Strážce západní civilizace: Americké námořnictvo získá 381 lodí a raketové fregaty

Strážce západní civilizace: Americké námořnictvo získá 381 lodí a raketové fregaty
Americké námořnictvo / US Navy (Zvětšit)

Nedávno zveřejněná zpráva Navy Force Structure and Shipbuilding Plans: Background and Issues for Congress (.pdf) popisuje plány amerického námořnictva (US Navy) pro další dekády. Podrobnosti také přinesl kontraadmirál Fred Pyle v rozhovoru pro Defense News. Nově nemají páteř US Navy tvořit torpédoborce třídy Arleigh Burke, ale menší raketové fregaty třídy Constellation.

Tradičně si nejdříve rámcově popišme, k jakým úkolům ozbrojené síly (nebo zbraňové systémy), v tomto případě US Navy, slouží:

Význam a nepostradatelnost US Navy pro transatlantickou civilizaci názorně ukazuje současná situace v Rudém moři. Zde zejména US Navy a Královské námořnictvo, v menší míře další spojenci, tedy nikoliv indické, čínské nebo ruské námořní síly – chrání obchodní lodě před útoky jemenských povstalců podporovaných Íránem a minimálně „morálně“ Ruskem. Rusko a Írán jsou pragmatičtí spojenci a krize v Rudém moři oběma vysoce vyhovuje. Důvod takového tvrzení je následující:

Rudé moře a Suezský průplav jsou klasickým škrtícím bodem (choke point). Přes tento prostor putuje třetina celkové světové kontejnerové dopravy. Námořní doprava přitom zajišťuje 80 % světového obchodu – přes Rudé moře proudí podle odhadů desetina světového obchodu. Jeho uzavření pro lodní dopravu silně otřese celou světovou ekonomikou a zejména prodraží obchodní výměnu mezi Evropou a Čínou. Pak by například mohlo být výhodnější posílat zboží železnicí přes Rusko. Resp. šířeji budovat pozemní komunikační koridory mezi Evropou a Čínou.

V podstatě to je hrozba vytvoření jednoho ekonomického bloku „Euroasie“ (což je starý geopolitický koncept) obcházející námořní trasy, na kterých kraluje US Navy. Tuto hrozbu pro Američany, ale také střední a východní Evropu, nedávno velmi pěkně popsal polský odborník Albert Świdziński. Můžete tomu nevěřit, ale to jsou myšlenkové mapy, způsoby uvažování a pojmový aparát „těch nahoře“.

Stejně tak je Rudé moře klíčová tepna pro přepravu zkapalněného plynu (LNG) a ropy ze Středního východu do Evropy. V roce proplulo 2020 průplavem přibližně 5163 tankerů, které denně přepravily téměř dva miliony barelů ropy. Ve stejném roce Suezský průplav ze 16 % pokrýval dodávky LNG do Evropy.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Fregaty třídy Constellation: Konec absurdních akvizičních debaklů US Navy

Po roce 2000 americké námořnictvo (US Navy) bez nadsázky vyhodilo desítky miliard dolarů za ...

Battle Force 2045: Lehké letadlové lodě pro US Navy

Na podzim minulého roku tehdejší americký ministr obrany Mark Esper zveřejnil iniciativu Battle ...

PREMIUM DDG(X): Nástupce torpédoborců třídy Arleigh Burke

Americké námořnictvo (US Navy) představilo možnou podobu budoucího torpédoborce vyvíjeného v rámci ...

Pět letadlových lodí NATO chrání Evropu

Oceány patří NATO. Aliance, v čele s americkým námořnictvem (US Navy), má nejmocnější námořní síly ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.