Americké námořnictvo zveřejnilo nové podrobnosti o stíhačce F/A-XX

Americké námořnictvo zveřejnilo nové podrobnosti o stíhačce F/A-XX
Fiktivní vize stíhačky šesté generace F/A-XX / Foto: US Navy, Navy Aviation Vision 2030-2035 (Zvětšit)

Americké námořnictvo (US Navy) před několika dny zveřejnilo odtajněnou verzi dokumentu o rozvoji námořního letectví Navy Aviation Vision 2030-2035. Dokument mimo jiné odhalil nové podrobnosti o projektu námořní úderné stíhačky šesté generace F/A-XX, která v příštím desetiletí začne nahrazovat stroje F/A-18E/F Super Hornet.

V příštím desetiletí se nosným prvkem úderných svazů letadlových lodí CSG (Carrier Strike Group) stanou letadlové lodě třídy Gerald R. Ford. Do roku 2035 US Navy zavede pět letadlových lodí této třídy, které nahradí nejstarší lodě Nimitz.

Hlubokou proměnou projde palubní křídlo letadlové lodě CVW (Carrier Air Wing), což je hlavní bojový prvek CSG. Námořní letouny získají nejnovější technologie potlačují radiofrekvenční a infračervené vyzařování, výkonná zařízení pro přenos dat (datalinky), schopnost pasivního zaměřování cílů na velké vzdálenosti, nejnovější pasivní a aktivní ochranné systémy a schopnost „týmování“ s drony (MUM-T).

Dokument dále jako zásadní u CVW uvádí nutnost zvyšovat rychlost, dolet a kapacitu letadel, prodlužovat dosah zbraní a senzorů, zavádět hypersonické zbraně, zkracovat rozhodovací smyčku (kill chain), využívat nové prostředky elektronického a kybernetického boje, pokročilé sítě a pochopitelně zavádět prvky umělé inteligence, které pomohou lidem s chápáním čím dál složitější bojové scény.

V příštím desetiletí jádro CVW utvoří letouny F-35C Lightning II, F/A-18E/F Block III Super Hornet a úderné stíhačky nové generace F/A-XX.


F-35C na letadlové lodi USS Carl Vinson (CVN-70)

F/A-XX je součástí programu nové rodiny leteckých bojových systémů NGAD (Next Generation Air Dominance). Zcela stejné označení nese program amerického letectva. „Námořní“ a „letecký“ NGAD jsou ale dva různé programy. NGAD letectva nahradí letouny F-22 Raptor.

Označení „F/A“, podobně jako u letounů F/A-18, nám prozrazuje, že půjde o stíhačku (Fighter) a o útočný letoun (Attack). F/A-XX tedy povede boj s vzdušnými cíli a rovnocenně také s pozemními nebo hladinovými.

O podobě F/A-XX se nic neví – místem nasazení se ale stane Indo-Pacifik a protivníkem Čína. Letoun nepochybně získá větší bojový dolet a rychlost než současné letouny Super Hornet (700 km, Mach 1,6).

Nedílnou součástí F/A-XX bude nová generace munice s velmi dlouhým doletem. Letouny F/A-XX startující z letadlových lodí třídy Ford musí útočit na cíle vzdálené tisíce kilometrů. Tyto požadavky se stanou určující pro konstrukci letounu.


Parametry F/A-XX nejlépe plnil YF-23

Pokud se podíváme do historie, tak požadavky F/A-XX nejlépe plnil letoun YF-23. Demonstrátor YF-23 neúspěšně soutěžil s letounem YF-22 v programu ATF (Advanced Tactical Fighter). YF-23 měl maximální rychlost Mach 2,2, supercruise Mach +1,6 a bojový dolet přes 1200 kilometrů. Dokonce existovala námořní veze NATF-23 určená jako náhrada za stíhačky F-14 Tomcat.

Obecně vzato F/A-XX musí naplňovat nový operační koncept amerického námořnictva AirSea Battle, který se inspiruje studenoválečným konceptem AirLand Battle. Zatímco AirLand Battle měl pomocí spolupráce pozemních sil a letectva porazit obrněné divize Sovětského svazu, AirSea Battle má pomocí spolupráce námořnictva a klasického letectva (USAF) porazit čínské systémy odepření přístupu (A2/AD). Tedy „námořní“ a „letecké“ NGAD budou operovat společně (možná proto stejný název).

Detaily tohoto konceptu nikdy nebyly zveřejněny. Základním předpokladem AirSea Battle je ale nutnost za každou cenu bránit Japonsko kvůli jeho obrovskému průmyslovému a vojenskému potenciálu, kvůli japonským vojenským základnám a přístavům (především na Okinawě), které fungují jako operační základny pro americké ponorky. Právě role ponorek v případné válce s Čínou se může ukázat jako rozhodující. Neutrální Japonsko nebo vystoupení Japonska z aliance se Spojenými státy zásadně zpochybní schopnost USA bránit Tchaj-wan nebo Jižní Koreu.

Mimochodem Japonsko je pro Spojené státy daleko důležitější partner než Německo nebo Francie.


Americké vojenské základny na Okinawě; větší foto / Foto: What Okinawa Wants you to Understand about the U.S. Military Bases od Okinawa Prefectural Government

AirSea Battle je tedy určen k překonávání čínských schopností A2/AD, tedy schopností zničit americké síly v zájmových oblastech kolem Číny, zejména v Jihočínském moří a případně ještě dále. Hlavní součástí čínských A2/AD jsou výkonné raketové systémy umožňující provést masivní úder na americké námořní základny na japonských ostrovech, Guamu, ale také útočit na americké CSG na vzdálenost tisíců kilometrů.

Záměrem Číňanů je pomocí „šoku“ donutit Spojené státy rezignovat na vleklý konflikt poté, co přijdou o kritické prvky své vojenské infrastruktury a techniky v oblasti. To zpečetí čínské vítězství a způsobí zásadní strukturální posun v rovnováze sil v ekonomickém a komunikačním (ve smyslu námořních tras) centru světa západního Pacifiku, zejména ve Východočínském moři, Jihočínském moři a Indonéských úžinách, a v mořských koridorech mířících do Austrálie a směrem k Indickému oceánu.

A pro takové scénáře a bojiště je připravován F/A-XX. Kromě extrémního doletu, vysoké cestovní rychlosti a zbraní velmi dlouhého dosahu, musí mít letoun špičkové možnosti elektronického a kybernetického boje (obrany), a také „síťové“ schopnosti. Ve skutečnosti v moderní válce se „hmotné“ a „nehmotné“ boje stanou zcela rovnocenné.


Japonsko je nejdůležitější spojenec Spojených států.

Výkonné sítě umožní mimo jiné pracovat s drony v rámci konceptu MUM-T (Manned/UnManned Teaming). Nejdříve půjde o tankovací drony MQ-25 Stingray, které později získají schopnost provádět průzkumné, sledovací a zpravodajské mise.

F/A-XX nepochybně získá mimořádně výkonné datalinky pro vysokorychlostní přenos dat nejen mezi různými platformami na přímou viditelnost, ale také (nebo především) přes satelity. Právě spolupráce F/A-XX s novou generací průzkumných a komunikačních satelitů bude zásadní pro vítězství. Pentagon připravuje nasazení stovek nebo tisíců satelitů na nízké oběžné dráze Země pro „real-time“ průzkum povrchu Země a také vysokorychlostní datové propojení s platformami ve vzduchu i na moři.

Půjde tedy o zásadní rozdíl oproti druhoválečným operacím v Indo-Pacifiku mezi japonským a americkým námořnictvem – největší problém, které obě námořní síly tehdy řešily, bylo najít protivníka. Nová generace satelitů umožní sledovat prakticky real-time všechna plavidla v Indo-Pacifiku. Námořní síly proto budou muset působit na obrovských plochách v menších skupinách. Což opět klade důraz na sítě a v případě námořních letounů F/A-XX na dolet a dosah zbraní.

Zdroj: USNI News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Výroba stíhačky F-15EX a koncept Digital Century Series

Americké letectvo (US Air Force) s firmou Boeing před pár dny uzavřelo finální smlouvu ohledně ...

PREMIUM Evropský stíhač šesté generace: Boj románských a germánských kmenů o Evropu

Program společného německo-francouzského nadzvukového taktického letadla šesté generace FCAS (Future ...

Jihokorejská stíhačka KF-21 Boramae vzlétne v roce 2022

V sídle jihokorejské letecké společnosti Korean Aerospace Industries (KAI) v Sacheonu byl poprvé ...

NGAD: Americká stíhačka šesté generace ohlídá Tichomoří i Evropu

Spojené státy pokračují ve vývoji nového taktického letadla šesté generace NGAD (Next-Generation Air ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Rase
  22:45 04.11.2021

  Koukal jsem na ten NATF-23 (viz obrázek) a jako první věc se mi vybavil právě čínský J-20. Jasně, čínskou mašinu čeká ještě složitá cesta, ale stejně mi přijde, že jde o dostatečně ...Zobrazit celý příspěvek

  Koukal jsem na ten NATF-23 (viz obrázek) a jako první věc se mi vybavil právě čínský J-20. Jasně, čínskou mašinu čeká ještě složitá cesta, ale stejně mi přijde, že jde o dostatečně velký letoun, aby mohl operovat na velkých plochách Pacifiku.

  https://yf-23.webs.com/F-23A.h... Skrýt celý příspěvek

 • marecino
  15:24 04.11.2021

  a ktora firma na tom vlastne pracuje?
  ci pracuju viacere? vie sa nieco viac?

  a ktora firma na tom vlastne pracuje?
  ci pracuju viacere? vie sa nieco viac?

  • Rase
   22:51 04.11.2021

   Minimálně je jasné, že nové motory testují společnosti Pratt&whitney a General Electric. Jde o modely XA101 a XA100, vyvíjené v rámci programu Adaptive Engine Transition Program.

   Minimálně je jasné, že nové motory testují společnosti Pratt&whitney a General Electric. Jde o modely XA101 a XA100, vyvíjené v rámci programu Adaptive Engine Transition Program.

 • Clibanarius
  07:59 04.11.2021

  Je snad toto nový NGAD? Nebo jen řízený únik papundeklového ...Zobrazit celý příspěvek

  Je snad toto nový NGAD? Nebo jen řízený únik papundeklového modelu?

  https://techsvet.cz/nejnovejsi... Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   10:52 04.11.2021

   Tohle je jen 3D model a dobře vědí proč ho zveřejnili. V dálce proletí i B-21 Raider. On ten model nemusí znamenat nic a schválně být zavádějící. Osobně si ale myslím, že NGAD by ...Zobrazit celý příspěvek

   Tohle je jen 3D model a dobře vědí proč ho zveřejnili. V dálce proletí i B-21 Raider. On ten model nemusí znamenat nic a schválně být zavádějící. Osobně si ale myslím, že NGAD by mohl být dost podobný. Patrně už existuje letový demonstrátor, ale na odtajnění si ještě počkáme, stejně tak u B-21.Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
   11:00 04.11.2021

   Celkem věřím, že koncepčně bude NGAD skutečně nějak takto vypadat, ale nevěřím, že se na něj právě díváme.

   Celkem věřím, že koncepčně bude NGAD skutečně nějak takto vypadat, ale nevěřím, že se na něj právě díváme.

 • justus
  07:19 04.11.2021

  možná se pletu, ale čím víc dat, tím více vyzařování a tím pádem lehčí zachycení a zarušení.

  možná se pletu, ale čím víc dat, tím více vyzařování a tím pádem lehčí zachycení a zarušení.

  • Rase
   10:55 04.11.2021

   Než se vyřeší kvantová komunikace.

   Než se vyřeší kvantová komunikace.

   • danny
    10:24 05.11.2021

    Drobný problém je, že zrovna v kvantové komunikaci momentálně Číňani utíkají úplně všem.

    Drobný problém je, že zrovna v kvantové komunikaci momentálně Číňani utíkají úplně všem.

    • Superme
     20:31 05.11.2021

     Američané ovšem pořádně šlápli na plyn. Vytvořilo se např. 5 výzkumných center které jsou vždy vedeny jednou z národních laboratoří. Jedná o se o centra, kde jsou partneři jak ze ...Zobrazit celý příspěvek

     Američané ovšem pořádně šlápli na plyn. Vytvořilo se např. 5 výzkumných center které jsou vždy vedeny jednou z národních laboratoří. Jedná o se o centra, kde jsou partneři jak ze soukromého sektoru tak i různých univerzit.

     Rozhodně bych netvrdil, že Číňané Američanům nějak závratně utíkají.

     Viz. např.
     https://m.zive.cz/kvantovy-poc...

     https://m.vtm.zive.cz/americti... Skrýt celý příspěvek

 • Oliver
  23:17 03.11.2021

  vypadá to zajímavě, ale s ohledem na čím dál větší zátěž na US finance by z toho nakonec mohl být jen hloubkový upgrade F-18. Ale i to by byl hodně zajímavý letoun. Jinak ke ...Zobrazit celý příspěvek

  vypadá to zajímavě, ale s ohledem na čím dál větší zátěž na US finance by z toho nakonec mohl být jen hloubkový upgrade F-18. Ale i to by byl hodně zajímavý letoun.
  Jinak ke zmíněnému soupeření s Čínou - tady jde především o to že USA ztratí významnou výhodu kterou měli vůči SSSR - tedy díky "bělošské" rase snažší špionáž. Čína ikdyž má vedoucí KS tak se spíš víc podobá císařskému režimu který byl dost izolacionistický. A dá se předpokládat že "podvratné živly" z Honkongu a Makaa mají už zjištěné. Je to jiný svět a běloch tam nemá moc šancí, takže musí americká špionáž spoléhat na přeběhlíky kterých ale je velice poskrovnu a z vyšších míst těžko. A ač se to nezdá tak to v souboji SSSR vs USA byla mocná výhoda - ti přeběhlíci a kolaboranti. Takto se musí americké síly víceméně spoléhat na technickou/satelitní špionáž a tím je výsledek případného střetu o to více nejistý.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   07:12 04.11.2021

   to by platilo, pokud by USA bylo rasově stejnorodá, nicméně v roce 2019 tvořili Asiaté menšinu čítající 18,9 miliónu duší. A z nich bylo 42% čínské národnosti, což dělá nějakých ...Zobrazit celý příspěvek

   to by platilo, pokud by USA bylo rasově stejnorodá, nicméně v roce 2019 tvořili Asiaté menšinu čítající 18,9 miliónu duší. A z nich bylo 42% čínské národnosti, což dělá nějakých 7,9 mil. lidí.
   To znamená, že náboráři CIA mají k naverbování větší výběr amerických Číňanů, jak slovenská SIS na Slovensku.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   11:00 04.11.2021

   Letouny schopné soupeřit s Čínou jsou priorita a F/A-18 by tahaly za mnohem kratší konec. To samé platí pro NGAD - zkrátka ta převaha musí být, jinak to můžou zabalit.

   Letouny schopné soupeřit s Čínou jsou priorita a F/A-18 by tahaly za mnohem kratší konec. To samé platí pro NGAD - zkrátka ta převaha musí být, jinak to můžou zabalit.

 • Rase
  13:11 03.11.2021

  "...pomocí šoku donutit Spojené státy..."
  To už tady jednou bylo a všichni dobře víme, jaký mělo "úspěch".

  "...pomocí šoku donutit Spojené státy..."
  To už tady jednou bylo a všichni dobře víme, jaký mělo "úspěch".

  • Jirosi
   21:08 03.11.2021

   Technicky to dopadlo tak, že museli na Japonsko použít 2. jaderné zbraně hromadného ničení. Jak by to dopadlo dnes, když mají tyhle zbraně oba protivníci, je otázkou. Představa, ...Zobrazit celý příspěvek

   Technicky to dopadlo tak, že museli na Japonsko použít 2. jaderné zbraně hromadného ničení.
   Jak by to dopadlo dnes, když mají tyhle zbraně oba protivníci, je otázkou.

   Představa, že 230mil USA vojensky obsazuje Čínu asi nepřijde reálná nikomu. V tom případě to může skončit maximálně námořní blokádou (patem).Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    22:02 03.11.2021

    V případě oné patové války a rozpadu globálního obchodu, se dostáváme rázem na úroveň románu 1984 (Orwell) nebo Střetu civilizací (Huntington). Vzniknuvší bloky (v momentální ...Zobrazit celý příspěvek

    V případě oné patové války a rozpadu globálního obchodu, se dostáváme rázem na úroveň románu 1984 (Orwell) nebo Střetu civilizací (Huntington). Vzniknuvší bloky (v momentální situaci asi jen dva) se dostanou do bodu, kdy ani jeden nedokáže ten druhý zničit. Trochu otázkou, jak by to dopadlo se státy kolem, ale asi nevalně...Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    22:05 03.11.2021

    USA má dnes 330 milión obyvateľov.. A rastú ako krajina 3-tieho sveta.. Odhaduje sa, že.dosiahmu cca 500 milionov dokým začnu výraznejšie spomaľovať s rastom - teda niekde kde už ...Zobrazit celý příspěvek

    USA má dnes 330 milión obyvateľov..
    A rastú ako krajina 3-tieho sveta..

    Odhaduje sa, že.dosiahmu cca 500 milionov dokým začnu výraznejšie spomaľovať s rastom - teda niekde kde už Čína bola pred 10 rokmi..

    Samozrejme vojenský netreba nič obsadzovať - neviem o tom, že by USA obsadila SSSR a napriek tomu dnes neexistuje..Skrýt celý příspěvek

    • fotr
     22:23 03.11.2021

     Na druhou stranu Čína stárne a díky letité politice jednoho dítěte, kdy byli preferovány děti mužského pohlaví, mají dnes naprostý nedostatek žen pro reprodukci a obnovu populace. ...Zobrazit celý příspěvek

     Na druhou stranu Čína stárne a díky letité politice jednoho dítěte, kdy byli preferovány děti mužského pohlaví, mají dnes naprostý nedostatek žen pro reprodukci a obnovu populace. Není tedy vyloučeno, že se časem počty Američanů a Číny přiblíží výrazněji k sobě.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      10:38 05.11.2021

      Ten nedostatek žen je značně přehnaný, patří k dlouho tradovaným mýtům založeným na špatně sesbíraných datech. Navíc politika jednoho dítěte je dávno minulost, aktuální natalita je ...Zobrazit celý příspěvek

      Ten nedostatek žen je značně přehnaný, patří k dlouho tradovaným mýtům založeným na špatně sesbíraných datech. Navíc politika jednoho dítěte je dávno minulost, aktuální natalita je spíš škrcena bohatnutím Čínské společnosti a změnou životních priorit. Prostě to samé, s čím se potýká celý vyspělý svět, vyjma USA.
      Politika jednoho dítěte vedla hlavně k tomu, že venkovské obyvatelstvo a lokální autority prováděly "opožděnou registraci" narozených holčiček. Rodiče ze strachu, že dostanou sankce za nerespektování nařízení, lokální úředníci, že dostanou po tlamě za neplnění demografických cílů. Takže se holky začínají najednou vynořovat z ilegality s nástupem na státní střední školu, universitu, nástupu do práce nebo při vdavkách. https://www.sciencedaily.com/r... Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     07:29 04.11.2021

     Ten počet trošku ujel. Ale tady nejde o to jak rostou, ale jaká populace jim roste. USA opravdu SSSR neobsadily. Opravdu chování Ruska chcete srovnávat z Japonskem? Ono snad vede ...Zobrazit celý příspěvek

     Ten počet trošku ujel.
     Ale tady nejde o to jak rostou, ale jaká populace jim roste.

     USA opravdu SSSR neobsadily. Opravdu chování Ruska chcete srovnávat z Japonskem?
     Ono snad vede invazi do Koreje, stejně jako Rusko na Ukrajině, nebo jeho představitelé mluví o slávě jejich padlého impéria?Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    10:28 05.11.2021

    Čína je ze strategického hlediska velice zranitelná. Pro začátek by stačilo zablokovat trasy ropných tankerů z Blízkého Východu. Samozřejmě nějakým naprosto náhodným a popiratelným ...Zobrazit celý příspěvek

    Čína je ze strategického hlediska velice zranitelná. Pro začátek by stačilo zablokovat trasy ropných tankerů z Blízkého Východu. Samozřejmě nějakým naprosto náhodným a popiratelným způsobem, se kterým nebudou mít USA vůbec, ale vůbec nic společného :-).Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...