Americké torpédoborce odpálily 59 Tomahawků na Sýrii

Foto: Americký torpédoborec odpaluje střelu USS Ross (DDG-71) Tomahawk na cíl v Sýrii; větší foto / US Navy
Odpal střely Tomahawk / Print Screen YouTube

V pátek brzo ráno americké torpédoborce USS Porter (DDG-78) a USS Ross (DDG-71) třídy Arleigh Burke odpálily na Sýrii 59 střel s plochou dráhou letu Tomahawk. Útok byl veden z východní oblasti Středozemního moře na syrskou leteckou základnu aš-Šajrát v provincii Homs.

Podle kapitána Jeffa Davise, mluvčího Pentagonu, útok začal ve 4:40 ráno místního času. Před útokem dostalo varování Rusko, ať z cílové zóny stáhne své vojáky a techniku, pokud se v místě nalézají.

Úder na letiště aš-Šajrát zasáhl syrská letadla, zodolněné kryty letadel, sklady paliva a munice, systémy protivzdušné obrany (PVO) a radarové stanice. Podle dostupných informací syrské ani ruské jednotky PVO proti střelám Tomahawk nezasáhly.

Při úderu zemřelo podle dostupných zdrojů 16 syrských vojáků.

Současný americký úder na Sýrii je největší od letecké kampaně proti Libyi v roce 2011 a první masivní americký útok na Sýrii od vypuknutí syrské občanské války (2011). Poslední velký úder proběhl v záři 2014, kdy americké námořnictvo proti Islámskému státu vypustilo 47 Tomahawků.

Posledního útoku se zúčastnil torpédoborec USS Porter (8900 t). Loď má 90 vertikálních sil pro protivzdušné/protilodní střely RIM-67 Standard, protiponorkové RUM-139 VL-ASROC a střely BGM-109 Tomahawk. USS Ross má stejný výtlak i stejný počet vertikálních sil.

Podzvuková střela Tomahawk má dolet zhruba 1500 km a dokáže na cíl doručit tříštivo-trhavou bojovou hlavici (450 kg) nebo bojovou hlavicí se submunicí. Střela je schopná penetrovat určitou vrstvu betonu a explodovat se zpožděním. Střední kruhová odchylka CEP (Circular Error Probable) v cíli je pouze 1 m.

Letiště aš-Šajrát  / Google Maps

Andrew Bacevich, autor a vojenský historik, ve svém článku A less-then-splendid little war píše, že podobné nečekané vojenské údery mají tři hlavní cíle - potrestat protivníka, signalizovat odhodlání a ovlivnit chování protivníka.

Podle prezidenta Donalda Trumpa, který útok nařídil, byl z letiště aš-Šajrát v úterý veden letecký úder na město Ildib. Syrská letadla měla při náletu použít chemické zbraně.

Dle zveřejněných záběrů bylo ve městě Ildib chemickou látkou skutečně zasaženo několika desítek lidí, včetně žen a dětí - spekuluje se o bojových látkách Sarin a Chlór. Podle neověřených zdrojů si incident vyžádal několik desítek mrtvých.

Útok z lodi USS Ross

Útok z lodi USS Port

Sarin se používá jako nervově paralytická chemická zbraň. U zasažených osob nastává smrt následkem obrny dýchacích svalů a zástavy činnosti srdce. Chlor působí na organismus dusivě - smrt udušením nastává díky fatálnímu otoku plic.

Podle Trumpa byl úder pomocí Tomahawků nezbytný pro národní bezpečnostní zájmy Spojených států - především z důvodu zastavení šíření a používání chemických zbraní. Donald Trump si je podle vlastních slov jistý, že Sýrie vlastní chemické zbraně v rozporu s tím, že je měla do roku 2014 pod dohledem mezinárodního společenství zlikvidovat.

Verzi Trumpa podporuje zejména Evropská unie, Izrael nebo Japonsko. Naopak Rusko, Írán a syrská vláda tvrdí, že byl při náletu zasažen sklad chemických zbraní povstalců - chemikálie se následně roznesly do okolí a zasáhly civilisty. Čína se k incidentu vyjádřila neutrálně.

Zdroj: USNI News

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

ANALÝZA: Míra ruské vojenské přítomnosti v Sýrii

Tato práce byla na podzim 2015 napsána kolektivem autorů pomocí Analýzy konkurenčních hypotéz. Jak ...

Havárie ruského bitevního vrtulníku Mi-28N v Sýrii

V noci z 11. na 12. dubna havaroval v Sýrii ruský bitevní vrtulník Mi-28N “Noční lovec”. Posádka ...

Proč Turecko vstoupilo do Sýrie?

Situace v Sýrii je po středě 24. srpna zase o něco komplikovanější. Turecko vojensky podpořilo výpad ...

Americká námořní pěchota přesunuje houfnice do Sýrie

Do okolí syrského města Rakka se přesunul kontingent americké námořní pěchoty (US Marine Corps). ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 5
 • jarpe
  08:47 20.04.2017

  Včera se objevil zajímavý článek, kde nějaký americký expert říká, že podle fotek, výbuch nemohla způsobit bomba z letadla, ale že bomba byla na to místo položena. Odpovídá tomu tvar kráteru a prohnutí trubky obsahující plyn.

  Ještě k tomu počtu tomahawků. Vypadá to, že se pravděpodobnost že Američani nevypálili 59 tomahawků stále víc a víc zvětšuje a ve skutečnosti jich odpálili o hodně méně. Pravděpodobně jich odpálili tolik, kolik Rusové nahlásili, že dopadlo. 59 bylo zkrátka číslo vycucané z prstu pro média. Dneska se zkrátka vše co se objeví v médiích musí brát s rezervou. Co třeba ta letadlová loď co jela na Koreu a ve skutečnosti jela k Austrálii? V dnešní době média nešíři zprávy kvůli pravdě, ale kvůli počtu čtenářů.

 • armataratata
  01:01 13.04.2017

  A je to tu. Včera Rada bezpečnosti při OSN schvalovala rezoluci požadující důsledné vyšetření chemického útoku v Sýrii. Neschválila. Hádejte, kdo ji vetoval? Rusko!!! Rada bezpečnosti má 15 členů. Proti vyšetření útoku hlasovaly jen dvě země - Rusko a Bolivie. Prej musí se to vyšetřit :-)

  Text návrhu rezoluce zde:
  http://un-report.blogspot.cz/2...

 • Olivav
  13:20 11.04.2017

  Jen něco o agentech pro agenta.

  http://www.palba.cz/viewtopic....

  docela hezký článek, i když sem tam je nechtěně zavádějící minimálně diskuse a otázka např. té enzymoterapie je naprosto jasná a autor musí snad vědět, že to rohodně není řešení

  jinak pro pochopení o co jde je to pěkné

 • Olivav
  11:06 11.04.2017

  logiku ty jsi taky nervový agent:

  chlór se jako nervový plyn projevuje až ve vysokých dávkách, kdy se v tělě přemění a dostává se do nervové soustavy. Chlór jako takový leptá sliznice - kašel hleny apod. Až po určité vyšší dávce se dostaví neurologické příznaky.

  Bez ohledu na vše okolo není jediný důkaz o tom od kud ten chlŕ byl a jak ten veterán hezky napsal likvidace chemických zbraní Tomahawky může provést jen debil.

  Na druhou stranu ten sarin je přímo nervově paralitický jed. Pokud by ho tam šoupli pobarelech, tak tam nikdo nikoho nezachraňuje a je to jako s tím Sadámem. Budou v oblecích zbírat mrtvé až po pár dnech a ty hektolitry vody či co tam stříkali by to jen zhoršily. Něco si o tom nastuduj, než budeř dělat chytráka, tak se akorát ztrapňuješ.

 • Olivav
  11:00 11.04.2017

  logiku

  žádné nezávislé vyšetřování neproběhlo. Ty útoky před tím byly jasně dány ny vrub rebelům, tak co tu zase meleš. Nakonec mohli trefit sklad chemikálií. A Sarin je svinstvo, které by nešlo zlikvidovat jak na tom videu. Na toto ti chybí vzdělání milý zlatý. Takže se hoď do klidu a nemel tu nesmysly a nehraj si na soudce Lynche. Důkazy neexistují. Jinak ti prozradím, že na to vyribit chlór nepotřebuješ až tak moc a stačí ti zajít do drogérie. Není to sice nic masového, ale jde to. Nakonec i ten fosgen není až taková extra složitost, ale už to na koleně neuděláš.

  Klidně tam mohli kutit chlór a dostat zásah. Ty příznaky na videu spíše vypadají jako maximálně středně těžká otrava chlŕem. Sarin to nebyl to by tam leželi všichni jako mouchy. Viděl jsi někdy video jak Sadám použil chemii na Kurdy?

  Tak koukej a raději si změn nick protože na tebe moc nesedí:

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...

 • logik
  10:19 11.04.2017

  Olivav: příznaky po zasažení nervovým agentem byly popisovány nemálo svědkama, včetně doktorů bez hranic, co v té oblasti působí.

  tom75: Chceš tvrdit, že dělostřelecký útok vedoucí k škodám na civilní infrastruktuře provedený během dobývání města je totéž, jako útok na civilní cíle daleko za frontou?

 • Olivav
  10:11 11.04.2017
 • Shania
  10:11 11.04.2017

  SyAF v současné době líta jen minimálně, pokud se to v příštích dnech nezlepší, tak ztráta strojů a infrastruktury byla pro ně velmi citelná.

  http://www.acig.info/forum/dow...

  sorties Su-22
  10 April: 13 (6 from Shayrat)
  9 April: 3 (all from Tiyas)
  8 April: 3 (all three from Shayrat)
  7 April: 2 (all from Tiyas)
  6 April: 25
  5 April: 24
  4 April: 11
  3 April: 16

  A mimochodem, Gen. Mohammed Yousef Hasouri, pilot který měl údajně provést nalet s CW byl zabit minou/IED......

 • Olivav
  10:00 11.04.2017

  Mezinárodní právo dostalo opět na prdel a místní fašouni si z toho udělali oslavu.

  1. Důkazy žádné
  2. Příznaky nedpovídají prudké intoxikaci chlŕem - logiku - chlór leptá sliznice a prudká otrava má tyto příznaky - např. zmodrání kůže a chemické popáleníny
  - fosgen je jen zesílení těchto účinků
  3. Sarin a šahání holýma rukama na oběti je nesmysl to by tam popadaly i ty blbé helmy jako mouchy - Sarin je kapalina těkavá, která se nasákne do oblečení a rychle prostupuje do kůže na boj s ním je potřeba oblek ne to co tam předváděli na tom videu

  stačí se kouknout např. na forum.valka a na něco o Sarinu a jak dlouho se drží v oběti.

  A než mi pan Grohman smázne příspěvek, tak jen pro pobavení:

  https://www.rt.com/news/study-...

  zde zpráva MIT - https://s3.amazonaws.com/s3.do...

  a nakonec http://www.globalresearch.ca/s...

  Rebelové jsou ty svině, které několikrát prokazatelně použily bojové chemické plyny a dostat se k nim mohli vždyť Asad neměl kontrolu nad celou sýrií, takže proč by se nemohli dostat ke skladům.

  Bez důkazů a vyšetřování to byl ze strany USA jen akt agrese a porušení mezinárodního práva.

  Nejsem Rusofil, ale z takových akcí USA je na blití.

 • jj284b
  07:51 11.04.2017

  Miki.h2o: sami syrcania hovorili o znicenych 24 strojoch.. neviem odkial beries tych 5

 • Kruan
  01:59 11.04.2017

  zdá se, že svět se obrací k normálu...

  A slyšet u toho kvikot kremrolí, bolšounů, fašounů, nácků a podobné hnusné verbeže je krásný bonus

  Říším zla se nesmí ustupovat.

 • Miki.h2o
  23:55 10.04.2017

  Tleskám armádě USA která utratila 21,5 mil. USD za 59 střel tomahavk aby zničila 5 migů 21 které na stejném místě stojí už od roku 2012, několik prázdných úlů, 5 pasáčků koz a uklízečky, jemž o chystaném bombardování neřekli. Výborně, jen tak dál.

 • RiMr71
  17:02 10.04.2017

  ...na třetí straně jsem to vzdal... opět diskuze k ******...

 • tom75
  16:03 10.04.2017

  Logik ten o nemocnicich v alepu zname asi vsichni nemas tam nakej z mosulu? Nebud naivnej.Chem.zbrane muze pouzit jen hovado no pockal bych na nake nestranne vysetrovani

 • armataratata
  23:52 09.04.2017

  Nadík1805 >>> Chceš říct, že Rusové bombardovali vojáky bojující proti ISIS a 40 jich zabili? Takže podpořili islamisty! No to je teda hezký. Teď z téhož obviňují Američany po náletu na asadovu základnu. Není to dvojí metr? Přitom Rusové tím náletem trestali Turky za to, že jim sestřelili vojenské letadlo, které narušilo turecký vzdušný prostor, kdežto Američané trestali Asada za vraždění civilistů nervovým plynem.

 • logik
  23:32 09.04.2017

  Cejkis: že by chlor? Takže si chtěl ztrapnit WhiteHelmets, ale ztrapnil jsi někoho jiného...

 • analytic
  23:26 09.04.2017

  Vyjádření českého ministra zahraničí pro ČT ze dne 5.4.2017:

  Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek před ukvapeným ukázáním na viníka útoku varuje. Podle analýz zpracovaných českými zpravodajskými službami prý existuje hned několik možných scénářů, co se v Idlibu odehrálo. „A v tuto chvíli je dost těžké říci, který z nich je přesný, protože k tomu chybí další informace. Abych uvedl příklad – podle jedné z našich tajných služeb byl únik (otravného plynu, pozn. red.) v 6:30 ráno, ale ten nálet až v 11:30,“ sdělil Zaorálek.
  http://www.ceskatelevize.cz/ct...

  Od kdy se zveřejňují informace tajných služeb?

 • Kozlus
  22:57 09.04.2017

  Marcus.SK
  Co si tak matne pamatuju z diskuze jinde, tak za komaru mela nase aramada zvladat do dvou hodin vzlet z drahy kam padla 500kg bomba.

 • cejkis
  22:56 09.04.2017

  Herečky z WhiteHelmets tvrdí, že při chemickém útoku byl vidět nažloutlý dým a cítit zápach.

  Který bojový plyn je nažloutlý a je cítit ? :-)

 • stanik84
  22:41 09.04.2017

  Henrich7: Přečti si něco od Lukáše Dyčky. Co jsou to terciální mocnosti atd. Dělá opravdu fakt moc zajímavý přednášky a je nebo byl poradce ministra MO.

 • stanik84
  22:33 09.04.2017

  Nadík1805: tak tím jsou Rusové docela známí. Jestli jsi viděl video, co se delo po tom sestřelu Su-24, když se tam nějaká skupinka fotila s tím zabitym pilotem. Nic hezkého to nebylo. Grady, nálety - nekolik hodin. Myslím, že když se ti hoši na fotce smáli, tak teď už se nebudou smát nikdy. V Afghánistánu Rusové dělali to samé. Vystřelili na ruskyho vojáka a vesnice nebyla. Nevím, jestli je tohle úplně správný přístup. Podívej se na YouTube, je tam pěkně dokument, jak začla válka SSSR-Afghanistan. Co tam udělal na začátku Spetznaz. Jsou to výpovědi lidí, co tam tehdy byli.

  Nic ale není černobílé, každý stát má temné období svých dějin a nikdo není svatý.

  Ale docela by mě zajímalo, jestli ty Tomahawky ruské PVO zachytilo.Určitě je to špičkový systém, ale nikdo neví, co to vlastně umí.

  logik: souhlas

 • Nadík1805
  20:10 09.04.2017

  + armataratata : A ty si jako myslíš že je Rusko co? Víš proč Turecko nedostalo odpověď od Ruska? Protože na to nebyli připravení. Naopak teď po tom sestřelu,
  (COŽ JSEM UŽ MIMOCHODEM PSAL) jsou Rusy na obranu připravení a hlavně jsou v Sýrii přítomný raketové systémy S-400 což je určené pro obranu svých jednotek. A pro ostatní co tady píšou, však mě je jasný že byli Rusové informováni o útoku USA na Sýrii a rozměrech škod, ale náhoda je blbec. Já se tady bavil o tom co kdyby je trefili. Jinak "armataratata" podceňuješ ruské síly v Sýrii a jestli si myslíš že když si nechají sestřelovat jedno letadlo za druhým tak bych řekl že si blázen. Asi rok po sestřelu bombardéru Su-24, turečtí vojáci v Sýrii bojovali proti ISIS v městě al-Báb tak rusové je varovali, že pokud vkročí do města, ponesou následky. Za dva dny po varování ruské bojové letadlo přímé podpory Su-25 bombardovalo dům kde byli turečtí vojáci a při útoku jich přes 40 zemřelo. To je docela ospravedlňující cena za sestřelený Su-24. Tak jen příklad toho, že "zdrcující odpověď" není od ruské strany není možná, bych jen tak nevylučoval :-)

 • Marcus.SK
  17:04 09.04.2017

  Nasiel som clanok s viacerymi fotkami po zasahu zakladne.
  http://www.dailymail.co.uk/new...

  Tu pisu ze 20 lietadiel bolo znicenych. Na jednej fotke v dialke je vidno v ze nie vsetky letecke kryty s lietadlami boli znicene.

  Otazky pre diskusiu:
  Ak rusi a sprostredkovane aj syrcania dostali od usa upozornenie, ze zakladna bude o 2 hodiny zbombardovana, kolko lietadiel sa asi syrcanom podariko za ten cas premiestnit prec?
  Ak ma tomahawk ciel urceny presne suradnicami, stacilo lietadla popresuvat len o par stoviek metrov dalej a zostaly nezasiahnute?
  Nuz a preco americania neznicili hlavne startovaciu drahu?

 • Grull
  16:34 09.04.2017

  logik - Souhlas. Nikdo nechce, aby se do sebe USA(NATO) a Rusko pustili.
  Rád bych si užil důchod, když už na něj makám a jsem teprve asi v půlce. :-)

 • logik
  14:21 09.04.2017

  Nejpravděpodobnější varianta je, že stejně jako Američané se nechtěli zaplést s Rusy, tak že ani Rusové nestojí o přímý konflikt s USA.

 • Henrich7
  14:00 09.04.2017

  Zaujímavá je jedna vec. Že aj keď boli Rusi dopredu informovaní o útoku , nepoužili PVO na zničenie tých Tomahawkov. Takže buď sa im zdalo neprimerane drahé ničiť Tomahawky tými prostriedkami PVO , ktoré mali k dispozícii, alebo ich útok na Sýrske sily až tak nesral.

 • armataratata
  12:38 09.04.2017

  Předpoklad, že když americký útok v Sýrii zasáhne ruské síly, mohou čekat USA zdrcující odpověď, je dost na vodě. Vždyť jim Turci celkem nedávno sundali Su-24 a přišla snad nějaká zdrcující odpověď? Nepřišla a to je Turecko snazší cíl než USA.

 • Nadík1805
  11:40 09.04.2017

  Jsem názoru, že Rusko ikdyž podporuje režim Asada (Sýrie je největší zákazník co se týče ruské techniky a zbraní, takže se nedá divit že se je rusy snaží bránit, to samý platí u USA a Saúdské arábii. Když Husajn napadl Kuvajt, Američané hned přispěchali na pomoc Saúdské arábii aby chránili obchod s ropou, rusy v Sýrii chrání svůj obchod s vojenskou technikou) tak kompletně během dvou měsíců obrátili celou válku v Sýrii, za což mají můj obdiv. Ale když Turci sestřelili strategický bombardér su-24 tak od té doby Rusko pevně střeží svoje síly v Sýrii. Tím jsem chtěl říct, že když Američané trefí ruské jednotky, Rusko může hned efektivně odpovědět úderem, který může být pro USA zdrcující. Ještě dodat. Od sestřelení ruského bombardéru jsou v Sýrii přítomný rakety S-400 (zřejmě jeden z nejlepších raketových systému na světě) je o to větší riziko Amerických akcí.

 • daxik
  11:32 09.04.2017
  Oblíbený příspěvek

  Snažiť sa vžiť do logiky akéhokoľvek diktátora je smiešne. Argumentovať otázkou komu to prospelo je blbosť.
  Exkurz do minulosti. Bolo rozumné pre Hitlera útočiť na Francúzsko britské vojská vo Francúzsku? Nie, bolo to šialenstvo pred ktorým bol varovaný svojim štábom, Ale tento risk mu vyšiel. Barbarrosa mu už nevyšla.
  Ako vysvetlíte tie kvantá vody pri ošetrovaní postihnutých útokom?

 • PavolR
  08:33 09.04.2017

  Radek novak:
  1.- Asadovým protivníkom ten útok sotva prospel, veď kto má o Asadovi zlú mienku, ten už horšiu mať nemôže, naopak, kto ho podporuje, ten principiálne odmietne uveriť, že by útočil on - čo možno presvedčivo dokladovať aj touto diskusiou. Každý dobre vie, že iba ohliadkou miesta činu ešte nikto nikomu nič nezvratne nedokázal.
  Mierové rokovania boli už beztak ohrozené konvenčnými útokmi a Trumpov jednorázový ohňostroj nemal žiadny vplyv na možnosti sýrskeho režimu pokračovať v bombardovacej kampani.
  A keď už sme pri Trumpovi, ten môže byť útočníkovi iba vďačný, že práve teraz dostal zámienku niečo rozmlátiť. A k tomu bez známky odporu.

  2.- odhliadnuc od toho, že sa niečo mohlo uliať, 3 roky sú dosť dlhá doba na to, aby sa mohli vyrobiť nové.

  3.- To s tými Tomahawkmi je iba gumená kosť, ktorá má vo fanúšikoch vyvolať nádeje, že čo ak niekto predsa len kládol odpor. :-D

 • Grull
  04:55 09.04.2017

  Nadík1805 - Právě proto je varovali, i když jim muselo být jasné, že syřané zdekujou co půjde.
  Kdyby tam naházeli tomahawky bez toho, tak sejmou i nějaké rusy a témata zdejší diskuze by byla si jiná.

 • Nadík1805
  23:14 08.04.2017

  Já proti této akci nemám nic. Ale až trefí nebo nějak ohrozí ruský vojáky, tak by mělo USA očekávat, že ruská odpověď ponese těžké následky. Rusko není země, která se nechá otloukávat od jiných zemí. V Sýrii působí ruští vojáci a USA to vědí, takže o to více Američané berou plnou odpovědnost za své akce.

 • logik
  23:05 08.04.2017

  0) aniž by se prokázalo? Komu? Tobě? Jak víš, jaké informace USA mají?

  0b) OSN za celou svoji dobu nedokázala udělat nic s tak zločinnými režimy, jako např. Stalinské Rusko, Severní Korea, Čína, Írán.... Evidentně je to poměrně nefunkční instituce, takže ji musí suplovat jiní....

  1) Komu prospěl? Která strana neustále bombarduje Idlíb?

  2) Ne, odevzdala je za asistence Ruska. Asad nebyl (mj. i díky Ruské podpoře) nijak přinucen prokázat, že již další chemické zbraně nemá

  2) Nikam, zasáhly. Vzlhedem k tomu, že se dá na satelitních snímcích prokázat (jestli se teď z hlavy nepletu) 44 zásahů, tak je evidentně ruské tvrzení o 36 raketách, které nedoletěly, lež.

 • Radek novak
  22:40 08.04.2017

  Americký útok bez mandátu OSN, aniž by se prokázalo, že chemické zbraně použila Syrská armáda.

  Otázkou je
  1. Komu ten chemický útok prospěl? Asadovi a Syrské legitimní vládě rozhodně ne, naopak prospěl teroristům a státům, kteří chtějí Syrskou vládu svrhnout.

  2. Kde se tam ty chemické zbraně vzali, když je Sýrie před 3 lety za dozoru inspektorů OSN odevzdala?

  3. Kam se ztratily Americké tomahawky, které nedoletěli k cíli, byli sestřeleny, selhaly.

  Spíš bych sázel na to že ty chemické zbraně tam propašovali islámští radikálové, které odpálili v době útoku syrského letectva, nebo Syrské letectvo zasáhlo cíl, kde měli islámští radikálové chemické zbraně uložené.

 • Slavoslav
  21:36 08.04.2017
  Oblíbený příspěvek

  Kruan

  OK, beriem si tvoju radu k srdcu a necham ta tak

 • Kruan
  21:32 08.04.2017

  Slavoslav: mezi Slováky mám spoustu přátel, ale konkrítně ty bys ml už nechat ty ovce na pokoji

 • Falko
  21:28 08.04.2017

  Marthy diky za odpoved k S-400ke ,nieco podobne som si aj myslel.No nemal som to podchytene.Myslel som ,ze sa S-400 doplna pancirom na takyto ucel a ze tuto vlastnost stratila....inak k tomu ,ze nevystartovali stihacky na obranu,podla mna by len prosto nemali ,kde pristat :)A jasne Rusi nebudu zostrelovat TH,to by vyzeralo na konflikt.Skor to vyzera ,znova ako dobre zahrane divadlo na odputanie pozornosti.Ako pisal aj Pavol......Ono v principe je jedno aky a ci bol pouzity plyn.Proste pri chemickom utoku musi byt nejaka reakcia.Divadlo nedivadlo policajt musel zasiahnut a nie som zastanca USA roztaznej politiky.....ale ich demonstracia sily je dolezita kvoli prilisnemu sebavedomiu Turkov,Asada a napr.aj ako odkaz inym,ze USA su opat v hre.....A to ze sa to Trumpovi hodi je len bonus pre neho....

 • Kruan
  21:25 08.04.2017

  podle mě to, že Rusko vlezlo do konfliktu mezi Sunity a Šííty je blbost. Ale třeba to gang fenri, semtam, slavolav a spol vysvětlí lépe, proč údajně slovanský rus válčí až tak daleko.

  Tak mákněte hoši, nebo jste ještě neobdželi notičky z nové kominterny?

 • Slavoslav
  21:20 08.04.2017
  Oblíbený příspěvek

  Marthy

  to aj ja, ale nedopatral som sa knemu. Co viem tak doslo k nejakym verbalnym utokom pocas diskusie, ale text mal byt neutralny a hovoril o zriadeni komisie za ucelom vysetrenia a odsudeni utoku ako takeho

  Kruan

  zase hviezdis svojim bezobsaznym spamom? Ci uz sa ti podarilo vyprodukovat aspon jednu myslienku?

  ale nie, tomu neverim

 • semtam
  21:19 08.04.2017

  Kruan

  Ale já jsem liberál. Tak se neboj uleví se ti.

 • Marthy
  21:15 08.04.2017

  Slavoslav-rád bych viděl celý text toho návrhu,který Rusko zamítlo-podle Ruska prý svaloval vinu předem na Asada a Rusko.Pokud je to tak nedivím se že ten návrh zamítli.

 • Kruan
  21:14 08.04.2017

  semtam: hele, na odkazy od fašounských degenerovaných kreténů neklikám...

 • ruleta
  21:13 08.04.2017

  "ktery byl pretim zamoren"

 • ruleta
  21:13 08.04.2017

  re marthy

  OPCW uz to vysetruje.

 • ruleta
  21:11 08.04.2017

  re Slavoslav

  Ano, uz jsem to tu psal - je to "nonpersistent" agent, ktery se rychle vyparuje - vhodny pro utocne operace. Irak jej takto velmi casto pouzival ve valce s Iranem - kdy terenem, ktery byl zamoren, mohly prochazet jeho jednotky bez vetsich problemu. Narozdil od dalscih latek jako VX, ktery muze byt smrtelny i dny po bombardovani....

  Jinak docela zajimava vec je kodove oznaceni GB jako German agent B a tabun ma GA jako German agent A.

 • Slavoslav
  21:10 08.04.2017

  Marthy

  pokus vysetrit ten utok medzinarodnou komisiou bol zablokovany prave Ruskom takze asi tak

 • semtam
  21:05 08.04.2017
 • Marthy
  21:02 08.04.2017

  Kruan-tak určitě nemyslím "nezávislou"vyšetřovací skupinu s Turecka nebo Al káidy.
  Co třeba vytvořit společnou,Rusko-Americkou vyšetřovací skupinu a pokusit se vyjednat pro ni bezpečný přístup na místo kde se ten útok stal?

 • Kruan
  20:48 08.04.2017

  slavoslav: k věci by něco nebylo?

 • Kruan
  20:46 08.04.2017

  Ale tak jako tak se jedná v případě útoku amerických torpédoborců na základnu hnusného al-Asada o dobrou zprávu pro střední Evropu.

  Další krok k otevření plynového potrubí ze Středního Východu do Evropy, za zlomek ceny proti zauralským nalezištím se hodí

Stránka 1 z 5