USAF úspěšně otestovalo pumy SDB II

Foto: F-15 na závěsníku u pravého motoru nese 8 pum SDB II. / Raytheon
F-15 na závěsníku u pravého motoru nese 8 pum SDB II. / Raytheon

Americké letectvo úspěšně pokračuje ve vývoji a testování malých klouzavých pum GBU-53/B Small Diameter Bomb II (SDB II). Během testů pumy SDB II s ostrou bojovou hlavicí zasáhly stacionární i pohybující se cíle. Hlavní výhodou SDB II je nízká hmotnost a multifunkční naváděcí hlavice.

Puma SDB II od firmy Raytheon je následovníkem klouzavých pum GBU-39 Small Diameter Bomb (SDB). Hmotnostně spadají obě pumy do stejné kategorie. Na rozdíl od svého předchůdce však SDB II dokáže zasahovat i pohybující cíle.

Hmotnost SDB II je 93 kg, na délku měří 176 cm při průměru pouze 18 cm. Bojovou hlavici tvoří 17 kg vysoce explozivní výbušniny AFX-757.

Například víceúčelová stíhačka F-15E Strike Eagle unese až 28 pum SDB II. Každá puma dokáže zasáhnout jiný cíl. Bojová hlavice je přitom efektivní proti pěchotě, obrněným vozidlům včetně tanků, budovám, bunkrům i malým lodím.

Foto: F-35 unese ve vnitřních zbraňových šachtách osm pum SDB II. Na závěsníky pod křídly lze přepravovat dalších osm pum. / Raytheon.
F-35 pojme ve vnitřních zbraňových šachtách osm pum SDB II. Na závěsníky pod křídly lze přepravovat dalších osm pum. / Raytheon.

O přesné zasažení cíle se stará multifunkční naváděcí hlavice sdružující infračervené čidlo, milimetrový radar a čidlo laserového ozáření. Na palubě je také satelitní a inerciální navigační systém starající se o počáteční fázi letu. Kruhová odchylka je v cíli 1 metr.

Multifunkční hlavice dokáže zasahovat cíle ve dne i v noci, za všech meteorologických podmínkách. Problém nedělá ani zaměření cílů ukrývající se v dýmu nebo oblaku prachu (na poušti).

SDB II dokáže navíc rozeznat jednotlivé cíle a zaměřit se na prioritní typ, například tank. Palubní elektronika pumy tak dokáže rozeznat civilní auto od obrněného vozidla.


Propagační video firmy Raytheon

Puma SDB II je schopna útočit až na vzdálenost 83 kilometrů. Jeden letoun F-15 je na tuto vzdálenost schopen zničit až 28 cílů, například tanků.

Podle amerického letectva je SDB II první zbraní kategorie „no-drive-zone". Jde o poměrně novou vojenskou taktiku, která má zamezit pohybu vozidel protivníka v cílové zóně. Jde o jakousi pozemní obdobu letecké bezletové zóny. SDB II lze naprogramovat například k ničení všech obrněných vozidel v oblasti s tím, že civilní vozidla budou ignorovány.

Pokud půjdou testy podle plánů, americké letectvo, námořnictvo a námořní pěchota zavede pumy SDB II do výzbroje v roce 2017. Předběžné plány počítají s výrobou více než 17 000 pum SDB II.

Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stíhačka F-35 Lightning II připravená použít zbraně

V tomto roce Pentagon dokončí certifikaci všech zbraňových systémů určených pro letoun F-35 se ...

F-35 Lightning II dokazuje schopnost chránit pozemní jednotky

Koncem července americká námořní pěchota (U.S. Marine Coprs) deklarovala dosažení počátečních ...

AC-130J Ghostrider s laserovými zbraněmi

Velení amerického letectva pro speciální operace AFSOC (Air Force Special Operations Command) ...

F-15E Strike Eagle bude vypouštět satelity

Americká vojenská agentura DARPA plánuje v rámci programu ALASA (Air Launched Assist Space Access ) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • green_korytnacka
    15:01 18.02.2015

    80% z ceny bude zisk pre vyrobcu, ale holt ked su jedini schopni dodat take presne zihadlo...

    80% z ceny bude zisk pre vyrobcu, ale holt ked su jedini schopni dodat take presne zihadlo...

  • Shania
    19:35 17.02.2015

    Jo to celkem sedí.

    Jo to celkem sedí.

  • Arccos
    19:17 17.02.2015

    pk = 0.5, což je 50%

    pk = 0.5, což je 50%

  • Shania
    18:37 17.02.2015

    Arccos: 0.5%? Tak obecně platí že kdo vystrělí první vyhrál. Nejdřív musí protivník zjistit, že po něm vůbec někdo střílí. Např o AIM 120D bude cíl vědět tak 5s (kdy raketa ...Zobrazit celý příspěvek

    Arccos: 0.5%? Tak obecně platí že kdo vystrělí první vyhrál.

    Nejdřív musí protivník zjistit, že po něm vůbec někdo střílí. Např o AIM 120D bude cíl vědět tak 5s (kdy raketa zapne svůj radar) před zásahem, to je hrozně krátká doba pro provedení nějakých protiopatření.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    18:11 17.02.2015

    ...ta cena je divná. to přece není možné, aby jedna taková, i když sexy a mladá, bombička stála šestinásobek až DESETINÁSOBEK co JDAM, která taky není zrovna tupá Klára! A ...Zobrazit celý příspěvek

    ...ta cena je divná. to přece není možné, aby jedna taková, i když sexy a mladá, bombička stála šestinásobek až DESETINÁSOBEK co JDAM, která taky není zrovna tupá Klára!


    A přece 4ks takové "prskavky" nebudou stát co jeden Tomahawk?!Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
    17:25 17.02.2015

    Něco jiného jsou bomby SDB. To je naopak koncept, který razí cestu tím správným směrem. SDB bomby jsou vhodné na většinu leteckých úderů, především na ničení pozemní techniky. ...Zobrazit celý příspěvek

    Něco jiného jsou bomby SDB. To je naopak koncept, který razí cestu tím správným směrem. SDB bomby jsou vhodné na většinu leteckých úderů, především na ničení pozemní techniky. Výhodou je velký počet bomb, které je letoun schopný nést a individuální zaměření každé z nich. Jedno jediné letadlo je pak schopné zničit celou tankovou jednotku nebo rozvinutou dělostřeleckou baterii.
    Druhá věc je cena... no ale když na to mají. :)Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
    17:21 17.02.2015

    O střelách CUDA se psalo naposled někdy před rokem a půl a od té doby je ticho. Šlo o vlastní návrh Lockheedu a nevypadá to, že by se toho USAF chytlo a střela byla skutečně ve ...Zobrazit celý příspěvek

    O střelách CUDA se psalo naposled někdy před rokem a půl a od té doby je ticho.
    Šlo o vlastní návrh Lockheedu a nevypadá to, že by se toho USAF chytlo a střela byla skutečně ve vývoji.
    Uvidíme.
    Osobně takovému konceptu moc nevěřím. Různá moderní obranná protiopatření snižují pravděpodobnost zničení střelou až někam k 0.5 a CUDA vyžaduje dokonce přímý zásah... Navíc mám pochybnosti o kinetické energii, kterou by střela měla k dispozici ke zničení cíle, zvlášť ze zadní polosféry a ke konci účinného dosahu.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    16:07 17.02.2015

    RIM: tady je k nákladům ještě další povídaní pokud tě to zajímá http://www.bga-aeroweb.com/Def... Další zajímavost je, že pro SBD nosiče se vyvíjí ...Zobrazit celý příspěvek

    RIM: tady je k nákladům ještě další povídaní pokud tě to zajímá

    http://www.bga-aeroweb.com/Def...

    Další zajímavost je, že pro SBD nosiče se vyvíjí nová AAM s podobnými parametry jako ma AIM-120 D pro F-35 a F-22.

    http://www.flightglobal.com/ne...

    Znamenalo by to, že např F-35 bude mít možnost nést 8 těchto raket + 2 AIM 120 na vnitřcích zavěštěních.

    Vypadá to že CUDA bude ničit cíle kinetickou energii.

    F-35 dokáže odpálit a navést rakety v uhlu 360° (platí i pro AIM 120)Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    15:42 17.02.2015

    Zajímavé - leč uváděný cenový nárust z první generace (40 000 USD za jednotku) na druhou generaci (250 000 USD) je teda až podivný... Skoro bych řekl, že ideální obsazení by bylo ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavé - leč uváděný cenový nárust z první generace (40 000 USD za jednotku) na druhou generaci (250 000 USD) je teda až podivný... Skoro bych řekl, že ideální obsazení by bylo třeba 8ks SDB I na nemanévrující cíle a třeba dva kousky na manévrující...
    Ale stejně - víc jak šestinásobná cena oproti SDB I, to je divné...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...