Americké torpédoborce provokují Čínu u Spratlyho ostrovů

Americké torpédoborce provokují Čínu u Spratlyho ostrovů
USS Preble / US Navy (Zvětšit)

Zatímco stránky novin plní zprávy o obchodní válce mezi USA a Čínou, americké válečné lodě podnikají demonstrativní plavby v Jihočínském moři. Ohniskem konfliktu jsou Spratlyho ostrovy. Kromě Číny si je nárokuje pět dalších zemí.

Spratlyho ostrovy jsou skupina asi 750 malých atolů a skalisek, roztroušených na ploše přibližně pětkrát větší než Česká republika. Americké námořnictvo podniklo v oblasti letos už tři demonstrace síly. Naposled, v pondělí 6. května, propluly torpédoborce třídy Arleigh Burke USS Preble a USS Chung Hoon uvnitř dvanáctimílového pásma okolo Čínou okupovaných ostrůvků.

Čína se proti přítomnosti amerických torpédoborců ostře ohradila. „Jednání amerických lodí narušuje čínskou suverenitu a podkopává mír, bezpečí a pořádek v příslušných mořských oblastech,“ prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang.

„Čína má nezpochybnitelnou svrchovanost nad Jihočínskými ostrovy a přilehlými vodami,“ řekl Šuang serveru The Straits Times. „Provokativní chování cizích válečných lodí tento fakt nezmění.“ Spojené státy s čínskou pozicí nesouhlasí.

„Americké síly operují v Indo-pacifické oblasti každý den, počítaje v to i Jihočínské moře. Všechny operace jsou naplánovány v souladu s mezinárodním právem,“ napsal v e-mailu serveru Star Advertiser mluvčí americké sedmé flotily, komandér Clay Doss. „Spojené státy se budou plavit, kdekoliv jim to mezinárodní právo dovoluje. Platí to v Jihočínském moři stejně jako v ostatních oblastech světa.“

Dohoda UNCLOS

Doss měl zřejmě na mysli Úmluvu Organizace spojených národů o mořském právu UNCLOS (United Nations Convention on the Law of the Sea). Tato dohoda definuje námořní teritoria přímořských států. Jsou jich tři nejdůležitější typy. Do vzdálenosti dvanáct námořních mil (22,2 kilometru) od linie pobřeží sahá pobřežní moře. Je to pásmo, v němž může daný stát uplatňovat své zákony, zastavovat lodě plující pod cizí vlajkou, vytyčovat plavební koridory, a tak podobně. Svrchovanost v pobřežním pásmu platí i ve vzduchu a na mořském dně.

I v pobřežním moři má ale každý právo pokojného proplutí. Jen nesmí ohrožovat mír a veřejný pořádek. Do vzdálenosti dalších dvanáct mil od břehu rozeznává UNCLOS takzvanou přilehlou zónu. V přilehlé zóně už státy svrchovanost uplatňovat nemohou, oficiálně je součástí mezinárodních vod. Mohou v ní však kontrolovat cizí lodě.

Dvě stě námořních mil od břehu pak vede ještě takzvaná výlučná ekonomická zóna. V té má daný stát právo na průzkum a využívání přírodních zdrojů. Další důležitá věc, kterou úmluva upravuje, jsou rozdíly mezi různými kusy pevniny obklopenými vodou. Smlouva rozeznává ostrovy, skaliska a vyvýšeniny, které jsou nad hladinou jen při odlivu.


Spratlyho ostrovy

Ostrovy a skaliska

Aby byl podle dohody ostrov ostrovem, musí být obyvatelný. Skaliska a vyvýšeniny obyvatelné nejsou. Kolem ostrovů se dá vyměřit pobřežní moře, přilehlá zóna i výlučná ekonomická zóna. Kolem útesů platí přilehlá zóna, ale ne výlučná. Kolem skalisek neplatí nic. Pokud jsou ale ve vzdálenosti do dvanácti námořních mil od pobřeží, začínají se od nich měřit pobřežní moře, přilehlá i výlučná zóna.

Americké torpédoborce propluly kolem kousků pevniny, kterým se říká Gavenovy útesy a Johnsonův útes. Gavenovy útesy jsou dva: Jižní a Severní. Severní splňuje definici skaliska, jižní je jen vyvýšenina. Johnsonův útes je také nad vodou jen za odlivu. Čína vybudovala na Johnsonově útesu a Severním Gavenově útesu platformy s děly a protiletadlovými zbraněmi. Tím je de facto změnila na ostrovy. Na jejich klasifikací podle smlouvy UNCLOS to však nemá vliv.

Na dalších ze Spratlyho ostrovů, útesech Fiery Cross (pojmenovaném po čajovém klipru, který na něm ztroskotal), Subi a Mischief, postavila dokonce letiště. Své ranveje mají ve Spratlyho ostrovech i Tchaj-wan, Filipíny, Malajsie a Vietnam.

Spojené státy sice nejsou signatářskou zemí dohody UNCLOS, ale souhlasí s ní. Jejich válečné lodě proto podnikají demonstrativní plavby oblastmi, které Čína považuje za svoje. Americké námořnictvo říká těmto manévrům operace na podporu svobodné plavby FONOP (Freedom of Navigation Operations).


Čínské letiště na útesech Fiery Cross

Strkanice torpédoborců

Čínskému námořnictvu se FONOPy nezamlouvají a dává to najevo. K dosud nejdramatičtějšímu střetu mezi čínskou a americkou válečnou lodí v oblasti došlo vloni v říjnu poblíž Gavenových útesů. Americká loď byl torpédoborec USS Decatur (třída Arleigh Burke), čínská torpédoborec Lan-čou (třída Luyang II). Lan-čou napřed několikrát vyzval americkou loď vysílačkou, ať oblast opustí. Decatur ho ignoroval a pokračoval ve svém původním kurzu. Lan-čou proto proplul těsně před přídí Decaturu. Americký torpédoborec se mu musel vyhnout.

Obě lodě se přiblížily jen na něco málo přes čtyřicet metrů. Událost připomíná podobný incident, který se stal v roce 1988. Americký křižník USS Yorktown (třída Ticonderoga) a torpédoborec USS Caron (třída Spruance) se pokusily proplout sovětskými pobřežními vodami v Černém moři.

Účel operace byl stejný jako u dnešních plaveb skrz Spratlyho ostrovy – podpora svobodné plavby. Velitelství Černomořské flotily poslalo k americkým lodím fregaty Bezzavětnyj (třída Krivak) a SKR-6 (třída Mirka). Ruské lodě se pokusily americké ze sovětských pobřežních vod fyzicky vytlačit. Byly ale menší a lehčí, a tak se jim to nepodařilo.

Mezinárodní obchod

Americké lodě utrpěly jen pár škrábanců. Srážka s čínským torpédoborcem Lan-čou by pro USS Decatur nejspíš dopadla hůř. Obě lodě jsou totiž přibližně stejně velké. Incident v Černém moři skončil gentlemanskou dohodou. Moskva přestala prosazovat své přehnané teritoriální nároky. Washington zase na oplátku přestal posílat válečné lodě do sovětských pobřežních vod. Situace v okolí Spratlyho ostrovů je z amerického pohledu pravděpodobně nebezpečnější.

Zatímco v roce 1988 byly Sovětský svaz i Černomořská flotila v rozkladu, čínská námořní moc je na vzestupu. Americké námořnictvo nejspíš bude i tak v operacích na podporu svobodné plavby dál pokračovat. Spojeným státům totiž záleží na volném mezinárodním obchodu.

Jihočínským mořem propluje každý den víc než polovina tonáže všech světových supertankerů a čtvrtina veškeré surové ropy. Provoz v Jihočínském moři je třikrát intenzivnější než v Suezském a pětkrát než v Panamském kanálu. Samotné Spratlyho ostrovy, nebo aspoň nějakou jejich část si nárokuje šest států.


USS Chung Hoon

Ropná ložiska

Kromě Číny a Tchaj-wanu je to ještě Vietnam, Brunej, Filipíny a Malajsie. Ještě víc než kontrola mezinárodního obchodu je motivují přírodní zdroje. Čína nedávno odhadla, že se pod mořským dnem v okolí ostrovů skrývá šestnáct miliard tun ropy. Pro srovnání: zásoby Kuvajtu jsou asi dvanáct miliard tun. Čínský odhad je však pravděpodobně nadsazený. Vyplývá to ze zprávy Amerického Úřadu pro energetické informace EIA (Energy Information Administration). EIA tvrdí, že oblast je spíše než na ropu bohatá na zemní plyn.

Zásoby ropy v okolí ostrovů jsou podle odhadů EIA přibližně o řád nižší, než kolik tvrdí Číňané. Většina ropných ložisek v Jihočínském moři leží podle úřadu v pobřežních vodách jednotlivých států. Zatímco o nerostném bohatství souostroví panují pochybnosti, o bohatství přilehlých rybářských lovišť nepochybuje nikdo.

Z okolí Spratlyho ostrovů pochází čtrnáct procent světového rybářského úlovku. Rybářských flotil se také týká většina incidentů v oblasti. Do sporů se často zapojují válečné lodě i plavidla pobřežní stráže přilehlých států.

Palba na rybáře

Například v roce 2011 spustila čínská fregata Tung-kuan (třída Jianghu-V) palbu na filipínské rybářské čluny. Plavidla Jaime, Mama Lydia a Maricris kotvila u Jacksonova atolu. Číňané varovali rybáře rádiem: „Tady je čínská válečná loď 560. Jste v čínském teritoriu. Okamžitě opusťte oblast.“ Člunu Maricris se ale zasekla kotva na dně. Kapitán požádal čínskou vysílačkou o strpení. Tung-kuan odpověděla jen, že na něj vystřelí, což taky udělala. Poslala salvu 500 metrů před jeho příď. Maricris proto nechal kotvu na dně i s řetězem a raději rychle odplul.    

Fregatě Tung-kuan přinesla střelba na neozbrojené rybáře smůlu. O rok později najela na mělčinu Half Moon ve východní části souostroví. Posádce se ji podařilo uvolnit až po čtyřech dnech. Kvůli poškození musela odplout do přístavu.

V teritoriálních sporech v Jihočínském moři se kromě rozumových důvodů se v nich uplatňuje i nacionalismus. Když Čína oznámila v roce 2014 záměr umístit poblíž Paracelských ostrovů ropnou plošinu, vypukly ve Vietnamu masové protičínské protesty. Několik tisíc čínských občanů raději zemi opustilo.

Zdroje: News USNI, GIS Resources, Belfer Center, CBN, Global Nation, CBN, ABC, Business Insider, Straits Times, Star Advertiser, News USNI, The Diplomat, National Interest

 
 
 
 

Nahlásit chybu v článku


Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  16:58 21.07.2019

  Zdá sa, že Čína by mohla v Juhočínskom mori ohrozovať aj hospodárske záujmy Ruska, konkrétne Rosnefťu: ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdá sa, že Čína by mohla v Juhočínskom mori ohrozovať aj hospodárske záujmy Ruska, konkrétne Rosnefťu: https://svet.sme.sk/c/22172200... Skrýt celý příspěvek

 • damra
  18:21 17.05.2019

  Nějak mi nesedí: "USA provokují u okupovaných ostrovů" :-)
  Není spíše špatně, že ostrovy jsou okupované?

  Nějak mi nesedí: "USA provokují u okupovaných ostrovů" :-)
  Není spíše špatně, že ostrovy jsou okupované?

 • syncro
  17:07 16.05.2019

  Putin zase plánuje a zase z teho bude tak polovička-jako vždy..dcerka ministra obrany si koupí další zámeček v Británii a bude další snížení objednávek.

  Putin zase plánuje a zase z teho bude tak polovička-jako vždy..dcerka ministra obrany si koupí další zámeček v Británii a bude další snížení objednávek.

 • givicz
  11:06 16.05.2019

  Vidím, že sankce konečně začínají fungovat: Největší nákup v dějinách ruského letectva. Nové stroje vyjdou na 127 miliard korun Zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

  Vidím, že sankce konečně začínají fungovat:
  Největší nákup v dějinách ruského letectva. Nové stroje vyjdou na 127 miliard korun
  Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/...

  Ruské ministerstvo obrany se chystá uzavřít kontrakty na nákup 76 nejnovějších „neviditelných“ stíhaček Su-57 za až 170 miliard rublů (asi 60 miliard korun). Až 190 miliard rublů (asi 67 miliard korun) má stát pořízení nových bitevních vrtulníků, stovek strojů Mi-28NM a 114 kusů Ka-52. O připravovaných nákupech, největších v dějinách ruského letectva, dnes informoval list Kommersant s odvoláním na své zdroje.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   12:56 16.05.2019

   ...ani ooočkoooo nenasadíš!!!!

   ...ani ooočkoooo nenasadíš!!!!

  • Pavel II
   15:19 16.05.2019

   Jen od loňského podzimu je tohle třetí ,,cuk sem, cuk tam" (,,máme všecko nejvíc nejlepčejší a pořídíme si toho toliktoliktolik"), a pak zase ,,máme všecko nejvíc nejlepčejší, ale ...Zobrazit celý příspěvek

   Jen od loňského podzimu je tohle třetí ,,cuk sem, cuk tam" (,,máme všecko nejvíc nejlepčejší a pořídíme si toho toliktoliktolik"), a pak zase ,,máme všecko nejvíc nejlepčejší, ale jsme úplně nejmírovatější a nejněžnější, a tak to necháme na papíře v šuplíku"..., ale TAKHLE neplánují ani v Kocourkově...Skrýt celý příspěvek

   • Pavel II
    15:32 16.05.2019

    A bude z toho po tisící pátý zase to samé, tj velké, hrubé...

    A bude z toho po tisící pátý zase to samé, tj velké, hrubé...

  • Riiiederner
   20:03 16.05.2019

   Mele ten givicz už uplně z cesty nebo by spletl článek ?

   Mele ten givicz už uplně z cesty nebo by spletl článek ?

 • PetrTechnik
  21:58 15.05.2019

  USA by měly vyvolat větší vojenský konflikt s Čínou co nedříve, dokud mají skoro generační technologickou převahu a Čína je zalezlá doma. S Japonskem to udělaly pozdě a pak je ...Zobrazit celý příspěvek

  USA by měly vyvolat větší vojenský konflikt s Čínou co nedříve, dokud mají skoro generační technologickou převahu a Čína je zalezlá doma. S Japonskem to udělaly pozdě a pak je zatlačovaly zpět 4 roky a to si ještě vypomohli atomovkou.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   08:32 16.05.2019

   A proč by to měly dělat? A proč by to nemělo udělat třeba Rusko?

   A proč by to měly dělat? A proč by to nemělo udělat třeba Rusko?

   • satai
    08:55 16.05.2019

    Protože konflikt velmoci se supervelmocí není pro velmoc dobrý nápad? ;-)

    Protože konflikt velmoci se supervelmocí není pro velmoc dobrý nápad? ;-)

  • PavolR
   09:54 16.05.2019

   Priamy konflikt s Čínou nepokladám za pravdepodobný, skôr by som to videl na konflikt, typu kórejskej vojny, kde by ani USA ani Čína prinajmenšom na začiatku nemuseli participovať ...Zobrazit celý příspěvek

   Priamy konflikt s Čínou nepokladám za pravdepodobný, skôr by som to videl na konflikt, typu kórejskej vojny, kde by ani USA ani Čína prinajmenšom na začiatku nemuseli participovať otvorene, no mohol by nastať efekt snehovej gule. Vidím 4 možné smery takéhoto konfliktu v kontexte zápasu o kontrolu pre Čínu dôležitých obchodných trás a sfér vplyvu:
   1.- konflikt India-Pakistan
   2.- zápas o stredoázijské republiky
   3.- Zápas o Sibír v prípade občianskeho konfliktu v Rusku
   4.- Konflikt v okolí Juhočínskeho mora (s Vietnamom alebo Indonéziou)

   Paradoxne považujem konflikt s Tajwanom v krátkodobom horizonte za menej pravdepodobný, než vyššie menované, lebo by na jeho vypuknutie bola potrebné také narušenie rovnováhy síl v prospech Číny, ktoré momentálne nepovažujem za možné.Skrýt celý příspěvek

 • simpanz
  21:45 15.05.2019

  Čína chystá plovoucí jaderné elektrárny. Až 20ks. Pokud to zakotví na základnách jak si představujete adekvátní reakci. Bezpečnostní protokoly měl kontrolovat Loyďs Register. Z ...Zobrazit celý příspěvek

  Čína chystá plovoucí jaderné elektrárny. Až 20ks. Pokud to zakotví na základnách jak si představujete adekvátní reakci.
  Bezpečnostní protokoly měl kontrolovat Loyďs Register. Z eko protestu si dělaj ...
  Leda poškodit v doku před zavezením paliva, nebo podobnou mimořádnou událost. Jinak to skončí spanilejma plavbama US navy kolem ostrovů, na který budou číňani prodávat lístky jak na karneval.
  https://www.euro.cz/byznys/cin...
  http://atominfo.cz/2016/11/spo... Skrýt celý příspěvek

 • peto150
  21:10 15.05.2019

  Ja moc tejto "stene" nárekov nerozumiem ci už rusi čínania aj irán nariekajú jak usmrkanci kde všade USA pláva. Sú to medzinárodné vody a koniec debaty... Ale toto mi prosím ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja moc tejto "stene" nárekov nerozumiem ci už rusi čínania aj irán nariekajú jak usmrkanci kde všade USA pláva. Sú to medzinárodné vody a koniec debaty...

  Ale toto mi prosím vysvetlite:
  prečo som naozaj vživote (ak to bolo aspon poslednych 30rokov dajte mi na to link fakt prosim)


  teritorialne vody sú 22km prečo pre je tak strašne velký problém poslať vojenské lode 25km od washingtonu Los Angeles a podobne ved im v tom nič nebráni a nespravia nič zlé prečo to ešte nespravili???? to snad nemajú jednu lod čo by tam doplávala bez poruchy? aj toho blbeho dymiaceho kuznecova tam mohli poslať možno by aj trumb uveril na smog :-DDDD
  tomuto nechápem ak mi to viete niekto vysvetliť dakujem
  (myslím racuionálne nie len tým že to je strašná provokácia.... no nieje je to v rámci práva)Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   08:35 16.05.2019

   Je, on Washington DC není u moře.

   Je, on Washington DC není u moře.

   • peto150
    08:57 16.05.2019

    Norfolk, New York, Boton.... je to jedno a teda prečo tam nikto nepošle lode? Rusko beriem že nie američania by im to oplatili lietadlovkou pred petrohradom ale čínania a íran v ...Zobrazit celý příspěvek

    Norfolk, New York, Boton.... je to jedno
    a teda prečo tam nikto nepošle lode? Rusko beriem že nie američania by im to oplatili lietadlovkou pred petrohradom ale čínania a íran v pohode môžu.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     13:09 16.05.2019

     Nejspíš by jim to k ničemu nebylo. Je to daleko a není tam nic, co by mohli chtít.

     USA taky neplují před ruskými či čínskými městy, jde jim o obchodní trasy.

     Nejspíš by jim to k ničemu nebylo. Je to daleko a není tam nic, co by mohli chtít.

     USA taky neplují před ruskými či čínskými městy, jde jim o obchodní trasy.

    • PavolR
     21:44 16.05.2019

     Irán sa v nedávnej dobe chystal poslať svoju najnovšiu fregatu (korvetu?) na turné po spriatelených štátoch Južnej Ameriky - v Karibiku by cestou do Venezuely technicky mohol ...Zobrazit celý příspěvek

     Irán sa v nedávnej dobe chystal poslať svoju najnovšiu fregatu (korvetu?) na turné po spriatelených štátoch Južnej Ameriky - v Karibiku by cestou do Venezuely technicky mohol skúšať demonštratívne preplávať okolo niektorého amerického územia ....

     Inak - napr. ruský krížnik Varjag bol v roku 2010 na oficiálnej návšteve v San Francisku.Skrýt celý příspěvek

   • Pavel II
    15:24 16.05.2019

    :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

  • Pavel II
   15:26 16.05.2019

   Co si od toho Kuzněcova před LA konkrétně slibujete? Neměli té ostudy už tajlenc až až?

   Co si od toho Kuzněcova před LA konkrétně slibujete? Neměli té ostudy už tajlenc až až?

 • fotr
  18:06 15.05.2019

  astor 16:39 15.05.2019 (0) (4) Rozhodně na ostrovy nemá nárok USA, tak nechápu, proč se tam cpou. To ostatní je tak hloupé, že na to nelze reagovat. Pro primitiva je ...Zobrazit celý příspěvek

  astor
  16:39 15.05.2019

  (0)

  (4)
  Rozhodně na ostrovy nemá nárok USA, tak nechápu, proč se tam cpou. To ostatní je tak hloupé, že na to nelze reagovat. Pro primitiva je logické, že každý kdo neleze Američanům do zadku, je
  bolševik.
  ,,,,,
  Buď jste nepochopil článek nebo záměrně zkreslujete, USA se na žádné ostrovy necpou, oni jen trvají na právu svobodné plavby. Pokud se někdo někam cpe tak je to Čína která obsadila území které ji nepatří a staví zde vyzbrojené základny. Zároveň se snaží omezit druhým plavbu v místě kde na to nemá žádná zákonný podklad. Oni prostě někam vlezli, řekli to je naše a budeme si tu dělat co chceme a vy se sem nesmíte ani přiblížit.
  Skutečně tedy nevím kdo je ten ,,špatný,, a kdo vyvolává nepokoje.Skrýt celý příspěvek

 • Uboot
  17:20 15.05.2019

  Ryžojedi sú nejako ďaleko od komunistickej pevniny.. Ževraj rušenie mieru, bezpečia a suverenity okupovaného územia ?? to takto kŕmia švojich bolševikov ?? :) Ekonomika im ide ...Zobrazit celý příspěvek

  Ryžojedi sú nejako ďaleko od komunistickej pevniny..
  Ževraj rušenie mieru, bezpečia a suverenity okupovaného územia ??
  to takto kŕmia švojich bolševikov ?? :) Ekonomika im ide dole vodou, tak špekulujú, treba mať žltáska na pozore!! Milión aktívnych mužov v zbrani nemajú pre nič za nič.
  https://www.idnes.cz/ekonomika... Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  16:03 15.05.2019

  Jezdit a provokovat může US Navy tak ještě 5-10 let. Do roku 2030 bude mít Čína 6 LL. Počínaje 4. spuštěnou LL Čína dosáhne, s přihlédnutím k pozemním základnám, parity s US ...Zobrazit celý příspěvek

  Jezdit a provokovat může US Navy tak ještě 5-10 let. Do roku 2030 bude mít Čína 6 LL. Počínaje 4. spuštěnou LL Čína dosáhne, s přihlédnutím k pozemním základnám, parity s US Navy v dané oblasti, protože si USA nemůžou dovolit odvelet do oblasti více jak 6 LL.
  Pak to teprve bude zajímavý. Nepředpokládám ale "horkou" konfrontaci. Vzhledem k ćínské mentalitě počkají dalších 10 let a v roce 2040 budou mít LL v poměru 1:2.Skrýt celý příspěvek

  • givicz
   17:12 15.05.2019

   strikehawk také se mi v poslední době zdá, že Čínské sudostrojenie nabírá na obrátkách .... jestli se nepletu tak teď staví třetí letadlovku a to rovnou na jaderný pohon...

   strikehawk také se mi v poslední době zdá, že Čínské sudostrojenie nabírá na obrátkách .... jestli se nepletu tak teď staví třetí letadlovku a to rovnou na jaderný pohon...

  • dusan
   17:38 15.05.2019

   Snívajte s nami : ) Už tých 6 funkčných LL je úplné sci-fi. ... mať ich vyzbrojené plne operačnými letkami už nie je možné ani teoreticky .... Tých 6 LL budú mať (možno) v tom ...Zobrazit celý příspěvek

   Snívajte s nami : )

   Už tých 6 funkčných LL je úplné sci-fi. ... mať ich vyzbrojené plne operačnými letkami už nie je možné ani teoreticky ....

   Tých 6 LL budú mať (možno) v tom roku 2040 ....

   Rast 7-8 % ročne zvláda Čína preto, že je to výkonom na obyvateľa zaostalá krajina. Čím bude bližšie vyspelým krajinám, tým sa bude tempo rastu znižovať ... otázkou je či vôbec vydrží rásť a či sa pre vnútorné problémy neprepadne. Dnes len Trump vytiahol pár ciel ... a čínska ekonomika má vážny problém ....

   Čína nie sú takí majstri sveta ako sa tvária ..... dosť ma pobavilo, že "zanedbateľný" Tchaj wan je asi 4 x väčším investorom a 6 x väčším zamestnávateľom v Čechách ako "dôležitá" Čína ....Skrýt celý příspěvek

   • givicz
    17:59 15.05.2019

    dusan .. hm... svou první letadlovou loď loď zařadila čínská armáda do aktivní služby v září 2012 a v roce 2016 ji označila za bojeschopnou (jednalo se o upravenou loď ještě z ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan .. hm... svou první letadlovou loď loď zařadila čínská armáda do aktivní služby v září 2012 a v roce 2016 ji označila za bojeschopnou (jednalo se o upravenou loď ještě z doby SSSR) a teď pozor ... druhou letadlovou loď, kterou od píky NIKDY nestavěli začali stavět v roce 2014 na vodu ji dokázali spustit za 4 roky (2018) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! do služby má být uvedena v roce 2020.... teď již staví daleko větší a složitější plavidlo na jaderný pohon kdy termíny se liší nicméně nejzašší jsem viděl 2025 a teď pozor s touto třetí letadlovkou ÚDAJNĚ souběžně staví již 4 letadlovou loď Čínského námořnictva....

    Čína jako velmoc letadlových lodí? Do roku 2022 může mít už čtyři
    https://www.securitymagazin.cz...

    Co se týče těch cel, jak se zdá Čína vyráží do boje:
    Čína ‚vrací úder‘, uvalí další cla na zboží z USA za víc než bilion korun. Trump ji před krokem varoval
    Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/... Skrýt celý příspěvek

    • Superme
     19:42 15.05.2019

     "Velmoc letadlových lodí" jich má dnes nějakých 20 (I díky F-35). A co naplat.. I kdyby Čína ty lodě stavěla jak baťa cvičky (samozřejmě jakožto géniové a skoro nadlidi I bez ...Zobrazit celý příspěvek

     "Velmoc letadlových lodí" jich má dnes nějakých 20 (I díky F-35). A co naplat.. I kdyby Čína ty lodě stavěla jak baťa cvičky (samozřejmě jakožto géniové a skoro nadlidi I bez jakýchkoli počátečních problémů - ty mají jen Američané), tak pokud by Japonci začali dávat o % HDP na obranu navíc, tak by se dostali v absolutních číslech na zbrojení za USA a Čínu. Připočti k tomu ostatní země regionu a zjistíš realitu. Aneb když jeden zbrojí, ostatní začnou taky - a už vůbec, pokud je agresorem komunistická diktatura. Takže zatleskej těm 6 lodím (dokud neuvidím, neuvěřím) a pak si předsta tu drtivou sílu, kterou mají USA a spojenci po světě :)Skrýt celý příspěvek

     • strikehawk
      21:36 15.05.2019

      Americani nemají šanci vydržet tohle tempo protože musí nahrazovat staré Nimitzy na konci životnosti zatímco Čína staví paralelně nové 4 LL. To samé torpédoborce s výtlakem o ...Zobrazit celý příspěvek

      Americani nemají šanci vydržet tohle tempo protože musí nahrazovat staré Nimitzy na konci životnosti zatímco Čína staví paralelně nové 4 LL. To samé torpédoborce s výtlakem o 30%vetsi než AB III s el. Kapacitou 2.5 vetsiSkrýt celý příspěvek

     • Superme
      12:33 16.05.2019

      1) Dokud nenahradí jednu loď Nimitz novým Fordem, tak Nimitz nevyřadí (a pokud se nepletu, chtějí zvýšit i počet těchto velkých LL) 2) USA jsou jedinou zemí světa, která má ...Zobrazit celý příspěvek

      1) Dokud nenahradí jednu loď Nimitz novým Fordem, tak Nimitz nevyřadí (a pokud se nepletu, chtějí zvýšit i počet těchto velkých LL)

      2) USA jsou jedinou zemí světa, která má dostatečně silnou ekonomicko-technologicko-průmyslovou sílu mít tak velké a technologicky vyspělé námořnictvo. To je fakt a rudá propaganda může tvrdit co chce.

      3) Kde Čína staví 4. LL naráz? Američané v tomhle nemají konkurenci a v současné dobé době staví 2 Fordy. Takže bych prosil zdroj s fakty.Skrýt celý příspěvek

    • dusan
     23:05 15.05.2019

     Od tej "píky" lietadlová lod 001A teda nie je .... vychádza z ruského vzoru. Dá sa to pochopiť, Čína sa učí ... Ale už tá "dvojka" má byť nová generácia s elektromagnetickými ...Zobrazit celý příspěvek

     Od tej "píky" lietadlová lod 001A teda nie je .... vychádza z ruského vzoru. Dá sa to pochopiť, Čína sa učí ...

     Ale už tá "dvojka" má byť nová generácia s elektromagnetickými katapultami a zázraky sa nedejú .... také technológie jednoducho potrebujú svoj čas .... a samozrejme jedna vec je loď, druhá operačne spôsobilé letky na jej palube a tam sú Číňania stále v roku "nula" ....


     Číňania hrozia pestičkami, ale je to len čisto politická hra aby nevyzerali slabo. Reálne si nemôžu hospodársku vojnu dovoliť. Samozrejme, že sú schopný poškodiť Amíkov obchodnou vojnou ... akurát ich straty budú podstatne väčšie ....

     Aby bolo jasno, nesúhlasím s obchodnými vojnami, lebo na to doplatí celý svet, ale realita nepustí .... silnejšie ekonomiky majú navrch i keď v podstate prehrajú i oni ....Skrýt celý příspěvek

    • Filip_
     18:01 17.05.2019

     Můžou stavět letadlových lodí kolik chtějí. Ale Čína nemá oproti USA s LL žádné zkušenosti. To samé posádky těchto lodí. Budou narychlo vycvičené. Letky LL nebudou mít zkušenosti s ...Zobrazit celý příspěvek

     Můžou stavět letadlových lodí kolik chtějí. Ale Čína nemá oproti USA s LL žádné zkušenosti. To samé posádky těchto lodí. Budou narychlo vycvičené. Letky LL nebudou mít zkušenosti s přistáváním na těchto lodích. Čína nemá ani zkušenosti z hlediska strategie v boji. V tomto všem USA má mnoholetou zkušenost. První americká "letadlová loď" CV-1 byla USS Langley a byla zavedena do služby v roce 1913. To je více jak 100 let náskok před Čínou. Američané také mají perfektní zkušenosti s bojem proti jinému námořnictvu disponujícímu LL (viz válka s Japonskem).
     Dále je třeba si porovnat LL US Navy a PLA Navy. A uvidíš, že Čínská LL je jen špatně okopírovaná LL jiného námořnictva. ;)Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   18:27 15.05.2019

   V čase útoku na Pearl Harbor mali Američania v Pacifiku iba 3 LL a Japonci 10 (teda pomer 1:3,3). Každý vie, čo im to bolo platné. ;-) Mimo to by bolo treba v závislosti od ...Zobrazit celý příspěvek

   V čase útoku na Pearl Harbor mali Američania v Pacifiku iba 3 LL a Japonci 10 (teda pomer 1:3,3). Každý vie, čo im to bolo platné. ;-) Mimo to by bolo treba v závislosti od situácie treba rátať aj LL Japoncov a Kórejcov.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   08:10 16.05.2019

   Čína má v oblasti letiště, nepotřebuje LL. I kdy by postavila 6x LL, na moři bude mít v jednu chvíli 3. Úkolem námořnictva je ochraňovat zájmy země. LL, nebudou kroužit v ...Zobrazit celý příspěvek

   Čína má v oblasti letiště, nepotřebuje LL.
   I kdy by postavila 6x LL, na moři bude mít v jednu chvíli 3.
   Úkolem námořnictva je ochraňovat zájmy země. LL, nebudou kroužit v Jihočínském moři. Ale budou hlídat oblasti odkud proudí zboží, ropa do Číny. Stejně jako ty USA budou plout na do oblastí Perského zálivu.Skrýt celý příspěvek

  • Falko
   23:12 01.06.2019

   K rovnocenným LL majú číňania ešte ďaleko to by museli postaviť min.10 LL .A tých desať LL by muselo mať aspoň parny katapult.Lebo je veľký rozdiel v tom čo dokáže a z akou ...Zobrazit celý příspěvek

   K rovnocenným LL majú číňania ešte ďaleko to by museli postaviť min.10 LL .A tých desať LL by muselo mať aspoň parny katapult.Lebo je veľký rozdiel v tom čo dokáže a z akou vyzbrojou vzlietnuť z LL.Na ich mieste by som zvacsoval flotilu jadrových ponoriek z 8 kusov aspon na 16....Skrýt celý příspěvek

 • Lukash
  14:14 15.05.2019

  Stačí počkať na výsledok globálneho oteplenia a bude po sporných ostrovoch :)

  Stačí počkať na výsledok globálneho oteplenia a bude po sporných ostrovoch :)

 • Superme
  14:08 15.05.2019

  Bylo by dobré do takových operací zapojit i námořnictva okolních zemí - Tchajwanu, Filipín, Malajsie, Japonska, Korei, Indie, Australie... ale klidně I soudruhu z Vietmamu. Čína ...Zobrazit celý příspěvek

  Bylo by dobré do takových operací zapojit i námořnictva okolních zemí - Tchajwanu, Filipín, Malajsie, Japonska, Korei, Indie, Australie... ale klidně I soudruhu z Vietmamu. Čína je pro svět obrovské nebezpečí a dokazuje to den co den. O to větší ostudu nám dělá ten dědula na hradě.Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
   16:08 15.05.2019

   Ostatní si žádnou provokaci nedovolí protože bez USA si, kromě Japonska, ani neuprdnou a podobný provokace nejsou moc chytré. USA za pár let zase změní priority a pak v tom ...Zobrazit celý příspěvek

   Ostatní si žádnou provokaci nedovolí protože bez USA si, kromě Japonska, ani neuprdnou a podobný provokace nejsou moc chytré. USA za pár let zase změní priority a pak v tom zůstanou sami …...Skrýt celý příspěvek

 • astor
  13:44 15.05.2019

  Provokace je jen další prostředek asymetrické války, kterou USA a její nohsledi vedou s každým, kdo jim neleze do zadku. Čína ani další dotčení s tím nic nenadělají, musí skřípat ...Zobrazit celý příspěvek

  Provokace je jen další prostředek asymetrické války, kterou USA a její nohsledi vedou s každým, kdo jim neleze do zadku. Čína ani další dotčení s tím nic nenadělají, musí skřípat zuby a mohutně zbrojit, aby provokace nepřerostla v agresi, kterou Američani vyhrožují poslední dobou psychoticky kde komu.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   13:46 15.05.2019

   Jasně, Čína obsazuje sporné ostrovy, na které si dělá nárok dalších pět států, ale agresorem jsou USA.

   A kominíci.

   Jasně, Čína obsazuje sporné ostrovy, na které si dělá nárok dalších pět států, ale agresorem jsou USA.

   A kominíci.

   • Poly
    13:54 15.05.2019

    Agresorem? Kolik llodí potopili a po kolika stříleli? Střílel někdo jiný... Nárok si kromě Číny dělají Filipíny, Tchaj-wan, Malajsie a Vietnam. Minimálně Tchaj-wan je velmi potěšen ...Zobrazit celý příspěvek

    Agresorem? Kolik llodí potopili a po kolika stříleli? Střílel někdo jiný... Nárok si kromě Číny dělají Filipíny, Tchaj-wan, Malajsie a Vietnam. Minimálně Tchaj-wan je velmi potěšen přítomností amerických lodí. A pochybuju, že Vietnam nebo Filipíny proti tomu protestují. Bohužel ani jedni z nich nemají flotilu velikosti Číny. To, že ji Čína má neznamená, že si tam bude dělat co chce a přivlastňovat si je. Nedivil bych se kdyby tlak na přítomnost vyvíjel samotný Tchaj-wan a Filipíny.Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    13:55 15.05.2019

    Sorry, ten příspěvek je pro astora

    Sorry, ten příspěvek je pro astora

  • astor
   14:16 15.05.2019

   Možná by bylo adekvátní odpovědí vzdušné hlídkování bombardérů dotčených zemí v mezinárodních vodách ve sporných vzdálenostech od teritoriálních vod USA, případně jejich spojenců, ...Zobrazit celý příspěvek

   Možná by bylo adekvátní odpovědí vzdušné hlídkování bombardérů dotčených zemí v mezinárodních vodách ve sporných vzdálenostech od teritoriálních vod USA, případně jejich spojenců, s ostrými, nejlépe A-hlavicemi vyzbrojenými střelami proti zemi. To by bylo pokřiku o nedodržování mezinárodního práva! V tom jsou USA nepochybně hodně dobří, od roku 1945 nebylo roku, kdy by na někoho neútočili a nebo se nepokoušeli za pomoci pátých kolon změnit legální vlády zemí, s kterými byli v jedné OSN.Skrýt celý příspěvek

  • Pilot
   14:36 15.05.2019

   Astor, astor, zase o něčem píšeš, aniž bys bral v potaz ne jen svoji oblíbenou stranu, ale prostou logiku, příčinu a důsledek a hlavně smysl textu. Tzn. Čína si nárokuje ostrovy, ...Zobrazit celý příspěvek

   Astor, astor, zase o něčem píšeš, aniž bys bral v potaz ne jen svoji oblíbenou stranu, ale prostou logiku, příčinu a důsledek a hlavně smysl textu. Tzn. Čína si nárokuje ostrovy, které si nárokuje i dalších šest států Proč by tyto státy měli skřípat zuby. Pochopitelně mají v tomto případě z US postupu radost.
   Ale můžem to vzít jako jednoduchý test. Pokud svůj výrok výše uvedeš na pravou míru a tedy uvedeš, že tech dalších šest států se staví proti Číně, nikoliv proti USA, pak budu věřit, že diskuze s tebou je i možná. Jinak tím jen potvrdíš: a) trolling b) vlastnictví rudé knížky c) chronicky špatný úsudek jdoucí ruku v ruce s podprůměrnou inteligencí. d) všechny body dohromady.
   Jsem zvědav...Skrýt celý příspěvek

   • astor
    15:34 15.05.2019

    Rád bych se ohradil proti kádrování, typickém pro nové svazáky - jsem programově bezpartijní, tzn. že jsou mi odporné nejen pronatistické partaje současné zhrzené havlistické ...Zobrazit celý příspěvek

    Rád bych se ohradil proti kádrování, typickém pro nové svazáky - jsem programově bezpartijní, tzn. že jsou mi odporné nejen pronatistické partaje současné zhrzené havlistické opozice, ale i pokrytečtí bolšáni z KSČM, kterým už jde jen o teplé fleky. A nauč se číst, v článku se píše o tom, že Američani provokují Čínu, a ne ty druhé. Dokaž mi, že ti zbylí jako jeden muž americké provokačky vítají...Skrýt celý příspěvek

    • Pilot
     15:59 15.05.2019

     Aha, takže nejpíš d) Jinak článků o tom, jak se k Číně staví státy kolem jihočínského moře bylo docela dost a nevím proč, bych ti měl něco dokazovat. Stejně tak bys mohl dokazovat ...Zobrazit celý příspěvek

     Aha, takže nejpíš d)
     Jinak článků o tom, jak se k Číně staví státy kolem jihočínského moře bylo docela dost a nevím proč, bych ti měl něco dokazovat. Stejně tak bys mohl dokazovat to mohutné zbrojení, které je zapříčiněno "agresí" USA. A nevěřím ti, že jsi bezpartijní, neboť se vyjadřuješ o pokryteckých bolšánech a teplých místech. A pokud tomu dobře rozumím, KSČ je až na ty bolšány v pořádku? A kromě toho je tu mnoho tvých příspěvků, které moc prostoru k pochybnostem o tvé stranické orientaci nedávají.
     A jak se říka, pro svazáka každý svazák.Skrýt celý příspěvek

    • Pilot
     16:06 15.05.2019

     a ještě se zeptám, proč se prostě nevyjádříš k článku věcně? Třeba: Myslím si, že Čína má na tyto ostrovy nárok, protože, protože, protože... Nebo: Čína na tyto ostrovy nejpíš ...Zobrazit celý příspěvek

     a ještě se zeptám, proč se prostě nevyjádříš k článku věcně? Třeba: Myslím si, že Čína má na tyto ostrovy nárok, protože, protože, protože...
     Nebo: Čína na tyto ostrovy nejpíš nárok nemá, neboť geograficky.....
     Případně: Myslím, že torpédoborec AB je tak velká loď, že logicky vzbuzuje obavy Číny.
     Anebo: Amíci nejpíš zkouší, jaká je čínská námořní strategie v této oblasti...
     atd. atd. atd.Skrýt celý příspěvek

     • astor
      16:39 15.05.2019

      Rozhodně na ostrovy nemá nárok USA, tak nechápu, proč se tam cpou. To ostatní je tak hloupé, že na to nelze reagovat. Pro primitiva je logické, že každý kdo neleze Američanům do ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozhodně na ostrovy nemá nárok USA, tak nechápu, proč se tam cpou. To ostatní je tak hloupé, že na to nelze reagovat. Pro primitiva je logické, že každý kdo neleze Američanům do zadku, je bolševik.Skrýt celý příspěvek

     • harambe
      18:10 15.05.2019

      Astor: Ty si pravdepodobne rád robíš z úst kanál. Ako inak mám pochopiť tvoje tvrdenie že USA tam nemá nárok si ich privlastniť(o čo sa ani nesnaží?) a na druhej strane si Čína ...Zobrazit celý příspěvek

      Astor:
      Ty si pravdepodobne rád robíš z úst kanál. Ako inak mám pochopiť tvoje tvrdenie že USA tam nemá nárok si ich privlastniť(o čo sa ani nesnaží?) a na druhej strane si Čína stavia letiská a protilietadlové batérie na sporných územiach, niektorých dokonca umelo vytvorených..Skrýt celý příspěvek

    • Pavel II
     17:07 15.05.2019

     Tuhle uvítali Vietnamci americkou letadlovku...

     Tuhle uvítali Vietnamci americkou letadlovku...

    • RiMr71
     12:51 16.05.2019

     ...takže rasista šikmovokýho Okamury...

     ...takže rasista šikmovokýho Okamury...

 • Pilot
  13:39 15.05.2019

  Zcela OT: Ale stejně to musím napsat. Zdá se totiž, že náš chrabrý rek cernakus přesouvá svoji ideo-masírku na VTM. No není to sranda. Uznejte, že s takovou zprávou jsem musel do ...Zobrazit celý příspěvek

  Zcela OT:
  Ale stejně to musím napsat. Zdá se totiž, že náš chrabrý rek cernakus přesouvá svoji ideo-masírku na VTM. No není to sranda. Uznejte, že s takovou zprávou jsem musel do pléna :)Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   13:47 15.05.2019

   Nevím, jak se s takovou informací vyrovnat. AN již nikdy nebudou stejné. Možná je to jejich definitivní konec.

   Nevím, jak se s takovou informací vyrovnat. AN již nikdy nebudou stejné. Možná je to jejich definitivní konec.

  • Jirosi
   07:57 16.05.2019

   O práci rozhoduje zadavatel...

   O práci rozhoduje zadavatel...

  • RiMr71
   12:49 16.05.2019

   ...vzpomínáme...

   ...vzpomínáme...

 • pazuzu
  13:27 15.05.2019

  "Spojeným státům totiž záleží na volném mezinárodním odchodu."
  A proto vyhrožují každemu kdo bude obchodovat s Íránem. To napsal autor članku schválně?

  "Spojeným státům totiž záleží na volném mezinárodním odchodu."
  A proto vyhrožují každemu kdo bude obchodovat s Íránem. To napsal autor članku schválně?

  • GlobeElement
   13:30 15.05.2019

   Jasně že schválně, aby ti ubližoval.

   Jasně že schválně, aby ti ubližoval.

  • Pilot
   14:47 15.05.2019

   pazuzu, zkusme to takto: Hypoteticky: Jsem velký obchodník, nejlepší v brandži a nelíbí se mi, co dělá obchodník Franta. A to tak, že řeknu tedy všem mým obchodním partnerům, že ...Zobrazit celý příspěvek

   pazuzu, zkusme to takto:
   Hypoteticky: Jsem velký obchodník, nejlepší v brandži a nelíbí se mi, co dělá obchodník Franta. A to tak, že řeknu tedy všem mým obchodním partnerům, že pokud chtějí obchodovat se mnou, budou muset ukončit obchodování s Frantou. Ti, pro které jsem důležitějším partnerem já, s Frantou skončí. Ti, pro které je důležitější Franta, skončí se mnou.
   Přijde ti to jako vyhrožování? Nikoliv, každy z partnerů může vyjádřit svobodnou vůli a s Frantou zůstat, nebo od něj odejít. Naprosto legitimní nástroj obchodu a navíc od pradávna mnoha obchodníky i státy používaný. A mimochodem: Líbí se ti aktivity Iránu? A pokud ano, tak které?Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    16:46 15.05.2019

    Taková forma neokolonalismu, že? A vůbec nevadí, že existují něco jako mezinárodní smlouvy a jejich signatáři, nevadí že existuje něco jako OSN, která přes MAAE vykonává dohled ...Zobrazit celý příspěvek

    Taková forma neokolonalismu, že? A vůbec nevadí, že existují něco jako mezinárodní smlouvy a jejich signatáři, nevadí že existuje něco jako OSN, která přes MAAE vykonává dohled nad smlouvou s Iránem? A že co se týče obchodu existuje WTO, které právě takovému jednání má zabraňovat. K čemu všemu to, když America first! A že vám nevadí, že kvůli takovému nátlaku i evropské firmy přicházejí o obchod, tedy i my (Siemens například)? Vy chrochtejte blahem ...nad svou tupostí! Že je zpochybněn celý poválečný světový řád, postavený na dodržování mezinárodních smluv vám nedošlo už vůbec, tak tomu dále tleskejte!Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  12:42 15.05.2019

  Na tyhle strkanice by bylo potřeba mít nějaký jinší lodě než torpédoborec s baterií VVZ - ideálně něco s 10k tunama a aspoň 150mm pancíře na beltu, ať si číňan manévruje jak chce, ...Zobrazit celý příspěvek

  Na tyhle strkanice by bylo potřeba mít nějaký jinší lodě než torpédoborec s baterií VVZ - ideálně něco s 10k tunama a aspoň 150mm pancíře na beltu, ať si číňan manévruje jak chce, nám to je jedno... a mít na svojí kocábku namířenou baterii kanonů je taky důreznější argument než pípání radaru... ;)Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   12:59 15.05.2019

   hmm, obnovit triedu "taranovacich" lodi? sranda by to bola

   hmm, obnovit triedu "taranovacich" lodi? sranda by to bola

   • GlobeElement
    13:31 15.05.2019

    Mohli by tak vyřešit ty staré lodě, co jim je nechce kongres povolit sešrotovat.

    Mohli by tak vyřešit ty staré lodě, co jim je nechce kongres povolit sešrotovat.

  • PavolR
   12:59 15.05.2019

   Ideálne cca 50k tonovú Iowu. Keď sa na nich bude rútiť rýchlosťou 33-35 uzlov, tak sa stopro p*serú. :-)

   Ideálne cca 50k tonovú Iowu. Keď sa na nich bude rútiť rýchlosťou 33-35 uzlov, tak sa stopro p*serú. :-)

   • PetrTechnik
    13:24 15.05.2019

    No konkrétně Iowa nebo spíše celá tato třída se na čelní taran nehodí kvůli svojí konstrukci. Samozřejmě by torpedoborec Číňanů šel ke dnu, ale i Iowa by mohla být dost poškozená. ...Zobrazit celý příspěvek

    No konkrétně Iowa nebo spíše celá tato třída se na čelní taran nehodí kvůli svojí konstrukci. Samozřejmě by torpedoborec Číňanů šel ke dnu, ale i Iowa by mohla být dost poškozená. Mnohem lepší by bylo sfouknou ty čínský necky boční vlnou , prostě Iowu rozjet naplno a pak před Číňany zatočit doprava nebo doleva. Myslím, že by se jim zakulatily oči. Jenže je spíš otázka, jestli vůbec Iowa má ještě nějakou posádku schopnou takto manévrovat. Ještě lepší by bylo uspořádat cvičné střelba na ta ostrovy, pro hlavní baterie Iowy ideální cíle. :-)Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     13:29 15.05.2019

     Možná by stačilo udělat tu prudkou otočku u těch ostrovů, jsou asi tak osm centimetrů nad hladinou, asi by jim to spláchlo asfalt z letištní plochy.

     Možná by stačilo udělat tu prudkou otočku u těch ostrovů, jsou asi tak osm centimetrů nad hladinou, asi by jim to spláchlo asfalt z letištní plochy.

    • Charlie
     14:56 15.05.2019

     Hele to by mohla bejt docela sranda - na nějakým podobným ostrůvku vybudovat z papundelku kopii těch jejich baráků, pak k tomu připlout s reaktivovanou Iowou a celý to čtyřstovkama ...Zobrazit celý příspěvek

     Hele to by mohla bejt docela sranda - na nějakým podobným ostrůvku vybudovat z papundelku kopii těch jejich baráků, pak k tomu připlout s reaktivovanou Iowou a celý to čtyřstovkama rozstřílet napadrť.

     A pak k tomu vydat nějaký cool tiskový prohlášení ve smyslu "Ve světle posledních událostí se ukazuje, že znovu vyvstala potřeba masivního bombardování pobřežních instalací. US NAVY v tomto směru učinilo cvičení za účelem dosažení co nejefiktivnějších výsledků s přiměřenými náklady." A zveřejnit nějaký supercool 4K videjko ze střeleb, ať jim v čínským štábu naskakujou pořádný vrásky.Skrýt celý příspěvek

     • Uboot
      17:21 15.05.2019
     • Filip_
      18:39 17.05.2019

      Nebylo by vůbec špatné jich alespoň pár postavit. Přeci jen bych chtěl vidět jakou obranu by musela mít jiná loď nebo oblast proti náboji z 406mm 50ti kalibru :D :D Myslím, že CIWS ...Zobrazit celý příspěvek

      Nebylo by vůbec špatné jich alespoň pár postavit. Přeci jen bych chtěl vidět jakou obranu by musela mít jiná loď nebo oblast proti náboji z 406mm 50ti kalibru :D :D Myslím, že CIWS by si s tímto asi neporadil. Proti chytré raketě nebo nějakému lehčímu druhu munice je sice účinný. Ale nevím co by dělal s 1,2t(Hlavice 1215kg) těžkým AP nebo 860kg(Hlavice 693kg) těžkým HC. :D :DSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...