Americké lodě ochrání olympiádu v Soči?

Foto: V Černém moři operuje také velitelské plavidlo USS Mount Whitney. / US Navy
Foto: V Černém moři operuje také velitelské plavidlo USS Mount Whitney. / US Navy

Zimní olympiáda v Soči se koná již za 14 dní. Vzhledem k rostoucím obávám z možných teroristických útoků nabídli Američané Rusům nebývalou pomoc. Pokud Rusové o pomoc požádají, jsou Američané schopni poskytnout na ochranu olympiády námořní a letecké síly.

Letecká a námořní aktiva, včetně dvou lodí v Černém moři budou poskytnuty na požádání,“ řekl kontradmirál John F. Kirby, tiskový mluvčí amerického námořnictva US Navy. Podle něj se američtí velitelé na podobnou eventualitu připravují. Kirby však nespecifikoval druh, případně třídu nabízených lodí. Stejně tak nezmínil, zda mezi „letecká aktiva“ patří vrtulníky nebo letadla.

Konvence z Montreux z roku 1936 omezuje výtlak lodí připlouvající ze Středozemního do Černého moře na 30 000 tun. Velké americké letadlové nebo obojživelné lodě se tak do Černého moře nedostanou. V Černém moři mohou plavidla navíc zůstat maximálně 21 dní.

Americký deník Stars and Strips počítá při krizovém scénáři s evakuací amerických sportovců ze Soči. Evakuaci mohou obstarat dopravní C-17 Globemaster III z německé základy Ramstein, bezpečnost letadel a sportovců při transportu pak zajistí speciální jednotky ze základen v Německu, nebo jednotky námořní pěchoty ze základen ve Španělsku.

Otázkou však je, jak na podobnou nabídku zareaguje Rusko. Rusko je známo, že na svém území nestrpí žádná cizí vojska, natož vojsko Spojených států.

Riziko možných útoků během olympijských her přitom není vůbec malé. Předzvěstí se staly krvavé útoky v nedalekém Vologradu, kdy zemřelo 34 lidí. Islámští extremisté ze vzpurné provincie Dagestán přitom otevřeně mluví o útocích na civilisty přímo v olympijském Soči.

V neprospěch bezpečnosti hraje i malá vzdálenost mezi Soči a vzpurnými provinciemi. Ze Soči k hranicím Čečenska je to 320 kilometrů a k Degestánu 480 kilometrů.

Dagestán je přitom denně svědkem násilností a útoků na civilisty. Tento pátek došlo k bombovému a granátovému útoku na restauraci v hlavním městě Dagestánu Machačkala. Zranění utrpělo 5 lidí. V následujících dnech při střetech s ruskými bezpečnostními jednotkami zemřelo 10 extrémistů.

Zdroj: Stars and Stripes

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Hrobař
  00:23 30.01.2014

  Nakonec to přece jenom vypadá že dvě válečné lodě USA se účastní zabezpečení olympiády. No jo, to jsou ty absurdity diplomacie které pouhý smrtelník nikdy nepochopí.

 • Voodoo
  15:38 23.01.2014

  Tak podle mě se ze strany USA jedná jenom o populistický gesto a snahu jak se pokusit trochu uhladit napjatý vztahy mezi nimi a Ruskem poslední doby. Nikdo z nich určitě nevěří, že na to Rusko přistoupí.

 • Straiker
  14:35 23.01.2014

  Hrobař: V jedne věci si s tebou dovolim nesouhlasit. USA ma podle mě více zkušenosti s planovaním bezpečnostnich a protiteroristických akcí, ochrana objektu evakuace a rychle nasazení spec. jednotek. Ale neveřím že je rusove pustí na své výsostne ůzemí. Nejsem žadný proameričan ani prorus je to jen můj nazor. Rusové vše řeší brutalní silou raší postaví 300 vojaku a 20 tanku kolem oblasti než aby podnikli nějakou špionažní akci. neřikam že tato taktika je špatna jen jina;) jejich taktika ma taky neco do sebe nemusi se obtěžovat s uvěznovaním teroristu. zatim žadný nepřežil task dlouho aby si užil ruskeho žalaře. Jen doufam že se nic nestane a OH proběhnou v klidu jinam mužeme čekat vojenskou itervenci do daných oblasti a velke krveproliti.

 • Hrobař
  13:16 23.01.2014

  Proč by to proboha Rusové dělali? Diplomaticky i vojensky nesmysl. Krom toho pro předejití teroristickým útokům není podstatná početní převaha ale spíš dokonalá promyšlenost zabezpečení, a na to má Rusko lidí i odbornosti dostatek. Vlastně vzhledem k vleklým konfliktům na svém území i víc zkušeností než USA.