Americké námořnictvo nasadí Tomahawky proti lodím

Foto: Torpédoborec USS Arleigh Burke (DDG 51) odpaluje střelu Tomahawk proti pozicím Islámskému státu v Iráku; větší foto / Raytheon
Torpédoborec USS Arleigh Burke (DDG 51) odpaluje střelu Tomahawk proti pozicím Islámskému státu v Iráku; větší foto / Raytheon

Americké lodě se v boji proti nepřátelským plavidlům spoléhají na protilodní střely Harpoon. Střely ale výkonově zaostávají za ruským i čínskými konkurenty. Americké námořnictvo se proto rozhodlo oprášit myšlenku vývoje protilodní verze "legendárních" střel s plochou dráhou letu Tomahawk.

Střely s plochou dráhou letu Tomahawk poprvé americké námořnictvo zavedlo do výzbroje v roce 1983. Tomahwky umožňují námořnictvu ničit cíle na pevnině na vzdálenost téměř 2000 km. Ve výzbroji amerického námořnictva se nalézá cca 4000 střel Tomahawk. 

Tomahawk je vysoce spolehlivá  zbraň - byla již 2000x použitá v boji a více než 500x testována.

Podle tiskových materiálů firmy Raytheon jediná ponorka (konvenční verze ponorek třídy Ohio) při bojové operaci odpálila 90 střel Tomahawk na různé cíle. Konvenční ponorka třídy Ohio (SSGN) pojme až 154 střel Tomahawk.

Poslední verze střely RGM/UGM-109E TLAM Block IV (Tomahawk Land Attack Missile) vyrábí firma Raytheon. Střelu Tomahawk Block IV s doletem 1850 km dokáží odpalovat jak lodě, tak i ponorky.

Americké námořnictvo nyní v pětiletém plánu za 434 milionů dolarů plánuje upravit 245 střel Tomahawk pro použití proti lodím. Námořnictvo nasadilo protilodní Tomahawky již na počátku 90. let minulého století, avšak za nedlouho (1994) zbraně z výzbroje stáhlo.

V té době totiž ještě neexistovaly dostatečně pokročilé senzory a použití takto výkonných zbraní na dlouhé vzdálenosti bylo hodně riskantní - velmi snadno mohla být zničena vlastní nebo civilní loď. Ke změně došlo na začátku minulého roku, kdy upravená střela Tomahawk Block IV prokázala schopnost zasáhnout pohybující se námořní cíl.

Odpal střely Tomahawk.

Americké námořnictvo de facto při úpravě pouze vymění naváděcí hlavici ve střele Tomahawk, posílí komunikační schopnosti střely a upraví letový počítač. Jaký typ nové naváděcí hlavice (radar, infračervený senzor, atd.) protilodní Tomahawk získá, však není známo.

"Velkým úkolem Třetí vyvážující strategie je najít inovativní cesty k nasazení nadějných technologií," řekl před rokem náměstek ministra obrany Bob Work. "Tohle je potenciálně hru měnící technologie za málo peněz. Je to protilodní střela s doletem 1850 km. Můžete ji použít prakticky na celé naší flotile lodí a ponorek."

Třetí vyvažující strategie (Third Offset Strategy) je nové pojetí obrany Spojených států.

“Třetí strategie” si klade za cíl vyvinout takové technologie, proti kterým lze jen obtížně (rozuměj - za velmi vysoké náklady) najít vhodnou obranu. Cílem je vrátit vojenskou nadřazenost Spojeným státům, která se snížila díky posilování vojenských schopností Ruska a Číny.

Během testu v roce 2015 byl protilodní Tomahawk odpálen z torpédoborce USS Kidd (DDG-100) třídy Arleigh Burke a veden na cíl stíhačkou F/A-18 Hornet.

Podle současných plánů námořnictvo získá první protilodní Tomahawky v roce 2021. Nosiči se stanou raketové křižníky třídy Ticonderoga, torpédoborce třídy Arleigh Burke, jaderné útočné ponorky třídy Sea Wolf, Las Angeles, Virginia a raketové ponorky třídy Ohio (SSGN).

Americké námořnictvo financuje vývoj pokročilé protilodní střely AGM-158C LRASM. Střela ale není vyzkoušená v boji a je samozřejmě také patřičně drahá.

Protilodní Tomahawky umožní přesunout část ofenzivní síly námořnictva na hladinová plavidla. V současné době většinu ofenzivní síly představují letadlové lodě. Avšak v případné námořní bitvě, pokud bude letadlová loď zničena, bojová hodnota amerického námořního svazu výrazně poklesne.

Pokud nasazení střel Tomahawk bude úspěšné, může dojít dokonce k ohrožení vývoje nové protilodní střely AGM-158C LRASM (Long Range Anti-Ship Missile) od firmy Lockheed Martin. Americké námořnictvo do ní investuje značné prostředky, ale ještě nerozhodlo o její zavedení do výzbroje.

AGM-158C je pokročilejší střela s prvky stealth - je tedy mnohem odolnější před působením protivzdušné obrany protivníka. AGM-158C je však samozřejmě mnohem dražší než upravené protilodní Tomahwky.

Americké námořnictvo také před nedávnem přiznalo, že protiletadlové a protiraketové střely SM-6 (Standard Missile 6) mohou být nasazeny proti pozemním i hladinovým cílům. Střela SM-6 má dosah téměř 400 km proti vzdušným cílům a rychlost letu Mach 3,5. Přesný dosah při použití proti lodím není znám.

Zdroj: USNI

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americký kongres se zajímá o obnovení výroby F-22A Raptor

Výbor pro ozbrojené síly Kongresu (House Armed Services Committee) zaúkoloval americké letectvo k ...

RS-28 Sarmat: Ruská super raketa pro konec světa

Moskva je podle ruských médií připravena otestovat novou mezikontinetální balistickou raketu ICBM ...

Ruský Kuzněcov vs. americké útočné skupiny CSG

Ruské námořnictvo provozuje jedinou letadlovou loď, resp. letadlový křižník Admiral Kuzněcov. V ...

Americké námořnictvo zvětšuje počet bojových lodí

Americké námořnictvo (U.S. Navy) v následujících pěti letech výrazně zvýší počet bojových lodí. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Bodie
    12:32 02.06.2016

    A co kdyby US Navy provedlo takovýhle útok: budu vědět, že tu někde je svaz třeba okolo Kuzněcova a Kirova, jak se tu nedávno řešilo. Místo relativně pomalých Tomahawků je zkusím ...Zobrazit celý příspěvek

    A co kdyby US Navy provedlo takovýhle útok: budu vědět, že tu někde je svaz třeba okolo Kuzněcova a Kirova, jak se tu nedávno řešilo. Místo relativně pomalých Tomahawků je zkusím nejprve zasypat střelami SM-6, které mají udávaný dolet až 460 km a rychlost 3,5 M + dostup 34 kilometrů - tudíž by patrně útočili střemhlav. Sice mají cca 60 kg bojovou hlavici, ale na to, aby to očesalo radary to bohatě stač (menší plavidla by to mohlo i potopit. Když se mi podaří vyřadit Kirova + případně Slavu, tak PLO svazu výrazně poklesne a pak na ně mohu poslat Tomahawky.Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    12:28 02.06.2016

    Shania: Kde jsi četl, že ruské ASM nemají IR seeker? Samozřejmě že ho mají. Samozřejmě jen ty, které se při letu nerozpálí na stovky stupňů :-) Ovšem infračervené navádění u ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania:

    Kde jsi četl, že ruské ASM nemají IR seeker? Samozřejmě že ho mají. Samozřejmě jen ty, které se při letu nerozpálí na stovky stupňů :-)

    Ovšem infračervené navádění u lodí je obecně na nic. Snadno se to ruší a teplotní gradienty jsou relativně malé i u komínů.

    Mimochodem, všechny ruské ASM mají inerciální, radarové, optické a satelitní navádění. To satelitní pak není nějaký primitivní GPS/Glonass (tedy ten má samozřejmě taky), ale hlavně komunikace se satelitním systémem Liana.

    Teorii o náchylnosti Ruských ASM na rušení máš odkud?Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    10:43 02.06.2016

    Tomahawk Blk IV MMT je prostě jen snaha maximalizovat kapacitu VLS, je škoda, když např. Burke nese standardně 56 Tomahawků na to, aby se nevyužili i na ASuW roli. Takže s novým ...Zobrazit celý příspěvek

    Tomahawk Blk IV MMT je prostě jen snaha maximalizovat kapacitu VLS, je škoda, když např. Burke nese standardně 56 Tomahawků na to, aby se nevyužili i na ASuW roli. Takže s novým Tomahawkem tu má každá loď teoreticky 56 protizemních/protilodních raket s velmi dlouhým doletem, místo aby se ten prostor snižil na např. 40 protizemních tomahawku a 16 protilodních LRASM.

    Tomahawk pořád bude primarně protizemní střela, ale bude mít protilodní alternativní režim…

    Tomahawk Blk IV MMT má IIR seeker, radar, home on jam a DECM.

    Co je třeba zmínit je že, i kdyby byl zaveden do služby, asi nedojde k refitu starších verzích, takže lodě stejně ponesou mix starších a nových verzí.
    Tahle snaha je vidět i např u SM-6, kde je protilodní a protizemní mod.
    Letectvo zase chce mít AIM-9X a AIM-120 (případně nástupce) použitelné v protiradiační a protizemní roli atd. Vše je to o tom maximálně využit omezenou zásobu munice.

    Luky: LRSAM si radarem nic neosahává (maximálně v terminální fazi pokud IIR seeker nic nenajde) to je zcela pasivní režim přes ESM, případně datalink. V prostředí kde je potlačená komunikace pak operuje zcela autonomně. Pokud nemají Rusové mikrovlnné dělo, tak s LRASM budou mít daleko víc práce než proti jakékoliv jiné ASM.

    Mimochodem primární platforma pro LRASM bude B1B


    Problém s rušením naopak mají všechny ruské ASM, tohle je jejich achilovka, když opomeneme jejich spolehlivost…. snad jediná nemá IIR seeker a spoléhají se všechny na radar.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    09:12 02.06.2016

    jsk1 no jo, ale animačka není o TLAMu, ale LRASM - a to je v podstatě autonomní dron, který furt něco ošahává radarem, pořád slídí a skenuje, snaží se zjistit, kde prokličkovat - ...Zobrazit celý příspěvek

    jsk1
    no jo, ale animačka není o TLAMu, ale LRASM - a to je v podstatě autonomní dron, který furt něco ošahává radarem, pořád slídí a skenuje, snaží se zjistit, kde prokličkovat - aby si nakonec zahrál lodě na čtverečkovaným papíře :)
    Když slýcháme ty strašidelný věci, co Rusové dělají dronům....mi přijde, že taky možná proto vzkřísili TLAM.Skrýt celý příspěvek

  • Arassuil
    09:06 02.06.2016

    cernakus: Řekl bych, že začít argumentovat cenou u Tomahawku a Zirconu je předem prohraný boj. Jasně, Tomahawk stojí 1,5 milionu dolarů za kus, ale pochybuju, že by Rusové dokázali ...Zobrazit celý příspěvek

    cernakus: Řekl bych, že začít argumentovat cenou u Tomahawku a Zirconu je předem prohraný boj. Jasně, Tomahawk stojí 1,5 milionu dolarů za kus, ale pochybuju, že by Rusové dokázali vyrábět Zircony levněji - to spíš mnohonásobně dráž. Nehledě na to, že pokud by teklo do bot, na prachy se nehledí a v tomhle ohledu má náš Velký bratr prostě jasnou převahu.

    A s tím vzdělávacím systémem to je taky zase řeč. :-) Jasně, není to bůhvíjak slavné, ale jenom lidi z Caltechu mají potenciál, zdroje a prachy co celá střední Evropa. Určitě bych neměl strach, že v Americe není dost mozků.Skrýt celý příspěvek

  • jsk1
    08:56 02.06.2016

    Koli Zirkovů jsou rusové schopni vypálit v ejendé salvě? Ani JEDEN. Žádný Zirkon nneí a ještě dlouho neubde ve službě. JInak u těch TLAMů se jedná jen o softwarovu úpravu + ...Zobrazit celý příspěvek

    Koli Zirkovů jsou rusové schopni vypálit v ejendé salvě? Ani JEDEN. Žádný Zirkon nneí a ještě dlouho neubde ve službě. JInak u těch TLAMů se jedná jen o softwarovu úpravu + komnikačmní modul, vše je vyzkušeno, není to priorita, proto nejsou prachy. V případě potřeby to bude tychlejší, že řekneš Zirkon:Skrýt celý příspěvek

  • jsk1
    08:53 02.06.2016

    TLAM v protilodní verzi je náváděna v pvní fáazi povelově přes UHF satelit, v kkonečné fázi pomocí pasivních DSMAC senzorů upravených pro sledování pohyblivých cílů, Zarušitento ...Zobrazit celý příspěvek

    TLAM v protilodní verzi je náváděna v pvní fáazi povelově přes UHF satelit, v kkonečné fázi pomocí pasivních DSMAC senzorů upravených pro sledování pohyblivých cílů, Zarušitento systém je velmi obtížné. Je "snadno" sestřelitelná? Pořád je to cíl s velmi malých RCS profilem anavíc US NAVY si může dovolit protivníka doslová zasypat střelama, jediný zásah vyřadí z boje i největší ruská plavidla.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    08:33 02.06.2016

    Druhá věc je, že vedle těchto asi praktických upgradů stále ohlašují další a další ambiciózní futuristické projekty s výhledy na desetiletí dopředu - pravděpodobně ve snaze vypadat ...Zobrazit celý příspěvek

    Druhá věc je, že vedle těchto asi praktických upgradů stále ohlašují další a další ambiciózní futuristické projekty s výhledy na desetiletí dopředu - pravděpodobně ve snaze vypadat v pohodě a udržet si důvěryhodnost. SSSR měl taky největší projekty rozjeté koncem 80. let...např práce na plnotučné letadlovce zastavili až v roce 1992..

    Na prvním videu je nejlepší ten Bubba, co furt čumí do blba...ožije u odpalu a dost si to užívá.
    Animačka je moc hezká, odhaduji ale, že mají furt nejistotu, jak to ustojí ruské REB. Může to být ultimátní střela, ale taky může celá salva končit ve vlnách...těžko říci... na Číňana asi zatím dobrý.Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    07:40 02.06.2016

    Apache: o moc více ne. Tomahawk není nějaká laciná střela. Dále musíš vzít v potaz, že hejno ŘSPDL každá pár (desítek) metrů od sebe zahlcuje nejen radary protivníka, ale i ...Zobrazit celý příspěvek

    Apache:

    o moc více ne. Tomahawk není nějaká laciná střela.

    Dále musíš vzít v potaz, že hejno ŘSPDL každá pár (desítek) metrů od sebe zahlcuje nejen radary protivníka, ale i své.

    A v neposlední řadě. Tomahawk je velmi snadno sestřelitelná ŘSPDL. Podzvuk kombinovaný s velkým křídlem vytváří velkou efektivní plochu, kde ji jediná střepina do křídla pošle do moře. Proti tomu Harpoon má alespoň křídla malá (dtto Exocet, Popeye a jiné podobné ŘSPDL).

    To, že chtějí nasadit protilodní Tomahawk ukazuje na problémy u AGM-158C. Americká bezmocnost v této oblasti začíná být bezbřehá.

    Nicméně něco se muselo stát obecně, protože Američané se nejsou schopni hnout dopředu naprosto v ničem trochu pokročilém. Tuším, že to bude mít co do činění s tím, že už není kde na světě nakupovat mozky a tak se jim vrací ten jejich "skvělý" školský systém i s úroky.Skrýt celý příspěvek

  • apache
    01:44 02.06.2016

    Kolik Zirkonů jsou rusáci schopni vyslat v jedné salvě? A kolik Američané Tomahawků? To je to.

    Kolik Zirkonů jsou rusáci schopni vyslat v jedné salvě? A kolik Američané Tomahawků? To je to.

  • Strategist
    22:14 01.06.2016

    Tak pokud by to fungovalo jen z poloviny tak dobře jako na videu, tak by to mohla být super zbraň. Dala by se výborně použít na lodě s větší protiletadlovou a protiraketovou ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak pokud by to fungovalo jen z poloviny tak dobře jako na videu, tak by to mohla být super zbraň. Dala by se výborně použít na lodě s větší protiletadlovou a protiraketovou obranou a následně dorazit zbytek nepřátelského svazu tomahawky popřípadě harpoonami. Taky je výhodou, že se podobně jako harpoon dá odpalovat i z letadla a má určité stealth charakteristiky. Otázkou zůstává zda Lockheed Martin ji dokáže vyrobit bez poruch jako má například F 35 nebo jejich LCS. Protože opravdu poslední věc co USA potřebuje je další projekt za miliardy, který nefunguje a stojí další miliady aby vůbec byl z části použitelný. Tyto typy zbraní by se US Navy a Air Force velmi hodily vzhledem k rostoucímu nebezpečí Číny a Ruska.
    Co se týče tomahawků proti lodím, jedná se o výborný příklad jak použít osvědčenou a spolehlivou technologii pro nové účely, podobně jako u F 15 a jiných. Za tohle jednička s hvězdičkou.Skrýt celý příspěvek

  • sanityangel1
    22:06 01.06.2016

    To Zimbio: Ano, Tomahawky jsou pomale, ale rekl bych, ze pri jejich utoku se bude jednat o zahlceni obrany protivnika, tzn. otazka je kolik jich dokazou dostat do vzduchu a v jakem ...Zobrazit celý příspěvek

    To Zimbio: Ano, Tomahawky jsou pomale, ale rekl bych, ze pri jejich utoku se bude jednat o zahlceni obrany protivnika, tzn. otazka je kolik jich dokazou dostat do vzduchu a v jakem casovem intervalu. Dale je zde otazka, jak moc bude koordinovany takovy utok a jake uhybne manevry budou provadet ve finalni casti letu.
    To, ze to Iraku jim neslo, jeste neznamena, ze nove senzory vyvinute o 15 let pozdeji nebudou mnohem lepsi. Preci dnes je vykon cipu, ktere tam mohou narvat radove nekde jinde.Skrýt celý příspěvek

  • zimbio
    19:08 01.06.2016

    Tomahavky jsou příliš pomalé.Proti rybářským loďkám,prosím.Srovnejte Tomahawky a ruské Zirkony!I s tou pověstnou přesností Tomahawků je to trochu přehnané!V Iráku jim to moc ...Zobrazit celý příspěvek

    Tomahavky jsou příliš pomalé.Proti rybářským loďkám,prosím.Srovnejte Tomahawky a ruské Zirkony!I s tou pověstnou přesností Tomahawků je to trochu přehnané!V Iráku jim to moc nešlo.Naprosto přesně se strefovala jenom propaganda "vítězů"!Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    19:08 01.06.2016

    ... a více než 500x testována.

    Tomu sa hovorí šetrenie finančnými prostriedkami - môj naozaj veľmi hrubý odhad je taký, že každá cca desiata strela bola použitá na testovanie.

    ... a více než 500x testována.

    Tomu sa hovorí šetrenie finančnými prostriedkami - môj naozaj veľmi hrubý odhad je taký, že každá cca desiata strela bola použitá na testovanie.

  • asdf
    18:01 01.06.2016

    RiMr71 > To autor tej studie ma zapracovat aj prostriedky, co mozno teraz vyvija Rusku a bude ich mat nasaditelne o 5 až 10 rokov ?

    RiMr71 > To autor tej studie ma zapracovat aj prostriedky, co mozno teraz vyvija Rusku a bude ich mat nasaditelne o 5 až 10 rokov ?

  • asdf
    17:59 01.06.2016

    RiMr71 > Neviem ci mam problem s chapanim textu, ale citujem " Podle současných plánů námořnictvo získá první protilodní Tomahawky v roce 2021 " podla mna znamena, ze ich budu ...Zobrazit celý příspěvek

    RiMr71 > Neviem ci mam problem s chapanim textu, ale citujem
    "
    Podle současných plánů námořnictvo získá první protilodní Tomahawky v roce 2021
    "
    podla mna znamena, ze ich budu mat az v roku 2021

    a toto chapem tak
    " k ohrožení vývoje nové protilodní střely AGM-158C LRASM . Americké námořnictvo do ní investuje značné prostředky, ale ještě nerozhodlo o její zavedení do výzbroje. " ze stale nebolo rozhodnute, ze ich zavedu do vyzbroje a je stale vo vyvoji.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    16:31 01.06.2016

    ...no vida... viz nedávná diskuze, kde se hodně argumentovalo (více méně pravdivě) tím, že amíci nemají solidní protilodní raketu a Harpoon že je už vykopávka. A najednou tu máme ...Zobrazit celý příspěvek

    ...no vida... viz nedávná diskuze, kde se hodně argumentovalo (více méně pravdivě) tím, že amíci nemají solidní protilodní raketu a Harpoon že je už vykopávka.
    A najednou tu máme TOmahawk, který dokáže vypouštět pomalu i školní autobus, dále hightech AGM-158C a neochotně přiznávanou schopnost SM-6...
    Zda-li to zapracuje autor do nedávné studie souboje ruského svazu s americkým svazem (což nic nemění na čisté teoretičnosti takového scénáře)?Skrýt celý příspěvek

  • danny
    16:16 01.06.2016

    Volné pokračování nedávného článku o potenciálním střetu Kuzněcova s SCG?:-) Už se těším na pročítání zapálené diskuse. Doufám, že tentokrát nedojde jen na indiány. Určitě bych do ...Zobrazit celý příspěvek

    Volné pokračování nedávného článku o potenciálním střetu Kuzněcova s SCG?:-) Už se těším na pročítání zapálené diskuse. Doufám, že tentokrát nedojde jen na indiány. Určitě bych do argumentace zařadil i dopady aktivit Východoindické společnosti na folklórní tradice původních obyvatel Jávy.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4