Americké námořnictvo zveřejnilo nové podrobnosti o stíhačce F/A-XX

-
3. 11. 2021
-
21 komentářů
-
Jan Grohmann
Americké námořnictvo (US Navy) před několika dny zveřejnilo odtajněnou verzi dokumentu o rozvoji námořního letectví Navy Aviation Vision 2030-2035. Dokument mimo jiné odhalil nové podrobnosti o projektu námořní úderné stíhačky šesté generace F/A-XX, která v příštím desetiletí začne nahrazovat stroje F/A-18E/F Super Hornet.
V příštím desetiletí se nosným prvkem úderných svazů letadlových lodí CSG (Carrier Strike Group) stanou letadlové lodě třídy Gerald R. Ford. Do roku 2035 US Navy zavede pět letadlových lodí této třídy, které nahradí nejstarší lodě Nimitz.
Hlubokou proměnou projde palubní křídlo letadlové lodě CVW (Carrier Air Wing), což je hlavní bojový prvek CSG. Námořní letouny získají nejnovější technologie potlačují radiofrekvenční a infračervené vyzařování, výkonná zařízení pro přenos dat (datalinky), schopnost pasivního zaměřování cílů na velké vzdálenosti, nejnovější pasivní a aktivní ochranné systémy a schopnost „týmování“ s drony (MUM-T).
Dokument dále jako zásadní u CVW uvádí nutnost zvyšovat rychlost, dolet a kapacitu letadel, prodlužovat dosah zbraní a senzorů, zavádět hypersonické zbraně, zkracovat rozhodovací smyčku (kill chain), využívat nové prostředky elektronického a kybernetického boje, pokročilé sítě a pochopitelně zavádět prvky umělé inteligence, které pomohou lidem s chápáním čím dál složitější bojové scény.
V příštím desetiletí jádro CVW utvoří letouny F-35C Lightning II, F/A-18E/F Block III Super Hornet a úderné stíhačky nové generace F/A-XX.
F-35C na letadlové lodi USS Carl Vinson (CVN-70)
F/A-XX je součástí programu nové rodiny leteckých bojových systémů NGAD (Next Generation Air Dominance). Zcela stejné označení nese program amerického letectva. „Námořní“ a „letecký“ NGAD jsou ale dva různé programy. NGAD letectva nahradí letouny F-22 Raptor.
Označení „F/A“, podobně jako u letounů F/A-18, nám prozrazuje, že půjde o stíhačku (Fighter) a o útočný letoun (Attack). F/A-XX tedy povede boj s vzdušnými cíli a rovnocenně také s pozemními nebo hladinovými.
O podobě F/A-XX se nic neví – místem nasazení se ale stane Indo-Pacifik a protivníkem Čína. Letoun nepochybně získá větší bojový dolet a rychlost než současné letouny Super Hornet (700 km, Mach 1,6).
Nedílnou součástí F/A-XX bude nová generace munice s velmi dlouhým doletem. Letouny F/A-XX startující z letadlových lodí třídy Ford musí útočit na cíle vzdálené tisíce kilometrů. Tyto požadavky se stanou určující pro konstrukci letounu.
Parametry F/A-XX nejlépe plnil YF-23
Pokud se podíváme do historie, tak požadavky F/A-XX nejlépe plnil letoun YF-23. Demonstrátor YF-23 neúspěšně soutěžil s letounem YF-22 v programu ATF (Advanced Tactical Fighter). YF-23 měl maximální rychlost Mach 2,2, supercruise Mach +1,6 a bojový dolet přes 1200 kilometrů. Dokonce existovala námořní veze NATF-23 určená jako náhrada za stíhačky F-14 Tomcat.
Obecně vzato F/A-XX musí naplňovat nový operační koncept amerického námořnictva AirSea Battle, který se inspiruje studenoválečným konceptem AirLand Battle. Zatímco AirLand Battle měl pomocí spolupráce pozemních sil a letectva porazit obrněné divize Sovětského svazu, AirSea Battle má pomocí spolupráce námořnictva a klasického letectva (USAF) porazit čínské systémy odepření přístupu (A2/AD). Tedy „námořní“ a „letecké“ NGAD budou operovat společně (možná proto stejný název).
Detaily tohoto konceptu nikdy nebyly zveřejněny. Základním předpokladem AirSea Battle je ale nutnost za každou cenu bránit Japonsko kvůli jeho obrovskému průmyslovému a vojenskému potenciálu, kvůli japonským vojenským základnám a přístavům (především na Okinawě), které fungují jako operační základny pro americké ponorky. Právě role ponorek v případné válce s Čínou se může ukázat jako rozhodující. Neutrální Japonsko nebo vystoupení Japonska z aliance se Spojenými státy zásadně zpochybní schopnost USA bránit Tchaj-wan nebo Jižní Koreu.
Mimochodem Japonsko je pro Spojené státy daleko důležitější partner než Německo nebo Francie.
Americké vojenské základny na Okinawě; větší foto / Foto: What Okinawa Wants you to Understand about the U.S. Military Bases od Okinawa Prefectural Government
AirSea Battle je tedy určen k překonávání čínských schopností A2/AD, tedy schopností zničit americké síly v zájmových oblastech kolem Číny, zejména v Jihočínském moří a případně ještě dále. Hlavní součástí čínských A2/AD jsou výkonné raketové systémy umožňující provést masivní úder na americké námořní základny na japonských ostrovech, Guamu, ale také útočit na americké CSG na vzdálenost tisíců kilometrů.
Záměrem Číňanů je pomocí „šoku“ donutit Spojené státy rezignovat na vleklý konflikt poté, co přijdou o kritické prvky své vojenské infrastruktury a techniky v oblasti. To zpečetí čínské vítězství a způsobí zásadní strukturální posun v rovnováze sil v ekonomickém a komunikačním (ve smyslu námořních tras) centru světa západního Pacifiku, zejména ve Východočínském moři, Jihočínském moři a Indonéských úžinách, a v mořských koridorech mířících do Austrálie a směrem k Indickému oceánu.
A pro takové scénáře a bojiště je připravován F/A-XX. Kromě extrémního doletu, vysoké cestovní rychlosti a zbraní velmi dlouhého dosahu, musí mít letoun špičkové možnosti elektronického a kybernetického boje (obrany), a také „síťové“ schopnosti. Ve skutečnosti v moderní válce se „hmotné“ a „nehmotné“ boje stanou zcela rovnocenné.
Japonsko je nejdůležitější spojenec Spojených států.
Výkonné sítě umožní mimo jiné pracovat s drony v rámci konceptu MUM-T (Manned/UnManned Teaming). Nejdříve půjde o tankovací drony MQ-25 Stingray, které později získají schopnost provádět průzkumné, sledovací a zpravodajské mise.
F/A-XX nepochybně získá mimořádně výkonné datalinky pro vysokorychlostní přenos dat nejen mezi různými platformami na přímou viditelnost, ale také (nebo především) přes satelity. Právě spolupráce F/A-XX s novou generací průzkumných a komunikačních satelitů bude zásadní pro vítězství. Pentagon připravuje nasazení stovek nebo tisíců satelitů na nízké oběžné dráze Země pro „real-time“ průzkum povrchu Země a také vysokorychlostní datové propojení s platformami ve vzduchu i na moři.
Půjde tedy o zásadní rozdíl oproti druhoválečným operacím v Indo-Pacifiku mezi japonským a americkým námořnictvem – největší problém, které obě námořní síly tehdy řešily, bylo najít protivníka. Nová generace satelitů umožní sledovat prakticky real-time všechna plavidla v Indo-Pacifiku. Námořní síly proto budou muset působit na obrovských plochách v menších skupinách. Což opět klade důraz na sítě a v případě námořních letounů F/A-XX na dolet a dosah zbraní.
Zdroj: USNI News
Související články
Výroba stíhačky F-15EX a koncept Digital Century Series
Americké letectvo (US Air Force) s firmou Boeing před pár dny uzavřelo finální smlouvu ohledně ...
-
17.07.2020
-
15 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Evropský stíhač šesté generace: Boj románských a germánských kmenů o Evropu
Program společného německo-francouzského nadzvukového taktického letadla šesté generace FCAS (Future ...
-
17.02.2021
-
4 komentářů
-
Jan Grohmann
Jihokorejská stíhačka KF-21 Boramae vzlétne v roce 2022
V sídle jihokorejské letecké společnosti Korean Aerospace Industries (KAI) v Sacheonu byl poprvé ...
-
13.04.2021
-
28 komentářů
-
Jan Grohmann
NGAD: Americká stíhačka šesté generace ohlídá Tichomoří i Evropu
Spojené státy pokračují ve vývoji nového taktického letadla šesté generace NGAD (Next-Generation Air ...
-
17.06.2021
-
44 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Koukal jsem na ten NATF-23 (viz obrázek) a jako první věc se mi vybavil právě čínský J-20. Jasně, čínskou mašinu čeká ještě složitá cesta, ale stejně mi přijde, že jde o dostatečně ...Zobrazit celý příspěvek
Koukal jsem na ten NATF-23 (viz obrázek) a jako první věc se mi vybavil právě čínský J-20. Jasně, čínskou mašinu čeká ještě složitá cesta, ale stejně mi přijde, že jde o dostatečně velký letoun, aby mohl operovat na velkých plochách Pacifiku.
https://yf-23.webs.com/F-23A.h... Skrýt celý příspěveka ktora firma na tom vlastne pracuje?
ci pracuju viacere? vie sa nieco viac?a ktora firma na tom vlastne pracuje?
ci pracuju viacere? vie sa nieco viac?Minimálně je jasné, že nové motory testují společnosti Pratt&whitney a General Electric. Jde o modely XA101 a XA100, vyvíjené v rámci programu Adaptive Engine Transition Program.
Minimálně je jasné, že nové motory testují společnosti Pratt&whitney a General Electric. Jde o modely XA101 a XA100, vyvíjené v rámci programu Adaptive Engine Transition Program.
Je snad toto nový NGAD? Nebo jen řízený únik papundeklového ...Zobrazit celý příspěvek
Je snad toto nový NGAD? Nebo jen řízený únik papundeklového modelu?
https://techsvet.cz/nejnovejsi... Skrýt celý příspěvekTohle je jen 3D model a dobře vědí proč ho zveřejnili. V dálce proletí i B-21 Raider. On ten model nemusí znamenat nic a schválně být zavádějící. Osobně si ale myslím, že NGAD by ...Zobrazit celý příspěvek
Tohle je jen 3D model a dobře vědí proč ho zveřejnili. V dálce proletí i B-21 Raider. On ten model nemusí znamenat nic a schválně být zavádějící. Osobně si ale myslím, že NGAD by mohl být dost podobný. Patrně už existuje letový demonstrátor, ale na odtajnění si ještě počkáme, stejně tak u B-21.Skrýt celý příspěvek
možná se pletu, ale čím víc dat, tím více vyzařování a tím pádem lehčí zachycení a zarušení.
možná se pletu, ale čím víc dat, tím více vyzařování a tím pádem lehčí zachycení a zarušení.
Drobný problém je, že zrovna v kvantové komunikaci momentálně Číňani utíkají úplně všem.
Drobný problém je, že zrovna v kvantové komunikaci momentálně Číňani utíkají úplně všem.
Američané ovšem pořádně šlápli na plyn. Vytvořilo se např. 5 výzkumných center které jsou vždy vedeny jednou z národních laboratoří. Jedná o se o centra, kde jsou partneři jak ze ...Zobrazit celý příspěvek
Američané ovšem pořádně šlápli na plyn. Vytvořilo se např. 5 výzkumných center které jsou vždy vedeny jednou z národních laboratoří. Jedná o se o centra, kde jsou partneři jak ze soukromého sektoru tak i různých univerzit.
Rozhodně bych netvrdil, že Číňané Američanům nějak závratně utíkají.
Viz. např.
https://m.zive.cz/kvantovy-poc...
https://m.vtm.zive.cz/americti... Skrýt celý příspěvek
vypadá to zajímavě, ale s ohledem na čím dál větší zátěž na US finance by z toho nakonec mohl být jen hloubkový upgrade F-18. Ale i to by byl hodně zajímavý letoun. Jinak ke ...Zobrazit celý příspěvek
vypadá to zajímavě, ale s ohledem na čím dál větší zátěž na US finance by z toho nakonec mohl být jen hloubkový upgrade F-18. Ale i to by byl hodně zajímavý letoun.
Jinak ke zmíněnému soupeření s Čínou - tady jde především o to že USA ztratí významnou výhodu kterou měli vůči SSSR - tedy díky "bělošské" rase snažší špionáž. Čína ikdyž má vedoucí KS tak se spíš víc podobá císařskému režimu který byl dost izolacionistický. A dá se předpokládat že "podvratné živly" z Honkongu a Makaa mají už zjištěné. Je to jiný svět a běloch tam nemá moc šancí, takže musí americká špionáž spoléhat na přeběhlíky kterých ale je velice poskrovnu a z vyšších míst těžko. A ač se to nezdá tak to v souboji SSSR vs USA byla mocná výhoda - ti přeběhlíci a kolaboranti. Takto se musí americké síly víceméně spoléhat na technickou/satelitní špionáž a tím je výsledek případného střetu o to více nejistý.Skrýt celý příspěvekto by platilo, pokud by USA bylo rasově stejnorodá, nicméně v roce 2019 tvořili Asiaté menšinu čítající 18,9 miliónu duší. A z nich bylo 42% čínské národnosti, což dělá nějakých ...Zobrazit celý příspěvek
to by platilo, pokud by USA bylo rasově stejnorodá, nicméně v roce 2019 tvořili Asiaté menšinu čítající 18,9 miliónu duší. A z nich bylo 42% čínské národnosti, což dělá nějakých 7,9 mil. lidí.
To znamená, že náboráři CIA mají k naverbování větší výběr amerických Číňanů, jak slovenská SIS na Slovensku.Skrýt celý příspěvekLetouny schopné soupeřit s Čínou jsou priorita a F/A-18 by tahaly za mnohem kratší konec. To samé platí pro NGAD - zkrátka ta převaha musí být, jinak to můžou zabalit.
Letouny schopné soupeřit s Čínou jsou priorita a F/A-18 by tahaly za mnohem kratší konec. To samé platí pro NGAD - zkrátka ta převaha musí být, jinak to můžou zabalit.
"...pomocí šoku donutit Spojené státy..."
To už tady jednou bylo a všichni dobře víme, jaký mělo "úspěch"."...pomocí šoku donutit Spojené státy..."
To už tady jednou bylo a všichni dobře víme, jaký mělo "úspěch".Technicky to dopadlo tak, že museli na Japonsko použít 2. jaderné zbraně hromadného ničení. Jak by to dopadlo dnes, když mají tyhle zbraně oba protivníci, je otázkou. Představa, ...Zobrazit celý příspěvek
Technicky to dopadlo tak, že museli na Japonsko použít 2. jaderné zbraně hromadného ničení.
Jak by to dopadlo dnes, když mají tyhle zbraně oba protivníci, je otázkou.
Představa, že 230mil USA vojensky obsazuje Čínu asi nepřijde reálná nikomu. V tom případě to může skončit maximálně námořní blokádou (patem).Skrýt celý příspěvekV případě oné patové války a rozpadu globálního obchodu, se dostáváme rázem na úroveň románu 1984 (Orwell) nebo Střetu civilizací (Huntington). Vzniknuvší bloky (v momentální ...Zobrazit celý příspěvek
V případě oné patové války a rozpadu globálního obchodu, se dostáváme rázem na úroveň románu 1984 (Orwell) nebo Střetu civilizací (Huntington). Vzniknuvší bloky (v momentální situaci asi jen dva) se dostanou do bodu, kdy ani jeden nedokáže ten druhý zničit. Trochu otázkou, jak by to dopadlo se státy kolem, ale asi nevalně...Skrýt celý příspěvek
USA má dnes 330 milión obyvateľov.. A rastú ako krajina 3-tieho sveta.. Odhaduje sa, že.dosiahmu cca 500 milionov dokým začnu výraznejšie spomaľovať s rastom - teda niekde kde už ...Zobrazit celý příspěvek
USA má dnes 330 milión obyvateľov..
A rastú ako krajina 3-tieho sveta..
Odhaduje sa, že.dosiahmu cca 500 milionov dokým začnu výraznejšie spomaľovať s rastom - teda niekde kde už Čína bola pred 10 rokmi..
Samozrejme vojenský netreba nič obsadzovať - neviem o tom, že by USA obsadila SSSR a napriek tomu dnes neexistuje..Skrýt celý příspěvekNa druhou stranu Čína stárne a díky letité politice jednoho dítěte, kdy byli preferovány děti mužského pohlaví, mají dnes naprostý nedostatek žen pro reprodukci a obnovu populace. ...Zobrazit celý příspěvek
Na druhou stranu Čína stárne a díky letité politice jednoho dítěte, kdy byli preferovány děti mužského pohlaví, mají dnes naprostý nedostatek žen pro reprodukci a obnovu populace. Není tedy vyloučeno, že se časem počty Američanů a Číny přiblíží výrazněji k sobě.Skrýt celý příspěvek
Ten nedostatek žen je značně přehnaný, patří k dlouho tradovaným mýtům založeným na špatně sesbíraných datech. Navíc politika jednoho dítěte je dávno minulost, aktuální natalita je ...Zobrazit celý příspěvek
Ten nedostatek žen je značně přehnaný, patří k dlouho tradovaným mýtům založeným na špatně sesbíraných datech. Navíc politika jednoho dítěte je dávno minulost, aktuální natalita je spíš škrcena bohatnutím Čínské společnosti a změnou životních priorit. Prostě to samé, s čím se potýká celý vyspělý svět, vyjma USA.
Politika jednoho dítěte vedla hlavně k tomu, že venkovské obyvatelstvo a lokální autority prováděly "opožděnou registraci" narozených holčiček. Rodiče ze strachu, že dostanou sankce za nerespektování nařízení, lokální úředníci, že dostanou po tlamě za neplnění demografických cílů. Takže se holky začínají najednou vynořovat z ilegality s nástupem na státní střední školu, universitu, nástupu do práce nebo při vdavkách. https://www.sciencedaily.com/r... Skrýt celý příspěvek
Ten počet trošku ujel. Ale tady nejde o to jak rostou, ale jaká populace jim roste. USA opravdu SSSR neobsadily. Opravdu chování Ruska chcete srovnávat z Japonskem? Ono snad vede ...Zobrazit celý příspěvek
Ten počet trošku ujel.
Ale tady nejde o to jak rostou, ale jaká populace jim roste.
USA opravdu SSSR neobsadily. Opravdu chování Ruska chcete srovnávat z Japonskem?
Ono snad vede invazi do Koreje, stejně jako Rusko na Ukrajině, nebo jeho představitelé mluví o slávě jejich padlého impéria?Skrýt celý příspěvek
Čína je ze strategického hlediska velice zranitelná. Pro začátek by stačilo zablokovat trasy ropných tankerů z Blízkého Východu. Samozřejmě nějakým naprosto náhodným a popiratelným ...Zobrazit celý příspěvek
Čína je ze strategického hlediska velice zranitelná. Pro začátek by stačilo zablokovat trasy ropných tankerů z Blízkého Východu. Samozřejmě nějakým naprosto náhodným a popiratelným způsobem, se kterým nebudou mít USA vůbec, ale vůbec nic společného :-).Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...