Americké taktické jaderné zbraně v Evropě

Foto: Německé Tornado IDS z 33. letky JaBoG určené k zasazování jaderných úderů. / Public domain
Německé Tornado IDS z  33. letky JaBoG určené k zasazování jaderných úderů. / Public domain

V západní Evropě a Turecku jsou od poloviny minulého století rozmístěné taktické jaderné bomby. Od konce studené války běží v západní Evropě debata, zda jaderné zbraně z Evropy stáhnout, nebo si je podržet. 

Sdílení nukleárních zbraní

Sdílení nukleárních zbraní (Nuclear sharing) je strategický koncept jaderného odstrašení Severoatlantické aliance. Sdílení jaderných zbraní umožňuje státům bez jaderného arzenálu začlenit do své vojenské strategie použití jaderných zbraní vlastními vojenskými silami.

V případě NATO jsou vlastníkem "sdílených" jaderných zbraní Spojené státy, které rovněž zajišťují ochranu zbraní vlastním personálem. Hostitelská země se podílí na konzultacích a politice použití jaderných zbraní, zajišťuje techniku (letadla) a personál nutný pro použití jaderných zbraní a poskytuje skladovací prostory.

Použití jaderných zbraní (aktivaci zbraní) mají pod kontrolou Spojené státy, resp. americké letectvo (U.S. Air Force). O doručení zbraní na cíl se starají bitevní letouny hostitelské země. V Německu jsou to například letadla Tornado IDS z německé elitní 33. letky JaBoG (Jagdbombergeschwader 33).

Po rozpadu Sovětské svazu došlo k výrazné redukci jaderných amerických zbraní v Evropě. Byly staženy všechny taktické balistické rakety schopné doručovat jadernou nálož nebo dělostřelecké granáty s jadernou náloží.

V Evropě se nachází pouze americké jaderné pumy B61 v počtu 150 až 200 kusů. „Hloupá" puma B61 má hmotnost 360 a na cíl útočí (nastavitelnou) sílou rovnající se ekvivalentu výbuch 0,3 – 340 kt TNT.

B61 je taktická jaderná puma TNW (Tactical Nuclear Veapon) určená pro nasazení na bitevním poli. Typickým cílem jsou například velká shromaždiště vojenské techniky nebo živé síly protivníka. Naproti tomu strategické jaderné zbraně SNW (Strategic Nuclear Weapons), jako jsou mezikontinetální střely IBCM (InterContinental Ballistic Missile), ničí velká města, továrny a další rozlehlé cíle na území protivníka.

V současné době, v rámci strategie jaderného odstrašování, hostí na svému území jaderné zbraně Belgie (10-20 hlavic), Německo (10-20 hlavic), Itálie (až 70 hlavic), Nizozemsko (10-20 hlavic) a Turecko (až 70 hlavic).

Například Kanada hostila jaderné zbraně do roku 1984 a Řecko do roku 2001. Také Velká Británie na svém území do roku 1992 hostila americké taktické jaderné zbraně, včetně jaderných dělostřeleckých granátů a taktických balistických raket MGM-52 Lance. Jaderné zbraně poskytují v rámci NATO pouze Spojené státy - Velká Británie a Francie nikoliv.

Současný stav

Od konce studené války se vedla v západní Evropě dlouhá debata o tom, zda tuto klíčovou strategickou vojenskou schopnost zlikvidovat nebo ne.

Ještě před ukrajinskou krizi, jak informuje polský portál Defence24, řada západních politiků vyzývala ke stažení jaderných zbraní. Jurgen Trittin, šéf německé Strany zelených, označil taktické jaderné zbraně jako „relikt studené války" a vyzval německou vládu, aby se neschovávala za zády Američanů.

Ozývaly se také hlasy, podle kterých přítomnost amerických taktických jaderných zbraní nutní Rusko udržovat v arzenálu vlastní jaderné zbraně. Podle odhadů má Rusko asi 2000 taktických jaderných zbraní. Připomeňme, že smlouva o jaderném „odzbrojení" START (Strategic Arms Reduction Treaty) řeší redukci pouze zbraní kategorie SNW.

I přes ukrajinskou krizi stále zaznívají hlasy volající po stažení pum B61 z Evropy. "Nejintenzivnější" debata se zatím vede v Německu.

Podle odpůrců jsou taktické jaderné zbraně reliktem studené války, zhoršují bezpečnostní situaci v Evropě a „provokují" Rusko. Podle zastánců naopak TNW tvoří klíčový obranný a odstrašující prvek evropské obrany a naopak stažení si Rusko vyloží jako „slabost".

Hlasy o stažení jaderných zbraní se ozývají i ve Spojených státech. Podle Hansa Kristensena z Federace amerických vědců (Federation of American Scientists)  jsou B61 zastaralé a nemají na současném bojišti význam – jednoduše nezabrání Rusku k narušení hranic NATO.

Jinak řečeno, zajištění kapacit jaderného odstrašení v Evropě stojí velké finanční a lidské zdroje, jak Spojené státy, tak hostitelské země. V současné době je tyto zdroje efektivnější přesměrovat do jiných vojenských schopností.

Samozřejmě ve Spojených státech existuje i „jestřábí křídlo". Republikánští kongresmani Mike Rogers a Mike Turner navrhují rozmístit letadla schopná nést taktické jaderné bomby ve střední a východní Evropě. Takový scénář je však málo reálný, už jen kvůli odporu daných zemí.

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle (FDP) v letech 2009-2013 je zřejmě hlavním zastáncem stažení jaderných zbraní. Proti je naopak kancléřka Anglea Merklová (CDU).

Podle současného německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera trvá zájem Německa postupně se zbavit jaderných bomb B61. Avšak vzhledem k ukrajinské krizi nevidí rychlou realizaci toho scénáře.

Faktem zůstává, že v západní Evropě i v Spojených státech neexistuje opravdová hluboká a široká debata řešící osud B61 v Evropě. Cílem zůstává odstranění taktických jaderných zbraní v Evropě.

Jde však o nesmírně závažné strategické vojensko-politické rozhodnutí s možnými dalekosahlými důsledky, které v současné době nemá nikdo ze západních politiků zájem řešit.

Zdroj: 33. JaBoGDefence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

F-15E Strike Eagle bude vypouštět satelity

Americká vojenská agentura DARPA plánuje v rámci programu ALASA (Air Launched Assist Space Access ) ...

Zaměřovací kontejnery pro L-159 ALCA a JAS-39 Gripen

Ministerstvo obrany České republiky objednalo 200 laserem naváděných pum GBU-12/16 Paveway II pro ...

Puma JDAM-ER s prodlouženým doletem

Americký Boeing a australské královské letectvo RAAF (Royal Australian Air Force) testují speciálně ...

Budoucnost laserů v protivzdušné obraně

Během tří let mohou Ozbrojené síly Spojených států získat operačně nasaditelný laser schopný ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Nemo
  22:15 14.03.2015

  Tak jsem tu dlouho nebyl a jak koukám tak místo plodné diskuse jsou opět urážky a dohadování zda nejsem Rus :-)) Je neuvěřitelné s jakým zpožděním doráží do Čech módní vlny které ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak jsem tu dlouho nebyl a jak koukám tak místo plodné diskuse jsou opět urážky a dohadování zda nejsem Rus :-))
  Je neuvěřitelné s jakým zpožděním doráží do Čech módní vlny které už na západ od nás dávno vyšuměly....
  Ale už jsem se nějak smířil že někteří lidé mají schopnost uvažovat jen v určitých úzkých mantinelech a dál to prostě nejde.
  Když vzpomenu na kauzu našich vojáků s esesáckými znaky tak myslím že je to jen špička ledovce, do armády se po profesionalizaci hlásí určitý proud týpků s velmi vyhraněným názorem a bohužel branci už toto neředí, takže zatímco za "sametu" díky rozumu velitelů (a i vojáků) k žádnému masakru nedošlo, tak myslím že ta dnešní nová generace vojáků by se střelbou ostrýma do davu který by nesouhlasil s jejich názorem neměla problém.

  O dalších, provokativně nadhozených věcech diskutovat nehodlám, co mělo být řečeno tak bylo a tím uzavírám diskusi.

  Howg!Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:16 14.03.2015

  Jasně, některé Nemovy výroky mohou působit dráždivě až provokativně. Nemuselo mi být sovětské impérium vůbec sympatické za doby svého trvání, ale zpětně si alespoň získalo určité ...Zobrazit celý příspěvek

  Jasně, některé Nemovy výroky mohou působit dráždivě až provokativně.
  Nemuselo mi být sovětské impérium vůbec sympatické za doby svého trvání, ale zpětně si alespoň získalo určité uznání za to, jak zkolabovalo. Určitě by tenkrát mohli vyvolat podstaně větší bordel, kdyby chtěli.

  Americké impérium nám ještě tuto fázi celou nepředvedlo.

  Je zajímavé, že na půdě našeho parlamentu zazněly výroky o palubě lodi, na které se tančí, a přitom má v trupu díru a také některé další silnější obraty. Stačilo ale, aby se k jednotlivým příspěvkům našroubovaly tendenční závěry a hned se podařilo pozornost přesměrovat jiným směrem....

  Přitom kdybychom porovnaly síly NATO a Ruska a k tomu si ještě přečetli příspěvky na AN o ruské technice z posledních let, tak bychom přece něměli důvod hovořit o potápějící se lodi.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:39 14.03.2015

  RiMr71: Tohle nemá smysl, jen se při tom člověk zbytečně rozčílí. Z některých příspěvků tohodle individua mám dojem, že je buď Rus nebo s nimi skutečně velmi spřízněný. Každopádně ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: Tohle nemá smysl, jen se při tom člověk zbytečně rozčílí. Z některých příspěvků tohodle individua mám dojem, že je buď Rus nebo s nimi skutečně velmi spřízněný. Každopádně tady šíří propagandu, ať už z přesvědčení vnitřního či vnějšího (rozuměj finančního). Za chvíli se dozvíme, že jsme si '68 zasloužili...Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:57 13.03.2015

  "Odevšad je hnali? No pokud by se v Moskvě rozhodli jinak tak by se moc nedělo. To byla jejich dobrá vůle která byla akorát zneužita" Jakože jsme "zneužili" dobré vůle ruské ...Zobrazit celý příspěvek

  "Odevšad je hnali? No pokud by se v Moskvě rozhodli jinak tak by se moc nedělo. To byla jejich dobrá vůle která byla akorát zneužita"

  Jakože jsme "zneužili" dobré vůle ruské svoloče, když jsem tu okupantskou sebrnaku vypakovali z našeho území? Že to jako byla jejich dobrá vůle, za kterou bychom jim snad měli být vděčni?!!!

  Ne Nemo, vás bezpochyby nikdo neplatí, vy takový hnůj kydáte dobrovolně a rád...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:37 11.03.2015

  Nemo: S vámi se o "politice" dohadovat nehodlám, to už jsem několikrát řekl a nemám důvod na tom cokoliv měnit. Takže jen opravím zásadní faktický nesmysl, který jste napsal – ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemo: S vámi se o "politice" dohadovat nehodlám, to už jsem několikrát řekl a nemám důvod na tom cokoliv měnit. Takže jen opravím zásadní faktický nesmysl, který jste napsal – Němci by nestáli před žádnou volbou, jakou naznačujete. Letadla, která by měla provést úkol, jsou německá, takže by je USA nikam poslat nemohly bez přímého nařízení německé vlády (nebo kdo přesně by to schvaloval, ale pochybuju, že by to záviselo jen na NGŠ či MO).Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  01:23 11.03.2015

  Torong: k formálnímu ukončení okupace v Itálii, Japonsku a Německu nedošlo. Okupační síly se stáhly do pozadí a tím to skončilo. A to že je něco v pozadí a pracuje maximálně ...Zobrazit celý příspěvek

  Torong: k formálnímu ukončení okupace v Itálii, Japonsku a Německu nedošlo. Okupační síly se stáhly do pozadí a tím to skončilo. A to že je něco v pozadí a pracuje maximálně diskrétně neznamená že zmizí či není.
  Svázané ruce? Opět formálně ano. Ale praxe může být jiná když by došlo na lámání chleba. A pak by Němci stáli před velmi nepříjemnou volbou - nechat je dokončit akci - čímž by logicky následoval protiúder na Německo, nebo letoun s bombou zastavit nebo přinejhorším sestřelit ještě v německém prostoru. A jednak by se dostali do konfliktu s dosavadním spojencem a ještě by hrozilo že bomba ze sestřeleného letounu exploduje nebo se jen rozlomí a zamoří německou půdu. Takže volba mezi špatným a velmi špatným.
  Odevšad je hnali? No pokud by se v Moskvě rozhodli jinak tak by se moc nedělo. To byla jejich dobrá vůle která byla akorát zneužita (jak už to bývá). Centralistický režim má tu výhodu že je disciplinovaný a věci se děly organizovaně. Demontáž sovětského impéria proběhla řízeně a tudíž v klidu.
  Čína je druhá ekonomicky ale ve vojenství je pořád trojka, nebýt ruské pomoci tak kdoví jak by na tom byli.
  A k poslednímu odstavci - to patří do kategorie scifi. Je to zvláštní jak je ten antirusismus schizofrenní - na jedné straně obavy z modernizace ruské armády a "velkého zbrojení" a na druhou stranu jsou pomalu za méněcenné barbary :))
  Přítom mají fakticky stejné problémy jako zbytek Evropy, jen se s nimi perou trochu úspěšněji a jednají pragmaticky narozdíl od EU která je schopná díky své fixaci na jeden směr si sama pouštět žilou. Nikdo kdo uvažuje rozumně by si nezabíjel své nejsolventnější zákazníky. a zároveň místa kde mají své majetky i domy, kde se děti jejich smetánky jezdí vzdělávat.Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  22:35 10.03.2015

  Nemo: Co je to "státy OSY"? To jako Německo Itálie a Japonsko? To má jako dodat zdání nesolidnosti těchto zemí nebo se snažíte naznačovat, že třeba Německo je stále nacistické? ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemo: Co je to "státy OSY"? To jako Německo Itálie a Japonsko? To má jako dodat zdání nesolidnosti těchto zemí nebo se snažíte naznačovat, že třeba Německo je stále nacistické? WTF? K tomu vazalství. Jaderné zbraně na území Německa sice jsou pod velením USA jenže celou dobu (už za studené války) je nutný souhlas Německé vlády k jejich použití. Takže ne Německo, ale USA má v tomto svázané ruce. Na rozdíl od situace v bývalé VS, kde bylo vše pod kontrolou Ruské armády. To, že "si Rusové své taky vzali domů" je dáno pouze tím, že je odevšad hnali svinským krokem. S Ukrajinou to není žádná mediální pavlač. Budapešťské memorandum vzniklo právě proto, aby se jaderné zbraně nedostaly třeba do toho Iránu. Teď když už tohle nebezpečí nehrozí si Putin s tímto memorandem vytřel prdel. Rusko a druhá největší mocnost? Možná třetí. Druhá je Čína. " polet americké letadlo" jenže ty JZ tady jsou z důvodu opačné situace - poletí Ruské letadlo- zbytek Vaší věty.Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  21:58 10.03.2015

  Kolt: jenže nejvíc JZ je v zemích které jsou členy dřívější OSY a jistým způsobem jsou vazalskými státy. Navíc se tyto arzenály měly zlikvidovat po definitivním konci VS a SSSR. ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: jenže nejvíc JZ je v zemích které jsou členy dřívější OSY a jistým způsobem jsou vazalskými státy.
  Navíc se tyto arzenály měly zlikvidovat po definitivním konci VS a SSSR. Rusové si také své vzali domů.
  Debatuje se o evropské armádě, jenže pokud na jejím území budou vojska jiné mocnosti, lhostejno zda přátelské, tak nikdy EU nebude plně suverénní.
  Stejně vše směřuje k tomu že se stane ekonomickým přivěskem USA....Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:55 10.03.2015

  USA je nemohou dát hostitelské zemi pod kontrolu, protože to zapovídají mezinárodní dohody. Státy s JZ patřícími USA nejsou žádné vazalské státy, které by je musely nasadit tam, ...Zobrazit celý příspěvek

  USA je nemohou dát hostitelské zemi pod kontrolu, protože to zapovídají mezinárodní dohody.

  Státy s JZ patřícími USA nejsou žádné vazalské státy, které by je musely nasadit tam, kde si to USA přejí. Technika je jejich, takže když řeknou ne, prostě tam nepoletí, tečka. Pokud by USA v tu chvíli přecejen chtěly JZ na cíl dopravit, musely by to udělat "po vlastní ose".

  Pokud by se nás (myšleno západ Eurasie) Rusko rozhodlo napadnout pomocí JZ, budou nám tyto zbraně vcelku k ničemu. A použít je jako první může jen šílenec. Takže vcelku chápu, proč je velká snaha se jich zbavit – stojí to spoustu peněz a je to vlastně k ničemu. Obecně mi připadá, že taktické JZ jsou v dnešní době vcelku zbytečné (ale můžu se mýlit, rád si poslechnu argumenty pro jejich zachování). Takže by mi vcelku nevadilo jejich vyřazení, pokud by došlo buď k jejich náhradě jinými silnými útočnými taktickými prostředky (rakety dlouhého doletu aj.) či významnými obrannými prostředky (kupříkladu moderní výkonná PVO).Skrýt celý příspěvek

 • Petr M
  19:53 10.03.2015

  Použití jaderných zbraní (aktivaci zbraní) mají pod kontrolou Spojené státy. Hostitelská země se podílí na konzultacích a politice použití jaderných zbraní, zajišťuje techniku ...Zobrazit celý příspěvek

  Použití jaderných zbraní (aktivaci zbraní) mají pod kontrolou Spojené státy. Hostitelská země se podílí na konzultacích a politice použití jaderných zbraní, zajišťuje techniku (letadla) a personál nutný pro použití jaderných zbraní a poskytuje skladovací prostory.

  K čemu bude mít na svém území Americké jaderné zbraně, když je budu moci odpálit pouze tehdy a tam, kam to nařídí USA, akorát ze sebe bude vazalský hostitelský stát dělat terč. Nedivím se Němcům, že se toho chtějí zbavit...
  Něco jiného je mít vlastní, jak Francie nebo VB, nebo kdyby je daly USA hostitelské zemi zcela pod kontrolu, dalo by se o tom uvažovat.Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  13:34 10.03.2015

  otecko: přesně tak, Rusové dobře věděli proč JZ stáhnout i z takzvaně přátelských zemí.

  otecko: přesně tak, Rusové dobře věděli proč JZ stáhnout i z takzvaně přátelských zemí.

 • otecko
  13:27 10.03.2015

  to Jan Horten- s tou Ukrajinou je to jen mediální pavlač, oni ty JZ nechtěli a neměli jak udržovat.. kdyby tam, nedej bože, zůstaly, tak by je dnes měl možná Irán či kdokoliv ...Zobrazit celý příspěvek

  to Jan Horten- s tou Ukrajinou je to jen mediální pavlač, oni ty JZ nechtěli a neměli jak udržovat.. kdyby tam, nedej bože, zůstaly, tak by je dnes měl možná Irán či kdokoliv jiný.
  Podívejte se na ukrajinskou armádu jako celek, navíc s takovým vojensko-průmyslovým zázemím! Kdyby Ukrajina jako stát fungovala, nikdy by nemohlo dojít jejich uzemí k tomu, k čemu došlo... vyrábějí tam všechno, od samopalu po tanky, díly do letadel, vrtulníků, radary.... vždyť Ukrajina byla ještě před dvěmi lety na čelných místech ve vývozu zbraní...Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  12:55 10.03.2015

  liberal shark: a to určuje kdo že je tím darebáckým státem? Velký bratr za velkou louží? Rusko je pořád hned po USA nejsilnější mocnost. A to nejen zmíněnými JZ, produkce nových i ...Zobrazit celý příspěvek

  liberal shark: a to určuje kdo že je tím darebáckým státem? Velký bratr za velkou louží? Rusko je pořád hned po USA nejsilnější mocnost. A to nejen zmíněnými JZ, produkce nových i modernizace starých zbraní pokračuje vysokým tempem.
  Co myslíte tím není stabilní? Snad to že tu a tam dojde k teroristickým útokům? To je ale i v USA a nejsou nazvány nestabilním státem.
  Němci dobře ví proč na svém území nechtít americké JZ, nemají chuť se stát znovu bojištěm, tentokrát jaderným. Je třeba myslet na to jak je Evropa malá a zalidněná. Stačily by tři takové hloupé bomby vybuchnout v centrálním Polsku a dvě na Maďarsko-rakouské hranici a je vymalováno. Pak už by bylo na rozumné činy pozdě.
  A je tu samozřejně myšlenka kdy třeba z Itálie či Německa poletí americké letadlo s bombou na rusko-ukrajinské hranice - zpátky ale poletí rychlá raketa také s bombou.
  Tímto si USA doslova vynutí zatažení hostitelské země do jaderné války....

  Je pravda že Fr a VB si do svých JZ nenechají mluvit bruselskými byrokraty protože dobře ví že tyto zbraně lze použít jen jako poslední kdy hrozí totální porážka.
  V Izraeli se jako na celém Blízkém Východě šíří náboženský fanatismus a to i do armády. To je riziko, zvlášť jestli uvidí že jejich taktika rozhádávání šiítů a sunitů přestává platit.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  12:34 10.03.2015

  Jen nijaké jaderné odzbrojení, NATO by naopak své jaderné odstrašení mělo v EU posílit!!! Ukrajina se vzdala svých jaderných zbraní, "výměnou" za "bezpečnostní garance" své územní ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen nijaké jaderné odzbrojení, NATO by naopak své jaderné odstrašení mělo v EU posílit!!! Ukrajina se vzdala svých jaderných zbraní, "výměnou" za "bezpečnostní garance" své územní celistvosti a jak dopadla, jeden z "garantů" její celistvosti Rusko ji začalo porcovat!!! Poučení? Jen blázen bude příště věřit nějakým garancím a dohodám. Platí "Chceš-li mír, připravuj se na válku", mír vám nezajistí nic jiného, než pořádný klacek v ruce a to, že okolí přesvědčíte, že ani na okamžik nezaváháte ten klacek použít, pokud vás ohrozí. Každý potenciální agresor musí vědět, že se mu to nevyplatí a Rus dnes je bezpochyby hlavní potenciální agresor!!! Mír zajišťují jen akceschopné síly na obranu, s armádou je to jako s pojištěním, věříte, že ho snad nikdy nebudete potřebovat a jestli to nejsou vyhozené peníze, ale jen se něco semele, jste rádi, že jste si ho celá léta platili, s armádou je stejné. Mír zajišťují zbraně, ne dohody, Rus to opět Evropě a Západu jako celku názorně připomněl!!!Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  08:02 10.03.2015

  to Nemo - co myslíte tím "nevypočitatelným Izraelem" ? Izrael jasně deklaruje, že nepřipustí svoje zničení, takže každý, kdo by na ně úspěšně zaútočil, musí počítat s tím, že mu v ...Zobrazit celý příspěvek

  to Nemo - co myslíte tím "nevypočitatelným Izraelem" ? Izrael jasně deklaruje, že nepřipustí svoje zničení, takže každý, kdo by na ně úspěšně zaútočil, musí počítat s tím, že mu v poslední hodině vyroste na náměstí hodně veliká houba. Mně to přijde zcela jasné a srozumitelné.
  EU žádné jaderné zbraně nemá a nikdy mít nebude. JZ má Francie a velká Británie a ty si do nich určitě nenechají mluvit z Bruselu.
  Co se týče "malých a nestabilních zemí"- Rusko není ani malé ani stabilní. Poslední dobou kleslo na úroveň "darebáckých států" jako je Irán nebo Severní Korea. Mělo by tedy mít jaderné zbraně ?Skrýt celý příspěvek

 • AK47
  00:20 10.03.2015

  V procesu je modernizační program za 10 mld. USD na verzi B61-12 s ukončením v 2023 (viz. ATM 2/15 str.14), pokud Německo vypoví smlouvu o uložení a použití, Polsko se jistě ...Zobrazit celý příspěvek

  V procesu je modernizační program za 10 mld. USD na verzi B61-12 s ukončením v 2023 (viz. ATM 2/15 str.14), pokud Německo vypoví smlouvu o uložení a použití,
  Polsko se jistě přihlásí ;-)Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  22:53 09.03.2015

  Toto je téma na větší debatu. Správně se JZ měly odsunout hned po rozpadu SSSR a VS. Jenže situace se mění a JZ získalo dost menších států s rizikovými režimy či majícím potenciál ...Zobrazit celý příspěvek

  Toto je téma na větší debatu. Správně se JZ měly odsunout hned po rozpadu SSSR a VS. Jenže situace se mění a JZ získalo dost menších států s rizikovými režimy či majícím potenciál si je rychle opatřit (SA, Persie) a mezi ně je třeba počítat i nevypočitatelný Izrael. To jsou státy blízko Evropských hranic. Takže určité procento JZ by si EU měla podržet, ale tak aby mohla o jejich použití sama rozhodovat. Čistě americké ovládání může EU zatáhnout do extrémně ničivého konfliktu bez možnosti vlastní kontroly. Francouzké a britské JZ jsou pro EU plně dostačující. Mimoto nastupující generace hyperzvukových zbraní je může nahradit a jako bonus nebudou zasažená místa radioaktivní. A čím je více JZ tím je větší riziko nějaké katastrofy s dlouhodobými důsledky.

  Ale vzato prakticky je zřejmé že se velmoci měly shodnout na tom že vývoj a držba JZ malými a nestabilními zeměmi nemůže být tolerována. Akorát to vede k řetězové reakci a počet držitelů nejničivějších zbraní rychle roste.Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  21:08 09.03.2015

  Nebylo mi jasne v jakych jednotkach je ta vaha - je to zrejem v kg. Bomba je sice 'hloupa' ale da se detonovat 3 ruznymy zpusoby. Kapacita 100kt neni mala. ...Zobrazit celý příspěvek

  Nebylo mi jasne v jakych jednotkach je ta vaha - je to zrejem v kg. Bomba je sice 'hloupa' ale da se detonovat 3 ruznymy zpusoby. Kapacita 100kt neni mala. http://en.wikipedia.org/wiki/B...

  Mam za to, ze Turecko je ma tez na svem uzemi; coz je zajivave ve vztahu k Iranu - tez muslimsky stat se stranou Pokrok a Spravedlnost ve vedeni a s zarovkou ve znaku (RecepT.Erdogan).Skrýt celý příspěvek

 • martin
  17:47 09.03.2015

  jj284

  akorát je škoda že kvůli pacifismu a nenažranosti jiných si je zopakujeme asi všichni

  jj284

  akorát je škoda že kvůli pacifismu a nenažranosti jiných si je zopakujeme asi všichni

 • Jecchus
  12:42 09.03.2015

  liberal shark: Ale vede. Jen se musí jednat o odzbrojení (potenciálního) vojenského agresora... :) A tím rozhodně žádná ze zemí EU ani EU jako celek není. Bohužel nálada v ...Zobrazit celý příspěvek

  liberal shark:
  Ale vede. Jen se musí jednat o odzbrojení (potenciálního) vojenského agresora... :) A tím rozhodně žádná ze zemí EU ani EU jako celek není.

  Bohužel nálada v Evropě je šílená, dětinská: "zahodíme všechny klacky, aby náhodou naše klacky "neprovokovali" jiné s klacky a ti jiní s klacky pak budou hodní a rozhodně na ty teď nově už bez klacků nic, ale vůbec nic, nikdy nezkusí a třeba také zahodí i oni své klacky..." Připadám si jak v dementově.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2