Americké námořnictvo nasadilo proti koronaviru nemocniční lodě

Americké námořnictvo nasadilo proti koronaviru nemocniční lodě
USNS Comfort / US Navy (Zvětšit)

Spojené státy zažívají nápor nemoci COVID-19. Do boje s epidemií vypluly i nemocniční lodě Mercy a Comfort. Budou léčit pacienty, kteří nejsou nakažení. Uleví tak kamenným nemocnicím.

Námořnictvo nasadilo na pomoc městům zasaženým koronavirovou pandemií opravdu těžké váhy. Lodě Mercy a Comfort jsou přestavěné supertankery. Jediná větší plavidla, která americké námořnictvo provozuje, jsou letadlové lodě tříd Nimitz a Ford. 

Mercy je už od 27. března uvázaná u mola pro velké výletní lodě v Los Angeles. Její lékaři ordinují už třetí den. Comfort v době dokončování tohoto článku dorazila do nákazou těžce zkoušeného New Yorku. Pro pacienty se má otevřít v úterý. Lodě spadají pod Velitelství pro námořní přepravu MSC (Military Sealift Command). Před jménem mají prefix USNS.

Znamená to „United States Naval Ship,“ česky Loď námořnictva Spojených států. Zkratka je vyhrazená pro lodě MSC. Nejsou zapsané v rejstříku válečné flotily a obvykle mají úplně nebo částečně civilní posádky. Mercy a Comfort se k léčení nemoci COVID-19 příliš nehodí. Vznikly jako nemocnice pro americké námořníky a vojáky zraněné ve válce. Nejlépe ze všeho jsou vybavené k léčení úrazů. V New Yorku a Los Angeles mají pomoci uvolnit kapacitu nemocnic na břehu, které jsou zavalené pacienty s novým koronavirovým onemocněním.

Plovoucí nemocnice

Lodě mají na délku 272 metrů a výtlak přes 70 000 tun. Každá disponuje tisícovkou lůžek, z toho osmi na jednotce intenzivní péče, dvanácti operačními sály, počítačovým tomografem, čtyřmi rentgeny, krevní bankou a zařízením na výrobu kyslíku. Lékařské týmy se skládají z chirurgů, ortopedů, i očních lékařů. „Nabízíme velmi širokou škálu lékařských a chirurgických specializací ‒ pro dospělé, “ řekl John Rotruck, kapitán Mercy, webu USNI News. „Neděláme porodnickou a dětskou péči.“ Vzhledem k původnímu účelu lodí to zní logicky.


USNS Comfort

Služby plovoucích nemocnic je v případě potřeby zřejmě možné rozšířit. V roce 2011 absolvovala Comfort humanitární plavbu okolo pobřeží Jižní Ameriky. Poskytovala během ní jak pediatrickou, tak porodnickou péči. Na palubě fungovala také zubní ordinace, lékarna a fyzioterapeut. Úplně cokoliv však nemocniční lodě přece jen nezvládnou.

Nejsou uzpůsobené ke složitým kardiochirurgickým operacím. Nedokážou také poskytovat zdravotní péči lidem, kteří se léčí z nádorových onemocnění a procházejí chemoterapií. I tak Mercy a Comfort městům zasaženým epidemií hodně pomohou. Při příjmu nemocných budou kvůli hrozbě infekce platit přísná opatření.

Karanténní pravidla

Zdravotnická zařízení na břehu budou na nemocniční plavidla posílat jen pacienty bez příznaků nového virového onemocnění. Příjmový tým z lodě a posádka sanitky nepřijdou během naloďování pacientů do fyzického kontaktu. Mercy a Comfort mají i malá izolační oddělení, kam je možné uložit nemocné, u nichž se nákaza přece jen projeví. Námořnictvo se však domluvilo s městy, že bude takové pacienty při nejbližší příležitosti posílat do nemocnic na břehu. Lodě si tak mají uchovat jen funkci traumacentra.

Na palubě Mercy a Comfort budou zakázané návštěvy. Pacienti budou mít přístup k internetu. Budou také moci používat mobilní telefony a zůstat tak v kontaktu se svými rodinami a přáteli. Posádka setrvá celou dobu na lodích a nebude vystupovat na břeh. Zatím není jasné, jak dlouho se plovoucí nemocnice v Los Angeles a v New Yorku zdrží.


Prohlídka lodě USNS Mercy

Je dost možné, že se za několik týdnů přesunou do dalších měst, kde budou víc potřeba. Koronavirová mise se dost možná stane jejich nejslavnějším nasazením. Obě lodě už toho od osmdesátých let minulého století, kdy vstoupily do služby, zažily opravdu hodně. Jejich první skutečné nasazení bylo během války v Perském zálivu.

Podruhé v New Yorku

Většinu svého dosavadního života však pomáhaly po hurikánech, tsunami, a dalších přírodních katastrofách. Comfort už zachraňuje New York podruhé. Poprvé to bylo po teroristických útocích jedenáctého září 2001. Navzdory bohaté a úspěšné kariéře lodí je v námořnictvu i mimo něj kdekdo kritizuje. Odpůrci bílých kolosů s červenými kříži na bocích tvrdí, že jsou moc velké a pomalé. Není možné je okamžitě nasadit, kde jsou potřeba. Potřebují rozměrná kotviště nebo mola. Mají větší kapacitu, než jaká se uplatní ve většině moderních válek, které USA vedou.

Kvůli své nízké rychlosti a velkým rozměrům jsou zranitelné. Útok na nemocniční loď je válečný zločin. Spoustu teroristických skupin ale taková věc neodradí. Mercy a Comfort také mají jen jeden heliport, třebaže velký. Když je potřeba přepravit víc pacientů vrtulníkem, může vzniknout problém. Poněvadž jsou nemocniční lodě přestavěné tankery, v jejich trupu zůstaly přepážky, ve kterých nejsou dveře. Ztěžuje to přesuny nemocných. I největší kritici lodí však většinou jedním dechem dodávají, že jsou úžasné.

Zdroje: USNI, jis.gov, NI, The Drive, ABC, Defense.gov, The Guardian

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Rambam – Izraleská nemocnice v podzemí

Krize se vyhrocuje a univerzitní nemocnice Rambam v izraelské Haifě vyhlašuje stav zvýšené ...

Koronavirus Covid-19 a konec impéria Evropské unie

Pandemie koronaviru Covid-19 není pouze zdravotnický problém, ale může zcela změnit politické ...

Covid-19 a strategická letecká přeprava České republiky

Současná pandemie Covidu-19 ukazuje na význam strategických leteckých dopravních kapacit. Česká ...

Covid-19: Starý svět je pryč

Dnes volně navážeme na článek „Koronavirus Covid-19 a konec impéria Evropské unie“ a opět využijeme ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • madrabbit
  11:35 01.04.2020

  Zajímavost, tyhle lodě jsou před vyřazením - jejich provoz stojí dost peněz a vyžadvolay by velkou modernizaci. Ale na stabvu nových nemá US Navy peníze, tak udržují tyto při životě. Hezký článek v jednom starším ATM. Nemám je u sebe, tak z hlavy neřeknu číslo a ročník :-(

 • palo satko
  11:30 01.04.2020

  Zamorene Koronou zacinaju byt aj vojnove lode.

 • Storm
  09:01 01.04.2020

  Chápu že fylozofie nasazení této lodi bude zřejmě taková, že se doplazí do přístavu pobliž místa válečného konfliktu, nebo k blízkému pobřeží a pak už se pravděpodobně moc nehýbe... Proto bylo žřejmě výhodné použít na stavbu prostorný trup supertankeru... Ale v současné době plné humanitárních operací, pomocí při živelních pohromách, různých pandemií a podobně by se hodil spíše trup a pohon rychlých osobních lodí... Je jasné že tyhle plavidla nepotřebují udržovat rychlost se svazem letadlových lodí... Ale při nějaké přírodní katastrofě by rychlost nasazení mohla být klíčová...

  • SYN_
   20:07 03.04.2020

   Tak jistě, jestli se budou loďarství zbavovat velkých (no, možná raději středně velkých) výletních lodí tak by to mohlo být pro podobné nasazení zajímavé, ale ta cena za udržování asi bude ještě větší... čím pokročilejší pohon, tím náročnější údržba...

 • crusader
  14:27 31.03.2020

  Opravdu bude loď s tisícem lůžek pomocí pro město s 8,5 milionem obyvatel (a to počítám jen centrální New York)? Bez nich by se to nezvládlo? Pomohlo by ČR 1000 lůžek navíc? Myslím obyčejných lůžek na chirurgiích nebo internách, nikoli lůžek na ARO nebo JIP, nebo lůžek vybavených alespoň plicní ventilací? Nebylo by lepší přesunout pouze personál z lodí pro pomoc v běžných nemocnicích?

  • dusan
   14:42 31.03.2020
   Oblíbený příspěvek

   Nie ... hlavná je tu tá izolácia. Načo zariaďovať novú nemocnicu pre "bežných" pacientov, keď táto je "hotová" a dá sa zabezpečiť jej spoľahlivá izolácia ?

   Samozrejme, že to nebude stačiť, ale je to "zaplatené" ... je to k dispozícii, bolo by nezmysel to nevyužiť.

  • Scotty
   14:49 31.03.2020

   Za stejného důvodu postavila armáda polní nemocnici v areálu střešovické nemocnice. Chtějí zkrátka držet běžné pacienty a ty nakažené koronavirem co nejvíce od sebe.
   https://prazska.drbna.cz/koron...

  • Storm
   16:38 31.03.2020

   A všimnul sis crusadere těch velkých láhví u těch běžných lůžek s nápisem oxigen? Někdy stačí jen nasadit kyslík... Nemusí být zrovna vždy třeba nasadit ventilátor...

   • Clavo
    10:35 01.04.2020

    Storm
    treba si naštudovať aký je rozdiel medzi plucnim ventilátorom a kyslikovou fľašou.

    • SYN_
     20:18 03.04.2020

     No, sice tu píšou že lodě budou ošetřovat nenakažené pacienty, nicméně v době nouze je možné použít leccos, bylo by dobře se moc neohánět termíny a podívat se na aktuálně používané improvizované techniky třeba v Itálii, jsou mezi nimi (zejména pro nemocné se středně obtížným průběhem, pro které už někde nezbývají k dispozici plné plicní ventilátory) též nasazení přístroju PAP/CPAP/BiPAP, kde je nasazení vzduchu obohaceného kyslíkem možné/užitečné...
     Když je nouze nejvyšší, jde použít téměř cokoliv co umožní podpořit funkci plic - okysličování krve...

  • Roland
   05:23 01.04.2020

   Podle mě jde o to, ze tady udělají slepak, zlomenou ruku, zub a já nevím co ještě aniž by museli řešit ostatní - a nemocnice na pevnině se na druhou stranu můžou věnovat nákaze a netristit síly slepakem, zlomenou rukou a zubem...

   • SYN_
    20:22 03.04.2020

    Navíc ti se slepákem/úrazem atd. jistě velmi ocení že se v kamenné nemocnici nebudou mísit s nakaženými Covidem... čím větší odstup tím líp...

 • fotr
  11:28 31.03.2020

  Přesně to jsem chtěl napsat Rolande, viděl jsem z jedné takové lodě video detailnější než v článku a to vybavení je neuvěřitelné. Navíc je to vážně kolos.

  • SYN_
   20:25 03.04.2020

   No pak tady taky jistě bude "pár" tun medicínských zásob, všelijaké laboratoře, komunikační vybavení, posádka/lékaři připravení na dlouhodobé nasazení (nevracejí se denně k rodinám atd.)...

 • Roland
  11:05 31.03.2020

  Neuvěřitelné mašinky