Americké torpédoborce Zumwalt nemají čím střílet

Dvojice dělostřeleckých systémů AGS je ukrytá ve "stealth" střeleckých věžích na přídi. / US Navy

Klíčovým zbraňovým systémem nových amerických torpédoborců Zumwalt je dvojice dělostřeleckých systémů AGS (Advanced Gun System) ráže 155 mm. Problém však je, že jeden výstřel z kanónu přijde americké daňové poplatníky na 800 000 dolarů (19,5 milionu Kč).

AGS dokáže střílet přesně naváděné projektily LRLAP (Long Range Land-Attack Projectile) na vzdálenost přes 130 km - se střední kruhovou odchylkou v cíli pouze 50 m.

Munice LRLAP je určená k ničení cílů na pobřeží a vnitrozemí, především v urbanizovaném prostředí, kde hrozí riziko zasažení civilistů. Vysoká přesnost LRLAP umožňuje také poskytovat blízkou palebnou podporu útočícím mariňákům americké námořní pěchoty.

V současné době AGS mohou používat pouze munici LRLAP. Pro tuto munici je navržen střelecký software lodí Zumwalt a masivní nabíjecí/podávací automat.

V čem je tedy potíž? Původně americké námořnictvo plánovalo stavbu 28 torpédoborců Zumwalt. Nyní ale námořnictvo počítá pouze s trojicí torpédoborců - USS Zumwalt (DDG-1000), Michael Monsoor (DDG-1001) a USS Lyndon B. Johnson (DDG-1002).

Původně se tak počítalo s výrobou tisíce kusů munice LRLAP. Avšak nyní se počítá s nákupem maximálně pár stovek kusů LRLAP, což způsobilo nárůst jednotkové ceny na neuvěřitelných 800 000 dolarů.

“Byli jsme připraveni nakoupit tisíce těchto střel. Ale množství lodí zničilo cenovou dostupnost této munice,” uvedl pro magazín Defense News nejmenovaný důstojník amerického námořnictva. Ironií přitom je, že se samotnou zbraní a municí panuje velká spokojenost.

Avšak astronomická cena munice LRLAP se vyrovná ceně střel s plochou dráhou letu. Například americká střela Tomahawk s doletem 2500 km stojí přibližně 1,6 milionu dolarů.

Jde o klasickou ukázku fenoménu “spirály smrti”, kterým jsou nechvalně známy americké zbrojní programy.

Zumwalt měl pomocí LRLAP podporovat vlastní síly na pobřeží i vnitrozemí. Jeden kus munice LRLAP má však cenu dvou luxusních vozů Rolls-Royce.

Zbrojní programy Pentagonu prakticky pravidelně výrazně překračují rozpočet, což vede ke zdržení programu a neochotě vydávat na program další peníze. V důsledku Pentagon objedná méně zbraní, které ale nestačí ke kompletnímu přezbrojení. Nižší sériovost navíc vede k nárůstu jednotkové ceny, což opět posiluje neochotu vydávat další peníze na program - a tak stále dokola.

Ukázkovým příkladem je nákup stíhaček F-22A Raptor, které měly plně nahradit stroje F-15 Eagle. Původně chtělo americké letectvo objednat 750 stíhaček F-22 za 26,2 miliard dolarů. Nakonec americké letectvo nakoupilo 187 F-22A za 34 miliard dolarů (cena bez vývoje).

Americké námořnictvo podle informací magazínu Defense News s největší pravděpodobností program střel LRLAP zruší. Nicméně oficiálně americké námořnictvo možné zrušení programu LRLAP nekomentovalo.

Torpédoberc Zumwwalt byl přijat do výzbroje 15. října, nyní ale stráví dalších 18 měsíců v přístavu San Diego, kde postupně získá všechny bojové systémy. V roce 2018 námořnictvo podrobí Zumwalt sérií ostrých námořních testů, kdy se odzkouší i funkčnost děl AGS.

V letošním roce americké námořnictvo plánuje za nákup 150 projektilů LRLAP vydat 113 milionů dolarů - tyto projektily budou použity pro testování AGS. Následující dva roky však nejsou na nákup LRLAP vyčleněny žádné prostředky.

Teoreticky může námořnictvo modifikovat pro AGS munici Excalibur nebo HVP (Hyper Velocity Projectile). Problém však je, že automatický podávací/nabíjecí systém AGS je navržen pro uložení 300 kusů munice LRLAP. Nová munice bude vyžadovat nejen úpravu příslušného software, ale i nabíjecího systému, případně úpravu samotné munice.

Otázkou také je, zda nová munice umožní splnit hlavní poslání děl lodí Zumwalt - poskytovat blízkou palebnou podporu námořní pěchotě bojující na pobřeží nebo ve městech.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Výroba torpédoborce DDG-1000 Zumwalt úspěšně pokračuje

Torpédoborce třídy Zumwalt (DDG-1000) budou za pár let nejpokrokovější válčené lodě amerického ...

Dron UCLASS jako námořní vzdušný tanker?

Americké námořnictvo (U.S. Navy) pokračuje v programu bezpilotního námořního letounu UCLASS ...

Elektromagnetické dělo na torpédoborcích Zumwalt

Americké námořnictvo (U.S. Navy) úspěšně pokračuje s vývojem a testováním elektromagnetického (EM) ...

Dělo ráže 152 mm pro ruské tanky Armata?

Ruská média oživují myšlenku instalace tankového kanónu ráže 152 mm na vyvíjený ruský tank T-14 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • svang
  21:32 22.11.2016

  Zumwalt se uz rozbil a musel byt v Paname odtazen.

  http://www.defensenews.com/art...

  Zumwalt se uz rozbil a musel byt v Paname odtazen.

  http://www.defensenews.com/art...

 • Jakub2
  15:52 14.11.2016

  P.S. Ta reakce "ublíženého děcka" mne pobavila. Když dojde argument, přijde napadání ad hominem (tj. autora; nebojte se, latinsky neumím). Nikdy jsem se za svoje vzdělání nestyděl ...Zobrazit celý příspěvek

  P.S. Ta reakce "ublíženého děcka" mne pobavila. Když dojde argument, přijde napadání ad hominem (tj. autora; nebojte se, latinsky neumím). Nikdy jsem se za svoje vzdělání nestyděl a Vy mne k tomu nedonutíte.Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  15:44 14.11.2016

  Luky: Nečekal jsem, že právě Vy mne nepochopíte, ale co už... Pro potřebu bližšího pochopení mého textu dále deformují text do jednotlivých odrážek s vysvětlivkami. - podle mne ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Nečekal jsem, že právě Vy mne nepochopíte, ale co už... Pro potřebu bližšího pochopení mého textu dále deformují text do jednotlivých odrážek s vysvětlivkami.

  - podle mne existují 3 různá vysvětlení toho proč lidé věří spikleneckým teoriím ("mainstream lže a alternativní média mluví pravdu"):

  1/ lehčí forma duševní poruchy (např. paranoia) postihuje častěji inteligentní jedince, dokonce jsou známy případy, kdy duševními poruchami byli v některém období života postiženi významní filozofové nebo vědci nebo i vládcové zemí.

  2/ nízká inteligence, která je prostě dána (různými příčinami), a často s ní nelze nic dělat (Dunning-Kruegerův efekt), jediná šance je všeobecná povinná školní docházka (efekt je jen omezený) a tlak na adaptabilitu ve společnosti (nebo-li každá nová generace má o něco vyšší IQ než předchozí generace).

  3/ Trollové jsou za psaní lží a přiživování konspiračních teorií placeni nebo to dělají zadarmo na základě nejasné motivace (nechci rozvádět).

  -první premisa "mainstream lže". Na rozdíl od Vás si nemyslím, že mainstream lže, ale že pokládá špatné otázky a odpovědi zkresluje (úmyslně nebo neúmyslně). Pro tvorbu názorů na mainstreamu se totiž používá expertů. Těch se novináři ptají na to, co bude. Což je ta největší kravina - expert není expertem, protože má jasnovideckou kouli, ale protože se vyzná v problematice, zná vazby, odlišnosti, nejasnosti, extrémy atp. v daném oboru. Tedy zná největší množinu možných řešení, přičemž není schopen určit, které skutečně nastane. Ale na to se novinář neptá, ten chce predikci, ne analýzu. Ten samý novinář odpověď experta (predikci) postaví najisto jako analýzu problému. A člověk s IQ 100 (aka "průměrňák") to není schopen odlišit. V tom je jádro celé "lži" - každý slyší jen to, co se mu hodí "do krámu".

  Cesta k chápání složitosti problému není v tom, že chci jednu jedinou správnou odpověď, ale poznání, že je více alternativ, kdy ani jedna z nich není správná, část je správná nebo všechny jsou správné.Když bych k tomu měl najít příklad, tak si představte cestu z Chebu do Ostravy - můžete jet přes Liberec, HK, Olomouc. Nebo můžete jet přes Plzeň, Budějovice, Tábor, Jihlavu a Brno. Nebo přes K. Vary, Prahu, Brno. Všechny tři cesty jsou schůdné a reálné - to vám expert řekne. ALE VYBRAT SI UŽ MUSÍTE SÁM. Nechtějte po expertovi, aby vám řekl cestu a ještě Vás tam za ručičku odvedl. Když to totiž udělá a vy na cestě chytnete bouračku nebo zácpu, tak je nejjednodušší hodit to na experta = von za to může, von to měl vědět. Ne, nevěděl, nemohl vědět ... není věštec.

  - druhá premisa "alternativní média mají pravdu" je ještě horší. Tam totiž postrádáte i ony experty (máte jen anonymní přispěvatele), maximálně dostanete poučeného amatéra. Přirovnám-li k příkladu cesty z Chebu do Ostravy, tak taky můžete dostat "alternativce", který Vás tam pošle přes Vídeň a Bratislavu.

  - Na téma "kde jsou hranice expertů a co od nich nemůžeme chtít" je na lidovkách dobrá polemika o ekonomech (odkaz níže), která docela dobře rozvádí výše uvedené:

  ceskapozice*lidovky*cz/debata-jana-machacka-ekonomie-neni-exaktni-veda-fqu-/debata-jana-machacka.aspx?c=A161110_092910_machackova-debata_houd


  Na závěr si zopakujte výrokovou logiku, najdete ji v učivu pro základní školy v 7. třídě (matematika).Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:35 14.11.2016

  logik: proč mi cpeš myšlenky, které jsem neřekl ani o ně nestál (jakože hledám negaci něčeho a nemůžu na to přijít, tak musíš mi poradit)...už zase chceš polemizovat sám se ...Zobrazit celý příspěvek

  logik:
  proč mi cpeš myšlenky, které jsem neřekl ani o ně nestál (jakože hledám negaci něčeho a nemůžu na to přijít, tak musíš mi poradit)...už zase chceš polemizovat sám se sebou?

  Jakub se tady povyšuje nad ostatní, machruje že rozumí německy (no a?), že je vzdělaný, má sebekontrolu a tak může věřit mainstreamu, protože:
  "Mainstream si totiž nedovolí nezdrojovat a neověřovat svoje zprávy. "

  Ale jak je nám nevzdělané lůze známo, lokální média západního světa ve většině případů přebírají své zprávy od velká trojky tiskových agentur a tím jsou považovány za věrohodné a "ozdrojované". Nehledě na to, jestli ty zprávu rovnou vymysleli, převzali od obuvníka, nebo to vydedukovala měsíc stará soukromá agentůra pomocí google.
  Jakub má vysoké sebevědomí studenta čerstvě přijatého na ŇůJorkjůniverzity a asi už dokonce absolvoval první přednášku pana Klvani....Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:23 14.11.2016

  Luky: proč vkládáš Jakubovi do úst něco, co neřekl? Negace výroku "mainstream lže a alternativní média mají pravdu" (aka Lügenpresse)" není, že mainstream má ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: proč vkládáš Jakubovi do úst něco, co neřekl?
  Negace výroku
  "mainstream lže a alternativní média mají pravdu" (aka Lügenpresse)"
  není, že mainstream má pravdu.

  Demagogicky vytrháváš věci z kontextu.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:45 14.11.2016

  Jakub druhý nás obohatil: - Každý, kdo automaticky prohlašuje, že "mainstream lže a alternativní média mají pravdu" (aka Lügenpresse) by se měl jít léčit nejméně s lehkou formou ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakub druhý nás obohatil:
  - Každý, kdo automaticky prohlašuje, že "mainstream lže a alternativní média mají pravdu" (aka Lügenpresse) by se měl jít léčit nejméně s lehkou formou paranoii. Na blbost bohužel žádný lék není, jen vzdělání a sebekontrola. Placených trollů se výše uvedené netýká, těm jen přeji, aby si našli jiné, lepší zaměstnání.
  -------------------------------------------
  Fakt nechápu, jak mi vzdělání pomůže uvěřit, že mainstream nelže.
  Mainstream lže naprosto běžně, ale to neznamená, že alternativní média musí mluvit pravdu.Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  11:27 14.11.2016

  Zkratka SSA pro USA se u nas nepouzivala ani za vlady bolsevika - ve veskerych sdelovacich prostredcich bylo jen a pouze USA. A ze nasi komunisti pritom vezeli Rusku hodne hluboko ...Zobrazit celý příspěvek

  Zkratka SSA pro USA se u nas nepouzivala ani za vlady bolsevika - ve veskerych sdelovacich prostredcich bylo jen a pouze USA. A ze nasi komunisti pritom vezeli Rusku hodne hluboko ve spodni casti travici trubice...Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  20:23 11.11.2016

  OK, napíši to tedy polopaticky v odrážkách, abyste se nemusel rozčilovat nad "demagogií" a "diskriminací" (ta slova mají emoční náboj, který zakazujete jiným; legrační): - ...Zobrazit celý příspěvek

  OK, napíši to tedy polopaticky v odrážkách, abyste se nemusel rozčilovat nad "demagogií" a "diskriminací" (ta slova mají emoční náboj, který zakazujete jiným; legrační):

  - internet není v češtině, texty jsou převážně v angličtině a dalších velkých jazycích (tj. i v ruštině),
  - na internetu jsou převážně hloupé nebo nesmyslné kydy nebo propaganda (proto zdrojování a ověřování informací je daleko důležitější než u papírových novin nebo knih),
  - v ruštině JAKO V JEDNOM Z MÁLA JAZYKŮ NA NETU se pro Spojené státy americké NEpoužívá zkratka USA, ale "США " (tj. když najdete na netu text v azbuce, je tam všude "США"),
  - když si potom pustíte strojový překlad textu (google translator), tak z США stroj vznikne SSA. Co z toho vyplývá? Zkratka "SSA" v textu znamená, že text byl velmi pravděpodobně přeložen z ruštiny.
  - taky je známo, že ruský národní mindrák z USA v posledních letech značně roste (díky Kremlu a jeho dobrodružstvím), přičemž nejvíce blábolů na téma "oškliví emeričani a hodní chudáci Ivani bránící ruský národ po celém světě" je na internetu. - syntézou těchto jednotlivostí dostanete jednoduchou premisu - SSA = text bude velmi pravděpodobně přeložený propagandistický text z ruštiny z anonymního zdroje (pjek ho neuvedl, schválně?).
  - No a kde takové blbosti hledat? Na Aeronetu, AC24 a dalších "alternativních bláboloserverech", které s oblibou používají anonymní nebo nedohledatelné zdroje. Mainstream si totiž nedovolí nezdrojovat a neověřovat svoje zprávy.
  - Každý, kdo automaticky prohlašuje, že "mainstream lže a alternativní média mají pravdu" (aka Lügenpresse) by se měl jít léčit nejméně s lehkou formou paranoii. Na blbost bohužel žádný lék není, jen vzdělání a sebekontrola. Placených trollů se výše uvedené netýká, těm jen přeji, aby si našli jiné, lepší zaměstnání.

  Tímto se omlouvám panu Grohmanovi a dalším čtenářům za dlouhý příspěvek na off-topic téma. Propříště se polepším (nebudu se smát příliš hlasitě) a zájemcům o téma propagandy a dezinformací přidávám zdroj, který by jim mohl lépe osvětlit způsob ovlivňování médií ze strany sovětské KGB - Christopher Andrew, Vasilij Mitrochin - Operace KGB a studená válka (Mitrchinův archiv II), ISBN 978-80-7335-140-3.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  20:11 11.11.2016

  Robaizz pragmaticky vzate je v zauzivanej praxi ako Slovenska tak i Ceska pouzivat skratku USA ktora sa nachadza aj v kazdom odbornom ci oficialnom texte. A "novotvar" SSA je ...Zobrazit celý příspěvek

  Robaizz

  pragmaticky vzate je v zauzivanej praxi ako Slovenska tak i Ceska pouzivat skratku USA ktora sa nachadza aj v kazdom odbornom ci oficialnom texte.

  A "novotvar" SSA je ako u vas tak i u nas rozsirovany a pouzivany najma ludmi povedzme, ze ak nie platenymi za rusku propagandu tak minimalne blbymi v pripade, ze to robia zadarmo.

  Typickym prikladom je aj pjek. Ostatne prejdi si jeho prispevky z toho dna a bolo ich pozehnane a sam povedz ci je pisatel pri zdravom rozume ak to mysli vazne.

  Ale napriek tomu som proti banu za pouzivanie skratky SSA ked maju tu potrebu. Aspon viem, ze ked na neico take v texte narazim mozem s kludnym svedomim prestat citat lebo ide o blbost.Skrýt celý příspěvek

 • Robaizz
  16:24 11.11.2016

  Jakub2: Prakticky jsem u Vás nezaznamenal komentář, ve kterém byste nenarážel na vzdělání či intelekt oponenta, takže opravdu nemám sebemenší zájem s Vámi rozvíjet tuto nesmyslnou ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakub2: Prakticky jsem u Vás nezaznamenal komentář, ve kterém byste nenarážel na vzdělání či intelekt oponenta, takže opravdu nemám sebemenší zájem s Vámi rozvíjet tuto nesmyslnou diskusi.

  Já nejsem žádným vojenským odborníkem či znalcem. Celosvětově známá zkratka Sub-Saharan Africa mi tak jaksi unikla. Naproti tomu si troufnu tvrdit, že vcelku obstojně vládnu naší mateřštinou. Proto také vím, že je naprosto běžné, ba naopak spíše gramaticky správnější používat v českém jazyce zkratku SSA.

  Pragmaticky lze říci, že autor (jakéhokoli) textu by se měl držet jen jedné formy zkratek pro označení států - buď používat českou - SSA, VB , SAE atd, nebo onu mezinárodní , USA , GB , UAE .

  Hezký den.Skrýt celý příspěvek

 • jenikdavid
  16:11 11.11.2016

  ale chlapi, vždyť je to s tím SSA trapný, tak to neomlouvejte...to je jako když si nácek zahajluje na náměstí a policajtům pak říká, že jeho pes skáče takhle vysoko....ani v tom ...Zobrazit celý příspěvek

  ale chlapi, vždyť je to s tím SSA trapný, tak to neomlouvejte...to je jako když si nácek zahajluje na náměstí a policajtům pak říká, že jeho pes skáče takhle vysoko....ani v tom vtipu to není vtipný, ale trapný...Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  14:56 11.11.2016

  "Docela běžně užívaná" česká zkratka to fakt není. Zkratka "USA" se používá v češtině univerzálně už od dob první republiky, tj. od 1920. SSA je celosvětově známá a používaná ...Zobrazit celý příspěvek

  "Docela běžně užívaná" česká zkratka to fakt není. Zkratka "USA" se používá v češtině univerzálně už od dob první republiky, tj. od 1920. SSA je celosvětově známá a používaná zkratka pro něco jiného - Sub-Saharan Africa.

  Je smutné pozorovat kolik lidí minulo klasické vzdělání a jejich vědomosti pochází z internetu (překládané google translatorem).Skrýt celý příspěvek

 • Robaizz
  12:22 11.11.2016

  Jak někdo došel k tomu, že zcela běžně užívaná česká zkratka pro Spojené Státy Americké přirovnává praktiky tohoto státu k nacistické SS ? :D :D :D Docela demagogické a ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak někdo došel k tomu, že zcela běžně užívaná česká zkratka pro Spojené Státy Americké přirovnává praktiky tohoto státu k nacistické SS ? :D :D :D

  Docela demagogické a diskriminační...
  Máme tedy zákaz používat české zkratky pro všechny státy jako jsou SRN, RF , VB , SA ... ? Nebo tento zákaz platí speciálně pro SSA?Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  11:04 11.11.2016

  Tuna je soukromý prostor vlastněný provozovatelem webu. Svobodu slova si hledejte ve veřejném prostoru, tedy pokud víte, co ten termín znamená.

  Tuna je soukromý prostor vlastněný provozovatelem webu. Svobodu slova si hledejte ve veřejném prostoru, tedy pokud víte, co ten termín znamená.

 • alter01
  09:18 11.11.2016

  Socializmus si rozvracať nedáme!
  ...už aj tu ?

  Socializmus si rozvracať nedáme!
  ...už aj tu ?

 • DJW_
  01:02 11.11.2016

  Bavim sa.. Za SŠA ban? Skratka VB pre Velku Britaniu je tiez zakazana? To tu teda vyzera, demokracia ako za Brežneva. Ak mozem reagivat na p. Grohmana: nejake dokazy o ruskej ...Zobrazit celý příspěvek

  Bavim sa.. Za SŠA ban? Skratka VB pre Velku Britaniu je tiez zakazana? To tu teda vyzera, demokracia ako za Brežneva.
  Ak mozem reagivat na p. Grohmana: nejake dokazy o ruskej stope k mediam ktore ste napadol? Hm? Ako by ste podobnou logikou nazval svoj web?Skrýt celý příspěvek

 • Boleslav
  02:02 10.11.2016

  Grohmann: Cituji: „Pánové, pokud tady někdo používá označení SSA - tak si zahrává s banem. …… Podobné nesmysly tady tolerovat nebudeme.“ Au, tohle bolí mou demokratickou duši (byť ...Zobrazit celý příspěvek

  Grohmann: Cituji: „Pánové, pokud tady někdo používá označení SSA - tak si zahrává s banem. …… Podobné nesmysly tady tolerovat nebudeme.“ Au, tohle bolí mou demokratickou duši (byť zrozenou v nesvobodném „komunistickém“ režimu). Jsem pravidelným čtenářem AN a oceňuji na nich zejména diskuzi pod články, ta v mnohém vyrovnává nižší kvalitu článků samotných. Pozitivní na diskuzi je právě to, že není příliš moderována a cenzurována, takže je sice zaplevelena spoustou extrémních nebo nekompetentních názorů, ale je tím i svobodná a zajímavá. Za což redakci dík. Ale jestli označení Spojených států amerických českou zkratkou „SSA“ místo anglické „USA“ má být důvodem k banu, tak s tou cenzurou začínáte velmi směšně.Pane Boleslave, O tom, co už je nebo není vhodné na stránkách a co nikoliv, nechte rozhodnout majitele tohoto webu. Přirovnávat USA  vědomě k německé SS rozhodně tolerovat nebudeme. Admin.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  00:18 10.11.2016

  Hele, můžu svému příspěvku dát palec dolů, to je dobré :-)

  Hele, můžu svému příspěvku dát palec dolů, to je dobré :-)

 • KOLT
  00:17 10.11.2016

  Luky, v tom případě se skutečně omlouvám! Já myslel, že zesměšňujete RiMrův příspěvek jeho napodobením. A ano, přišlo mi to v tomto případě skutečně divné. Vím, že nemáte USA rád, ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky, v tom případě se skutečně omlouvám! Já myslel, že zesměšňujete RiMrův příspěvek jeho napodobením. A ano, přišlo mi to v tomto případě skutečně divné. Vím, že nemáte USA rád, ale pjek je jiná liga ;-) Nehledě na to, že si vážím vašich znalostí "v oboru".

  Mantáka vnímám asi jako matlala, ovšem nikoliv v grafickém nýbrž ve slovním projevu. Asi od "mantá blbosti". Tedy jako mírně znevažující označení pro nějakého toho trubku.

  PS: Stran tykání, já to neřeším a všem tady vykám. Ale klidně mi tykejte :-)Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  23:56 09.11.2016

  Pánové, pokud tady někdo používá označení SSA - tak si zahrává s banem. Pjek - tady nejste na AC24 a ostatních podobných Ruskem sponzorovaných webech, tak se podle toho chovejte. ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, pokud tady někdo používá označení SSA - tak si zahrává s banem. Pjek - tady nejste na AC24 a ostatních podobných Ruskem sponzorovaných webech, tak se podle toho chovejte. Podobné nesmysly tady tolerovat nebudeme.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3