Americké torpédoborce odpálily 59 Tomahawků na Sýrii

Foto: Americký torpédoborec odpaluje střelu USS Ross (DDG-71) Tomahawk na cíl v Sýrii; větší foto / US Navy
Odpal střely Tomahawk / Print Screen YouTube

V pátek brzo ráno americké torpédoborce USS Porter (DDG-78) a USS Ross (DDG-71) třídy Arleigh Burke odpálily na Sýrii 59 střel s plochou dráhou letu Tomahawk. Útok byl veden z východní oblasti Středozemního moře na syrskou leteckou základnu aš-Šajrát v provincii Homs.

Podle kapitána Jeffa Davise, mluvčího Pentagonu, útok začal ve 4:40 ráno místního času. Před útokem dostalo varování Rusko, ať z cílové zóny stáhne své vojáky a techniku, pokud se v místě nalézají.

Úder na letiště aš-Šajrát zasáhl syrská letadla, zodolněné kryty letadel, sklady paliva a munice, systémy protivzdušné obrany (PVO) a radarové stanice. Podle dostupných informací syrské ani ruské jednotky PVO proti střelám Tomahawk nezasáhly.

Při úderu zemřelo podle dostupných zdrojů 16 syrských vojáků.

Současný americký úder na Sýrii je největší od letecké kampaně proti Libyi v roce 2011 a první masivní americký útok na Sýrii od vypuknutí syrské občanské války (2011). Poslední velký úder proběhl v záři 2014, kdy americké námořnictvo proti Islámskému státu vypustilo 47 Tomahawků.

Posledního útoku se zúčastnil torpédoborec USS Porter (8900 t). Loď má 90 vertikálních sil pro protivzdušné/protilodní střely RIM-67 Standard, protiponorkové RUM-139 VL-ASROC a střely BGM-109 Tomahawk. USS Ross má stejný výtlak i stejný počet vertikálních sil.

Podzvuková střela Tomahawk má dolet zhruba 1500 km a dokáže na cíl doručit tříštivo-trhavou bojovou hlavici (450 kg) nebo bojovou hlavicí se submunicí. Střela je schopná penetrovat určitou vrstvu betonu a explodovat se zpožděním. Střední kruhová odchylka CEP (Circular Error Probable) v cíli je pouze 1 m.

Letiště aš-Šajrát  / Google Maps

Andrew Bacevich, autor a vojenský historik, ve svém článku A less-then-splendid little war píše, že podobné nečekané vojenské údery mají tři hlavní cíle - potrestat protivníka, signalizovat odhodlání a ovlivnit chování protivníka.

Podle prezidenta Donalda Trumpa, který útok nařídil, byl z letiště aš-Šajrát v úterý veden letecký úder na město Ildib. Syrská letadla měla při náletu použít chemické zbraně.

Dle zveřejněných záběrů bylo ve městě Ildib chemickou látkou skutečně zasaženo několika desítek lidí, včetně žen a dětí - spekuluje se o bojových látkách Sarin a Chlór. Podle neověřených zdrojů si incident vyžádal několik desítek mrtvých.

Útok z lodi USS Ross

Útok z lodi USS Port

Sarin se používá jako nervově paralytická chemická zbraň. U zasažených osob nastává smrt následkem obrny dýchacích svalů a zástavy činnosti srdce. Chlor působí na organismus dusivě - smrt udušením nastává díky fatálnímu otoku plic.

Podle Trumpa byl úder pomocí Tomahawků nezbytný pro národní bezpečnostní zájmy Spojených států - především z důvodu zastavení šíření a používání chemických zbraní. Donald Trump si je podle vlastních slov jistý, že Sýrie vlastní chemické zbraně v rozporu s tím, že je měla do roku 2014 pod dohledem mezinárodního společenství zlikvidovat.

Verzi Trumpa podporuje zejména Evropská unie, Izrael nebo Japonsko. Naopak Rusko, Írán a syrská vláda tvrdí, že byl při náletu zasažen sklad chemických zbraní povstalců - chemikálie se následně roznesly do okolí a zasáhly civilisty. Čína se k incidentu vyjádřila neutrálně.

Zdroj: USNI News

Nahlásit chybu v článku


Související články

ANALÝZA: Míra ruské vojenské přítomnosti v Sýrii

Tato práce byla na podzim 2015 napsána kolektivem autorů pomocí Analýzy konkurenčních hypotéz. Jak ...

Havárie ruského bitevního vrtulníku Mi-28N v Sýrii

V noci z 11. na 12. dubna havaroval v Sýrii ruský bitevní vrtulník Mi-28N “Noční lovec”. Posádka ...

Proč Turecko vstoupilo do Sýrie?

Situace v Sýrii je po středě 24. srpna zase o něco komplikovanější. Turecko vojensky podpořilo výpad ...

Americká námořní pěchota přesunuje houfnice do Sýrie

Do okolí syrského města Rakka se přesunul kontingent americké námořní pěchoty (US Marine Corps). ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • ruleta
  17:09 08.04.2017

  semtam Ze je to rizikove? Ano, je. Ze se nic Assadovi nestalo? To je snad fakt ne? Nehlede na to, ze nezname kontext. O utoku v Damsku 2013 se hovorilo v souvislosti s ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam

  Ze je to rizikove? Ano, je. Ze se nic Assadovi nestalo? To je snad fakt ne?

  Nehlede na to, ze nezname kontext. O utoku v Damsku 2013 se hovorilo v souvislosti s atentatem na Assada a jeho rodinu (viz arabista Curik) - v tomto pripade to muze byt opet nejake mistni pozadi, ktere neni na prvni pohled znamo.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:03 08.04.2017

  ruleta

  V roce 2013 Sýrie jen o chlup unikla zásahu z USA, nedělejme ze sebe jelita. Je jasné, že je to rizikové i nyní.

  ruleta

  V roce 2013 Sýrie jen o chlup unikla zásahu z USA, nedělejme ze sebe jelita. Je jasné, že je to rizikové i nyní.

 • Vestly
  17:01 08.04.2017

  Dušan, takže SAA+ vytláča ISIS z Palmýri a okolia, zaroven čistý obklúčené mestá po celej Sýrii a popritom spravila úspešnú protiofenzívu proti "povstalcom", ktori do poslednej ...Zobrazit celý příspěvek

  Dušan, takže SAA+ vytláča ISIS z Palmýri a okolia, zaroven čistý obklúčené mestá po celej Sýrii a popritom spravila úspešnú protiofenzívu proti "povstalcom", ktori do poslednej ofenzivy dali všetko čo mali (ukoristené T-90, vozidlá čo dostali od Turkov a pod.), ale na zemi je "slabučká".

  Ok, Dušan, je vidieť, že si na situáciu v Sýrii expert.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:01 08.04.2017

  ruleta tak čti moje příspěvky. Říkám, že pro užití sarinu není jediný věrohodný důkaz. Ty důkazy co jsou dostupné spíše sarin vylučují a hodně se mluví o chlóru. Oběti měli být ...Zobrazit celý příspěvek

  ruleta

  tak čti moje příspěvky. Říkám, že pro užití sarinu není jediný věrohodný důkaz. Ty důkazy co jsou dostupné spíše sarin vylučují a hodně se mluví o chlóru. Oběti měli být cítit po bělícím prášku, apod.

  Užití sarinu nelze vyloučit a ani vyvrátit, bez důkazů a chemických rozborů z místa a z obětí. To, že to někdo tvrdí není důkaz.Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  17:01 08.04.2017

  " Nebo si snad tak naivní, že si myslíš, že chemické zbraně zůstávají bez odezvy? " minimalne od Damasku 2013 - do utoku Trumpa - ano, bez odezvy.

  " Nebo si snad tak naivní, že si myslíš, že chemické zbraně zůstávají bez odezvy? " minimalne od Damasku 2013 - do utoku Trumpa - ano, bez odezvy.

 • PavolR
  16:59 08.04.2017

  Marthy: Čiste teoreticky to samozrejme možné je, ale pravdepodobnosť, že by sa to podarilo už podľa mňa dosť kríva. Obzvlášť v porovnaní s tým, o koľko jednoduchšie je zavesiť ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  Čiste teoreticky to samozrejme možné je, ale pravdepodobnosť, že by sa to podarilo už podľa mňa dosť kríva. Obzvlášť v porovnaní s tým, o koľko jednoduchšie je zavesiť bombu na lietadlo a buchnúť to tam. A ja rozdiel od vás slepo neverím, že by toho režim, ktorý má už na svedomí toľko obetí, schopný nebol.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  16:57 08.04.2017

  dusan Na tobě je vidět, že o syrské dění nemáš žádný přehled. Slaboučký v tom, že pod jeho vládou je cca 70-75% duší Sýrie, že ovládá nejvýznamnější centra v Sýrii? Že na ...Zobrazit celý příspěvek

  dusan

  Na tobě je vidět, že o syrské dění nemáš žádný přehled. Slaboučký v tom, že pod jeho vládou je cca 70-75% duší Sýrie, že ovládá nejvýznamnější centra v Sýrii? Že na vojenské pozemní poli se mu nyní daří?

  s tebou nemá cenu diskutovat.

  PavolR

  Strategie je dána, jakékoliv použití chemických zbraní Asadem na něho vrhá špatný stín a zhoršuje jeho postavení na mezinárodním poli. Použití chemických zbraní takto funguje všeobecně již dlouhodobě. Nebo si snad tak naivní, že si myslíš, že chemické zbraně zůstávají bez odezvy?

  Nevím, co sem podsouvám, dávám sem odkazy od věrohodných lidí a dále jsem tvrdil a tvrdím, že celá pravda je zahalena v mlze. tak si ty svoje poznámky nech pro někoho jiného, nebo lépe vyrovnej se s nimi.Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  16:56 08.04.2017

  Jenomze on vyloucil sarin na zaklade toho, ze "nikde jsem nezaznamenal jedinou informaci o tom, ze by se nakazil (sic) nekdo z osetrujiciho personalu". Ostatni priznaky - zaskuby, ...Zobrazit celý příspěvek

  Jenomze on vyloucil sarin na zaklade toho, ze "nikde jsem nezaznamenal jedinou informaci o tom, ze by se nakazil (sic) nekdo z osetrujiciho personalu". Ostatni priznaky - zaskuby, dezorientace a dalsi cos vypsal jsou na videiich videt.

  Ja souhlasim, ze nemame dostatek dukazu pro sarin, ani jsem nepsal, ze to sarin je - ale prijde mi stejne padle na hlavu o necem tvrdit, ze to "neni" a pouzivat argumenty typu "neznaznamenal jsem informaci".

  Na druhou stranu, uziti chloru je naprosto konzistentni s dosavadni praxi syrskych vladnich jednotek - tj. ze bezne pouzivaji chlor na civilin zastavbu. Mimochodem rusove argumentovali vybombardovanou chemickou laboratori - primarne nezpochybnovali sarin, ale jenom pachatele.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  16:50 08.04.2017

  PavolR- "Verím, že konšpiračná teória o tom, že si niekto počkal na bombardovanie sýrskym letectvom a zároveň sám zaútočil chemickými zbraňami, je pre zástancov asadovho režimu ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR-
  "Verím, že konšpiračná teória o tom, že si niekto počkal na bombardovanie sýrskym letectvom a zároveň sám zaútočil chemickými zbraňami, je pre zástancov asadovho režimu neuveriteľne lákavá, ale pochybujem, že by sa niečo také už niekedy niekomu podarilo, vzhľadom na to, koľko je k tomu potrebných informácií, organizácie a samozrejme šťastia. Na dôvažok je povstalecké územie rozdelené medzi enormné množstvo skupín a miestnych milícií"
  Zase tak nemožné to není.V tomhle konfliktu už část vojáků,i vysoce postavených,k teroristům přešlo.Není nepravděpodobné že ve vládních jednotkách ještě pár sympatizantů IS a jiných teroristů zůstalo.Takže teroristé mohli dostat od nějakého svého "agenta"o cíli bombardování echo dopředu.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:49 08.04.2017

  semtam - ale ty nám sem podsúvaš stratégiu, ktorú si si sám vymyslel. :-D Prípadne veríš tej, čo vymyslel niekto iný. Pochybujem, že tebe alebo komukoľvek niekto posiela správy ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam - ale ty nám sem podsúvaš stratégiu, ktorú si si sám vymyslel. :-D Prípadne veríš tej, čo vymyslel niekto iný. Pochybujem, že tebe alebo komukoľvek niekto posiela správy priamo zo sýrskeho hlavného štábu.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:47 08.04.2017

  semtam .... Až do amerického útoku Asadovi všetko prešlo .... a dnes má ešte za sebou bezvýhradnú podporu Ruska, ktoré v OSN všetko "zlé" vetuje ... Okrem toho je Asad na ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam ....

  Až do amerického útoku Asadovi všetko prešlo .... a dnes má ešte za sebou bezvýhradnú podporu Ruska, ktoré v OSN všetko "zlé" vetuje ...

  Okrem toho je Asad na zemi vojensky mimoriadne slabučký a jeho armáda nedokáže udržať ani to čo má ...
  Jeho úspechy sú založené na masívnej leteckej podpore Ruska a masívnej pomoci Iránu a Hizbaláhu.
  Sýrska armáda má len niekoľko naozaj skúsených jednotiek ... ktoré mediálne prezentuje ... a zvyšok armády tam dokáže akurát pásť kozy ... možno ...
  Tá Palmýra nie je žiadna výnimka ... ak rebeli či ISIS zaútočí na vedľajších frontoch, kde nie sú skúsenejšie jednotky, tak sa sýrska "armáda" pravidelne rozuteká i napriek prevahe v mužoch i technike.

  Takže tvrdenie, že by to bolo pre Asada nevýhodné platí ... ale len v čase po americkom útoku ... nie pred ním .... inak o to išlo Amíkom ....Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  16:43 08.04.2017

  ruleta Asi ti uniká to, že celé je to chatrné. Toxikolog neargumentoval, toxikolog popisoval důkazy, které jako jediné máme. Z těchto důkazů vylučoval sarin. Proto jak ...Zobrazit celý příspěvek

  ruleta

  Asi ti uniká to, že celé je to chatrné. Toxikolog neargumentoval, toxikolog popisoval důkazy, které jako jediné máme. Z těchto důkazů vylučoval sarin.

  Proto jak říkám, nemáme žádný jediný důkaz o tom, že byl použit sarin. Otázek je více než víme. Vlastně nevíme nic, jen to že byla použita nějaká látka, dle skromných fotek a videí pravděpodobně chlór.

  Všechno ostatní je jen to co si kdo přeje. Tím pádem pravda je dosud neznámá.

  Další věc, kterou jsme ovšem věděli již předem je to, komu to pomůže.Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  16:40 08.04.2017

  Logiku, collateral damage, to je nejaky nejnovejsi eufemismus, jako když amici umyslne vybombardovali nemocnici? A k te nekonzistentnosti = pokusim se Ti to vysvětlit tak, abys ...Zobrazit celý příspěvek

  Logiku, collateral damage, to je nejaky nejnovejsi eufemismus, jako když amici umyslne vybombardovali nemocnici?

  A k te nekonzistentnosti = pokusim se Ti to vysvětlit tak, abys to byl schopen pochopit.
  Pro me ma vetsi kredibilitu Patocka, nez Turci nebo mistni toxikolog ruleta. Zakladem kredibility je znalost daneho tematu a nezavislost. Turci mají v Syrii sve zajmy, takze verit jejím zpravam, obzvláště v době vlády Erdogana je blaznostvi.
  A Ruleta nema znalost. Takze neni duvod jim verit, kdezto Patocka pro me kredibilni je. Takze rekneme, ze s 80% pravdepodobnosti to byl chlor, ktery je snadno vyrobitelny a dostupny.

  A ted k tem zbylym 20%. Kdyby to byl sarin, tak clanky ukazuji na fakt, ze "rebelove" meli dostupny sarin take, a ze jej pouzili.

  Suma sumarum, obvinovat z toho Asada, bez dukladneho setreni je proste ulet.

  Semtam muzes dat link na " tak má pošramocenou pověst a proto může budit u některých nedůvěryhodnost."?


  Jinak jeste tady nikdo neprobiral moznost toho, ze se Amici s Rusama domluvili. Trump je pod tlakem a potreboval prokazat lidu svoji rozhodnost. Vzhledem k okolnostem - skoro zadne vetsi skody, proste zavolal Rusum, ze je prinucen udelat neco, aby nakrmil verejnost a kongres. Rusove se sbalili, vetsina Syranu take a vybombardoval prazdnou zakladnu. Rusove udelaji tytyty a jede se dal.Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  16:38 08.04.2017

  a btw: muj prispevek "Ja netvrdim, ze pouzili sarin".

  a btw: muj prispevek "Ja netvrdim, ze pouzili sarin".

 • ruleta
  16:35 08.04.2017

  Mno " je důležité, co řekne odborník na tyto látky, " tohle je v klidu a vubec ti to neberu. Jen ten odbornik ma pouze jediny argument a to je sekundarni zasah zdravotnickeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Mno " je důležité, co řekne odborník na tyto látky, " tohle je v klidu a vubec ti to neberu.

  Jen ten odbornik ma pouze jediny argument a to je sekundarni zasah zdravotnickeho personalu - o kterem tvrdi, ze nanastal respektive nikde se o nem nedocetl. Coz z logiky veci je docela chatrny argument, ze? Medialni koryti tohoto pripadu je naprosto na na jine urovni nez utok v Japonsku. Co se tyce priznaku - tak je evidentni, ze zasazeni nebo herci maji docela shodne priznaky toho co jsi psal.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  16:33 08.04.2017

  PavolR Právě, že tvůj pohled je jen na základě víry. Můj pohled je utvářen na základě důkazů a strategie. Strategie hovoří, že Asad by musel být nesvéprávný idiot, kdyby v ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Právě, že tvůj pohled je jen na základě víry. Můj pohled je utvářen na základě důkazů a strategie.

  Strategie hovoří, že Asad by musel být nesvéprávný idiot, kdyby v tyto dny použil chemické zbraně. Komu prospěje užití chemických zbraní v Sýrii je předem dáno!Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  16:29 08.04.2017

  Logik- utéct z území kontrolovaném teroristy určitě není snadné.Například lidé mají nějaký majetek,domy,auta atd-to se špatně opouští.Dále projít přes frontovou linii je ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik- utéct z území kontrolovaném teroristy určitě není snadné.Například lidé mají nějaký majetek,domy,auta atd-to se špatně opouští.Dále projít přes frontovou linii je těžké,zvlášť pokud máš ženy,děti...pokud by tě chytli tak tě obviní ze zrady a hlava dole.Zastřelit tě taky můžou asadovi vojáci,spletou se tě s bojovníkem (často bojují v civilních šatech),nebo se sebevražedným atentátníkem.Zkusit dostat se přes frontovou linii v automobilu je prakticky jistá smrt,vojáci na každé auto směřující z nepřátelského území okamžitě střílejí,je snad jasné proč.
  Nebo myslíš že civilisté v Mosůlu zůstali protože jsou přívrženci Islámského státu a nepřátele Iráku?Že jim nevadí hlad a nebezpečí?Logiku,oni tam jsou protože nemají na vybranou.Ti teroristé je nepustí,je to jejich velký trumf,používají civilisty jako lidské štíty.Jejich střelci střílí z oken nemocnic,škol ap.Tohle je zcela běžná Arabská taktika,používali ji i Iráčtí vojáci v bojích proti USA a VB.Umisťovali jednotky a zbraně do škol,nemocnic,mešit...
  Kdyby teroristé povolili přesun civilistů ze svého území je za pár dní po nich.Rusové a Asadovi vojáci by úkryty teroristů rozsekali za pár dnů,to stejné by provedli Američané v Iráku.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:29 08.04.2017

  semtam: Myslím, že je úplne bezpredmetné oháňať sa tým, koľko chemických zbrání bolo zničených v roku 2014, keď ich za tých 2,5 roka, čo odvtedy ubehlo, mohli byť vyrobené ďalšie ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  Myslím, že je úplne bezpredmetné oháňať sa tým, koľko chemických zbrání bolo zničených v roku 2014, keď ich za tých 2,5 roka, čo odvtedy ubehlo, mohli byť vyrobené ďalšie tony (bez toho, že by si nevyhnutne museli čokoľvek schovávať).
  Prístup k know-how a kapacitám na rozsiahlejšiu výrobu i zložitejších chemických zbraní majú dvaja z aktérov konfliktu v Sýrii.
  1.- samozrejme Asadov režim
  2.- ISIS, ktorý získal na svoju stranu mnoho stúpencov Husainovho režimu a až donedávna mohol využívať aj kapacity mosulskej univerzity, kde dokonca získal aj nejaký rádioaktívny materiál.

  Verím, že konšpiračná teória o tom, že si niekto počkal na bombardovanie sýrskym letectvom a zároveň sám zaútočil chemickými zbraňami, je pre zástancov asadovho režimu neuveriteľne lákavá, ale pochybujem, že by sa niečo také už niekedy niekomu podarilo, vzhľadom na to, koľko je k tomu potrebných informácií, organizácie a samozrejme šťastia. Na dôvažok je povstalecké územie rozdelené medzi enormné množstvo skupín a miestnych milícií.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  16:28 08.04.2017

  ruleta

  sorry, napsal jsem ti co způsobuje sarin. Co vylučuje sarin, snad plně poskytl toxikolog Patočka.

  Ale ty přece věříš, důkazy nechceš, že ano.

  ruleta

  sorry, napsal jsem ti co způsobuje sarin. Co vylučuje sarin, snad plně poskytl toxikolog Patočka.

  Ale ty přece věříš, důkazy nechceš, že ano.

 • semtam
  16:26 08.04.2017

  ruleta Nastává zúžení zornic, pocit tlaku v očích, bolesti hlavy, dýchací obtíže, kašel, zvýšená sekrece hlenu, zvracení, pocit úzkosti a neklid. Při větším zasažení dochází k ...Zobrazit celý příspěvek

  ruleta

  Nastává zúžení zornic, pocit tlaku v očích, bolesti hlavy, dýchací obtíže, kašel, zvýšená sekrece hlenu, zvracení, pocit úzkosti a neklid. Při větším zasažení dochází k záškubům a křečím jednotlivých částí těla. U osoby neléčené podáním protijedu nastává smrt následkem obrny dýchacích svalů a zástavy činnosti srdce.

  Ale pro mě, je důležité, co řekne odborník na tyto látky, nikoli co řekne Erdogan či ruleta....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 13