Americké námořnictvo: 355 lodí v ohrožení

Nejnovější torpédoborece Zumwalt jsou technologicky špičkové lodě, ale jsou příliš drahé. / US Navy

Americký prezident Donald Trump již od svého nástupu do funkce aktivně podporuje ozbrojené složky země. Zasadil se o postupný nárůst výdajů na obranu s jasným cílem, kterým je posílit vojenskou sílu Spojených států po škrtech předešlé administrativy. Uvedený nárůst však čekají první škrty ve výši 33 miliard dolarů pro fiskální rok (FY) 2020 (1. říjen 2019 až 30. září 2020) .

V současném FY 2019 může americké ministerstvo obrany počítat s částkou 716 miliard dolarů a ve FY 2020 s částkou maximálně 700 miliard dolarů (z toho 70 miliard na zámořské operace). Nicméně stále jde o výšší rozpočet, než navrhovala administrativa Baracka Obamy.

Pod administrativou Donalda Trumpa bylo zahájeno velké množství ambiciózních programů (např. modernizace jaderného arzenálu) a plánované zpomalení růstu výdajů se jich bezpochyby dotkne.

V ohrožení je zejména dlouhodobý cíl námořnictva, kterým je zvýšení počtu bojových lodí ze současných 284 na 355 plavidel. Tento cíl byl velkým tématem již během prezidentských voleb a i po svém zvolení do funkce ho prezident Trump často prezentoval, jak na různých setkáních s veřejností, tak na sociální síti Twitter.

Spojené státy jsou námořní země, která je ekonomicky a mocensky závislá na lodní dopravě. Velký počet bojových lodí má chránit americký ekonomický a životní prostor před neustále početně a schopnostně silícími protivníky. Atlantský a Tichý oceán navíc tvoří hloubku obrany a námořnictvo tak zajišťuje nedotknutelnost americké pevniny před nepřátelskou aktivitou.


Navrhované rozpočty ministerstva obrany (bez nákladů na zámořské operace) administrativy Trumpa a Obamy. / DoD

Plán „355 lodí“ nejnověji našel zastánce v podobě senátora Jima Inhofa, který v senátním výboru pro ozbrojené složky nahradil zesnulého Johna McCaina. Podle Inhofa se v plnění plánovaného cíle 355 plavidel nepostupuje dostatečně rychle. Vzhledem k tomu, že se jedná o republikánského senátora nikoho příliš nepřekvapí, že největší část viny je přisuzována předešlé administrativě Baracka Obamy.

Podle civilních expertů a členů námořnictva je cíl 355 lodí reálné splnit ve třicátých letech tohoto století. Důležité je zvýšit rychlost stavby nových lodí. Avšak i přes zvýšený počet nových lodí by námořnictvo, při současném tempu vyřazování starých lodí, dosáhlo počtu 355 plavidel až v letech 2052 až 2055.

Námořnictvo proto plánuje výrazně investovat do údržby a modernizací stávajících plavidel. Pokud se podaří dokončit navrhované opravy (viz graf) americká flotila se rozroste na 355 lodí již v letech 2032 až 2035. Celkově chce námořnictvo prodloužit životnost u 11 různých tříd lodí o 15 až 49 %.


Plánované minimální a maximální prodloužení životnosti plavidel amerického námořnictva. / US Navy

Například životnost výsadkových lodí třídy Wasp by měla být prodloužená na více než padesát let, u torpédoborců třídy Arleigh Burke na 45 let a u lodí LCS (Littoral Combat Ship) se uvažuje prodloužit technickou životnost až na 35 let.

Dalším klíčovým programem je stavba nových fregat FFG(X). Nové fregaty lze stavět mnohem rychleji než současné výkonné torpédoborce třídy Arleigh Burke, které tvoří páteř amerického námořnictva. Zároveň pořizovací a provozní náklady fregat jsou o „stovky milionů dolarů“ menší než v případě torpédoborců.

Navíc na základě zkušeností se stavbou konstrukčně a technologicky novátorských, ale velmi drahých torpédoborců třídy Zumwalt námořnictvo fregaty FFG(X) získá na existujících platformách.

V současné době byly firmám Austal USA, Lockheed Martin, General Dynamics Bath Iron Works, Fincantieri Marine a Huntington Ingalls Industries uděleny kontrakty ve výši 15 milionů dolarů pro dokončení návrhů fregat FFG(X). K podpisu smlouvy s vítězem tendru dojde v roce 2020.

Zdroje: Breking Defense, Dense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Námořní konvoje ve válce: US Navy dopravní lodě neochrání

V případě rozsáhlého válečného konfliktu bude až 90 % materiálu dopravováno ze Spojených států na ...

Britské fregaty Type 26 pro kanadské námořnictvo

Kanada vybrala potenciálního dodavatele fregat pro Kanadské královské námořnictvo RCN (Royal ...

Vážná nehoda ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov a ztráta klíčového doku PD-50

V noci na úterý se v Murmansku potopil plovoucí dok PD-50, ve kterém prochází generální opravou a ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Czertik
  18:29 13.11.2018

  olivav
  ¨"Takže je možné, aby RF smázla USA na vodě pomocí rachejtlí? A má pro USA až takový význam mít přesně 355 lodí. Už tak nemají konkurenci v loďstvu pro útočné operace a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  olivav
  ¨"Takže je možné, aby RF smázla USA na vodě pomocí rachejtlí? A má pro USA až takový význam mít přesně 355 lodí. Už tak nemají konkurenci v loďstvu pro útočné operace a jejich doktrínu obrany daleko od vlastního pobřeží."

  No to by musela mit hoooodne rachejtli :).
  K tomu zbytku, oni nepotrebuji mit vic lodi k tomu aby porazili jakehokoliv nepritele, k tomu jim staci co maji uz ted. Potrebuji vic lodi k tomu, aby mohli mit na mori tolik lodi kolik jejich politika vyzaduje. A na to jich maji proste malo, holt sou prilis rozlezli na prilis velkem prostoru.
  Vzdyt ty pripady kdy se amicke lode srazili s druhymy lodmi v pacifiku byl prave dusledek toho pretazeni sil - prilis malo caso na odpocinek posadky a udrzbu lode.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:25 13.11.2018

  cernakus,

  a to je to co mi na systému kontejner, radar plus něco co to uveze přišlo dosti zajímavé.

  Prostě stačí vyrobit dost účinných protilodních raket, abych mohl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus,

  a to je to co mi na systému kontejner, radar plus něco co to uveze přišlo dosti zajímavé.

  Prostě stačí vyrobit dost účinných protilodních raket, abych mohl eliminovat nepřítele. A právě raketa asi vyjde dosti levněji než hightech křižník či Zumwalt, ne?

  Je to řešení asymetrické, ale může být dosti účinné. Navíc asi hned tak někdo nebude šacovat každou rybářskou loď, že? Válka není o džentlmenském ukazování svalů, ale o myšlence - účel světí prostředky.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  12:55 13.11.2018

  raziel87:

  jsi už třetí, co mně prokoukl. Asi už ztrácím ostražitost a mé motivy jsou už snadno viditelné. Musím se začít zase kontrolovat.

  olivav:

  Těch 355 lodí chtějí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87:

  jsi už třetí, co mně prokoukl. Asi už ztrácím ostražitost a mé motivy jsou už snadno viditelné. Musím se začít zase kontrolovat.

  olivav:

  Těch 355 lodí chtějí proto, aby měli šanci přežít střetnutí s flotilami Ruska a Číny, kteří víceméně už jasně vystupují jako váleční spojenci proti SSA a jejich vazalům.

  Už jsem to tu jednou řekl. V moderní válce a zejména té námořní je síla ekonomiky nebo průmyslu zcela irelevantní. Rychlost a přesnost detekce (průzkum a špionáž), zaměření a zničení plavidel je o několik řádů vyšší než za WW2. Zároveň složitost dnešních plavidel zcela vylučuje nějakou rychlostavbu, typu letadlo za týden, nebo ponorka za měsíc. O faktu, že takové výrobny nepůjde ochránit a nepřítel tak bude výrobu sabotovat efektivněji, než Angláni Skopčákům za WW2 ani nemluvě.

  To v praxi znamená, že co nemáš na začátku války už vyrobit do jejího konce nestihneš. A pokud tedy během jednoho, nejvýše dvou měsíců nebudou plavidla USN jediná plovoucí ve světových oceánech, tak tu válku prohráli. Při zvýšeném počtu na začátku se šance na vítězství (i když je stále malá, ta ruská raketová převaha je zdrcující) výrazně zvyšují.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  12:17 13.11.2018

  logik: snažím se vyjadřovat tak, aby to bylo pochopitelné i pro lidi, kteří se v právní a daňové problematice nepohybují. Což je z většiny příspěvků a úvah zde docela patrné. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: snažím se vyjadřovat tak, aby to bylo pochopitelné i pro lidi, kteří se v právní a daňové problematice nepohybují. Což je z většiny příspěvků a úvah zde docela patrné. Nehájím Babiše, ale jsem alergický na kategorické soudy "každej přece ví, že to byl jasný podvod" a pod...

  Takže ano, postup byl díky absenci pravidla v daňovém řádu a v zákoně o dani z příjmu legální. Ale jak chceš nazvat situaci, kdy mezeru v zákoně využije ministerstvo financí? Dá se předpokládat, že potom bude jen obtížně finanční správa zpochybňovat podobný postup u soukromého subjektu.

  Uznávám, použití výrazu precedens bylo nevhodné, použil jsem jej pouze obrazně. České právo pracuje s pojmem judikát, který a judikatury Ústavního soudu jsou ve Sbírce zákonů. Ne jako autoritativní právní pramen, ale doplňující. Obecné a správní soudy se však od judikátů/precedentů odchylují jen výjimečně. Pojem jsem použil opět z důvodu obecně vyšší znalosti.
  Byť v případu korunových dluhopisů zatím k žádnému rozsudku nedošlo, na emisi státních dluhopisů s násobně vyšším úrokovým nákladem, než se při amatérském pohledu jeví náklad tržní pouze demonstruji, že názor jakéhokoli pisálka, že si přece Agrofert mohl půjčit za dvě procenta a né za šest je zcela irelevantní, nepodložený a nesmyslný, asi stejně, jako tvoje úvaha o tom, jak si stát může v rámci podpory drobných střadatelů nastavit úroky, jak chce a jak je to v případě soukromého subjektu trestný čin. V případě stanovení ceny obvyklé mají hlavní slovo znalci, v případě druhého se jedná v prvé řadě o správní delikt, po kterém následuje doměření daně. Případný podnět k trestnímu stíhání činí až finanční správa.

  Navrhuji ale vrátit se k námořnictvu, tady ty výlety mimo téma nikam nevedou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  12:16 13.11.2018

  logiku,

  díky za tvůj názor. Nemám problém s ním soulasit. Jen v obecné rovině to prohlášení o kontejnerech apod. vypadá jako levná možnost maximálně tak obranné strategie. Něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logiku,

  díky za tvůj názor. Nemám problém s ním soulasit. Jen v obecné rovině to prohlášení o kontejnerech apod. vypadá jako levná možnost maximálně tak obranné strategie. Něco jako LCS pro chudé, protože jinak by stavěli LCS. Druhá varianta je "partizánský" boj v přestrojení a taky psychologický tlak. Vyvolat paranoiu u protivníka.

  Ono to samo o sobě ukazuje, že Rus staví vše na raketovou kartu.

  Bastion a podobné systémy na pobřeží jsou jen toho důkazem. Je otázka opravdu na kolik je schopné Rusko eliminovat námořní převahu USA tím, že na ně pošle dost prskavek.

  Ano je potřeba vědět kam je pošlu.

  Takže je možné, aby RF smázla USA na vodě pomocí rachejtlí? A má pro USA až takový význam mít přesně 355 lodí. Už tak nemají konkurenci v loďstvu pro útočné operace a jejich doktrínu obrany daleko od vlastního pobřeží.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:19 13.11.2018

  Olivav:
  "rybářskou bárku nějaký radar a můžete se jít vycpat i s hightech lodí."
  Kdyby to bylo tak jednoduché, tak se tak lodi stavějí. Ono, kontejner na rybářskou bárku a radar ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav:
  "rybářskou bárku nějaký radar a můžete se jít vycpat i s hightech lodí."
  Kdyby to bylo tak jednoduché, tak se tak lodi stavějí. Ono, kontejner na rybářskou bárku a radar - no a k tomu nějaké řídící centrum a máš korvetu. Na vojenské lodi nedělá cenu tonáž, ale nesené vybavení. Jak je vidět i z toho, že tonáží obrovské LHD často nestojí více, než fregaty.

  Fór je v tom, že k zničení cizí lodi musíš:

  a) cizí loď najít
  b) protože nevíš, kdy a kde to bude, tak Tvoje loď musí být schopna nějakou dobu plout po moři (na to potřebuješ nějakou zásobu paliva atd....)
  c) dostat se k ní na dostřel dříve, než ona najde a dostane se na dostřel Tvůj (což je např. oproti CSG trochu problém)
  d) překonat její protiraketovou obranu, tedy nést dostatek útočných střel.

  danny:
  "Kalousek pak použitím tohoto postupu státní správou provedl jeho legalizaci. "
  Promiň, ale todle je totální nesmysl. Legální je to, co je v zákoně. To, že kdokoli ten zákon využije nijak legalitu daného nemění. Skočil si na špek Babišovi (tuším, že ji do médií vypustil on).

  " Zde je opět zajímavý precedens, kdy stát vydával dluhopisy s úrokem přes 3% v době, kdy si teoreticky mohl půjčit na trzích za 0,8%. "
  A tušíš vůbec, že české právo nic jako "precedens" nezná?

  Jinak - pokud stát vydává dluhopisy, je v poněkud jiném postavení, než soukromá společnost. Stát může vydávat dluhopisy jako podporu spoření apod. a tedy s vyšším úrokem, pokud to uzná za vhodné. Ovšem soukromá společnost toto dělat nemůže - u ní je vydání nevýhodných dluhopisů trestný čin poškození cizího majetku.

  A notabene, i kdyby to trestné bylo i v případě státu (což by za určitých okolností asi mohlo být), tak spáchání jednoho trestného činu nějak legalizuje jiný trestný čin???
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:10 13.11.2018

  Jen tak dotaz.

  Jak to asi doapdne v širším konfliktu? Je 355 tak velká převaha, aby je nemohl raketový úder smést. Možná stačí jak jednou prohlásili v zemi víte koho, že stačí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen tak dotaz.

  Jak to asi doapdne v širším konfliktu? Je 355 tak velká převaha, aby je nemohl raketový úder smést. Možná stačí jak jednou prohlásili v zemi víte koho, že stačí kontejner na rybářskou bárku nějaký radar a můžete se jít vycpat i s hightech lodí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:08 13.11.2018

  Hoši to je tu zase jako fotbalový zápas ;-)

  Hoši to je tu zase jako fotbalový zápas ;-)

 • danny
  17:24 12.11.2018

  GE: oceňuji, že máš o korunových dluhopisech aspoň základní znalosti. Tedy lepší, než mělo i mnoho novinářů, kteří se k nim zapáleně vyjadřovali. Každopádně argumentuješ proti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  GE: oceňuji, že máš o korunových dluhopisech aspoň základní znalosti. Tedy lepší, než mělo i mnoho novinářů, kteří se k nim zapáleně vyjadřovali. Každopádně argumentuješ proti něčemu, co jsem nenapsal. Mluvil jsem o finančním instrumentu, nikoli o zákonu (jak správně píšeš, šlo o zákon z 90. let. Tento zákon však obsahoval instrukci pro zaokrouhlování a výběr daně zvláštní sazbou, což se samozřejmě týkalo i základu daně u daně srážkové. V r. 2011 nahradil zákon o správě daní daňový řád, ve kterém však tato pravidla omylem chyběla. Zároveň pravidlo pro zvláštní sazbu chybělo o v zákoně o daních z příjmů.
  1. ledna 2011 vydalo min. financí pokyn D-346, který plátcům promíjel rozdíl daně vybrané srážkou zaokrouhlené na dvě desetinná místa a daní zaokrouhlené na celé koruny dolů. Díky Novele z r. 2013 se pak zaokrouhluje až celková částka daně.
  Poprvé zaokrouhlování dolů s nulovou daní použila ZUNO banka při denním připisování úroků na spořáku. Kalousek pak použitím tohoto postupu státní správou provedl jeho legalizaci.
  Takže problém případně není se samotnou emisí, ale s případným dokazováním účelu nakládání se získanými prostředky a z toho vyvozování, zda byla emise důvodná, či ne. Podobným oříškem je určování ceny cizích zdrojů na trhu a zda úroková sazba odpovídala ceně obvyklé. Zde je opět zajímavý precedens, kdy stát vydával dluhopisy s úrokem přes 3% v době, kdy si teoreticky mohl půjčit na trzích za 0,8%. Takže GE, fakt to není tak úplně jednoduché, jak to vypadá po přečtení článku rozhořčeného investigativce.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:41 12.11.2018

  raziel87: "...má Cernakus v hlavě víc než Logik, Jirosi, Czertik a pár ostatních existencí dohromady.... "

  Urážení členů diskuze, bez jediného relevantního řádku k tématu, je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: "...má Cernakus v hlavě víc než Logik, Jirosi, Czertik a pár ostatních existencí dohromady.... "

  Urážení členů diskuze, bez jediného relevantního řádku k tématu, je úplně stejný OT jako diskuze co se tu vede. A tu začal tvůj vyzdvihovaný Cernakus. Jenže jako obvykle pan "raziel87" diskuze nečte jen uráží.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  14:42 12.11.2018

  Raziel87- A teď "promluvila" inteligence sama. Nebudu obhajovat OT, ale můžeš se s Cernakusem chytit za ručičku a hned tu bude líp ;) Fakt miluju tyhle arogantní a narcistický ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Raziel87- A teď "promluvila" inteligence sama. Nebudu obhajovat OT, ale můžeš se s Cernakusem chytit za ručičku a hned tu bude líp ;) Fakt miluju tyhle arogantní a narcistický páprdy :)
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  14:22 12.11.2018

  Tradičně gratuluju k perfektnímu OT chlapci "THUMBS UP"

  Danny, Cernakus a ostatní, že na ně vůbec reagujete, na tyhle bezpáteřní
  degeny, kteří jsou v každé diskuzi lekci napřed ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tradičně gratuluju k perfektnímu OT chlapci "THUMBS UP"

  Danny, Cernakus a ostatní, že na ně vůbec reagujete, na tyhle bezpáteřní
  degeny, kteří jsou v každé diskuzi lekci napřed (jako stará ruštinářka, která po revoluci přešla na výuku angliny), že na ně vůbec reagujete......stačí když budete pár nicků
  ignorovat, dělám to tak už dlouho a mám klid. V životě z nich nevypadlo nic,
  co by objektivně odráželo světové dění. Jenom spousta ideologických, zapšklých zvratků.

  Každému, kdo má všech pět pohromadě dávno došlo, že tu má
  Cernakus z pár jedinců neuvěřitelnou bžundu, to tu cílenou provokaci a expresivní
  vyjadřování nevidíte? chlapci smutné je, že i přes své "levicové" smýšlení má Cernakus v hlavě víc než Logik, Jirosi, Czertik a pár ostatních existencí dohromady.
  Užž to konečně zabalte a přemístěte se na diskuzní forum alik. cz, bude vám tam líp.....a tady bude konečně pokoj a normální debata.
  Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  14:07 12.11.2018

  danny - žádná zákon o korunových dluhopisech neexistuje a tedy nebyl ani rozpracován Miloslavem Kalouskem.
  Jediné, co existuje. je zákon o dani z příjmů, který v kapitole o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny - žádná zákon o korunových dluhopisech neexistuje a tedy nebyl ani rozpracován Miloslavem Kalouskem.
  Jediné, co existuje. je zákon o dani z příjmů, který v kapitole o příjmech z finančních operací stanoví, že tato finanční příjmy se daní každý zvlášť. A je to tam již někdy od devadesátých let, kdy financím šéfoval Václav Klaus.
  A je to tak správně, protože díky tomu se daně z úroků a dluhopisů a investičních fondů a podobně zdaňují přímo ve finančních institucích (bankách) které to umí a mají na to lidi a nemusíš podávat souhrn těchto příjmů v roční daňovém přiznání sám, což by 90% lidí neumělo a zbylých 10% by se tomu snažil vyhnout. Takže je to pro stát výhodnější.

  Co udělal Kalousek bylo vydání dluhopisů v hodnotě 1 Kč, takže zisk z nich byl malý a jelikož se při zdanění zaokrouhluje dolů, nedanily se. Bylo to v době finanční krize, kdy stát potřeboval peníze a nechtěl krmit úroky zahraniční banky a tyto korunové dluhopisy si kupovali drobní střadatelé.

  Co udělal Agrofert bylo ovšem něco jiného. Agrofertí dluhopisy nebyly volně prodejné na trhu, takže se jednalo o jasně účelovou akci. Navíc byly úročeny více, než normální úvěr (asi 7x víc, jestli si dobře pamatuju). A toto je jednání, na které zákon myslí a přímo jej zakazuje.

  Ale když je šéfem policie tvůj mopslík, nemáš se čeho bát.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:37 12.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Czertik: Ransdorf byl požádán o právní pomoc s vypořádáním dědictví. Dostal od klienta papíry,které vypadaly, jako že mají všechny náležitosti a jel vypořádat požadavek klienta. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: Ransdorf byl požádán o právní pomoc s vypořádáním dědictví. Dostal od klienta papíry,které vypadaly, jako že mají všechny náležitosti a jel vypořádat požadavek klienta. Následně měl dostat odměnu za právní služby. Co to meleš o dokazování a odsuzování?
  Každý ví, že korunové dluhopisy jsou podvod? Skutečně? Já to teda nevím, naopak jsem přesvědčen, že jsou zcela legální. A ve většině případů ke stejnému závěru dospělo a dospěje i státní zastupitelství, které musí prošetřovat podněty. Czertiku, v České republice je tak dvacet lidí, kteří této problematice opravdu rozumí. Je to velmi sofistikovaný finanční instrument, který byl primárně rozpracován pro Ministerstvo financí ČR, v čele s Miroslavem Kalouskem. Pokud jej tedy komerční subjekty následně dodrželi "schválenou" metodiku a nepouštěly se do zbytečné kreativity, nemůže být jejich postup označen za nelegální.
  Pokud ale patříš k té velmi omezené skupině špičkových odborníků na daňovou problematiku, rád si tvůj alternativní výklad vyslechnu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  09:00 12.11.2018

  Czertik: 43t bylo různým způsobem přepraveno do Říše, co sním asi tak dělali... krom placení statní sekery.
  Za Sudety něco, z protektorátu si odvezly atd.
  Většina se ho vrátila ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: 43t bylo různým způsobem přepraveno do Říše, co sním asi tak dělali... krom placení statní sekery.
  Za Sudety něco, z protektorátu si odvezly atd.
  Většina se ho vrátila po válce.
  "Tripartitní komise jako oprávněné uznala nároky na 514 tun. Z nalezených 336,5 tun zlata bylo možné uspokojit asi 65 procent uznaných nároků."
  Jen Švýcarsko z toho vrátilo 50t, Švédové 7t.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  07:17 12.11.2018

  jirosi
  k tomu ceskoslovenskemu zlatu - tak z toho svycari nam nevzali ani korunu (teda pokud ho tam nestihli cast vyvezt pred koncem valky a ulozit), protoze veskere ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jirosi
  k tomu ceskoslovenskemu zlatu - tak z toho svycari nam nevzali ani korunu (teda pokud ho tam nestihli cast vyvezt pred koncem valky a ulozit), protoze veskere ceskoslovenske zlato, co bylo ulozeno ve svacarsku pripadlo v 39 nemecku, s plnym souhlasem anglie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  07:13 12.11.2018

  dany
  co se tyka ransdorfa, ano zrusily stihani protoze neprokazaly umysl krast. Ale ty penize nevybral a nedaly mu je.
  To ze on sam byl obeti podvodu - to uz je az prilis velka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dany
  co se tyka ransdorfa, ano zrusily stihani protoze neprokazaly umysl krast. Ale ty penize nevybral a nedaly mu je.
  To ze on sam byl obeti podvodu - to uz je az prilis velka spekulace.
  A nezapominej, jedna vec je nekoho chytit, dokazat a odsoudit a obecne vedet.
  Vezmi si babise a jeho capi hnizdo a korunove dluhopisy - kazdy vi, ze slo o podvody, a co se mu dodnes stalo ?

  cernakus
  muzem me prosim ukazat tu stranku kde ze maji saudove 2x vetsi hdp na hlavu nez cesi ?
  a ne tu, stranku z wiki neberu. Beru ukazatele kde je prepocet na dolar, ne na paritu kupni sily (big mac index).
  Dobre, kdyz se chces hadat - tak tezba ropy patri mezi co ?
  Uvadene kategorie 1,2 nebo 3 ?

  Jo, a vcem svycari parazituji na EU ? A proc eu vubec s nema takove dohody podepsala ? Jak je k tomu svycari donutily ? Kdyz sou dobre jen pro ne a spatne pro eu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  05:12 12.11.2018

  Cernakus: "Například okradením Židů pře a za WW2."
  Jen, aby si nezapomněl a nepočítal do toho státní poklady CSR(45,3 tun), a podobně... co tvořily většinu. Oni i ty vyhlazovací ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: "Například okradením Židů pře a za WW2."
  Jen, aby si nezapomněl a nepočítal do toho státní poklady CSR(45,3 tun), a podobně... co tvořily většinu. Oni i ty vyhlazovací tábory, kde brali židům to zlato Němci frčeli až v pozdější části války...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  05:12 12.11.2018

  Cernakus: "Například okradením Židů pře a za WW2."
  Jen, aby si nezapomněl a nepočítal do toho státní poklady CSR(45,3 tun), a podobně... co tvořily většinu. Oni i ty vyhlazovací ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: "Například okradením Židů pře a za WW2."
  Jen, aby si nezapomněl a nepočítal do toho státní poklady CSR(45,3 tun), a podobně... co tvořily většinu. Oni i ty vyhlazovací tábory, kde brali židům to zlato Němci frčeli až v pozdější části války...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  05:01 12.11.2018

  Cernakus: "Jirosi, Czertik
  Jinak z vašich morálních postojů je mi smutno, ale asi by mně to od vás nemělo překvapovat, že?"

  Jirosi:"Nikdo nepopírá, že to byla hnusná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: "Jirosi, Czertik
  Jinak z vašich morálních postojů je mi smutno, ale asi by mně to od vás nemělo překvapovat, že?"

  Jirosi:"Nikdo nepopírá, že to byla hnusná krádež."

  Co je na tom postoji nemorálního nevím.

  Jinak Švy jsou přidruženým členem EU jako třeba Norsko, mají sice svoji dohodu. Ale do EU fondu platí jak mourovatí, harmonizační směrnice pro ně platí úplně stejně jako pro nás. Tedy pokud by některou nepřijmuli, tak šup a žádný přístup na volný trh EU. A z EU fondu nevidí ani korunu. To k tomu zneužívání. Ať se nedloubeme, v 70. let staré historii kterou stejně těžko změníme. EU změnit můžeme.

  Možná to stupidně vysvětluješ, samozdřejmě to s tématem nemá vůbec nic společného. Ale pokud si někde host... tak platí hostitel bez ohledu na to z jak velké sociálky je.
  Když sem přijedou Rusáci(nebo jiná rozvojová krajina) a pozvou tě na oběd. Překvapivě to na ně, taky nezatáhneš.
  A jestli je mistrovství světa vychcanosti, tak máme minimálně bronz. Pokud je mistrovství světa v kompexu meněcenosti, tak asi bereme minimálně zlato.
  Z 90% se v Čechách okrádáme navzájem, abychom si pak mohli závidět. Ti odvážnější jezdí závidět, těm na západě. A strašně se diví, že jim nikdo nedává almužnu.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  21:32 11.11.2018

  czertik:

  Saudská Arábie má HDP na obyvatele dvojnásobný než ČR a jen o 10% nižší než Švýcarsko. Přitom Saudská Arábie patří do první kategorie. Je to agrární respektive těžební ...
  Zobrazit celý příspěvek

  czertik:

  Saudská Arábie má HDP na obyvatele dvojnásobný než ČR a jen o 10% nižší než Švýcarsko. Přitom Saudská Arábie patří do první kategorie. Je to agrární respektive těžební stát.Páč oni tu ropu nezpracovávají a tudíž těžko mluvit o chemickém průmyslu.

  Jirosi:

  Ziegler tvrdil, že to byly desítky % HDP švýcarska (švýcarsko tehdy bylo dost chudé). Ale kolik konkrétně, to už si fakt nepamatuji. Čtu toho hodně, a nemám fotografickou paměť. To znamená, že fakta blednou a zůstává jen silný pocit. A zde ten pocit je, že Švýcarský zázrak je prostě nakradený a od koho? To záleží na éře. Osobně se mi silně zajídá, aby Švýcaři měli s EU výhody jak nejváženější člen a naprosto žádné povinosti. Protože defacto na EU parazitují. Stejně jako se jistě vám zajídá, že cikáni parazitují na sociálním systému ČR.

  Jen pro zajímavost. Byl jsem ve Švýcarsku několikrát jako host v rámci školení nebo předváděček jistého chemického gigantu (subdodavatel do fabriky tehdejšího zaměstnavatele). Byl tam se mnou i zástupce toho gigantu v ČR. A situace se měla tak, že když se šlo do hospody, tak ti švýcarští manažeři, jejichž měsíční příjem byl ekvivalentní ročnímu toho manažera českého ,se nechali od toho českého hostit, protože on má přece na to (na uplácení zákazníka, což jsem byl de facto já) budget. To, že oni ten budget měli taky, snad ani nemusím dodávat. To, že ten český manažer tam krvácel (anžto cvakat véču pro 8 lidí, já on a 6 Švýcarů, ve švýcarské Michelince je půlka Fábie) bylo jasné všem (za pět dní tam spotřeboval svůj měsíční budget). Ale prostě vychcaní Švýcaři tohle mají jako národní sport a naprosto se nestydí. Ostatně jako hostitelé jsou hodnocení podstatně hůř než Nizozemci a Němci a to je už co říci!

  Takže hovno vzdělanostní ekonomika - parazité v bílých límečcích to jsou, nic více nic méně.

  Jirosi, Czertik
  Jinak z vašich morálních postojů je mi smutno, ale asi by mně to od vás nemělo překvapovat, že?
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  21:27 11.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Czertik: když něco zminujes, měl bys mít aspoň tušení, o čem mluvíš, chlape. Patrně máš na mysli Míru Ransdorfa, který už je nějakou dobu po smrti. A on sám byl patrně obětí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: když něco zminujes, měl bys mít aspoň tušení, o čem mluvíš, chlape. Patrně máš na mysli Míru Ransdorfa, který už je nějakou dobu po smrti. A on sám byl patrně obětí podvodu. Švýcarsko krátce po vypuknutí skandálu zastavilo stíhání a vyplatilo odškodné. https://zpravy.idnes.cz/ransdo...
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  21:08 11.11.2018

  sof
  muzes sem tu zpravo o kritickem stavu dodavek pro amickou armadu plcnout ? Nemyslim ten clanek (pokud v nem nebude odkaz primo na tu zpravu), ale skutecne primo tu zpravu.

  sof
  muzes sem tu zpravo o kritickem stavu dodavek pro amickou armadu plcnout ? Nemyslim ten clanek (pokud v nem nebude odkaz primo na tu zpravu), ale skutecne primo tu zpravu.

 • Czertik
  21:03 11.11.2018

  cernakus
  A k tomu tvojemu axiomu, o definici se hadat nebudu, ale to co si napsal, je uzasna blbost, kdyz si ho chte vyvratil.

  Uvedls si saudskou arabii - a jaka ze ma hdp na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus
  A k tomu tvojemu axiomu, o definici se hadat nebudu, ale to co si napsal, je uzasna blbost, kdyz si ho chte vyvratil.

  Uvedls si saudskou arabii - a jaka ze ma hdp na obyvatele ? A jake hdp na obyvatele cr ? A ted hzasadni otazka - patri ropny prumysl mezi chemicky ? Ano nebo ne ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  20:56 11.11.2018

  cernakus
  Nechapu o co ti jde.
  Vzpominas si na nedavnypripad kdy cesky byvaly politik si zajel do svycarska a tem si chtel ukrast desitky nebo stocky milionu, ktere mu nepatrili z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus
  Nechapu o co ti jde.
  Vzpominas si na nedavnypripad kdy cesky byvaly politik si zajel do svycarska a tem si chtel ukrast desitky nebo stocky milionu, ktere mu nepatrili z jakehosi konta, a odhalili ho jen proto, ze se nechoval normane, ci chtel neobvykly prevod.
  Jinak by mu svechno vyslo. A vo vim, dodneska ho nezavrely - a to ti nevadi.
  A ke svycarum - skutecne si myslis ze ty penize ukradli ? A podal si na oznameni za kradez ? Ne ? Tak nemas pravo si stezovat. Tecka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  10:49 11.11.2018

  *Zajimave...

  Cernakus: Když to použiješ jako argument, měl by si tušit zda se bavíme v řádu %, desítek%, nebo v 0,00 prd.
  Nikdo nepopírá, že to byla hnusná krádež. Jenže dle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  *Zajimave...

  Cernakus: Když to použiješ jako argument, měl by si tušit zda se bavíme v řádu %, desítek%, nebo v 0,00 prd.
  Nikdo nepopírá, že to byla hnusná krádež. Jenže dle švy zákonu, to bylo legální.Mělo to úřední problém z úmrtním listem. Kdyby se spojenci po válce domluvily a ty úmrtní listy zpětně vydali, Svy by jim ty peníze vyplatily.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  10:06 11.11.2018

  SofF: "Jestliže se dalo ukazovat na Rusko že přišly díky bojům na Ukrajině o část dodavatelského řetězce tak Američani k tomu válku nepotřebovali, postačila obyčejná chamtivost. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SofF: "Jestliže se dalo ukazovat na Rusko že přišly díky bojům na Ukrajině o část dodavatelského řetězce tak Američani k tomu válku nepotřebovali, postačila obyčejná chamtivost. A obnovit důležité provozy bude nejen hodně drahé ale i časově náročné."

  Dit o tom se tam nepíše. Jen, že to není vyráběno v USA. Pokud ty státy nenapadnou jako Rusko Ukrajinu nebudou mít problém.
  Pokud chtějí, aby měli vše se značkou "made USA" tak si to jen zaplatí. Nic víc.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  08:11 11.11.2018

  Jirosi:

  přesná čísla bych kecal, četl jsem o tom tak 15 let zpět. pokud tě to opravdu zajímá, tak doporučuji "Jean Ziegler: Židovské zlato, Švýcaři a smrt." Tento pán zkoumá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi:

  přesná čísla bych kecal, četl jsem o tom tak 15 let zpět. pokud tě to opravdu zajímá, tak doporučuji "Jean Ziegler: Židovské zlato, Švýcaři a smrt." Tento pán zkoumá tuto věc podrobně včetně čísel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:18 10.11.2018

  SofF: "Jestliže se dalo ukazovat na Rusko že přišly díky bojům na Ukrajině o část dodavatelského řetězce tak Američani k tomu válku nepotřebovali, postačila obyčejná chamtivost. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SofF: "Jestliže se dalo ukazovat na Rusko že přišly díky bojům na Ukrajině o část dodavatelského řetězce tak Američani k tomu válku nepotřebovali, postačila obyčejná chamtivost. A obnovit důležité provozy bude nejen hodně drahé ale i časově náročné."

  Dit o tom se tam nepíše. Jen, že to není vyráběno v USA. Pokud ty státy nenapadnou jako Rusko Ukrajinu nebudou mít problém.
  Pokud chtějí, aby měli vše se značkou "made USA" tak si to jen zaplatí. Nic víc.
  Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  19:44 10.11.2018

  těm toho schází podstatně víc jak vyšlo najevo. Podle redaktora agentury Reuters Andy Homea, který získal kopii zářijové zprávy amerického ministerstva obrany o stavu klíčových ...
  Zobrazit celý příspěvek

  těm toho schází podstatně víc jak vyšlo najevo. Podle redaktora agentury Reuters Andy Homea, který získal kopii zářijové zprávy amerického ministerstva obrany o stavu klíčových dodávek nezbytných pro chod americké armády, podstata problému spočívá v jednom kritickém bodu - že dodávky více než 300 klíčových elementů nezbytných pro normální chod a funkci ozbrojených sil USA a zbrojního průmyslu jsou ohroženy. Američtí výrobci jsou buďto na pokraji bankrotu, a nebo, v důsledku deindustrializace národního hospodářství, již byli nahrazeni dodavateli z Asie.
  Jestliže se dalo ukazovat na Rusko že přišly díky bojům na Ukrajině o část dodavatelského řetězce tak Američani k tomu válku nepotřebovali, postačila obyčejná chamtivost. A obnovit důležité provozy bude nejen hodně drahé ale i časově náročné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:42 10.11.2018

  Cenakus: "Švýcaři nezbohatli, to vlastníci švýcarských bank"
  Jaký malí rozdíl, mění význam celé věty... , ale stále by mně zajímalo kolik % HDP to přineslo Švýcarsku. Tedy jestli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cenakus: "Švýcaři nezbohatli, to vlastníci švýcarských bank"
  Jaký malí rozdíl, mění význam celé věty... , ale stále by mně zajímalo kolik % HDP to přineslo Švýcarsku. Tedy jestli třeba 10% ročně, tak se dá určitě mluvit o zbohatnutí....
  Ale to asi nepřinesl, že...

  "Takže u mně doma zatím platí, že 5 miliard po inflaci je stále méně než 5,2 miliardy. A když si vezmeš, že se podařilo značně stlačit ceny díky sériovosti a některým dalším úsporám... "

  Važně si tu cenu těch ponorek porovnával ze stejným vybavením, nebo jednu porovnáváš z 10.+let starými věcmi a jednu ještě v nezaloženém kýlu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  15:44 10.11.2018
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  @Jirosi

  Ber Cernakusovi data o cenách ponorek třídy Virginia jako jeho tradiční báje a pověsti.

  Poslední dvě ponorky Block IV objednala US NAVY loni (FY 2018) po 2,76 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Jirosi

  Ber Cernakusovi data o cenách ponorek třídy Virginia jako jeho tradiční báje a pověsti.

  Poslední dvě ponorky Block IV objednala US NAVY loni (FY 2018) po 2,76 miliardy USD (Weapon System Cost) za každou v rámci víceletého kontraktu na 10 lodí (FY2014-18).

  Ve FY 2018 americký Kongres zákonem schválil námořnictvu plán na další víceletý kontrakt na ponorky Block V s VPM (autorizace je až na 13 ponorek, i když obecný plán je minimálně 10 lodí) na roky FY2019-23. Zatím Kongres neschválil zrychlení stavby ze dvou ponorek na tři ročně, a tak pro roky FY2019-2023 je zatím v rozpočtu vždy dvojice jednotek s VPM ročně. Cena prvních dvou jednotek Block V s VPM, které budou objednány ve FY2019 je po 3,25 miliardy USD za každou

  Co se inflačních faktorů na ceny. V roce 2015 průměrná nákupní cena za prvních 33 jednotek z FY1998-2027 vycházela oficiálně na 1,85 miliardy USD v cenách z roku 1995 (výchozí referenční letopočet pro program Virginia).
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:24 10.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Cernakus: Jasne že se postup Švýcarska v kauze MUS nedá označit za sportovní chování, ale krádež je zase příliš příkrá. Nelze opomenout totální selhání našich orgánů.
  Jako ekonom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: Jasne že se postup Švýcarska v kauze MUS nedá označit za sportovní chování, ale krádež je zase příliš příkrá. Nelze opomenout totální selhání našich orgánů.
  Jako ekonom tento obor označuji za marnou snahu popsat převážně sociální jevy rádoby matematickými vzorečky. Ale lidé z oboru to neradi slyší. Co mě ale překvapuje-myslel jsem, že příběh Švýcarského zbohatnutí je všeobecně znám
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  13:44 10.11.2018
  • (12)

  Miroslav, Torong:

  Axiom má jen jednu definici, tu kterou zavedl jistý Řecký matematik. A ta naprosto jasně říká, že axiom je tvrzení, které se pokládá za předem platné, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav, Torong:

  Axiom má jen jednu definici, tu kterou zavedl jistý Řecký matematik. A ta naprosto jasně říká, že axiom je tvrzení, které se pokládá za předem platné, nedokazuje a ani dokázat (v rámci svého prostoru nelze! Žádnou jinou definici nemá. To jen debílci chtějí být zajímaví a používají cizí termity, aniž by znali jejich pravý význam. A je vcelku jedno, jestli to je ferda z AN nebo docent z VŠE.
  Ekonomický axiom, byť ekonomie je pavěda (věda, která je sice abstraktní z principu, ale hraje si na konkrétní), je obvykle nějaký základní polomatematický předpoklad, na které lze vůbec tu pavědu vystavět alespoň trochu vědecky. Například axiom tranzitivity, který spolu s axiomem srovnání, nám umožní vytvořit preferenční stupnici ze které se dá odpíchnout k standardizovaným cenově nabídkovým "grafům"

  Ovšem ani omylem není axiom (byť ekonomicky) toto:
  "1/ Agrárne krajiny kde podiel na ekonomike predstavuje aj 90%. To sú tie najchudobnejšie krajiny
  2/ Priemyselné krajiny kde patrí aj ČR či SR. V ich ekonomike prevláda spracovateľský, strojársky čo chemický priemysel.
  3/ Krajiny ktoré majú ekonomiku postavenú na službách a vzdelanostnej ekonomike. To sú tie najbohatšie krajiny. Typickým príkladom je napríklad to Švajčiarsko. Také Švajčiarsko nezbohatlo výrobou kukučkových hodín ani dojením fialových kráv. "

  Už jen proto, že to rozbourá kdejaký fosilní státeček typu Norsko, Saudská Arábie nebo Katar. Axiom musí být nedokazatelný tudíž nevyvratitelný. A samozřejmě základní, to co napsal "vysokoškolák" (Boha jeho čeho? že se s axiomem a postulátem setkal až na VŠ, my tohle brali při důkazové logice v sekundě víceletého gymplu), jsou velmi sporné (viz výše uvedené vyvrácení fosilními státy) závěry jedné větvě ekonomie, které jsou na konci toho, co začíná axiomy.

  Doporučím, když už vám pošlu odkaz, tak ho laskavě prostudujte, než tu začnete plácat naprosté a útočné pííííííp.

  Jirosi:

  já inflaci znám, ale ty asi nevíš, že Block V, byť finální kontrakt ještě nebyl schválen (právě kvůli ceně) je 52 miliard za 10 jednotek (o více jak 30% více než Block IV) a zvažuje se, jestli vůbec dostanou VPM, kvůli úsporám. Takže u mně doma zatím platí, že 5 miliard po inflaci je stále méně než 5,2 miliardy. A když si vezmeš, že se podařilo značně stlačit ceny díky sériovosti a některým dalším úsporám...
  Přitom plán byl polovina ceny (po inflaci), které se prostě dosáhnout nepodaří. Samozřejmě celkově, s ohledem na to, že 2/3 plánovaných jednotek už pluje, levnější bude. O tom se přít nebudu. Otázkou ale je, jestli by i Seawolf nezlevnil, kdyby se jich vyrobilo plánovaných 33 kusů.

  Švýcaři nezbohatli, to vlastníci švýcarských bank. Dtto je v Irsku, z toho papírově úžasného HDP má obyčejný Ir nesplatitelnou hypotéku a doživotní damoklův meč nad sebou. Jinak Židovské a Nacistické zlato, dohledej si to, šmudlo;-)

  czertik:

  Přivlastníš li si něco, co ti nepatří (vem si, že jim to zabavili na základě faktu, že to ukradli manažeři v ČR, ale nás s nárokem na vratku poslali do zádele. Tedy buď to měli soudit, a co jim zabaví nám vrátit, mínus oprávněné náklady, nebo jim to měli nechat a nesoudit je za nic), jsi zloděj a je fuk, jak to zaobalíš.
  Skrýt celý příspěvek

 • Antoninv
  13:24 10.11.2018

  Divím se vám, hoši, ten "cernakus" vás tak vytrollil, že se nebavíte k tématu a jen řešíte jeho. Úplně odvedl vaši diskuzi jinam. Že se vůbec necháte?!

  Divím se vám, hoši, ten "cernakus" vás tak vytrollil, že se nebavíte k tématu a jen řešíte jeho. Úplně odvedl vaši diskuzi jinam. Že se vůbec necháte?!

 • Jirosi
  10:35 10.11.2018

  Cernakus: "Například okradením Židů pře a za WW2"
  Kdysi nám Kalousek poslal složenku na 100 000Kc. Mohl by si nám osvětlit o kolik každý Švýcar zbohatl? Tedy kolik Měl před a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: "Například okradením Židů pře a za WW2"
  Kdysi nám Kalousek poslal složenku na 100 000Kc. Mohl by si nám osvětlit o kolik každý Švýcar zbohatl? Tedy kolik Měl před a po... Počítám, že nemohl...

  "Aby totiž nedopadli jak s Viržinkami, kdy to měly být laciné a horší Seawolfy a dnes už jsou to jen horší Seawolfy (cenově jsou už dražší)."

  Kouká, že tady někdo nezná inflaci. Neporovnáváš náhodou ceny ponorek z trošku jiných roků výroby a jiného vnitřního vybavení,... a pak aby se takové hovadíny nedali opakovat stále dokola.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  23:40 09.11.2018

  Czertik: vidíš, co se týče musu, musím tě podpořit. Blbej kdo dává, blbější kdo nebere. A Švýcaři jsou všechno možný, jen ne blbí.

  Czertik: vidíš, co se týče musu, musím tě podpořit. Blbej kdo dává, blbější kdo nebere. A Švýcaři jsou všechno možný, jen ne blbí.

 • Czertik
  22:52 09.11.2018

  Cernakus
  A neprivlastnili si svycari 15 mld v kauze mus jen kvuli tomu ze cesky stat byl neschopny a nepodal zadosti vcas ?

  Cernakus
  A neprivlastnili si svycari 15 mld v kauze mus jen kvuli tomu ze cesky stat byl neschopny a nepodal zadosti vcas ?

 • Torong
  22:30 09.11.2018

  @cernakus

  Můžeš uvést název své "Alma mater"? Docela by mě to zajímalo, protože nám na vysoké škole vysvětlovali pojem Axiom naprosto stejně jako Miroslavovi. Termín Axiom je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @cernakus

  Můžeš uvést název své "Alma mater"? Docela by mě to zajímalo, protože nám na vysoké škole vysvětlovali pojem Axiom naprosto stejně jako Miroslavovi. Termín Axiom je obecný, nikoli pouze matematický ty termite. Stojí ti to za ty kopějky dělat ze sebe debila? Nicméně jsem rád, že tady jsi, těším se na každý další tvůj hlod.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  22:16 09.11.2018

  Cernakus: S termínom ,,Axióma" som sa bežne stretával už na vysokej škole. Axióma je označenie základných princípov vedného oboru. A tak to bolo aj uvádzané v odbornej literatúre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: S termínom ,,Axióma" som sa bežne stretával už na vysokej škole. Axióma je označenie základných princípov vedného oboru. A tak to bolo aj uvádzané v odbornej literatúre ktorú sme používali k výuke. Ale ty to musíš vedieť lepšie ako tí docenti a profesori ktorí tie skriptá písali.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  21:42 09.11.2018

  Miroslav:

  Myslel jsem, že tě roztrhám za ten axiom, ale pak když jsem ti chtěl postnout wikilink v hornouherštině (pro případné Hlinkovce, jsem 75% slovačisko), aby jsi tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav:

  Myslel jsem, že tě roztrhám za ten axiom, ale pak když jsem ti chtěl postnout wikilink v hornouherštině (pro případné Hlinkovce, jsem 75% slovačisko), aby jsi tomu rozuměl i ty, koukám, že slovenská wikina je ještě horší odpad než ta česká. Takže si to zkus přeložit zde:
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  a pak se plácni do čela, jaký jsi vlastně jelito, když jsi ten cizí termit použil ve své argumentaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Michaall
  21:35 09.11.2018

  Nějak se v tom grafu nevyznám je tam na rok 2020 revidováno na 601 + 70 na zámořské operace(takže součet není 700mld), zajímavé že ponižují výdaje, když ekonomika jim teď roste ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nějak se v tom grafu nevyznám je tam na rok 2020 revidováno na 601 + 70 na zámořské operace(takže součet není 700mld), zajímavé že ponižují výdaje, když ekonomika jim teď roste nejrychleji za poslední léta.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  21:28 09.11.2018
  Oblíbený příspěvek

  Miroslav: víš přece, že se cernakus rád vyjadřuje expresivně a ještě raději provokuje. Ale co se týče jeho hodnocení Švýcarska a Irska, můžeš mu vytknout lehkou vulgarizaci a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav: víš přece, že se cernakus rád vyjadřuje expresivně a ještě raději provokuje. Ale co se týče jeho hodnocení Švýcarska a Irska, můžeš mu vytknout lehkou vulgarizaci a zjednodušení. Ale nemůžeš mu vytýkat, že by nevystihl podstatu. Jen s tím MUSem je to složitější.
  Naše ekonomika by vypadala výrazně lépe, kdyby se lehce změnily účetní standardy pro výpočet základu daně. Jen drobnosti, bez zásahu do daňových sazeb a výběr by vyskočil o stovky miliónů. A to nemluvím o skokovému zvýšení produktivity. Ale na to nikdo nemá koule, donutit německé firmy, aby část přidané hodnoty vykazovali tady...
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  20:01 09.11.2018

  Cernakus: Neviem aké je presné delenie na blbcov a géniov podľa štátnej príslušnosti. V každom prípade ty génius nie si.

  Mimochodom, axióma... Jednou z definícií tohto slova je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: Neviem aké je presné delenie na blbcov a géniov podľa štátnej príslušnosti. V každom prípade ty génius nie si.

  Mimochodom, axióma... Jednou z definícií tohto slova je aj: ,,Základná veta vo vednom odbore". V našom prípade ekonómie.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  19:32 09.11.2018

  Míša:

  Jo tak nějak to bude.

  Míša:

  Jo tak nějak to bude.

 • Míša
  19:23 09.11.2018

  @cernakus

  Když lidi škatukluješ, asi máš opravdu pocit vyjímečnosti. Trochu Tě usadím, nejsi marťan. Já se na lidi koukám jinou optikou, špatná živ. zkušenost formuje osobnost, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @cernakus

  Když lidi škatukluješ, asi máš opravdu pocit vyjímečnosti. Trochu Tě usadím, nejsi marťan. Já se na lidi koukám jinou optikou, špatná živ. zkušenost formuje osobnost, milující direktivu, nebo naopak ta lepší a nebo životní výhra hledá svobodu myšlení.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  19:11 09.11.2018

  Míša:

  to bezesporu. Ovšem v práci vedu tým vysoce inteligentních lidí a řešíme výhradně technicky a početně velmi náročné situace. Nějaké politické a sociální tlachy tam nemají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša:

  to bezesporu. Ovšem v práci vedu tým vysoce inteligentních lidí a řešíme výhradně technicky a početně velmi náročné situace. Nějaké politické a sociální tlachy tam nemají místo. Občas si musím odfrknout a štěkání se s blbečky (neplatí to pro všechny zde!) je vcelku osvěžující relax. A částečná anonymita mi, to se přiznám, umožní, po takové bitvě v blátě se na sebe podívat do zrcadla. V reálném životě jsem faktografický, kalkulačkovitě chladný a téměř bezemoční. Být jiný, tak mně kolegové a klienti přestanou respektovat a to bych mohl rovnou podat výpověď.

  Doslova to mám jako tu hospodu. Vypnu 90% svého mozku a pak si s vámi mohu klábosit na vaší úrovni i o věcech, které nemají jasné a konečné řešení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  18:58 09.11.2018

  @cernakus

  Pokud máš nadání, jak si myslíš, tak jej umíš uplatnit určitě výhodněji, než ztrácet čas s námi, bez myšlenkové hloubky. Protože, jako potenciálně inteligentní tušíš, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @cernakus

  Pokud máš nadání, jak si myslíš, tak jej umíš uplatnit určitě výhodněji, než ztrácet čas s námi, bez myšlenkové hloubky. Protože, jako potenciálně inteligentní tušíš, že názory na svět mění pouze životní zkušenost. Já sem zde taky nechodím předělávat komouše ver. 2.1 Sám totiž vím, že jejich prohra v dramatickém světě, plné konkurence a značných soc. změn, je vrací hledat útěchu u nového "tatínka"(vojevůdce NG)
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  17:45 09.11.2018

  Miroslav:

  Ok, takže Irové a Švýcaři jsou géniové a všici ostatní blbci? Jo ještě Lucemburčané, abych jim nekřivdil.

  V tom případě OK, rozumím a akceptuji ten tvůj ekonomický ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav:

  Ok, takže Irové a Švýcaři jsou géniové a všici ostatní blbci? Jo ještě Lucemburčané, abych jim nekřivdil.

  V tom případě OK, rozumím a akceptuji ten tvůj ekonomický axióm. (Mimochodem, zjisti si co ten termit znamená, protože jsi se dokonale odrovnal :-D)
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  17:40 09.11.2018

  Cernakus: To sú všeobecné ekonomické axiómy ktoré platia všade na svete. Teda všade okrem Severnej Kórei a tvojho svetonázoru

  Cernakus: To sú všeobecné ekonomické axiómy ktoré platia všade na svete. Teda všade okrem Severnej Kórei a tvojho svetonázoru

 • cernakus
  17:38 09.11.2018

  drohh:

  pravda bolí nebo vadí, že tu tlacháme offtopic? PS: Já to OT nezačal.

  Míšo:

  kéž by. Bohužel tohle slouží pouze jako relax. Náhrada hospody, do které nechodím. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  drohh:

  pravda bolí nebo vadí, že tu tlacháme offtopic? PS: Já to OT nezačal.

  Míšo:

  kéž by. Bohužel tohle slouží pouze jako relax. Náhrada hospody, do které nechodím. Intelektuálně diskutovat se zde s vámi bohužel nedá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  17:04 09.11.2018

  Nejhorší je, že co písmenko, to kopějka, tím si zajistí kreml vliv na diskuzích. Jen mám pocit, že workoholismus ho brzy dožene do invalidního d., tak přeji mnoho sil. Snad to s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejhorší je, že co písmenko, to kopějka, tím si zajistí kreml vliv na diskuzích. Jen mám pocit, že workoholismus ho brzy dožene do invalidního d., tak přeji mnoho sil. Snad to s námi ještě chvilku zvládne. Práce to je bezpochyby velmi náročná.
  Skrýt celý příspěvek

 • drohh
  16:28 09.11.2018

  Nemohl by tohle vyřešit admin?

  Nemohl by tohle vyřešit admin?

 • cernakus
  16:17 09.11.2018

  Mimochodem, Švýcarsko nás nedávno okradlo v kauze MUS o 15 miliard Kč. Přivlastnili si nelegálně získané peníze manažerů. Švýcarsko se nás soustavně snaží obrat o 10 miliard Kč za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem, Švýcarsko nás nedávno okradlo v kauze MUS o 15 miliard Kč. Přivlastnili si nelegálně získané peníze manažerů. Švýcarsko se nás soustavně snaží obrat o 10 miliard Kč za Diag Human atd...

  Takže já mám pro Švýcary jen jediné pochopení, to genocidní ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  16:13 09.11.2018

  Miroslav:

  Samozřejmě ty věříš, že ty lodě budou plout ještě i měsíc po začátku války, já a americké velení víme, že do týdne se budou muset obejít bez nich. Proto ta válka ještě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav:

  Samozřejmě ty věříš, že ty lodě budou plout ještě i měsíc po začátku války, já a americké velení víme, že do týdne se budou muset obejít bez nich. Proto ta válka ještě není, víš?

  K té hegemonii by nepotřebovali jedinou letadlovou loď. Vlastní několik nepotopitelných letadlovek, například Japonsko, Koreju, Tajwan, Filipíny, NATO, Blízký a střední východ atd... K té hegemonii potřebují prostředky, k tomu, aby zničily Ruské a Čínské námořní síly. A k tomu opravdu letadlovky použít nelze. Tedy ne efektivně.

  K té dělbě krajin. Ano Švýcarsko nezbohatlo dojbou krav, ale dojením lidí. Například okradením Židů pře a za WW2. Po WW2 okradením Německa a Itálie. A v posledních letech dojením Evropské unie, kdy má všechny benefity a žádné povinnosti. Víš v čem je potíž, že toto můžeš dělat jedině, když s tím souhlasí Vládci světa. Když by se EU nebo USA rozhodla, že Švýcarsko překročilo své postavení, tak tam je do roka hladomor.
  Jenže proč by to ti vládci dělali, když tam mají ulité biliardy, že ano ;-)

  Takže znova milý mirku, JAK chceš zařídit, abychom výsadu ojebávat EU měli i my nebo vy? Protože věř mi, že zkusit to my, tak tu máš druhou okupaci a ta by nebyla tak soft, jak ta sovětská, to mi věř.

  "Quod licet Iovi, non licet bovi", tohle je naprosto zásadní moto, kterým se ta Západní sebranka řídí a Čechoslováci jsou bovi, pokud ti to náhodou nedošlo.

  RiMR:
  :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  15:57 09.11.2018

  Cernakus: Ešte čo sa toho Írska týka... Štáty sveta možno rozdeliť do troch základných skupín podľa štruktúry ekonomiky:

  1/ Agrárne krajiny kde podiel na ekonomike predstavuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: Ešte čo sa toho Írska týka... Štáty sveta možno rozdeliť do troch základných skupín podľa štruktúry ekonomiky:

  1/ Agrárne krajiny kde podiel na ekonomike predstavuje aj 90%. To sú tie najchudobnejšie krajiny
  2/ Priemyselné krajiny kde patrí aj ČR či SR. V ich ekonomike prevláda spracovateľský, strojársky čo chemický priemysel.
  3/ Krajiny ktoré majú ekonomiku postavenú na službách a vzdelanostnej ekonomike. To sú tie najbohatšie krajiny. Typickým príkladom je napríklad to Švajčiarsko. Také Švajčiarsko nezbohatlo výrobou kukučkových hodín ani dojením fialových kráv.

  Čiže kto čo vyrába je úplne irelevantné. Ak si myslíš, že pestovanie kukurice či sústruženie hriadeľov katapultuje Česko medzi najbohatšie krajiny sveta, tak si na omyle. Skús si zistiť akú štruktúru ekonomiky má Írsko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  15:33 09.11.2018

  Ztracená marketingová akce. Lodí mělo být 365 s heslem "Loď na každý den".

  Ztracená marketingová akce. Lodí mělo být 365 s heslem "Loď na každý den".

 • RiMr71
  15:22 09.11.2018
  • (7)

  ...arabští multimiliardáři staví klimatizované sjezdovky na poušti, rusáčtí multimiliardáři kupuí ty tvoje jachty a smrdí v Londýně a po celém světě a ti zlí američtí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...arabští multimiliardáři staví klimatizované sjezdovky na poušti, rusáčtí multimiliardáři kupuí ty tvoje jachty a smrdí v Londýně a po celém světě a ti zlí američtí multimiliardáři investují do kosmických lodí a ekologie.
  TO je prostě rozdíl, mezi barbarstvím ruských ropných primitivních mafiánů a lidmi co k prachům přišli prací a mají vyšší cíle, než si nacpat teřich tím nejdražším kaviárem a opíchat co nejvíc blonďatých lolit.
  USA není domnělý hegemon, USA hegemon je a díky za to. A nic na tom nezmění ani kdejaká rusácký kolaborantská veš co ty svoje hnidy ventiluje na, a jejda, americkém internetu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  15:19 09.11.2018
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  Cernakus: Peter Veľký kedysi povedal, že kto ovládne moria, ten ovládne celý svet. A mal pravdu. USA dokonale využili vo svoj prospech svoju geografickú polohu. Vďaka tomu, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: Peter Veľký kedysi povedal, že kto ovládne moria, ten ovládne celý svet. A mal pravdu. USA dokonale využili vo svoj prospech svoju geografickú polohu. Vďaka tomu, že nemajú na svojom kontinente prirodzeného nepriateľa a priamemu prístupu k obom kľúčovým oceánom svoju obranu vyriešili masívnym námorníctvom ktoré ich nielen chráni pred vonkajším nepriateľom ale dokáže svoj vplyv preniesť do celého sveta. To je proste fakt. Len to množstvo lietadlových a vysadkových lodí je obrovský politický nástroj. To nie je o tom či takú politiku schvaľujem alebo nie. Je to proste fakt ktorý treba vziať na vedomie. Ak je viac ako 20 lietadlových resp. vysadkových lodí zdanlivá hegemónia, tak potom neviem ako podľa teba vyzerá tá skutočná
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  14:31 09.11.2018

  czertik:

  Jo na něco bych přišel, ale fakt nevím, jak z České republiky udělat ostrovní daňový ráj, přes které perou peníze z celé EU američtí giganti jako Google, Microsoft a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  czertik:

  Jo na něco bych přišel, ale fakt nevím, jak z České republiky udělat ostrovní daňový ráj, přes které perou peníze z celé EU američtí giganti jako Google, Microsoft a Apple.

  Ty víš jak na to?

  Jinak Irsko vyrábí houby a to i ve srovnání se Slovenskem, natož s námi. A když říkám vyrábí, tak tím myslím vyrábí, ne že se to vyrobí u nás a papírově při prodeji v Německu transferuje přes Irsko opět kvůli těm daním...
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  14:28 09.11.2018
  • (11)

  Miroslav:

  Rozhodně se jim nesměji. Jejich agresivita a zdánlivá hegemonie mně naopak děsí. V den, kdy si i jejich velení bude myslet, že je hegemonem, jako tomu naivně věříš ty, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav:

  Rozhodně se jim nesměji. Jejich agresivita a zdánlivá hegemonie mně naopak děsí. V den, kdy si i jejich velení bude myslet, že je hegemonem, jako tomu naivně věříš ty, začne totiž třetí světová a ty, jakož i jí chcípneme. Takové je totiž přirozeno každé velmoci.

  Ale uznej, že to je opravdu dilema typu, kdy si multimiliardář musí vybírat mezi customizovanou superjachtou a customizovaným jumbo jetem, protože nemá dost peněz na to, koupit si oboje ihned, ale pouze postupně v dvouletém výhledu...

  Prostě směšné, s ohledem na to, co řeší běžní smrtelníci nebo běžné armády.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  14:26 09.11.2018

  cernakus
  Holt amici nijak menuzou za to, ze ceska ekonomika vyrabi veci s malou pridanou hodnotou a proto ma tak nizke hdp.
  Srovnej si hdp ceska a irska (srovnatelny pocet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus
  Holt amici nijak menuzou za to, ze ceska ekonomika vyrabi veci s malou pridanou hodnotou a proto ma tak nizke hdp.
  Srovnej si hdp ceska a irska (srovnatelny pocet obyvatel) a pak mozna na neco prijdes.
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  14:06 09.11.2018
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  Cernakus: A vieš čo je ešte ,,větší legrace"? Že sa smeješ niekomu, kto je napriek všetkým chybám stále dlhodobo suverénnym hegemón všetkých svetových morí

  Cernakus: A vieš čo je ešte ,,větší legrace"? Že sa smeješ niekomu, kto je napriek všetkým chybám stále dlhodobo suverénnym hegemón všetkých svetových morí

 • cernakus
  13:25 09.11.2018
  • (15)

  Přijde mi legrační, jaká dilemata řeší nejagresivnější útočná/obranná organizace na světě, protože okolnosti jim škrtly roční rozpočet z dvojnásobku hrubého domácího produktu ČR na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přijde mi legrační, jaká dilemata řeší nejagresivnější útočná/obranná organizace na světě, protože okolnosti jim škrtly roční rozpočet z dvojnásobku hrubého domácího produktu ČR na 1,95 násobek :-)

  Co se týče těch "perspektivních" fregat, jestli je hodlají kupovat za ceny za jaké je kupuje nyní Austrálie a Kanada, tak by IMHO měli zůstat u Burků. Aby totiž nedopadli jak s Viržinkami, kdy to měly být laciné a horší Seawolfy a dnes už jsou to jen horší Seawolfy (cenově jsou už dražší).
  Skrýt celý příspěvek