Americké torpédoborce odpálily 59 Tomahawků na Sýrii

Foto: Americký torpédoborec odpaluje střelu USS Ross (DDG-71) Tomahawk na cíl v Sýrii; větší foto / US Navy
Odpal střely Tomahawk / Print Screen YouTube

V pátek brzo ráno americké torpédoborce USS Porter (DDG-78) a USS Ross (DDG-71) třídy Arleigh Burke odpálily na Sýrii 59 střel s plochou dráhou letu Tomahawk. Útok byl veden z východní oblasti Středozemního moře na syrskou leteckou základnu aš-Šajrát v provincii Homs.

Podle kapitána Jeffa Davise, mluvčího Pentagonu, útok začal ve 4:40 ráno místního času. Před útokem dostalo varování Rusko, ať z cílové zóny stáhne své vojáky a techniku, pokud se v místě nalézají.

Úder na letiště aš-Šajrát zasáhl syrská letadla, zodolněné kryty letadel, sklady paliva a munice, systémy protivzdušné obrany (PVO) a radarové stanice. Podle dostupných informací syrské ani ruské jednotky PVO proti střelám Tomahawk nezasáhly.

Při úderu zemřelo podle dostupných zdrojů 16 syrských vojáků.

Současný americký úder na Sýrii je největší od letecké kampaně proti Libyi v roce 2011 a první masivní americký útok na Sýrii od vypuknutí syrské občanské války (2011). Poslední velký úder proběhl v záři 2014, kdy americké námořnictvo proti Islámskému státu vypustilo 47 Tomahawků.

Posledního útoku se zúčastnil torpédoborec USS Porter (8900 t). Loď má 90 vertikálních sil pro protivzdušné/protilodní střely RIM-67 Standard, protiponorkové RUM-139 VL-ASROC a střely BGM-109 Tomahawk. USS Ross má stejný výtlak i stejný počet vertikálních sil.

Podzvuková střela Tomahawk má dolet zhruba 1500 km a dokáže na cíl doručit tříštivo-trhavou bojovou hlavici (450 kg) nebo bojovou hlavicí se submunicí. Střela je schopná penetrovat určitou vrstvu betonu a explodovat se zpožděním. Střední kruhová odchylka CEP (Circular Error Probable) v cíli je pouze 1 m.

Letiště aš-Šajrát  / Google Maps

Andrew Bacevich, autor a vojenský historik, ve svém článku A less-then-splendid little war píše, že podobné nečekané vojenské údery mají tři hlavní cíle - potrestat protivníka, signalizovat odhodlání a ovlivnit chování protivníka.

Podle prezidenta Donalda Trumpa, který útok nařídil, byl z letiště aš-Šajrát v úterý veden letecký úder na město Ildib. Syrská letadla měla při náletu použít chemické zbraně.

Dle zveřejněných záběrů bylo ve městě Ildib chemickou látkou skutečně zasaženo několika desítek lidí, včetně žen a dětí - spekuluje se o bojových látkách Sarin a Chlór. Podle neověřených zdrojů si incident vyžádal několik desítek mrtvých.

Útok z lodi USS Ross

Útok z lodi USS Port

Sarin se používá jako nervově paralytická chemická zbraň. U zasažených osob nastává smrt následkem obrny dýchacích svalů a zástavy činnosti srdce. Chlor působí na organismus dusivě - smrt udušením nastává díky fatálnímu otoku plic.

Podle Trumpa byl úder pomocí Tomahawků nezbytný pro národní bezpečnostní zájmy Spojených států - především z důvodu zastavení šíření a používání chemických zbraní. Donald Trump si je podle vlastních slov jistý, že Sýrie vlastní chemické zbraně v rozporu s tím, že je měla do roku 2014 pod dohledem mezinárodního společenství zlikvidovat.

Verzi Trumpa podporuje zejména Evropská unie, Izrael nebo Japonsko. Naopak Rusko, Írán a syrská vláda tvrdí, že byl při náletu zasažen sklad chemických zbraní povstalců - chemikálie se následně roznesly do okolí a zasáhly civilisty. Čína se k incidentu vyjádřila neutrálně.

Zdroj: USNI News

Nahlásit chybu v článku


Související články

ANALÝZA: Míra ruské vojenské přítomnosti v Sýrii

Tato práce byla na podzim 2015 napsána kolektivem autorů pomocí Analýzy konkurenčních hypotéz. Jak ...

Havárie ruského bitevního vrtulníku Mi-28N v Sýrii

V noci z 11. na 12. dubna havaroval v Sýrii ruský bitevní vrtulník Mi-28N “Noční lovec”. Posádka ...

Proč Turecko vstoupilo do Sýrie?

Situace v Sýrii je po středě 24. srpna zase o něco komplikovanější. Turecko vojensky podpořilo výpad ...

Americká námořní pěchota přesunuje houfnice do Sýrie

Do okolí syrského města Rakka se přesunul kontingent americké námořní pěchoty (US Marine Corps). ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • jarpe
  08:47 20.04.2017

  Včera se objevil zajímavý článek, kde nějaký americký expert říká, že podle fotek, výbuch nemohla způsobit bomba z letadla, ale že bomba byla na to místo položena. Odpovídá tomu ...Zobrazit celý příspěvek

  Včera se objevil zajímavý článek, kde nějaký americký expert říká, že podle fotek, výbuch nemohla způsobit bomba z letadla, ale že bomba byla na to místo položena. Odpovídá tomu tvar kráteru a prohnutí trubky obsahující plyn.

  Ještě k tomu počtu tomahawků. Vypadá to, že se pravděpodobnost že Američani nevypálili 59 tomahawků stále víc a víc zvětšuje a ve skutečnosti jich odpálili o hodně méně. Pravděpodobně jich odpálili tolik, kolik Rusové nahlásili, že dopadlo. 59 bylo zkrátka číslo vycucané z prstu pro média. Dneska se zkrátka vše co se objeví v médiích musí brát s rezervou. Co třeba ta letadlová loď co jela na Koreu a ve skutečnosti jela k Austrálii? V dnešní době média nešíři zprávy kvůli pravdě, ale kvůli počtu čtenářů.Skrýt celý příspěvek

 • armataratata
  01:01 13.04.2017

  A je to tu. Včera Rada bezpečnosti při OSN schvalovala rezoluci požadující důsledné vyšetření chemického útoku v Sýrii. Neschválila. Hádejte, kdo ji vetoval? Rusko!!! Rada ...Zobrazit celý příspěvek

  A je to tu. Včera Rada bezpečnosti při OSN schvalovala rezoluci požadující důsledné vyšetření chemického útoku v Sýrii. Neschválila. Hádejte, kdo ji vetoval? Rusko!!! Rada bezpečnosti má 15 členů. Proti vyšetření útoku hlasovaly jen dvě země - Rusko a Bolivie. Prej musí se to vyšetřit :-)

  Text návrhu rezoluce zde:
  http://un-report.blogspot.cz/2... Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:20 11.04.2017

  Jen něco o agentech pro agenta. http://www.palba.cz/viewtopic.... docela hezký článek, i když sem tam je nechtěně zavádějící minimálně diskuse a otázka např. té ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen něco o agentech pro agenta.

  http://www.palba.cz/viewtopic....

  docela hezký článek, i když sem tam je nechtěně zavádějící minimálně diskuse a otázka např. té enzymoterapie je naprosto jasná a autor musí snad vědět, že to rohodně není řešení

  jinak pro pochopení o co jde je to pěknéSkrýt celý příspěvek

 • Olivav
  11:06 11.04.2017

  logiku ty jsi taky nervový agent: chlór se jako nervový plyn projevuje až ve vysokých dávkách, kdy se v tělě přemění a dostává se do nervové soustavy. Chlór jako takový leptá ...Zobrazit celý příspěvek

  logiku ty jsi taky nervový agent:

  chlór se jako nervový plyn projevuje až ve vysokých dávkách, kdy se v tělě přemění a dostává se do nervové soustavy. Chlór jako takový leptá sliznice - kašel hleny apod. Až po určité vyšší dávce se dostaví neurologické příznaky.

  Bez ohledu na vše okolo není jediný důkaz o tom od kud ten chlŕ byl a jak ten veterán hezky napsal likvidace chemických zbraní Tomahawky může provést jen debil.

  Na druhou stranu ten sarin je přímo nervově paralitický jed. Pokud by ho tam šoupli pobarelech, tak tam nikdo nikoho nezachraňuje a je to jako s tím Sadámem. Budou v oblecích zbírat mrtvé až po pár dnech a ty hektolitry vody či co tam stříkali by to jen zhoršily. Něco si o tom nastuduj, než budeř dělat chytráka, tak se akorát ztrapňuješ.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  11:00 11.04.2017

  logiku žádné nezávislé vyšetřování neproběhlo. Ty útoky před tím byly jasně dány ny vrub rebelům, tak co tu zase meleš. Nakonec mohli trefit sklad chemikálií. A Sarin je ...Zobrazit celý příspěvek

  logiku

  žádné nezávislé vyšetřování neproběhlo. Ty útoky před tím byly jasně dány ny vrub rebelům, tak co tu zase meleš. Nakonec mohli trefit sklad chemikálií. A Sarin je svinstvo, které by nešlo zlikvidovat jak na tom videu. Na toto ti chybí vzdělání milý zlatý. Takže se hoď do klidu a nemel tu nesmysly a nehraj si na soudce Lynche. Důkazy neexistují. Jinak ti prozradím, že na to vyribit chlór nepotřebuješ až tak moc a stačí ti zajít do drogérie. Není to sice nic masového, ale jde to. Nakonec i ten fosgen není až taková extra složitost, ale už to na koleně neuděláš.

  Klidně tam mohli kutit chlór a dostat zásah. Ty příznaky na videu spíše vypadají jako maximálně středně těžká otrava chlŕem. Sarin to nebyl to by tam leželi všichni jako mouchy. Viděl jsi někdy video jak Sadám použil chemii na Kurdy?

  Tak koukej a raději si změn nick protože na tebe moc nesedí:

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • logik
  10:19 11.04.2017

  Olivav: příznaky po zasažení nervovým agentem byly popisovány nemálo svědkama, včetně doktorů bez hranic, co v té oblasti působí. tom75: Chceš tvrdit, že dělostřelecký útok ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: příznaky po zasažení nervovým agentem byly popisovány nemálo svědkama, včetně doktorů bez hranic, co v té oblasti působí.

  tom75: Chceš tvrdit, že dělostřelecký útok vedoucí k škodám na civilní infrastruktuře provedený během dobývání města je totéž, jako útok na civilní cíle daleko za frontou?Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:11 11.04.2017

  SyAF v současné době líta jen minimálně, pokud se to v příštích dnech nezlepší, tak ztráta strojů a infrastruktury byla pro ně velmi ...Zobrazit celý příspěvek

  SyAF v současné době líta jen minimálně, pokud se to v příštích dnech nezlepší, tak ztráta strojů a infrastruktury byla pro ně velmi citelná.

  http://www.acig.info/forum/dow...

  sorties Su-22
  10 April: 13 (6 from Shayrat)
  9 April: 3 (all from Tiyas)
  8 April: 3 (all three from Shayrat)
  7 April: 2 (all from Tiyas)
  6 April: 25
  5 April: 24
  4 April: 11
  3 April: 16

  A mimochodem, Gen. Mohammed Yousef Hasouri, pilot který měl údajně provést nalet s CW byl zabit minou/IED......Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:00 11.04.2017

  Mezinárodní právo dostalo opět na prdel a místní fašouni si z toho udělali oslavu. 1. Důkazy žádné 2. Příznaky nedpovídají prudké intoxikaci chlŕem - logiku - chlór leptá ...Zobrazit celý příspěvek

  Mezinárodní právo dostalo opět na prdel a místní fašouni si z toho udělali oslavu.

  1. Důkazy žádné
  2. Příznaky nedpovídají prudké intoxikaci chlŕem - logiku - chlór leptá sliznice a prudká otrava má tyto příznaky - např. zmodrání kůže a chemické popáleníny
  - fosgen je jen zesílení těchto účinků
  3. Sarin a šahání holýma rukama na oběti je nesmysl to by tam popadaly i ty blbé helmy jako mouchy - Sarin je kapalina těkavá, která se nasákne do oblečení a rychle prostupuje do kůže na boj s ním je potřeba oblek ne to co tam předváděli na tom videu

  stačí se kouknout např. na forum.valka a na něco o Sarinu a jak dlouho se drží v oběti.

  A než mi pan Grohman smázne příspěvek, tak jen pro pobavení:

  https://www.rt.com/news/study-...

  zde zpráva MIT - https://s3.amazonaws.com/s3.do...

  a nakonec http://www.globalresearch.ca/s...

  Rebelové jsou ty svině, které několikrát prokazatelně použily bojové chemické plyny a dostat se k nim mohli vždyť Asad neměl kontrolu nad celou sýrií, takže proč by se nemohli dostat ke skladům.

  Bez důkazů a vyšetřování to byl ze strany USA jen akt agrese a porušení mezinárodního práva.

  Nejsem Rusofil, ale z takových akcí USA je na blití.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  07:51 11.04.2017

  Miki.h2o: sami syrcania hovorili o znicenych 24 strojoch.. neviem odkial beries tych 5

  Miki.h2o: sami syrcania hovorili o znicenych 24 strojoch.. neviem odkial beries tych 5

 • Kruan
  01:59 11.04.2017

  zdá se, že svět se obrací k normálu...

  A slyšet u toho kvikot kremrolí, bolšounů, fašounů, nácků a podobné hnusné verbeže je krásný bonus

  Říším zla se nesmí ustupovat.

  zdá se, že svět se obrací k normálu...

  A slyšet u toho kvikot kremrolí, bolšounů, fašounů, nácků a podobné hnusné verbeže je krásný bonus

  Říším zla se nesmí ustupovat.

 • Miki.h2o
  23:55 10.04.2017

  Tleskám armádě USA která utratila 21,5 mil. USD za 59 střel tomahavk aby zničila 5 migů 21 které na stejném místě stojí už od roku 2012, několik prázdných úlů, 5 pasáčků koz a ...Zobrazit celý příspěvek

  Tleskám armádě USA která utratila 21,5 mil. USD za 59 střel tomahavk aby zničila 5 migů 21 které na stejném místě stojí už od roku 2012, několik prázdných úlů, 5 pasáčků koz a uklízečky, jemž o chystaném bombardování neřekli. Výborně, jen tak dál.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:02 10.04.2017

  ...na třetí straně jsem to vzdal... opět diskuze k ******...

  ...na třetí straně jsem to vzdal... opět diskuze k ******...

 • tom75
  16:03 10.04.2017

  Logik ten o nemocnicich v alepu zname asi vsichni nemas tam nakej z mosulu? Nebud naivnej.Chem.zbrane muze pouzit jen hovado no pockal bych na nake nestranne vysetrovani

  Logik ten o nemocnicich v alepu zname asi vsichni nemas tam nakej z mosulu? Nebud naivnej.Chem.zbrane muze pouzit jen hovado no pockal bych na nake nestranne vysetrovani

 • armataratata
  23:52 09.04.2017

  Nadík1805 >>> Chceš říct, že Rusové bombardovali vojáky bojující proti ISIS a 40 jich zabili? Takže podpořili islamisty! No to je teda hezký. Teď z téhož obviňují Američany po ...Zobrazit celý příspěvek

  Nadík1805 >>> Chceš říct, že Rusové bombardovali vojáky bojující proti ISIS a 40 jich zabili? Takže podpořili islamisty! No to je teda hezký. Teď z téhož obviňují Američany po náletu na asadovu základnu. Není to dvojí metr? Přitom Rusové tím náletem trestali Turky za to, že jim sestřelili vojenské letadlo, které narušilo turecký vzdušný prostor, kdežto Američané trestali Asada za vraždění civilistů nervovým plynem.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:32 09.04.2017

  Cejkis: že by chlor? Takže si chtěl ztrapnit WhiteHelmets, ale ztrapnil jsi někoho jiného...

  Cejkis: že by chlor? Takže si chtěl ztrapnit WhiteHelmets, ale ztrapnil jsi někoho jiného...

 • analytic
  23:26 09.04.2017

  Vyjádření českého ministra zahraničí pro ČT ze dne 5.4.2017: Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek před ukvapeným ukázáním na viníka útoku varuje. Podle analýz zpracovaných ...Zobrazit celý příspěvek

  Vyjádření českého ministra zahraničí pro ČT ze dne 5.4.2017:

  Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek před ukvapeným ukázáním na viníka útoku varuje. Podle analýz zpracovaných českými zpravodajskými službami prý existuje hned několik možných scénářů, co se v Idlibu odehrálo. „A v tuto chvíli je dost těžké říci, který z nich je přesný, protože k tomu chybí další informace. Abych uvedl příklad – podle jedné z našich tajných služeb byl únik (otravného plynu, pozn. red.) v 6:30 ráno, ale ten nálet až v 11:30,“ sdělil Zaorálek.
  http://www.ceskatelevize.cz/ct...

  Od kdy se zveřejňují informace tajných služeb?Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  22:57 09.04.2017

  Marcus.SK
  Co si tak matne pamatuju z diskuze jinde, tak za komaru mela nase aramada zvladat do dvou hodin vzlet z drahy kam padla 500kg bomba.

  Marcus.SK
  Co si tak matne pamatuju z diskuze jinde, tak za komaru mela nase aramada zvladat do dvou hodin vzlet z drahy kam padla 500kg bomba.

 • cejkis
  22:56 09.04.2017

  Herečky z WhiteHelmets tvrdí, že při chemickém útoku byl vidět nažloutlý dým a cítit zápach.

  Který bojový plyn je nažloutlý a je cítit ? :-)

  Herečky z WhiteHelmets tvrdí, že při chemickém útoku byl vidět nažloutlý dým a cítit zápach.

  Který bojový plyn je nažloutlý a je cítit ? :-)

 • stanik84
  22:41 09.04.2017

  Henrich7: Přečti si něco od Lukáše Dyčky. Co jsou to terciální mocnosti atd. Dělá opravdu fakt moc zajímavý přednášky a je nebo byl poradce ministra MO.

  Henrich7: Přečti si něco od Lukáše Dyčky. Co jsou to terciální mocnosti atd. Dělá opravdu fakt moc zajímavý přednášky a je nebo byl poradce ministra MO.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 13