Americké špionážní zařízení ve francouzských satelitech

Foto: Satelity řady Pléiades. / Francouzská kosmická agentura CNES

Spojené arabské emiráty odmítly prozatím převzít dva nové francouzské špionážní satelity. Podle vojenských zdrojů SAE se ukázalo, že satelity využívají součástky z USA, které umožňují parazitní přístup k satelitním údajům.

Miliardový obchod mezi Spojeným arabskými emiráty (SAE) a Francií je v ohrožení. D va francouzské satelity Falcon 1 a Falcon 2 , vyrobené na zakázku pro SA E , údajně obsahují „ špionážní “ součástky umožňující přístup třetím stranám k údajům ze satelitu. Informaci přinesl magazín DefenseNews s odkazem na zdroje z e SAE.

Falcon 1 a 2 patří mezi francouzské satelity řady Pléiades. Jde o speciální zařízení umožňující z nízké oběžné dráhy získávat fotky povrchu Země ve velkém rozlišení. Satelity Pléiades se využívají jak pro c i vi l ní, tak i vojenské účely. Jedním z uživatelů satelitů je také francouzské ministerstvo obrany.

Pro komentátory, citují DefenseNews, je tak velmi podivné, že Francie na tak citlivých přístrojích využívá americké technologie. Satelity Pléiades poskytují Francouzům strategické špionážní informace z celého světa.

Původní smlouvu podepsali 22. července korunní princ Sheikh Mohammed, zástupce hlavního velitele sil SAE, a a francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Výstavba celého systému, včetně vybudování pozemní stanice a vypuštění satelitů, měla být dokončená do konce roku 2018.

Soutěž na dodávku špionážních satelitů pro SAU probíhala déle než deset let a zahrnovala původně 11 nabídek. Ve finále soupeřili o zakázku americké a francouzské firmy. Nakonec zvítězila francouzská strana, která nepožadovala tak přísné omezení pro provoz satelitů jako Spojené státy.

 

Tento objev (amerických součástek – pozn. redakce) byl oznámen zástupci vrchního velitele (vrchní velitel armády SAE – pozn. r edakce) v záři,“ cituje DefenseNews nejmenovaný vojenský zdroj ze SAE. “Požádali jsme francouzskou stranu o výměnu těchto komponentů a konzultovali jsme problém s ruskými a čínskými firmami.“

Pokud se tento problém nevyřeší, Spojené arabské emiráty jsou ochotny celou dohodu zrušit,“ uvedl nejmenovaný zdroj s tím, že zmiňovaný incident vedl k „intenzivnějšímu jednání s Moskvou“. Zatím však není jasné, zda půjde americké součástky z francouzských satelitů odstranit.

Zda americká strana umístila do satelitů „zadní vrátka“ („backdoors“), či zda o tom Francouzi věděli, je otázka. Podle některých komentátorů je „špionážní skandál“ a koketování s Ruskem (případně Čínou) způs ob , jak chce SAE snížit cenu za satelity a případně další francouzskou výzbroj. Není jistě bez zajímavosti, že se Francie sna ž í SAE prodat své stíhačky Rafale.

Satelity jsou součásti velkého baličku nabídek,“ cituje DefenseNews obranného specialistu z P a říže. „Tato věc mě nepřekvapuje. Spojené arabské emiráty vedou tvrdé smlouvání. Používají to k posilování své síly.“

Zdroj: DefenseNews

Nahlásit chybu v článku


Související články

Francie kupuje americká bezpilotní letadla

Hrdé příznivce galského kohouta bude následující zpráva bolet. Podle televizní stanice FRANCE ...

Francouzská armáda má první vrtulníky Tiger HAD

Předevčírem získala francouzská armáda první bitevní vrtulník Tiger verze HAD (Hélicoptère d'Appui ...

Louskáček - obří raketomet ze Spojených Arabských Emirátů

Společnost Jobaria Defense Systems (JDS) ze Spojených Arabských Emirátů představila na letošní ...

Titus: Francouzský MRAP s podvozkem české TATRY

Francouzský výrobce Nexter představil na londýnské vojenské výstavě DSEI 2013 nové obrněné vozidlo ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • liberal shark
    17:17 08.01.2014

    Nevěřím tomu, že by jakákoliv vojenská elektronika zadní vrátka neobsahovala, bez ohledu na původ. Dnešní firmware jsou tak složité, že je nikdo nezkontroluje. Navíc se zdrojové ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevěřím tomu, že by jakákoliv vojenská elektronika zadní vrátka neobsahovala, bez ohledu na původ. Dnešní firmware jsou tak složité, že je nikdo nezkontroluje. Navíc se zdrojové kódy stejně nepředávají.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...