Americké letectvo připravuje nasazení mikrovlnných zbraní

Foto: F-15E Strike Eagle odhazuje střelu s plochou dráhou letu JASSM; větší foto / Lockheed Martin
F-15E Strike Eagle odhazuje střelu s plochou dráhou letu JASSM; větší foto / Lockheed Martin

Americké letectvo pokračuje v rámci programu CHAMP (Counter-electronics High-powered Microwave Advanced Missile Project) ve vývoji mikrovlnných zbraní určených k vyřazení elektronických systémů protivníka. Pokrok v elektronice umožnil výkonný mikrovlnný vysílač umístit do střely s plochou dráhou letu JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile – Extened Range).

V roce 2009 americké letectvo podepsalo s firmou Boeing dohodu o vývoji mikrovlnné zbraně. Ta pak v rámci programu CHAMP začala vyvíjet zbraňový systém schopný na určitou vzdálenost doslova usmažit elektroniku.

Pro účely testů se nosičem mikrovlnné zbraně stala letecká podzvuková střela s plochou dráhou letu AGM-86 ALCM (Air-Launched Cruise Missile). K prvním odpalu „mikrovlnné střely" došlo v roce 2011. Při dalším testu o rok později střela poprvé vyřadila elektronické systémy v cílové zóně.

Zasažená elektronika byla při testech nenávratně poškozena. Dlužno dodat, že pokračující miniaturizace činí elektroniku proti mikrovlnným zbraním mnohem více zranitelnější.

Testy prokázaly schopnost mikrovlnné střely zasáhnout během letu najednou několik cílů. Teoreticky lze svazkem mikrovln při průletu zasahovat pozemní i leteckou techniku protivníka, stanoviště, budovy atd. Dosah zbraně není znám, mikrovlnný svazek však lze zaměřit velmi přesně.

Pro operační nasazení se počítá s instalací mikrovlnného vysílače do střely s plochou dráhou letu JASSM-ER s doletem až 1000 km. Díky malým rozměrům a ctění konstrukce stealth je JASSM-ER radarově velmi obtížně odhalitelná. Zaměření rovněž znesnadňuje nízká letová hladina.

Před několika lety se počítalo se zavedením mikrovlnné zbraně do výzbroje v roce 2016. Po rozpočtových omezeních však práce na programu CHEMP ubraly na intenzitě. Zavedení mikrovlnné zbraně v roce 2016 se jeví jako příliš optimistické.

Podle výzkumných laboratoří amerického letectva AFRL (Air Force Research Laboratory)  neexistuje ovšem jediná technická překážka pro nasazení střel JASSM-ER s mikrovlnným vysílačem.

Upravenou střelu JASSM-ER lze odpalovat z pilotovaných letadel nebo dronů. Stejně tak lze mikrovlnný vysílač umístit přímo do pilotovaného nebo bezpilotního letadla. Je možné rovněž využít vyvíjené hypersonické střely schopné dosáhnout mnohanásobné rychlosti zvuku.

„Schopnost je skutečná... a technologie je dostupná dnes," říká generálmajor Tom Masiello, ředitel AFRL. „Jde o operační systém připravený k nasazení v našem taktickém letectvu."

Mikrovlnné zbraně jsou však zbraní dvousečnou, neboť se mohou použít proti americké vojenské technice a objektům. Podle blogu „War is Boring" Pentagon ročně utrácí miliardy dolarů za ochranu elektronických systémů proti mikrovlnným zbraním.

Zdroj: FlightGlobal

Nahlásit chybu v článku


Související články

Elektromagnetické zbraně na torpédoborcích třídy Zumwalt

Americké námořnictvo studuje možnost vyzbrojit torpédoborce třídy Zumwalt elektromagnetickými (EM) ...

Drony X-47B testují autonomní vzdušné tankování

Program demonstrátoru bezpilotního vzdušného systému letadlové lodě UCAS-D (Unmanned Carrier Air ...

Bezpilotní Gripen do šesti let

Švédský SAAB pracuje na bezpilotní verzi stíhačky JAS-39 Gripen. Let prvního prototypu se očekává za ...

IRST: Infračervené senzory pro stíhací letouny

Vyhledávací a sledovací infračervené senzory IRST (Infra-Red Search and Track) jsou schopné odhalit ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Roland
  09:44 24.05.2015

  s tou faradayovou klecí to bude podle mě dvousečný - jo, když se všechno vypne a schová pod fklec, tak to přežije - jenže vypnutý radary a zbraně mi jsou tak nějak na nic. A v ...Zobrazit celý příspěvek

  s tou faradayovou klecí to bude podle mě dvousečný - jo, když se všechno vypne a schová pod fklec, tak to přežije - jenže vypnutý radary a zbraně mi jsou tak nějak na nic. A v momentě kdy se to zapne, tak to musí z klece ven aby to fungovalo - takže (podle mě) stačí "návnada" která donutí nepřítele na chvíli něco zapnout a je posekáno

  a dál - kolik "lepších" zbraní dneska funguje bez elektroniky? - rpg? a ze stíhaček a podobnejch věcí myslím, že nic - takže jako obranná zbraň proti čemukoli lepšímu než je to RPG je to geniální věc - k čemu je mi BUK když jeho raktety nepřítel usmaží hned jak je zaměří?

  možná pro to se ted USA soustředí na railguny - rychlostí X machů letící ingot bez elektronikySkrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:32 24.05.2015

  ngarem: laser je na aegis jako nahrada ciws, ktere uz jsou ted nahrazovany/doplnovany RAM. je to posledni linie obrany proti raketam. takze cil dost tezko vytvori kourovou clonu.

  ngarem: laser je na aegis jako nahrada ciws, ktere uz jsou ted nahrazovany/doplnovany RAM. je to posledni linie obrany proti raketam. takze cil dost tezko vytvori kourovou clonu.

 • shal
  11:56 23.05.2015

  Ngarem: Faradayova klec neodstíní jenom EMP, ale všechny signály, což je pak celkem k ničemu. Navíc na bojišti se vojákům ta faradayova klec špatně přenáší při nepřátelské palbě.

  Ngarem: Faradayova klec neodstíní jenom EMP, ale všechny signály, což je pak celkem k ničemu. Navíc na bojišti se vojákům ta faradayova klec špatně přenáší při nepřátelské palbě.

 • Ngarem
  10:23 23.05.2015

  Kousek diskuze u původního zdroje: Elias Fenjiro před 4 dny Sean Harper That's the point Sean, I worked at DRAPER Labs and most of the systems we designed did not function as ...Zobrazit celý příspěvek

  Kousek diskuze u původního zdroje: Elias Fenjiro před 4 dny
  Sean Harper That's the point Sean, I worked at DRAPER Labs and most of the systems we designed did not function as hoped in a production environnement, the testing conditions were always Ideal, we always had a cognitive biais about the environment in which we tested them, but once we opposed them to an moderately advanced annemy they became almost worthless. You mentionned the laser beam on the destroyers, Guess what? if the target creates smoke around itself, the solid state laser doesn't penetrate smoke. Believe me when I say, I WANT these sytems to work and I want us to be the ones who have them; but at the same time we should be careful not to overestimate our know how, because it might create overconfidence that might push us into making bad decisions.
  By the way, the russians are way ahead of us in EMP.
  Když mikrovlnku odstíní faradayova klec, tak proč by to nezvládla i proti této zbrani?Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  10:47 22.05.2015

  ...Zavedení mikrovlnné zbraně v roce 2016 se jeví jako příliš optimistické... přeloženo. začli jsme vyvíjet už druhou generaci :D

  ...Zavedení mikrovlnné zbraně v roce 2016 se jeví jako příliš optimistické... přeloženo. začli jsme vyvíjet už druhou generaci :D

 • nyibelunger
  01:57 22.05.2015

  shal: vůbec bych se nedivil, kdyby bylo užito optického kabelu (viz flexibilní endoskop, etc.).

  shal: vůbec bych se nedivil, kdyby bylo užito optického kabelu (viz flexibilní endoskop, etc.).

 • shal
  23:21 21.05.2015

  Na vyřazení předsunuté základny protivníka přímo geniální. Samozřejmě ochrana ude možná (ta kamera, co to natáčela, taky fungovala dál), ale asi to výrazně zvýší náklady na ...Zobrazit celý příspěvek

  Na vyřazení předsunuté základny protivníka přímo geniální. Samozřejmě ochrana ude možná (ta kamera, co to natáčela, taky fungovala dál), ale asi to výrazně zvýší náklady na budování elektronické infrastruktury a nároky na údržbu, tak jako cenu. Při povedeném útoku to může na bojišti vyvolat pěkný zmatek.

  JirkaCa: Jo to mě opravdu rozesmálo :)Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  11:58 21.05.2015

  to JirakCa: No fakt, máš postřeh!

  to JirakCa: No fakt, máš postřeh!

 • JirkaCa
  10:20 21.05.2015

  A vyskakující cédéčka z mechanik ještě pozabíjí obsluhu kolem. Jak u toho zadního testovacího pc :-) .

  A vyskakující cédéčka z mechanik ještě pozabíjí obsluhu kolem. Jak u toho zadního testovacího pc :-) .

Načítám diskuzi...