Americké protiraketové systémy THAAD pro Německo

Americké protiraketové systémy THAAD pro Německo
THAAD na Guamu / army.mil (Zvětšit)

Podle tiskové agentury Reuters Německo uvažuje o nákupu výkonného amerického protiraketového systému THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). Jedná se o neoficiální informaci. Jedno je však jisté – Evropa začne masivně investovat do protivzdušné obrany (PVO).

Německo po ruském útoku na Ukrajinu oznámilo prudké zvýšení výdajů na obranu. V letošním roce německé ministerstvo obrany získá 50,4 miliardy euro, což odpovídá 1,5 % HDP. Berlín vojenské výdaje postupně zvýší na 2 % HDP, což nyní odpovídá 70 miliardám euro. Navíc Bundeswehr získá finanční injekci ve výši 100 miliard euro.

Německo se již rozhodlo v reakci na válku na Ukrajině nakoupit 35 letadel F-35A Lightning II a 15 Eurofighterů ECR. Letos Berlín vybere náhradu za své těžké vrtulníky CH-53G. V tendru za čtyři miliardy euro proti sobě stojí vrtulníky CH-53K King Stallion a CH-47F Chinook.

Další nákupní plány, resp. směr rozvoje schopností Bundeswehru, jsou teprve aktualizovány. Podle agentury Reuters ale Německo projevuje zájem o americké protiraketové systémy THAAD a dokonce izraelské Iron Dome. Poznámka – Iron Dome je určen pro specifické potřeby Izraele. Pro evropské bojiště a pro širší typ hrozeb je třeba Iron Dome dále vylepšit a rozšířit jeho schopnosti.

Již v roce 1995 pod hlavičkou NATO byl spuštěn vývoj americko-evropského protiraketového systému MEADS (Multinational Extended Air Defense System). Vývoj byl svěřen americké Lockheed-Martin a německým a italským dceřiným společnostem MBDA. MEADS měl k ničení balistických raket využívat americkou střelu PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement).


Iron Dome v akci

Bundeswehr v roce 2015 MEADS vybral pro svůj projekt protiraketové obrany TLVS [Taktisches Luftverteidigungssystem]. Dosažení počáteční provozní kapacity se očekávalo v roce 2008, ale to se nestalo. Program MEADS má tedy 15 let zpoždění a jeho aktuální stav je neznámý. Po ruském útoku na Ukrajinu je také otázkou, zda Německo zcela nepřehodnotí své ambice v oblasti PVO.

Akutní vojenské hrozby ze strany Ruska jsou poměrně jasné – střely s plochou druhou letu Ch-55/101/102 (včetně námořní verze Kalibr), balistické rakety krátkého doletu Iskander a jaderné střely mezikontinentálního doletu IBCM (Intercontinental Ballistic Missile). Vzhledem k situaci možná Moskva znovu zavede jaderné střely středního dosahu, jako byl RSD-10 Pioněr.

Nehledě na program TLVS se Berlín paralelně rozhodl modernizovat své komplety Patriot, a to pomocí modernizace radarů a zavedením střel PAC-3 MSE. Modernizované Patrioty mají chránit Německo před raketovými údery minimálně do roku 2030.

Německo má ve výzbroji 12 baterií Patriot. V každé baterii jsou radary, místa velení a osm odpalovacích vozidel. Každé vozidlo nese čtyři střely.

Potenciální THAAD by tvořil obrannou vrstvu nad komplety Patriot. Dolet interceptorů THAAD je 200 kilometrů a výškový dostup 150 kilometrů. THAAD slouží k obraně před balistickými střelami krátkého a středního dosahu, v určité míře dokonce hlavic ICBM.


Nasazení THAAD v Rumunsku (2019)

Jednu baterii THAAD tvoří typicky šest odpalovacích vozidel (6×8 střel). Součástí baterie jsou místa velení a velmi výkonný přehledový / naváděcí radar AN/TPY-2 s dosahem až 3000 kilometrů

THAAD využívá střelu na tuhá paliva se samostatně naváděnou kinetickou hlavicí s infračerveným naváděním. Právě použití sofistikované samostatně manévrující hlavice odlišuje THAAD od běžně užívaných prostředků PVO.

Interceptory THAAD jsou schopny zasahovat ruské balistické rakety krátkého doletu Iskander. Účinnost proti ICBM není známa. Pentagon ale komplety THAAD umístil na Havaji, který je zasažitelný pouze ruskými nebo čínskými ICBM. Američané tedy s nasazením THAAD proti ICBM počítají.

V každém případě je THAAD neustále vylepšován pro boj proti rychlejším a výkonnějším cílům. Klíčem je zejména schopnost pomocí výkonných radiolokátorů objevit, sledovat a přesně zaměřit velmi rychle letící objekty a navést na ně interceptory. Vždyť ICBM mohou letět rychlostí Mach 20, tedy téměř sedm kilometrů za sekundu.


Test THAAD

THAAD není ale samospasitelné řešení. Klíčem je vytvořit mnohovrstvou a provázanou teritoriální PVO (vojsková PVO je jiný příběh).

Nejnižší vrstvu může tvořit Iron Dome, prostřední systémy středního dosahu Spyder, NASAMS, či ještě výkonnější Patriot nebo Barak a tu nejvyšší vrstvu pak THAAD. Celá PVO musí být sycena informacemi z konstelace senzorů (zejména radiolokátorů) umístěných na zemi, na moři, ve vzduchu a ve vesmíru. Nezbytně nutné jsou také velmi pokročilé systémy velení a řízení, jako například americký IBCS (Integrated Battle Command System).

IBCS dokáže koordinovat práci nejrůznějších pozemních, námořních, leteckých či vesmírných systémů, fúzovat data z celé plejády různorodých senzorů, „real-time“ vytvářet jednotný a vizuálně snadno pochopitelný situační obraz bojové scény a současně řídit útočné a obranné akce. Dokáže nejen řídit palbu vlastní PVO, ale i palbu zbraní dlouhého dosahu a útočit tak na postavení nepřátelských raketových jednotek.

Jedno je ale mít nutné na pamětí – pozemní PVO patří mezi nejsložitější, personálně nejnáročnější a nejdražší systémy ozbrojených sil. Jen v případě ČR se bavíme o desítkách miliard korun, či možná nižších stovkách miliard korun.

Zdroj: Reuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

Saúdská Arábie nakupuje americký protiraketový systém THAAD

Saúdská Arábie uzavřela se Spojenými státy smlouvu o dodávce amerických systémů protiraketové obrany ...

F-35 a Patriot: Štít proti střelám s plochou dráhou letu

Na střelnici White Sands (WSMR) v Novém Mexiku došlo k dalšímu sofistikovanému testu budované ...

Švédsko aktivovalo systém protivzdušné obrany Patriot

Švédský Pluk protivzdušné obrany Lv6 (Luftvärnsregementet) aktivoval první baterii protiletecké a ...

Bojový křest protiraketové obrany dlouhého dosahu THAAD

V minulých dnech došlo ve Spojených arabských emirátech (SAE) k bojové premiéře systému ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  07:50 10.03.2023

  Zdá sa, že Sholz dostal zelenú na nákup Arrowu:
  https://en.globes.co.il/en/art...

  Zdá sa, že Sholz dostal zelenú na nákup Arrowu:
  https://en.globes.co.il/en/art...

 • PavolR
  20:15 27.03.2022

  Dnes sa zasa písalo, že zvažujú nákup protiraketového systému Arrow3
  https://svet.sme.sk/c/22871068...

  Dnes sa zasa písalo, že zvažujú nákup protiraketového systému Arrow3
  https://svet.sme.sk/c/22871068...

 • petres
  20:02 19.03.2022

  Zajímala by mne šance systému THAAD proti hypersonickému Kinžálu.

  Zajímala by mne šance systému THAAD proti hypersonickému Kinžálu.

  • darkstyle
   20:40 19.03.2022

   No veľká.. lebo Kinžal by namiesto torpédoborca trafil ľadoborec, nie americký ale ruský.. vyhlásili by potom, že to tak plánovali a skúška dopadla na 110%

   No veľká.. lebo Kinžal by namiesto torpédoborca trafil ľadoborec, nie americký ale ruský.. vyhlásili by potom, že to tak plánovali a skúška dopadla na 110%

  • Hope
   21:05 19.03.2022

   Rusové budou se svou raketou brzo v (_!_). Připravuji vlastní, kterou budu řídit Arduinem s tříosým akcelerometrem a gyroskopem MPU-6050 s rozpoznáním letícího cíle v reálném čase ...Zobrazit celý příspěvek

   Rusové budou se svou raketou brzo v (_!_). Připravuji vlastní, kterou budu řídit Arduinem s tříosým akcelerometrem a gyroskopem MPU-6050 s rozpoznáním letícího cíle v reálném čase (DNN, CUDA, YOLO) Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   22:38 19.03.2022

   Ne moc velká.

   Ne moc velká.

   • cejkis
    23:42 23.03.2022

    Z čeho usuzujete? Vždyť je to z letadla odpalovaný Iskander letící po balistické křivce. A schopnost manévrování při těchto rychlostech nebude o moc lepší než schopnost manévru ...Zobrazit celý příspěvek

    Z čeho usuzujete?
    Vždyť je to z letadla odpalovaný Iskander letící po balistické křivce. A schopnost manévrování při těchto rychlostech nebude o moc lepší než schopnost manévru MIRV po vstupu do atmosféry proti kterým byl THAAD navržen.Skrýt celý příspěvek

   • petres
    12:10 24.03.2022

    Co se týká rychlosti, pokud je THAAD schopný zachytit ICBM o rychlosti 20 Mach, tak tam nějaký potenciál zachytit Kinžál bude.

    Co se týká rychlosti, pokud je THAAD schopný zachytit ICBM o rychlosti 20 Mach, tak tam nějaký potenciál zachytit Kinžál bude.

Načítám diskuzi...