Americké hlídkové lodě Mark VI pro Ukrajinu

Americké hlídkové lodě Mark VI pro Ukrajinu
Mark VI / US Navy (Zvětšit)

Americká agentura pro vojenskou spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila potenciální prodej 16 hlídkových lodí Mark VI pro ukrajinské námořnictvo. Současně Kongres schválil další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 250 milionů dolarů.

Americká pomoc a ukrajinské zkušenosti

Od ruské anexe Krymu a invaze ruské armády na východní Ukrajinu uběhlo již šest let. Během rusko-ukrajinské války přišla Ukrajina o 14 000 lidí, ať už vojáků nebo civilistů.

Od té doby Spojené státy poskytly Ukrajině finanční a vojenskou pomoc v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Mezi hlavní hmotnou pomoc patří zejména dodávka vozidel Humvee, dělostřeleckých radiolokátorů a protitankových raketových kompletů (PTRK) Javelin. Před dvěma dny například na Ukrajině přistálo letadlo s dalším americkým vybavením v hodnotě 60 milionů dolarů, včetně rádií, munice a další várky PTRK Javelin.

Před pár dny americký Kongres schválil novou pomoc ve výši 250 milionů dolarů. Americký portál Military Times citoval nejmenovaného odborníka s údajně přímými zkušenostmi z Ukrajiny, podle kterého americká pomoc „vzkazuje Rusům, že nemohou jít do Kyjeva a vytvořit vazalský stát nebo opět změnit geografii Evropy.“

Generalmajor Borys Kremenetsky, ukrajinský vojenský atašé v USA uvedl, že nejnovější pomoc obsahuje prostředky pro námořní a vzdušné situační povědomí, námořní systémy (včetně lodí Mark VI), prostředky velení a řízení, kyberochranu, protidělostřelecké prostředky, zdravotnické vybavení, schopnosti pro boj s ruskou propagandou, výcvik, vzdělání a „další speciální schopnosti, které chrání životy našich vojáků.“

Boje na východní Ukrajině jsou stále živé. Podle amerického portálu Military Times, který se odvolává na ukrajinské zdroje, mezi 20. květnem až 2. červnem byli zabiti dva ukrajinští vojáci a dalších 26 utrpělo zranění. Ukrajinské zdroje mluví také o 21 mrtvých a 40 zraněných na ruské straně ‒ tyto počty ale můžeme zřejmě přičíst klasickému zveličování zrát u protivníků.


Páteř ukrajinského námořnictva tvoří deset hlídkových lodí, včetně pěti Gruza-M.


Mezi hlídkové lodě patří i dva kutery třídy Island darované ze Spojených států v roce 2018.

Ať je motivem americké pomoci cokoliv, v každém případě jsou pro Američany značným přínosem ukrajinské zkušenosti v bojích s ruskými vojáky a technikou. O tyto zkušenosti se silně zajímá Pentagon. Volodimir Elčenko, ukrajinský velvyslanec v USA uvedl, že na Ukrajině existuje mnoho vojenských lekcí, ze kterých si americké ozbrojené síly musejí vzít příklad.

„Ukrajina je laboratoř technik a postupů,“ uvedl minulý rok George Kent, náměstek tajemníka v evropském a euroasijském úřadu na ministerstvu zahraničí USA. „Ruská armáda tam provozuje výcvik odstřelovačů. Namísto toho, aby to dělali na střelnici v Rusku, dělají to v první linii s Ukrajinou. Většina vybavení, které vyvíjejí a které se objevuje jinde, včetně Sýrie, vyzkouší nejprve na Ukrajině.“

„Tohle je skutečná válka probíhající ve střední Evropě a tato zkušenost se liší od Sýrie, Afghánistánu nebo Iráku, takže je to pravděpodobně něco, s čím americká armáda nemá zkušenosti,“ říká Elčenko s tím, že pro lidi z Pentagonu jsou ukrajinské zkušenosti velmi cenné.

Také podle Michaela Carpentera, bývalého náměstka ministra obrany odpovědného za Rusko, Ukrajinu, Eurasii a Pobaltí, jsou ukrajinské zkušenosti neocenitelné. „Co se týče toho, jak Rusko používá systémy elektronického boje, dělostřelecké systémy, jak provádějí průzkum, jak používají speciální síly, to všechno má velkou hodnotu,“ říká Carpentera.


Mark VI je první nová hlídková loď amerického námořnictva od 80. let minulého století

Hlídkové lodě Mark VI

Jednou z nejdůležitější části americké pomoci jsou nové hlídkové lodě Mark VI, které pomohou Ukrajině udržet svobodu plavby svých komerčních lodí přes Kerčskou úžinu do Mariupolu a dalších klíčových ukrajinských přístavů podél Azovského moře.

DSCA povolila prodej až 16 lodí Mark VI na Ukrajinu za maximální částku 600 milionů dolarů, přičemž dvě až čtyři lodě zafinacují z výše uvedené pomoci přímo Američané.

Součástí dodávek je 32 dálkově ovládaných zbraňových stanic Seahawk A2 (britské společnosti MSI-Defense Systems) a stejný počet instalovaných 30mm automatických kanónů Mk 44 Bushmaster II (plus osm náhradních). Každá loď má jednu střeleckou stanici Seahawk A2 na přídi a jednu na zádi. Součástí stanic na přídi jsou termovizní senzory typu FLIR (Electro-Optics-Infrared Radar), plus další čtyři jsou nabízeny do zásoby.

Lodě získají dále 16 výkonných hlasových a tónových tlampačů LRAD (Long Range Acoustic Device) s dosahem 5000 metrů a 16 odpovídačů vlastní cizí IFF (Identification Friend or Foe). LRAD lze použít také jako zvukovou zbraň, která způsobuje bolest a údajně až poškození sluchu. Součástí dodávek je také komunikační vybavení, provozní zařízení, náhradní díly, nástroje, testovací zařízení atd.

Všestranné lodě Mark VI jsou určeny především k hlídkování, zachycování a případně obsazování podezřelých plavidel. Mohu fungovat také jako doprovod větších plavidel, podílet se na boji proti minám, účastnit se rychlých bojových operací nebo operací speciálních sil. Americké námořnictvo lodě Mark VI nasazuje například ve spojení s námořními vrtulníky. Na lodě lze také umístit menší drony, například RQ-11 Raven.


Mark VI

Lodě Mark VI poprvé v roce 2014 představila společnost SAFE Boats International. V letech 2015 až 2018 americké námořnictvo nakoupilo 12 lodí Mark VI, a plány počítají s nákupem celkově 48 plavidel. Kusová pořizovací cena v roce 2014 dosáhla 15 milionů dolarů.

Celohliníková loď Mark VI má výtlak 72 tun, měří na délku 25,8 m, šířku 6,2 a má ponor 1,2 m. Je vybavená dvěma dieselovými motory MTU 16V2000M94 s celkovým výkonem 2×1939 kW. S dvěma vodními tryskami HamiltonJet HM651 loď vyvine rychlost až 45 uzlů (83,3 km/h).

Dosah lodě při rychlosti 30 uzlů (55 km/h) je více než 1200 kilometrů. Posádku tvoří 10 až 11 osob, dalších sedm až osm pasažérů je možné ubytovat v podpalubí.

Americké námořnictvo používá lodě Mark VI s dvěma stanicemi Mk 38 Mod 2 s automatickými kanony ráže 25 mm a dvěma dálkově ovládanými moduly s kulomety ráže 12,7 mm (systém řízení palby je převzatý z norského modulu Kongsberg M153 CROWS). Na další čtyři místa lze lafetovat kulomety nebo 40mm granátomety. Američané také uvažují o instalaci raketnic pro řízené střely BMG-176B Griffin nebo Hellfire.

Zdroj: The Drive, MilitaryTimes

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině

Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor ...

Americké protitankové střely Javelin pro Ukrajinu

Americké ministerstvo zahraničí 1. března schválilo potenciální prodej protitankových řízených střel ...

Vilha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády

Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže ...

Ruské tankové „konzervy“ na hranici s Ukrajinou a dění na druhé straně

Na pozadí událostí v Kerči dochází na východní ukrajinsko-ruské hranici k vyostření situace – 10. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • danny
  10:16 22.06.2020

  Pár let zpátky se tady člověk i v těch ideologicky vypjatých diskusích něco dozvěděl. Ale čím víc vody uplynulo od událostí na Ukrajině, tím víc jsou oba tábory zabetonované ve svých pozicích a nějak mi připadá, že vzdálenější od reality. O tom, že se do diskuse o jakékoli technice vždycky probere rok 68, legionáři, gulagy, imperialismus, Soros, hroutící se ruská ekonomika, ani nemluvím. A to vše hezky zabaleno do hromady invektiv, obviňování ze lhaní a trollení. Moc pěkný.

  Mark VI je moc pěkný kousek. Svými výkony, senzory i výzbrojí posunuje ukrajinské námořnictvo o celý vesmír. Islandy mají jen dva a Gjurza-M je přece jen spíš říční plavidlo a má řadu omezení (nízká rychlost, max. 5 dnů samostatného působení a operace při pobřeží pouze za klidného počasí). Pokud jich fakt pořídí 16, je to solidní síla.

 • Starlight
  15:31 21.06.2020

  Pro autora mám terminologickou poznámku.

  Nám suchozemským Čechům to sice přijde všechno stejné, ale námořní národy na to mají větší citlivosti. „Plavidlo“ (v angličtině „vessel“) může být jak „loď“ (v angličtině ta „ship“), tak i „člun“ (v angličtině „boat“).

  Proč, tak nebo onak je na dlouhé povídání. Pro článek a jeho vyznějí je důležité, že plavidla v originále (včetně US NAVY) označovaná jako „Mark VI Patrol Boats“, by se správně měla přeložit pouze a jedině jako „hlídkové čluny Mark VI“.

  Někteří čtenáři si toho už všimly (z principu natvrdlí ruští trollové mezi nimi pochopitelně nejsou).

 • damik
  14:36 20.06.2020

  >> Ano, kdysi Putin možná povedal, že to nebylo dobře. Ale jím kontrolovaná státní televize NYNÍ (teda už před pěti lety, tedy jsi měl dost času změnu kursu zaznamenat, kdybys chtěl) krmí rusy přesným opakem:
  https://ct24.ceskatelevize.cz/...

  Ono Putka ma i velke starosti s Polaky. Ono jako jich 22 tisic vystrilet a milion (55% zen) poslat na Sibir by nestacilo.

  https://www.bbc.co.uk/news/wor...

  Vladimir Putin's criticism of Poland follows a European Parliament resolution which blames both the Soviet Union and Nazi Germany for the outbreak of World War Two.

  But why is Putin angered by accusations against a country - the Soviet Union - that does not exist any more?

  The USSR's victory in World War Two is one of the most venerated pillars of state ideology, and more than 70 years on it is still celebrated with much fanfare and bombast every year. It is also a key way for President Putin to legitimise himself and his expansionist foreign policy as a successor to the Soviet empire.

  • damik
   14:38 20.06.2020

   Tohle je skoro utok na clena NATO. Se divim ze jim EU nezvedne sankce ....

   In an unusual outburst at a Defence Ministry board on 24 December, Putin described the Polish ambassador to Nazi Germany as "scum and an anti-Semite pig".

   Two hours later, Putin brought the subject up again at a meeting with parliamentary leaders. State Duma speaker Vyacheslav Volodin thanked Putin and demanded an apology from Poland.

   • BarryGold
    17:01 20.06.2020

    Včera 16:09 ČTK - EU znovu prodloužila sankce proti Rusku
    Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v pátek jednomyslně shodli na dalším prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku o půl roku. Po videokonferenci unijních lídrů to řekl předseda Evropské rady Charles Michel.

 • Анатолий
  11:22 20.06.2020

  Vážně tam má být 600 miliónů dolarů a né třeba korun? To mi přijde za 16 člunů jako obrovská částka.

  • Jan Padesátýpátý
   22:03 20.06.2020

   "Kusová pořizovací cena v roce 2014 dosáhla 15 milionů dolarů"

   600 milionů je maximální cena, ale stejně to nějak nesedí

 • Americký brouk
  19:39 19.06.2020
  Oblíbený příspěvek

  Z krátkodobého hlediska puti vyhrál, ale z dlouhodobého si jen na svých hranicích vytvořil další nepřátelský stát. A takový Lukašenko taky nebude v Bělorusku věčně. Jednoho dne se běloruská exilová vláda vrátí.

  • PavolR
   20:18 19.06.2020
   Oblíbený příspěvek

   No tak Lukašenko začína byť pre Putina viac problémov, než výhrou. Stále viac sa kamaráti s Američanmi, ktorí mu už napr. poslali 2M ton ropy a aktuálne nepriamo obvinil Putina z pokusu destabilizovať krajinu skrze prezidentského protikandidáta Babariku, napojeného na Gazprom.

  • omacka
   22:33 19.06.2020
   • (14)

   Konflikt na Ukrajině vyřeší z vojenskostrategického hlediska a geopolitického a nejen jej, brzké ukončení americké vojenské přítomnosti v Sýrii za Eufratem na ropných polích, dále vytvoření ruské námořní a letecké základny v Libyi, pak bude pro USA a jejich vojenské strategie celé ukrajinské území vojensky bezcenné a pozbude významu, protože budou mít zablokované hlavní přístavy na jihu Evropy pro přísun posil přes oceán a samozřejmě i strategické letecké základny v Španělsku/Itálii/Kosovu, doletové časy pozemních verzí Zirkonu na Iskanderech-M bude v řádech 3-4 minuty na hlavní přístavy a letecké základny, žádná šance na přijetí jakýchkoliv rozhodnutí a to bude obrovská páka s kterou se dá hrát další desítky let. Kdy konečně pochopí někteří.., že nešlo přímo o Ukrajinu na Ukrajině s operacemi na Donbasu, to byla "jen" vražená noha do dveří, kdy ale o Ukrajinu jde i teď v Sýrii a Libyi..

   Primárně šlo s Ukrajinou i USA o upevnění dominantní vojenské kontroly nad Černým mořem a potažmo Středozemním moře. Celá strategie RF v Sýrii a Libyi toto přesně neguje a dává do rukou trumfy, kontrolu nad Černým mořem vynegovali Krymem hned v počátku.

   • logik
    22:55 19.06.2020
    • (1)
    Oblíbený příspěvek

    Zase ty lži o údajné základně na Krymu?

    Kdy už si vy trollové uvědomíte, že kdyby o ně NATO stálo, a z nějakého důvodu nevěřilo Turecku, tak je dávno může postavit v Bulharsku?

    • apache
     01:18 20.06.2020
     • (1)
     Oblíbený příspěvek

     Oni nic jiného než lhát neumí...

    • omacka
     11:46 20.06.2020
     • (11)

     @Logiku laskavě mi nevkládej do úst něco, co jsem neřekl, děkuji. Nálepkování Trollem bych si taky vyprošoval, jediný, kdo tady je schopný trollovat stovkou příspěvků v jediném článku jsi tu tak leda ty a docela se tomu významu slova přibližuješ.

     Psal jsem o získání dominantní kontroly nad Černým mořem, a to by šlo v počátku prostým vypovězením smlouvy ze strany Kyjeva o Černomořské flotile a pronájmu přístavu v Sevastopolu a toto byl velice reálný scénář, že nastane (to aspoň připusť) a co by to asi tak spustilo? lehké domyslet.. Světe div se, co udělali jako první Rusové po referendu na Krymu a jeho připojení, vypověděli Kyjevu tyto smlouvy (strategický cíl č.1 z vojenského hlediska).

     Ohledně amerických námořních základen na Krymu, to je složité, nešlo by to se současnou podobou Konvence z Montreux o proplouvání Bosporem, musela by se tedy revidovat, aby to bylo možné a na to by jste potřebovali co? výrazně oslabit Černomořskou flotilu tím, že ji připravíte o Sevastopol vypovězením smluv o pronájmu.

     Jinak americké námořnictvo a jeho rozvědka si vybudovala základnu v Očakovu - "Centrum Námořních Operací" na zdejší strategické ukrajinské námořní základně nedaleko Krymu, takže lze vcelku logicky předpokládat, že kdyby nějakým omylem se Kyjevu podařilo v r.2014 získat Sevastopol a vyhnat odsud Černomořskou flotilu, minimálně z americké strany bychom viděli v Sevastopolu podobný přístup, jako s výstavbou základny v Očakovu. Takže asi nějak tak bych to viděl.

     • logik
      13:29 20.06.2020
      • (2)
      Oblíbený příspěvek

      Psal jsi
      "Primárně šlo s Ukrajinou i USA o upevnění dominantní vojenské kontroly nad Černým mořem"
      To je prostě blbost. Z kterékoli letecké základny, kterých má NATO kolem Černého moře více než dost, jde Černé moře naprosto bez problémů kontrolovat. Černé moře je rybník, na jeho strategickou kontrolu je daleko efektivnější letectvo, než námořnictvo.

      ", že kdyby nějakým omylem se Kyjevu podařilo v r.2014 získat Sevastopol a vyhnat odsud Černomořskou flotilu,"
      ????? Ukrajina vlastnila a vlastní Krym. Tvoje věta je podobný nesmysl, jako kdybys říkal: Kdyby se nájemci nějakým omylem podařilo získat jeho byt. Kdy už si Vy trollové uvědomíte, že KDYŽ MÁ NĚKDO NĚCO PRONAJATÉ, TAK TO PROSTĚ NENÍ JEHO? A že nájemce má právo kdykoli ukončit nájem a slušný nájemník se v takovém případě prostě sbalí a jde?

      "musela by se tedy revidovat, aby to bylo možné a na to by jste potřebovali co? výrazně oslabit Černomořskou flotilu"
      Další kravina. Jak by jakékoli oslabení Ruské Černomořské flotily přimělo Rusko k podepsání jakékoli pro něj nevýhodné smlouvy? To, co tady předvádíš je typická konspirační teorie: snůška nesmyslů vystavěná nad polopravdami, která nemá ani hlavu, ani patu.

      "Jinak americké námořnictvo a jeho rozvědka si vybudovala základnu v Očakovu - "Centrum Námořních Operací"
      Ano, typická trollí polopravda. Zkus si přečíst, co tam ve skutečnosti postavily:
      https://www.navy.mil/submit/di...
      https://blog.usni.org/posts/20...
      Ve skutečnosti jde o základnu pro Ukrajince, NATO ji bude využívat jen během společných cvičení s Ukrajinou, nebude tam trvale přítomna - a největší "vojenské" zařízení bude dok na údržbu člunů.
      Kvůli takovéto blbině fakt není potřeba obrovský přístav v Sevastopolu - a taková základna nemá ani náhodou jakýkoli potenciál jakkoli změnit strategické rozložení sil.

      Navíc jde o pomoc Ukrajině v situaci, kdy Rusko svoji agresí zabralo Krym a tím Ukrajině z jejích čtyř základen jednu námořní základnu ukradlo a další dvě odřízlo. To, že jim západ pomůže vybudovat aspoň jednu další základu tedy není důkaz toho, jak všichni ubližují Rusku, ale čistě následek ruské agrese.
      Dokládat tím nějaké úmysly Ukrajiny či NATO před Ruskou agresí je typický projev trollingu - je to asi tak smysluplné, jako kdyby Hitler brečel, jak je to strašné, že se proti němu postavil celý svět...

      To, že nejde o žádnou přípravu na trvalou přítomnost NATO dokládá to, že Ukrajina zároveň zrušila paragraf ze své ústavy, který vůbec takovou vojenskou přítomnost umožňoval:
      http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/z...
      Což krásně dokládá, že prostě celou situaci lživě překrucuješ.

      "Nálepkování Trollem bych si taky vyprošoval"
      Je to možná trochu emotivně zabarvené vyjádření, nicméně si na něm trvám. Je to stručné označení člověka, který papouškuje mnohokráte vyvrácené Ruské lži. Jestli to děláš neúmyslně, tak se prosím nad sebou a tím, odkud čerpáš informace, zamysli.

   • StandaBlabol
    09:59 20.06.2020
    • (1)
    Oblíbený příspěvek

    Znáš tu věc, co se jí říká mapa? Jestli ano, tak se zkus podívat, co dokáže zasáhnout Iskander M s doletem 450 - 500 km ze západní Libye nebo ze Sýrie. A zjistíš, že nic. Zirkon zatím můžeme ignorovat, Rusko vyvíjelo a vyvíjí spousty zázračných zbraní, které pak ale nevyrábí - Su-57, Armata, atd.
    Navíc netuším, jak může ruská námořní základna blokovat cokoliv, když má černomořská flotila všeho všudy 3 relativně moderní fregaty. V letectvu má NATO podobnou převahu.

    • Lukash
     16:47 20.06.2020

     Ze sa Ti vobec chce reagovat na tie ich bludy...

   • dusan
    21:46 20.06.2020
    Oblíbený příspěvek

    Len krátko ...

    NATO nebolo pre Ukrajinu absolútne žiadna téma pred rokom 2014. EÚ to áno, ale do NATO sa nehrnul nik a Ukrajinci mali predstavu lavírovania medzi západom a východom.

    Ruská "geniálna" politika spôsobila, že dnes je NATO pre Ukrajinu totálna priorita s masovou podporou obyvateľstva . .... skôr je problém opačný, či a za akých podmienok bude NATO ochotné Ukrajinu prijať.

    A čo sa týka Čierneho mora ... otvorte si konečne mapu .... pre Amíkov je celý Krym len bezvýznamný poloostrov v bezvýznamnom rybníčku, kde americké bojové plavidlá dostali až Rusi po roku 2014 ....

    Je neuveriteľná komédia, že Rusko "dokazuje" vraj "výstavbu americkej námornej základne" na základe nejakého grantu za pár tisíc dolárov zo strany americkej administratívy pre Ukrajinu ...

    Zato každý pri zmysloch vidí, že Krym je dôležitý pre Rusko ...

   • Danieeel
    00:58 21.06.2020

    Ja si myslim, ze od padu Byzancie, ma kontrolu nad Ciernym morom jeden stat: Turecko. (Churchill by na to tiez nedobre spominal...)

    Ale fakt, naco by sa tam akoze ti Americania mali tlacit? Ved uz aj ohladne Stredozemneho mora sa urputne tvaria, ze to respektuju ako rybnik zabezpeceny spojencami.
    Okrem Ruskej propagandistickej a vypocitavej paranoie na to ziaden dovod tiez nevidim.

    A ako tu pisali viaceri - pokial by fatk bolo treba riesit Ciernomorsku flotilu, su brilantnejsie riesenia.. Pred nedavno tu bol o tom clanok, ako tam americania vedia posielat pozdravy priamo z USA, v hociktory moment bude treba.
    https://www.armadninoviny.cz/a...

 • RiMr71
  18:22 19.06.2020
  • (3)
  Oblíbený příspěvek

  Někteří zdejší diskutující ve mě vyvolávají dojem, že kdyby jim Ivan žral děti, tak mu budou oddaně utírat... koutky...

 • dusan
  14:19 19.06.2020
  • (1)
  Oblíbený příspěvek

  Nedávno som našiel dobrý ruský film, odporúčam:

  https://www.youtube.com/watch?...

  A tak som "nabudený" som začal hľadať niečo podobné. Prešiel som tak 30-40 filmov a bol som zhrozený. Samé "sračky" ...

  Nie, že by na západe boli samé excelentné filmy .... ale rozdiel je v príčinách. Pokým na západe si režisér filmuje čo chce ... často akčnú hlúposť, tak v Rusku je evidentný "rukopis" dnešnej politiky. Samí špióni a zločinecká NKVD je častou hlavnou "hviezdou" pri odhalovaní špiónov, ktorými sa to vraj v ZSSR počas II. svetovej vojny hemžilo. Každý kto trochu pozná históriu ZSSR z čias 2.SV vie, že to je nezmysel, lebo v totalitnom systéme to nie je ani možné. Ĺudia mali obmedzený pohyb, každý domovník hlásil každého nového ...

  Napriek tomu v ruskom filme nemajú problém "dokazovať", že počas bitky o Moskvu "musel Stalin a vedenie opustiť Moskvu, lebo v okolí pôsobili desiatky diverzatnských skupín, ktorý ich ohrozovali".

  Skrátka Rusi sú od rána do večera masírovaní primitívnou i sofistikovanou propagandou o tom, že ich chce stále niekto napadnúť a všade je plno špiónov a to nie len dnes, ale i v minulosti.

  Ani ma preto neprekvapuje to, že mnoho Rusov žije vo svojom imaginárnom svete plnom západných špiónov ako to, že také isté fantasmagórie šíria mnohí našinci, ktorí tomu úprimne veria ...

 • cejkis
  22:14 18.06.2020
  • (21)

  Zamrzlý konflikt Američané řešit nechtějí neb je to dobrá záminka na sankce házející klacky pod nohy Rusko-německé spolupráci. Výsledkem je podpora exportu břidličného plynu. Do stejného schématu zapadají i občasné dodávky zbraní Ukrajině. Obamovský problém non-lethal vs lethal byl vyřešen. Nově se již zbraně dělí na obranné a útočné. Ukrajinští představitelé ovšem již pochopili, že o jejich zemi Američanům vůbec nejde. Američanům jde o tlak na Rusko skrze Ukrajinu.

  • logik
   23:23 18.06.2020
   • (1)
   Oblíbený příspěvek

   A jak by ho měli řešit? Hodit na Rusko pár atomovek, aby přestal s agresí?
   Nebo mají hezky Putinovi říct, Putine, ty, ty, ty, to se nedělá, a Puťka stáhne vojáky?
   Nebo jak si to "řešit" představuješ?

   USA to řeší: Akorát narozdíl od Ruska řeší tento spor s jinými státy civilizovanými prostředky, tedy sankcemi.

  • Danieeel
   23:26 18.06.2020
   Oblíbený příspěvek

   Mozno mierny a opatrny suhlas. Tlak na Rusko iste ano.
   Ale dovody su celkom jasne a otvorene deklarovane (Aj v tomto clanku napriklad: „vzkazuje Rusům, že nemohou jít do Kyjeva a vytvořit vazalský stát nebo opět změnit geografii Evropy.“)

   Ale cez optiku "vsetko dovod je plyn a ropa" to vidi spravidla vzdy Ruska propaganda.
   Americanom pri ich bridlicovej rope ide v prvom rade o ich vnutornu nezavislost na olejoch. (V zmysle celkovej bilancie vyvozu a dovozu olejarskych produktov.)

   A ci to Ukrajinci "chapu / nechapu"... To som si isty, ze chapu, ze o nejake "zasnene nostalgicke dojmy" ziadnej zo stran nejde. Je tam uz nejaky piatok vojna, oni to fakt chapu asi najlepsie. Toto riesi iba ak vnutorna propaganda "isteho" zainteresovaneho statu.

  • palo satko
   09:24 19.06.2020
   • (15)

   Ubiehaju roky a aktualny stav sa už stava faktom. Podobne ako Osetia, alebo Podnestersko. Z dlhodobeho hladiska je jasne, že Rusko si svoje naroky ubranilo a nejake sankcie su sice neprijemne, ale nefunnguju ako by Zapad chcel.
   Ukrajincov treba nakrmit a zamestnat na Ukrajine a to darovane americke "necky" nedokažu. Dnešnu Ukrajinu musi Zapad dotovat aby sa sučasny stav nepremenil na rozpad Ukrajiny a tym nedal medzinarodnu legitimitu Donbasu a Krymu. Ale ten čas tak, či tak nastane a Korona ho len urychli.

   • logik
    11:28 19.06.2020
    • (0)
    Oblíbený příspěvek

    "ale nefunnguju ako by Zapad chcel.:"
    A proto místo 2000 armat ve výzbroji jich maj kolik? deset?, místo plánovaných stovek sériových su-57 maj kolik? Jo, von jim spadnul, takže sériovku vlastně žádnou...

    "Ukrajinu musi Zapad dotovat"
    Ukrajinu západ dotuje podstatně méně, než kolik Putin Donbas. Jen na té Ukrajině je to aspoň vidět.

    A ohledně toho, že se to stalo faktem - víš, takovej Hongkong byl pod cizí správou sto let. Stejně si všichni pamatovali, čí ve skutečnosti je....

    • logik
     11:30 19.06.2020
     • (1)
     Oblíbený příspěvek

     A zapomněl jsem na námořnictvo: Mistraly? Nejsou. Kuzněcov? Děravej....

     Ty saknce naopak velmi Rudou armádu velmi přiskříply a Rusku vadí hodně. Proto také mají Ruští trolové příkaz v každém druhém postu tvrdit, že nefungují.

     • palo satko
      11:37 19.06.2020
      • (10)

      Bol som v Rusku. Rusom očividne nič nechyba. Plne obchody, všetko funguje, naozaj si mysliš, že babuške Vasilise Petrovnej chyba Mistral?
      Okrem toho Rus Putin dotuje Rusa Petrolejka v Donbase, ale čo pre boha husitskeho maš ty spoločneho so Stepanom Oberačenkom z Lvova?

     • Torong
      12:46 19.06.2020
      Oblíbený příspěvek

      "Okrem toho Rus Putin dotuje Rusa Petrolejka v Donbase, ale čo pre boha husitskeho maš ty spoločneho so Stepanom Oberačenkom z Lvova?"

      Třeba to, že oba máme sRuskem podobné zkušenosti a chceme si ho držet co nejdál od těla. A na to nějakou korunu rád přidám. Bude to totiž znamenat lepší budoucnost pro mé děti.

     • palo satko
      13:18 19.06.2020
      • (13)

      Torong, ty si ako stary, že maš zle skusenosti s Rusom? Ved Rus bol naposledy v Česku za napoleonskych vojen. nemyliš si to so Sovietmi?

     • Marw
      13:32 19.06.2020
      • (0)
      Oblíbený příspěvek

      Palo Satko -> Zas tá tradičná schyzofrénia fanúšikov Ruska? Pri úspechoch vždy platí ZSSR = dnešné Rusko (úspechy vo vede, kozmonautike atď. ). Ale keď treba prevziať zodpovednosť za veci typu invázia do ČSSR tak Rusko zrazu nemá so ZSSR nič spoločné...

     • logik
      13:34 19.06.2020
      • (1)
      Oblíbený příspěvek

      palo:
      Jaké zkušenosti z poslední doby?
      - např. vyprovokoval válku ve státě, který je jen ob jeden stát od nás. Jak se ignorance takové agrese nevyplatí může vyprávět Velká Británie se svými zkušenostmi s Mnichovem
      - nebo zablokováním rezolucí OSN znemožnil řešit situaci v Sýrii - to vedlo k obrovskému nárůstu islámského extrémismu v té zemi a obrovské migrační krizi
      - Ruská tajná služba vraždí lidi na území EU a pořádá převraty v zemích kousek od nás
      https://ct24.ceskatelevize.cz/...
      atd....

      "Rusom očividne nič nechyba. Plne obchody, všetko funguje"
      Plné obchody možná, ale podstatně dražšího zboží než dříve. O Ruském zdravotnictví radši nemluvím a důchodový systém, kdy mají muži odejít do důchodu v roce, kdy dle statistiky umřou, to je kapitola sama o sobě.

      Nicméně jsi demagog, když mluvíš o plných obchodech. Sankce byly především zaměřeny (kromě osobních sankcí na viníky argese) na ruský zbrojní sektor, nikoli na potravinový. A zbrojní sektor byl zasažen citelně. Problémy s dodávkami potravin si max. udělali Rusové samy, když zavedli vlastní odvetné sankce.

     • dave22
      13:52 19.06.2020
      • (0)
      Oblíbený příspěvek

      Palo, a kdepak jsi v tom Rusku byl? Jako turista na kukacku v Moskve? Mam ruskou pritelkyni. A Rusko jsem mohl videt z nekolika stran. A treba tu uzasnou masirku na tema, Ukrajina, Soros, Amerikanci a Izrael jsi videl taky? Jak mi madam rika: a ty se divis, ze ma tretina lidi po tom vymytej mozek. To, co tady nekteri vydavaji za mistni propagandu, tak to tomu u Putina nesaha ani po kotniky.

      Taky musis dal, nez 50km od Moskvy......

     • palo satko
      14:59 19.06.2020
      • (10)

      marw a ked som ja púisal o gagarinovi. Vlastne hluposti pripisuješ mne. A zodpovednost za August 68. Tu predsa priznal už Gorbačov, ten ako predstavitel hlavneho agresora, tak prečo rumazgaš. A Boris Jeľcin a Vladimír Putin tiež povedali, že to nebolo dobre. Skus si niečo pametat.

     • palo satko
      15:03 19.06.2020

      Dave, o čom píšeš? Že Rusi maju rozdielne nazory? ved to je len a len dobre. idiociou je mat rovnake nazory.

     • logik
      15:29 19.06.2020
      Oblíbený příspěvek

      "A Boris Jeľcin a Vladimír Putin tiež povedali, že to nebolo dobre. Skus si niečo pametat."
      Ale my si pamatujeme dobře. Akorát nejsme "sto let za opicema", jako někdo, a nežijeme minulostí.

      Ano, kdysi Putin možná povedal, že to nebylo dobře. Ale jím kontrolovaná státní televize NYNÍ (teda už před pěti lety, tedy jsi měl dost času změnu kursu zaznamenat, kdybys chtěl) krmí rusy přesným opakem:
      https://ct24.ceskatelevize.cz/...

     • Marw
      16:04 19.06.2020
      Oblíbený příspěvek

      Palo Satko -> keď nemáme čo k veci tak sa začneme hrať na slovíčka, že? Už chýba len tá obohratá pesnička že za všetko zlé vlastne môžu Gruzínci, lebo Stalin.

      Navyše:
      Torong, ty si ako stary, že maš zle skusenosti s Rusom? Ved Rus bol naposledy v Česku za napoleonskych vojen. nemyliš si to so Sovietmi?

      Chceš snáď povedať, že pri okupácii tvorili etnický Rusi drvivú menšiu okupačných vojsk a všetky negatívne skúsenosti s ich "bratskou" pomocou majú na svedomí všetky ostatné národy tvoriace vtedajšie ZSSR, len zrovna Rusi nie?

     • Tesil
      21:42 19.06.2020

      logik
      Opakovaně si kladu otázku čím se asi zaobírá člověk,který je nonstop přítomen ve všech diskusích a zahlcuje nás podle sebe fundovanými příspěvky na všechna témata.
      Skoro bych řekl člověk přímo renesanční.Majitel universální pravdy.
      Proto lehce odhalí všechny trolly.

     • palo satko
      21:45 19.06.2020

      marw ja som neskumal etnicitu okupantov. statisticky tam mohli mat prevahu Rusi, aj ked niekto podla zoznamu armadnych zložiek a spôsobu odvodov v ZSSR by sa mohol dopatrat k inemu narodnostnemu zloženiu. Minimalne jedne pokus som čital, ale je kravina, lebo to bol "sovietsky človek". Ty si mal pocit pred rozdelením, že za všetko zle v Československu su zodpovedni Česi ako väčši narod? Ja nie. Mne sa nepačila politika komunistov a bolo šumafuk akej boli narodnosti.

     • logik
      22:59 19.06.2020
      Oblíbený příspěvek

      Tesil:
      Děkuju, že urážkama a navážením ukazuješ, že nic lepšího na mé argumenty namítnout nejde.

      Palo:
      Především NÁRODNOST řeší rasisté. Podstatná je státní příslušnost, což byla SSSR.
      A další podstatná věc je, který z nástupnických států SSSR se k němu hlásí, a překrucuje historii tak, aby nemusel uznat, že SSSR páchalo zločiny, a který se se zločinnou historií SSSR rozešel.

     • Englbert
      20:23 20.06.2020

      Palo Satko
      ...Bol som v Rusku. Rusom očividne nič nechyba. Plne obchody, všetko funguje...
      Ale vzdyt tak to ma byt, tak je to spravne. Sankce maji fungovat tak, aby kremlu omezili moznost zbrojeni a aby trestali vysoke kremelske politiky a ne aby trestali obycejne rusaky. Je videt, ze to my ze zapadu delame dobre.

     • Tesil
      21:01 20.06.2020

      logik
      Pěkně prosím co je urážlivého na výrazu renesanční člověk?
      Opravdu mne zajímá co dělá člověk,který jenom diskutuje,to snad také není urážka.
      Leda,že troll napadá ostatní,že jsou trollové.To potom ano.

     • logik
      21:15 20.06.2020

      Tesil:
      Jsou dvě možnosti. Buďto jsi si vědomej, že ses do mne navážel - a pak tu teď prostě lžeš.

      Anebo toho nejsi vědomej, pak evidentně neumíš česky. (To by btw. vysvětlovalo, proč tu tak hájíš ruské trolly.)

      Která z těchto možností platí?

     • Marw
      18:35 21.06.2020

      Palo Satko> Tak ze Ceskoslovensko okupoval "Sovietsky clovek", zaujimave. Prijmime na chvilku tento predpoklad. Akurat potom neviem preco sa dnesne Rusko stavia do role vitaznej mocnosti a oslavuje vitazstvo nad Nemeckom v II. svetovej a dokonca ocakava vdacnost od krajin strednej europy za nieco co oni volaju "oslobodenie". Ved tu vojnu tiez vyhral "sovietsky clovek" a nie Rus! A ako si nam prave vysvetlil, Rus nema so "sovietskym clovekom" nic splocne a nema vyznam riesit etnicke zlozenie cervenej armady v tej dobe... a vobec su na to mozno nejake studie, ale kto by ich bral vazne...boli to Sovieti, nie Rusi! A este im aj vtedy vlastne sefoval Gruzinec, tak ake zasluhy?

 • vixl
  20:24 18.06.2020
  • (27)

  oceňuji, že hujeři konečně začínají přiznávat, že konflikt Ukrajina-Rusko začali ukronácci s podporou usáků

  • logik
   20:35 18.06.2020
   • (0)
   Oblíbený příspěvek

   Myslíš, že když budeš hodně urážet, že si ani nevšimneme, že lžeš?

  • apache
   20:35 18.06.2020
   • (0)
   Oblíbený příspěvek

   Nemáte se vy trollové náhodou držet verze, že žádný konflikt Ukrajina-Rusko není, že jde jen o občanskou válku?

   • logik
    22:12 18.06.2020
    • (0)
    Oblíbený příspěvek

    Ta sedla :-)

    • Danieeel
     23:05 18.06.2020
     Oblíbený příspěvek

     :)

   • Danieeel
    22:50 18.06.2020
    • (0)
    Oblíbený příspěvek

    Nie, nie - on ma rechts. To je davno prec. Nove noty su take.
    Ked uz teda nejde zatlkat, ze si tam lame stolicky na nejakych "opolcencoch" regulerna Ruska armada, tak to uz musi byt nieco na urovni. Dajme tomu aspon amerikanci!
    To iba niektorí opozdilci porad este generuju zastarane bludy - necitaju nastenku!

    @vixl:
    Kvoli tomu, ze USA teraz podporuje Ukrajinu (obmedzene ale otvorene), tak z toho naozaj neoddiskutovatelne vyplyva, ze zacali vojnu USA spolu s Ukrajinou?!
    Aha... To zautocili oni na ten rad dovolenkarov, stojacich mierumilovne v rade na colnici a tesiacich sa na Cierne more!... :)

    Ved aj WW2 mohli zacat Briti s USA. Pretoze v 1943-tom vojensky a materialne podporovali ZSSR.

  • satai
   22:12 18.06.2020
   • (1)
   Oblíbený příspěvek

   Neblábol.

  • Danik
   13:03 19.06.2020
   • (0)
   Oblíbený příspěvek

   Oceňuji, že putinovci a rusofilové konečně začínají přiznávat, že s Ukrajinou neválčí jen hrdinní traktoristé a selky z Donbasu a "dovolenkáři", ale rovnou Ruská federace. Co se "ukronácků" týče, koukám, že naučný slovníček pojmů malého rudého záškodníka už dorazil i do našich luhů a hájů...

  • RiMr71
   18:18 19.06.2020
   • (2)
   Oblíbený příspěvek

   "oceňuji, že hujeři konečně začínají přiznávat, že konflikt Ukrajina-Rusko začali ukronácci s podporou usáků"

   oceňuji, že putleři konečně začínají přiznávat, že konflikt Ukrajina-Rusko existuje

 • dusan
  20:05 18.06.2020

  Sú i iné atraktívne položky v rámci vojenskej pomoci:

  https://defence-blog.com/news/...

 • apache
  18:23 18.06.2020
  • (0)
  Oblíbený příspěvek

  Velmi rád vidím další posilování ukrajinského námořnictva, které vstupovalo do konfliktu s RF ve zcela zbídačeném stavu. Hlídkové lodě jsou základ, bohužel v roce 2014 při svém napadení Ukrajina neměla vlastně ani to. Potom se nedá ani uvažovat o větších bojových plavidlech a vedení námořní války, když nemáte ani schopnost zajistit námořní základny a vůbec vlastní výsostné vody. Postupné budování schopností námořnictva hezky od píky s plavidly tříd Gyurza-M, Centaur, Island a Mark VI je nezbytností pro případnou budoucí akvizici větších a silnějších plavidel. Je mi sympatické, že vedle domácí produkce (jakkoli spojené s korupcí) je posilou společně se secondhandovými Islandy i fungl nová loď západní provenience. Že ukrajinští námořníci umí využít předností svých menších strojů již prokázali, takže si takovou nadupanou mašinu, jakou Mark VI v segmentu hlídkových lodí je, naprosto zaslouží. Jestli rusák musel použít k zastavení Gyurza-M útok vrtulníků, tak proti Mark VI by si podobný postup vzhledem k masivnější výzbroji asi dvakrát rozmyslel.

 • faraonamumu
  15:22 18.06.2020
  • (18)

  Z těchhle malých lodiček bude mít Rus maximálně legraci :D

  • dusan
   15:31 18.06.2020
   • (1)
   Oblíbený příspěvek

   No ak porovnáme vybavenie ruskej "pýchy" Kuznecova a týchto "malých lodičiek" ... budú mať Ukrajinci maximálnu srandu : )

  • Miroslav
   15:47 18.06.2020
   • (1)
   Oblíbený příspěvek

   Zato z teba je ,,legrace" už teraz...

  • apache
   17:48 18.06.2020
   • (1)
   Oblíbený příspěvek

   Vzpomínám si, jakou "legraci" měl Rus z ještě mnohem menších lodiček třídy Gyurza-M, které neúspěšně naháněla ruská pobřežní stráž a ještě se při tom dvě ruské lodě srazily. Nepříčetné nadávání rusáka na videu z celé akce, evidentně kapitána, mělo k legraci daleko. Na vodě jim absolutně nestačili, tak museli použít vrtulníky a speciální jednotky a začít střílet. Tolik k vašemu stupidnímu komentáři.

  • Poly
   18:10 18.06.2020

   Role hlídkového člunu ti, zdá se, zcela uniká...

  • faraonamumu
   18:35 18.06.2020
   • (17)

   Takové lodě jsou opravdu jen směšné, stačí se například podívat na videa, jak se rojily Íránské čluny kolem amerických lodí a když Američané vystřelili, tak hned zmizeli, jak nejrychleji to šlo. Tyhle lodě mají nulovou bojovou hodnotu a v reálném konfliktu by šla ke dnu raz dva.

   • apache
    18:46 18.06.2020
    • (0)
    Oblíbený příspěvek

    Směšné jsou vaše nulové znalosti problematiky. Mícháte totiž jablka a hrušky. Íránské revoluční gardy používají malé raketové čluny v úloze malých raketových člunů. Ukrajinci používají HLÍDKOVÉ LODĚ v úloze HLÍDKOVÝCH LODÍ. Asi to pro vás bude překvapení, ale každé námořnictvo či pobřežní stráž disponuje flotilou malých hlídkových plavidel. Tato kategorie je naprostým základem. Škoda, že vám takto základní znalosti chybí.

   • dusan
    18:47 18.06.2020
    • (0)
    Oblíbený příspěvek

    Ukrajinské lode sú HLIADKOVÉ. Samozrejme, že nie sú určené do boja s vyspelým protivníkom, ale maximálne s pirátmi či pašerákmi. Aj naši policajti majú "len" pištole a jazdia na nepancierovaných autách ....

    Čo sa týka iránskych rýchlych člnov, tak tie operujú hlavne v blízkosti pobrežia a ich veľký počet spôsobuje, že môžu byť (a sú) hrozbou i pre veľké plavidlá. A o ich "nulovej hodnote" svedčí to, že sa im prispôsobuje výzbroj moderných lodí a taktika operačných námorných zväzov ....

    • Lukash
     16:54 20.06.2020

     Mrhas svojou inteligenciou a argumentami na cloveka ktory ich nikdy nepochopi a neoceni. On ma svoju realitu inu mu jeho mentalna vybava neumoznuje chapat.

 • Tango23
  15:14 18.06.2020
  Oblíbený příspěvek

  ...me zaujal dalsi clanek v tehle vetvi z roku 2015 - "ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině" ... kdyz clovek cte ty komentare a dokonce i ty nejlepe hodnocene ! ... dost to vypovida o schopnosti lidi uvazovat a delat spravne zavery... je dobre se obcas vratit zpet. Zajimalo by mne, jestli maji dotycni dost sebereflexe se chytit za nos :) ...

 • JirkaM
  14:25 18.06.2020
  • (17)

  Ukrajinci jsou známí svou nezkorumpovatelností, poctivostí, schopností plánovat a pracovat i když se nikdo nedívá, ale na to "udržet svobodu plavby svých komerčních lodí přes Kerčskou úžinu do Mariupolu " proti vůli Rusů by potřebovali půl Americké flotily včetně letadlových lodí a né pár jinak vcelku šikovných lodí.

  • liberal shark
   18:37 18.06.2020
   • (0)
   Oblíbený příspěvek

   Na to stačí pár dronů, hlídkových člunů a pobřežní raketové dělostřelectvo. Plus satelitní průzkum od Američanů.