Polsko má první americké tanky Abrams

Polsko má první americké tanky Abrams
Polský M1A2 SEPv2 Abrams / Ministerstwo Obrony Narodowej (Zvětšit)

Prvních 28 zapůjčených amerických tanků M1A2 SEPv2 je již v Polsku. Informoval o tom polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Kromě toho Polsko objednalo 250 tanků M1A2 SEPv3 a za výhodných podmínek dostane tanky M1A1, zřejmě ve verzi SA (Situational Awareness).

V posledních dnech a týdnech z Polska přichází jeden ambicióznější vyzbrojovací plán za druhým. Důvod je prostý: Polsko je v procesu budování největších pozemních sil v Evropě.

Polsko příští rok na obranu vydá 3 % HDP. Podle předsedy vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńskieho, nejmocnějšího politika v Polsku, je konečným cílem vydávat na obranu 5 % HDP. To zahrnuje i nedávno vytvořený speciální fond (Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych) určený pro modernizaci polských ozbrojených sil. Fond je oddělen od rozpočtu polského ministerstva obrany.

V letošním roce Polsko vytvoří hrubý domácí produkt ve výši 2,6 bilionu zlotých. Pětiprocentní výdaje na obranu odpovídají 130 miliardám zlotých (28 miliard dolarů; 671 miliard korun). Podobné částky na obranu vydávají Itálie nebo Austrálie.

Takový rozpočet umožní financovat ohlášenou výstavbu dvou nových mechanizovaných divizí. V celkově šesti polských divizí má být 24 brigád, tedy 96 tankových, mechanizovaných a motorizovaných praporů. Takové jsou alespoň v mediích zveřejněné plány polské vlády.

Pro šest divizí je třeba minimálně 24 tankových praporů. V každém polském tankovém praporu je 58 tanků. Bavíme se tedy o zhruba 1400 tancích. Pokud zahrneme zálohu a tanky nutné pro výcvik, tak minimálně o 1500 tancích.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

250 amerických tanků M1A2C Abrams pro polskou armádu

Podle polského portálu Gazeta.pl Varšava hodlá nakoupit 250 amerických tanků M1A2C Abrams (M1A2 ...

Tanky Abrams pro Polsko: Tribut Washingtonu nebo pomoc spojence?

Dne 14. července 2021, během návštěvy 1. varšavské tankové brigády (1. Warszawska Brygada Pancerna) ...

PREMIUM Polsko kupuje tanky Abrams za šest miliard dolarů

Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila potenciální prodej 250 tanků ...

PREMIUM Podepsáno: Polsko stvrdilo nákup 250 amerických tanků M1A2 SEPv3 Abrams

V prostorách výcvikového polygonu Wesolej, u 1. Varšavské obrněné brigády (1. Warszawskiej Brygady ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.