Konec nesení nákladu na zádech: Americkou pěchotu podpoří roboti MUTT

Konec nesení nákladu na zádech: Americkou pěchotu podpoří roboti MUTT
Multi-Utility Tactical Transport / US Army (Zvětšit)

Společnost GDLS (General Dynamics Land Systems) dodá americké armádě (US Army) 624 logistických robotů MUTT (Multi-Utility Tactical Transport). Roboti podpoří americkou pěchotu tím, že ponesou do boje její výzbroj, výstroj a další vojenský materiál.

Vojáci americké pěchoty, včetně výsadkářů, často nesou náklad (včetně balistiky a zbraní) o hmotnosti 27 kg až 54 kg (60 až 120 liber). Taková zátěž snižuje bojeschopnost vojáků a zvyšuje riziko zranění, jako je zvrtnutí kotníku nebo poranění kolen.

Před několika lety proto americká armáda spustila program SMET (Squad Multipurpose Equipment Transport; vyslovuj „Ess-Met“). Cílem programu byl poskytnout vojákům robotickou logistickou platformu, která ulehčí vojákům od neseného nákladu, a to i v nejtěžším terénu.

Původně v programu soupeřilo deset prototypů od osmi společností. V listopadu 2017 se výběr zúžil na čtyři kandidáty:

 • Howe & Howe (Textron) s robotem Punisher (RS2-H1);
 • Polaris s robotickou čtyřkolkou MRZR-X;
 • GDLS s robotem MUTT;
 • HDT Global s kolovým robotem Hunter WOLF (Hunter Wheeled Offload Logistics Follower).

Každá ze společností dodala pro závěrečnou fázi testů (od ledna 2019) 20 prototypů. Testování se mimo jiné zúčastnili příslušníci 10. horské divize a 101. výsadkové divize.

Nakonec armáda zvolila řešení GDLS. Armáda za 624 robotů MUTT a příslušné vybavení zaplatí 162 milionů dolarů (3,7 miliardy Kč). Dodávky začnou začátkem roku 2021 a skončí na podzim roku 2024. Výhledově má armáda zájem až o 5700 logistických robotů. 


MUTT unese výbavu devítičlenného družstva. Není jasné, proč je na obrázku jen osm vojáků. Chybí možná velitel družstva.

„MUTT si [během testování] vedl velmi dobře; mezi vojáky byl jeden z nejoblíbenějších,“ uvedl podplukovník Rob Brown, zástupce ředitelství americké armády pro vývoj a integraci manévrovacích schopností MCDID (Maneuver Capabilities Development and Integration Directorate). „GD [General Dynamics] se svým systémem odvedla opravdu dobrou práci.“ 

Armáda v rámci programu SMET hledala bezosádkové vozidlo schopné přepravit až 454 kg (1000 liber) nákladu (výzbroj, munice, zásoba potravin, baterie atd.), a to na vzdálenost až 100 km. Zároveň operační doba nesměla být kratší než 72 hodin. Podmínkou také byl generátor elektrické energie pro nabíjení elektrických přístrojů (rádia, brýle pro noční vidění, atd.) devítičlenného pěšího družstva. Požadovaný elektrický výkon generátoru byl určen na 3 kW při stání, 1 kW při pohybu. Cena robota SMET nesměla překročit 100 000 dolarů. 

Vítězný MUTT je robotická platforma 8×8 s hybridním diesel-elektrickým pohonem. Maximální přípustná hmotnost MUTT je 1599 kg (3500 liber), z toho užitečná nosnost je 545 kg (1200 liber). Délka robota je 2947 mm a šířka 1524 až 1778 mm. Robot urazí požadovanou vzdálenost 100 km a je obojživelný.

Robota lze ovládat na vzdálenost až 200 metrů pomocí jednoručního ovládače. Maximální rychlost vozidla je 13 km/h, větší rychlost, aby robot dokázal držet krok s pěchotou, není třeba. 


Problém není ani nesení výkonějších zbraní, jako jsou protitankové komplety Javelin

Kola robota jsou poháněná elektromotory a energie je získávaná z baterií. Dobíjení baterií zajišťuje dieselový generátor elektrické energie. V současné době je generátor umístěn na povrchu platformy. U sériových verzí se ale generátor přesune do korby kvůli potlačení hluku. 

GDLS rovněž vyvinula menší verze, a to s pohonem 6×6 (nosnost 408 kg) a 4×4 (272 kg). U všech tří verzí, tedy 4×4, 6×6 a 8×8, je možné kola nahradit pásy. 

Výhodou robota MUTT není jen v tom, že ulehčí vojákům od nákladu, ale může také nést mnohem těžší zbraně, jako jsou například protitankové raketové komplety Javelin, těžké kulomety M2 nebo kamikaze drony. Stejně tak je možné nést výkonné optické pozorovací přístroj, prostředky elektronického průzkumu či průzkumné drony. V každém případě je jasné, že roboty MUTT půjde použít jen v určitých případech, kdy to terén dovoluje. 

Původně se počítalo s tím, že robotickou platformu získá každé družstvo pěchoty pěších brigád  IBCT (Infantry Brigade Combat Team). O servis robotů se tak postarají servisní týmy pěších praporů. Velitelství praporů pak bude roboty MUTT vyčleňovat podle potřeby podřízeným pěším jednotkám.

Zdroj: Military, GDLS

Nahlásit chybu v článku


Související články

MUTT – tažné robotické vozidlo pro námořní pěchotu

Americká námořní pěchota (U.S. Marine Corps) testuje nové zásobovací robotické vozidlo MUTT ...

SMET: Roboti pro americká bojová družstva

Americká armáda připravuje vývoj víceúčelových robotů SMET (Squad Maneuver Equipment Transport) pro ...

SMET: Robotizace amerických výsadkových jednotek

Americká armáda (US Army) soustředí modernizační úsilí a finance do posílení expedičních schopností. ...

Americká 10. horská divize testuje logistické roboty SMET

10. horská divize (10th Mountain Division) testuje čtveřici logistických robotických vozidel SMET ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • GlobeElement
  11:23 08.11.2019

  Pche, to už je dávno překonáno, ukazovali to kdysi v ABC:

  http://www.detske-casopisy.cz/...

  Pche, to už je dávno překonáno, ukazovali to kdysi v ABC:

  http://www.detske-casopisy.cz/...

 • fotr
  19:26 06.11.2019

  Ahoj, přiznám se že jsem batohy také počítal........ MUTT je určitě super věc která pěšákům hodně ulehčí ale určitě také pořádně zatíží přepravní kapacity. Ty se budou muset u ...Zobrazit celý příspěvek

  Ahoj, přiznám se že jsem batohy také počítal........
  MUTT je určitě super věc která pěšákům hodně ulehčí ale určitě také pořádně zatíží přepravní kapacity. Ty se budou muset u jednotek také řádně navýšit. Zatím tu není nic o tom jak bude dopravován. Dost se hovoří o tom že se pěší družstva budou též ,,motorizovat,, nebo už se tak dokonce děje, tak jsem zvědav jak se bude dopravovat MUTT, přeci jen 1,5 tuny není tak málo.Skrýt celý příspěvek

 • hvizdy
  19:49 05.11.2019

  Preco je na fotke iba 8 vojakov? To je jasne, niekto predsa musel fotit :D

  Preco je na fotke iba 8 vojakov? To je jasne, niekto predsa musel fotit :D

  • PavolR
   20:44 05.11.2019

   To ako prvé napadlo aj mňa, kým som si nespočítal batohy. Takže deviatym členom bude možno samotný robot. :-)

   To ako prvé napadlo aj mňa, kým som si nespočítal batohy. Takže deviatym členom bude možno samotný robot. :-)

   • Flader
    21:00 05.11.2019

    Tak nie som jediný, čo rátal batohy :D

    Tak nie som jediný, čo rátal batohy :D

Načítám diskuzi...