Americké sankce připravily EU o obchody za miliardy eur
- 8. 11. 2021
- 152 komentářů
- Jan Buchar
USA se v posledních letech odklonily od řešení obchodních sporů pomocí souboru předvídatelných pravidel (rule-based) a začaly se přiklánět k diplomatickému modelu, ve kterém mají hlavní slovo politická rozhodnutí (power-based). Tento model charakterizuje využívání sekundárních sankcí k podpoře amerických geopolitických zájmů. Jejich důsledkem ztratily evropské společnosti obchodní příležitosti v hodnotě desítek miliard eur.
Rozdíly globálních hospodářských zájmů EU a USA se nejzřetelněji projevují v přístupu k Íránu. Postoje obou ekonomických velmocí načas sblížila Íránská jaderná smlouva JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action), dokud od ní bývalý americký prezident Donald Trump v roce 2018 neodstoupil. Jednostranné americké odstoupení od JCPOA připravilo evropský Airbus o obchod s leteckou společností Iran Air v hodnotě 17 miliard eur, francouzský Total o kontrakt na rozšíření těžby zemního plynu (ložisko Jižní Pars) v hodnotě 4,25 miliardy eur či německý Siemens o dodávky strojních zařízení v hodnotě desítek až stovek milionů eur.
Významné pnutí v transatlantických vztazích způsobil i nedávný vznik trojstranného vojenského uskupení AUKUS (podle počátečních písmen členských států v angličtině – Australia, United Kingdom, United States, tj. Austrálie, Spojeného království a Spojených států). Francie po jeho vzniku přišla o kontrakt na dodávku ponorek s konvenčním pohonem pro Austrálii v hodnotě desítek miliard eur. Místo nich se Canberra rozhodla pořídit si ponorky nových spojenců z AUKUS s pohonem jaderným, což francouzští představitelé, podporovaní spojenci z EU, komentovali se značnou nelibostí.
Další kontroverzní téma představuje energetická budoucnost EU a plynovod Nord Stream 2. USA v roce 2019 přijaly PEESA (Protecting Europe's Energy Security Act, tj. Zákon o evropské energetické bezpečnosti), který jim umožňuje jednostranně sankcionovat společnosti zapojené do stavby plynovodu. V reakci na schválení PEESA z projektu Nord Stream 2 vystoupil švýcarský výrobce potrubí Allseas, čímž došlo ke zpoždění výstavby u německého pobřeží. Sankce USA nakonec uvalily jen na ruská plavidla a firmy, ale hrozbě sankcemi musel čelit také německý přístav Fährhafen Sassnitz GmbH. Niels Annen, státní tajemník z německého ministerstva zahraničí, americký nátlak ostře odmítl. „O evropské energetické politice se rozhoduje v Bruselu, nikoliv ve Washingtonu DC,“ uvedl Annen.
Zjednodušený právní pohled na sekundární sankce staví vývozce před volbu udržovat obchodní styky buď se společnostmi v USA, nebo s těmi na sankčních seznamech. Velikost amerického trhu a role amerického dolaru v mezinárodním obchodě v drtivé většině případů převáží nad výhodami plynoucími ze styků se sankcionovanými podniky. Praktický problém navíc představují evropské finanční instituce, které dodržují sankce USA bez ohledu na národní zákony. Řada evropských bank má totiž své pobočky v New Yorku, globálním finančním centru, a podléhají tak americké soudní pravomoci. Téměř všechny mají zájem se v New Yorku udržet a neztratit tak přístup do dolarového bankovního systému. Žádná evropská banka proto neumožní platbu v dolarech mezi např. českou firmou a íránskou společností na americkém sankčním seznamu.
Hospodářské sankce USA tím mají účinnost nejen primárně na místní občany a podniky, ale i sekundárně na osoby nacházející se ve třetích zemích, přičemž jsou jednostranně definovány americkou vládou. Takové uplatňování amerického práva čelí setrvalé kritice a EU patří v tomto ohledu k nejaktivnějším odpůrcům. Americké sankce mohou řešit mezinárodní organizace jako OSN a Světová obchodní organizace WTO (World Trade Organization), bez koordinovaného mezinárodního postupu ale nemají moc šancí vynutit si změnu. V případě OSN disponují USA z pozice stálého člena Rady bezpečnosti právem veta. Ve WTO Bílý dům zase úspěšně blokuje jmenování nových arbitrů druhoinstančního Odvolacího orgánu. To v praxi znamená, že odvolání se proti prvoinstančnímu rozhodnutí Orgánu pro řešení sporů se rovná vetu.
V případě neúspěchu řešit americké sekundární sankce mezinárodněprávní cestou, nezbyde EU než posílit svou hospodářskou sílu. Klíč k zachování svobody rozhodování s kým obchodovat či neobchodovat představuje oslabení role dolaru v celosvětovém finančním systému a nabídnutí eura jako alternativy. Hlavní světová finanční centra, tj. New York, Londýn a Hong Kong, se nicméně nachází mimo EU a obchod v nich zpravidla probíhá v dolarech. Soukromý sektor je využívá z pohodlnosti, protože jsou hojně využívány, čímž jsou dolary ještě hojněji využívány. Hospodářství EU se musí zvětšovat a využívání eura ještě více prorůst do globální ekonomiky, aby se firmy dostaly do situace, ve které obchodují v eurech se zeměmi, kde se platí eurem.
Sekundární hospodářské sankce představují omezení pro mezinárodní obchod, která jednostranně určují Spojené státy. Bez koordinované mezinárodní akce se na jejich extrateritoriálním uplatňování nic nezmění. Dokud budou USA zastávat pozici vedoucí hospodářské velmoci a americký dolar představovat páteř globálního finančního systému, sankce zůstanou účinným nástrojem americké zahraniční politiky.
Související články
Geopolitická realita: Krásný svět vytvořený USA končí
V dnešním článku opět přinášíme pohled na polské pojetí geopolitiky. Jacziek Bartosiak v nedávném ...
- 16.12.2019
- 99 komentářů
- Jan Grohmann
Bartosiak: Hrozí gigantická konfrontace USA a Číny. Evropa váhá, ke komu se připojit
V polském diskusním pořadu Horyzont zpravodajské televize TVN24 vystoupil známý polský geopolitický ...
- 30.09.2020
- 115 komentářů
- Jan Grohmann
Michta, Bartosiak: Evropa je bezbranná a Spojené státy se chovaly jako šílenci
Polský geopolitický odborník doktor Jacek Bartosiak si do svého pořadu na Strategy&Future pozval ...
- 12.10.2020
- 54 komentářů
- Jan Grohmann
Jan Zahradil: Evropa nesoutěží s Čínou o pozici geopolitického lídra jako USA
Koncem prosince Evropská unie uzavřela s Čínou přelomovou bilaterální investiční dohodu CAI ...
- 18.01.2021
- 136 komentářů
- Jan Grohmann
Evropa škemrá o vojenskou ochranu USA a přitom čile kšeftuje se státy, které euroatlantické společenství ohrožují., přičemž náklady na neutralizaci těchto hrozeb nesou zase ...Zobrazit celý příspěvek
Evropa škemrá o vojenskou ochranu USA a přitom čile kšeftuje se státy, které euroatlantické společenství ohrožují., přičemž náklady na neutralizaci těchto hrozeb nesou zase převážně USA.Skrýt celý příspěvek
Dokud nemá ZNH, tak jen politickým směrem, a náboženstvím.
Dokud nemá ZNH, tak jen politickým směrem, a náboženstvím.
Ohrozenie Iránom nemusí mať len podobu, že na nás bude priamo strieľať rakety (aj keď ani to sa nedá vylúčiť). Irán je nebezpečný skôr vo forme akou sa snaží dosahovať svoje ciele. ...Zobrazit celý příspěvek
Ohrozenie Iránom nemusí mať len podobu, že na nás bude priamo strieľať rakety (aj keď ani to sa nedá vylúčiť). Irán je nebezpečný skôr vo forme akou sa snaží dosahovať svoje ciele. Ak pominiem, že Irán priamo podporuje teroristické skupiny a aktívne vstupuje do ozbrojených konfliktov a tým destabilizuje situáciu vo viacerých krajínách, tak Irán sa nepochybne snaží získať ZHN. Možno si povieš, že nás do toho nič nie je, ale je... Ak Irán získa jadrové zbrane, nepochybne sa o to bude snažiť aj Saudská Arábia ktorá je hlavným súperom Iránu v regióne. Tým sa poruší rovnováha síl v regióne. Mimochodom, Irán aj Saudská Arábia sú významní producenti ropy. To vedel už Saddám Husajn ktorý úmyselne zapaľoval ropné vrty aby tak potrestal svet za oslobodenie Kuvajtu. V globalizovanom svete sa nemôžeš tváriť, že sa ťa to netýka aj keď priamo ich ropu nekupuješSkrýt celý příspěvek
To je vsetko pekne, ale presne to iste robi aj Saudska Arabia cize to asi nie je ten pravy dovod. Takze cim nas ohrozuje?
To je vsetko pekne, ale presne to iste robi aj Saudska Arabia cize to asi nie je ten pravy dovod. Takze cim nas ohrozuje?
Čo robí Saudská Arábia? Saudská Arábia sa (zatiaľ) nesnaží získať ZHN. Keď ich bude mať Irán, tak ich bude chcieť. Nedávno tu bola taká diskusia, že ČR by malo mať jadrové zbrane ...Zobrazit celý příspěvek
Čo robí Saudská Arábia? Saudská Arábia sa (zatiaľ) nesnaží získať ZHN. Keď ich bude mať Irán, tak ich bude chcieť.
Nedávno tu bola taká diskusia, že ČR by malo mať jadrové zbrane a taktické rakety. Myslíš, že okolité štáty by sa len prizerali ako na nich mierite raketami s jadrovou hlavicou?Skrýt celý příspěvekSaudska Arabia sa snazi ziskat jadrove zbrane uz vyse 40 rokov. A prakticky sa jej to podarilo skrz Pakistan. Poslednych 20 rokov pracuje aj na domacich jadrovych zbraniach.
Saudska Arabia sa snazi ziskat jadrove zbrane uz vyse 40 rokov. A prakticky sa jej to podarilo skrz Pakistan. Poslednych 20 rokov pracuje aj na domacich jadrovych zbraniach.
Informace o útocích proti tankerům a jejich únosech iránskými revolučními gardami nebo o podpoře masového vraha asada těmi samými a zdevastovaném Jemenu hútijskými podržtaškami ...Zobrazit celý příspěvek
Informace o útocích proti tankerům a jejich únosech iránskými revolučními gardami nebo o podpoře masového vraha asada těmi samými a zdevastovaném Jemenu hútijskými podržtaškami Iránu a tedy o generování dalších a dalších uprchlíků do Evropy zásluhou iránských aktivit se ti evidentně nedonesly.Skrýt celý příspěvek
Co sa tyka podpory teroristov tak Saudska Arabia nema konkurenciu. ISIS, Al-Kaida, Al-Nusra, Taliban, LeT, to je len par z mnoha teroristickych organizacii ktore roky podporuju. ...Zobrazit celý příspěvek
Co sa tyka podpory teroristov tak Saudska Arabia nema konkurenciu. ISIS, Al-Kaida, Al-Nusra, Taliban, LeT, to je len par z mnoha teroristickych organizacii ktore roky podporuju.
Tiez stoji za zmienku, ze cely bordel na strednom vychode zacal po utoku na dvojicky, v ktorom hrala Saudska Arabia vyznamnu rolu.
Taktiez by som mohol spomenut napriklad neustale vojenske zlociny v Jemene.
Jednoducho fakt nevidim jediny dovod, preco by sme mali Iran povazovat za nepriatelsky stat, ktory nas ohrozuje, zatial co Saudsku Arabiu za spriazneny stat.Skrýt celý příspěvekTvoje fantasmagorie o tom, kdo má či nemá konkurenci, jsou pro smích. Zvlášť s ohledem na to co páchají iránské revoluční gardy v Sýrii a Iráku, co páchá Hizballáh, co páchají ...Zobrazit celý příspěvek
Tvoje fantasmagorie o tom, kdo má či nemá konkurenci, jsou pro smích. Zvlášť s ohledem na to co páchají iránské revoluční gardy v Sýrii a Iráku, co páchá Hizballáh, co páchají Hútiové, atd. atp. IS a SA? Co si příště vycucáš z prstu? S IS a Talibanem se víc paktovalo rusácko než celá SA. Ty by sis měl především vzpomenout na chápání psaného textu. Pak by ses výše dozvěděl, že nikoli SA ale iránští podržtaškové Hútiové rozesrali Jemen. Taky by ses dozvěděl, že nikoli SA ale Irán ohrožuje energetickou bezpečnost západu prostřednictvím útoků na tankery a ropné instalace. Masový vrah asad nikoli ve spolupráci s SA vyhnal miliony syřanů na pochod do Evropy (čímž ohrozil naši bezpečnost) ale ve spolupráci s rusáckem A iránskými revolučními gardami. Už jsi prokázal, že to co ty vidíš či nevidíš je irelevantní, protože to stojí za starou belu.Skrýt celý příspěvek
Dohody s teroristy koalice pod vedením Saúdské Arábie uzavírala už v roce 2015, kdy Rijád vstoupil do konfliktu v Jemenu na straně prezidenta Abdar Mansúra Hádího. To jen krátce k ...Zobrazit celý příspěvek
Dohody s teroristy koalice pod vedením Saúdské Arábie uzavírala už v roce 2015, kdy Rijád vstoupil do konfliktu v Jemenu na straně prezidenta Abdar Mansúra Hádího.
To jen krátce k těm faktům,která vytrvale ignoruješ.Skrýt celý příspěvekTakže podle tesila je spolupráce s legální vládou zločin ale hútijské bandy, které pod iránskym vedením zdevastovaly celý Jemen jsou v pořádku. Je příznačné, že téma banditských ...Zobrazit celý příspěvek
Takže podle tesila je spolupráce s legální vládou zločin ale hútijské bandy, které pod iránskym vedením zdevastovaly celý Jemen jsou v pořádku. Je příznačné, že téma banditských iránských útoků na tankery, které západ přímo ohrožují se neobtěžoval okomentovat ani tesil ani mimózní double.Skrýt celý příspěvek
Ne, zločin je spolčit se s teroristy. Teroristické útoky v Evropě byly provedeny lidmi, kteří se zradikalizovali v institucích financovaných SA nebo byli vycvičeni za jejich peníze ...Zobrazit celý příspěvek
Ne, zločin je spolčit se s teroristy.
Teroristické útoky v Evropě byly provedeny lidmi, kteří se zradikalizovali v institucích financovaných SA nebo byli vycvičeni za jejich peníze případně jimi vyzbrojeni.
A to bez ohledu na to, že měli třeba belgické pásy.Skrýt celý příspěvekTvoje "pásy" mimo téma jsou pro smích tesile. Řeč byla o teroru v Jemenu prováděném hútijskými bandity, které platí, cvičí a zásobuje IRÁNSKÁ VLÁDA nikoli soukromníci. Zřejmě bys ...Zobrazit celý příspěvek
Tvoje "pásy" mimo téma jsou pro smích tesile. Řeč byla o teroru v Jemenu prováděném hútijskými bandity, které platí, cvičí a zásobuje IRÁNSKÁ VLÁDA nikoli soukromníci. Zřejmě bys jako teroristický stát, který je třeba bojkotovat, označil i SLovensko, protože zbraň, kterou byl spáchán teroristický čin byl pořízen na Slovensku.Skrýt celý příspěvek
Saudská Arábie nehrála v útoku na WTC žádnou roli. Bin Ladin byl sice z SA, ale tam na něj byl vydán zatykač. Měl se SA asi takový vztah, jako Kožený s ČR.
Saudská Arábie nehrála v útoku na WTC žádnou roli. Bin Ladin byl sice z SA, ale tam na něj byl vydán zatykač. Měl se SA asi takový vztah, jako Kožený s ČR.
"...cely bordel na strednom vychode zacal..." Začal v 60-tych rokoch, keď KGB začalo budovať štruktúry medzinárodného terorizmu, ktoré bujnejú ďalej.... aj s pomocou následníkov ...Zobrazit celý příspěvek
"...cely bordel na strednom vychode zacal..."
Začal v 60-tych rokoch, keď KGB začalo budovať štruktúry medzinárodného terorizmu, ktoré bujnejú ďalej.... aj s pomocou následníkov KGB...Skrýt celý příspěvek
Pán Pavel, Vy to čo píšete myslíte vážne, aj v súčasnosti? Mne to skôr príde ako príspevok niekoho z určitého ...nazvem to eurokamarátskeho združenia. Viete o tom, že aj my máme ...Zobrazit celý příspěvek
Pán Pavel, Vy to čo píšete myslíte vážne, aj v súčasnosti? Mne to skôr príde ako príspevok niekoho z určitého ...nazvem to eurokamarátskeho združenia. Viete o tom, že aj my máme internet a toto už nie je až tak brané?Skrýt celý příspěvek
Pán Pavel môžete dať odkaz na zverstvá páchané v Sýrii "Asádom" a najlepšie tie v súčasnosti ? Dáko to utíchlo . Už to nie je asi nosná téma. Za nejaký čas sa tam konečne vrátia ...Zobrazit celý příspěvek
Pán Pavel môžete dať odkaz na zverstvá páchané v Sýrii "Asádom" a najlepšie tie v súčasnosti ? Dáko to utíchlo . Už to nie je asi nosná téma. Za nejaký čas sa tam konečne vrátia zase naši podnikatelia. A teraz to bude presne o tom kto sa ako zachoval.Skrýt celý příspěvek
I ty máš "ty internety". Tak prečo je nepoužíváš russovětský ...Zobrazit celý příspěvek
I ty máš "ty internety". Tak prečo je nepoužíváš russovětský rabo.
https://theworld.org/stories/2... Skrýt celý příspěvek@ Pavel1 V Piteri internety nemajú, oni majú ščoty ;- Súdruh Rabo, bol si niekedy v Sýrii? Určite nie. Nemáš ani šajnu, ako tam tí ľudia žili... Ja som tam kedysi pracoval a tak ...Zobrazit celý příspěvek
@ Pavel1
V Piteri internety nemajú, oni majú ščoty ;-
Súdruh Rabo, bol si niekedy v Sýrii? Určite nie. Nemáš ani šajnu, ako tam tí ľudia žili... Ja som tam kedysi pracoval a tak ako tvrdíš, tak to tam určite nebolo....Skrýt celý příspěvek
Přímo nás patrně ničím. Irán se nikdy nemusel dostat do množiny nepřátel USA, útok na americkou ambasádu a držení rukojmí bylo hloupou chybou. Ovšem Irán přímo Izrael a to je náš ...Zobrazit celý příspěvek
Přímo nás patrně ničím. Irán se nikdy nemusel dostat do množiny nepřátel USA, útok na americkou ambasádu a držení rukojmí bylo hloupou chybou.
Ovšem Irán přímo Izrael a to je náš spojenec, sice ne smluvně zavázaný, ale faktický.
Osobně zášť Iránu vůči Izraeli nechápu. Izrael byl historicky perským spojencem a nepřáteli byli naopak Arabi. Konec konců většina Arabů jsou sunnité a pro ty šíita větší nepřítel, než Žid.Skrýt celý příspěvek
Kokrétně jak Evropa škemrá o vojenskou ochranu ? Kteří evropští politici to jsou ? Neplete te si to s tím, že řada radnic má zájem, aby na jejich území zůstaly americké základny, ...Zobrazit celý příspěvek
Kokrétně jak Evropa škemrá o vojenskou ochranu ? Kteří evropští politici to jsou ? Neplete te si to s tím, že řada radnic má zájem, aby na jejich území zůstaly americké základny, kvůli ekonomickému přínosu.Skrýt celý příspěvek
EU prosí o ochranu ? Nie ! EU je US ochrana nanútená ako klasické praktiky mafiánskych SBS. Ak nechcete mať vymlátené okná od nás ,tak si nás najmite na ochranu.
EU prosí o ochranu ? Nie ! EU je US ochrana nanútená ako klasické praktiky mafiánskych SBS. Ak nechcete mať vymlátené okná od nás ,tak si nás najmite na ochranu.
EU nemá s USA žádnou smlouvu o ochraně, ta se týká jen členů NATO. Řada evropských zemí v NATO není.
nějak tě v Petrohradě blbě nabrífovali.EU nemá s USA žádnou smlouvu o ochraně, ta se týká jen členů NATO. Řada evropských zemí v NATO není.
nějak tě v Petrohradě blbě nabrífovali.... mafiánsku SBS nám tu predviedol Kremeľ od roku 1968....
... mafiánsku SBS nám tu predviedol Kremeľ od roku 1968....
Mimochodem jedna z klíčových firem v ČR pro rozvoj jaderného průmyslu Škoda JS je rovněž na americkém sankčním seznamu neb je ve vlastnictví Rusů. Rusové skrze Škodu JS drží podíl ...Zobrazit celý příspěvek
Mimochodem jedna z klíčových firem v ČR pro rozvoj jaderného průmyslu Škoda JS je rovněž na americkém sankčním seznamu neb je ve vlastnictví Rusů.
Rusové skrze Škodu JS drží podíl i ve výzkumném ústavu v Řeži. Tento podíl chtěl koupit ČEZ. Škodu JS chtěli koupit Francouzi. Tím by se kolébka českého jaderného průmyslu vyvázala z ruského kapitálu a mohla opět hrát klíčovou úlohu při výstavbě bloků.
Pro vykreslení situace, všechny jaderné elektrárny v ČR, SK, HU mají reaktory z Plzně. Ruský byl jen základní projekt jaderné části. Dílenská dokumentace primární části byla již tuzemská. O sekundárních a dalších okruzích se již nebavíme, ty jsou Československé od A do Z. Čechům stačí jen licence na reaktor, více není třeba.
Akvizice podílu a vyvázání Rusů z Řeže a prodej Škody JS ukončily akce Koněv, ricin, Vrbětice. A tím se dostanu k otázce, kdo si připravil do šuplíku Vrbětice, kdo chtěl vyhrotit za každou cenu vztahy s Ruskem. Kdo chtěl vyřadit Rusy z tendru již nyní, když všichni očekávají od Rusů nejnižší cenu. Proč nebyli vyřazeni až posléze, až po dokončení akvizic? Už jsem to tady psal několikrát a většina z vás to nechce slyšet. Takhle vypadá americká zahraniční politika. A zde na tomto příkladu je vidět, že americká politika není v zájmu české. V zájmu Čechů bylo odkoupit podíly a získat co nejvíce nabídek pro vyjednávání o ceně s preferovanými uchazeči.Skrýt celý příspěvekEhm, víš vůbec kdy naposledy dodala Škoda JS někam reaktor? U stavby JE není důležitá podepsaná cena, ale za jakou je JE uvedena do provozu. Ty dvě částky se liší i v násobcích! ...Zobrazit celý příspěvek
Ehm, víš vůbec kdy naposledy dodala Škoda JS někam reaktor?
U stavby JE není důležitá podepsaná cena, ale za jakou je JE uvedena do provozu. Ty dvě částky se liší i v násobcích! Přebírat technologie pro jeden reaktor ( 5.blok DU) je ekonomický nesmysl.
Smysl by to mělo, kdyby se plánovalo postavit 4-6.bloků, co aktuálně potřebujeme. Ale tady není vůle to protlačit, ani ČEZ o to nestojí.
Akce USA by to mohla být, jen pokud by měli loajální lidi ve vedení GRU, nebo snad v Kremlu. Ale to je asi trošku přitažené za vlasy...Skrýt celý příspěvekz webu, můžete pokračovat V roce 2018 ŠKODA JS uzavřela s francouzskou společností FRAMATOME smlouvu na výrobu a dodávku dvou sad vnitřních částí tlakové nádoby jaderného reaktoru ...Zobrazit celý příspěvek
z webu, můžete pokračovat
V roce 2018 ŠKODA JS uzavřela s francouzskou společností FRAMATOME smlouvu na výrobu a dodávku dvou sad vnitřních částí tlakové nádoby jaderného reaktoru EPR 1600 MW pro výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C v hrabství Somerset, Velká Británie. Součástí dodávky jsou zejména: koš aktivní zóny (Core Barrel), těžký reflektor (Heavy Reflector) a horní vnitřní části (Upper Internals), což je obdoba horního bloku na VVER 1000.Skrýt celý příspěvekAž na to, že nic z toho není reaktorová nádoba (proč to píšete nevím). Poslední vyrobená nádoba reaktoru byla VVER-1000 v letech 1991-93 na tom samém webu. Vše ostatní byli jen ...Zobrazit celý příspěvek
Až na to, že nic z toho není reaktorová nádoba (proč to píšete nevím).
Poslední vyrobená nádoba reaktoru byla VVER-1000 v letech 1991-93 na tom samém webu. Vše ostatní byli jen instalace dříve vyrobených nádob.
Víte, že ten FRAMATOME je Francouzská společnost. Tedy Škoda JS, nemusí nutně spolupracovat jen na výstavbě s Rosatomem?Skrýt celý příspěvek
Překrucujete to. Akce to byla Rusů. Nic se nevyšetřilo, až najednou vyměnila policie lidi a noví lidé dostali od Koudelky podklady. A zrovna to vyšlo na termín vybírání uchazečů.
Překrucujete to. Akce to byla Rusů. Nic se nevyšetřilo, až najednou vyměnila policie lidi a noví lidé dostali od Koudelky podklady. A zrovna to vyšlo na termín vybírání uchazečů.
Vyšetřilo se to na úrovni na jaké se to, bez možnosti vyslechnou, obvinit "podezdřelé" mohlo. Rusové se přiznají těžko, nejednalo se jen o akci v CR. Nezveřejnila to BIS, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Vyšetřilo se to na úrovni na jaké se to, bez možnosti vyslechnou, obvinit "podezdřelé" mohlo. Rusové se přiznají těžko, nejednalo se jen o akci v CR.
Nezveřejnila to BIS, ale technicky už před jistou dobou na internetu. BIS jen dodala věci co měla ona.
To, že to vyšlo před výběrem uchazečů byla jediná možnost jak zvrátit ignoraci vlády k této skutečnosti.Skrýt celý příspěvekTřeba z veřejné části zpráv BIS za poslední roky? Nejsem prezident, ani premiér ti je mají celé. Přesto dokud jim nepohrozili zveřejněním novináři, tak oslovení Rosatomu problém ...Zobrazit celý příspěvek
Třeba z veřejné části zpráv BIS za poslední roky?
Nejsem prezident, ani premiér ti je mají celé. Přesto dokud jim nepohrozili zveřejněním novináři, tak oslovení Rosatomu problém nebyl.Skrýt celý příspěvekA proč by nemohli v první fázi oslovit všechny, získat lepší vyjednávací podmínky o ceně a dokončit akvizice českého průmyslu ? To jste vážně tak ideologicky zabedněný ?
A proč by nemohli v první fázi oslovit všechny, získat lepší vyjednávací podmínky o ceně a dokončit akvizice českého průmyslu ? To jste vážně tak ideologicky zabedněný ?
cejkis:
Protože bychom tím dali najevo, že jsme se smířili s tím, že Rusko bude u nás provádět teroristické útoky kdykoli se mu zachce.cejkis:
Protože bychom tím dali najevo, že jsme se smířili s tím, že Rusko bude u nás provádět teroristické útoky kdykoli se mu zachce.
Odprodej JS ukončilo ruské zavětření možnosti přeci jen stavět u nás novou jadernou elektrárnu. Už před několika lety měli o nákup JS zájem Jihokorejci, ale Rusové nakonec ...Zobrazit celý příspěvek
Odprodej JS ukončilo ruské zavětření možnosti přeci jen stavět u nás novou jadernou elektrárnu. Už před několika lety měli o nákup JS zájem Jihokorejci, ale Rusové nakonec neprodali. Načež neměly vliv žádné kauzy ani nic podobného.Skrýt celý příspěvek
Škoda, že v článku zcela chybí objem obchodu mezi USA / EU. Ten je totiž ve výši cca 500 / 600 mld. UDS ve prospěch EU. Každý rok. Možná tohle je důležitější udržet tenhle obchod ...Zobrazit celý příspěvek
Škoda, že v článku zcela chybí objem obchodu mezi USA / EU. Ten je totiž ve výši cca 500 / 600 mld. UDS ve prospěch EU. Každý rok.
Možná tohle je důležitější udržet tenhle obchod v chodu, než řešit zakázky v hodnotě 1/10 této částky. Přitom realizované v letech.
NS2 je obecnější problém.
K čemu nám je, když ani současné plynovody nejsou využity ani na 50%, mít další "prázdnou" trubku.
Mluvit v tom případě o zpoždění je úplně mimo.
EU potřebuje dostat na trh plyn z nových nalezišt. O tom by se mělo mluvit, a ne řešit další trubky do Ruska.Skrýt celý příspěvek"K čemu nám je, když ani současné plynovody nejsou využity ani na 50%, mít další "prázdnou" trubku." 1) To je snad zalezitost investoru. Berete to jako nejaky centralni planovac. ...Zobrazit celý příspěvek
"K čemu nám je, když ani současné plynovody nejsou využity ani na 50%, mít další "prázdnou" trubku."
1) To je snad zalezitost investoru. Berete to jako nejaky centralni planovac.
2) To je jako rikat "Proc tu mit nejaky DPD, kdyz mame Ceskou Postu z pulky nevyuzitou". Proste tema soucasnejma trubkama ten plyn posilat nevhtej, no. Se s tim smir.
3) Obchodni bilance je jenom statistika, neplati, ze je "ve prospech" toho, kdo ma kladne saldo. Je to vyhodne pro oba, jinak by k vymene nedochazelo.Skrýt celý příspěvekRusové jen velmi dobře využívají evropský liberální postoj ke všemu. Zásobníky, potrubí to vše EU rozdrbala do liberálního chaosu. EU chce zásobníky jako nástroj proti vydírání ze ...Zobrazit celý příspěvek
Rusové jen velmi dobře využívají evropský liberální postoj ke všemu. Zásobníky, potrubí to vše EU rozdrbala do liberálního chaosu.
EU chce zásobníky jako nástroj proti vydírání ze strany Ruska a pak oddělí dodávky od infrastruktury a umožní Gazpromu si evropské zásobníky pronajímat. Gazprom tak může plnit dodávky i z evropských zásobníků.Skrýt celý příspěvekGazprom nemůže plnit dodávky z evropských zásobníků když jsou téměř prázdné.
Gazprom nemůže plnit dodávky z evropských zásobníků když jsou téměř prázdné.
Můžete klikat mínusy, jak chcete, ale stavy například zásobníků RWE v ČR jsou každý den na webu :-)))
Úderka politických ideologů v akci.Můžete klikat mínusy, jak chcete, ale stavy například zásobníků RWE v ČR jsou každý den na webu :-)))
Úderka politických ideologů v akci.
Ale Evropa si usmyslela, že bude energii nakupovat na burze, a s Ruskem bude uzavírat pouze krátkodobě smlouvy, což se ukázalo jako velice špatný krok. Naši levnou energii, kterou ...Zobrazit celý příspěvek
Ale Evropa si usmyslela, že bude energii nakupovat na burze, a s Ruskem bude uzavírat pouze krátkodobě smlouvy, což se ukázalo jako velice špatný krok.
Naši levnou energii, kterou vyrábíme v našich jaderných elektrárnách, kupujeme nesmyslně draze v Lipsku na burze.Skrýt celý příspěvekTo není tvoje energie, a není to tvoje jaderná elektrárna. To je energie ČEZu, a ten jí prodá tam kde za ní dostane nejvíc. Rusko stejně smlouvy respektuje jenom tak dlouho, dokud ...Zobrazit celý příspěvek
To není tvoje energie, a není to tvoje jaderná elektrárna. To je energie ČEZu, a ten jí prodá tam kde za ní dostane nejvíc.
Rusko stejně smlouvy respektuje jenom tak dlouho, dokud jsou pro něj výhodné, dlouhodobé smlouvy s Ruskem proto nemají smysl.
Problém bych viděl spíš v tom, že Evropa kupuje tak velké množství plynu od nespolehlivého partnera. Vysoké ceny plynu nezpůsobil nedostatek plynu, ale vědomí toho, že Rusko je nespolehlivé, a obavy že Rusko smlouvy přestane plnit.Skrýt celý příspěvekJan: Na jednu stranu pisete, ze s Ruskem smlouvy nejsou (a nemaji ani smysl), ale hned dodavate, ze za rust cen muze Rusko, protoze existuji obavy, ze ty (neexistujici) smlouvy ...Zobrazit celý příspěvek
Jan: Na jednu stranu pisete, ze s Ruskem smlouvy nejsou (a nemaji ani smysl), ale hned dodavate, ze za rust cen muze Rusko, protoze existuji obavy, ze ty (neexistujici) smlouvy nebude plnit... Tomu se rika oxymoron.
Nicmene, kdybychom meli s Ruskem dlouhodobou smlouvu a ono ji nepnilo, tak prinejhorsim bychom...bychom byli tam, kde jsme ted.Skrýt celý příspěvekJan Padesátýpátý Jste tak ideologicky zabedněný, že na Rusko svedete všechno. Důvod pro vysoké ceny zemního plynu je vysoká poptavka v Asii, dlouhá předchozí zima a přetahování s ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Padesátýpátý
Jste tak ideologicky zabedněný, že na Rusko svedete všechno. Důvod pro vysoké ceny zemního plynu je vysoká poptavka v Asii, dlouhá předchozí zima a přetahování s Evropou o dodávky LNG. Může za to nedostatek zemního plynu :-)
Kdybychom měli v Evropě dlouhodobé kontrakty jako v minulosti, tak bychom měli garanci dodávek a stabilní ceny. EU si vybrala jiný model a několik let profitovala z nízkých cen způsobených přebytkem na trhu LNG. Nyní se situace otočila.
Stabilní ceny v energetice jsou základem pro fungující ekonomiku. Když chce EK chaos, tak se to posléze promítá všude.Skrýt celý příspěvekThe88: napsal jsem, že DLOUHODOBÉ smlouvy s Ruskem nemají smysl Dlouhodobou smlouvu s Ruskem bychom plnili i v okamžiku, kdy by pro nás byla nevýhodná, protože by cena plynu ...Zobrazit celý příspěvek
The88:
napsal jsem, že DLOUHODOBÉ smlouvy s Ruskem nemají smysl
Dlouhodobou smlouvu s Ruskem bychom plnili i v okamžiku, kdy by pro nás byla nevýhodná, protože by cena plynu klesla.
cejkis:
S Ruskem nemůžeme mít stabilní ceny, protože Rusku evropský trh s plynem nevěří.
Ceny plynu v Evropě lítají nahoru dolů podle toho, jestli zrovna Rusko pouští plyn na západ nebo na východ a podle toho co řekne Putin v televizi. Jinými slovy, trh si není jistý tím, jestli bude Rusko smlouvy dodržovat.Skrýt celý příspěvek
1) Problém je, že tady nejde o investici, ale o geopolitiku. Snahu odříznout Polsko, Ukrajinu, atd. 2) Ale těch cest je už tolik, že výběr mají. Přesto nutně chtějí tuhle jednu ...Zobrazit celý příspěvek
1) Problém je, že tady nejde o investici, ale o geopolitiku. Snahu odříznout Polsko, Ukrajinu, atd.
2) Ale těch cest je už tolik, že výběr mají. Přesto nutně chtějí tuhle jednu novou, která jim umožní hrát geopolitické hry proti nám. Pro nás, ale nemá žádný přínos. Není důvod se nechat vydírat.
Přitom, je to asi na úrovni, že by "Alza" vybírala, že vše bude posílat Českou poštou. Zákazník nemá právo volit. Pokud, na to nepřistoupí nebude mu dodávat.
3) Ale to jste vůbec pochopil. Článek doslova píše, že USA působí EU ekonomické ztráty.
Ty jsou, ale zcela marginální vzhledem k společné obchodní výměně. Ta je totiž pro ekonomiku mnohem důležitější, než dodávka jedné firmy do jednoho státu.Skrýt celý příspěvekad1) snahu odříznout státy orientované na Washington.
ad2) cena za přepravu skrze Polsko a Ukrajinu je vyšší než NS1.ad1) snahu odříznout státy orientované na Washington.
ad2) cena za přepravu skrze Polsko a Ukrajinu je vyšší než NS1.1) Do Polska a na Ukrajinu prece mohou dodavat stavajicima trubkama. Pripadne reversem pres Nemecko. Coz asi Rusko i preferuje. 2) Pokud tim "nas" myslite CR, tak mi v tom slovo ...Zobrazit celý příspěvek
1) Do Polska a na Ukrajinu prece mohou dodavat stavajicima trubkama. Pripadne reversem pres Nemecko. Coz asi Rusko i preferuje.
2) Pokud tim "nas" myslite CR, tak mi v tom slovo nemame. U nas NS posili vliv Nemecka na ukor vlivu Ruska. Zda je to dobre, nebo spatne, nevim.
3) Vy jste psal o obchodu "ve prospech EU". Ano, obchodni vymena s USA je vyznamna, ale napriklad prave snakcionovana odvetvinjsou obvykle strategicka, kde z bezpecnostniho hlediska je pro Evropu dulezite, aby ty spolecnosti prosperovali.
Na rozdil od mnoha jinych zde v tom nevidim nejakou propracovanou konspiraci, ale faktem je, ze si Evropa nechava kalet na zada a jeste se pak k USA lisa...Skrýt celý příspěvek
A co riziko, že Ukrajina vypne plynovod, jako to udělala za Tymošenkové a Topolánek si u ní ani neškrtl.
A co riziko, že Ukrajina vypne plynovod, jako to udělala za Tymošenkové a Topolánek si u ní ani neškrtl.
Chtěl jsi říct, "rizko, že rusácko vypne plynovod" až se zase bude snažit vydírat UKrajinu nebo rovnou celou Evropu. Ono to vlastně není riziko, když se to už děje.
Chtěl jsi říct, "rizko, že rusácko vypne plynovod" až se zase bude snažit vydírat UKrajinu nebo rovnou celou Evropu. Ono to vlastně není riziko, když se to už děje.
Za Topolánka jsme předsedali EU, tak proc jel premlouvat Tymošenkovou ? Chapu, že jsi jeste nebyl na světě.
Za Topolánka jsme předsedali EU, tak proc jel premlouvat Tymošenkovou ? Chapu, že jsi jeste nebyl na světě.
Jasně jenerále. A proč na vydírání stavělo NS2 ?
Jasně jenerále. A proč na vydírání stavělo NS2 ?
A kde sú tie nové ložiská ? Pane, viete čo sa deje v súčasnosti v EU a USA ? A pozrite toto ...Zobrazit celý příspěvek
A kde sú tie nové ložiská ? Pane, viete čo sa deje v súčasnosti v EU a USA ?
A pozrite toto https://www.idnes.cz/ekonomika... Skrýt celý příspěvek
Ve veci Iranu a NS2 souhlasim s USA. O ponorkach nemam dost informaci, ale neco mi rika, ze americke jaderne zkratka byly lepsi volbou. Jsem pro, aby EU hrala take nekdy prvni ...Zobrazit celý příspěvek
Ve veci Iranu a NS2 souhlasim s USA. O ponorkach nemam dost informaci, ale neco mi rika, ze americke jaderne zkratka byly lepsi volbou. Jsem pro, aby EU hrala take nekdy prvni housle, ale nechybi nahodou kvalitni nabidka ? Treba 5gen stihacka?Skrýt celý příspěvek
5gen stíhačka nebude... a i kdyby byla, tak dopadne jako Typhoon, kdy se státy tak dlouho přetahovaly, až z toho vznikla bídná Tranche 1. To je nevýhoda Evropy, příliš mnoho států ...Zobrazit celý příspěvek
5gen stíhačka nebude... a i kdyby byla, tak dopadne jako Typhoon, kdy se státy tak dlouho přetahovaly, až z toho vznikla bídná Tranche 1. To je nevýhoda Evropy, příliš mnoho států s jinými představami.Skrýt celý příspěvek
A s národní hrdostí. Když se vyvíjen Concorde, byly náklady oproti (teoretickému) vývoji jen v jedné zemi snad o třetinu vyšší, protože se Britové a Francouzi přetahovali o to, kde ...Zobrazit celý příspěvek
A s národní hrdostí. Když se vyvíjen Concorde, byly náklady oproti (teoretickému) vývoji jen v jedné zemi snad o třetinu vyšší, protože se Britové a Francouzi přetahovali o to, kde se bude co dělat.Skrýt celý příspěvek
Pokud chce Evropa být "silná", musí se spojit do jednoho celku, kde budou "zanedbány" národnosti. Jenže už z historického hlediska to asi nebude možné. Do té doby prostě bude každý ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud chce Evropa být "silná", musí se spojit do jednoho celku, kde budou "zanedbány" národnosti. Jenže už z historického hlediska to asi nebude možné. Do té doby prostě bude každý národ lobbovat především za sebe.Skrýt celý příspěvek
Docela dobrý rozbor té ponorkové záležitosti je v posledním ATM. Podle mě jsou v tomto případě jaderné ponorky prostě lepší volbou. Diesely, i kdyby s AIP, by v předpokládaném ...Zobrazit celý příspěvek
Docela dobrý rozbor té ponorkové záležitosti je v posledním ATM.
Podle mě jsou v tomto případě jaderné ponorky prostě lepší volbou.
Diesely, i kdyby s AIP, by v předpokládaném prostoru nasazení tahaly za kratší konec.Skrýt celý příspěvekPřesně tak. Austrálie je ostrov a kolem dokola jsou tisíce km oceánu. Pokud chce hrát nějakou geopolitickou roli, tak musí být ponorky schopné operovat na velké vzdálenosti. S ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně tak. Austrálie je ostrov a kolem dokola jsou tisíce km oceánu. Pokud chce hrát nějakou geopolitickou roli, tak musí být ponorky schopné operovat na velké vzdálenosti. S dieslelektrikou by Austrálie byla vždycky pouze v pozici defenzivy. Chtějí něco víc a USA využili situaci a pomohli rozdmýchat doutnající ambice Austrálie.
Jinak padla zajímavá úvaha, že to nakonec nemusí být USA, ale UK, kdo dodá ponorky v rámci AUKUS. Blíží se konec výroby Astute a tak by se kompletní výrobní kapacity využili na výrobu dalších Astute pro Austrálii, případně alespoň know - how a technici s výrobou v Austrálii. Americká varianta je Virginia a aktuálně se vyrábí Block IV. A z Block V jsou objednány prozatím 2 kusy z 10. V takovém případě by horko těžko začali stavět v roce 2030. Briti končí v roce 2026 a pak mají volno.Skrýt celý příspěvekAustrália je kontinent a nie ostrov.
Ono aj tie konvenčné ponorky majú isté výhody oproti jadrovým, a nehovorím len o cene prevádzkyAustrália je kontinent a nie ostrov.
Ono aj tie konvenčné ponorky majú isté výhody oproti jadrovým, a nehovorím len o cene prevádzkyNo nenapsal jsem tam "víceméně". Prostě je ze všech stran obklopený vodou a nemá nikde žádného souseda, takže se musí z vody chránit ze všech stran. Je málo států, které mají ...Zobrazit celý příspěvek
No nenapsal jsem tam "víceméně". Prostě je ze všech stran obklopený vodou a nemá nikde žádného souseda, takže se musí z vody chránit ze všech stran. Je málo států, které mají takové podmínky.
Dieselelektrické mají výhody, ale kdo chce hrát nějakou větší geopolitickou hru, tak potřebuje zásadně větší ponorky. Dělají to tak všichni.
Barracuda s AIP bude pomalejší, s poloviční velikostí a než by se docárala do některých míst Indo-Pacifiku, tak by to mohli otočit a jet domů.
Proto je Čína tak nasr....á. Možná víc než Frantíci.Skrýt celý příspěvekPovedal by som, že jadrový pohon sa oplatí pokiaľ je ponorka nosič rakiet čo teda u Austrálii nepredpokladám. VB má jadrové hlavice inštalované výlučne na ponorkách
Povedal by som, že jadrový pohon sa oplatí pokiaľ je ponorka nosič rakiet čo teda u Austrálii nepredpokladám. VB má jadrové hlavice inštalované výlučne na ponorkách
Miroslav Případně se jádro vyplatí, pokud je operační prostor daleko, chcete se tam dostat rychle a zůstat tam dlouho. Diesel jsou fajn, pokud neoperujete daleko od svých ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav
Případně se jádro vyplatí, pokud je operační prostor daleko, chcete se tam dostat rychle a zůstat tam dlouho. Diesel jsou fajn, pokud neoperujete daleko od svých základen, nebo máte nějakou přesunuto podporu.
S jádrem se do operační oblasti dostanete rychle a můžete tam blbnout jak dlouho chcete, resp. jak dlouho vydrží posádka nebo dokud vám nedojde munice. A v případě potřeby se i rychle přesunete jinam.Skrýt celý příspěvekMiroslav Přesně naopak. Právě že se oplatí. Ponorkový boj je stále stejný, jen se doplňují strategie. V případě útočných ponorek je ideální, pokud nese co nejvíc protilodních a ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav
Přesně naopak. Právě že se oplatí. Ponorkový boj je stále stejný, jen se doplňují strategie. V případě útočných ponorek je ideální, pokud nese co nejvíc protilodních a protiponorkových zbraní, čili má tradiční úkol. A čím víc si toho ponorka ponese tím lépe. Astute nese skoro 2x tolik co Barracuda a Virginia skoro 3 x tolik. Může tak pokládat miny a pak jí zbyde ještě dost torpéd/střel přímý útok. Dieselelektriky jsou levnější variantou a obecně je mají nenukleární mocnosti, případně jako kombinaci.Skrýt celý příspěvek
Pokud se nepletu, tak u UK ponorek je dost problém s kapacitou loděnic. Nezvládli by je dodat v nějakém rozumném časovém rámci. Tohle u USA nehrozí, tam ještě mohou přidat na ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud se nepletu, tak u UK ponorek je dost problém s kapacitou loděnic. Nezvládli by je dodat v nějakém rozumném časovém rámci. Tohle u USA nehrozí, tam ještě mohou přidat na tempu. Nemluvě o roztomilém bonusu v podobě možného dočasného pronájmu některé už používané Virginie, kvůli zaškolení obsluhy a odborníků.
Nenadržuju žádné straně, ale čistě z praktického hlediska jsou ponorky z USA dle mého jasnou volbou.Skrýt celý příspěvekPlán UK je takový, že by se první dvě postavili v UK a zbytek by se vyrobil v Austrálii. Důvodem je i fakt, že Austrálie si zadá svoje požadavky, jak by ponorky měly být ...Zobrazit celý příspěvek
Plán UK je takový, že by se první dvě postavili v UK a zbytek by se vyrobil v Austrálii. Důvodem je i fakt, že Austrálie si zadá svoje požadavky, jak by ponorky měly být modifikovány a to může přinést zpoždění víc jak 15 let. UK jim tedy nabídla možnost "začněte s námi a zbytek vyrobíme u vás". A žádné modifikace, hezky podle naší ozkoušené předlohy.
Získají tak ozkoušený design a částečně splní požadavek "Made in Australia". Hunter se měl vyrábět v ASC South. Než by se vyrobily ty dvě ponorky v UK, měli by čas se připravit na výrobu velké ponorky s jaderným pohonem.
USA do takové varianty jít moc nechce. Aktuálně vyrobí 2,6 ponorky za rok a rádi by zvýšili rychlost výroby. A tohle by byla dobrá záminka pro zvýšení rychlosti. Nicméně Austrálie by tak zaplatila mnohem víc, doma to nevyrobí a čekat může klidně o 10 let déle.
Jsou ještě další důvody proč do toho jít s UK, ale to není na pár řádků.
A jen tak na okraj - jedna Astute teď parkuje v Austrálii.Skrýt celý příspěvek
Evropa ma vuci USA take paky, ale nema "koule" na to, aby je vyuzivala. Namatkou: digitalni dan, (ne)odber LNG, prima podpora prave sankcionovanych subjetku... Samozrejme by se pri ...Zobrazit celý příspěvek
Evropa ma vuci USA take paky, ale nema "koule" na to, aby je vyuzivala. Namatkou: digitalni dan, (ne)odber LNG, prima podpora prave sankcionovanych subjetku... Samozrejme by se pri nejake eskalaci dalo jit jeste dal (treba embargo na Boeing nebo US zbrojni produkci), ale to neni dobre pro nikoho.Skrýt celý příspěvek
Evropa má zatím kulové. Digitální daň musí projít právně. Ale na tom se stále pracuje, ono to dřív nebo později projde. Terminály na příjem LNG má spousta států v EU a dost z nich ...Zobrazit celý příspěvek
Evropa má zatím kulové. Digitální daň musí projít právně. Ale na tom se stále pracuje, ono to dřív nebo později projde.
Terminály na příjem LNG má spousta států v EU a dost z nich se moc s EU zase až tak moc nekamarádí a nenechají si do takové záležitosti kecat, případně (a hlavně) nemají s Rusy vůbec dobré zkušenosti á la Polsko nebo Finsko, pár desítek let nazpět je vraždili ve velkém. Jiné jsou zase životně závislé na plynu jako např Itálie a rozhodně by nevsadili všechno na plynovod. LNG v EU vadí především Rusku. Německo mu leze do.... Ostatně Německo nemá funkční terminál ani jeden.
Embargo na Boeing je neprůchozí, protože by na to doplatila hromada leteckých společností a vydělal na tom prakticky jen Airbus. A takový Ryanair má aktuálně 450 Boeingů a jen 30 Airbusů. A Airbusy má jen proto, že koupil Laudu. Mohlo by se stát, že další země dá sbohem a šáteček EU.
EU není velmoc a nemůže se jako velmoc chovat. Byť si mnozí namlouvají, že velmocí je.Skrýt celý příspěvekTemer kazdy embargo boli toho, kdo ho vydal. Krome tech americkych, ktera jsou prave sekundarni, tzn. omezuji treti strany. Samozrejme, ze EU neni velmoc. Ale neni ji PRAVE proto, ...Zobrazit celý příspěvek
Temer kazdy embargo boli toho, kdo ho vydal. Krome tech americkych, ktera jsou prave sekundarni, tzn. omezuji treti strany. Samozrejme, ze EU neni velmoc. Ale neni ji PRAVE proto, ze se nedokaze jako velmoc chovat.Skrýt celý příspěvek
Ale houbelec. EU není velmoc, protože neplní požadavky, které by jí daly soudržnost podobnou, jako mají jiné velmoci. Co EU nemá a USA/Čína má - jednotnou měnu, jednotnou politiku, ...Zobrazit celý příspěvek
Ale houbelec. EU není velmoc, protože neplní požadavky, které by jí daly soudržnost podobnou, jako mají jiné velmoci. Co EU nemá a USA/Čína má - jednotnou měnu, jednotnou politiku, jednotný jazyk, jednotný národ a vlastní armádu. Takže, aby se z EU stala velmoc, musely by se národy zřeknout národnosti a stát se prostě Evropany, začít mluvit jedním oficiálním jazykem už od narození, finanční systém by byl centralizovaný pro celou EU, rozpočet by byl jen jeden a armáda by byla jenom jedna.
Zároveň se musí, jako každá jiný velmoc, chovat tak trochu sviňsky. Čili vést války, které budou nefér a projevovat agresi po vzoru USA, Ruska nebo Číny. Politika velmoci se vede penězi a nátlakem. Velmoc s růžovými brýlemi nefunguje. Historicky nikdy neexistovala mírumilovná velmoc.
Z toho vyplývá, že nějaké řeči o tom, jak se musíme chovat a co musíme udělat jsou jen hospodské řeči o ničem. Výše zmíněného stavu není možné dosáhnout.Skrýt celý příspěvekZ vetsi casti ("Zároveň se musí, jako každá jiný velmoc, chovat tak trochu sviňsky. Čili vést války, které budou nefér a projevovat agresi po vzoru USA, Ruska nebo Číny. Politika ...Zobrazit celý příspěvek
Z vetsi casti ("Zároveň se musí, jako každá jiný velmoc, chovat tak trochu sviňsky. Čili vést války, které budou nefér a projevovat agresi po vzoru USA, Ruska nebo Číny. Politika velmoci se vede penězi a nátlakem. Velmoc s růžovými brýlemi nefunguje. Historicky nikdy neexistovala mírumilovná velmoc.") pisete presne to, co jsem napsal i ja (EU se nedokaze jako velmoc chovat), takze moc nechapu ten vas "houbelec".
Nicmene, tech pozadavku tam mate presprilis. EU realne nefunguje, protoze resi pitmosti, staty si vzajeme slapou na kuri oka a prenasi se to do zahranicni politiky, kterou EU jako celek v zasade nema.
Zde ale resime bilateralni obchodni vztah EU vs. USA a tam jsou pravomoci v Bruselu, tzn. je mozne na natlak USA odpovidat a ne, ze ne.Skrýt celý příspěvek
No zrovna ten projekt SEA1000 s 12ti Shortfin Barracudama, nedával smysl ani po technické, ani finanční a ani politické stránce. Technologicky starší, absolutně předražené. ...Zobrazit celý příspěvek
No zrovna ten projekt SEA1000 s 12ti Shortfin Barracudama, nedával smysl ani po technické, ani finanční a ani politické stránce. Technologicky starší, absolutně předražené. Austrálie se kroutila a oddalovala objednávku v podstatě hned od ukončení výběru, Popravdě mi uniká proč to tenkrát chtěli. Napadá mě jedině právě politické rozhodnutí nenastrat Čínu, protože v té době (tuším 2015) to v USA ještě nebylo téma. Teď, když US nemají problém otevřeně jít proti Číně, tak se prostě přidali.
Ale jak jsem psal, reálně to celé nedávalo smysl. Takže to bych jim zrovna nevyčítal :-)Skrýt celý příspěvekSmutná realita toho, že Praha je dnes nesvéprávná, nesuverénní kolonie odkázaná na "demokracii a svobodu" určovanou z Washingtonu a Brusselu.
... zlatá 90.Smutná realita toho, že Praha je dnes nesvéprávná, nesuverénní kolonie odkázaná na "demokracii a svobodu" určovanou z Washingtonu a Brusselu.
... zlatá 90.A kedy to bolo keď bolo ČS alebo ČR plne suverénna krajina a nebola na nikom závislá?
A kedy to bolo keď bolo ČS alebo ČR plne suverénna krajina a nebola na nikom závislá?
Krtáce v 68. roce a pak v 90. letech před vstupem do NATO a následně EU. I před přistoupením k lisabonské smlouvě to bylo ještě snesitelné. Všimněte si, že nikdo se do nás v 90. ...Zobrazit celý příspěvek
Krtáce v 68. roce a pak v 90. letech před vstupem do NATO a následně EU. I před přistoupením k lisabonské smlouvě to bylo ještě snesitelné.
Všimněte si, že nikdo se do nás v 90. letech nenavážel a mohli jsme se v klidu rozejit do dvou států.Skrýt celý příspěvekJasně je to tady prostě strašné. Pohůnci západu nás tady drtí a vykořisťují, jsme na tom hůře než třeba bývalo Belgické Kongo.
Jasně je to tady prostě strašné. Pohůnci západu nás tady drtí a vykořisťují, jsme na tom hůře než třeba bývalo Belgické Kongo.
V 68-om sme boli tak "nezávislí", až sa v Moskve rozhodlo o ozbrojenej invázií. A rozdelenie prebehlo len preto, že svetové mocnosti boli ochotné uznať 2 nové nezávislé krajiny a ...Zobrazit celý příspěvek
V 68-om sme boli tak "nezávislí", až sa v Moskve rozhodlo o ozbrojenej invázií. A rozdelenie prebehlo len preto, že svetové mocnosti boli ochotné uznať 2 nové nezávislé krajiny a celá OSN odhlasovala ochotu prijať dvoch nových členov. Nehľadiac na to, že to celé začalo tým, že ZSSR bol ochotný nás pustiť vlastnou cestou. Keby v Moskve sedel miesto Gorbačova niekto iný, tak to kľudne mohlo skončiť aj celkom inak.Skrýt celý příspěvek
Vše je o ekonomických zájmech,do roku 2000 to vypadalo : EU s USA - vojensky, ekonomicky spíše EU s Ukrajinou a Ruskem, Ukrajina s Ruskem spolu vojensky, pak TO přišlo, EU zbyly ...Zobrazit celý příspěvek
Vše je o ekonomických zájmech,do roku 2000 to vypadalo : EU s USA - vojensky, ekonomicky spíše EU s Ukrajinou a Ruskem, Ukrajina s Ruskem spolu vojensky, pak TO přišlo, EU zbyly USA, všem Čína, Ukrajina na pomezí války no a Čína se začíná usazovat ekonomicky v Rusku (Putin si chválí zvýšení obchodu s Čínou za 2 roky o 300%), nová administrativa USA zjišťuje že strčit Rusko do ekonomické náruče Číny není z dlouhodobého hlediska dobrý nápad.Skrýt celý příspěvek
A dopadlo to jako vždycky. Jugoslávie, Afghanistán, Irák, Libye, Sýrie....
A dopadlo to jako vždycky. Jugoslávie, Afghanistán, Irák, Libye, Sýrie....
Ano dopadlo to jako vždycky.Alespoň se podařilo zmírnit napětí a našlo se jakés takés východisko.I přes pletichaření a chytračení Ruska.
Ano dopadlo to jako vždycky.Alespoň se podařilo zmírnit napětí a našlo se jakés takés východisko.I přes pletichaření a chytračení Ruska.
Jaky napeti (ktery by bylo zmirneno) bylo v Iraku a Afghanistanu? Fakt je Lybie ted min napjata? Jedina oblast, ktera se zklidnila, je Jugoslavie.
Jaky napeti (ktery by bylo zmirneno) bylo v Iraku a Afghanistanu? Fakt je Lybie ted min napjata? Jedina oblast, ktera se zklidnila, je Jugoslavie.
Jan: Takze za podporu terorismu v '80 vybombardujeme o 30 let pozdeji Lybii, za valku s Iranem, kde jsme Saddama vsichni (Francie, USA, SSSR) podporovali pak zase o 30 let pozdeji ...Zobrazit celý příspěvek
Jan: Takze za podporu terorismu v '80 vybombardujeme o 30 let pozdeji Lybii, za valku s Iranem, kde jsme Saddama vsichni (Francie, USA, SSSR) podporovali pak zase o 30 let pozdeji zautocime na Irak. Poustni boure taky skoncila 17 let pred "zmirnovaci" invazi... Ktera vsechno tak zmirnila, ze v Iraku (i Lybii) vypukla obcanska valka a ti nepodporovani teroristi si tam rovnou zridili vlastni stat.
Vazne verite tomu, co pisete?Skrýt celý příspěvek
Experte nejvic se jistě zmirnilo napětí v Libyi a brána do Evropy je otevřená. Německé neziskovky se mohou činit, jejich lodě nezahálejí
Experte nejvic se jistě zmirnilo napětí v Libyi a brána do Evropy je otevřená. Německé neziskovky se mohou činit, jejich lodě nezahálejí
Myslíš to napětí, které v způsobilo, že 1 ROK (slovy JEDEN ROK) před zásahem západu v Libyi, tam zuřila občanská válka a uprchlíci se proudem valili přes Středozemní moře, že.
Myslíš to napětí, které v způsobilo, že 1 ROK (slovy JEDEN ROK) před zásahem západu v Libyi, tam zuřila občanská válka a uprchlíci se proudem valili přes Středozemní moře, že.
Reálný obraz, který většině zdejších pisatelů příspěvků nebude po chuti.
Reálný obraz, který většině zdejších pisatelů příspěvků nebude po chuti.
A čo teda navrhuješ? Ale niečo reálne prosím
A čo teda navrhuješ? Ale niečo reálne prosím
Mluví se o tom už dlouho. Evropa se musí emancipovat - politicky a vojensky
Mluví se o tom už dlouho. Evropa se musí emancipovat - politicky a vojensky
Což se snadno řekne a hůř udělá. Protože žádná Evropa jako taková neexistuje. Existují pouze jednotlivé státy, které se rozhodly, že některé věci budou řešit společně. Přičemž ...Zobrazit celý příspěvek
Což se snadno řekne a hůř udělá. Protože žádná Evropa jako taková neexistuje. Existují pouze jednotlivé státy, které se rozhodly, že některé věci budou řešit společně. Přičemž zrovna jejich obranné a zahraničně-politické zájmy se mnohdy velmi liší. Např. většině států je francouzský problém s ponorkami pro Austrálii lhostejný. Např. pro ČR jsou vztahy s USA zásadní a nějaké omezení při obchodech s Íránem je proti tomu zcela zanedbatelný problém. Nebo naopak takové Irsko či Dánsko zase stojí v izrealsko - palestinském sporu jednoznačně na arabské straně a ignoruje tak opačnou pozici ČR.
Takže žádná emancipace vše konat nebude.Skrýt celý příspěvekRozdílnost názorů na různé problémy bude vždy, jde o to zda je správné muset se držet centrálně nějakých sankcí podle zájmů USA? Ono to není zcela nezjištné a umetá to ve výsledku ...Zobrazit celý příspěvek
Rozdílnost názorů na různé problémy bude vždy, jde o to zda je správné muset se držet centrálně nějakých sankcí podle zájmů USA?
Ono to není zcela nezjištné a umetá to ve výsledku cestu americkým firmám, které jsou na americkou politiku navázány a v případě povolení sankcí se do daných zemí nahrnou.Skrýt celý příspěvek@flanker.jirka V ČR nie ste ochotní vzdať sa ani vlastnej meny. Ako sa potom chcete vzdať vlastnej vlády, vlastnej armády atď? Menuj mi prosím súčasných predstaviteľov EÚ (bez ...Zobrazit celý příspěvek
@flanker.jirka
V ČR nie ste ochotní vzdať sa ani vlastnej meny. Ako sa potom chcete vzdať vlastnej vlády, vlastnej armády atď? Menuj mi prosím súčasných predstaviteľov EÚ (bez googlenia samozrejme)Skrýt celý příspěvekFlanker
Těch sankcí se drží evropské firmy neb nechtějí přijít bo americký trh, viz v textu zmíněné banky.
Antiamerikanismus není reálný program, to je prostě pitomost.Flanker
Těch sankcí se drží evropské firmy neb nechtějí přijít bo americký trh, viz v textu zmíněné banky.
Antiamerikanismus není reálný program, to je prostě pitomost.@Nesher: to je dost povrchni popis. Pro EU banky jde (veskrze) pouze o US kapitalovy trh - jako takove v USA obvykle nepusobi. Tzn., proc je americky trh tak zajimavy? Svou ...Zobrazit celý příspěvek
@Nesher: to je dost povrchni popis. Pro EU banky jde (veskrze) pouze o US kapitalovy trh - jako takove v USA obvykle nepusobi. Tzn., proc je americky trh tak zajimavy? Svou velikosti a diverzitou. Ta plyne mj. ze systemu penzijnich fondu, relativne snadneho pristupu firem k burzovnimu financovani a take priznivejsiho (pro podnikatele) bankrotoveho zakona.
Pokud se tedy EU chce chce rovnat USA, musi zacit odtud, posilit vlastni financni trhy. Coz ale nebude lehke, vzhledem k eurozalibe v regulaci vseho. Ekonomika USA vyrostla na svobodnem podnikani a dodnes z toho tezi. V Evrope firmy obvykle nemohou dostatecne roztahnout kridla.Skrýt celý příspěvekĆeský vývoz směřuje ze zhruba 85% do EU čímž je řečeno téměř vše, takže ekonomická veledůležitost USA je chiméra. Podobně je to i se vztahy - pro USA je nějaká ČR mimo rozlišovací ...Zobrazit celý příspěvek
Ćeský vývoz směřuje ze zhruba 85% do EU čímž je řečeno téměř vše, takže ekonomická veledůležitost USA je chiméra. Podobně je to i se vztahy - pro USA je nějaká ČR mimo rozlišovací schopnost většiny gerontů v Kongresu a naše ujišťování sebe sama, že USA jsou garantem naší státnosti je naprosto směšná. Jestli se emancipace konat bude nebo nebude je životně důležitá otázka pro další existenci Evropy jako hospodářského centra. Ale myslím si že nakonec k tomu bude vnějšími okolnostmi doslova dotlačena......Skrýt celý příspěvek
To je síce riešenie, ale nie reálne. Znamenalo by to potrebu ešte hlbšej integrácie, a to je zásadný problém. Európa nie je homogénna ako USA. EÚ je celý mix národov ktoré majú ...Zobrazit celý příspěvek
To je síce riešenie, ale nie reálne. Znamenalo by to potrebu ešte hlbšej integrácie, a to je zásadný problém. Európa nie je homogénna ako USA. EÚ je celý mix národov ktoré majú rôznu históriu, rôzne špecifiká, problémy a hlavne rôzne jazykové skupiny. Ťažko presvedčíš Francúza, že už nepotrebuje vlastnú armádu lebo je tu európska a velí jej Nemec alebo Španiel. Čudujem sa, že vôbec podaril projekt euromeny.Skrýt celý příspěvek
Máš velmi naivní představy o vztazích D-F plnou sentimentálních klišé - integrace DF pokračuje téměř ve všech oblastech a bude pokračovat, protože samostatně není Francie ani ...Zobrazit celý příspěvek
Máš velmi naivní představy o vztazích D-F plnou sentimentálních klišé - integrace DF pokračuje téměř ve všech oblastech a bude pokračovat, protože samostatně není Francie ani Německo schopno čelit mocenským centrům jako je USA nebo Čína. Pokud se zastaví tak Evropa upadne do bezvýznamna.Skrýt celý příspěvek
USA mocensky aj tak opustí Európu pretože sa presúva do Tichomoria. To je proste fakt. Ako sa s tým vysporiada Európa, to je len na nás (a vida, emancipácia je tu). Ja osobne som ...Zobrazit celý příspěvek
USA mocensky aj tak opustí Európu pretože sa presúva do Tichomoria. To je proste fakt. Ako sa s tým vysporiada Európa, to je len na nás (a vida, emancipácia je tu). Ja osobne som skôr skeptický. K takým zásadným krokom chýba politická vôľa. Zopakujem svoju otázku, poznáš po mene čelných predstaviteľov EÚ? Predpokladám, že nie. My sme proste takí, že nás to nezaujíma. Berieme to ako zahraničie. ČR a SR sú snáď kultúrne (Mimo DE a A), jazykovo a historicky najbližšie krajiny v EÚ a nevedeli sme udržať spoločný štát. Ako bude priemerný český Pepa z Bruntálu brať, že jeho minister je Rumun alebo Talian?Skrýt celý příspěvek
To je tak asi pohádka. Prozatím to dopracovala tak daleko, že došlo k Brexitu, což EU citelně oslabilo. Stabilita v EU neroste a ani neporoste. A s tím, že tu máme hromady ...Zobrazit celý příspěvek
To je tak asi pohádka. Prozatím to dopracovala tak daleko, že došlo k Brexitu, což EU citelně oslabilo. Stabilita v EU neroste a ani neporoste. A s tím, že tu máme hromady amerických firem, tak si moc nedovedu představit, že by jsme si rozhádali USA. Všechno co je moderní a hýbá dnešním světem je z velké části neevropské. A v případě USA je třeba brát v potaz jejich absolutní spojence.
Ukázkový příklad - výroba komponent v Číně, energie z Ruska, velká část know-how a výroba je v EU, ale jsou to často americké firmy, na oběžné dráze lítá to důležité z USA nebo Číny a EU rozhodně prim nehraje a ani nebude. Naopak upadá.
Aktuálně probíhá událost, která ovlivní budoucnost evropské ekonomiky a její geopolitický význam. Vypadá to hloupě, ale jsou to elektromobily. Některé evropské automobilky možná i zaniknou a nebo je koupí čínské automobilky. Podivín s raketami vyrábí elektromobily ve velkém a vyráběl by víc, kdyby mu Němci neházeli klacky pod nohy (čím si paradoxně německá ekonomika uškodila ještě víc) a největší výrobce aut na světě mu může jeho prodeje elektromobilů závidět. Vlastně všechny německé automobilky mu to můžou závidět.Skrýt celý příspěvekBelgie je rozpadlá, Španělsko se chce dělit. Balkán už máme rozdělený, v Itálii vztah severu a jihu není jasný, Německo se ještě nesloučilo....a že by Francouzi horovali pro ...Zobrazit celý příspěvek
Belgie je rozpadlá, Španělsko se chce dělit. Balkán už máme rozdělený, v Itálii vztah severu a jihu není jasný, Německo se ještě nesloučilo....a že by Francouzi horovali pro spojení s Německem ?Skrýt celý příspěvek
Krllo tak prodej balalajku a jeď se podívat do světa.Projeď si třeba Německo,Francii a jeď se podívat do USA. A pak si sedni před tvoji dáčou na schody a dej si pár facek ,aby ses ...Zobrazit celý příspěvek
Krllo tak prodej balalajku a jeď se podívat do světa.Projeď si třeba Německo,Francii a jeď se podívat do USA. A pak si sedni před tvoji dáčou na schody a dej si pár facek ,aby ses probral.Skrýt celý příspěvek
Střední Evropa se musí osamostatnit a vyjednávat, co nejlepší podmínky s Američany, Německem, Ruskem nebo Čínou. Vězte, že nejblíže budeme ve většině otázek s Němci. A měli bychom ...Zobrazit celý příspěvek
Střední Evropa se musí osamostatnit a vyjednávat, co nejlepší podmínky s Američany, Německem, Ruskem nebo Čínou. Vězte, že nejblíže budeme ve většině otázek s Němci. A měli bychom podporovat pragmatické Německo nikoliv zafrikanizované.
Problém je, že to považujete za ruský pohled. Nejprve se musí změnit myšlení lidí. A k tomu je třeba na věci koukat pragmaticky a nikoliv pohledem etablovaných neziskovek, které vyrábějí jednostranný pohled. A jelikož vím, jak v zákulisí probíhají v ČR volby, nedělám si iluzi. Nic z výše uvedeného se nestane. Budeme mít stále stejné ideologicky prázdné politiky v jejichž sloganu “patříme na západ” je více prázdnoty než pragmatismu.
Jako země už toho moc před světovým konfliktem neuděláme. A tak v rámci jednotlivců žijte pokud možno co nejpohodovější životy, občas kupte dětem zlato a pro sebe náboje. Sorry, ale pozitivní nejsem. Chtěl bych sdílet vaše pozitivní myšlenky na americkou zahraniční politiku v Evropě, ale fakt nemohu.Skrýt celý příspěvekA o čom chceš jednať s Čínou? Buď rád, že ich nezaujímame.
A o čom chceš jednať s Čínou? Buď rád, že ich nezaujímame.
Češi jsou takový nástroj. Chce-li dobře orientovaná společnost získat kontrakt na Kubě místo Čechů, vnukne se české zahraniční politici podpora disentu na Kubě. Když chcete ...Zobrazit celý příspěvek
Češi jsou takový nástroj. Chce-li dobře orientovaná společnost získat kontrakt na Kubě místo Čechů, vnukne se české zahraniční politici podpora disentu na Kubě.
Když chcete vyměnit v Bělorusku Škodu auto za Renault, vnuknete Čechům podporu disentu v Bělorusku.
Aktuálně řešíme na základě amerických lobbistů Tchajwan a tím končí v Číně PPF.Skrýt celý příspěvekProč s nimi stále jedná Německo ? Merkelová tam byla osobně asi 13 x, že by tam jezdila kvůli lidským právům ? To samé Francie. Na poštěkávání mají takové mopslíky jako je třeba ...Zobrazit celý příspěvek
Proč s nimi stále jedná Německo ? Merkelová tam byla osobně asi 13 x, že by tam jezdila kvůli lidským právům ? To samé Francie. Na poštěkávání mají takové mopslíky jako je třeba Thajwanec Vystrčil.Skrýt celý příspěvek
Fantasmagorie o tom jak vyhladovělá Kuba odmítá investory jsou pro smích, cejkisi a poštěkávající krlo. Bělorusko vymění akorát tak dovozové Iráčany za dovozové Syřany nebo ...Zobrazit celý příspěvek
Fantasmagorie o tom jak vyhladovělá Kuba odmítá investory jsou pro smích, cejkisi a poštěkávající krlo. Bělorusko vymění akorát tak dovozové Iráčany za dovozové Syřany nebo vyhlásí embargo a tentýž výrobek od stejného výrobce bude dovážet dráž přes třetí zemi, jak to obvykle činí rusácko. Za kolik stojí čínské sliby o "obřích investicích" předvedl hradní čučkař s krtečkem. S Tchaj-wanem vydělala ČR mnohonásobek toho co se zadluženou komunistickou čínou. Merklovou ani Macrona ani nenapadne jednat se totalitářem siem v předklonu, jak to předváděl čučkař čímž zesměšňoval ČR ve světovém měřítku. Přesto čína německé a francouzské výrobky odebírá. A proč? Protože chce a musí. Obdobný případ je Austrálie. Ta si taky nenechala srát od komunistických číňanů na hlavu, takže čína přestala odebírat jejich uhlí. A výsledek? Posrala se z toho leda čína. Jinými slovy, na kšefty se státem, který má v čele zdegenerovaného čučkaře v předklonu se komunistická čína z vysoka vykašlala a obchoduje s tím s kým musí i když jí to nejde pod rudý rypák.Skrýt celý příspěvek
Škodaexport se cítí poškozený Styky českých představitelů s kubánským disentem však podle některých obchodníků vážně poškozují zájmy českého businessu. Hovoří ředitel havanské ...Zobrazit celý příspěvek
Škodaexport se cítí poškozený
Styky českých představitelů s kubánským disentem však podle některých obchodníků vážně poškozují zájmy českého businessu. Hovoří ředitel havanské pobočky Škodaexportu Jiří Chyba:
"Považujeme tuto činnost našich politiků za činnost kontraproduktivní našemu obchodnímu snažení na Kubě, protože Kuba je jedním z mála jihoamerických států, se kterým máme velmi důležité obchodní styky. Poškozuje to politické vztahy, i když kubánská vláda je velmi pragmatická a odděluje politiku od obchodních vztahů. Nicméně si myslíme, že když budou výrobky Škodaexportu srovnatelné s výrobky z jiných zemí, kubánská strana by mohla dát přednost nabídkám ze zemí, se kterými nemá takovéto diplomatické vztahy."Skrýt celý příspěvekcejkis: Škodovka sama řekla, že nebude sponzorovat MS v hokeji pokud se bude konat v Bělorusku. A myslím, že to má dobře spočítaný a svým protidiktátorským postojem získá mnohem ...Zobrazit celý příspěvek
cejkis:
Škodovka sama řekla, že nebude sponzorovat MS v hokeji pokud se bude konat v Bělorusku.
A myslím, že to má dobře spočítaný a svým protidiktátorským postojem získá mnohem víc než o co přijde v Bělorusku.
**************************************
To o Kubě jsem si vygooglil. Jedná se o článek z roku 2001 (!) a píše se tam, že hlavním problémem není podpora disentu, ale to, že Kubánci neplatí:
https://www.bbc.co.uk/czech/lu... Skrýt celý příspěvekTakovou míru sebekritiky, bych od tebe nečekal, úderníku krlo, teda za rusáky. Mimochodem kde máš tu čínu? Škodovka se rozhodla sama nesponzorovat mistrovství, pokud bude konáno v ...Zobrazit celý příspěvek
Takovou míru sebekritiky, bych od tebe nečekal, úderníku krlo, teda za rusáky. Mimochodem kde máš tu čínu? Škodovka se rozhodla sama nesponzorovat mistrovství, pokud bude konáno v krvavé totalitní zemi jako Bělorusko. STEJNĚ jako německé firmy, které následně dostaly STEJNÝ zákaz. K tomu jsi už při tvých čtenářských schopnostech asi nedospěl.
A tou citací 20 (slovy DVACET) roků starého článku o tom jak na Kubě unesli komunističtí banditi Ivana Pilipa, tedy v té době zcela soukromou osobu, BEZ jakékoli politické funkce, jsi chtěl říct co, žáku krlo? Každopádně kopat jsi musel hodně hluboko. Možná bys mohl udělat štěstí v kopání děr pro septiky. Jinými slovy "Jiří Chyba" nehovoří, Jiří chyba HOVOŘIL (tedy pokud ti něco říká minulý čas), a to možná ze záhrobí. Každopádně TEĎ platí, že na komouši zkrachovalé Kubě se už nic vydělat nedá. Protože i jejich tehdejší živitel - tedy Venezuela - pod levičáckou vládou dávno zkrachoval.Skrýt celý příspěvekJan Padesátýpátý Na přelomu století podporovala ČR disent na Kubě. Článek BBC to nebyl, byl z jiného zdroje. Kuba dlužila a nejspíše z minulosti ještě dluží. Poté, co Kuba ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Padesátýpátý
Na přelomu století podporovala ČR disent na Kubě. Článek BBC to nebyl, byl z jiného zdroje. Kuba dlužila a nejspíše z minulosti ještě dluží. Poté, co Kuba vyhostila Čechy, kteří jeli na Kubu za americkou vládní neziskovku, vyhostili i nějakou Holcovou, která zde rovněž s falešnými doklady podporovala disent, nedávno odstřelila vládu na Slovensku a nyní pomohla s Panama Papers., tak poté přišli zástupci firem z Británie, Německa, Ruska, Korei se slovy “Až budete vyhazovat Čechy z energetiky, tak máme zájem”. Vlády těchto zemi pak poplácávali české politiky po ramenou jak podporují humanitu.
Nyní se snažíte dehonestovat fakta na dluzích z minulosti. Zajímavé je, že posléze zde stavěli energetické zdroje firmy z citovaných zemí a všichni se předháněli, aby mohli dodat zařízení. V článku BBC bych nic jiného nečekal. Ostatně jako v případě prodeje L159 do Iráku a házení klacků pod nohy ze strany Británie. Podpora jejich Hawku, stejně jako podpora jejich energetických firem má přednost před objektivitou. Škoda, že to nechcete vidět.Skrýt celý příspěvekCejkis: Pisete "Zajímavé je, že posléze zde stavěli energetické zdroje firmy z citovaných zemí a všichni se předháněli, aby mohli dodat zařízení. " Mate k tomu nejake zdroje?
Cejkis: Pisete "Zajímavé je, že posléze zde stavěli energetické zdroje firmy z citovaných zemí a všichni se předháněli, aby mohli dodat zařízení. " Mate k tomu nejake zdroje?
cejkis: Všichni se na Kubě předháněli, ale Kuba zřejmě neměla zájem :-) Wikipedia: "zastaralá elektrická síť, která byla v minulosti poškozena těžkými hurikány, způsobila ...Zobrazit celý příspěvek
cejkis:
Všichni se na Kubě předháněli, ale Kuba zřejmě neměla zájem :-)
Wikipedia:
"zastaralá elektrická síť, která byla v minulosti poškozena těžkými hurikány, způsobila energetickou krizi v roce 2004. Kuba na tuto situaci reagovala poskytnutím různých druhů energetických zdrojů. Ve skutečnosti bylo na území distribuováno 6000 malých naftových generátorů, 893 velkých naftových generátorů, 416 palivových generátorů, 9,4 milionu žárovek, 1,33 milionu ventilátorů, 5,5 milionu elektrických tlakových hrnců, 3,4 milionů elektrických sporáků na rýži, 0,2 milionu elektrických vodních čerpadel, 2,04 miliony domácích ledniček a 0,1 milionu televizorů. Do roku 2009 byla elektrická síť obnovena pouze z 90 %"Skrýt celý příspěvekTo, že ti fakta na která nejsi sto reagovat, nejdou pod čumák, je jen tvůj problém cejkisi. Možná že když se nebudeš ohánět 20 let starými událostmi o nelegálním zatčení české ...Zobrazit celý příspěvek
To, že ti fakta na která nejsi sto reagovat, nejdou pod čumák, je jen tvůj problém cejkisi. Možná že když se nebudeš ohánět 20 let starými událostmi o nelegálním zatčení české soukromé osoby na Kubě, tak nebudeš tak pro smích.Skrýt celý příspěvek
Soukromé osoby pracující pro Freedom ...Zobrazit celý příspěvek
Soukromé osoby pracující pro Freedom House.
https://cs.m.wikipedia.org/wik...
https://www.seznamzpravy.cz/cl... Skrýt celý příspěvekAha, takže ty jsi cejkisi nezaměstnaný ani neděláš dobrovolníka. V opačném případě nejsi soukromá osoba a měl by ses ve svých vyjádřeních a činech ohlížet na obchodní zájmy ČR v ...Zobrazit celý příspěvek
Aha, takže ty jsi cejkisi nezaměstnaný ani neděláš dobrovolníka. V opačném případě nejsi soukromá osoba a měl by ses ve svých vyjádřeních a činech ohlížet na obchodní zájmy ČR v zahraničí. Takhle to vypadá, že si tvoje bláboly vyžádají pořádnou šťáru čoiky u tebe doma. Případně můžeš vysvětlit co má cesta SOUKROMNÍKA Pilipa na Kubu společného s ČESKOU ZAHRANIČNÍ POLITIKOU, o které jsi v tomto kontextu žvanil na začátku tohoto vlákna?Skrýt celý příspěvek
Myslíš na tom 20 (slovy DVACET) let starém článku, kde se píše jak SOUKROMOU osobu Pilipa nelegálně zadrželi kubánští komouši, demente cejkisi. Mimochodem oceňuji, že jsi se tak ...Zobrazit celý příspěvek
Myslíš na tom 20 (slovy DVACET) let starém článku, kde se píše jak SOUKROMOU osobu Pilipa nelegálně zadrželi kubánští komouši, demente cejkisi. Mimochodem oceňuji, že jsi se tak trefně označil. Napříště jsi už jen a pouze dement cejkis.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...