Americké námořnictvo: 355 lodí v ohrožení

Nejnovější torpédoborece Zumwalt jsou technologicky špičkové lodě, ale jsou příliš drahé. / US Navy

Americký prezident Donald Trump již od svého nástupu do funkce aktivně podporuje ozbrojené složky země. Zasadil se o postupný nárůst výdajů na obranu s jasným cílem, kterým je posílit vojenskou sílu Spojených států po škrtech předešlé administrativy. Uvedený nárůst však čekají první škrty ve výši 33 miliard dolarů pro fiskální rok (FY) 2020 (1. říjen 2019 až 30. září 2020) .

V současném FY 2019 může americké ministerstvo obrany počítat s částkou 716 miliard dolarů a ve FY 2020 s částkou maximálně 700 miliard dolarů (z toho 70 miliard na zámořské operace). Nicméně stále jde o výšší rozpočet, než navrhovala administrativa Baracka Obamy.

Pod administrativou Donalda Trumpa bylo zahájeno velké množství ambiciózních programů (např. modernizace jaderného arzenálu) a plánované zpomalení růstu výdajů se jich bezpochyby dotkne.

V ohrožení je zejména dlouhodobý cíl námořnictva, kterým je zvýšení počtu bojových lodí ze současných 284 na 355 plavidel. Tento cíl byl velkým tématem již během prezidentských voleb a i po svém zvolení do funkce ho prezident Trump často prezentoval, jak na různých setkáních s veřejností, tak na sociální síti Twitter.

Spojené státy jsou námořní země, která je ekonomicky a mocensky závislá na lodní dopravě. Velký počet bojových lodí má chránit americký ekonomický a životní prostor před neustále početně a schopnostně silícími protivníky. Atlantský a Tichý oceán navíc tvoří hloubku obrany a námořnictvo tak zajišťuje nedotknutelnost americké pevniny před nepřátelskou aktivitou.


Navrhované rozpočty ministerstva obrany (bez nákladů na zámořské operace) administrativy Trumpa a Obamy. / DoD

Plán „355 lodí“ nejnověji našel zastánce v podobě senátora Jima Inhofa, který v senátním výboru pro ozbrojené složky nahradil zesnulého Johna McCaina. Podle Inhofa se v plnění plánovaného cíle 355 plavidel nepostupuje dostatečně rychle. Vzhledem k tomu, že se jedná o republikánského senátora nikoho příliš nepřekvapí, že největší část viny je přisuzována předešlé administrativě Baracka Obamy.

Podle civilních expertů a členů námořnictva je cíl 355 lodí reálné splnit ve třicátých letech tohoto století. Důležité je zvýšit rychlost stavby nových lodí. Avšak i přes zvýšený počet nových lodí by námořnictvo, při současném tempu vyřazování starých lodí, dosáhlo počtu 355 plavidel až v letech 2052 až 2055.

Námořnictvo proto plánuje výrazně investovat do údržby a modernizací stávajících plavidel. Pokud se podaří dokončit navrhované opravy (viz graf) americká flotila se rozroste na 355 lodí již v letech 2032 až 2035. Celkově chce námořnictvo prodloužit životnost u 11 různých tříd lodí o 15 až 49 %.


Plánované minimální a maximální prodloužení životnosti plavidel amerického námořnictva. / US Navy

Například životnost výsadkových lodí třídy Wasp by měla být prodloužená na více než padesát let, u torpédoborců třídy Arleigh Burke na 45 let a u lodí LCS (Littoral Combat Ship) se uvažuje prodloužit technickou životnost až na 35 let.

Dalším klíčovým programem je stavba nových fregat FFG(X). Nové fregaty lze stavět mnohem rychleji než současné výkonné torpédoborce třídy Arleigh Burke, které tvoří páteř amerického námořnictva. Zároveň pořizovací a provozní náklady fregat jsou o „stovky milionů dolarů“ menší než v případě torpédoborců.

Navíc na základě zkušeností se stavbou konstrukčně a technologicky novátorských, ale velmi drahých torpédoborců třídy Zumwalt námořnictvo fregaty FFG(X) získá na existujících platformách.

V současné době byly firmám Austal USA, Lockheed Martin, General Dynamics Bath Iron Works, Fincantieri Marine a Huntington Ingalls Industries uděleny kontrakty ve výši 15 milionů dolarů pro dokončení návrhů fregat FFG(X). K podpisu smlouvy s vítězem tendru dojde v roce 2020.

Zdroje: Breking Defense, Dense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Námořní konvoje ve válce: US Navy dopravní lodě neochrání

V případě rozsáhlého válečného konfliktu bude až 90 % materiálu dopravováno ze Spojených států na ...

Britské fregaty Type 26 pro kanadské námořnictvo

Kanada vybrala potenciálního dodavatele fregat pro Kanadské královské námořnictvo RCN (Royal ...

Vážná nehoda ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov a ztráta klíčového doku PD-50

V noci na úterý se v Murmansku potopil plovoucí dok PD-50, ve kterém prochází generální opravou a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Czertik
  18:29 13.11.2018

  olivav ¨"Takže je možné, aby RF smázla USA na vodě pomocí rachejtlí? A má pro USA až takový význam mít přesně 355 lodí. Už tak nemají konkurenci v loďstvu pro útočné operace a ...Zobrazit celý příspěvek

  olivav
  ¨"Takže je možné, aby RF smázla USA na vodě pomocí rachejtlí? A má pro USA až takový význam mít přesně 355 lodí. Už tak nemají konkurenci v loďstvu pro útočné operace a jejich doktrínu obrany daleko od vlastního pobřeží."

  No to by musela mit hoooodne rachejtli :).
  K tomu zbytku, oni nepotrebuji mit vic lodi k tomu aby porazili jakehokoliv nepritele, k tomu jim staci co maji uz ted. Potrebuji vic lodi k tomu, aby mohli mit na mori tolik lodi kolik jejich politika vyzaduje. A na to jich maji proste malo, holt sou prilis rozlezli na prilis velkem prostoru.
  Vzdyt ty pripady kdy se amicke lode srazili s druhymy lodmi v pacifiku byl prave dusledek toho pretazeni sil - prilis malo caso na odpocinek posadky a udrzbu lode.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:25 13.11.2018

  cernakus, a to je to co mi na systému kontejner, radar plus něco co to uveze přišlo dosti zajímavé. Prostě stačí vyrobit dost účinných protilodních raket, abych mohl ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus,

  a to je to co mi na systému kontejner, radar plus něco co to uveze přišlo dosti zajímavé.

  Prostě stačí vyrobit dost účinných protilodních raket, abych mohl eliminovat nepřítele. A právě raketa asi vyjde dosti levněji než hightech křižník či Zumwalt, ne?

  Je to řešení asymetrické, ale může být dosti účinné. Navíc asi hned tak někdo nebude šacovat každou rybářskou loď, že? Válka není o džentlmenském ukazování svalů, ale o myšlence - účel světí prostředky.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  12:55 13.11.2018

  raziel87: jsi už třetí, co mně prokoukl. Asi už ztrácím ostražitost a mé motivy jsou už snadno viditelné. Musím se začít zase kontrolovat. olivav: Těch 355 lodí chtějí ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel87:

  jsi už třetí, co mně prokoukl. Asi už ztrácím ostražitost a mé motivy jsou už snadno viditelné. Musím se začít zase kontrolovat.

  olivav:

  Těch 355 lodí chtějí proto, aby měli šanci přežít střetnutí s flotilami Ruska a Číny, kteří víceméně už jasně vystupují jako váleční spojenci proti SSA a jejich vazalům.

  Už jsem to tu jednou řekl. V moderní válce a zejména té námořní je síla ekonomiky nebo průmyslu zcela irelevantní. Rychlost a přesnost detekce (průzkum a špionáž), zaměření a zničení plavidel je o několik řádů vyšší než za WW2. Zároveň složitost dnešních plavidel zcela vylučuje nějakou rychlostavbu, typu letadlo za týden, nebo ponorka za měsíc. O faktu, že takové výrobny nepůjde ochránit a nepřítel tak bude výrobu sabotovat efektivněji, než Angláni Skopčákům za WW2 ani nemluvě.

  To v praxi znamená, že co nemáš na začátku války už vyrobit do jejího konce nestihneš. A pokud tedy během jednoho, nejvýše dvou měsíců nebudou plavidla USN jediná plovoucí ve světových oceánech, tak tu válku prohráli. Při zvýšeném počtu na začátku se šance na vítězství (i když je stále malá, ta ruská raketová převaha je zdrcující) výrazně zvyšují.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  12:17 13.11.2018

  logik: snažím se vyjadřovat tak, aby to bylo pochopitelné i pro lidi, kteří se v právní a daňové problematice nepohybují. Což je z většiny příspěvků a úvah zde docela patrné. ...Zobrazit celý příspěvek

  logik: snažím se vyjadřovat tak, aby to bylo pochopitelné i pro lidi, kteří se v právní a daňové problematice nepohybují. Což je z většiny příspěvků a úvah zde docela patrné. Nehájím Babiše, ale jsem alergický na kategorické soudy "každej přece ví, že to byl jasný podvod" a pod...

  Takže ano, postup byl díky absenci pravidla v daňovém řádu a v zákoně o dani z příjmu legální. Ale jak chceš nazvat situaci, kdy mezeru v zákoně využije ministerstvo financí? Dá se předpokládat, že potom bude jen obtížně finanční správa zpochybňovat podobný postup u soukromého subjektu.

  Uznávám, použití výrazu precedens bylo nevhodné, použil jsem jej pouze obrazně. České právo pracuje s pojmem judikát, který a judikatury Ústavního soudu jsou ve Sbírce zákonů. Ne jako autoritativní právní pramen, ale doplňující. Obecné a správní soudy se však od judikátů/precedentů odchylují jen výjimečně. Pojem jsem použil opět z důvodu obecně vyšší znalosti.
  Byť v případu korunových dluhopisů zatím k žádnému rozsudku nedošlo, na emisi státních dluhopisů s násobně vyšším úrokovým nákladem, než se při amatérském pohledu jeví náklad tržní pouze demonstruji, že názor jakéhokoli pisálka, že si přece Agrofert mohl půjčit za dvě procenta a né za šest je zcela irelevantní, nepodložený a nesmyslný, asi stejně, jako tvoje úvaha o tom, jak si stát může v rámci podpory drobných střadatelů nastavit úroky, jak chce a jak je to v případě soukromého subjektu trestný čin. V případě stanovení ceny obvyklé mají hlavní slovo znalci, v případě druhého se jedná v prvé řadě o správní delikt, po kterém následuje doměření daně. Případný podnět k trestnímu stíhání činí až finanční správa.

  Navrhuji ale vrátit se k námořnictvu, tady ty výlety mimo téma nikam nevedou.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  12:16 13.11.2018

  logiku, díky za tvůj názor. Nemám problém s ním soulasit. Jen v obecné rovině to prohlášení o kontejnerech apod. vypadá jako levná možnost maximálně tak obranné strategie. Něco ...Zobrazit celý příspěvek

  logiku,

  díky za tvůj názor. Nemám problém s ním soulasit. Jen v obecné rovině to prohlášení o kontejnerech apod. vypadá jako levná možnost maximálně tak obranné strategie. Něco jako LCS pro chudé, protože jinak by stavěli LCS. Druhá varianta je "partizánský" boj v přestrojení a taky psychologický tlak. Vyvolat paranoiu u protivníka.

  Ono to samo o sobě ukazuje, že Rus staví vše na raketovou kartu.

  Bastion a podobné systémy na pobřeží jsou jen toho důkazem. Je otázka opravdu na kolik je schopné Rusko eliminovat námořní převahu USA tím, že na ně pošle dost prskavek.

  Ano je potřeba vědět kam je pošlu.

  Takže je možné, aby RF smázla USA na vodě pomocí rachejtlí? A má pro USA až takový význam mít přesně 355 lodí. Už tak nemají konkurenci v loďstvu pro útočné operace a jejich doktrínu obrany daleko od vlastního pobřeží.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:19 13.11.2018

  Olivav: "rybářskou bárku nějaký radar a můžete se jít vycpat i s hightech lodí." Kdyby to bylo tak jednoduché, tak se tak lodi stavějí. Ono, kontejner na rybářskou bárku a radar ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav:
  "rybářskou bárku nějaký radar a můžete se jít vycpat i s hightech lodí."
  Kdyby to bylo tak jednoduché, tak se tak lodi stavějí. Ono, kontejner na rybářskou bárku a radar - no a k tomu nějaké řídící centrum a máš korvetu. Na vojenské lodi nedělá cenu tonáž, ale nesené vybavení. Jak je vidět i z toho, že tonáží obrovské LHD často nestojí více, než fregaty.

  Fór je v tom, že k zničení cizí lodi musíš:

  a) cizí loď najít
  b) protože nevíš, kdy a kde to bude, tak Tvoje loď musí být schopna nějakou dobu plout po moři (na to potřebuješ nějakou zásobu paliva atd....)
  c) dostat se k ní na dostřel dříve, než ona najde a dostane se na dostřel Tvůj (což je např. oproti CSG trochu problém)
  d) překonat její protiraketovou obranu, tedy nést dostatek útočných střel.

  danny:
  "Kalousek pak použitím tohoto postupu státní správou provedl jeho legalizaci. "
  Promiň, ale todle je totální nesmysl. Legální je to, co je v zákoně. To, že kdokoli ten zákon využije nijak legalitu daného nemění. Skočil si na špek Babišovi (tuším, že ji do médií vypustil on).

  " Zde je opět zajímavý precedens, kdy stát vydával dluhopisy s úrokem přes 3% v době, kdy si teoreticky mohl půjčit na trzích za 0,8%. "
  A tušíš vůbec, že české právo nic jako "precedens" nezná?

  Jinak - pokud stát vydává dluhopisy, je v poněkud jiném postavení, než soukromá společnost. Stát může vydávat dluhopisy jako podporu spoření apod. a tedy s vyšším úrokem, pokud to uzná za vhodné. Ovšem soukromá společnost toto dělat nemůže - u ní je vydání nevýhodných dluhopisů trestný čin poškození cizího majetku.

  A notabene, i kdyby to trestné bylo i v případě státu (což by za určitých okolností asi mohlo být), tak spáchání jednoho trestného činu nějak legalizuje jiný trestný čin???Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:10 13.11.2018

  Jen tak dotaz. Jak to asi doapdne v širším konfliktu? Je 355 tak velká převaha, aby je nemohl raketový úder smést. Možná stačí jak jednou prohlásili v zemi víte koho, že stačí ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen tak dotaz.

  Jak to asi doapdne v širším konfliktu? Je 355 tak velká převaha, aby je nemohl raketový úder smést. Možná stačí jak jednou prohlásili v zemi víte koho, že stačí kontejner na rybářskou bárku nějaký radar a můžete se jít vycpat i s hightech lodí.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:08 13.11.2018

  Hoši to je tu zase jako fotbalový zápas ;-)

  Hoši to je tu zase jako fotbalový zápas ;-)

 • danny
  17:24 12.11.2018

  GE: oceňuji, že máš o korunových dluhopisech aspoň základní znalosti. Tedy lepší, než mělo i mnoho novinářů, kteří se k nim zapáleně vyjadřovali. Každopádně argumentuješ proti ...Zobrazit celý příspěvek

  GE: oceňuji, že máš o korunových dluhopisech aspoň základní znalosti. Tedy lepší, než mělo i mnoho novinářů, kteří se k nim zapáleně vyjadřovali. Každopádně argumentuješ proti něčemu, co jsem nenapsal. Mluvil jsem o finančním instrumentu, nikoli o zákonu (jak správně píšeš, šlo o zákon z 90. let. Tento zákon však obsahoval instrukci pro zaokrouhlování a výběr daně zvláštní sazbou, což se samozřejmě týkalo i základu daně u daně srážkové. V r. 2011 nahradil zákon o správě daní daňový řád, ve kterém však tato pravidla omylem chyběla. Zároveň pravidlo pro zvláštní sazbu chybělo o v zákoně o daních z příjmů.
  1. ledna 2011 vydalo min. financí pokyn D-346, který plátcům promíjel rozdíl daně vybrané srážkou zaokrouhlené na dvě desetinná místa a daní zaokrouhlené na celé koruny dolů. Díky Novele z r. 2013 se pak zaokrouhluje až celková částka daně.
  Poprvé zaokrouhlování dolů s nulovou daní použila ZUNO banka při denním připisování úroků na spořáku. Kalousek pak použitím tohoto postupu státní správou provedl jeho legalizaci.
  Takže problém případně není se samotnou emisí, ale s případným dokazováním účelu nakládání se získanými prostředky a z toho vyvozování, zda byla emise důvodná, či ne. Podobným oříškem je určování ceny cizích zdrojů na trhu a zda úroková sazba odpovídala ceně obvyklé. Zde je opět zajímavý precedens, kdy stát vydával dluhopisy s úrokem přes 3% v době, kdy si teoreticky mohl půjčit na trzích za 0,8%. Takže GE, fakt to není tak úplně jednoduché, jak to vypadá po přečtení článku rozhořčeného investigativce.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:41 12.11.2018

  raziel87: "...má Cernakus v hlavě víc než Logik, Jirosi, Czertik a pár ostatních existencí dohromady.... " Urážení členů diskuze, bez jediného relevantního řádku k tématu, je ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: "...má Cernakus v hlavě víc než Logik, Jirosi, Czertik a pár ostatních existencí dohromady.... "

  Urážení členů diskuze, bez jediného relevantního řádku k tématu, je úplně stejný OT jako diskuze co se tu vede. A tu začal tvůj vyzdvihovaný Cernakus. Jenže jako obvykle pan "raziel87" diskuze nečte jen uráží.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  14:42 12.11.2018

  Raziel87- A teď "promluvila" inteligence sama. Nebudu obhajovat OT, ale můžeš se s Cernakusem chytit za ručičku a hned tu bude líp ;) Fakt miluju tyhle arogantní a narcistický ...Zobrazit celý příspěvek

  Raziel87- A teď "promluvila" inteligence sama. Nebudu obhajovat OT, ale můžeš se s Cernakusem chytit za ručičku a hned tu bude líp ;) Fakt miluju tyhle arogantní a narcistický páprdy :)Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  14:22 12.11.2018

  Tradičně gratuluju k perfektnímu OT chlapci "THUMBS UP" Danny, Cernakus a ostatní, že na ně vůbec reagujete, na tyhle bezpáteřní degeny, kteří jsou v každé diskuzi lekci napřed ...Zobrazit celý příspěvek

  Tradičně gratuluju k perfektnímu OT chlapci "THUMBS UP"

  Danny, Cernakus a ostatní, že na ně vůbec reagujete, na tyhle bezpáteřní
  degeny, kteří jsou v každé diskuzi lekci napřed (jako stará ruštinářka, která po revoluci přešla na výuku angliny), že na ně vůbec reagujete......stačí když budete pár nicků
  ignorovat, dělám to tak už dlouho a mám klid. V životě z nich nevypadlo nic,
  co by objektivně odráželo světové dění. Jenom spousta ideologických, zapšklých zvratků.

  Každému, kdo má všech pět pohromadě dávno došlo, že tu má
  Cernakus z pár jedinců neuvěřitelnou bžundu, to tu cílenou provokaci a expresivní
  vyjadřování nevidíte? chlapci smutné je, že i přes své "levicové" smýšlení má Cernakus v hlavě víc než Logik, Jirosi, Czertik a pár ostatních existencí dohromady.
  Užž to konečně zabalte a přemístěte se na diskuzní forum alik. cz, bude vám tam líp.....a tady bude konečně pokoj a normální debata.Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  14:07 12.11.2018

  danny - žádná zákon o korunových dluhopisech neexistuje a tedy nebyl ani rozpracován Miloslavem Kalouskem. Jediné, co existuje. je zákon o dani z příjmů, který v kapitole o ...Zobrazit celý příspěvek

  danny - žádná zákon o korunových dluhopisech neexistuje a tedy nebyl ani rozpracován Miloslavem Kalouskem.
  Jediné, co existuje. je zákon o dani z příjmů, který v kapitole o příjmech z finančních operací stanoví, že tato finanční příjmy se daní každý zvlášť. A je to tam již někdy od devadesátých let, kdy financím šéfoval Václav Klaus.
  A je to tak správně, protože díky tomu se daně z úroků a dluhopisů a investičních fondů a podobně zdaňují přímo ve finančních institucích (bankách) které to umí a mají na to lidi a nemusíš podávat souhrn těchto příjmů v roční daňovém přiznání sám, což by 90% lidí neumělo a zbylých 10% by se tomu snažil vyhnout. Takže je to pro stát výhodnější.

  Co udělal Kalousek bylo vydání dluhopisů v hodnotě 1 Kč, takže zisk z nich byl malý a jelikož se při zdanění zaokrouhluje dolů, nedanily se. Bylo to v době finanční krize, kdy stát potřeboval peníze a nechtěl krmit úroky zahraniční banky a tyto korunové dluhopisy si kupovali drobní střadatelé.

  Co udělal Agrofert bylo ovšem něco jiného. Agrofertí dluhopisy nebyly volně prodejné na trhu, takže se jednalo o jasně účelovou akci. Navíc byly úročeny více, než normální úvěr (asi 7x víc, jestli si dobře pamatuju). A toto je jednání, na které zákon myslí a přímo jej zakazuje.

  Ale když je šéfem policie tvůj mopslík, nemáš se čeho bát.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:37 12.11.2018

  Czertik: Ransdorf byl požádán o právní pomoc s vypořádáním dědictví. Dostal od klienta papíry,které vypadaly, jako že mají všechny náležitosti a jel vypořádat požadavek klienta. ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: Ransdorf byl požádán o právní pomoc s vypořádáním dědictví. Dostal od klienta papíry,které vypadaly, jako že mají všechny náležitosti a jel vypořádat požadavek klienta. Následně měl dostat odměnu za právní služby. Co to meleš o dokazování a odsuzování?
  Každý ví, že korunové dluhopisy jsou podvod? Skutečně? Já to teda nevím, naopak jsem přesvědčen, že jsou zcela legální. A ve většině případů ke stejnému závěru dospělo a dospěje i státní zastupitelství, které musí prošetřovat podněty. Czertiku, v České republice je tak dvacet lidí, kteří této problematice opravdu rozumí. Je to velmi sofistikovaný finanční instrument, který byl primárně rozpracován pro Ministerstvo financí ČR, v čele s Miroslavem Kalouskem. Pokud jej tedy komerční subjekty následně dodrželi "schválenou" metodiku a nepouštěly se do zbytečné kreativity, nemůže být jejich postup označen za nelegální.
  Pokud ale patříš k té velmi omezené skupině špičkových odborníků na daňovou problematiku, rád si tvůj alternativní výklad vyslechnu.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  09:00 12.11.2018

  Czertik: 43t bylo různým způsobem přepraveno do Říše, co sním asi tak dělali... krom placení statní sekery. Za Sudety něco, z protektorátu si odvezly atd. Většina se ho vrátila ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: 43t bylo různým způsobem přepraveno do Říše, co sním asi tak dělali... krom placení statní sekery.
  Za Sudety něco, z protektorátu si odvezly atd.
  Většina se ho vrátila po válce.
  "Tripartitní komise jako oprávněné uznala nároky na 514 tun. Z nalezených 336,5 tun zlata bylo možné uspokojit asi 65 procent uznaných nároků."
  Jen Švýcarsko z toho vrátilo 50t, Švédové 7t.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  07:17 12.11.2018

  jirosi k tomu ceskoslovenskemu zlatu - tak z toho svycari nam nevzali ani korunu (teda pokud ho tam nestihli cast vyvezt pred koncem valky a ulozit), protoze veskere ...Zobrazit celý příspěvek

  jirosi
  k tomu ceskoslovenskemu zlatu - tak z toho svycari nam nevzali ani korunu (teda pokud ho tam nestihli cast vyvezt pred koncem valky a ulozit), protoze veskere ceskoslovenske zlato, co bylo ulozeno ve svacarsku pripadlo v 39 nemecku, s plnym souhlasem anglie.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  07:13 12.11.2018

  dany co se tyka ransdorfa, ano zrusily stihani protoze neprokazaly umysl krast. Ale ty penize nevybral a nedaly mu je. To ze on sam byl obeti podvodu - to uz je az prilis velka ...Zobrazit celý příspěvek

  dany
  co se tyka ransdorfa, ano zrusily stihani protoze neprokazaly umysl krast. Ale ty penize nevybral a nedaly mu je.
  To ze on sam byl obeti podvodu - to uz je az prilis velka spekulace.
  A nezapominej, jedna vec je nekoho chytit, dokazat a odsoudit a obecne vedet.
  Vezmi si babise a jeho capi hnizdo a korunove dluhopisy - kazdy vi, ze slo o podvody, a co se mu dodnes stalo ?

  cernakus
  muzem me prosim ukazat tu stranku kde ze maji saudove 2x vetsi hdp na hlavu nez cesi ?
  a ne tu, stranku z wiki neberu. Beru ukazatele kde je prepocet na dolar, ne na paritu kupni sily (big mac index).
  Dobre, kdyz se chces hadat - tak tezba ropy patri mezi co ?
  Uvadene kategorie 1,2 nebo 3 ?

  Jo, a vcem svycari parazituji na EU ? A proc eu vubec s nema takove dohody podepsala ? Jak je k tomu svycari donutily ? Kdyz sou dobre jen pro ne a spatne pro eu.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  05:12 12.11.2018

  Cernakus: "Například okradením Židů pře a za WW2." Jen, aby si nezapomněl a nepočítal do toho státní poklady CSR(45,3 tun), a podobně... co tvořily většinu. Oni i ty vyhlazovací ...Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: "Například okradením Židů pře a za WW2."
  Jen, aby si nezapomněl a nepočítal do toho státní poklady CSR(45,3 tun), a podobně... co tvořily většinu. Oni i ty vyhlazovací tábory, kde brali židům to zlato Němci frčeli až v pozdější části války...Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  05:12 12.11.2018

  Cernakus: "Například okradením Židů pře a za WW2." Jen, aby si nezapomněl a nepočítal do toho státní poklady CSR(45,3 tun), a podobně... co tvořily většinu. Oni i ty vyhlazovací ...Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: "Například okradením Židů pře a za WW2."
  Jen, aby si nezapomněl a nepočítal do toho státní poklady CSR(45,3 tun), a podobně... co tvořily většinu. Oni i ty vyhlazovací tábory, kde brali židům to zlato Němci frčeli až v pozdější části války...Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  05:01 12.11.2018

  Cernakus: "Jirosi, Czertik Jinak z vašich morálních postojů je mi smutno, ale asi by mně to od vás nemělo překvapovat, že?" Jirosi:"Nikdo nepopírá, že to byla hnusná ...Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: "Jirosi, Czertik
  Jinak z vašich morálních postojů je mi smutno, ale asi by mně to od vás nemělo překvapovat, že?"

  Jirosi:"Nikdo nepopírá, že to byla hnusná krádež."

  Co je na tom postoji nemorálního nevím.

  Jinak Švy jsou přidruženým členem EU jako třeba Norsko, mají sice svoji dohodu. Ale do EU fondu platí jak mourovatí, harmonizační směrnice pro ně platí úplně stejně jako pro nás. Tedy pokud by některou nepřijmuli, tak šup a žádný přístup na volný trh EU. A z EU fondu nevidí ani korunu. To k tomu zneužívání. Ať se nedloubeme, v 70. let staré historii kterou stejně těžko změníme. EU změnit můžeme.

  Možná to stupidně vysvětluješ, samozdřejmě to s tématem nemá vůbec nic společného. Ale pokud si někde host... tak platí hostitel bez ohledu na to z jak velké sociálky je.
  Když sem přijedou Rusáci(nebo jiná rozvojová krajina) a pozvou tě na oběd. Překvapivě to na ně, taky nezatáhneš.
  A jestli je mistrovství světa vychcanosti, tak máme minimálně bronz. Pokud je mistrovství světa v kompexu meněcenosti, tak asi bereme minimálně zlato.
  Z 90% se v Čechách okrádáme navzájem, abychom si pak mohli závidět. Ti odvážnější jezdí závidět, těm na západě. A strašně se diví, že jim nikdo nedává almužnu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4