Americké taktické jaderné zbraně v Evropě

Foto: Německé Tornado IDS z 33. letky JaBoG určené k zasazování jaderných úderů. / Public domain
Německé Tornado IDS z  33. letky JaBoG určené k zasazování jaderných úderů. / Public domain

V západní Evropě a Turecku jsou od poloviny minulého století rozmístěné taktické jaderné bomby. Od konce studené války běží v západní Evropě debata, zda jaderné zbraně z Evropy stáhnout, nebo si je podržet. 

Sdílení nukleárních zbraní

Sdílení nukleárních zbraní (Nuclear sharing) je strategický koncept jaderného odstrašení Severoatlantické aliance. Sdílení jaderných zbraní umožňuje státům bez jaderného arzenálu začlenit do své vojenské strategie použití jaderných zbraní vlastními vojenskými silami.

V případě NATO jsou vlastníkem "sdílených" jaderných zbraní Spojené státy, které rovněž zajišťují ochranu zbraní vlastním personálem. Hostitelská země se podílí na konzultacích a politice použití jaderných zbraní, zajišťuje techniku (letadla) a personál nutný pro použití jaderných zbraní a poskytuje skladovací prostory.

Použití jaderných zbraní (aktivaci zbraní) mají pod kontrolou Spojené státy, resp. americké letectvo (U.S. Air Force). O doručení zbraní na cíl se starají bitevní letouny hostitelské země. V Německu jsou to například letadla Tornado IDS z německé elitní 33. letky JaBoG (Jagdbombergeschwader 33).

Po rozpadu Sovětské svazu došlo k výrazné redukci jaderných amerických zbraní v Evropě. Byly staženy všechny taktické balistické rakety schopné doručovat jadernou nálož nebo dělostřelecké granáty s jadernou náloží.

V Evropě se nachází pouze americké jaderné pumy B61 v počtu 150 až 200 kusů. „Hloupá" puma B61 má hmotnost 360 a na cíl útočí (nastavitelnou) sílou rovnající se ekvivalentu výbuch 0,3 – 340 kt TNT.

B61 je taktická jaderná puma TNW (Tactical Nuclear Veapon) určená pro nasazení na bitevním poli. Typickým cílem jsou například velká shromaždiště vojenské techniky nebo živé síly protivníka. Naproti tomu strategické jaderné zbraně SNW (Strategic Nuclear Weapons), jako jsou mezikontinetální střely IBCM (InterContinental Ballistic Missile), ničí velká města, továrny a další rozlehlé cíle na území protivníka.

V současné době, v rámci strategie jaderného odstrašování, hostí na svému území jaderné zbraně Belgie (10-20 hlavic), Německo (10-20 hlavic), Itálie (až 70 hlavic), Nizozemsko (10-20 hlavic) a Turecko (až 70 hlavic).

Například Kanada hostila jaderné zbraně do roku 1984 a Řecko do roku 2001. Také Velká Británie na svém území do roku 1992 hostila americké taktické jaderné zbraně, včetně jaderných dělostřeleckých granátů a taktických balistických raket MGM-52 Lance. Jaderné zbraně poskytují v rámci NATO pouze Spojené státy - Velká Británie a Francie nikoliv.

Současný stav

Od konce studené války se vedla v západní Evropě dlouhá debata o tom, zda tuto klíčovou strategickou vojenskou schopnost zlikvidovat nebo ne.

Ještě před ukrajinskou krizi, jak informuje polský portál Defence24, řada západních politiků vyzývala ke stažení jaderných zbraní. Jurgen Trittin, šéf německé Strany zelených, označil taktické jaderné zbraně jako „relikt studené války" a vyzval německou vládu, aby se neschovávala za zády Američanů.

Ozývaly se také hlasy, podle kterých přítomnost amerických taktických jaderných zbraní nutní Rusko udržovat v arzenálu vlastní jaderné zbraně. Podle odhadů má Rusko asi 2000 taktických jaderných zbraní. Připomeňme, že smlouva o jaderném „odzbrojení" START (Strategic Arms Reduction Treaty) řeší redukci pouze zbraní kategorie SNW.

I přes ukrajinskou krizi stále zaznívají hlasy volající po stažení pum B61 z Evropy. "Nejintenzivnější" debata se zatím vede v Německu.

Podle odpůrců jsou taktické jaderné zbraně reliktem studené války, zhoršují bezpečnostní situaci v Evropě a „provokují" Rusko. Podle zastánců naopak TNW tvoří klíčový obranný a odstrašující prvek evropské obrany a naopak stažení si Rusko vyloží jako „slabost".

Hlasy o stažení jaderných zbraní se ozývají i ve Spojených státech. Podle Hansa Kristensena z Federace amerických vědců (Federation of American Scientists)  jsou B61 zastaralé a nemají na současném bojišti význam – jednoduše nezabrání Rusku k narušení hranic NATO.

Jinak řečeno, zajištění kapacit jaderného odstrašení v Evropě stojí velké finanční a lidské zdroje, jak Spojené státy, tak hostitelské země. V současné době je tyto zdroje efektivnější přesměrovat do jiných vojenských schopností.

Samozřejmě ve Spojených státech existuje i „jestřábí křídlo". Republikánští kongresmani Mike Rogers a Mike Turner navrhují rozmístit letadla schopná nést taktické jaderné bomby ve střední a východní Evropě. Takový scénář je však málo reálný, už jen kvůli odporu daných zemí.

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle (FDP) v letech 2009-2013 je zřejmě hlavním zastáncem stažení jaderných zbraní. Proti je naopak kancléřka Anglea Merklová (CDU).

Podle současného německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera trvá zájem Německa postupně se zbavit jaderných bomb B61. Avšak vzhledem k ukrajinské krizi nevidí rychlou realizaci toho scénáře.

Faktem zůstává, že v západní Evropě i v Spojených státech neexistuje opravdová hluboká a široká debata řešící osud B61 v Evropě. Cílem zůstává odstranění taktických jaderných zbraní v Evropě.

Jde však o nesmírně závažné strategické vojensko-politické rozhodnutí s možnými dalekosahlými důsledky, které v současné době nemá nikdo ze západních politiků zájem řešit.

Zdroj: 33. JaBoGDefence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

F-15E Strike Eagle bude vypouštět satelity

Americká vojenská agentura DARPA plánuje v rámci programu ALASA (Air Launched Assist Space Access ) ...

Zaměřovací kontejnery pro L-159 ALCA a JAS-39 Gripen

Ministerstvo obrany České republiky objednalo 200 laserem naváděných pum GBU-12/16 Paveway II pro ...

Puma JDAM-ER s prodlouženým doletem

Americký Boeing a australské královské letectvo RAAF (Royal Australian Air Force) testují speciálně ...

Budoucnost laserů v protivzdušné obraně

Během tří let mohou Ozbrojené síly Spojených států získat operačně nasaditelný laser schopný ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • jj284b
  11:43 09.03.2015

  Uz stari Rimania vraveli ze ten kto ako prvy prekove mece na pluhy a motyky, bude potom tymi pluhmi a motykami pracovat na toho co tak neurobil... no kto sa nevie poucit z ...Zobrazit celý příspěvek

  Uz stari Rimania vraveli ze ten kto ako prvy prekove mece na pluhy a motyky, bude potom tymi pluhmi a motykami pracovat na toho co tak neurobil... no kto sa nevie poucit z vlastnych dejin, ten je odsudeny si ich zopakovat.Skrýt celý příspěvek

 • petres
  11:05 09.03.2015

  Co se týká B61, myslím si, že pro začátek by stačil přídavný set ve stylu JDAM-ER

  Co se týká B61, myslím si, že pro začátek by stačil přídavný set ve stylu JDAM-ER

 • liberal shark
  10:37 09.03.2015

  Ostatně soudím, že odzbrojení k míru ani bezpečnosti nevede.

  Ostatně soudím, že odzbrojení k míru ani bezpečnosti nevede.

 • Charlie
  10:23 09.03.2015

  Evropa bude tak dlouho odzbrojovat, až jí bude Rus (nebo kdokoliv jinej) schopnej obsadit za pomoci pár výsadkářů s backupem lokálních podporovatelů (u nás třebas KSČ). Místo ...Zobrazit celý příspěvek

  Evropa bude tak dlouho odzbrojovat, až jí bude Rus (nebo kdokoliv jinej) schopnej obsadit za pomoci pár výsadkářů s backupem lokálních podporovatelů (u nás třebas KSČ).

  Místo debat jestli B61 jo nebo ne by mohli vyvinout moderní naváděnou "stand-off" variantu, aby si JaBoG nemusela hrát na Stuky, ale mohla odbombardovat z dálky a neriskovat ztrátu mašiny a bomby palbou SAMů.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2