníci mají pořád nové a nové požadavky, tak se to letadlo bude pořád do nekonečna vyvíjet a upgradovat.. a bude to drahý. F-16 je taky bezesporu výkonný stíhač v dnešní době těžící jak z 40 let zkušeností z provozu, tak i z vývoje nových systémů pro jeho modernějšího nástupce, ale už prostě tahá za ten krátkej konec provazu (v porovnání s F-35).
Jinak k těm cenám. Pokud to výrobci a dodavatelé u letadel dělají stejně jako například my (rozuměj firma kde pracuju), tak se nedivím, že to je tak šílený. Dodáváme vývojové služby pro převážně auto průmysl a máme takový ceny, že se při tvorbě nabídky kolikrát až stydím. Nejhorší je, že zákazník to akceptuje :D :D poněvadž nemá prostě jinou volbu a jeho zákazník na něj zase tlačí, at už to je hlavně hotový.. takhle se to balí balí až stojí vývoj éra miliardy dolarů a letová hodina pak 40 000. Každej si chce urvat to svý a žádnej kontrolní orgán ani komise s tím nic nezmůže :DSkrýt celý příspěvekKdyž právě odešlý ministr obrany USA (Secretary of Defense) Christopher C. Miller řekl o F-35, že je to "kus...." (výslovně řekl “a piece of ... ” ) a vyzval, aby USA začaly stavět ...Zobrazit celý příspěvek
Když právě odešlý ministr obrany USA (Secretary of Defense) Christopher C. Miller řekl o F-35, že je to "kus...." (výslovně řekl “a piece of ... ” ) a vyzval, aby USA začaly stavět stíhačku 6. generace. tak bych řekl, že zřejmě dobře ví, o čem mluví.
(viz zdroj - https://www.popularmechanics.c... )
Proto si myslím, že objednat F-16 je velmi dobrý nápad.Skrýt celý příspěvekLebo ked chces stihacku 6.generacie, tak je lepsie zrusit 5tu a vratit sa k 4.tej??? Lebo to je rovnaka blbost ako keby namiesto vyvoja prudovych stihaciek v 1930-40 by sa USAAF ...Zobrazit celý příspěvek
Lebo ked chces stihacku 6.generacie, tak je lepsie zrusit 5tu a vratit sa k 4.tej??? Lebo to je rovnaka blbost ako keby namiesto vyvoja prudovych stihaciek v 1930-40 by sa USAAF vratilo k dvojplosnikom...Skrýt celý příspěvek
Ve skutečnosti rozdíl mezi 4. a 5. generací není takový, jak jej popisujete. Co do letových charakteristik jsou ta letadla srovnatelná, v některých režimech letu je brzdí ...Zobrazit celý příspěvek
Ve skutečnosti rozdíl mezi 4. a 5. generací není takový, jak jej popisujete. Co do letových charakteristik jsou ta letadla srovnatelná, v některých režimech letu je brzdí přítomnost človeka na palubě, například maximální přetížení.
A co do výbavy je lze vybavit prakticky shodně.
Jediný rozdíl je ve stealth charakteristice. A stealth není zapotřebí vždy a všude.Skrýt celý příspěvekPraveze je tam tak obrovsky rozdiel v bojovych charakteristikach, ze 4gen nemaju proti 5gen absolutne ziadnu sancu.. ich jedina vyhoda je cena udrzby v mierovych casoch... a to je ...Zobrazit celý příspěvek
Praveze je tam tak obrovsky rozdiel v bojovych charakteristikach, ze 4gen nemaju proti 5gen absolutne ziadnu sancu.. ich jedina vyhoda je cena udrzby v mierovych casoch... a to je presne to preco chcu nove verzie F16Skrýt celý příspěvek
No tak např. rozdíl ve schopnosti AoA u F-35 a F-16 je dosti propastnej. Ale je fakt, že to není dnes až tak podstatné. Vybavit je shodně pak prostě nejde, protože některé ...Zobrazit celý příspěvek
No tak např. rozdíl ve schopnosti AoA u
F-35 a F-16 je dosti propastnej. Ale je fakt, že to není dnes až tak podstatné.
Vybavit je shodně pak prostě nejde, protože některé senzory bez velkých investic do F-16 prostě nezabuduješ. Nemá na to výpočetní kapacitu, nemá na to zástavbové místo. Něco narveš do podů, ale tam jsi jednak omezenej místem i dostupnou konektivitou, jednak těžko realizuješ 360° senzor v podu, žejo.Skrýt celý příspěvekNevím jak veliký rozdíl v AoA je u F-35 s výzbrojí pod křídly. F-16 je limitovaná na cca 26 st. AoA. Ale F-16 může být silnější v jiných věcech. Třeba v příčné obratnosti. F-35 je ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím jak veliký rozdíl v AoA je u F-35 s výzbrojí pod křídly. F-16 je limitovaná na cca 26 st. AoA. Ale F-16 může být silnější v jiných věcech. Třeba v příčné obratnosti. F-35 je podle mě již přežitek s dlouhým vývojem, ale když se někomu líbí, tak proč by ne.Skrýt celý příspěvek
F-35 má limit 60° softwarovej, nemá problém jít dál. F-16 má limit někde u těch 25 stupňů (přesně si to nepamatuju) a když ho překročí, tak spadne. "F-16 může být silnější v ...Zobrazit celý příspěvek
F-35 má limit 60° softwarovej, nemá problém jít dál. F-16 má limit někde u těch 25 stupňů (přesně si to nepamatuju) a když ho překročí, tak spadne.
"F-16 může být silnější v jiných věcech. Třeba v příčné obratnosti. "
Může. A taky třeba může existovat špagetové monstrum, žejo.
Bohužel pro Tebe jsi opět mimo, F-35 má podle dostupných zdrojů roll rate vyšší než F-16.
Nic o těch letadlech evidentně nevíš a vaříš z vody.
"F-35 je podle mě již přežitek s dlouhým vývojem, "
No, to vidím. Jen jaksi jsi pro to neuvedl jediný reálný důvod, jen své smýšlenky.Skrýt celý příspěvek...jo... F-35 je prezitek, kdezto F-16 je "stara dobra jistota"! :) Co by rusaci za par letek takovych prezitku dali...! Cituji z AN: "V srpnu odcházející generálmajor Amir Eshel, ...Zobrazit celý příspěvek
...jo... F-35 je prezitek, kdezto F-16 je "stara dobra jistota"! :)
Co by rusaci za par letek takovych prezitku dali...!
Cituji z AN:
"V srpnu odcházející generálmajor Amir Eshel, který byl do té doby šéfem IAF, schopnosti F-35 názorně vysvětlil: „Když vystoupáte s letadlem [F-35I – pozn. red.] ze základny Nevatim [základna IAF – pozn. red.], nemůžete tomu uvěřit. Když vystoupáte do výšky 5000 stop [1524 m – pozn. red.], máte celý Střední východ ve svém kokpitu. Je neuvěřitelné, co vše vidíte...
... Hrozby, různí hráči, vše vidíte na krátkou i dlouhou vzdálenost. Teprve poté pochopíte obrovský potenciál tohoto stroje. Viděli jsme to na vlastní oči.“
„Všechno je soustředěno na podnose. Jak všichni víme, F-35 může působit v místech, kde ostatní nemohou. Navíc integruje operační schopnosti na vysoké úrovni, stejně jako schopnost číst a analyzovat bitevní situaci. Dřívější letadla čtvrté generace jsou vynikající při manévrování a používání pokročilých zbraňových systémů, ale nejsou schopny zpracovávat zpravodajské informace a nezávisle analyzovat vývoj situace na bitevním poli. F-35 vše dokáže samo o sobě v reálném čase, a to pouze s jedním pilotem v kokpitu. Nikdy jsme neměli takové schopnosti. Doposud byly útočné letouny provozovány nezávisle na podpůrných letadlech. První z jmenovaných čekal, až obdrží analýzu bitevní situace od druhého jmenovaného. Ale v případě F-35 je vše na jedné platformě, což je opravdu úžasné. Když vše spojíte s více letadly, získáte strategické schopnosti,“ uvedl zase nejmenovaný izraleský zdroj pro web Al-Monitor."
...asi tak vy prezitku...Skrýt celý příspěvekLimit F-35 bude níže, myslím si že tak 40 AoA, 60 má třeba Raptor. A nevím i Gripen C ? Nevím jestli může F-35 překročit 40 AoA, krátkodobě třeba ano a využít tzv post stall ...Zobrazit celý příspěvek
Limit F-35 bude níže, myslím si že tak 40 AoA, 60 má třeba Raptor. A nevím i Gripen C ?
Nevím jestli může F-35 překročit 40 AoA, krátkodobě třeba ano a využít tzv post stall manévrovatelnost. K té nebyl F-16 stavěn, Viper byl stavěn k vysoké příčné obratnosti a výbornému držení energie. Viper umí jako málo který stroj přecházet rychle z manévru do manévru a rychle získávat rychlost zpět.
Tedy , rolování u F-16 bude lepší, F-16 podle mě vede i v držení energie. F-35 byl stavěn jako letadlo pro všechno a všechny a to ho čistě v manévrovém boji omezuje. Ale je to pěkný létající senzor, a v takové roli bude výborný, ale drahý.Skrýt celý příspěvekrimr 71 Ano, je to přežitek, vyvíjel se moc dlouho. Původně to byl opravdu nový F-16 a tak i mšlo zůstat. Dnes je to stroj který bude nejspíše dobrý "zadák" ale už ne F-16 21. ...Zobrazit celý příspěvek
rimr 71
Ano, je to přežitek, vyvíjel se moc dlouho. Původně to byl opravdu nový F-16 a tak i mšlo zůstat. Dnes je to stroj který bude nejspíše dobrý "zadák" ale už ne F-16 21. století. To i potvrzuje ten izraelský pán.Skrýt celý příspěvek"Limit F-35 bude níže, myslím si že tak " Prosimtě NEMYSLI a nedělej chytrého. Cucáš si nesmysly z prstu, místo toho, aby sis našel alespoň úplné základy. F-35 má jak vyšší roll ...Zobrazit celý příspěvek
"Limit F-35 bude níže, myslím si že tak "
Prosimtě NEMYSLI a nedělej chytrého. Cucáš si nesmysly z prstu, místo toho, aby sis našel alespoň úplné základy.
F-35 má jak vyšší roll rate než Viper (jak bys zjistil po pár sekundách googlení), tak má i podstatně vyšší angle of attack než uvádíš (už před deseti lety byla uvolněna na 50° a od té doby se to myslím zvedlo, ale to teď neumím najít, možná si blbě pamatuju a těch 60° bylo to jen v testovacím režimu, v každém případě Tvých kolem 40 je kravina).
V podstatě celý Tvůj post je směs domněnek vycucaných z prstu, mnohokrát semletých nepravd a klišé.
A ad "vyvíjel se moc dlouho."
To už je typická neschopnost myšlenku opustit?
Co se za vývoj F-35 konkrétně změnilo? Která zbraň vzniklá tedy poslal F-35 do důchodu? Konkrétně?Skrýt celý příspěvekLogiku,
kdybys opustil svoji rádoby vtipnou smyčku nesmyslných pakovin, tak by se s tebou dalo slušně diskutovat. Ale ty hned útočíš jako pakˇůň.
Prostě vyvrať co píši. A je to.Logiku,
kdybys opustil svoji rádoby vtipnou smyčku nesmyslných pakovin, tak by se s tebou dalo slušně diskutovat. Ale ty hned útočíš jako pakˇůň.
Prostě vyvrať co píši. A je to.Logik Info z konce roku 2019 mluví o AoA pro F-35 na 50 stupních, tys psal 60 a já předpokládal 40, kdo je podle tebe teda více mimo ? Všechny verze Panthera jsou na 50 AoA ?. ...Zobrazit celý příspěvek
Logik
Info z konce roku 2019 mluví o AoA pro F-35 na 50 stupních, tys psal 60 a já předpokládal 40, kdo je podle tebe teda více mimo ? Všechny verze Panthera jsou na 50 AoA ?. Článek o norských verzích co jsem našel mluví že F-35 mají při 20 AoA problémy, tak jak to tedy je ?Skrýt celý příspěvekLightgray: - 50° je softwarový limit tak, jak byl uveřejněn před deseti lety, od té doby se mnohokrát hýbalo softwarem. Psal jsem ho po paměti. - slušný člověk, když nesouhlasí s ...Zobrazit celý příspěvek
Lightgray:
- 50° je softwarový limit tak, jak byl uveřejněn před deseti lety, od té doby se mnohokrát hýbalo softwarem. Psal jsem ho po paměti.
- slušný člověk, když nesouhlasí s nějakým konkrétním uvedeným údajem, tak první co udělá, je že si ten údaj pokusí ověřit. A ne že jak s odpuštěním namyšlenej arogantní .... napíše "já si myslím, že to bude takhle, takže je to takhle". Sorry za přímost, třeba Tě to nakopne, aby ses nad sebou zamyslel.
- nic jako "Norská verze" F-35 neexistuje, a Norští piloti naopak chování při vysokých AoA chválí, evidentně neumíš anglicky (viz např.):
https://www.defensenews.com/ai...
a promiň, už mne dál nebaví Ti dokola vyvracet Tvoje polopravdy a smýšlenky, slušný člověk, když něco neví, tak si to nejprve pokusí zjistit, a ne že píše snůšky nesmyslů do diskuse s nadějí, že tam třeba nebude nikdo, kdo by to dokázal odhalitSkrýt celý příspěvekLogik 50 AoA je stabilní nebo krátkodobě udržitelné ? Slušný člověk nepíše 60 stupňů když neví, oplácím ti ty tvoje bludy. A už opravdu končim s touto ubohou formou ...Zobrazit celý příspěvek
Logik
50 AoA je stabilní nebo krátkodobě udržitelné ? Slušný člověk nepíše 60 stupňů když neví, oplácím ti ty tvoje bludy. A už opravdu končim s touto ubohou formou komunikace.
Tady jsou nějaké problémy F-35 s Aoa, měl jsem za to, že jsem to viděl u Norských strojů https://www.thedrive.com/the-w...
K té F-16 a roll rate si nenašel nic ?Skrýt celý příspěvek"50 AoA je stabilní nebo krátkodobě udržitelné ?" Nevíš? Tak se o manévrovatelnosti F-35 nevyjadřuj. Víš? Nepokládej demagogické "návodné otázky", ale argumentuj korektně. "Slušný ...Zobrazit celý příspěvek
"50 AoA je stabilní nebo krátkodobě udržitelné ?"
Nevíš? Tak se o manévrovatelnosti F-35 nevyjadřuj. Víš? Nepokládej demagogické "návodné otázky", ale argumentuj korektně.
"Slušný člověk nepíše 60 stupňů..."
Víš jak se pozná troll? Že když mu doujdou argumenty, tak slovíčkaří. Jádro mého argumentu bylo, že AoA F-35 je podstatně větší. I kdyby to bylo 50°, pořád podstata mého argumentu - že je v tomto ohledu F-35 podstatně manévrovatelnější - byla správně.
V okamžiku, kdy ovšem Ty zpochybňuješ mnou uvedených 60°, tak už je konkrétní hodnota podstatná. A tedy bylo na místě, aby když s někým nesouhlasíš, tak sis to nejprve ověřil. A ne abys plácnul totální kravinu vycucanou z prstu a neuměl pak se ani omluvit, když už to uděláš.
"K té F-16 a roll rate si nenašel nic ?"
Jen potvrzuješ, že jsi demagog. Ty jsi přišel s tvrzením o větší roll-rate F-16, tak je na Tobě to doložit. Nevím, proč bych Ti to měl dokládat já.
Tvůj přístup k diskusi: "budu plácat kraviny vycucaný z prstu, dokud mi je někdo nevyvrátí důkazem ověřeným notářským podpisem, tak je budu tvrdit dál, protože jsem nejchytřejší," je přístup osmiletýho dítěte.
Kdybys diskutoval slušně, tak bych Ti to třeba i doložil i tak (protože najít správná čísla není zas tak těžké, snaž se), ale dokládat to člověku, kterej se chová tak, jak se chová a neumí uznat omyl mne už přestalo bavit. Sorry.Skrýt celý příspěvekLogiku, nemám na tebe nervy. Nebudu na tebe odpovídat. Neobohacuješ mě- Píšeš své demagogické linky, slovíčkaříš, děláš přesně to co VNUCUJEŠ mě. Já ti na tvá slohová cvičení z ...Zobrazit celý příspěvek
Logiku,
nemám na tebe nervy. Nebudu na tebe odpovídat. Neobohacuješ mě- Píšeš své demagogické linky, slovíčkaříš, děláš přesně to co VNUCUJEŠ mě. Já ti na tvá slohová cvičení z demagogie z vysoka kašlu. Na netu působíš jako dobrý politik, obkecáš i to hovínko že je bílé a že voní po konvalinkách. Salut. IGNORE.Skrýt celý příspěvekVíš, kdybych slovíčkařil, tak mne "rozebereš" tak, jak jsem Tě tu teď rozebral já. Co je na slovíčkaření na tom, že odmítám Tvé manipulativní taktiky, kdy místo toho, co bys jako ...Zobrazit celý příspěvek
Víš, kdybych slovíčkařil, tak mne "rozebereš" tak, jak jsem Tě tu teď rozebral já.
Co je na slovíčkaření na tom, že odmítám Tvé manipulativní taktiky, kdy místo toho, co bys jako slušný diskutér podložil svá tvrzení (např. o větším roll-rate u F-16, nebo obecně o její větší obratnosti obecně, jak tu celou dobu fabuluješ), tak to nevím proč chceš po mne?
PS :Teda, já vím proč to chceš po mně - snažíš se z toho nějak vykecat a k tomu se takovéto manipulativní diskutérské "fintičky" dobře hodí. Nicméně, i tak se měj dobře.Skrýt celý příspěvek
No já nevím, tipoval bych, že kdyby došlo ke konfrontaci USAF s vyspělým protivníkem nad jeho územím s rozvinutou PVO, tak se letectvo USAF i protivníka po několika dnech či ...Zobrazit celý příspěvek
No já nevím, tipoval bych, že kdyby došlo ke konfrontaci USAF s vyspělým protivníkem nad jeho územím s rozvinutou PVO, tak se letectvo USAF i protivníka po několika dnech či týdnech navzájem "vymlátí" bez rozhodujícího výsledku. Ke slovu by se pak dostaly nejspíše drony, jelikož by je šlo rychle vyrábět a případné ztráty by tak "nebolely". Byl by to boj, který by se primárně odehrál v továrnách a kyberprostoru.Skrýt celý příspěvek
je to šokující, ale narozdíl od videoher jsou konflikty o ztrátách. Tedy kdyby došlo ke konfrontaci s vyspělým (a silným) protivníkem, tak by nepochybně měly ztráty. Což naposledy ...Zobrazit celý příspěvek
je to šokující, ale narozdíl od videoher jsou konflikty o ztrátách. Tedy kdyby došlo ke konfrontaci s vyspělým (a silným) protivníkem, tak by nepochybně měly ztráty. Což naposledy měli v roce 1991.
Nicméně podobně jako v roce 1991 by na bojišti řádily rovněž letouny Wild Weasel, rušící letouny, a na pozemním bojišti by zase řádily speciální jednotky. Takže velké ztráty by měla i ta pozemní PVO protivníka. A pokud by tento nedokázal rychle zacelovat ztráty svých radarů..Skrýt celý příspěvekTo skelet Trošku si to představuješ jak Hurvínek válku. Irák bylo velmi specifická válka. PVO sice byla v některých místech poměrně hustá, ale na okrajích Iráku bylo pár ...Zobrazit celý příspěvek
To skelet
Trošku si to představuješ jak Hurvínek válku. Irák bylo velmi specifická válka. PVO sice byla v některých místech poměrně hustá, ale na okrajích Iráku bylo pár přehledových lokátoru kdy jejich zničením se otevřela cesta do Bagdádu. Celkové ta letecka operace byla naprosto famózně naplánovaná ale u jiných států a profesionální armádou a zkušenými operátory PVO by to tak lehké neměli. Nehledě na to, že Irák měl celkem problém s řízením PVO, tuším že měli sofistikovaný Francouzky systém řízení a velení ale s ruskou PVO to moc nefungovalo.
A co se týká speciálních jednotek, na evropským válčišti si takové hurá akce rozhodně dovolit nemůžeš. Už jen diky terénu a poměrně řídké PVO v místech pouště neměli výsadkové vrtulníky problém se bez pozorování dostat na potřebná místa výsadku.Skrýt celý příspěvekNepředstavuju si to jako Hurvínek valku. Tak si to představují lidé co jdou ode zdi ke zdi. Speciální síly budou používány tam, kde je půjde nasadit. Ony ty speciální síly ...Zobrazit celý příspěvek
Nepředstavuju si to jako Hurvínek valku. Tak si to představují lidé co jdou ode zdi ke zdi.
Speciální síly budou používány tam, kde je půjde nasadit. Ony ty speciální síly nevznikly kvůli operacím v poušti, ale na studenovalecnem bojišti. Můj již exkolega nacvičoval na vojně sabotážní akce v Západním Německu apod. Na druhé straně to bylo obdobné.
Pouštní bouře byla poslední akce, kdy se očekával a ve své podstatě i byl protivník na úrovni. Díky čemuž měly letectva spojenců ztráty.Skrýt celý příspěvek
Někde jsem četl, že měli Američani velký respekt z iráckých mirage. Oprávněnost obav se potvrdila, když asi tři měsíce před akcí zatlačili na Francouze a začali trénovat proti ...Zobrazit celý příspěvek
Někde jsem četl, že měli Američani velký respekt z iráckých mirage. Oprávněnost obav se potvrdila, když asi tři měsíce před akcí zatlačili na Francouze a začali trénovat proti stejné specifikaci, jakou měli Iráčani k dispozici. A k tomu dovyvinuli protiopatření.Skrýt celý příspěvek
Otázkou je kdo dnes má ty tisíce moderních raket, aby tu USAF+NATO vymlátil ze vzduchu??
Otázkou je kdo dnes má ty tisíce moderních raket, aby tu USAF+NATO vymlátil ze vzduchu??
Reálne na okresanie sú len lietadla pre Národnú gardu = ona vykonáva air policing vo vnútrozemí USA.. Ostatok je úplná blbosť.. Ešte, že sú to dôležitejšie kancelárie ako GAO ...Zobrazit celý příspěvek
Reálne na okresanie sú len lietadla pre Národnú gardu = ona vykonáva air policing vo vnútrozemí USA..
Ostatok je úplná blbosť..
Ešte, že sú to dôležitejšie kancelárie ako GAO a DOTE..Skrýt celý příspěvekkdyž rusové ohlásili, že na spoustu bojových úkolů stačí migy a sučka, zvedl se veliký posměšný ohlas. F35 můžou být jakkoliv dobré a je nám pravidelně nalháváno, jak se cena ...Zobrazit celý příspěvek
když rusové ohlásili, že na spoustu bojových úkolů stačí migy a sučka, zvedl se veliký posměšný ohlas.
F35 můžou být jakkoliv dobré a je nám pravidelně nalháváno, jak se cena snižuje a jak bez nich prostě létat nepůjde.
Prostě jsou drahé a F16 je léty prověřený a potenciál má...Skrýt celý příspěvekTak ono to není jen o F35 ale i o moderní pozemní HITECH technice. Jenže ta si na rozdíl od letadel žádným pořádaným bojem neprošla. Hlavně tam ani tak nejde o boj jako o délku ...Zobrazit celý příspěvek
Tak ono to není jen o F35 ale i o moderní pozemní HITECH technice. Jenže ta si na rozdíl od letadel žádným pořádaným bojem neprošla. Hlavně tam ani tak nejde o boj jako o délku nasazení a za rozumný finance udržet bojeschopnost. Možná i to je důvod proč Armata byla odsunuta na druhou kolej.
Jinak překvapující jak v malém hangáru to dokážou montovat.Skrýt celý příspěvek"když rusové ohlásili, že na spoustu bojových úkolů stačí migy a sučka" Proč lžeš? Nikdo netvrdil, že na některé úkoly nestačí 4. gen. Podstatné je to NÉKTERÉ. Rusové 4. generací ...Zobrazit celý příspěvek
"když rusové ohlásili, že na spoustu bojových úkolů stačí migy a sučka"
Proč lžeš? Nikdo netvrdil, že na některé úkoly nestačí 4. gen. Podstatné je to NÉKTERÉ. Rusové 4. generací nedoplňují svoji pátou, ale pořád mají 5. generaci ve stádiu prototypu a reálně mu musí stačit 4. gen na VŠECHNY úkoly - a to je ten problém.
Těch pár prototypových Su-57 ruské letectvo nevytrhne. USAF, když ročně kupuje desítky stíhaček 5. generace, tak si může dovolit doplňovat to menším počtem 4. gen.Skrýt celý příspěvekMenším počtem letounu 4 gen? Učili že doma počítat? F35 doplňuje letouny 4 generace a ne naopak. Dodnes má USAF přes 1000 letounu F16, ale pouze něco kolem 500 F35. Kde máš ostatní ...Zobrazit celý příspěvek
Menším počtem letounu 4 gen? Učili že doma počítat? F35 doplňuje letouny 4 generace a ne naopak. Dodnes má USAF přes 1000 letounu F16, ale pouze něco kolem 500 F35. Kde máš ostatní počty letounu 4 gen? Prostě F35 je předražená poruchová HITECH hráčka a aby USAF byla bojeschopná doplňují tyhle " super letouny" starou osvědčenou klasikou která dokáže aspoň 3 měsíce v kuse létat.Skrýt celý příspěvek
Počítám akvizice: USAF nakupuje majoritu 5. gen, a k tomu pár 4. gen na obnovení nejstarších letadel (tedy těch, na kterých jejich síla nestojí). Rusko nakupuje majoritu 4. gen a ...Zobrazit celý příspěvek
Počítám akvizice: USAF nakupuje majoritu 5. gen, a k tomu pár 4. gen na obnovení nejstarších letadel (tedy těch, na kterých jejich síla nestojí).
Rusko nakupuje majoritu 4. gen a sem tam prototyp 5. generace.Skrýt celý příspěvek
Logik
Su-57 se sériově vyrábí a dalsí vývoj pokračuje. Je to podobná situace jako jinde.Logik
Su-57 se sériově vyrábí a dalsí vývoj pokračuje. Je to podobná situace jako jinde.Su-57 se nevyrábí sériově, jelikož ještě není ani k dispozici finální prototyp. To, co se teď vyrábí jsou jednotky kusů předprodukční verze Su-57, které se od finálního plánovaného ...Zobrazit celý příspěvek
Su-57 se nevyrábí sériově, jelikož ještě není ani k dispozici finální prototyp.
To, co se teď vyrábí jsou jednotky kusů předprodukční verze Su-57, které se od finálního plánovaného řešení liší v podstatných věcech: motorem a provedením vztlakové mechanizace.Skrýt celý příspěvekSu-57 se seriově nevyrábí, mimo jiné i z toho důvodu, že pro něj neexistuje výrobní linka. To kde je kusově montují by se se zavřením obou očí dalo říkat prototypová dílna. Pokud ...Zobrazit celý příspěvek
Su-57 se seriově nevyrábí, mimo jiné i z toho důvodu, že pro něj neexistuje výrobní linka.
To kde je kusově montují by se se zavřením obou očí dalo říkat prototypová dílna.
Pokud bych chtěl být trochu jedovatý, tak bych napsal, že Su-57 je garážovka, tedy přesněji hangárovka... ale do mrtvoly se nekope... :-PSkrýt celý příspěvekPrvní sériový Su-57 https://www.youtube.com/watch?... Nějaké záběry z výroby Su-57 http://www.palba.cz/viewtopic.... Su-57 se ...Zobrazit celý příspěvek
První sériový Su-57 https://www.youtube.com/watch?...
Nějaké záběry z výroby Su-57
http://www.palba.cz/viewtopic....
Su-57 se sériově vyrábí a vývoj pokračuje dál, jako třeba u F-35. Není mi známo že se dějí změny ve vztlakové mechanizaci ?? Má být nový motor a řízení má být čistě elektrické, tedy bez HM systému.Skrýt celý příspěvekLightgray: Koukal jsem na video ze "seriové" výroby a za celou dobu jsem tam neviděl vice než ten jeden kus. Sériová výroba ...Zobrazit celý příspěvek
Lightgray: Koukal jsem na video ze "seriové" výroby a za celou dobu jsem tam neviděl vice než ten jeden kus.
Sériová výroba F-35
https://strategickemysleni.inf...
Sériová výroba F-22
https://www.lockheedmartin.com... Skrýt celý příspěvekLightray: To je jak u blbejch. Doslova. Můžeš na tu výrobu prototypu nalepit nálepku, že to je třeba produkční verze Hvězdy smrti. Realitu, že je to prototyp Su-57 s nedokončenými ...Zobrazit celý příspěvek
Lightray:
To je jak u blbejch. Doslova.
Můžeš na tu výrobu prototypu nalepit nálepku, že to je třeba produkční verze Hvězdy smrti. Realitu, že je to prototyp Su-57 s nedokončenými podstatnými systémy tím nezměníš. Proč je to prototyp tady v threadu už několikrát zaznělo.
"Není mi známo že se dějí změny ve vztlakové mechanizaci ?? "
Není Ti toho známo evidentně hodně. Tak prosím tady ze sebe nedělej dál blba.
To Tvoje "řízení" není nic jiného než vztlaková mechanizace. A to je sakra podstatný kus letadla - koneckonců, nahrazují to, protože jim kvůli tomu letadla(o) padaj - který znamená, že budou muset opakovat nemalou část letových zkoušek a dosti možná i předělávat avioniku.
Srovnávat situaci F-35, kdy jí dnes létá řádově šest stovek, s Su-57, kdy letadla propagandou označovaná za produkční byla vyrobená dvě, z toho jedno spadlo, to fakt může jen demagog.Skrýt celý příspěvek
A oprávněně. Je rozdíl mezi tím, když to ohlásí ten, kdo byl schopen vyrobit již stovky sériových letounů 5. generace na straně jedné, a ten co sesmolil několik prototypů na straně ...Zobrazit celý příspěvek
A oprávněně. Je rozdíl mezi tím, když to ohlásí ten, kdo byl schopen vyrobit již stovky sériových letounů 5. generace na straně jedné, a ten co sesmolil několik prototypů na straně druhé, přičemž se potěmkinovsky tvářil, že má celou tu technologii zmáknutou.
Tlučhubové, kteří nakonec kápnou božskou, vždycky zvednou posměšný ohlas.Skrýt celý příspěvek
Jj 1 letku už zastarávajících Jas 39 na takové to domácí žvýkání a druhou letku f35 na boj s vyspělým protivníkem. Tedy koncept , který jsem tu nedávno obhajoval ;-)
Jj 1 letku už zastarávajících Jas 39 na takové to domácí žvýkání a druhou letku f35 na boj s vyspělým protivníkem. Tedy koncept , který jsem tu nedávno obhajoval ;-)
Dlouhodobě mám podobný názor, s tím že letka JAS 39 by ve vzdálenější budoucnosti přešla na typ 6. generace, letka F-35 5. generace by plnila mise spíše typu F/A.
Dlouhodobě mám podobný názor, s tím že letka JAS 39 by ve vzdálenější budoucnosti přešla na typ 6. generace, letka F-35 5. generace by plnila mise spíše typu F/A.
Na to, aby naše malá armáda měla dvě letky úplně rozdílných pokročilých letadel (L159 se nepočítá) nejsme dost bohatí. Dalo by se to utáhnout pokud by zbytek výzbroje nepřipomínal ...Zobrazit celý příspěvek
Na to, aby naše malá armáda měla dvě letky úplně rozdílných pokročilých letadel (L159 se nepočítá) nejsme dost bohatí. Dalo by se to utáhnout pokud by zbytek výzbroje nepřipomínal muzeum, ale s tím jak jedna vláda za druhou neustále odsouvá důležité nákupy je to absolutně nereálné. To už by dávalo větší smysl mít jednu letku Gripenů C/D v současné konfiguraci a druhou C/D v modernizované.Skrýt celý příspěvek
Ze své bývalé praxe arm let mech vám můžu říct , že vždycky servisujete víc systémů než by vám bylo libo. Ať už se jedná o aktuální systémy, nebo při přechodech generací, nebo to ...Zobrazit celý příspěvek
Ze své bývalé praxe arm let mech vám můžu říct , že vždycky servisujete víc systémů než by vám bylo libo. Ať už se jedná o aktuální systémy, nebo při přechodech generací, nebo to co je v NZ (to má taky kupodivu předepsané své generálky) U nás bohužel stejně myšlenka dvou typů není možná, protože jaksi taksi Jas 39 není naším majetkem. Jen bych jen dodal, že klidně můžeme ještě dlouho mít stíhače 4gen. Tedy do doby než náš možný protivník nepřejde na 5 (6) gen.Skrýt celý příspěvek
Ještě bych k té chiméře o snížení nákladů při sjednocení typů (zvlášť v našich malých počtech) dodal , že pokud budeme provozovat 2 letky tak náklady budou nejvyšší u 5,5gen pak ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě bych k té chiméře o snížení nákladů při sjednocení typů (zvlášť v našich malých počtech) dodal , že pokud budeme provozovat 2 letky tak náklady budou nejvyšší u 5,5gen pak 4,5gen a nejnižší 4,4gen a né z důvodu logistiky, ale prostě proto, že servisovat 5gen je ZATÍM ( Kdo má doma veterána ví o čem mluvím) levnější. Jen znova dodám, že svoboda není zadarmiko a o tom jakou techniku pořídit rozhoduje v prvé řadě protivník ;-)Skrýt celý příspěvek
pre slovensko dobrá správa...ak teda bude všetko tak ako sa zdá...
pre slovensko dobrá správa...ak teda bude všetko tak ako sa zdá...
Minimálne v tom, že USA neodsunú F-16 na vedľajšiu koľaj ako výbehový typ. To znamená plná podpora, ďalšie modernizačné programy pre F-16 atď
Minimálne v tom, že USA neodsunú F-16 na vedľajšiu koľaj ako výbehový typ. To znamená plná podpora, ďalšie modernizačné programy pre F-16 atď
Zde ti dávám plus, nákupem F-16 se prodlouží její podpora a přitáhne to další zákazníky, takže to je jednoznačně velice dobrá zpráva pro SR, BR a potenciálně další. Není to moc ...Zobrazit celý příspěvek
Zde ti dávám plus, nákupem F-16 se prodlouží její podpora a přitáhne to další zákazníky, takže to je jednoznačně velice dobrá zpráva pro SR, BR a potenciálně další. Není to moc dobrá zpráva třeba pro ČR, protože přibydou hlasy koupit F-16 taky. Chtě nechtě to je ale koncepce, která už má delší dobu v prodeji svého následníka a většina spojenců také toho následníka kupuje, takže bych rád, abychom šli s tím progresivnějším davem.Skrýt celý příspěvek
...ve světě létají ještě kvanta F-16, podpora a modernizace které by teoreticky dokázalo Slovensko využít budou k dispozici tak jako tak.
...ve světě létají ještě kvanta F-16, podpora a modernizace které by teoreticky dokázalo Slovensko využít budou k dispozici tak jako tak.
RiMr71 - no to je síce pravda,ale aj snaha o modernizáciu a aj jej cena bude ASI/MOŽNO iná,keď tam bude stále zainteresované usaf...
RiMr71 - no to je síce pravda,ale aj snaha o modernizáciu a aj jej cena bude ASI/MOŽNO iná,keď tam bude stále zainteresované usaf...
....tak buďme realisti... kdy asi tak budou pro Slovensko možnosti verze V/70/72 omezující a nebude jim stačit? Pokud resp. až k tomu dojde, tak to bude v době kdy bude F-16 asi to ...Zobrazit celý příspěvek
....tak buďme realisti... kdy asi tak budou pro Slovensko možnosti verze V/70/72 omezující a nebude jim stačit? Pokud resp. až k tomu dojde, tak to bude v době kdy bude F-16 asi to co dnes původní Mig-29 - starý krumpl jen pro nejchudší a země 3. světa.
Netahám si české triko, ČR může s Gripeny C/D dopadnout úplně stejně, vlastně ještě hůř...Skrýt celý příspěvekGripeny u nás budou moct lítat maximálně do roku 2040. Což je tak nějak ještě přijatelná doba.
Záleží taky jak budou Švédové pokračovat z C/D. Zatím s ním počítají do roku 2035.Gripeny u nás budou moct lítat maximálně do roku 2040. Což je tak nějak ještě přijatelná doba.
Záleží taky jak budou Švédové pokračovat z C/D. Zatím s ním počítají do roku 2035.RiMr71 - plne súhlasím,nemyslím že niekedy budeme potrebovať nejaké vysoko sofistikované updaty...len si myslím že pre nás,ako nových užívateľov bude len dobre,ak ten stroj bude ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71 - plne súhlasím,nemyslím že niekedy budeme potrebovať nejaké vysoko sofistikované updaty...len si myslím že pre nás,ako nových užívateľov bude len dobre,ak ten stroj bude používať aj krajina výrobcu a obzvlášť usaf...
a aj s myšlienkou ohľadne gripenu súhlasím,nižšie v jednom vlákne som to aj písal...Skrýt celý příspěvek
Tak to jsem mile překvapen, jsem rád, že F-16 v USAF přetrvají i v budoucnu. Je to takovej nebeskej bigoš. Po letech rozhazování vidíme i rozhodnutí řádného hospodáře. Vidím v tom ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to jsem mile překvapen, jsem rád, že F-16 v USAF přetrvají i v budoucnu. Je to takovej nebeskej bigoš. Po letech rozhazování vidíme i rozhodnutí řádného hospodáře. Vidím v tom jistou paralelu s fregatami - prostě si konečně uvědomili, že používat na všechno ten nejlepší a zároveň nejnákladnější produkt zkrátka nelze finančně utáhnout. Ne v tolika počtech v jakých by chtěli nebo potřebovali. Přitom F-16 s nejnovější výbavou je pořád sakra schopný letoun. U F-15 si to pro její praktické vlastnosti uvědomili už dřív.Skrýt celý příspěvek
Neviete niekto ako pokračuje ten program v ktorom chcelo USAF obstarať ľahké útočné lietadlá typu A-29? Lebo niekedy mám pocit že letectvo často mení svoje priority. Najprv naplno ...Zobrazit celý příspěvek
Neviete niekto ako pokračuje ten program v ktorom chcelo USAF obstarať ľahké útočné lietadlá typu A-29? Lebo niekedy mám pocit že letectvo často mení svoje priority. Najprv naplno F-35,potom niečo ľahké a lacné, teraz zasa F-16. Aj keď súhlasím pretože F-16 je naozaj univerzálna a majú s ňou bohaté skúsenosti.Skrýt celý příspěvek
IMHO pointa je jednoduchá - Lockheed začal nabízet F-16 po světě "za hubičku". Pro spousty úkolů, co teď USAF dělá (včetně ochrany domácího nebe), přitom vlastně F-16 stačí.
IMHO pointa je jednoduchá - Lockheed začal nabízet F-16 po světě "za hubičku". Pro spousty úkolů, co teď USAF dělá (včetně ochrany domácího nebe), přitom vlastně F-16 stačí.
Pokud i sami amíci budou nadále počítat s platformou F 16, tak se o nové verzi dá opět uvažovat i v případě toho jak dál pokračovat v nadzvukovém letectvu v AČR.
Pokud i sami amíci budou nadále počítat s platformou F 16, tak se o nové verzi dá opět uvažovat i v případě toho jak dál pokračovat v nadzvukovém letectvu v AČR.
Souhlas. Vidím to na soutěž mezi Gripenem NG a aktuální verzí F-16.
Souhlas. Vidím to na soutěž mezi Gripenem NG a aktuální verzí F-16.
To bude zajímavé, pod F 16 existuje širší paleta výzbroje a vybavení. Gripen EF by se mi líbil, pokud by tu nějakou náhodou Švédové zapomněli i stávající pronajaté CD, dovybavene ...Zobrazit celý příspěvek
To bude zajímavé, pod F 16 existuje širší paleta výzbroje a vybavení. Gripen EF by se mi líbil, pokud by tu nějakou náhodou Švédové zapomněli i stávající pronajaté CD, dovybavene anténou AESA, které by mohly zaujmout místo druhé letky místo L 159.
Pro F 16 hovoří i to, že v tom jedou v Polsku a na Slovensku.Skrýt celý příspěvekJediné co by C/D mohli dělat po vzoru L-159 v druhé letce je ukončit provoz.
CR opravdu nemá ekonomicky na provoz dvou typů nadzvukových letadel.Jediné co by C/D mohli dělat po vzoru L-159 v druhé letce je ukončit provoz.
CR opravdu nemá ekonomicky na provoz dvou typů nadzvukových letadel.
Tak jako stafáš pro vyjednání ceny by byla F-16 dobrá. Asi by nebyla dobrá změna na platformu, která je podobná Gripenu a možná provozně dražší. Pro státy, které F-16 používají je ...Zobrazit celý příspěvek
Tak jako stafáš pro vyjednání ceny by byla F-16 dobrá. Asi by nebyla dobrá změna na platformu, která je podobná Gripenu a možná provozně dražší.
Pro státy, které F-16 používají je určitě rozhodnutí US letectva dobrá zprava.
Prostě fenomén F-16, jak konstrukčně, tak politicky + její časový náskok zavádění.Skrýt celý příspěvekProč stafáš? Poslední verze F 16 jsou hodně vymazlené co do vybavení a integrované výzbroje a vybavení. Gripen EF je sice novější konstrukce, ale v čem bude skutečně lepší než F ...Zobrazit celý příspěvek
Proč stafáš? Poslední verze F 16 jsou hodně vymazlené co do vybavení a integrované výzbroje a vybavení.
Gripen EF je sice novější konstrukce, ale v čem bude skutečně lepší než F 16? (možná ekonomika provozu a to ještě možná při tom jak MO ČR "dokáže nakupovat")Skrýt celý příspěvekŠvédové zadali SAABu aby definoval požadavky pro provoz a modernizaci Gripenů C/D až do roku 2035. Takže aktivní modernizace budou pro tyto letadla pokračovat dalších 15 let. ...Zobrazit celý příspěvek
Švédové zadali SAABu aby definoval požadavky pro provoz a modernizaci Gripenů C/D až do roku 2035. Takže aktivní modernizace budou pro tyto letadla pokračovat dalších 15 let. Není důvod aby se toho AČR nyní vzdala.Skrýt celý příspěvek
F-16 je v současné době podstatně modernější stroj než Gripen C. Ten nemá ani AESA radar. Nějaké upgrady sice Švédové plánují, ale je otázka, jaké. A např. nemají důvod si platit ...Zobrazit celý příspěvek
F-16 je v současné době podstatně modernější stroj než Gripen C. Ten nemá ani AESA radar. Nějaké upgrady sice Švédové plánují, ale je otázka, jaké. A např. nemají důvod si platit kompatibilitu těchto upgradů s NATO.
Pokud nemáme mít letadla jen na air policing, ale myslíme to s nimi vážně, tak IMHO F-16 vyjde jako ekonomičtější varianta.Skrýt celý příspěvekotecko Dobré vědět. Když už ČR používá verzi předpřipravenou i pro AESA anténu a další systémy. Vzhledem k tomu jak se vlečou problémy s Covid-9 a s tím, že stále mohou přijít jiné ...Zobrazit celý příspěvek
otecko
Dobré vědět. Když už ČR používá verzi předpřipravenou i pro AESA anténu a další systémy. Vzhledem k tomu jak se vlečou problémy s Covid-9 a s tím, že stále mohou přijít jiné pohromy, to vidím minimálně na využití opce provozu do konce roku 2029 a pak se uvidí. Šance, že v roce 2027/2028 přejde letectvo plynule do operačního používaní jiného typu nadzvuku je minimální.Skrýt celý příspěveklogik Pokud budeme chtít opravdu i něco jiného než pouze air policing, tak jedna letka nestačí, těch letadel je prostě málo a i tak si myslím, že dokázaly udělat dobré jméno v ...Zobrazit celý příspěvek
logik
Pokud budeme chtít opravdu i něco jiného než pouze air policing, tak jedna letka nestačí, těch letadel je prostě málo a i tak si myslím, že dokázaly udělat dobré jméno v rámci air-policingu na Islandu a na Baltu.
Také je nutné se podívat, že Gripen C/D stál nový cca 60 mil USD, F 16 v posledních verzích je o dost dražší, pro Gripen aktuálně promlouvá i to, že vše máme zavedené vyzkoušené, personál vyškolený, ...
Rozhodně, to že USA vrací do hry i doma F 16, z toho dělá hodně atraktivní věc.Skrýt celý příspěvekTak AESA radar má Gripen E, jak dlouho ho má F16???? V rámci modernizace C/D se v požadavcích jistě bude, protože se bavíme o následujících 15 letech. A nechápu, proč by ...Zobrazit celý příspěvek
Tak AESA radar má Gripen E, jak dlouho ho má F16???? V rámci modernizace C/D se v požadavcích jistě bude, protože se bavíme o následujících 15 letech. A nechápu, proč by nechtěli platit kompatibilitu s NATO, když Švédsko samo má zájem o úzkou spolupráci s NATO, když vstup není na pořadu dne.
Vzdušné síly by raději druhou letku Gripenů C/D než přecházet na platformu F16 opět s 12-14 letadly.Skrýt celý příspěvekflanker: "Také je nutné se podívat, že Gripen C/D stál nový cca 60 mil USD, F 16 v posledních verzích je o dost dražší" Cože? V Thajsku stálo 12 gripenů 1.1miliardy. Před deseti ...Zobrazit celý příspěvek
flanker:
"Také je nutné se podívat, že Gripen C/D stál nový cca 60 mil USD, F 16 v posledních verzích je o dost dražší"
Cože? V Thajsku stálo 12 gripenů 1.1miliardy. Před deseti lety, takže v dnešních cenách *1.2 = 1,32 miliardy. Slovensko za 14 F-16 dalo 1,59 miliardy, ovšem s další výzbrojí. Nevím, kde bereš těch 60milionů a to "dost dražší", zřejmě srovnáváš hrušky s jabkama: cenu za holé letadlo se systémovou cenou.
otecko:
"Tak AESA radar má Gripen E, jak dlouho ho má F16???"
A? Co s tím co má dělat Gripen E? To je úplně jiné letadlo, než Gripen C.
" nechápu, proč by nechtěli platit kompatibilitu s NATO, když Švédsko samo má zájem o úzkou spolupráci s NATO, když vstup není na pořadu dne. "
Tak si zjisti, jaké s tím byly problémy v Lybijské kampani.
"Vzdušné síly by raději druhou letku Gripenů C/D než přecházet na platformu F16 opět s 12-14 letadly."
Falešné dilema. Gripeny teď nemáme žádné, stejně jako nemáme žádné F-16. Dvě letky by se musely koupit u obou letadel.
PS: Jinak pro AČR by IMHO bylo ideálních cca 18 F-35A. Pokročilé simulátory u F-35 mohou nahradit některá letadla určená k výcviku.Skrýt celý příspěvekotecko AESA už existuje i pro Gripen C, dokonce používá dost komponent ze současného radaru. ...Zobrazit celý příspěvek
otecko
AESA už existuje i pro Gripen C, dokonce používá dost komponent ze současného radaru.
https://www.saab.com/newsroom/...
F 16 je s AESA nabízena delší dobu, jsou v tom dále než švédové.Skrýt celý příspěvekLogik, ty jsi demagogický šašek! argmetuješ tady nákupy letadel v Thajsku s cenou 1,32Mld na jedné straně a u Slovenska 1,59 na druhé. Takže to Thajsko to mělo podle tebe bez ...Zobrazit celý příspěvek
Logik, ty jsi demagogický šašek! argmetuješ tady nákupy letadel v Thajsku s cenou 1,32Mld na jedné straně a u Slovenska 1,59 na druhé. Takže to Thajsko to mělo podle tebe bez zázemí a vybavení, ano? Ach jo! Zato se ví, že Slovensko to má se zbraněmi a servisem na DVA roky!
A že je je Grupen E jiný než C/D, na na to vem jed, ovšem že do C/D se bude instalovat v rámci updrade AESA také, demagogu! i v té F16 původně AESA nebyla je až v té poslední generaci!
A pokud tady pláčaš o Libyi, tak to doplácej, ano, švédské C/D tam prováděly
průzkumné mise s průzkumným kontejnerem SPK-39. Co se píše, spolehlivě. A propos, jeden z důvodů integrace je soft "balík" MS-20 a kontejner Litenig III. Obojí už i naše gripeny mají.
Ty tvoje další vlhké sny o provozu 18 F35 si nechej na večer. Vzdušné síly řeší praktické stránky věci ,ne tvoje "bychy"!Skrýt celý příspěvekflanker: U F-35 jdou některé fáze výcviku odlétat na simulátoru. Takže by mělo stačit o něco méně letadel. Jestli zrovna 18 nevím, to jsem trochu plácnul - ale mělo by stačit o pár ...Zobrazit celý příspěvek
flanker:
U F-35 jdou některé fáze výcviku odlétat na simulátoru. Takže by mělo stačit o něco méně letadel. Jestli zrovna 18 nevím, to jsem trochu plácnul - ale mělo by stačit o pár letadel míň, než u 4gen (ať už F-16 nebo Gripenu).
otecko:
"Logik, ty jsi demagogický šašek!"
Koukám, že Ti nechutná pravda a tak musíš urážet a lhát:
"Zato se ví, že Slovensko to má se zbraněmi a servisem na DVA roky! Takže to Thajsko to mělo podle tebe bez zázemí a vybavení, ano? "
Kde prosímtě něco říkám o zázemí a vybavení nebo servisu, jak tu demagogicky lžeš? Servis na dva roky byl v obou kontraktech, takže tím se ty kontrakty neliší, tak nevím, proč tu řveš o dvou letech.
Jediné, na co jsem poukazoval, že v Slovenském kontraktu byly AtA a AtG zbraně, které co vím v tom SAABím kontraktu nebyly.
Jinak samozřejmě se ty smlouvy lišili, i v té thajské se najdou věci, které nejsou v té české, takže to jde porovnávat jen tak "zhruba". Ale je na tom vidět, že to není diametrálně odlišná částka a to byla podstata argumentu.
"A že je je Grupen E jiný než C/D, na na to vem jed, ovšem že do C/D se bude instalovat v rámci updrade AESA také, demagogu!"
1) Se bude? Kdo to říkal? Máš to potvrzené, nebo jde jen o Tvé přání? Já o žádné takové potvrzené zprávě nevím. Btw. slušný člověk, pokud druhého obviňuj ze lži, tak své tvrzení dokládá.
2) Se bude? Kdo to zaplatí? Víš, jaksi výrobce nedělá upgrade zadarmo.
"i v té F16 původně AESA nebyla je až v té poslední generaci!"
A? Mění to něco na tom, že ten upgrade je prostě už zaplacený?
"A pokud tady pláčaš o Libyi, tak to doplácej, ano, švédské C/D tam prováděly
průzkumné mise s průzkumným kontejnerem SPK-39. Co se píše, spolehlivě."
Opět jen urážkami zakrýváš neznalost faktů. Gripeny v Lybii měli poměrně velké problémy s interoperabilitou s NATO. Měli problém se zásobováním benzínem, protože používají jiné palivo než zbytek NATO (to vyřešit ani nejde), a měli problémy s komunikací, protože nemají integrovány patřičné NATO-kompatibilní komunikační přístroje.
Takže sice fungovali spolehlivě, ale komunikovali s velením na otevřených kanálech. V Lybii to nebyl problém. V reálné beasymetrické válce by to byl problém nemalý.
"A propos, jeden z důvodů integrace je soft "balík" MS-20 a kontejner Litenig III."
????
Integraci MS-20 ovšem neplatili švédové ani náhodou. Za to jsme platili tuším 200 milionů. Stejnětak jsme platili např. integraci AMRAAMu
https://www.armadninoviny.cz/m...
A když si spočteš, kolik jsme zaplatili v pronájmu za Gripeny, tak za vynaložené peníze už bychom měli vlastní F-16 i se servisem... a pozlacené.
Takže fakt ne, SAAB ty věci opravdu nedělá z dobročinnosti za hubičku. Pokud jim budeme platit furt tolik, kolik jim platíme doteď, tak možná opravdu upgrady dostaneme i "zadarmo". Jen pak nechápu, proč někdo tvrdí, že F-35 jsou drahé.
"Ty tvoje další vlhké sny..."
Hodně tě štve, že to je jedna z reálnejch možností co? (byť kvůli koronaviru bych na ní teď nesázel)Skrýt celý příspěvekOtecko Logik Doporučuji si o problémech Švédů v Libii přečíst tento článek ...Zobrazit celý příspěvek
Otecko Logik
Doporučuji si o problémech Švédů v Libii přečíst tento článek :
http://czechairforce.com/news/...
Pak by třeba pan Logik pozmněnil o Gripenech v Libii názor.Skrýt celý příspěvekLightgray: Klasický argumentační faul odvolávání na autoritu. Popírá ten článek nějaké mé KONKRÉTNÍ tvrzení? Pak uveď které a ČÍM. Nepopírá? Proč ho sem dáváš? btw, ...Zobrazit celý příspěvek
Lightgray:
Klasický argumentační faul odvolávání na autoritu. Popírá ten článek nějaké mé KONKRÉTNÍ tvrzení? Pak uveď které a ČÍM. Nepopírá? Proč ho sem dáváš?
btw, tady:
http://czechairforce.com/news/...
Máš důkaz, že i integraci LINK-16 si ČR platila za vlastní a ne úplně malé prachy.Skrýt celý příspěvekLogik, vybíráš si co se ti hodí. S Gripenem v Libii nešlo o to že by byl Gripen nekompatibilní, ale že švédsko nedostalo šifrovací klíče a že link 16 byl pro Girpen zkoušen ...Zobrazit celý příspěvek
Logik,
vybíráš si co se ti hodí.
S Gripenem v Libii nešlo o to že by byl Gripen nekompatibilní, ale že švédsko nedostalo šifrovací klíče a že link 16 byl pro Girpen zkoušen nějakou dobu před kampaní. To popírá co píšeš, PROTOŽE to vyznívá tak že tvrdíš, že Gripen je nekompatibilní se silama NATO, což je blbost. K placení linku 16 ČR, a víš jistě, že to ČR tak nechtěla schválně ?Skrýt celý příspěvek"že tvrdíš, že Gripen je nekompatibilní se silama NATO," Máš pravdu v tom, že jsem si něpřesně pamatoval přesné důvody problémů v Lybii, ale to je opět jen z Tvé strany ...Zobrazit celý příspěvek
"že tvrdíš, že Gripen je nekompatibilní se silama NATO,"
Máš pravdu v tom, že jsem si něpřesně pamatoval přesné důvody problémů v Lybii, ale to je opět jen z Tvé strany slovíčkaření, protože tím nijak nevyvracíš podstatu argumentace. Debata o Lybii začala u této oteckovy věty:
" nechápu, proč by nechtěli platit kompatibilitu s NATO, když Švédsko samo má zájem o úzkou spolupráci s NATO, když vstup není na pořadu dne. "
Kampaň v Lybii přitom ukazuje, že
1) Švédská letadla mohou mít problémy s kompatibilitou. Jo, máš pravdu, že těsně před Lybií tam ten kompatibilní link montovaly. Čtyřicet let starou technologii. To fakt dokazuje, že švédská letadla jsou a budou up-to-date s komunikační technologií NATO.
2) Jakou prioritu ta kompatibilita ve Švédském letectvu měla pak vidíme z toho, že takovej "detail", kterej jen úplně znemožňoval kooperaci, evidentně neměli ani trochu pořešený a začali to řešit až za běhu vojenské operace.
3) zadalší to pak také ukazuje to, že výzbroj ze zemí mimo NATO má licenčně-byrokratické překážky. Ono vojákům je nakonec úplně jedno, jestli to nejde z technických nebo procedurálních důvodů, když to nefunguje, tak je to prostě průšvih. A řešení tědle byrokratickejch otázek stojí prachy a čas stejně, jako řešení technickejch překážek.
4) no a konečně otecko tvrdil, že to Švédové budou platit. U toho už jsi koukám uznal, že nebudou, že jsme to zaplatily my. Jen vymýšlíš pohádky o tom, že jsme něco dostat zadarmo, ale my jsme řekli NE. Jasně. A teď tu o KarkůlceSkrýt celý příspěvek
Né že by nám na honění B737 F-16 nestačila, ale pokud má jít o nákup do budoucna, tak vzhledem k nabídce a finančním možnostem nic jiného než F-35 nedává smysl. Všechna EU éra jsou ...Zobrazit celý příspěvek
Né že by nám na honění B737 F-16 nestačila, ale pokud má jít o nákup do budoucna, tak vzhledem k nabídce a finančním možnostem nic jiného než F-35 nedává smysl.
Všechna EU éra jsou bezpochyby dražší, včetně "éčka" Gripenu (ano, tam jde pouze o odhad).
Buď ještě protáhnout stávající Gripeny a odsunout nákup do budoucna, nebo F-35.
F-16 při vší úctě k typu už fakt ne. Možná jako krátkodobé přechodné období, ale to bylo v konečném součtu to úplně nejdražší...Skrýt celý příspěvekVlastně nákup F-35 zcela postrádá smysl, protože nejsme a nebudeme schopni využít předností. Zaplatíme za něco, co vlastně vůbec nevyužijeme a draze udržovat. Upřímně pochybuji v ...Zobrazit celý příspěvek
Vlastně nákup F-35 zcela postrádá smysl, protože nejsme a nebudeme schopni využít předností. Zaplatíme za něco, co vlastně vůbec nevyužijeme a draze udržovat. Upřímně pochybuji v zapojení našeho letectva a pokud ano, tak v rámci NATO a tam už F-35 jsou.
Jižní Korea má velice dobře našlápnuto stát se dodavatelem MRCA budoucnosti.Skrýt celý příspěvek"Vlastně nákup F-35 zcela postrádá smysl, protože nejsme a nebudeme schopni využít předností" Kterých konkrétně? Naopak IMHO to, že Slovensko má F-16, by mohlo vést k větší ...Zobrazit celý příspěvek
"Vlastně nákup F-35 zcela postrádá smysl, protože nejsme a nebudeme schopni využít předností"
Kterých konkrétně? Naopak IMHO to, že Slovensko má F-16, by mohlo vést k větší kooperaci naší armády se Slovenskou, kdy naše F-35 by těžili ze spolupráce s jejich F-16.
Samozřejmě, pokud chceme letadla jen air-policing, tak na to je F-35 škoda. Ale na to je škoda i těch F-16tek.Skrýt celý příspěvekBalm : Trošku mě překvapuje, tenhle názor od člověka vašeho formátu. Pokud by došlo ke konfliktu většího rozsahu, tak největší problém budou vycvičení piloti, protože na rozdíl od ...Zobrazit celý příspěvek
Balm : Trošku mě překvapuje, tenhle názor od člověka vašeho formátu.
Pokud by došlo ke konfliktu většího rozsahu, tak největší problém budou vycvičení piloti, protože na rozdíl od výroby letadla, raket, atd.
Výcvik pilota moderního bojového letadla trvá roky. Vše se sice dá urychlit, ale to má zase dopad na životnost těch pilotů na bojišti.
V tu chvíli budou naši piloti buď k něčemu ( výcvik na F-35), nebo technicky k ničemu v F-16. Tam kde bude mít problém operovat F-35, bude F-16 dávno sestřelena na příletu do oblasti.Skrýt celý příspěvekJirosi: Souhlas. Já bych to jen s přeškolením pilotů z F-16 nejmodernější verze neviděl tak černě, tato by měla mít většinu systému podobných, ne-li totožných s F-35. Na druhou ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi: Souhlas. Já bych to jen s přeškolením pilotů z F-16 nejmodernější verze neviděl tak černě, tato by měla mít většinu systému podobných, ne-li totožných s F-35. Na druhou stranu piloti z Gripen C/D a zejména L-159 jsou už teď výrazně postiženi kvůli zastarávání avioniky a bude se to jen dále zhoršovat.Skrýt celý příspěvek
Jirosi Balm má pravdu, bude to zbytečné. Trendy jdou jiným směrem. Bude postačovat do kritických míst používat alianční stealth letadla. A nebo u vlastního letectva investovat do ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi
Balm má pravdu, bude to zbytečné. Trendy jdou jiným směrem. Bude postačovat do kritických míst používat alianční stealth letadla.
A nebo u vlastního letectva investovat do stealth UAV a zbraní s delším dosahem. Na létání okolo komína a mávání na aerolinky stačí Gripen.
K vypořádání se s PVO bude lepší investovat do malých prostřeků - dronů a vyčkávací munice. Takové věci nebude problém vyrábět ani přímo v ČR. Stačí se podívat na to, že nelicenční kopie proudových motorů používá Írán na svých střelách s plochou dráhou letu.Skrýt celý příspěvek@Jirosi Za svým názorem si stojím, stejně tak máte právo nesouhlasit, ale upřímně netuším, proč to toho motáte F-16? Respektive co s tím má společného F-16 a proč mi to ...Zobrazit celý příspěvek
@Jirosi
Za svým názorem si stojím, stejně tak máte právo nesouhlasit, ale upřímně netuším, proč to toho motáte F-16? Respektive co s tím má společného F-16 a proč mi to předhazujete?Skrýt celý příspěvekna v každom prípade bude česko v zložitej situácii pri riešení nadzvuku...v dobe keď sa gripen zaobstaralo to bola výborná voľba,ale teraz keď ho prevádzkuje len maďarsko a thajsko ...Zobrazit celý příspěvek
na v každom prípade bude česko v zložitej situácii pri riešení nadzvuku...v dobe keď sa gripen zaobstaralo to bola výborná voľba,ale teraz keď ho prevádzkuje len maďarsko a thajsko je to zložitejšie...a skomplikuje sa to ešte viac,keď maďari pôjdu do f-35...a veľmi sa mi nechce veriť,že by švédi ešte cca 15r robili nejak extra podporu pre +/-krajiny,keď aj sami prejdú na E/F...
takže ostane buď f-35,alebo nejaký európsky dvojmotorák... tá f-16 by pre ačr asi fakt nebola na rozdiel od ossr riešenie...Skrýt celý příspěvekflanker.jirka - neviem či som vás správne pochopil a jedná sa o nejaký skrytý odkaz na výber slovenska...?..lebo ak áno,tak skôr ako o politický výber išlo skôr o výber jediného ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka - neviem či som vás správne pochopil a jedná sa o nejaký skrytý odkaz na výber slovenska...?..lebo ak áno,tak skôr ako o politický výber išlo skôr o výber jediného jednomotoráka v ponuke...Skrýt celý příspěvek
Balm: F-16 jsme zmínil, jen protože je v článku. Můžete si to nahradit jiným "levným typem" co nebude nosným pro budoucí boje. flanker.jirka: "Bude postačovat do kritických míst ...Zobrazit celý příspěvek
Balm: F-16 jsme zmínil, jen protože je v článku. Můžete si to nahradit jiným "levným typem" co nebude nosným pro budoucí boje.
flanker.jirka: "Bude postačovat do kritických míst používat alianční stealth letadla."
Pokud neplánujete vystoupení z NATO, pak i armáda CR je aliance. Tedy pokud má Aliance nasadit Stealth letadla musí je její členové mít.
Ale tady velice rychle dojde na přetížení pilotů. Výcvik nových je na roky, i přecvičení z jiných tipů je dlouhodobá záležitost.
Oproti tomu piloti vycvičeni pro daný tip prostě budou mít cenu zlata.Skrýt celý příspěvekNo tady souhlasím s tím co napsal Blam. AČR nejspíš ještě kolem roku 2030 nebude schopna využít veškerý potenciál F-35. Problém ale je v tom, že Gripeny AČR nepatří. Jejich ...Zobrazit celý příspěvek
No tady souhlasím s tím co napsal Blam.
AČR nejspíš ještě kolem roku 2030 nebude schopna využít veškerý potenciál F-35.
Problém ale je v tom, že Gripeny AČR nepatří. Jejich majitelem je Švédsko a i kdyby se v roce 2027 nebo 2029 počítalo s jejich pokračováním u AČR tak je otázka jestli to vůbec sami Švédi povolí.
Pak je tu otázka zdalipak jít formou dalšího pronájmu, nebo odkoupení oletaných strojů a pak následně investovat do jejich modernizace. Jako dosud jsme za provoz cca 14 Gripenů zaplatili nebo zaplatíme za cce 22 let cca 40. miliard korun + další výdaje, které jsme dali za určité modernizace atd.
Navíc je tu další věc. Poslední dobou se roztrhl pytel s informacemi co se týká nových konstrukcí letadel, u kterých je plánovaná jednoduchá výroba, provoz atd. atd. jako třeba ve článku zmiňovaný NGAD, a co vím tak podobné projekty už jsou na světě 3, s tím že každý počítá kolem roku 2025 s prvním prototypem a kolem roku 2035 zavést do služby, což by mohlo dát možnost AČR přejít na podobný typ letounu kolem roku 2040, samozřejmě pokud vše půjde podle plánů, ale to se neví.
Takže ono plánů jak udržet schopnost letectva AČR může být více než jen nákup F-35. Doba se posouvá a tady třeba musím souhlasit s flanker.jirka.
Je otázkou, jestli AČR nutně potřebuje tak sofistikovaný stroj jako je F-35, je totiž otázkou jestli letectvo AČR bude někdy čelit přímo nepřátelské pokročilé PVO, to znamená, bude na hrotu útoku. A nebo zdalipak jít formou 4. generace ale lépe vybavené a vyzbrojené, která by byla schopna svou činnost kooperovat s drony a další doplňující technikou.
Osobně jsem zvědavý co se vyrojí za informace kolem roku 2025 ohledně nových nadzvuků.Skrýt celý příspěvekJenže mezi "AČR nejspíš ještě kolem roku 2030 nebude schopna využít veškerý potenciál F-35." a "AČR nebude schopna využít to, čím F-35 převyšuje F-16" je velký rozdíl. " je ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže mezi
"AČR nejspíš ještě kolem roku 2030 nebude schopna využít veškerý potenciál F-35."
a
"AČR nebude schopna využít to, čím F-35 převyšuje F-16"
je velký rozdíl.
" je totiž otázkou jestli letectvo AČR bude někdy čelit přímo nepřátelské pokročilé PVO...."
1) Schopnosti 5. gen netvoří jen stealth.
2) Schopnost stealth není jen proti PVO, ale i klíčová schopnost pro přežití ve vzdušném boji
To jako máme mít letala, která jsou dobře použitelná jen pokud nám někdo jiný odstraní nepřítele?Skrýt celý příspěvekKlimesov: "Jako dosud jsme za provoz cca 14 Gripenů zaplatili nebo zaplatíme za cce 22 let cca 40. miliard korun + další výdaje, které jsme dali za určité modernizace atd." Ono je ...Zobrazit celý příspěvek
Klimesov: "Jako dosud jsme za provoz cca 14 Gripenů zaplatili nebo zaplatíme za cce 22 let cca 40. miliard korun + další výdaje, které jsme dali za určité modernizace atd."
Ono je to hraní se slovíčky, ale 40. mld se dalo jen za pronájem!
Provozní výdaje kapaliny, palivo, piloti, technici, základna, atd. se platí zvlášť z CR kapsy. Sice spoustu toho děláme na letadlech sami, ale taky za svoje! Švédové dodávají jen díly.Skrýt celý příspěvekJirosi. dobrá poznámka a bylo to myšleno těch cca 40. miliard za pronájem. Proto jsem tam dával to plus další výdaje. Jen jsem se špatně vyjádřil. :) Logik. Naprosto přesně vše ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi. dobrá poznámka a bylo to myšleno těch cca 40. miliard za pronájem. Proto jsem tam dával to plus další výdaje. Jen jsem se špatně vyjádřil. :)
Logik.
Naprosto přesně vše popsané.
A vše poslední věta to shrnula dobře. Jen bych tam nedal, že máme mít, ale podle všeho se tak nad tím uvažuje. To znamená spíše se hledá nebo bude hledat stroj, který bude moct poskytnout spojencům dostatečnou podporu v jejich hlavní činnosti. Ale podotýkám můžu se mýlit.
Jako co si budem nalhávat s bídou plníme své závazky, takže nelze očekávat, že AČR dostane dostatek financí na to aby F-35 dokázala plnohodnotně využít. Nemluvím teď o samotnou koupi, ale spíše o provozu a o rozšiřování schopností letectva AČR v podobě rozšířeného výcviku, nákup výzbroje, výstroje a další techniky, která by dokázala s F-35 jak na zemi tak ve vzduchu kooperovat svou činnost, tak aby se využil její plný potenciál. Koupí F-35 by to totiž všechno teprve začalo.
Každopádně nechápejte mně špatně. Osobně proti nákupu F-35 nic nemám. Naopak pokud by se v roce 2027 až 2029 rozhodlo o pořízení F-35 považoval bych to za investici do jistoty. Ten stroj má své výkony a jsou špičkové.
Nicméně nejsem člověk, který považuje nákup F-35 za jedinou možnost.
Strojů, které by mohli splňovat požadavky AČR a které by AČR dokázala za přijatelnou cenu využít je víc než jen F-35. Vše bude totiž záležet co si od toho bude slibovat samotná AČR.
Proto jsem psal, že bude v roce 2025 zajímavé sledovat jaké informace o nových letounech se budou postupně objevovat.
Je nakonec možné, že ta F-35 se pořídí.
A můj osobní názor je, že AČR by spíše slušel stroj, který by byl schopen dát F-35 dostatečnou podporu a zároveň uměl v maximální možné míře podporu ze strany F-35 využít. A to i kdyby to měl být dvoumotorák v podobě F/A-18 SuperHornet nebo třeba Rafael. Ale to už je jen můj názor.Skrýt celý příspěvek@ Jirosi 08:32 01.02.2021 Nečetl jsem všechny odpovědi ostatních, ale na mou odpověď reagujete aniž byste jí vlastně četl, nebo nad ní přemýšlel. KAI zase tak levný stroj ...Zobrazit celý příspěvek
@ Jirosi 08:32 01.02.2021
Nečetl jsem všechny odpovědi ostatních, ale na mou odpověď reagujete aniž byste jí vlastně četl, nebo nad ní přemýšlel.
KAI zase tak levný stroj nebude, avšak plně vyhovuje poptávce po provozně levnějším stroji 5. generace (MRCA) s možností více konfigurací. Jižní Korea se nestydí nakupovat licence na plně osvědčené a zavedené systémy, světe div se, často právě z Evropy. Výhodou je, že licencované systémy např.: BAE jsou plně kompatibilní a integrované v rámci standardů NATO, samozřejmostí jsou plně sjednocené senzory a třídění informací ...
Jsou to šikovní obchodníci s otevřenou myslí, schopní nabízet velice dobré podmínky (však se podívejte na K2 Black Panter) a konkurence je vždy velice, ale velice prospěšná.
P.S.: Jako hlavní AA střely JK vybrala MBDA Meteor a IRS-T pro interní i externí závěs.Skrýt celý příspěvekBalm: Moje reakce byla na vás, to vy jste se spíše špatně vyjádřil. Pokud nosnou částí vaší myšlenky byl nákup z letadel z JK, tak to už z pohledu CR nemá cenu ani komentovat. To ...Zobrazit celý příspěvek
Balm: Moje reakce byla na vás, to vy jste se spíše špatně vyjádřil.
Pokud nosnou částí vaší myšlenky byl nákup z letadel z JK, tak to už z pohledu CR nemá cenu ani komentovat. To už má jen samá negativa.Skrýt celý příspěvek
Nebolo by rozumnejšie namiesto F15 X dokončiť F22B a spustiť novovýrobu ? Minimálne je to o generáciu novší stroj, dokonale zjednotený s F35 , čím by jej znížil cenu a v prípade, ...Zobrazit celý příspěvek
Nebolo by rozumnejšie namiesto F15 X dokončiť F22B a spustiť novovýrobu ? Minimálne je to o generáciu novší stroj, dokonale zjednotený s F35 , čím by jej znížil cenu a v prípade, že by ich dodali Austrálií, GB, JK a Japonsku by zarazili vývoj tamojších konkurentov + znížili by prevádzkové náklady vlastnej flotili F22ASkrýt celý příspěvek
Pokud by šly vámi navrženou cestou měli by něco mezi 30-50ks F-22B vs 144 F-15EX.
To jim potřebu nahrazení stovek letadel s končící životností moc neřeší...Pokud by šly vámi navrženou cestou měli by něco mezi 30-50ks F-22B vs 144 F-15EX.
To jim potřebu nahrazení stovek letadel s končící životností moc neřeší...UnionPacificu právě že asi nebylo. Teď uvádím svůj čistě subjektivní názor získaný ze čtení webů jako AN a tištěných časopisů a jaký jsem si z toho udělal závěry, nejsem žádný ...Zobrazit celý příspěvek
UnionPacificu právě že asi nebylo. Teď uvádím svůj čistě subjektivní názor získaný ze čtení webů jako AN a tištěných časopisů a jaký jsem si z toho udělal závěry, nejsem žádný americký vysocepostavený činovník, abych měl pravdivé komplexní znalosti o problematice. Takže takto - nikdo po těch letech a miliardách dolarů za vývoj a výrobu otevřeně neřekne - F22 a F35 stály za h...., šoupneme je do šrotu. Ani by to nebyla pravda, jsou to vynikající výkonná letadla (tedy f35 se ještě dolaďují). Ale cena za provoz, údržbu, opravy, jsou tak obrovské, že zcela nejsou adekvátní přínosům oproti předchozí generaci letadel. Možná ani tak nejde o cenu, jako o vůbec možnost udržení provozu - my čtenáři AN se konkrétně, nedovíme, co se často porouchává, odpadává, co se musí nejdůsledněji kontrolovat, co se musí často měnit. Jaké odbornosti techniků jsou na to třeba, možná je nedostatek dostatečně vzdělaných a erudovaných techniků. Teď jak byly ty aféry s F35, možná nafouknuté, možná naopak mnohé ještě nevyplavaly na veřejnost - byl to kupříkladu problém s poškozováním Stealth nátěru horkem při přídavném spalování. Kdovíco ještě je. Dobře, řekněme, že za obrovského úsilí a nákladů, důkladného servisu, kontrol, častých výměn některých háklivých a opotřebených součástí se podaří letadla dále provozovat, ale jaké jsou tedy naopak přínosy za ty obrovské náklady vůči starší generaci?
V zásadě v podstatě jen ta neviditelnost. V uvozovkách jedině tato vlastnost upřednostňuje F22, F35 oproti F15, F16, F18, ale např. i Rafale, Gripen, Mig29, Su27 apod. Ostatní - elektronika, zbraňové, průzkumné a další systémy, tam F22 a F35 taky vysoce převyšují konkurenty. Fakt? No dobře, jo, no tak se ty systémy osadí na nejnovější verze F15, F16, případně F18, o něm v článku nebylo, to je věc USN, a USMC,článek je o USAF, ale v jiných článcích najdeš podobné úvahy tam), a je vyrovnáno.
Co se týče letových vlastností, tak tam naopak Stealh letadla mírně zaostávají za "koncepčně o generaci staršími letouny", díky omezením ve tvarování trupu. kvůli "neviditelnosti" Ty "o generaci starší" letadla byly aerodynamicky - tvar a rozmístění trupu, křídel, motorů, přechody mezi nimi - už po ještě starších letitých zkušenostech - vymazlené. No - zaostávají, to je silné slovo. Řekněme, že jsou tak nastejno. Možná výjimka je F35B-kde by měla být možnost trysku naklápěcí prioritně kvůli krátkému/kolmému vzletu/přistání použít i pro zvýšení manévrovatelnosti. Ale nevím, zda je to pravda nebo vlhký sen autora článku, kde jsem to četl. Nebo se mi to snívalo, že jsem to četl. Ale zase F35 nemá "supercruise" a to je fakt. Takže letové vlastnosti řekněme zhruba fifty-fifty, tak se podívejme na tu "neviditelnost"
Podle mě v tom je jádro pudla. Pokud by totiž byly letouny opravdu "neviditelné" nebo aspoň "hodně špatně viditelné", tak by se vysoké náklady snesly. Nevímjak obrovské náklady jsou přece nic, když by nedocházelo k bojovým ztrátám (nebo jen zcela minimálně), USAAF by si mohly dovolit vše (skoro vše). Ale podle mě je ta "neviditelnost" bublina, která nyní začíná splaskávat). Proč si to myslím, proč nevěřím, že by F35 měl mít radarovou viditelnost jako čtvereček 10×10 cm :
1. ze střední školy nebo VŠ z nějakých základů fyziky o vyzařování elektromagnetického záření dipólem, příjmu, odrážení si matně pamatuji, že to záleží na vlnové délce vůči délce daného předmětu, tj. pokud pro jednu frekvenci uvěřím, že je odraz tak malinký, pro frekvenci o něco větší (menší) je naopak podstatně větší
2. záleží na úhlu plochy, zakřivení apod., takže pokud připustím, že plochy jsou tak vyladěné, že při přesně čelním natočení letadla k anténě radaru je odraz tak malý, tak při trochu natočení nebo pohledu šikmo zespodu apod. se naopak zase zvětšuje
3. pod potahem řekněme přizpůsobeným k "neviditelnosti" je přece celé vybavení, které tomu přizpůsobeno není (motor, kabely, podvozek, zbraně, pilot, ... ) paprsky potahem částečně projdou a odrážejí se od věcí pod ním- to je celá věda, jak paprsky procházejí, tlumí se, odrážejí...
4. kdybych i uvěřil, že se jeví na radaru letadlo tak malé, tak zase z jiných článků vím, že existují radary schopné detekovat dělostřelecké granáty, které mají srovnatelně malou velikost
5. pokud by měly F22, spíše hlavně F35 využívat senzory, a jejich údaje kontinuálně vysílat, tak aby jejich obraz byl viděn i jinými v rámci "spojeného bojiště" nebo jak se tomu říká, tak se celá "neviditelnost" zcela neguje
6. existují a stále se zdokonalují průzkumné prostředky z jiné části frekvenčního spektra - infračervené, optické ...
Jistěže asi F22, F35 mají nižžší radarový odraz, možná několikanásobně než F16, ale zkrátka, i tak, nestojí to za to. Tak jako středověký nebo spíše raněnovověký rytíř přestane používat brnění, když protivník začne používat muškety. Ne že by bylo úplně neúčinné, chrání před sekem stále používaných šavlí a mečů, možná i proti průstřelu z větší dálky, ale nestojí to za to. Je to drahé těžké, otravné se v tom tahat. Šavli vykryju svoji šavlí, mušketou na větší dálku se do mě netrefí. A naopak budu mrštnější a neunavím se tak rychle.
A co zastaralé F16, F18, F15 ? Jak uvedeno výše , s výjimkou kontroverzní neviditelnosti nijak zásadně horší nejsou, a výhoda předpokládám bude, že letitým nabýváním zkušeností i reálně bojových od mnoha uživatelů se vychytaly různé mouchy a současné verze jsou dnes asi velmi spolehlivé, odolné a nenáročné stroje (relativně, samozřejmě). Opět čistě můj subjektivní názor.Skrýt celý příspěvekJe trošku hloupé srovnávat dnešní F-35 z F-35 za 5-10.let. I ty F-35 se totiž dočkají dalších vylepšení jako se jich dočkaly ty F-15/F-16 a stanou se z nich lepší letouny. Ale ...Zobrazit celý příspěvek
Je trošku hloupé srovnávat dnešní F-35 z F-35 za 5-10.let. I ty F-35 se totiž dočkají dalších vylepšení jako se jich dočkaly ty F-15/F-16 a stanou se z nich lepší letouny. Ale stejně jako se vyplatilo si místo starších letadel koupit ty F-15/F-16, tak se vyplatí koupit i ty novější.
Jediné místo kde to vázne, je dlouhý vývoj. Opožděné dodávky, a tím klesající počet aktivních strojů( staré jsou už moc o létané).
Oni ty nové technologie budou drahé i na starém draku!Skrýt celý příspěvekS tímhle příspěvkem moc oblíbený tady nebudeš, pro některé je f35 božstvo. Ale já s ním vcelku souhlasím. Ještě bych dodal, že v dnešní době sestřelují letadla rakety a jsem až ...Zobrazit celý příspěvek
S tímhle příspěvkem moc oblíbený tady nebudeš, pro některé je f35 božstvo. Ale já s ním vcelku souhlasím. Ještě bych dodal, že v dnešní době sestřelují letadla rakety a jsem až trochu překvapený, jak málo se jim dává prostoru. Že f35 střílí v podstatě to samý co f15/16/18 tu nikoho netankuje, takže opravdu jediná + vlastnost je ten "stealth". A z toho jak raději na f35 cpou všude odražeče bych řekl, že všechno amíci vsadili na první úder, protože pak všichni budou vědět jak ty radary překalibrovat. Kdyby f35 byla taková hitparáda, tak se USAF určitě nebude vracet k předchozí generaci.Skrýt celý příspěvek
USAF se nevrací k starší generaci. Jen si uvědomily, že náběh dodávek F-35 je pomalý. Ono to celé stojí na tom, že asi nepočítaly z tak agresivní politikou Číny. Budou potřebovat ...Zobrazit celý příspěvek
USAF se nevrací k starší generaci. Jen si uvědomily, že náběh dodávek F-35 je pomalý.
Ono to celé stojí na tom, že asi nepočítaly z tak agresivní politikou Číny.
Budou potřebovat letadla ve vzduchu v Jihovýchodní Asii, nikoliv na kroužení kolem základy v rámci výcviku, udržování pilotů nad USA. Víc bych v tom opravdu nehledal.Skrýt celý příspěvek
JerzyK Chcel by si osadiť systémy z F-35 na F-16? A kam ich dáš, ono je f-16 a dokonca vlastne aj f-18 úplne inak priestorovo riešené lietadlo.. Napríklad DAS dáš kde? Reálne ...Zobrazit celý příspěvek
JerzyK
Chcel by si osadiť systémy z F-35 na F-16?
A kam ich dáš, ono je f-16 a dokonca vlastne aj f-18 úplne inak priestorovo riešené lietadlo..
Napríklad DAS dáš kde?
Reálne by si musel riadne 4.gen lietadlá podvesiť, tým pádom prídu o pylony na nesenie tých zbraní navyše a vďaka váhe i odporu budeš mať dolet koľko 300km???
To je výsledok úvahy napchajme do F-16 všetko z F-35..Skrýt celý příspěvek
"Nyní USAF ale potřebuje spíše taktický letoun s velkým doletem a zbraněmi dlouhého dosahu, který dokáže operovat nad vodami Tichého oceánu. USAF tak může F-35A úspěšně nasadit v ...Zobrazit celý příspěvek
"Nyní USAF ale potřebuje spíše taktický letoun s velkým doletem a zbraněmi dlouhého dosahu, který dokáže operovat nad vodami Tichého oceánu. USAF tak může F-35A úspěšně nasadit v Evropě, ale proti Číně potřebuje úplně jiný typ taktického letadla."
A který jednomotorák poskytne delší dolet, než F-35?
"Navíc NGAD nebude víceúčelový (tedy velmi drahý) stroj jako F-35. "
O tomto dosti pochuybuji. AtG zbraně dostala i F-22. Navíc bych se nedivil, kdyby software sdílel s F-35: software do F-35 je už vyvíjen modulárně, takže by to neměl být takový problém, a není důvod ho vyvíjet znovu.Skrýt celý příspěvekMožná měl autor na mysli F 15 EX. Rozhodně se jejich uvažování ubírá tím směrem, že do budoucna budou držet pilotované letouny v pozici "stand off" a v nebezpečné zóně to budou ...Zobrazit celý příspěvek
Možná měl autor na mysli F 15 EX.
Rozhodně se jejich uvažování ubírá tím směrem, že do budoucna budou držet pilotované letouny v pozici "stand off" a v nebezpečné zóně to budou řešit stealth letouny a UAV. Přitom drak F 16 nebo F 15 unese i to lepší vybavení, které používá F 35.
F16 nebo F 15 vybavená AESA radary a senzory pro detekci přibiližujících se PLŘS nebo SAM vybavené sebeobranným laserem bude dobrou kombinací. A o instalaci takového laseru uvažují v řádu několika let.
https://www.nationaldefensemag... Skrýt celý příspěvek"Možná měl autor na mysli F 15 EX." Ona F-15EX má podstatně větší dolet jen kvůli tomu, že má tři bagy. Ty se dají teoreticky podvěsit i na F-35. Nosnost má na to dostatečnou, ...Zobrazit celý příspěvek
"Možná měl autor na mysli F 15 EX."
Ona F-15EX má podstatně větší dolet jen kvůli tomu, že má tři bagy. Ty se dají teoreticky podvěsit i na F-35. Nosnost má na to dostatečnou, interní zásobu paliva má větší, a váhu i výkon motorů menší. Není důvod, proč by měla mít F-15EX o podstatně větší dolet.
"F16 nebo F 15 vybavená AESA radary a senzory pro detekci přibiližujících se PLŘS nebo SAM vybavené sebeobranným laserem bude dobrou kombinací. "
No, tak chtěl bych vidět, jak takový laser zabuduješ do F-16. V té už moc místa nezůstalo. Takovýdle vychytávky právě daleko líp zabuduješ do těžších strojů.
"Rozhodně se jejich uvažování ubírá tím směrem, že do budoucna budou držet pilotované
letouny"
To IMHO ještě dlouho ne. Potřebují nahrazovat stroje teď, ne řešit situaci za třicet let.Skrýt celý příspěvekF 15 už ve verzi Strike Eagle se osvědčili pro hlídkování a dlouhé mise, výhodou je dvoučlenná osádka, což může díky tankování za letu prodloužit mise. A nebo amíci stále polykají ...Zobrazit celý příspěvek
F 15 už ve verzi Strike Eagle se osvědčili pro hlídkování a dlouhé mise, výhodou je dvoučlenná osádka, což může díky tankování za letu prodloužit mise. A nebo amíci stále polykají drogy, aby zůstali ve střehu? Dolet a vytrvalost pak má papírově lepší než F 35 a nejspíše budou nějaké zkušenosti z dosavadního provozu. Amíci nemusí tolik šetřit penězi a evidentně vědí co chtějí. Další rozdíl vidím i v počtu nesené výzbroje, pokud má F 35 mít zachované vlastnosti Stealth, tak je ten počet řízených střel nebo pum menší.
Vizualizace laseru pro F 16 je vidět na odkazu, který jsem dával, v podobě podvěšeného kontejneru pod trupem.
https://www.nationaldefensemag... Skrýt celý příspěvekJak přesně zvýhodňuje dvoučlenná osádka letoun při dlouhé misi? Každý ze členů posádky má jiné úkoly! Pokud se pilot nechce věnovat řízení, přepne to na autopilota... WSO sice ...Zobrazit celý příspěvek
Jak přesně zvýhodňuje dvoučlenná osádka letoun při dlouhé misi?
Každý ze členů posádky má jiné úkoly!
Pokud se pilot nechce věnovat řízení, přepne to na autopilota...
WSO sice může pilotovat, ale se využívá jen ve stavu totální nouze.Skrýt celý příspěvekJirosi
Zátěž je rozdělena na dvě osoby. Pokud se nic neděje, tak pilot stejně nechá patrolovat letoun autopilotem po naplánované trase.Jirosi
Zátěž je rozdělena na dvě osoby. Pokud se nic neděje, tak pilot stejně nechá patrolovat letoun autopilotem po naplánované trase."Další rozdíl vidím i v počtu nesené výzbroje, pokud má F 35 mít zachované vlastnosti Stealth, tak je ten počet řízených střel nebo pum menší." Ale to je přece výhoda F-35. Dle ...Zobrazit celý příspěvek
"Další rozdíl vidím i v počtu nesené výzbroje, pokud má F 35 mít zachované vlastnosti Stealth, tak je ten počet řízených střel nebo pum menší."
Ale to je přece výhoda F-35. Dle mise se může rozhodnout: stealth nebo velká výzbroj. Není v tom horší než F-15 (teda, o něco jo, F-35 má nosnost jako F15C, E(X) má o něco větší nosnost. Ale ne zas o tolik.
Vizualizace laseru na F-16 je hezká, ale to letadlo už takhle potřebuje dva bagy, kolik mu zbyde nosnosti a agility, když ho takhle ověsíš? A kolik mu zbyde zbraní: jestli bude laserová obrana realitou, tak najednou nebudou stačit dvě AA rakety na zničení jednoho letadla.Skrýt celý příspěveklogik O to, že na něco je stealth potřeba a na něco není třeba je tento "návrat" k osvědčeným platformám. Vědí, že jim tyto typy vyladěné k dokonalosti budou stačit. A aby to ...Zobrazit celý příspěvek
logik
O to, že na něco je stealth potřeba a na něco není třeba je tento "návrat" k osvědčeným platformám. Vědí, že jim tyto typy vyladěné k dokonalosti budou stačit. A aby to nezapadlo, v článcích se píše o UAV strojích, které budou dalším prvkem.
F 16 nkdy nechodily ve světě do misí bez bagů a nebo ECM podu. To že se na to dá teoreticky naskládat velký počet pum a raket jsou jen teoretické počty. To samé bude platit pro F 35, budou vybaveny pro konkrétní mise. Typická konfigurace nad Irákem nebo Srbskem bývala dvě přídavné nádrže, targeting pod, ECM pod ofenzivní zbraně na dvou závěsnících a zbylé čtyři buď byly pro 4 PLŘS nebo 2 PLŘS a 2 HARM.
Ano, pokud budou mít k dispozici obranný laser, který na pár kilometrů dokáže poškodit nebo zničit PLŘS nebo SAM, tak je to hodně dobré pro přežití na bojišti. Ale o podobných vlastnostech se spekuluje u PLŘS s radiolokačním navedením poslední generace už nyní, že mají schopnost sestřelit jiné PLŘS, díky radarům AESA takové cíle uvidí na slušnou dálku, tak proč potom nezkusit i střílet a ochránit vlastní letoun. (s takovým obranným laserem a AESA radarem schopným vidět i malorozměrné a pomalé cíle půjde dělat i patroly proti malým dronům a smažit je laserem)Skrýt celý příspěveklogik .... ještě existuje možnost využívání konformních nádrží nad křídly, což je také slušný příspěvek. U posledních verzí F 16 je používají snad všichni zákazníci, včetně Polska. ...Zobrazit celý příspěvek
logik
.... ještě existuje možnost využívání konformních nádrží nad křídly, což je také slušný příspěvek. U posledních verzí F 16 je používají snad všichni zákazníci, včetně Polska. V Evropských podmínkách to může uvolnit další dva závěsníky pro nesení výzbroje.Skrýt celý příspěvek1) Debata začala od toho, že v článku je uvedeno, že USAF potřebuje jiné letadlo. Tedy, že F-35 v něčem nevyhovuje. Což je IMHO prostě blbina, pokud se místo toho nakoupí F-16. Ta ...Zobrazit celý příspěvek
1) Debata začala od toho, že v článku je uvedeno, že USAF potřebuje jiné letadlo. Tedy, že F-35 v něčem nevyhovuje. Což je IMHO prostě blbina, pokud se místo toho nakoupí F-16. Ta je prostě horší ve všech směrech, jediným důvodem pro její koupi bude cena.
2) Samozřejmě, že se to na F-16 "nějak vejde". Ale bude to na hraně jejích schopností, což se projeví na výkonech. Při těch počtech letadel, co USAF má, nevidím důvod, proč F-16 nenechat air policing a intercepting, tedy něco na co stačí s přehledem, a laserové zbraně nenechat primárně pro vhodnější platformy jako F-15EX, které mají přebytek nosnosti i výkonu.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka: "Zátěž je rozdělena na dvě osoby. " Pokud se něco děje, pak se vysype munice, a mise končí. Tzn. i zátěž pilota. Dlouhé mise jsou dané, právě tím, že se nic ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: "Zátěž je rozdělena na dvě osoby. "
Pokud se něco děje, pak se vysype munice, a mise končí. Tzn. i zátěž pilota.
Dlouhé mise jsou dané, právě tím, že se nic neděje.Skrýt celý příspěvek"Debata začala od toho, že v článku je uvedeno, že USAF potřebuje jiné letadlo. Tedy, že F-35 v něčem nevyhovuje. Což je IMHO prostě blbina, pokud se místo toho nakoupí F-16." USAF ...Zobrazit celý příspěvek
"Debata začala od toho, že v článku je uvedeno, že USAF potřebuje jiné letadlo. Tedy, že F-35 v něčem nevyhovuje. Což je IMHO prostě blbina, pokud se místo toho nakoupí F-16."
USAF potřebuje spolehlivé letadlo schopné operovat za rozumné provozní náklady. F-35 v tomto prostě a jednoduše nevyhovuje.Skrýt celý příspěvek
Oni si pořád hrají na USAF a US NAVY.
Oni si pořád hrají na USAF a US NAVY.
To je dvoumotorák. Navíc s výkony jednomotoráku. Výhoda superhornetu je v tom, že je to opravdu festovně udělaný letadlo (oproti F-16 je to držák). Po výkonové stránce to je ale ...Zobrazit celý příspěvek
To je dvoumotorák. Navíc s výkony jednomotoráku.
Výhoda superhornetu je v tom, že je to opravdu festovně udělaný letadlo (oproti F-16 je to držák). Po výkonové stránce to je ale nic moc.Skrýt celý příspěvekflanker: No je v pohodě, ale není nejvhodnější platformou. Protože je to (relativně) pomalý stroj a tedy nedá BVR raketám takovou energii, jako jiné stroje. PS: Nejde až tak o ...Zobrazit celý příspěvek
flanker:
No je v pohodě, ale není nejvhodnější platformou. Protože je to (relativně) pomalý stroj a tedy nedá BVR raketám takovou energii, jako jiné stroje.
PS: Nejde až tak o maximálku, ale o schopno zrychlení v transsonickém a "těsně" supersonickém režimu
shark:
Jako námořní stroj je to výtečný univerzál. Já ho nijak nehaním. Ale přecijenom za to, že to je perfektní stroj "na palubu" zaplatil (např. "naladěním" na nižší rychlosti).Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...