Americké torpédoborce odpálily 59 Tomahawků na Sýrii

Foto: Americký torpédoborec odpaluje střelu USS Ross (DDG-71) Tomahawk na cíl v Sýrii; větší foto / US Navy
Odpal střely Tomahawk / Print Screen YouTube

V pátek brzo ráno americké torpédoborce USS Porter (DDG-78) a USS Ross (DDG-71) třídy Arleigh Burke odpálily na Sýrii 59 střel s plochou dráhou letu Tomahawk. Útok byl veden z východní oblasti Středozemního moře na syrskou leteckou základnu aš-Šajrát v provincii Homs.

Podle kapitána Jeffa Davise, mluvčího Pentagonu, útok začal ve 4:40 ráno místního času. Před útokem dostalo varování Rusko, ať z cílové zóny stáhne své vojáky a techniku, pokud se v místě nalézají.

Úder na letiště aš-Šajrát zasáhl syrská letadla, zodolněné kryty letadel, sklady paliva a munice, systémy protivzdušné obrany (PVO) a radarové stanice. Podle dostupných informací syrské ani ruské jednotky PVO proti střelám Tomahawk nezasáhly.

Při úderu zemřelo podle dostupných zdrojů 16 syrských vojáků.

Současný americký úder na Sýrii je největší od letecké kampaně proti Libyi v roce 2011 a první masivní americký útok na Sýrii od vypuknutí syrské občanské války (2011). Poslední velký úder proběhl v záři 2014, kdy americké námořnictvo proti Islámskému státu vypustilo 47 Tomahawků.

Posledního útoku se zúčastnil torpédoborec USS Porter (8900 t). Loď má 90 vertikálních sil pro protivzdušné/protilodní střely RIM-67 Standard, protiponorkové RUM-139 VL-ASROC a střely BGM-109 Tomahawk. USS Ross má stejný výtlak i stejný počet vertikálních sil.

Podzvuková střela Tomahawk má dolet zhruba 1500 km a dokáže na cíl doručit tříštivo-trhavou bojovou hlavici (450 kg) nebo bojovou hlavicí se submunicí. Střela je schopná penetrovat určitou vrstvu betonu a explodovat se zpožděním. Střední kruhová odchylka CEP (Circular Error Probable) v cíli je pouze 1 m.

Letiště aš-Šajrát  / Google Maps

Andrew Bacevich, autor a vojenský historik, ve svém článku A less-then-splendid little war píše, že podobné nečekané vojenské údery mají tři hlavní cíle - potrestat protivníka, signalizovat odhodlání a ovlivnit chování protivníka.

Podle prezidenta Donalda Trumpa, který útok nařídil, byl z letiště aš-Šajrát v úterý veden letecký úder na město Ildib. Syrská letadla měla při náletu použít chemické zbraně.

Dle zveřejněných záběrů bylo ve městě Ildib chemickou látkou skutečně zasaženo několika desítek lidí, včetně žen a dětí - spekuluje se o bojových látkách Sarin a Chlór. Podle neověřených zdrojů si incident vyžádal několik desítek mrtvých.

Útok z lodi USS Ross

Útok z lodi USS Port

Sarin se používá jako nervově paralytická chemická zbraň. U zasažených osob nastává smrt následkem obrny dýchacích svalů a zástavy činnosti srdce. Chlor působí na organismus dusivě - smrt udušením nastává díky fatálnímu otoku plic.

Podle Trumpa byl úder pomocí Tomahawků nezbytný pro národní bezpečnostní zájmy Spojených států - především z důvodu zastavení šíření a používání chemických zbraní. Donald Trump si je podle vlastních slov jistý, že Sýrie vlastní chemické zbraně v rozporu s tím, že je měla do roku 2014 pod dohledem mezinárodního společenství zlikvidovat.

Verzi Trumpa podporuje zejména Evropská unie, Izrael nebo Japonsko. Naopak Rusko, Írán a syrská vláda tvrdí, že byl při náletu zasažen sklad chemických zbraní povstalců - chemikálie se následně roznesly do okolí a zasáhly civilisty. Čína se k incidentu vyjádřila neutrálně.

Zdroj: USNI News

Nahlásit chybu v článku


Související články

ANALÝZA: Míra ruské vojenské přítomnosti v Sýrii

Tato práce byla na podzim 2015 napsána kolektivem autorů pomocí Analýzy konkurenčních hypotéz. Jak ...

Havárie ruského bitevního vrtulníku Mi-28N v Sýrii

V noci z 11. na 12. dubna havaroval v Sýrii ruský bitevní vrtulník Mi-28N “Noční lovec”. Posádka ...

Proč Turecko vstoupilo do Sýrie?

Situace v Sýrii je po středě 24. srpna zase o něco komplikovanější. Turecko vojensky podpořilo výpad ...

Americká námořní pěchota přesunuje houfnice do Sýrie

Do okolí syrského města Rakka se přesunul kontingent americké námořní pěchoty (US Marine Corps). ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Double
  17:30 07.04.2017

  59 vystrelených rakiet, z toho 23 dosiahlo svoj ciel a zničilo 6 lietadiel.

  Taketo straty Assad asi nikdy nerozchodí :)

  /s off

  59 vystrelených rakiet, z toho 23 dosiahlo svoj ciel a zničilo 6 lietadiel.

  Taketo straty Assad asi nikdy nerozchodí :)

  /s off

 • palo satko
  17:25 07.04.2017

  No vyzera to tak, že niekto niečo zbuchal narychlo, aby Trump vyzeral ako ozajstny najvyšši velitel a skončilo to trapne. nabuduce to čo bude? Teherán, alebo Peking? Invazia do ...Zobrazit celý příspěvek

  No vyzera to tak, že niekto niečo zbuchal narychlo, aby Trump vyzeral ako ozajstny najvyšši velitel a skončilo to trapne. nabuduce to čo bude? Teherán, alebo Peking? Invazia do Mexika, by tiež nebola od veci. :) Tušil som, že z Trumpom bude sranda, len som netušil, že taka pofiderna a tak skoro.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  17:16 07.04.2017

  Soldy - my vám nebudeme předžvýkávat, kdo za to může, nebo nemůže. Na to budete muset přijít sami - myslet za vás nebudeme.

  Soldy - my vám nebudeme předžvýkávat, kdo za to může, nebo nemůže. Na to budete muset přijít sami - myslet za vás nebudeme.

 • Kozlus
  16:54 07.04.2017

  Navic, podle zaberu z letiste, i ty dorazivsi tomahawky zrovna moc skod neudelaly. Skoro se az da rict, ze se peclive naplanovalo, aby byla ranvej dale pouzitelna a podobne. Tomu, ...Zobrazit celý příspěvek

  Navic, podle zaberu z letiste, i ty dorazivsi tomahawky zrovna moc skod neudelaly. Skoro se az da rict, ze se peclive naplanovalo, aby byla ranvej dale pouzitelna a podobne. Tomu, ze dorazily jen strely urcene na nedulezite cile nekde na kraji letiste. a ty opravdu dulezite ne, moc neverim.Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  16:49 07.04.2017

  Osobně mi připadá padlé na hlavu použít chemické zbraně, když vyhrávám. Proč by to dělal, když musí vědět, že po něm Západ skočí. Navíc pár dní po tom, co USA uznali že s ním ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobně mi připadá padlé na hlavu použít chemické zbraně, když vyhrávám. Proč by to dělal, když musí vědět, že po něm Západ skočí. Navíc pár dní po tom, co USA uznali že s ním (Asadem) musí počítat.

  Čichám čichám nějakou boudu.Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  16:46 07.04.2017

  Základnu podle zpráv na Novinky.cz zasáhlo "jenom" 23 střel z 59. Počet velký, ale otázka zní, kam a proč se poděl zbytek. Celkově zajímavější je, že nikdo zatím nepředložil ...Zobrazit celý příspěvek

  Základnu podle zpráv na Novinky.cz zasáhlo "jenom" 23 střel z 59. Počet velký, ale otázka zní, kam a proč se poděl zbytek.

  Celkově zajímavější je, že nikdo zatím nepředložil žádné důkazy o chemické látce, kvůli které to celé spustili.

  Abych byl stručný - mocní si konec konfliktu v Sýrii nepřejí.Skrýt celý příspěvek

 • Soldy
  16:42 07.04.2017

  Članek 1/2 informací co uvést (učinost, oběti (civil,armádni) ) todle mi připomína članky z rudé hvězdy.

  Članek 1/2 informací co uvést (učinost, oběti (civil,armádni) ) todle mi připomína članky z rudé hvězdy.

Načítám diskuzi...

Stránka 13 z 13