Americké letectvo posílá do zahraničí bojové lasery

Americké letectvo posílá do zahraničí bojové lasery
Laser HELWS v bojovém postavení při testech / AFRL (Zvětšit)

Laboratoře amerického letectva AFRL (Air Force Research Laboratory) dokončily první dva demonstrační mobilní pozemní laserové systémy HELWS (High Energy Laser Weapon Systems). Lasery nyní čeká 12 měsíců dlouhé experimentální bojové nasazení v zahraničí.

Program HELWS je jeden z mnoha projektů vývoje laserových zbraní ve Spojených státech. Můžeme zmínit projekt agentury DARPA HELLADS (High Energy Liquid Laser Area Defense System), projekty americké armády HEL-MD (High Energy Laser Mobile Demonstrator) a MMHEL (Multi-Mission High Energy Laser), námořní laser AN/SEQ-3 Laser Weapon System umístěný na lodi USS Portland, projekt SHiELD (Self-Protect High Energy Laser Demonstrator) amerického letectva a další.

Na USS Portland se dokonce počítá s instalací druhého 150kW laseru SSL-TM (Solid State Laser – Technology Maturation) a některý z torpédoborců třídy Arleigh Burke v roce 2021 získá 60kW laser HELIOS (High Energy Laser and Integrated Optical-dazzler and Surveillance).

Lasery v poslední době zažívají velký rozvoj a čím dál častěji dochází k jejich bojovému nasazení. Důvod je prostý – vyšší účinnost nových laserů snižuje nároky na výkonné chlazení. Došlo tak k výraznému zmenšení rozměrů, hmotnosti a energetických nároků laserů.


Testování laseru HELWS

V současné době lze dosáhnout účinnosti u pevnolátkových laserů kolem 40 %. V případě laseru o výkonu 100 kW potřebujeme tedy zdroj elektrické energie o výkonu přes 200 kW ‒ tedy v tomto případě musíme více než 100 kW pomocí chlazení stále odvádět jako odpadní teplo.

Projekt HELWS odstartoval v srpnu 2019, kdy došlo k dohodě mezi AFRL a firmou Raytheon. Firma získala od letectva 23,8 milionu dolarů na vývoj malého, mobilního nízkonákladového laseru pro boj s malými drony. Jako platforma byla vybrána bugina Polaris MRZR.

Smlouva počítá s letošním nasazením dvojice mobilních laserů v zahraničí po dobu 12 měsíců. „Dotyčné [zahraniční] bojové velitelství tento systém využije jako operační aktivum proti malým bezpilotním leteckým systémům po celou dobu hodnocení v terénu,“ uvedl Michael Jirjis, který v AFRL řeší nasazení laserů v zahraničí.


THOR; větší foto / AFRL

Laser HELWS je ovládán pouze jedním člověkem (tedy posádku buginy tvoří řidič a operátor). Detekci má na svědomí elektro-optický senzor s automatickým rozpoznáváním cílů. Baterie postačuje pro čtyři hodiny dlouhý pohotovostní režim a asi 20 až 30 výstřelů. Baterii lze dobíjet pomocí klasické 220V přípojky. Pokud je tedy bugina umístěná na základně, lze baterie průběžně dobíjet (samozřejmě 220V zdaleka nestačí k přímému napájení laseru).

AFRL společně s lasery nasadí také systém elektronického boje THOR (Tactical High Power Operational Responder). THOR funguje na principu mikrovlnných záblesků, které ničí nechráněnou elektroniku v dosahu. THOR se tedy uplatní i proti útoku velkého množství dronů.

Vývoj systému THOR trval 18 měsíců a stal 15 milionů dolarů. Celý systém je umístěn v malém lodním ISO kontejneru (20 stop) a je přepravitelný letadlem C-130 Hercules. Při sériové výrobě cena jednoho systému nepřekročí 10 milionů dolarů.


PHASER

„THOR je revoluce ve směrované energii,“ uvedla Kelly Hammett, ředitelka pro vývoj zbraní se směrovanou energií v AFRL. „Drony jsou stále běžnější a lze je použít jako zbraně určené k poškození našich vojenských základen z velké vzdálenosti. Vytvořili jsme zbraňový systém THOR jako obranu proti tomuto typu hrozeb. THOR díky své anti-elektronické technologii může zničit roj vysoce výkonných dronů. Tato schopnost bude pro naše jednotky a národní bezpečnost skvělým přínosem.“

AFRL v rámci zmíněného 12 měsíců dlouhého testování nasadí také mikrovlnné dělo PHASER (High Power Microwave). Jde o podobný systém jako THOR, ale vyvinutý společnosti Raytheon. PHASER podle firemních materiálů dokáže ničit elektroniku dronů třídy 2, kde patří například RQ-20 Puma nebo ScanEagle.

Zdroj: Task and Purpose

Nahlásit chybu v článku


Související články

SHiELD: Americké letectvo ochrání svá letadla lasery

Výzkumné laboratoře letectva AFRL (Air Force Research Laboratory) úspěšně otestovaly letecký obranný ...

Sestřelil čínský dron Wing Loong II turecký bojový laser? 

Dne 3. srpna došlo ke zničení čínského dronu Wing Loong II, létajícího ve službách Spojených ...

Americké Black Hawky létají s neobvyklou sestavou obranných laserů

Evakuační helikoptéry HH-60M Black Hawk americké armády se na snímcích ze Sýrie objevily v ...

Megawattové bojové lasery pro americkou armádu, námořnictvo a letectvo

Pentagon hodlá financovat vývoj a stavbu tři technologických demonstrátorů výkonných bojových ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • krllo
  17:58 12.04.2020

  Říkám si kdo po pandemii koronaviru bude mít chuť válčit. Státy byly nachytány v nedbalkách.
  A to proti skutečné válce je ta pandemie úplná brnkačka.

  Říkám si kdo po pandemii koronaviru bude mít chuť válčit. Státy byly nachytány v nedbalkách.
  A to proti skutečné válce je ta pandemie úplná brnkačka.

  • danny
   20:11 12.04.2020

   krllo: co tak že by bylo potřeba na někoho ty úspěchy hodit a někoho za vlastní neschopnost potrestat? Říká se tomu přenesená agrese. Málo co člověku tak uleví od frustrace...

   krllo: co tak že by bylo potřeba na někoho ty úspěchy hodit a někoho za vlastní neschopnost potrestat? Říká se tomu přenesená agrese. Málo co člověku tak uleví od frustrace...

  • Jirosi
   11:17 13.04.2020

   Vzheldem k tomu, že se ta pandemie týká všech států a všichni jsou rádi, že to vůbec dostali pod kontrolu, by válčil jen blázen.

   Vzheldem k tomu, že se ta pandemie týká všech států a všichni jsou rádi, že to vůbec dostali pod kontrolu, by válčil jen blázen.

 • danny
  16:47 12.04.2020

  Jsem hodně zvědavý, jak se osvědčí. O laserech se mluví už spoustu let, už už to na pár slibných projektů vypadalo, ale pak to vždy utichlo a zařízení se nenápadně stáhlo. Že by to ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsem hodně zvědavý, jak se osvědčí. O laserech se mluví už spoustu let, už už to na pár slibných projektů vypadalo, ale pak to vždy utichlo a zařízení se nenápadně stáhlo. Že by to tentokrát už konečně vyšlo?

  Baterie na 20 x výstřel mi nepřijde jako úplně dostatečná. Přece jen, útoky na základny, co zaznamenali rusové v Sýrii většinou probíhají hromadně. Ale je pravda, že by byl HELWS patrně nasazen v baterii.

  Co by mě hodně zajímalo, tak jak se mu daří proti neřízeným raketám a minám. Přece jen, to je pořád hrozba, která ohrožuje americké expediční síly víc, než útoky pomalu letících dronů.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   21:56 12.04.2020

   20x výstřelů sice zní jako málo. Ale někde se začít musí, oni i klasické PVO nemají o moc více výstřelů.

   20x výstřelů sice zní jako málo. Ale někde se začít musí, oni i klasické PVO nemají o moc více výstřelů.

 • RiMr71
  10:38 10.04.2020

  ...stejně jsou to furt takové monstrózní hebeda, předpokládal bych, že technologický leader už bude mnohem dál. Když si uvědomím, jaký elegantní jednomužný systém používal už dávno ...Zobrazit celý příspěvek

  ...stejně jsou to furt takové monstrózní hebeda, předpokládal bych, že technologický leader už bude mnohem dál. Když si uvědomím, jaký elegantní jednomužný systém používal už dávno Nick Carter, který ho dostal darem od přítele Lasera...Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:09 09.04.2020

  Začíná se dařit. Napájení "buginy" na základně snad umí vyřešit pomocí měničů napřímo a baterie si nechají na cestu ven, Gréta by se zaradovala z takového nízkoemisního řešení ...Zobrazit celý příspěvek

  Začíná se dařit. Napájení "buginy" na základně snad umí vyřešit pomocí měničů napřímo a baterie si nechají na cestu ven, Gréta by se zaradovala z takového nízkoemisního řešení :-)
  ...jak u toho řeší ochranu před neúmyslným zasažením čehokoliv jinéh, než daného cíle? Příkladem může být dron nízko nad zemí, na který se bude "svítit" proti pozadí terénu, ten paprsek se nezastaví na úrovni cíle. Pokud se to nevyřeší, bude rychle oheň na střeše a to tak, že možná někde i doslovně, když ozáří někoho nebo něco co nemá s operací a cílem nic společného.Skrýt celý příspěvek

  • logik
   19:32 09.04.2020

   Jak je řešené, že dělostřelec nesejme to, co nemá? atd...

   Jak je řešené, že dělostřelec nesejme to, co nemá? atd...

   • flanker.jirka
    22:30 09.04.2020

    HELWS je stavěn obecně proti UAS, co to má společné s dělostřelci? Dotazem má být to, jaké mohou být "collatelar damage" když cíl v podobě UAS, dronu poletí nízko a laserový ...Zobrazit celý příspěvek

    HELWS je stavěn obecně proti UAS, co to má společné s dělostřelci?
    Dotazem má být to, jaké mohou být "collatelar damage" když cíl v podobě UAS, dronu poletí nízko a laserový paprsek bude ozařovat cíl tak, že nebude mít cíl za sebou nebe ale terén, na zemi bývají budovy, pohybuji se lidé, vozida. Při problému s targeting může působit na cokoliv jiného tímto směrem.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    22:32 09.04.2020

    Nebo jinak, když střílíte pomocí SAM nebo PL kanonu, tak granát kanonu se časuje, exploduje, střela mine, má samozničení. Co paprsek laseru?

    Nebo jinak, když střílíte pomocí SAM nebo PL kanonu, tak granát kanonu se časuje, exploduje, střela mine, má samozničení. Co paprsek laseru?

    • darkstyle
     09:19 10.04.2020

     Stačí použiť mozog a príde odpoveď sama.. Momentálne HELWS je stavaný pre otvorené terény a predsunuté základne.. buginy proste do zastavaného prostredia nepatria.. A keď už sme ...Zobrazit celý příspěvek

     Stačí použiť mozog a príde odpoveď sama..

     Momentálne HELWS je stavaný pre otvorené terény a predsunuté základne.. buginy proste do zastavaného prostredia nepatria..

     A keď už sme na otvorenom priestore účinnosť laser-u so vzdialenosťou klesá..
     Samotný laser sa zameriava tak, že praktický neškodný lúč miery na UAS a keď ho zamerá tak sa posilní lúč na pár sekúnd.
     Aj keď UAV lieta nízko pri zemi, tak bude stále vyššie ako laser lebo ten je na zemi..
     Chápeš rozdiel medzi 3-5 metrov pri zemi a 0-2 m čo je na zemi?
     Lúč nepadá, nepôsobia skoro vôbec na neho gravitačné sily a tak stúpa stále do atmosféry..

     A rovinu bez absolútneho kopca aby UAV lietalo na 3m alebo nižšie prakticky nemáš nikde, ani na púšti..

     Takže tvoja úvaha je veľmi nepravdepodobná..Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:03 10.04.2020

      Mozek mi říká, že v posledních letech USA bojuje hlavně v okolí zastavěných oblastí a nebo přímo v nich. Uprostřed pouště toho moc nenadělají. Účinnost klesá, to je jasné, stále ...Zobrazit celý příspěvek

      Mozek mi říká, že v posledních letech USA bojuje hlavně v okolí zastavěných oblastí a nebo přímo v nich. Uprostřed pouště toho moc nenadělají.
      Účinnost klesá, to je jasné, stále jde o elektromagnetické vlnění o určité vlnové délce, ale jak moc?
      3-5 metrů není žádná výška, uvážím-li použití někde u základny, která je obehnaná hesco valy, které se dávají na sebe. Musíte to vozidlo dostat výše, pak už i pohled na cíl v 5 metrech vypadá jinak. Stačí se podívat jak to vypadá například v okolí základen v Kábulu nebo Bagramu.
      Žádný paprsek nebude stoupat, pokud bude muset mířit v nulové nebo záporné elevaci.
      Na videu je k vidění cvičný cíl ve visu a i tak na to potřebovali cca 8 sekund, pokud se cíl bude pohybovat, bude ozařován postupně z více stran, propálení bude trvat déle.
      Pravděpodobnost bude záležet vždy na lokalitě. Ale co Murphyho zákony?Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      16:50 10.04.2020

      Darkstyle Toto je ďaľšia vrstva pvo.. Takže ešte raz, toto má chrániť základne a presun vojakov k tým zastavaným oblastiam.. Nie už pri samotnom boji v nich.. Už sa to tu X-krát ...Zobrazit celý příspěvek

      Darkstyle
      Toto je ďaľšia vrstva pvo..

      Takže ešte raz, toto má chrániť základne a presun vojakov k tým zastavaným oblastiam..

      Nie už pri samotnom boji v nich..
      Už sa to tu X-krát spomínalo, každá zbraň ti je na dve veci ak sa použije nesprávne..
      A poslať buginy do zastavaných oblastí to je rozhodnutie za všetky drobné..

      Samozrejme, že potrebovali 8 sekund..
      Treba cieľ zamerať a to trvá sekundy.. a potom na neho pôsobiť.. ako sám vidíš ak by sa pomýlili a mierili na budovu sekundu alebo dve tak len "oškrabú" omietku

      Ak na človeka, tak ho nezabijú..
      Popáleniny, ale asi bude mať..
      Pri tejto intenzite.. samozrejme..

      Teoreticky pohybujúci cieľ môže mať tú istú sekundáž a príde mi normálne, že nechcú prezradiť koľko to trvá pri pohybujúcich sa cieľov..


      A ak je základná na vývišine, tak načo by si potom lietal s UAS de facto pod ňou?
      Veď chceš predsa tu základnú vidieť, a aj vojaci by mali zo svojich paľných zbraní zľachčenú úlohu ťa zostreliť a hlavne zbadať.. predsa len čakajú nejaký útok od nepriateľa práve pod nimi :)Skrýt celý příspěvek

     • logik
      20:39 10.04.2020

      "Mozek mi říká, že v posledních letech USA bojuje " Mozek by Ti měl hlavně říkat, že laser není "jednorázová zbraň". Je třeba na dané místo nějakou dobu, byť třeba krátkou, mířit, ...Zobrazit celý příspěvek

      "Mozek mi říká, že v posledních letech USA bojuje "
      Mozek by Ti měl hlavně říkat, že laser není "jednorázová zbraň". Je třeba na dané místo nějakou dobu, byť třeba krátkou, mířit, aby se naakumulovala energie.

      A pokud tedy dokáže zbraň udržet paprsek na jednom místě dronu, tak asi nebude problém s tím, že by se vůbec netrefila.Skrýt celý příspěvek

 • Roland
  17:06 09.04.2020

  Masakr - možná to vysvětluje proč už se tak často nepíše o railgunu....

  Masakr - možná to vysvětluje proč už se tak často nepíše o railgunu....

  • satai
   17:15 09.04.2020

   Účel je dost odlišný

   Účel je dost odlišný

   • Roland
    18:45 09.04.2020

    To je pravda, ale třeba si teď proste spočítali, ze je pro ne lepší nasazet jak Baťa cvičky všude možně lasery než tlačit silou moci jednu frefatu s railgunem

    To je pravda, ale třeba si teď proste spočítali, ze je pro ne lepší nasazet jak Baťa cvičky všude možně lasery než tlačit silou moci jednu frefatu s railgunem

    • Jirosi
     19:28 09.04.2020

     Až na to, že railgun měl sloužit jako náhrada dělostřelectva. Laser slouží jako další vrstva PVO.

     Až na to, že railgun měl sloužit jako náhrada dělostřelectva. Laser slouží jako další vrstva PVO.

Načítám diskuzi...