Americké námořnictvo vyzkoušelo balistické střely Trident

Foto: Odpal střely Trident D5 z ponorky amerického námořnictva; větší foto / Lockheed Martin
Odpal střely Trident D5 z ponorky amerického námořnictva; větší foto / Lockheed Martin

Americké námořnictvo (U.S. Navy) 7. a 9. října otestovalo dvě z ponorky odpalované balistické střely SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missile) Trident D5 schopné nést jadernou nálož. Námořnictvo střely otestovalo v Pacifiku na střelnici Pacific Test Range u jižního pobřeží Kalifornie.

Testy střel Trident D5

V podvečer sobotu 7. října na policejní stanice v San Franciscu začali volat znepokojení obyvatelé. Na obloze se odehrávalo velké světelné divadlo. Stoupající “kometa” však nebylo odlétávající UFO, ale balistická raketa Trident D5, kterou vypustila americká ponorka USS Kentucky (SSBN-737) třídy Ohio.

Americké námořnictvo start střely drželo v tajnosti, ale jak později přiznalo, podcenilo světelný efekt zkoušky. Cílem utajení bylo zamezit potenciálním protivníkům - zejména Číně a Rusku - monitorovat průběh testu. Protivníky by mohla zajímat trajektorie, rychlost nebo elektromagnetická stopa rakety.

Střely Trident D5 tvoří jednu třetinu jaderné triády Spojených států. Nosičem střel je 14 jaderných ponorek třídy Ohio (14 x 24 střel). Trident D5 dokáže na cíle dopravit až 14 termonukléarních hlavic W88 o síle 475 kt. Dolet střely je kolem 12 000 km (přesný dolet je utajován) a každá hlavice zasahuje cíl s kruhovou odchylkou 90 m.

Do roku 2013 americké námořnictvo získalo 540 střel. Trident D5, resp. modernizované verze Trident D5LE (Life Extension), zůstanou ve výzbroji až do roku 2042.

Obyvatelé západního pobřeží Kalifornie zažili v sobotu večer světelnou show. / YouTube

“Testy byly součástí naplánovaných probíhajících zkoušek s cílem otestovat systém. Odpaly jsou prováděny velmi často, aby byla zajištěna pravidelná kontrola spolehlivosti systému. Každý test poskytuje cenné informace o našich systémech a tím přispívá k rozvoji našich schopností,” citují Los Angeles Times mluvčího Pentagonu. “Raketa nebyla ozbrojená. Oddělení pro strategické systémy běžně neoznamuje testy raket. Informace o odpalu střely Trident D5 je před startem utajováno.”

O dva dny později 9. října došlo k druhému testu, tentokrát z neupřesněné ponorky třídy Ohio. Od svého zavedení do výzbroje v roce 1989 šlo už o 157 úspěšný test střely Trident II.

“Jde o druhý a finální test plánovaných a probíhajících cvičení,” uvedl Pentagon ve svém prohlášení. “Odpal je součástí Operace pro demonstrace a testování (DASO-26). Námořnictvo neuveřejnilo video stratu střely Trident. Střela dopadla na Eastern Missile Range nedaleko atolu Kwajalein.”

Podle prohlášení Lockheed Martin, výrobce střel Trident D5, obě střely otestovaly nové elektronické a avionické systémy. Společnost také při modernizaci střel využila technologii trojrozměrného tisku. Modernizované střely Trident D5 zavede námořnictvo do výzbroje v roce 2017.

Minuteman III Průběh letu střely Minuteman III (na obrázku) a námořní Trident D5 je velmi podobný. / Public Domain

Zajímavou poznámku k testu uvedl pro The Washington Post Loren Thompson, který vyučuje jadernou strategii na univerzitě Georgetown. Thompson poznamenal, že k testu došlo v prostoru a čase, který zaručoval velké publikum.

“Nejsem si jistý, zda si námořnictvo uvědomilo, že start v noci nedaleko LA Basin může přilákat obrovské publikum. Start byl v 6 hodin večer, ale kdyby k němu došlo o několik hodin dříve nebo později, bylo by mnohem menší publikum. Vstoupili jsme do éry, kdy někdo může získat obrovské publikum pomocí sociálních médií a blogové sféře, takže se armáda potřebuje podívat blíže na to, jaké důsledky má testování blízko populačních center,” uvedl Thompson.

Analýza průběhu odpalu

Díky natočení celého průběhu prvního testu střely Trident D5 pozornými obyvateli Kalifornie jsme si mohli prohlédnout všechny důležité fáze letu. Detailní analýzu připravila webová stránka Ingur.

Na následujícím videu můžete vidět všechny klíčové fáze letu střely Trident D5. / YouTube

 • 0:42 Odhození druhé startovacího stupně a zažehnutí třetího urychlovacího stupně (dvě minuty po startu)
 • 1:25 Třetí stupeň spálil všechno palivo a Trident D5 dosáhl maximální letové hladiny 965 km nad povrchem Země
 • 1:35 Odhození třetího stupně a začátek rotace nosiče návratových samostatně naváděných hlavic MIRV (Multiple Independently targetable Reentry Vehicle).
 • 2:05 Raketové motory nosiče MIRV postrčí celý objekt, aby nedošlo k předčasnému návratu do atmosféry. Po více než 2,5 minuty nosič poletí na nízké oběžné dráze Země ke svému cíli.
 • 4:45 první z řady rotačních manévrů, které mají postupně jeden za druhým “vymrštit” MIRV z nosiče. Bude následovat celkem 14 rotačních manévrů, při každém se uvolní jedna MIRV.

Zdroj: LA Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

70 let po konci Hirošimy: Potřebujeme stále jaderné zbraně?

Svět si připomíná 70. let od svržení první jaderné bomby na japonské město Hirošima. Při explozi a v ...

Budoucnost jaderných raketových ponorek Velké Británie

Britské královské námořnictvo postupně zavádí do výzbroje nové jaderné útočné ponorky třídy Astute. ...

Abrams M1A2 SEPv3: Nejmodernější tank U.S. Army

General Dynamics Land Systems (GDLS) na výstavě AUSA 2015 (Association of the United States Army ...

Joint STARS: Americké oči na obloze

Radarový letoun Northrop Grumman E-8 Joint STARS je létající základna vybavená systémem průzkumu ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Arccos
  22:30 12.11.2015

  Kdo ještě neviděl, zkuste si najít googlem obrázky dopadu vícenásobných hlavic. Jsou úžasné. A mrazivé, samozřejmě. Například ...Zobrazit celý příspěvek

  Kdo ještě neviděl, zkuste si najít googlem obrázky dopadu vícenásobných hlavic. Jsou úžasné. A mrazivé, samozřejmě. Například tento:
  https://upload.wikimedia.org/w...
  Takhle přichází z nebe konec světa.Skrýt celý příspěvek

 • jsk1
  12:09 12.11.2015

  ad 1: trajektorie letu na Kwajalein si nelze splést s trajektorii na Rusko nebo Čínu. ad2: není třeba nic odklánět, stačí jen zajistit dostaeečně velké časové "okno" a za minutu ...Zobrazit celý příspěvek

  ad 1: trajektorie letu na Kwajalein si nelze splést s trajektorii na Rusko nebo Čínu.
  ad2: není třeba nic odklánět, stačí jen zajistit dostaeečně velké časové "okno" a za minutu je po všem..Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  11:29 12.11.2015

  Myslel so, že takéto testy sa oznamujú vopred minimálne z dvoch dôvodov: 1/ potenciálny nepriateľ môže odpal vyhodnotiť ako nečakaný útok a svet je "v prdeli" 2/ z priestoru ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslel so, že takéto testy sa oznamujú vopred minimálne z dvoch dôvodov:
  1/ potenciálny nepriateľ môže odpal vyhodnotiť ako nečakaný útok a svet je "v prdeli"
  2/ z priestoru odpalu treba odkloniť prelietavajúce lietadláSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...