Antitorpéda pro americké válečné lodě

Foto: USS Nimitz (CVN-68) / Public Domain
USS Dwight D. Eisenhower (CVN-69) / Public Domain 

Americké námořnictvo (US Navy) postupně instaluje na své letadlové lodě obranný systém SSTD (Surface Ship Torpedo Defense) schopný odhalit, zaměřit a zničit nepřátelská torpéda. V současné době americké námořnictvo SSTD testuje na pěti letadlových lodích.

Letadlové lodě jsou klíčovým vojenským nástrojem umožňující Washingtonu projektovat vojenskou sílu prakticky kdekoliv na světě.

Největší hrozbou pro letadlové lodě jsou tiché útočné ponorky (např. ruská třída Kilo) vyzbrojené torpédy. Pouze torpéda jsou de facto jedinou konvenční zbraní, která dokáže letadlovou loď potopit. Nejrůznější protilodní střely odpalované z lodí, ponorek nebo letadel letadlovou loď vyřadí z boje ale pravděpodobně nepotopí.

“Torpéda jsou často nedoceněnou hrozbou pro hladinová plavidla,” komentuje hrozbu torpéd pro USNI News námořní analytik Norman Friedman. “Obvyklá protiopatření představují akustické návnady lákající blížící se torpéda. Bohužel ruská torpéda na protiopatření většinou nereagují.”

Například ruské torpédo Typ 53 snímá zvuk vířící se vodní brázdy za lodí. Torpédo se pak k lodi přibližuje po esovité trase uprostřed brázdy. Torpéda Typ 53 najdeme například na útočných dieselelektrických ponorkách třídy Kilo. Dostřel poslední verze Typ  53-65M je 22 km.

“Každý, kdo si koupí ruské ponorky třídy Kilo - skoro každý, s kým se mohou Spojené státy dostat do konfliktu - používá torpéda, která jsou imunní vůči americkým protiopatřením.” uvedl Friedman. Ponorky třídy Kilo vlastní například Čína nebo Írán.

Americké námořnictvo nyní na pěti letadlových lodích testuje obranný systém SSTD schopný aktivně ničit nepřátelská torpéda. Námořnictvo očekává dosažení počáteční operační schopnosti IOC (Initial Operation Capability) se systémem SSTD v roce 2019 a plné operační schopnosti FOC (Full Operation Capability) v roce 2022.

Schéma fungování SSTD. / US Navy

Do roku 2035 SSTD získají všechny americké letadlové lodě a postupně také lodě amerického námořnictva pro bojové zásobování CLF (Combat Logistics Force). Zhruba 42 lodí divize CLF zajišťuje zásobování (palivo, munice, proviant) pro americká válečná plavidla po celém světě.

SSTD je “systém systémů” a zahrnuje celou plejádu technologií a postupů v boji proti nepřátelským torpédům. Základním nástrojem pro detekci torpéd je vlečený akustický senzor, který umožňuje přesně určit pozici blížícího se torpéda.

Údaje o poloze torpéda jsou zobrazeny na obrazovkách počítačů na velícím můstku. Po objevení torpéda lze zkusit použít nejnovější generaci vlečných protitorpédovch klamných cílů SLQ-25 Nixie.  

Elektro-akustický torpédový rušič “Nixie” se používá proti akusticky naváděným torpédům. SLQ-25 zachycuje signály blížicícho se torpéda a po vyhodnocení generátorem zvukových vln vydává signály podvodním reproduktorem, vedoucí (teoreticky) k odlákání torpéda od lodi.

Testovací odpal antitorpéda (2013). / US Navy

Nově však velitel letadlové lodě může využít aktivní systém ATTDS (Anti-Torpedo Defense System). ATTDS se skládá z torpédového výstražného systému TWS (Torpedo Warning System) a antitorpéd CAT (Countermeasure Anti-Torpedo) ráže 171 mm.

“ATTDS pomocí torpédového výstražného systému detekuje, klasifikuje, sleduje a lokalizuje blížící se torpéda a je schopen pomocí antitorpéd zničit blížící se torpéda,” vysvětluje vlastnosti technologie Collen O’Rourke, tiskový mluvčí amerického námořního velitelství NAVSEA (Naval Sea Systems Command).

O SSTD existují jen sporadické informace. V současné době byla například již třetí generace SSTD testována na zásobovací lodi USNS Brittin (T-AKR-305). Bližší detaily (s ohledem na vojenskou citlivost technologie), především ohledně účinnosti systému, nejsou k dispozici.

Jednou z největších výzev je zajistit testování v realistických podmínkách. To znamená mimo jiné získat nejnovější špionážní informace o nepřátelských torpédech a na jejich základně vytvořit vhodné cvičné cíle.

Ročně americké námořnictvo na vývoj a testování SSTD vynakládá cca 50 milionů dolarů. 

Zdroj: Business Insider

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Hypersonické zbraně - nová éra válčení je zde

Čína, Rusko, Spojené státy i Indie intenzivně pracují na přesných zbraních schopných dosáhnout ...

Ruská hrozba: Protivzdušná obrana a raketové systémy

Zatímco NATO se posledních 15 let soustředilo na bojové operace proti povstalcům, Rusko využilo ...

Dron MQ-25 Stingray: Klíč v boji proti ponorkám

Americké námořnictvo (US Navy) přiznává ztrátu schopností vést efektivní boj proti ponorkám, tzv. ...

Krize letadlových lodí: Šíření americké vůle ohroženo?

Americké těžké letadlové lodě jsou hlavním nástrojem americké globální projekce síly - tedy ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

UPOZORNĚNÍ: Zeleně budou vždy označeny nejnovější příspěvky za 24 hodin. Podobu diskuze stále ladíme a snažíme se vyjít vstříc všem konstruktivním připomínkám.

 • raziel87
  07:55 04.10.2016

  2 darkstyle
  ale houbelec 6,5 metrů )) mrkni do toho odkazu, co jsem postoval v prvnim příspevku. Zmínka o tom o čem píšu je v jednom z posledních příspěvků.

  Mimochodem je zvláštní, že tě nebaví číst si o ponorkách, přitom se vehementně účastníš diskuzí právě o podhladinových prostředcích ;)

 • Slavoslav
  07:32 04.10.2016

  Darkstyle

  Tak ono to ma mat vlastnyreaktor kvôli pohonu a ako logik povedal. Zmyslom týchto zbrani nieje utajit a použiť ich, ale aby protivnik o nich vedel a odstrašiť ho. Ostatne to bude aj za tým "nahodnym" unikom. A stale ide o papierový projekt podľa uniknutých dokumentov

 • darkstyle
  00:30 04.10.2016

  raziel+stetula

  cital som si o klavesinovy - narychlo 3-4 clanky..
  ma sa jednat o 6,5 metrove autonomne ponorkove vozidlo z celkovou vahou 3,7 tony..
  toto veru 100 MT pochybujem, ze odvezie..
  zakladom tejto technologie je technologia zapadu a aj ked moze dosahovat 6000m/niekde udavaju 2000m/ tak sa nema vzdialovat od materskej lode na velku vzdialenost /50km/ -takze urcite torpedo posledneho sudu to nebude..

  slavoslav
  status-6
  tak to by bola ina kava..
  lenze, nejako sami nexce verit, ze rusko ktore ma problemy so 100km dosahom torped zrazu postavy torpedo s dosahom 10 000km..
  to je moc velky revolucny skok, ale ovela pravdepodobnejsie sami to zda..
  ako vyssie napisane..

 • Zemak
  21:14 03.10.2016

  Ba, ba. Každopádně, nápad je to velmi zajímavej, plán neplán.

 • Slavoslav
  20:36 03.10.2016
 • logik
  20:24 03.10.2016

  1) zrovna takovéto "spící zbraně" - obzvlášť na mořském dně - jsou poměrně citlivé na kvalitu provedení.

  2) takovéto zbraně se vyrábějí především proto, aby protivník o nich věděl, ne proto, aby se používali. V podstatě, pro kteroukoli zemi je spuštění jaderné války prohra. Proto bych si tipoval, že aktuálně Rusko žádné nevlastní, to by to určitě patřičně "medializovalo".

 • Zemak
  19:39 03.10.2016

  A to jsi pls. četl kde, odkázek by nebyl? Dík.

 • stetula
  18:15 03.10.2016

  darkstyle,
  Raziel určitě myslel toto Klavesin-1R (Клавесин-1Р)
  je to horká Ruská novinky autonomní miniponorka ( mega torpédo :) ) s vlastním jaderným pohonem který nese jadernou nálož do síly 100 megatun, dokáže několik let odpočívat na dně oceánu a po získání povelu zaútočit na přístavní města

  má to být ruská zbraň posledního soudu
  co jsem o tom četl mají vyrobeno pár kusů ale jestli jsou osazeny zbrní to nikde nepíšou

 • darkstyle
  16:14 03.10.2016

  raziel87

  ved ten clanok ma 10+ stran a rozpravaju tam hlavne o miniponorkach..
  prosim ta sprav si tu namahu a daj nam to cez citacie o co vlastne ide..
  si to cital cele predpokladam a urcite to najdes skor..

  lebo mne osobne sa historia ponoriek od pociatku-doteraz citat cele nexce..

 • raziel87
  13:33 03.10.2016

  mnooo, zrovna ráno jsem četl zajímavé info u konkurence http://palba.cz/viewtopic.php?t=7199&f=177&sid=ca46858dc5c8041eebb14022d3c99caf

  Pokud to tedy Rusové opravdu zrealizují, nevím jak chce U.S Navy toto potlačit - bez šance na obranu. Už Škval byl v dobách studené války postrach, tohle je o tři levely vejš. V podstatě takový tanker Jericho - zbraň posledního soudu, která je ale technologicky o 40 let modernější a nebezpečnější. Jericho byl údajně zakotven (kdo ví, jestli je to konspirace, nebo ten tanker fakt existoval)v jeskyni, tohle "zakotví" u řeky Sv. Vavřince

 • psouk do pitle
  11:08 03.10.2016

  rusi už mají antiantitorpedohydroelektromagnetostealth!Takže to jejich FOC k r.2022 bude už nejspíš nic moc!