Americké protitankové střely Javelin pro Ukrajinu

Příslušníci americké námořní pěchoty odpalují PTŘS Javelin během vojenského cvičení v Rumunsku; větší foto / U.S. Marine Corps 

Americké ministerstvo zahraničí 1. března schválilo potenciální prodej protitankových řízených střel (PTŘS) Javelin na Ukrajinu. Cena prodeje dosahuje 47 milionů dolarů.

Dle mínění českého velvyslance Hynka Kmoníčka ve Washingtonu se Spojené státy snaží prostřednictvím Ukrajiny udržovat soustavný tlak na Rusko. S tím podle Kmoníčka souvisí i americká diskuze z minulého roku o tom, zda a jak zrušit zákaz Baraka Obamy prodávat Ukrajině smrtící zbraně. Zákaz Obamy vstoupil v platnost v prosinci 2014.

 

 

I přes zmíněný zákaz ale americké ministerstvo zahraničí udělilo souhlas firmě Barrett s prodejem odstřelovacích pušek M107A1 Ukrajině. Podle blogu BMPD americké ministerstvo zahraničí vydalo licenci 26. března 2015. Americká obchodní společnost AMI Global Security v rámci licence dodala ukrajinské národní gardě 52 pušek M107A1 za 503 000 dolarů.

 

Nařízení Obamy dosud znamenalo, že americká pomoc Ukrajině se omezovala na dodávky vozidel, malých dronů, dělostřeleckých radiolokátorů, zdravotnického materiálu, komunikačního vybavení, prostředků nočního vidění atd. Ale podle Kmoníčka, který na konci listopadu 2017 moderoval konferenci „Jiná Ukrajina“ v Praze, americký Kongres tento zákaz obešel novou definicí vymezující dodávky zbraní.

 

Nově se nemají dodávky vojenského materiálu dělit na „smrtící“ a „nesmrtící“, ale na „obranné“ a „útočné“. Dodávky smrtících a obranných zbraní tak jsou nově v pořádku. Podle Kmoníčka si Washingtonu jednoduše myslí, že sankce na Rusko přinášejí geopolitické body a dodávky zbraní pomohou udržet tlak na Rusko.

 

První vlaštovkou nového přístupu je schválení dodávky „smrtících obraných“ PTŘS FGM-148 Javelin na Ukrajinu. Předmětem dodávky je 210 střel Javelin, 37 odpalovacích kompletů CLU (Command Launch Units) a spojené výcvikové a logistické vybavení. Dodávku musí schválit ještě americký Kongres, ale z jeho strany se neočekávají žádné výraznější námitky.

 

Střely Javelin poskytne ze svých skladů americká armáda, CLU pak ze svých skladů fond SDAF (Special Defense Acquisition Fund). SDAF založilo americké ministerstvo zahraničí s cílem urychlit dodávky vojenského vybavení zahraničním spojencům. Přes SDAF lze nakupovat vojenský materiál, a to ještě dříve, než smlouva se zahraničním zájemcem vstoupí oficiálně v platnost.

 

FGM-148 Javelin je z ramene odpalována protitanková zbraň s pasivním samonaváděcím zařízením typu „vystřel a zapomeň“ (fire and forget). Účinný dostřel nejnovější verze je 4750 m a bojová hlavicestřely probíjí 600 až 800 mm válcované oceli (RHAe). Střela dokáže zaútočit na cíl přímo, nebo shora dolů, což je užitečné v boji s tanky. Javelin se po odpálení „zamkne" a infračervený senzor střelu navádí na cíl zcela autonomně.

 

FGM-148 Javelin v akci

 

Od roku 1996 bylo vyrobeno více než 40 000 střel a PTŘS Javelin najdeme ve výzbroji 20 zemí světa. Několik kompletů Javelin je také ve výzbroji české 601. skupiny speciálních sil. Střela stojí 80 000 dolarů a CLU zhruba dvojnásobek.

 

O prodeji PTŘS Javelin na Ukrajinu se spekuluje již dlouho – Ukrajina žádala Javeliny již v roce 2014, kdy došlo k ruské anexi Krymu a ruská armáda a kontraktoři z různých zemí začali podporovat separatisty na východě Ukrajiny.

 

Obamova administrativa se však obávala, že poskytnutí podobných zbraní situaci na nestabilní Ukrajině ještě zhorší. Koncem loňského roku však prezident Donald Trump naznačil ochotu prodat PTŘS Javelin Ukrajině.

 

„Jak jsme vždy říkali, pomoc Spojených států je ve své podstatě pouze obranná. Ukrajina je svrchovaná země a má právo se sama sebe bránit,“ uvedl na konci minulého roku Heather Nauert, tiskový mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

 

Americký rozpočet pro současný fiskální rok 2018 počítá s vojenskou pomocí Ukrajině ve výši 500 milionů dolarů.

„Ukrajina je důležitým spojencem Spojených států a jsem rád, že naše země poskytla tuto dlouhodobou pomoc Ukrajině, aby odvrátila rostoucí ruskou agresi,“ řekl republikánský senát Joni Ernst (Iowa). „Poskytnutí pomoci Ukrajině v podobě dodávek smrtících zbraní ukazuje, že Spojené státy vážně brání zájmy našeho národa a našich spojenců.“  

Zdroj: DSCADefense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dočká se Ukrajina amerických zbraní?

Od anexe Krymu a vypuknutí konfliktu na východní Ukrajině v roce 2014 Spojené státy Kyjev ...

PT-17: Polsko-ukrajinská modernizace tanku T-72

Na vojenské výstavě MSPO 2017 polská firma Bumar (člen PGZ) představila hloubkově modernizovaný tank ...

700 miliard dolarů pro Pentagon a zbraně pro Ukrajinu

Americký Senát (horní komora Kongresu) v pondělí večer drtivou většinou (89 ku 9) schválil svůj ...

JAGM: US Army testuje nástupce střel Hellfire

Americká armáda (US Army) a námořní pěchota (US Marine Corps) zevrubně testují nové univerzální ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • logik
  19:18 10.03.2018

  skelet: defakto Ti odpověděl PavolR. Já bych doplnil, že
  - Kosovští albánci mluví jiným dialektem než jiní Albánci (hranice mezi dialekty nevede přesně po hranicích států, ale to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: defakto Ti odpověděl PavolR. Já bych doplnil, že
  - Kosovští albánci mluví jiným dialektem než jiní Albánci (hranice mezi dialekty nevede přesně po hranicích států, ale to je u národa, který neměl vlastní stát, normální). Kosované mluví dialektem Gegštiny, zatímco v Albánii je oficiální Albánština postavená na Toskském dialektu. Rozdíly mezi těmito dialekty jsou přitom na pomezí samostatných řečí (čeština a slovenština v určité fázi vývoje od sebe nebyly o moc dál).

  - Kosovci se nepovažují za jeden národ s Albánci, ale za samostatný národ. Albánskými vlajkami možná mávali, ale není tam vidět žádnou snahu o sjednocení s Albánií, naopak tam je vidět snahu o vytvoření "vlastní národní kultury". Nemalou část "národní identity" dělá to, zdali se daná skupina považuje za národ a chová jako národ. Mají Národní divadlo (založeno 1946, byť se v tu dobu národní nejmenovalo), mají Kosovské Muzeum (již od roku 49), což je ekvivalent našeho Národního Muzea atd....

  - Dalším kritériem je odlišná historie komunit: jak píše PavolR - odlišné podmínky původně jedné komunity tuto dosti často diferencuje na dva národy.

  Jirosi: U ostatních Jugoslávských národů je ještě očividnější, že jde o zcela jiný případ. Neboť u Kosovských albánců je ještě poměrně legitimní otázka, jestli to je nebo není národ, ještě furt jsou dejmetomu "v šedé zóně", u Chorvatů, Bosňáků i Slovinců je jejich národní identita a z ní plynoucí právo na sebeurčení naprosto jasné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  11:05 10.03.2018

  Mně by spíše zajímalo, když se tu zase vytahuje Kosovo. Proč nevytáhneme i ty další částí Jugoslávie, které nechtěli ze Srby sdílet společný stát? Kosovo nebyl jediný stát co se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mně by spíše zajímalo, když se tu zase vytahuje Kosovo. Proč nevytáhneme i ty další částí Jugoslávie, které nechtěli ze Srby sdílet společný stát? Kosovo nebyl jediný stát co se oddělil, ale byl poslední.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:15 10.03.2018

  skelet:
  To je oprávnená otázka. Príklad Rakúšanov (pôvodne rakúskych Nemcov) však ukazuje, že pod dostatočným tlakom je možné vytvoriť nový národ. Teda aj z kosovských Albáncov je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet:
  To je oprávnená otázka. Príklad Rakúšanov (pôvodne rakúskych Nemcov) však ukazuje, že pod dostatočným tlakom je možné vytvoriť nový národ. Teda aj z kosovských Albáncov je možné vytvoriť Kosovčanov. Vyžaduje si však čas (aspoň jednu generáciu). Neviem ako sú na tom s vnímaním svojej identity dnes, ale v čase vyhlásenia nezávislosti mávali ešte takmer všetci albánskymi vlajkami.
  To ale ešte nikdy nikomu nebránilo operovať s tézou národa už úplne od začiatku. Tak napríklad Československo vzniklo pod tézou československého národa (čo je zasa opačný prípad, kedy niekto vytvára jeden národ z viacerých etník - čs. národ, juhoslovanský národ, taliansky národ, ...).
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  09:12 10.03.2018

  v čem se kosovský Albánec liší od albánského Albánce?

  v čem se kosovský Albánec liší od albánského Albánce?

 • logik
  03:22 10.03.2018

  cejkis: Ano, byla to reakce na to, že se Rusku nepodařilo udržet Ukrajinu pod svým vlivem. Jsou dvě možnosti: buďto připustíš, že Ukrajina byla suveréní stát. Pak je Rusku do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cejkis: Ano, byla to reakce na to, že se Rusku nepodařilo udržet Ukrajinu pod svým vlivem. Jsou dvě možnosti: buďto připustíš, že Ukrajina byla suveréní stát. Pak je Rusku do jejího vnitropolitického vývoje putna - a žádný důvod k agresi a krádeži Krymu neměl.
  Anebo musíš tvrdit, že Ukrajina nebyl suveréní stát, že své kroky musela podřídit Ruskému přání...

  A ohledně venezuely: Maduro se tam chová jako diktátor. Defakto zrušil parlament (respektive ignoruje jeho rozhodnutí). Co je špatného na tom nepůjčovat diktátorovi peníze (které by použil na upevnění diktatury)?

  flanker: Tak další, co nedokáže pochopit, že věci nejsou černobílé? A že je ostatní za černobílé nepovažují? Nebo proč předpokládáš, že si myslíme, že Porošenko je nějaká lilie???

  Ano, Porošenko je pravděpodobně mafián. Mění to nějak to, že Rusko zaútočilo na Ukrajinu a okradlo ji? To jako budeš posuzovat krádež podle toho, jak "morální" je okradený? Anebo zloděj je zloděj a má jít za katr, ať už okradl kohokoli?
  Mafián v čele státu je leckdo: Fico, Berlusconi, Babiš.... (Jen je v různých zemích různá tolerance k mafii a tedy Ti mafiáni musí krást více či méně skrytě). Znamená to tedy, že se státy mohou napadat a okrádat o území?

  To, koho si Ukrajinci volí, je jejich věc, dokud ten člověk neohrožuje okolní státy kolem sebe, nebo nepáchá doma vyložené zločiny proti lidskosti. Nijak to neopravňuje Rusko krást.

  Rusko svojí agresí proti Ukrajině napadlo sousední stát. Pokud napadenému nepomůžeme, dáváme tím všem potenciálním agresorům signál: klidně kraďte, nic se Vám nestane. A navíc založíme standard: napadenému se nepomáhá. A podle toho standardu se budou státy chovat - až jednou napadne někdo nás.

  Jinak pak používáš nepravdivé argumenty: žádný z politiků na Ukrajině neřval, že je třeba zaříznout Rusy. Nic takového se nedělo, obzvlášť ne před napadením Krymu. Stejně jako je nepravda, že ozbrojenci někoho oloupili o karty. Dodnes se nenašel žádný poslanec, který by zpochybnil hlasování v Ukrajinském parlamentu, že by sám hlasoval jinak, ale byl přinucen/či mu byl "ukradnut hlas".
  (jestli narážíš na to video, kde hlasuje jeden politik za více lidí, tak to je jaksi video starší, z doby Janukoviče ).

  ===

  Kosovo je pak starý mnohokrát vyvrácený argument:
  1) Srbsko páchalo v Kosovu válečné zločiny (50% obyvatel bylo vyhnáno za hranice), čímž podstatně oslabilo svoje vlastnické právo na toto území
  2) Kosovští Albánci jsou národ, tedy se jich týká právo na sebeurčení. (btw. to samé právo, na kterém jsme založili svůj nárok na vznik ČSR.). Krymané národ nejsou, (jsou to Rusové) - tedy se jich, stejně jako např. Sudetských Němců, právo na sebeurčení netýká.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:17 09.03.2018

  PavolR, logik: asi by to chtělo také říct, že ti co vzešli nahoru z majdanu nejsou žádní svatí, už jen uznání zmanipulovaného hlasování v parlamentu, kdy ozbrojenci oloupili řádně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR, logik: asi by to chtělo také říct, že ti co vzešli nahoru z majdanu nejsou žádní svatí, už jen uznání zmanipulovaného hlasování v parlamentu, kdy ozbrojenci oloupili řádně zvolené opoziční poslance o hlasovací karty a pak si odhlasovali co potřebovali je dost velkou vizitkou, co je to za chátru. Situace okolo Saakašviliho take o něčem vypovídá. Už v ten moment se s nimi měla EU přestavit bavit, pokud si chtějí hrát na liberální demokraty.
  Vždyť okupujeme část srbská proti jeho vůli.

  Lze se jen domnívat jak by to vypadalo v ČR, když by v Praze nackove a politici rvali, že brňákum podříznout krky. Čekali by lidi na Moravě jako ovce?

  A co se týká nákupu zbraní z USA, to je pouze byznys. Nic víc, stav v problémových oblastech to nezmění, jen bude Ukrajina více zadlužená.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:03 09.03.2018

  cejkis:
  No tak napadnutie Ukrajiny (bez toho, aby sme posudzovali kohokoľvek zdravie, na čo nie sme kompetentní) bolo v prvom rade dielo človeka, ktorý padol do pasce svojich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cejkis:
  No tak napadnutie Ukrajiny (bez toho, aby sme posudzovali kohokoľvek zdravie, na čo nie sme kompetentní) bolo v prvom rade dielo človeka, ktorý padol do pasce svojich mylných geopolitických predstáv.
  Že by anexia Krymu mohla na vnútropolitickej scéne vyžehliť totálne fiesko zo straty Ukrajiny (ktorá však ale dovtedy ešte nemusela byť nevyhnutne definitívna!) a tým pádom aj narušenie plánov na vznik Eurázijskej únie, ako aj domácu nespokojnosť s hospodárskou stagnáciou, by mohlo byť považované za vcelku racionálny kalkul. AVŠAK!
  - pokiaľ sa nádejal v Mníchov 2.0 tak sa úplne prerátal.
  - na dôvažok stratil priveľa času a rozpútaním konfliktu v Donbase zvýšil stávky v dobe, kedy sa už Ukrajina začínala spamätávať a nemalo to zďaleka taký efekt ako Krym. nedošlo k rozdeleniu Ukrajiny a vytvoreniu Novoruska, ktoré by spochybnilo tézu o územnej celistvosti Ukrajiny, na ktorej stroskotávajú snahy o medzinárodné uznanie anexie. Výsledkom je konflikt, ktorý síce potrebujú udržať, ale nie je ho možné zmraziť, pretože tie neživotaschopné škvarky, čo vznikli fakticky "pól"okolo dvoch miest, nemá zmysel uznať za samostatné štáty, ako to urobili v Gruzínsku.
  - následne sa v snahe dosiahnúť akúsi Jaltu 2.0 pokúsili využiť šok z rozmachu ISIS a začali sa masívnejšie angažovať s Sýrii. Zjavný odkaz "musíte sa s nami dohodnúť, lebo bez nás to nejde" minul účinkom, na dôvažok teraz musia udržiavať určitú mieru angažovanosti v ďalšom konflikte, aby neprišli o už nadobudnuté pozície a neprestali byť zaujímaví pre takých hráčov, ako povedzme Turecko.
  - v súvislosti s prezidentskými voľbami v USA navidomoči kalkulovali, že kadidát ako Trump by mohol prehodiť výhybku v doterajšom smerovaní politiky USA. Výhybku síce prehodil, ale v súvislosti s tým, na čom Rusom najviac záleží, sa hádam ani nemohli mýliť viac.
  Štyri roky po okupácii Krymu sú teda súperi "zakopaní" v tých istých líniach bez akéhokoľvek posunu a hra sa o to, kto sa prv vyčerpá. To pre slabšiu stranu, ktorou je v tomto prípade Rusko, nie je dobrá situácia.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  20:18 09.03.2018

  Někdo tu psal o dvojím metru Američanů.

  Tak tady máte další případ.

  Americká zahraniční politika.....Američané mají nesplatitelný dluh ovšem dělají vše proto, aby si jiní v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Někdo tu psal o dvojím metru Američanů.

  Tak tady máte další případ.

  Americká zahraniční politika.....Američané mají nesplatitelný dluh ovšem dělají vše proto, aby si jiní v tomto případě Venezuela nemohla na trhu půjčit peníze a splatit dluh výnosy z ropy. Skupina US korporátních zombie se rozhodla ukrást Venezuele ropu. A jako vždy a všude v případě US zahraniční politiky, na počty mrtvých nehleďte.
  Léto 2017:
  Spojené státy uvalily na Venezuelu nové a přísné hospodářské sankce. Jsou namířeny „proti diktatuře ve Venezuele“ a mimo jiné zakazují kupovat nově vydané dluhopisy vydané venezuelskou vládou či uzavírat finanční transakce se státní ropnou společností PDVSA. Caracas v reakci označil sankce za agresi proti venezuelskému lidu a za snahu vyvolat v zemi humanitární krizi.
  Podzim 2017:
  Situace ve Venezuele rychle směřuje k humanitární katastrofě. Krize vyvolaná vládní hospodářskou politikou způsobila, že se kurz venezuelské měny bolívar prudce propadl a ceny vzrostly. Země se potýká s nedostatkem jídla a léků.Jak vláda, tak státní ropná společnost PDVSA, nedávno nezaplatily některé své dluhy. Pokud dojde k dalšímu selhání, mohou investoři ve Spojených státech zabavit jediný cenný majetek Venezuely - ropu.Tím by země přišla o hlavní zdroj peněz, který potřebuje k dovozu potravin a léků.
  Prezident Nicolas Maduro, kterého vláda Donalda Trumpa označuje za diktátora, v tomto měsíci požadoval restrukturalizaci dluhu státu. Vláda a PDVSA dluží na dluhopisech více než 60 miliard dolarů. Centrální banka má v rezervě méně než 10 miliard dolarů. Podle analýzy agentury Moody´S Investor Service dluží Venezuela držitelům dluhopisů, Rusku, Číně, dodavatelům a poskytovatelům ropných služeb celkem 141 miliard dolarů.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  20:17 09.03.2018

  logik

  Už zkrátka pochopte, že akce Ruska na Ukrajině nebyla akcí chorého muže, ale reakcí. Proč by něco takového Rusko krátce po podpisu prodloužení nájemní smlouvy na Krymu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  Už zkrátka pochopte, že akce Ruska na Ukrajině nebyla akcí chorého muže, ale reakcí. Proč by něco takového Rusko krátce po podpisu prodloužení nájemní smlouvy na Krymu dělalo ?

  A rovněž pochopte, že všechny aktivity US na Ukrajině rozhodně nejsou ve prospěch Ukrajiny. Osud Ukrajiny, zda bude prosperující či rozstřílená na hadry je speciálně Američanům uplně u zadku.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:44 09.03.2018

  "Ne ale vážně, hýkání po válce v evropském prostoru je tak trochu retardované. Ukrajině by prospělo více se zaměřit sama na sebe a své problémy. To, že ztratila některé své ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Ne ale vážně, hýkání po válce v evropském prostoru je tak trochu retardované. Ukrajině by prospělo více se zaměřit sama na sebe a své problémy. To, že ztratila některé své regiony, je chyba i na její straně."

  Nahraď si Ukrajinu ČR a máš přesně to, co říkal Chamberlain 1938. Na válku stačí jeden a pokud ten jeden dostane z reakce mezinárodního společenství odezvu, že jeho agrese je vlastně chyba napadeného, tak to prospěje všemu jinému, jen ne míru v Evropě.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  15:16 09.03.2018

  Jilex... máš pravdu.. na videu z ukrajinské UA112 hovoří tou svojí ukrajinskou hatmatilkou a článek na rusvesna jsem nedočetl do konce... podle posledních zpráv to vypadá v tomto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jilex... máš pravdu.. na videu z ukrajinské UA112 hovoří tou svojí ukrajinskou hatmatilkou a článek na rusvesna jsem nedočetl do konce... podle posledních zpráv to vypadá v tomto případě na akci SBU... Ukrajinec Ruban velmi často domlouvá výměnu zajatců na Dombasu (dle ukrajinské strany je až moc proruský :) ) ..... podle obvinění SBU Ruban plánoval těmito zbraněmi zabití Porošenka, Jaceňuka, Avakova, Turčinova a obsadit vládní čtvrť v Kieve a tak Rusku umožnit plnohodnotný útok na Ukrajinu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jilex
  12:40 09.03.2018

  givitz:

  Jenže on ten Ruban byl zadržen ukrajinskou SBU, když vezl zbraně od opolčenců na na Ukrajinu někam do Kyjeva. Ruban je teď ukrajinskou prokuraturou obviněn z nelegálního ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givitz:

  Jenže on ten Ruban byl zadržen ukrajinskou SBU, když vezl zbraně od opolčenců na na Ukrajinu někam do Kyjeva. Ruban je teď ukrajinskou prokuraturou obviněn z nelegálního užívání zbraní a přípravy teroristického útoku.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  23:54 08.03.2018

  Takže další potvrzení toho co jsem psal o stránku zpátky :) Ukrajinští vojáci i oficíři čile obchodují se zbraněma, které prodávají opolčencům...

  Dne 8. března ukrajinští ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže další potvrzení toho co jsem psal o stránku zpátky :) Ukrajinští vojáci i oficíři čile obchodují se zbraněma, které prodávají opolčencům...

  Dne 8. března ukrajinští zákonodárci zadrželi vedoucího osvobozeneckého střediska důstojníků, plukovníka generála Vladimíra Rubana.

  Podle ukrajinských médií byl Ruban zadržen na kontrolním stanovišti v Zaitsevu na okupovaném území DNR.

  Podle zdroje v bezpečnostních službách byl Ruban odvezen do vazebního střediska Mariupol.


  http://rusvesna.su/news/152054...
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  14:45 08.03.2018

  Ukrajine, resp. ľuďom žijúcim na tom území by, myslím si, rozpad Ukrajiny na prirodzenejšie subcelky pomohol. Dokopy ju zlepili len bolševici pomocou brutálneho teroru a teraz ju ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajine, resp. ľuďom žijúcim na tom území by, myslím si, rozpad Ukrajiny na prirodzenejšie subcelky pomohol. Dokopy ju zlepili len bolševici pomocou brutálneho teroru a teraz ju následníci banderovcov ďalším terorom držia pohromade a pritom vášnivo nenávidia bolševikov. Keby to nebolo tak tragické, vlastne by to bolo smiešne. Keby Ukrajinci civilizačne dorástli na správu tak rôznorodej krajiny, mohol by to byť jeden z hospodársky najsilnejších štátov v Európe, ale oni na to proste nemajú kultúrne ani mocenským know-how. Pre nich samých by bolo lepšie keby sa aspoň dokázali v mieri rozísť, západná UA by mohla ďalej snívať svoj nereálny sen o EU a východ by si šiel po svojom a čo je najdôležitejšie uprostred toho ich konfliktu by neumierali deti roztrhané delostreleckou paľbou vo svojich domoch, lenže to by nebola Ukrajina, kde si tlupa oligarchov a politikov urobí z vojny biznis...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:20 08.03.2018

  Stanislav

  Už se stalo, anexe Texasu a zabrání Nového Mexika. :)
  ----------
  Ne ale vážně, hýkání po válce v evropském prostoru je tak trochu retardované. Ukrajině by prospělo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stanislav

  Už se stalo, anexe Texasu a zabrání Nového Mexika. :)
  ----------
  Ne ale vážně, hýkání po válce v evropském prostoru je tak trochu retardované. Ukrajině by prospělo více se zaměřit sama na sebe a své problémy. To, že ztratila některé své regiony, je chyba i na její straně. Řekl bych, že primárně. Nyní sice může dostávat "dary", ale hlavním nepřítelem jsou její vlastní dosti bizarní politici.
  Je sice fajn, že máme nepřítele a máme důvod zbrojit (EU), ale na druhou stranu Ukrajina z toho nic moc nemá a je vlastně za pitomce. Navíc její vytoužená cesta je nyní vzdálenější, než kdy byla.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  14:09 08.03.2018

  UK je na to stale ekonomicky hodne spatne a vyhled do budoucna neni pozitivni . Navic vam maloktera zapadni montovna postavi zavod zrovna tam , kdyz to muze udelat treba v mnohem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  UK je na to stale ekonomicky hodne spatne a vyhled do budoucna neni pozitivni . Navic vam maloktera zapadni montovna postavi zavod zrovna tam , kdyz to muze udelat treba v mnohem civilizovanejsim rumunsku s lepsi infrastrukturou ( a ukrajince si tam dovezt ) , pripadne turecku . I ta korupce je v rumunsku vyrazne mensi . Ta zeme nema budoucnost . Od revoluce emigrovalo 20% populace hlavne mladi a vzdelani . Za poslednich 6 let neoficialne 5 milionu lidi .

  Az odejde do duchodu dnesni generace 50+ tak to bude jeste horsi . A reseni , ktere by bylo realne pruchozi neexistuje . Ja znam nekolik rodin ukrajincu zijicich dlouhodobe v CR a vsichni si porizuji , nebo si planuji poridit CR obcanstvi co nejrychleji .

  Smutne :(
  Skrýt celý příspěvek

 • Stanislav
  13:46 08.03.2018

  ad raziel, prípad je popísaný zle. To najprv by musela USA okupovať a zabrať polostrov Yucatan a potom následne Tamaulipas a tým vyvolať občiansku vojnu. Potom by to bolo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad raziel, prípad je popísaný zle. To najprv by musela USA okupovať a zabrať polostrov Yucatan a potom následne Tamaulipas a tým vyvolať občiansku vojnu. Potom by to bolo zaujímavé...
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  09:51 08.03.2018

  Docela by mě zajímalo, jak by se naši ultrapravicový diskutéři (potažmo západní společnost celkově) tvářili, kdyby něco podobného vyzkoušelo Rusko.

  V Mexiku probíhá fiktivní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Docela by mě zajímalo, jak by se naši ultrapravicový diskutéři (potažmo západní společnost celkově) tvářili, kdyby něco podobného vyzkoušelo Rusko.

  V Mexiku probíhá fiktivní občanská válka, země se rozdělila a severní část země má (jasně, je to vzhledem k dosavadní historii nesmysl) možnost, připojit se k demokratické, federativní, prezidentské republice USA. Do celé situace se ale nasere Rusko a začne ve velkém sponzorovat jih země, který stojí o to udržet si vazby na jižní Ameriku. A tak Rusko vyzbrojuje válečným materiálem jihomexičany, kteří díky výzbroji mohou citelně uškodit jak civilnímu obyvatelstvu, tak národní gardě USA, která kontroluje situaci na hranicích.

  To by byla pochopitelně opovážlivost nejhrubšího zrna, která by zasloužila exemplární vyhoštění Ruska z OSN a pro západní civilizaci by to byla skvělá záminka (v lepším případě jen) k hospodářským sankcím. Pokud se ale do občanských nepokojů, které se dějí 10 000km od hranic USA, angažuje samotné USA, které přitom toto dění na druhé straně zeměkoule nemůže nijak ohrozit, tam je to "pomoc velkého bratra, která ničemu neškodí, pouze pomáhá demokracii".

  Líbí se mi ten dvojí metr, který tady na AN neumí spoustu diskutérů ani skrýt
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  09:46 08.03.2018

  Mě se nelíbí, že Evropa, Amerika a Rusko vůbec dopustily aby nějaký konflikt na Ukrajině vznikl. A když už vznikl, tak se nezasadili o jeho rychlé ukončení. Ze spousty příspěvků ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě se nelíbí, že Evropa, Amerika a Rusko vůbec dopustily aby nějaký konflikt na Ukrajině vznikl. A když už vznikl, tak se nezasadili o jeho rychlé ukončení. Ze spousty příspěvků tady má člověk pocit, že si v té válce libujete.Co to s váma lidi je?
  Podle mě by žádný stát na světě neměl mít armádu pro prosazování svých politických a ekonomických zájmů. Měla by existovat pouze jedna planetární armáda, která by vlastnila veškerou výrobu zbraní. Dokud to tak nebude situace se nikdy nezlepší a války tu budou pořád. A se stoupjícím počtem obyvatel to bude čím dál tím horší.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  17:11 07.03.2018

  jura99, pytal ste sa čo ma doma Nemec a dostal ste odpoved. Chcete niečo viac?

  To, že Ukrajina , nech už bude v akychkolvek hraniciach :) nakoniec sa pohne dopredu je zakonite. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jura99, pytal ste sa čo ma doma Nemec a dostal ste odpoved. Chcete niečo viac?

  To, že Ukrajina , nech už bude v akychkolvek hraniciach :) nakoniec sa pohne dopredu je zakonite. Lenže toto nie futurologicky kongres, ale debata na čo budu Javeliny Ukrajine zajtra.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:33 07.03.2018

  palo satko: eset je dobrý příklad, bohužel pak už dlouho nic, proto se eset používá jako příklad, ale spíš by se měl používat jako bílá vrána.
  UA má ještě jednu odlišnost, není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko: eset je dobrý příklad, bohužel pak už dlouho nic, proto se eset používá jako příklad, ale spíš by se měl používat jako bílá vrána.
  UA má ještě jednu odlišnost, není to typicky exportní ekonomika, když tam přijdete do marketu, jsou tam zejména domácí produkty, ve skvělé kvalitě a ve skvělých obalech. Světová je např. ukrajinská vodka (např. Nemiroff), kvalitní mají čokolády (prezidentova Roshen) a soběstační jsou v hypermarketech, hobby řetězcích, fast foodech a dalších, tedy tam, kde nás "okupují" zahraniční řetězce. Jinak řečeno vyrábějí pro domácí spotřebu, což není špatné. My vyrábíme na export, ale obvykle pod cizí značkou. Samozřejmě UA se tam také dopracují, tím jak padnou cla (už nějaké padly), naskočí tam řetězce a udělají si z té země levnou výrobní základnu.
  Skrýt celý příspěvek

 • saracen1
  15:16 07.03.2018

  Podľa údajov ceny CLU a samotnej strely tento kontrakt nesedí, teda cena za objednané množstvo je iba 22,75 mega. Buď je v článku chyba, alebo sú ceny v podstate polovičné, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podľa údajov ceny CLU a samotnej strely tento kontrakt nesedí, teda cena za objednané množstvo je iba 22,75 mega. Buď je v článku chyba, alebo sú ceny v podstate polovičné, aleboooo toho bude dvojnásobne viac.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:52 07.03.2018

  Každopádně je to po dlouhé době ukrajinská akvizice, která dává smysl a jak se zdá, tak i za odpovídající cenu. To se, bohužel, o většině ostatních říct nedá. Dosavadní armádní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Každopádně je to po dlouhé době ukrajinská akvizice, která dává smysl a jak se zdá, tak i za odpovídající cenu. To se, bohužel, o většině ostatních říct nedá. Dosavadní armádní nákupy ale moc důvodů k důvěře ve zlepšování situace v celé státní správě nedávají.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  14:34 07.03.2018

  Wirbelwind, akosi som si nevšimol, že by Slovensko bolo nahnevane na Rusko. Dokonca väčšina občanov je k Rusku bud neutralna alebo priatelsky naklonena. Nemožeš davat do porovnania ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wirbelwind, akosi som si nevšimol, že by Slovensko bolo nahnevane na Rusko. Dokonca väčšina občanov je k Rusku bud neutralna alebo priatelsky naklonena. Nemožeš davat do porovnania Ukrajinu a Slovensko.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  14:28 07.03.2018

  Jura99, čo ma Nemec doma slovenskeho? Čo tak niečo svetove zo Slovenska Napriklad toto: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99, čo ma Nemec doma slovenskeho? Čo tak niečo svetove zo Slovenska Napriklad toto: https://www.eset.com/sk/o-nas/...
  Skrýt celý příspěvek

 • overitzda0
  14:21 07.03.2018

  Stejně si myslím že západ se vykašlal na Ukrajinu. Přečetli jsme si o Majdanu, rozčílí nad Rusjem a to je tak asi všechno.
  Minimálně v armádě jsme mohli navázat větší spolupráci: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stejně si myslím že západ se vykašlal na Ukrajinu. Přečetli jsme si o Majdanu, rozčílí nad Rusjem a to je tak asi všechno.
  Minimálně v armádě jsme mohli navázat větší spolupráci: transparentní letadla, výroba / vývoj tanku a OT. Prostě pomoci dotlačit Ukrajinu na západ. Pomalu začínám pocit, že budeme rádi když se Ukrajina otočí na Rusko. Alespoň Arabové pomáhají financovat nějaké projekty .
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:16 07.03.2018

  Clanek: z toho seznamu slovenských firem si škrtněte asi tak všechny, myšleny byly slovenské firmy, které vlastní slovenský kapitál, produkují původní slovenský finální výrobek a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: z toho seznamu slovenských firem si škrtněte asi tak všechny, myšleny byly slovenské firmy, které vlastní slovenský kapitál, produkují původní slovenský finální výrobek a Němec si doma řekne "hmm, toto je slovenský výrobek". Aspoň takto jsem pochopil palo satko pokud jde o ukrajinské výrobky, které údajně doma nikdo nemá a přirovnal jsem to ke slovenským výrobkům, které průměrný Němec také doma nemá.

  beepee:
  Javelin odpalovaný z ramene je spíš obraná zbraň, pro útok tam chybí pohyb. Proti tomu tanky jsou útočná zbraň.

  petris: že nevidíte v Tescu Ukrajince neznamená, že se na dodávce zboží nepodílel. Distribuční velkosklady obsluhují téměř výhradně Ukrajinci a Rumuni.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:01 07.03.2018

  @Radovan, ikdyz souhlasim s tim co pisete, tak si nemyslim, ze uz je u Ukrajiny rozhodnuto. Uvidime za 10-20 let v jakem stavu tu s nama Ukrajina bude. Problem ukrajiny je, ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Radovan, ikdyz souhlasim s tim co pisete, tak si nemyslim, ze uz je u Ukrajiny rozhodnuto. Uvidime za 10-20 let v jakem stavu tu s nama Ukrajina bude. Problem ukrajiny je, ze mozna se semkla na te narodni identite, na ulicich se ted casteji zdravi "Slava Ukrajine", ale ze je to od predu do zadu korupci prolezly stat kde nefunguji ty nejzakladnejsi veci, stat castecne zavisly na financni pomoci ze zapadu (v cem je pak rozdil mezi Evropskou Ukrajinou a Afrikou?) a stat ktery se krute vylidnuje. Tyto vnitrni problemy budou dlouhodobe zasadnejsi nez aktualni valka-nevalka s Ruskem. Ukrajinci si musi udelat poradek nejdriv zde a tohle moc realne nevidim.

  @Jura99
  Je to teda uplny OT, ale prece:
  To nejsou v pravem slova smyslu ukrajinske sluzby, ale ceske sluzby vyuzivajici ukrajinsou levnou pracovni silu. Ergo z toho Ukrajina jako stat vidi pramalo, Ukrajinci si pak z toho dovezou penize na ktere by si doma neprisli, stejne jako si je prinesou cesi pracujici v Nemecku a jinde na zapade. Prosta ekonomicka migrace.
  Kazdopadne priliv ukrajincu je docela zasadni v Polsku, bude zajimave jestli si tim dlouhodobe Polsko zadela na problem, nebo treba i na uzemni zisk.

  Slovensko je 5mil stat, s tim nelze stat velikosti Ukrajiny srovnavat, ta by se dala srovnat treba s Polskem a to pak to srovnani pro Ukrajinu nedopada moc dobre.
  Ad vyvoz Slovesnka, kde Nemecko je slovenskym nejvetsim obchodnim partnerem (dlouho to byla CR, casy se meni), tak na tom se automobily podily jen (nebo az) z 1/6 (a jeste dodam ze samotny prumysl se na HDP slovenska podili z 25%). Urcite tak nelze rict, ze SR montuje a vyvazi jen auta. Na druhem miste je elektronika (televizory, monitory), pak petrolej a plyny (Slovnaft + SPP), pak chemie obecne, farmacie atd.. Sire vyvozu relativne mala, ale v tomhle si muze CR se SR podat ruce.

  Seznam jednotlivych nejvetsich vyvozcu Slovenska:
  Volkswagen Slovakia, a.s., Bratislava
  Kia Motors Slovakia, s.r.o., Teplička nad Váhom
  Samsung Electronics Slovakia, s.r.o., Galanta
  PCA Slovakia, s.r.o., Trnava
  Slovnaft, a.s., Bratislava
  Foxconn Slovakia, s.r.o., Nitra
  Slovenské elektrárne, a.s., Bratislava
  Schaeffler Slovensko, s.r.o., Kysucké Nové Mesto
  Continental Matador Rubber, s.r.o., Púchov
  Continental Matador Truck Tires, s.r.o., Púchov
  IKEA Components, s.r.o., Malacky
  Mondi SCP, a.s., Ružomberok
  Duslo, a.s., Šaľa
  Železiarne Podbrezová, a.s., Podbrezová
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  12:41 07.03.2018

  Jura99: No neviem, mne teda dom Ukrajinci nestavali, v obchodoch si tiež nepamätám že by som narazil na Ukrajinca. Jedine kde som s nimi prišiel do kontaktu bolo pracovne s Motor ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: No neviem, mne teda dom Ukrajinci nestavali, v obchodoch si tiež nepamätám že by som narazil na Ukrajinca. Jedine kde som s nimi prišiel do kontaktu bolo pracovne s Motor Sič Zaporožie a bola to patália na n-tú.
  Skrýt celý příspěvek

 • beepee
  12:37 07.03.2018

  Kontrolní otážka, šoudruži:
  Používá se Javelin k obraně před tanky, nebo k útoku na tanky? :-)

  BTW - Znám z práce pár Ukrajinců. Všichni nesnáší Rusáky, a všichni po začátku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kontrolní otážka, šoudruži:
  Používá se Javelin k obraně před tanky, nebo k útoku na tanky? :-)

  BTW - Znám z práce pár Ukrajinců. Všichni nesnáší Rusáky, a všichni po začátku války přestali jezdit domů, aby nemuseli do armády.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:24 07.03.2018

  palo satko: "Něco ukrajinského" má doma úplně každý. Nejsou to sice výrobky, ale jsou to služby. Každý kdo bydlí v bytě či domě mladším 25let, stavěli jej více či méně Ukrajinci, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko: "Něco ukrajinského" má doma úplně každý. Nejsou to sice výrobky, ale jsou to služby. Každý kdo bydlí v bytě či domě mladším 25let, stavěli jej více či méně Ukrajinci, každý kdo nakupuje v marketech, celý proces od logistiky po pokladnu obsluhují více či méně Ukrajinci. Pokud jde o výrobky, nemalá část potravinářských olejů pochází z UA, nyní "straší" i vejci a drůbeží. Chápu, že jste měl na mysli nějaký ukrajinský smartphone nebo osobní automobil, ale zeptejte se sám, co třeba takoví Němci mají doma z finálních výrobků slovenského ? (a to nemyslím VW Tuareg smontovaný v BA).
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  11:54 07.03.2018

  Líbí se mi US prohlášení o právu na sebeurčení a právu se bránit.

  Ostře kontrastující s prohlášení stejných Američanů, kteří okupují Sýrii, brání vstupu syrské armády za Eufrat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Líbí se mi US prohlášení o právu na sebeurčení a právu se bránit.

  Ostře kontrastující s prohlášení stejných Američanů, kteří okupují Sýrii, brání vstupu syrské armády za Eufrat na jejich vlastní území. Financovali, cvičili a vyzbrojovali džihádisty k boji proti syrské armádě.

  Zatímco UA má právo na sebeurčení, tak Sýrie nikoliv.

  K tomu si můžeme doplnit Američany ukradené Kosovo, Američany pozabíjené celé rodiny v Srbsku a dostaneme ucelený obraz americké demokracie.

  Je to demokracie která se hodí jen někde. Někde se pro ospravedlnění zabíjení použije humanismus. Někde se neříká nic a zabijí se léta v kuse.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:23 07.03.2018

  givicz:
  Kumšt nie je most postaviť - to zvládli už raz na konci druhej svetovej - kumšt je postaviť ho tak, aby ustál drsné miestne geologické a poveternostné podmienky. S tým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz:
  Kumšt nie je most postaviť - to zvládli už raz na konci druhej svetovej - kumšt je postaviť ho tak, aby ustál drsné miestne geologické a poveternostné podmienky. S tým Národná garda veľa nezmôže, ostáva len dúfať v záujme ľudí, čo budú cez ten most prechádzať, že sa pri stavbe príliš veľa nekradlo a nepodvádzalo na kvalite použitých materiálov ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Wirbelwind
  10:52 07.03.2018

  palo satko:

  a pozrime sa na SR

  "Celkovo sa odhaduje počet občanov Slovenska žijúcich v súčasnosti v zahraničí na 200[19] až 300[20] tisíc, čo predstavuje 3,5 až 5 % z počtu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko:

  a pozrime sa na SR

  "Celkovo sa odhaduje počet občanov Slovenska žijúcich v súčasnosti v zahraničí na 200[19] až 300[20] tisíc, čo predstavuje 3,5 až 5 % z počtu obyvateľov Slovenska"

  podla https://sk.wikipedia.org/wiki/...

  Ako to vychadza v porovnani s UA? Su to uz roky co som studoval VS v SR. Najlepsi tam ani nesli. Z tych co tam isli, cast tych lepsich odisla este pocas studia prec zo SR (najcastejsie CR). A dosledky uz dnes vidiet a bude to len horsie a horsie...
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  10:33 07.03.2018

  Americky rešpektovany Bloomber zverejnil počty Ukrajincov, ktore odišli medzi rokmi 2015 až 2017 z Ukrajiny za pracou:
  Česko - 122 000
  USA - 23 000
  Taliansko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Americky rešpektovany Bloomber zverejnil počty Ukrajincov, ktore odišli medzi rokmi 2015 až 2017 z Ukrajiny za pracou:
  Česko - 122 000
  USA - 23 000
  Taliansko - 147 000
  Bielorusko - 22 000
  Rusko - 343 000
  Polsko - 507 000
  SPOLU 1 164 000

  Nie su to starci, čo odišli, ale väčšinou mladi muži. Odist z krajiny, ktora je vo vojne nie je prave vlastenecky počin. Ak bude hrozit vojna, odidu dalši, lebo padnut za Porošenka a USA a nechat v biede ženu a decka, nie je prave uspešna životna strategia pre obyčajneho Ukrajinca. Američania môžu Ukrajine darovat aj F-35, aj tak Ukrajinci proti Rusom velku vojnu nerozputaju. Obyčajni Ukrajinci vidia že hospodarsky sa cely Zapad na nich už davno vykašlal. Kontrolna otazka soudruzi: Ma doma niekto z vas niečo z Ukrajiny?- Nikto. Nikto Nič! Bohatši možno služku, zahradnika.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  10:16 07.03.2018

  Jura99 UA a Rusko byly ještě v roce 2013 kámoši (bylo to ještě před ozbrojeným převratem) si piš, že eskalovat konflikt pokud se tam budou sypat zbraně bude.. válka je velice dobrý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 UA a Rusko byly ještě v roce 2013 kámoši (bylo to ještě před ozbrojeným převratem) si piš, že eskalovat konflikt pokud se tam budou sypat zbraně bude.. válka je velice dobrý byznys pro oligarchy..
  " Kyjevští šíbři tyjí z války, přisáli se na miliardové investice do armády
  26. února 2018 20:02
  Z války, která trvá déle než rok, se stává dobrý byznys, říká ukrajinské přísloví. Konflikt v Donbasu trvá už téměř čtyři roky a Kyjev kvůli němu investuje miliardy dolarů do modernizace armády. Velkou část peněz však spolkne korupce a indicie ukazují i na lidi v okolí prezidenta Petra Porošenka, píše list The New York Times.
  Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/ukraji... "

  Co se týče Krymského mostu (o kterém ještě nějaký rok nazpět psalo, že ho Rusové nedokáží dokončit) dovoluji si upozornit, že staví i nové železniční spojení , kdy na Krymský most budou navazovat i nové dálnice na Krymu tak i na Ruské straně takže zásobování ostrova bude rychlé a levné (most přejedeš za 10 minut)

  Co se týče ostrahy Krymského mostu ve struktuře Ruské národní gardy se objeví nová jednotka, která bude zodpovídat za ochranu Krymského mostu.Ruská národní garda v současné době chrání 74 významných státních objektů.

  co se týče prodeje Ukrajinských zbraní opolčencům.. je veřejně známo, že sem tam na ukrajinské straně exploduje nějaký armádní sklad a to kompletně (dobře se tak dá maskovat skutečné počty munice a zbraní)... dokáži si i představit i nějakého vojáka, který již několikátý rok mrzne v okopu a někdo za ním přijde, že mu dá 1000 dolarů za zbraň (průměrná mzda na Ukrajině je 6000,- Kč)
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  09:57 07.03.2018

  Přesně jak píše Jura - ukrajinská armáda do roku 2014 setrvale degradovala, až byla defakto nebojeschopná, což se ukázalo v době obsazení Krymu. Nejen že ji ruská akce totálně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přesně jak píše Jura - ukrajinská armáda do roku 2014 setrvale degradovala, až byla defakto nebojeschopná, což se ukázalo v době obsazení Krymu. Nejen že ji ruská akce totálně překvapila, ale neměla šanci vůbec reagovat. Pak se postupně v dalších týdnech a měsících mobilizovala a dávala dohromady a byla schopná aspoň vytlačovat rusko-separatistické skupiny (Girkin a spol) na Donbase, ikdyž už předtím se musela stáhnout z hranic. V téhle fázi pak Rusko zintenzivnilo dodávky techniky a personálu a naplno se projevila neefektivita a vojenská zastaralost Ukrajinců, kdy byly postupně vytlačeni z Doněcka a Debalceva.
  Důležitou roli hráli dobrovolnické prapory, ať si o nich myslíte cokoliv. Bojovou morálkou pravidelnou armádu vysoce převyšovali, za udržení Mauriopolu mohou hlavně oni.
  Co dál - je jasné že Krym je pro Ukrajinu ztracen a na dobytí Donbasu sílu nemají a pokud to Rusko nedovolí, tak mít ani nebudou. Jde o to aby to cítili i na druhé v Donbase, že pokud zkusí nějaký výpad, tak bude krvavě odražen, že na nějaké další územní zisky nemají šanci.
  Celkově si myslím, že to Ukrajina na své možnosti uhrála vojensky nakonec velmi slušně. Hrozil jí reálný rozpad, takhle ztratila jen okrajové části. A jako země se semkla, mají nové příběhy o boji a smrti za modro-žlutou vlajku. Čekají ji ještě moc těžké časy, ale ty tam byly i předchozích 25 let.
  Rusové v téhle situaci celkově strašně prohráli. Připojili si sice Krym a mají pod kontrolou Donbas, ale svým postupem na desítky let ztratili zbytek Ukrajiny. Ukrajina je a bude ostře protiruská a nebude váhat při nějakém pokusu o podmanění i umírat. Ostatní státy v okolí si z toho vzaly ponaučení a pro Rusko je v jejich dnešní ekonomické situaci nemyslitelné něco podobného zkoušet i jinde. Izolovali se tím, přivolali si sankce a s poklesem ropy se vyrovnávají daleko hůř..
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:35 07.03.2018

  Kdyby UA nakupovala moderní zbraně v roce 2013, dalo by se spekulovat, že se připravuje na útočnou válku. Ve skutečnosti ale UA svou armádu nechala zdegenerovat a i po útoku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kdyby UA nakupovala moderní zbraně v roce 2013, dalo by se spekulovat, že se připravuje na útočnou válku. Ve skutečnosti ale UA svou armádu nechala zdegenerovat a i po útoku ruských mužiků jí trvalo dlouhé týdny a měsíce, než vůbec vyhrabala a rozchodila nějaké staré sovětské zbraně. Pokud UA nakupuje zbraně dnes, je to věc pudu sebezáchovy, nikoliv eskalování konfliktu. Údajné eskalování konfliktu je typická ruská demagogie.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  07:47 07.03.2018

  Udržovat zásobování Krymu pomocí mostu bude nesrovnatelně težší a dražší než pozemní cestou. To je ten důvod proč se pro-ruští separatisté pokoušeli dobýt Mariupol.

  Vyhodit do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Udržovat zásobování Krymu pomocí mostu bude nesrovnatelně težší a dražší než pozemní cestou. To je ten důvod proč se pro-ruští separatisté pokoušeli dobýt Mariupol.

  Vyhodit do vzduchu most je nesrovnatelně jednodušší než ho postavit. Rusům tedy nezbyde, než ten most permanentně a za vysokých nákladů hlídat. Ve dne v noci, v létě i v zimě. Klidně dalších 10 i více let. Na chvíli poleví a budou muset alespoň část stavět znova.

  A kdo myslíte, že to asi tak bude financovat?
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  00:33 07.03.2018

  cejkis: proč všichni, co straní Rusku (jako Ty nebo Raziel) si myslíte, že všichni, kdo odsuzují Ruskou agresi na Ukrajině, mají USA za symbol dobra, nebo že nevidí problémy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cejkis: proč všichni, co straní Rusku (jako Ty nebo Raziel) si myslíte, že všichni, kdo odsuzují Ruskou agresi na Ukrajině, mají USA za symbol dobra, nebo že nevidí problémy západní civilizace.

  Probuďte se, svět není černobílý.

  PS: Ale to neznamená, že tam nejsou bělejší a černější. I mezi takovými masovými vrahy jako byl Hitler a Stalin šlo vybrat, na čí stranu je správné se postavit...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  00:11 07.03.2018

  givicz

  Výrobné číslo je samozrejme diskreditácia pre oligarchu .... pre vojaka je "prúser" strata zbrane a je jedno akého výrobného čísla ...

  Že by ukrajinský vojak predal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  Výrobné číslo je samozrejme diskreditácia pre oligarchu .... pre vojaka je "prúser" strata zbrane a je jedno akého výrobného čísla ...

  Že by ukrajinský vojak predal zbraň "bez jediného výstrelu" považujem za čistú bájku ...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  00:07 07.03.2018

  givicz

  Zas človek nemôže uveriť všetkému : )

  Nie je to tak dávno, čo nás Rusi presviedčali, že na Donbase "ukoristili" stovky tankov .... len akosi nebolo jediného dôkazu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz

  Zas človek nemôže uveriť všetkému : )

  Nie je to tak dávno, čo nás Rusi presviedčali, že na Donbase "ukoristili" stovky tankov .... len akosi nebolo jediného dôkazu ....

  Isto je na Ukrajine veľká korupcia a ruku by som nedal do ohňa za to, že to nemôže byť pravda ....

  Ale v tomto prípade sa mi zdá, že realitu "sniper" dosť prikrášlil .... ak sú pušky nové ... tak môj tip je skôr o tom, že sú z rúk nejakého oligarchu a ukrajinských vojakov pušky ani nevideli .... je dosť známe, že tí kšeftovali napr. s donbaským uhlím a teda sú tam preukázateľne dobré kontakty.

  Tá "romantická" verzia, že zbrane predávajú ukrajinskí vojaci je dobrá pre ruskú propagandu ... a hlavne "krytie" kamoša ktorý dodáva zbrane a sotva by pre to mali Ukrajinci pochopenie ....

  Tým sa dá vysvetliť i to "BTR" .... lebo už na Ukrajine nie je taký bordel, že by sa len tak mohlo stratiť nejaké OT od vojakov ... zato cez oligarchov si to viem predstaviť úplne v pohode ... ak prejdú "diskrétne" tisíce ton uhlia ... tak nejaké OT úplne bez problémov ...

  Jediné čo verím bez problémov je, že Zacharčenko má peňazí dosť ...
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  22:47 06.03.2018

  jestli umíš Ruský tak právě Deki v tom videu uvádí, že nemůže ukázat výrobní číslo jelikož ukrajinští vojáci se kterými obchodují by měli problémy... (dalo by se zjistit kdo jim to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jestli umíš Ruský tak právě Deki v tom videu uvádí, že nemůže ukázat výrobní číslo jelikož ukrajinští vojáci se kterými obchodují by měli problémy... (dalo by se zjistit kdo jim to prodává)

  Ke krymskému mostu.. je pravda, že se plánoval dříve ale chlapáci to pro osobní dopravu dokázali postavit za pouhé tři roky ( technika se začala na stavbu naváže v dubnu 2015, stavební materiál v květnu) je to pořádně drahá megastavba je to i stavba železničního obchvatu Ukrajiny atp.. takže ano Rusové neměli v plánu obsadit východ Ukrajiny... protože kdyby chtěli tak je nikdo nezastaví.. .:)
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:39 06.03.2018

  givicz: takových hraček je všude po světě hodně, každý to prodává každému, jediné co by to dokázalo by byly výrobní čísla, bral bych to video s rezervou

  givicz: takových hraček je všude po světě hodně, každý to prodává každému, jediné co by to dokázalo by byly výrobní čísla, bral bych to video s rezervou

 • givicz
  22:22 06.03.2018

  flaker.jirka jo je to prdel.. :) tady je video jak sniper DNR Deki ukázal zakoupené pušky od VSU.. uvádějí, že Ukrajinští vojáci ochotně prodávají opolčencům svoje zbraně.. Deki ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flaker.jirka jo je to prdel.. :) tady je video jak sniper DNR Deki ukázal zakoupené pušky od VSU.. uvádějí, že Ukrajinští vojáci ochotně prodávají opolčencům svoje zbraně.. Deki ukazuje nejnovější kousky pušek zakoupené od Ukrajinských vojáků.. uvádí, že puška byla zakoupené úplně nová bez jediného výstřelu za 1000 dolarů s originální optikou ... říká že Zacharčenko jim dává peníze a oni potom se domlouvají s Ukrajincema na nákupu zbraní... dále ukazuje druhou zbraň, kdy uvádí, že je to Ukrajinský klon (M16)... dále Deki uvádí, že není problém od nich zakoupit transporter nebo BTR.. že to prodávají i oficíři..

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:10 06.03.2018

  theo:
  Viete, že výstavba mosta nejaký čas trvá? :-D Konkrétne tento má byť odovzdaný až v decembri 2018. A plánovať sa začal už v roku 2008, čiže by bol postavený tak či tak a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  theo:
  Viete, že výstavba mosta nejaký čas trvá? :-D Konkrétne tento má byť odovzdaný až v decembri 2018. A plánovať sa začal už v roku 2008, čiže by bol postavený tak či tak a jeho stavba nie je žiadnym protiargumentom.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  21:16 06.03.2018

  Speciálně pro ty, kteří vidí v USA symbol dobra a v Rusku symbol zla.

  Možná se ještě zkuste zamyslet, proč Putin vtrhl na Krym a proč majdan probíhal během ruské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Speciálně pro ty, kteří vidí v USA symbol dobra a v Rusku symbol zla.

  Možná se ještě zkuste zamyslet, proč Putin vtrhl na Krym a proč majdan probíhal během ruské olympiády.


  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:56 06.03.2018

  Lukas: máte pravdu, asi to bude jen otázka času kdy se do Ruska nějaký Javelin dostane, ať díky boji nebo korupcí. Ví se, že v bojích získali separatisté například minimálně jeden ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas: máte pravdu, asi to bude jen otázka času kdy se do Ruska nějaký Javelin dostane, ať díky boji nebo korupcí. Ví se, že v bojích získali separatisté například minimálně jeden radar AN/TPQ48 pro sledování dělostřelcké činnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:50 06.03.2018

  Je to jen byznys, horší to bude až budou muset všechno, na co jim někdo půjčil, splácet. Ekonomicky je Ukrajina (v HDP) na hlavu na 146. místě na světě ve společnosti států jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to jen byznys, horší to bude až budou muset všechno, na co jim někdo půjčil, splácet. Ekonomicky je Ukrajina (v HDP) na hlavu na 146. místě na světě ve společnosti států jako Bhutan nebo El Salvador. Bude potom ukrajincům něco z jejich vlastní země patřit?
  https://www.cia.gov/library/pu...
  Skrýt celý příspěvek

 • theo
  20:34 06.03.2018

  Zúfalé dobytie mariupolu . Hned po pripojení KRYMU bola schválena megainvestícia do krymského mosta.
  A ivani stále snívajú o tom prepojení. Ten most je len krycí manéver.
  Dobré ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zúfalé dobytie mariupolu . Hned po pripojení KRYMU bola schválena megainvestícia do krymského mosta.
  A ivani stále snívajú o tom prepojení. Ten most je len krycí manéver.
  Dobré ráno.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  20:08 06.03.2018

  Snownomad: Zapomněl jsi na zoufalé snahy dobýt Mariupol? Což se jim naštěstí nepodařilo. Cílem bylo vytvořit přímé pozemní spojení s Krymem. Ukrajinci ale Mariupol udrželi.

  Snownomad: Zapomněl jsi na zoufalé snahy dobýt Mariupol? Což se jim naštěstí nepodařilo. Cílem bylo vytvořit přímé pozemní spojení s Krymem. Ukrajinci ale Mariupol udrželi.

 • MacGyver
  20:02 06.03.2018

  Tak toto je opravdu ZUBR z údolí rychlých pilníků http://forum.valka.cz/topic/vi... Pak se tam ještě v roce 97-02 vyvíjel Tandem 100mm účinná vzdálenost 20 - 300m

  Tak toto je opravdu ZUBR z údolí rychlých pilníků http://forum.valka.cz/topic/vi... Pak se tam ještě v roce 97-02 vyvíjel Tandem 100mm účinná vzdálenost 20 - 300m

 • dusan
  19:49 06.03.2018

  Snownomad

  Asi niekto udalosti na Ukrajine prespal ...

  Putin nehovoril o "Novorusku" len tak (nie je problém si na nete nájsť čo to znamená) .... po tom čo sa "projekt" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Snownomad

  Asi niekto udalosti na Ukrajine prespal ...

  Putin nehovoril o "Novorusku" len tak (nie je problém si na nete nájsť čo to znamená) .... po tom čo sa "projekt" nevydaril už diskusia táto téme v Rusku skončila ....

  Samozrejme, že nechcel spočaitku vojnu ..... optimistická verzia bola, že stačí trošku Ukrajinu "postrčiť" a ona sa zrúti ..... a to nevyšlo ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Snownomad
  17:41 06.03.2018

  dusan

  "Už sa na to zabúda, ale vôbec sa netajili, že chcú ísť ďalej .... a Rusku nie, že by nemalo na porážku Ukrajiny, ale Putin už ďalej nechcel ísť ..... a nie pre svoje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan

  "Už sa na to zabúda, ale vôbec sa netajili, že chcú ísť ďalej .... a Rusku nie, že by nemalo na porážku Ukrajiny, ale Putin už ďalej nechcel ísť ..... a nie pre svoje morálne zábrany..."

  Čím jsi byl předávkovaný, když jsi tohle vymýšlel?
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:33 06.03.2018

  otecko

  Zbrane fungujú .... zas sa tu netvárme, že všetko je o dobrej vôli. Konkrétny prípad - Švajčiarsko 1940. Nemci "testovali" švajčiarske letectvo pred zvažovanou inváziou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otecko

  Zbrane fungujú .... zas sa tu netvárme, že všetko je o dobrej vôli. Konkrétny prípad - Švajčiarsko 1940. Nemci "testovali" švajčiarske letectvo pred zvažovanou inváziou do Švajčiarska .... Švajčiarsko sa úspešne bránilo v leteckých bojoch a i to rozhodlo, že Hitler stratil o inváziu záujem ...

  Ukrajina 1914
  Keby sa ruskí "dovolenkári" nestretli s odporom, tak už dnes možno neexistuje Ukrajina ....aspoň nie v dnešnej "veľkej" podobe. Neviem, že by chcela Ukrajina s Rusko bojovať ... ale akosi sa Rusko nasťahovalo na Ukrajinu ....

  Výkonné zbrane ako Javelin samé o seba nič nemenia ... ale zvyšujú riziko pre "dovolenkárov" ... a musia s ním počítať ...

  Mimochodom, ruskí "dovolenkári" sa nezastavili na Ukrajine pre to, že chceli ... ale preto, že rástla cena ruských "úspechov" rastúcou bojaschopnosťou ukrajinskej armády a dobrovoľníkov. Už sa na to zabúda, ale vôbec sa netajili, že chcú ísť ďalej .... a Rusku nie, že by nemalo na porážku Ukrajiny, ale Putin už ďalej nechcel ísť ..... a nie pre svoje morálne zábrany....
  Skrýt celý příspěvek

 • Sergej7490
  16:45 06.03.2018

  Nebol nahodou ZUBR obrneny kolesovy transporter z Prerovskych strojiren ?

  Nebol nahodou ZUBR obrneny kolesovy transporter z Prerovskych strojiren ?

 • otecko
  16:15 06.03.2018

  Zvláštní, USA vede proti EU a tedy i nám hybridní obchodní válku- cla na dovoz oceli a hliníku, vyhrožování cly na automobily z EU a podobně a tady se hýká fandovstvím ke všemu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zvláštní, USA vede proti EU a tedy i nám hybridní obchodní válku- cla na dovoz oceli a hliníku, vyhrožování cly na automobily z EU a podobně a tady se hýká fandovstvím ke všemu, co dělají...
  Asi si nikdo neuvědomuje, co vlastně zanamená dnešní politika USA. Protekcionářství a diktátorství, nikoliv provnoprávné vztahy s ostatními zeměmi...

  To si myslíte, že Rusko ukrajinský konflikt se dá vyřešit zbraněmi?? A kde to tak zafungovalo? USA je to jedno, ti jsou 10 000km daleko, kdo na tuto politiku doplatí jsou ukrajici, protože Rusko bude stále jejich soused, a se sousedem se nedá pořád bojovat.

  Mezinárodní poltika USA je poslední dobou katastrofa a zmar! 100x lepší politiku začíná praktikovat i ta "blbá" EU!
  Skrýt celý příspěvek

 • MacGyver
  16:13 06.03.2018

  Vlastní novou protitankovou střelu jsem měli vyvinutou. Byl to projekt ZUBR. Info se o tom nedá nikde najít. Zdroj mám pouze jedna paní povídala z "Údolí rychlých pilníků". Asi je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vlastní novou protitankovou střelu jsem měli vyvinutou. Byl to projekt ZUBR. Info se o tom nedá nikde najít. Zdroj mám pouze jedna paní povídala z "Údolí rychlých pilníků". Asi je to stále tajné, nebo snad o tom někdo něco ví?
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  14:16 06.03.2018

  @Shelmik

  Javelin lze odpalovat vleže, vsedě, vkleče i vestoje (s oporou, je těžký). Lze ho odpalovat i z místností, jejichž minimální rozměry jsou: výška 2,1 m x šířka 3,6 m x ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Shelmik

  Javelin lze odpalovat vleže, vsedě, vkleče i vestoje (s oporou, je těžký). Lze ho odpalovat i z místností, jejichž minimální rozměry jsou: výška 2,1 m x šířka 3,6 m x hloubka 4,6 m za určitých bezpečnostních opatření.

  RPTZ-96 nebyl nikdy zaveden do výzbroje AČR. Výrobce - Adamovské strojírny/ADAST byly v konkurzu od roku 2003 a definitivně zanikly v roce 2009.
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  14:08 06.03.2018

  Cejkis: tak to aby jsme ani my nenakupovali nové BVP, děla a vrtulníky. Zvyšovali by jsme tím totiž napětí. Jediný kdo nezvyšuje napětí a může nově zbrojit a dodávat zbraně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cejkis: tak to aby jsme ani my nenakupovali nové BVP, děla a vrtulníky. Zvyšovali by jsme tím totiž napětí. Jediný kdo nezvyšuje napětí a může nově zbrojit a dodávat zbraně komukoliv je Rusko co :)
  Nevidím jediný důvod proč by si Ukrajina jako nezávislý stát nemohla obstarávat zbraně. Vylepší si tím na východě pozici. Byla podle napadena. Argument, že Rusko začne oficiálně dodávat techniku i separatistům neobstojí - už jim ji stejně dodává včetně vojáků.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  13:52 06.03.2018

  co se týká naší armády

  Zde je o náhradě RPG
  "... AČR. O chystanou zakázku se vážně zajímá 7 potenciálních dodavatelů z řad zahraničních i domácích ...
  Zobrazit celý příspěvek

  co se týká naší armády

  Zde je o náhradě RPG
  "... AČR. O chystanou zakázku se vážně zajímá 7 potenciálních dodavatelů z řad zahraničních i domácích společností...."
  http://www.vyzbrojovani.army.c...

  Zde je o nahrazení Fagotů
  "...Integrovaný pracovní tým na základě takticko-technických požadavků identifikoval nejvhodnější varianty a následně oslovil tři přední světové výrobce, kteří jsou schopni armádě dodat komplety nejlépe vyhovující jejím požadavkům. Všichni výrobci byli pozvání do Prahy k prezentacím a odborným konzultacím. Následně byly rozeslány žádosti o poskytnutí informací (Request for Information), na jejichž základě byl vytvořen souborný materiál se základními parametry systémů a cenovými rozklady pro další rozhodování v rámci akvizičního projektu.
  S ohledem na citlivost informací byli osloveni pouze výrobci systémů, nikoliv obchodní prostředníci a zprostředkovatelé obchodní činnosti. Ze stejného důvodu byla veškerá jednání neveřejná a o průzkumu trhu nebyla informována veřejnost."

  http://www.vyzbrojovani.army.c...

  Možná více bude vědět MALI (ALE "Ze stejného důvodu byla veškerá jednání neveřejná a o průzkumu trhu nebyla informována veřejnost.")
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  13:49 06.03.2018

  cejkis: ze by Rusakum v Syrii chodily jenom Toyoty?? A jeste z USA??

  cejkis: ze by Rusakum v Syrii chodily jenom Toyoty?? A jeste z USA??

 • Shelmik
  13:43 06.03.2018

  PavolR : dekuji za info ani jsem netušil že protitankove zbrane stale vyrabíme jen ten dostřel je žalostný :(
  A nevíš jak je to stím střilením z oken budov někde jsem četl že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR : dekuji za info ani jsem netušil že protitankove zbrane stale vyrabíme jen ten dostřel je žalostný :(
  A nevíš jak je to stím střilením z oken budov někde jsem četl že napřiklad rpg to neumožnuje vzhledem k množství vypoušťených plynu při vystřelu .
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:34 06.03.2018

  Shelmik:
  Pri počtoch, aké by išli do armády, by bolo škemranie o licenčnú výrobu smiešne a tým pádom nedôstojné. Ak sa nepozdáva nákup zo zahraničia, tak nech sa páči, pokračujte ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shelmik:
  Pri počtoch, aké by išli do armády, by bolo škemranie o licenčnú výrobu smiešne a tým pádom nedôstojné. Ak sa nepozdáva nákup zo zahraničia, tak nech sa páči, pokračujte vo vývoji toho, čo už doma máte: http://forum.valka.cz/topic/vi...

  cejkis: Zvyšuje sa hlavne Vaše napätie a to je celkom zábavné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shelmik
  13:09 06.03.2018

  Ahoj jen by mě zajímalo jestli lze Javelin použít ve stoje a nebo třeba z okna budovy . Jinak si myslím že mit tady v čechách továrnu alepoň na nejhorši verzi Javelinu nebo třeba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ahoj jen by mě zajímalo jestli lze Javelin použít ve stoje a nebo třeba z okna budovy . Jinak si myslím že mit tady v čechách továrnu alepoň na nejhorši verzi Javelinu nebo třeba Carl Gustava by asi úplně nebylo od věci idealně v podzemí . Upřime trošku me děsí výzbroj která se musi obědnávat v zahraniči .
  Cejkis : upřimě radši válku na Ukrajině než rusáka na Václaváku...a myslíš že vietkong se necítil poškozený když mu rusaci nedodaly atomovky ?;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Molle
  13:01 06.03.2018

  Ma nekdo info kolik se nakoupilo Carl Gustavu?a za kolik?

  Ma nekdo info kolik se nakoupilo Carl Gustavu?a za kolik?

 • Lukas
  12:48 06.03.2018

  Ciekawe kiedy pierwszy trafi "na testy" do Moskwy

  Ciekawe kiedy pierwszy trafi "na testy" do Moskwy

 • cejkis
  12:16 06.03.2018

  Americký příspěvek k správné demokracii aneb podporujeme zvyšování napětí v Evropě. Ještě nějakou zprávu o US LNG a bude to komplet,

  Žoldáci ze syrské pouště se budou cítit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Americký příspěvek k správné demokracii aneb podporujeme zvyšování napětí v Evropě. Ještě nějakou zprávu o US LNG a bude to komplet,

  Žoldáci ze syrské pouště se budou cítit poškození. Zatímco jim chodily oficiálně ze Států jen nonlethal Toyoty, na Ukrajinu už chodí obranné lethal.
  Skrýt celý příspěvek