Americké vojenské letadlo dopravilo do Moskvy plicní ventilátory

Americké vojenské letadlo dopravilo do Moskvy plicní ventilátory
Americký velvyslanec John Sullivan (vlevo) a další američtí zástupci před letounem C-17 v Moskvě. / Velvyslanectví USA v Ruské federaci (Zvětšit)

Včera na moskevském letišti Vnukovo přistálo americké dopravní letadlo C-17 Globemaster III náležící k 437. přepravnímu křídla (437th Airlift Wing). Letoun dopravil do Moskvy prvních 50 z celkově 200 darovaných amerických plicních ventilátorů. Donald Trump tímto krokem oplácí dřívější ruskou pomoc.

Celá americko-ruská darovací anabáze začala na konci března, kdy ruský prezident Vladimir Putin nabídl Spojeným státům humanitární pomoc v podobě respirátorů, ventilátorů a dalšího medicínského vybavení. Trump nabídku přijal a začátkem dubna nákladní letadlo AN-124-100 Ruslan ruské společnosti Volga-Dněpr dopravilo 60 tun nákladu do Spojených států.

„Trump s vděkem přijal tuto humanitární pomoc,“ komentoval dar mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Musím říct, že máme skvělé vztahy se spoustou zemí. Rusko nám poslalo velmi plně naložené letadlo plné věcí, medicínského vybavení, což bylo velmi pěkné,“ uvedl zase Trump.

Ruská pomoc Spojeným státům se ale okamžitě stala terčem kritiky. Ben Hodges, bývalý velitel americké armády v Evropě (U.S. Army Europe) uvedl, že to byl ve skutečnosti vstřícný krok Trumpa vůči Putinovi. Kreml si tak mohl vylepšit vlastní obraz před domácím a světovým publikem.

Stojí za pozornost, že letadla ruské společnosti Volga-Dněpr operují ve Spojených státech běžně a dokonce transportují velmi cenné náklady. Před pár dny ruský letoun AN-124-100 (opět  ze společnosti Volga-Dněpr) přepravil z letiště Huntsville první stupeň americké rakety Atlas V na letiště u kosmodromu Cape Canaveral. Raketu Atlas V navíc pohání ruský motor RD-180. Tato konkrétní raketa Atlas V vynese v letošním roce další marsovské vozítko Perseverance.

V každém případě Putin před pár dny, ironickými slovy Hodgese, vstřícný krok oplatil Trumpovi. Včera na moskevském letišti přistál první americký C-17 s plicními ventilátory. 


AN-124-100 na Mezinárodním letišti Johna F. Kennedyho

„Spojené státy americké dnes ruským lidem darovaly 50 vysoce kvalitních plicních ventilátorů. Toto je první část humanitární pomoci, která zajistí celkovou dodávku 200 amerických ventilátorů, což je možné díky velkorysosti amerického lidu a inovací v soukromém sektoru,“ stojí v tiskové zprávě amerického velvyslanectví v Moskvě. Pomoc v hodnotě 5,6 milionu dolarů je poskytnuta na žádost ruského prezidenta Vladimira Putina.

„V minulosti si Spojené státy a Rusko navzájem pomáhaly v době krize a nepochybně v tom budeme pokračovat i v budoucnu,“ uvádí se dále ve zprávě. „Zejména v době krize musíme spolupracovat. Musíme společně bojovat proti společné hrozbě, stejně jako tomu bylo během druhé světové války, kdy národy našich dvou zemí a dalších spojenců statečně bojovaly, utrpěly obrovské ztráty a zažily nesmírné strádání. Během druhé světové války v letech 1941 až 1945 platil Zákon o půjčce a pronájmu [Lend and Lease Act]. Spojené státy dodaly SSSR potřebné zboží v hodnotě více než 11 miliard dolarů [160 miliard dolarů v cenách roku 2016].“

Stojí za pozornost, že Rusko podle původních záměrů mělo zaplatit za propůjčené americké zboží, které přežilo druhou světovou válku. Jednání o zaplacení se vedla prakticky celé 20. století. Dosud Rusko zaplatilo Spojeným státům pouze cca 700 milionů dolarů. Rusko údajně dluží Spojeným státům stále 100 milionů dolarů. Je zajímavé, že do dluhu se nezapočítala inflace. Přitom po druhé světové válce Američané požadovali po Rusku 2,6 miliardy dolarů, což je 32 miliard dolarů v cenách roku 2016.


C-17 v Moskvě

Hlavními americkými dodávkami bylo 400 000 jeepů a nákladních vozidel, 14 000 letadel, 8000 traktorů a 13 000 tanků. Na druhou stranu neochota Sovětů platit je pochopitelná ‒ pět ze šesti německých divizí během druhé světové války bylo zničeno na východní frontě.

Zpět k současné americké dodávce. „Spojené státy americké jsou nejvýznamnějším přispěvatelem k celosvětovému zdraví. Spojené státy se zavázaly dodat více než 15 000 ventilačních zařízení do více než 60 zemích, včetně našich evropských spojenců a partnerů,“ píše se dále v tiskovém prohlášení amerického velvyslanectví v Moskvě.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova uvedla, že si tak obě země oplatily vzájemnou pomoc a dodávky jsou zcela zdarma. „Tato dodávka byla provedena v souladu s dohodami mezi prezidenty Ruska a USA,“ uvedla Zacharova. Posledních 150 ventilátorů dorazí do Moskvy na konci měsíce.


Rusko v rámci Otevřeného nebe využívá letouny Tu-154M-ON

Pěkná slova o pomoci ale v těchto dnech rychle zhořkla – Spojené státy dnes oficiálně odstupují od Smlouvy o otevřeném nebi TOS (Treaty on Open Skies). Odstoupení od smlouvy oznámil Donald Trump a účinnosti nabývá za šest měsíců. Američané ale o možném opuštění smlouvy mluvili již na konci minulého roku.

Tuto smlouvu v roce 2002 podepsalo 34 států. TOS umožňuje provádět vzdušný průzkum nad územím cizích zemí. Na základě TOS ruská průzkumná letadla mohla létat nad územím Spojených států.

Důvodem odstoupení má být ruské porušování smlouvy. Rusové údajně nepouštějí americká letadla nad některé klíčové objekty nebo území.  Šlo konkrétně o kontrolní lety nad Kaliningradem nebo u hranic s Gruzií. Rusko omezení nepopírá, ale podle něj jsou v rámci smlouvy a jedná se o „technické otázky“, které lze vyřešit jednáním.


 Tu-154M-ON nad Kapitolem Spojených států amerických

„Pokud USA opustí Smlouvu, bude to rána do poměrně křehké rovnováhy zájmů obou stran. V důsledku toho utrpí nejen TOS, ale také evropský bezpečnostní rámec jako celek,“ varoval Alexander Gruško, zástupce ruského ministerstva zahraničí s tím, že Rusko udělá vše potřebné k zachování smlouvy. 

Američané rovněž tvrdí, že pokud se Rusové zaváží k „plnému splnění“ podmínek TOS, zváží své odstoupení od smlouvy.

Evropa sice nezakázala Rusům přelety, ale pokud Rusko odstoupí od smlouvy, tak Evropané nebudou moci létat nad ruským územím. Spojené státy ale v takovém případě slibují poskytovat spojencům „potřebné obrazové podklady.“

Otázkou tedy je, zda až Rusko opustí TOS , zda to recipročně udělá také Evropa a Česká republika.

Zdroj: BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Covid-19 a strategická letecká přeprava České republiky

Současná pandemie Covidu-19 ukazuje na význam strategických leteckých dopravních kapacit. Česká ...

Covid-19: Starý svět je pryč

Dnes volně navážeme na článek „Koronavirus Covid-19 a konec impéria Evropské unie“ a opět využijeme ...

Covid-19: Dilema Západu. Obětovat lidi nebo ekonomiku?

Polský odborník na geopolitiku Jacek Bartosiak v rozhovoru pro portál Gazeta.pl prezentoval svůj ...

Analýza mobilních dat: Covid-19 zpomaluje ruský vojenský průmysl

Web Defense One zveřejnil analýzu kalifornské firmy Orbital Insight, podle které došlo k významnému ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Poly
  08:00 26.05.2020

  Jen pro zdejší obdivovatele Čína, kterak stejně ventilátory vyrobili v Číně bla bla bla... Ventilátory pro Rusko jsou US made. Nedohledal jsem přesně kdo je vyrobil, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen pro zdejší obdivovatele Čína, kterak stejně ventilátory vyrobili v Číně bla bla bla... Ventilátory pro Rusko jsou US made. Nedohledal jsem přesně kdo je vyrobil, ale pravděpodobně to bude Virgin Orbit.

  A pro zdejší Putinomilce, ventilátory pro USA od Rusů nemají certifikát EUA a výrobce jsem vyšetřován kvůli smrti dvou pacientů. Jsou to ty samé, které s velkou pompou obdrželi jako dar Američani od Rusů...
  Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   08:02 26.05.2020

   Tak oprava VO, to asi nebude. Certifikát dostal před měsícem, takže ledaže by vyráběl na sklad a pouze čekal na certifikaci.

   Tak oprava VO, to asi nebude. Certifikát dostal před měsícem, takže ledaže by vyráběl na sklad a pouze čekal na certifikaci.

 • PetrTechnik
  11:53 25.05.2020

  Ale no tak...
  Sice se tu hašteříme, hájíme si každý tu svoji polopravdu, ale pokud by jsme se sešli u pivka nebo vínka, tak to bude v pohodě.

  Ale no tak...
  Sice se tu hašteříme, hájíme si každý tu svoji polopravdu, ale pokud by jsme se sešli u pivka nebo vínka, tak to bude v pohodě.

 • Olivav
  09:15 25.05.2020

  Typická debata pro AN.

  Nejlépe to vystihuje https://www.youtube.com/watch?...

  Jedni jak druzí. Tisíckrát ohnutá "fakta" to je jen ta třešnička na pomyslném ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Typická debata pro AN.

  Nejlépe to vystihuje https://www.youtube.com/watch?...

  Jedni jak druzí. Tisíckrát ohnutá "fakta" to je jen ta třešnička na pomyslném dortíku.

  Jo a kdo má tu nej pravdu, že? Náš nebo Váš tým?
  Skrýt celý příspěvek

  • technik
   12:11 25.05.2020

   Xindl vystihuje leda tak kulový, jako člověk je fajn ale pro mě to je táborákovy muzikant.

   Xindl vystihuje leda tak kulový, jako člověk je fajn ale pro mě to je táborákovy muzikant.

 • TF_HU
  08:46 25.05.2020

  U tématu autor tak nějak opomněl kontroverzi spojenou s dodávkami ventilátorů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  U tématu autor tak nějak opomněl kontroverzi spojenou s dodávkami ventilátorů :-)

  https://www.rferl.org/a/strang...

  https://www.bbc.com/news/world...
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  08:40 25.05.2020

  Nechápu, proč do článku o přepravě ventilátorů do Ruska autor míchá informace o dodávce materiálu a vzniku dluhu Ruska v USA a navíc ještě informace o pravděpodobném odstupu USA od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechápu, proč do článku o přepravě ventilátorů do Ruska autor míchá informace o dodávce materiálu a vzniku dluhu Ruska v USA a navíc ještě informace o pravděpodobném odstupu USA od smlouvy OPEN SKY...

  To jsou dvě samostatná témata, ne?
  Skrýt celý příspěvek

 • damik
  01:40 25.05.2020

  >> flanker.jirka
  >> To že by měli Češi ještě odmocnit Němce, beru jako nadsázku. Zmařili lidské životy a to nelze napravit. Dodnes by měli být vděční za to, že s nimi nikdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  >> flanker.jirka
  >> To že by měli Češi ještě odmocnit Němce, beru jako nadsázku. Zmařili lidské životy a to nelze napravit. Dodnes by měli být vděční za to, že s nimi nikdo neudělal to co prováděli jejich vědci v lágrech za pokusy.

  1/ Soudit nebo trestat kolektivni vinu (treba podle narodnosti) je nelegalni; v civilizovanych zemich je to posuzovane jako zlocin proti lidskosti nebo valecny zlocin. To te v Asii neucili ve skole ???

  2/ Druha svetova valka zacla napadenim Polska Wehrmachtem a Rudou Armadou. NKVD vyvrazdila v Katyni 22,000 Polskych vojaku a inteligence. NKVD poslala milion Polaku na dovolenou na Sibir; 55% zen. Vsem zmenila obcanstvi na Sovetske, aby se nemohli vratit.

  In 1940 and the first half of 1941, the Soviets deported a total of more than 1,200,000 Poles in four waves of mass deportations from the Soviet-occupied Polish territories to Siberia, Khabarovsk Krai and Kazakhstan.

  3/ NKVD na Ukrajine taky nelenila:

  As many as 270,000 people were arrested in Ukraine in 1937 and 1938, and close to half of them were executed. In 1944 180,000 Ukrainians from western Ukraine were arrested and deported to Siberia. An additional 76,000 Ukrainians were deported in October 1947. Finally, in 1947 the regime deported from its eastern borderlands the entirety of the Ukrainian population still remaining in Poland—altogether 140,000 men, women, and children—and replaced them with ethnic Poles.

  In 1944, about 200,000 Crimean Tatars were exiled from Crimea to Middle Asia.

  4/ Lithuania

  Some 300,000 Lithuanians were deported or sentenced to terms in prison camps on political grounds. It is estimated that Lithuania lost almost 780,000 citizens as a result of the Soviet occupation, of these around 440,000 were war refugees. The estimated death toll in Soviet prisons and camps between 1944 and 1953 was at least 14,000. The estimated death toll among deportees between 1945 and 1958 was 20,000, including 5,000 children.


  Zmařili lidské životy a to nelze napravit ....
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:52 24.05.2020

  Ešte stručne k Líbyi.

  Ruská "humanitarná pomoc" Haftarovi sa rozbehla vo veľkom. Už tam síce dávno bojujú wagnerovci a kadejakí ruskom platení žoldáci, ale zrejme to už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ešte stručne k Líbyi.

  Ruská "humanitarná pomoc" Haftarovi sa rozbehla vo veľkom. Už tam síce dávno bojujú wagnerovci a kadejakí ruskom platení žoldáci, ale zrejme to už nestačilo.

  Rusko tam presúva pravidelnú armádu. Síce budú "opolčenci" oficiálne len na dovolenke, ale faktom je, že protilietadlové systémy Pancir (ruské s podvozkom KAMAZ) nebsluhujú určite nejakí amatéri. Tak isto tam už majú "dovolenkári" húfnice 2A65 Msta-B a obrnené vozidlá Tiger. Turecké drony už zničili jeden ruský Pancir pri preprave, zrejme na "uvítanie" ....

  Už to určite nejdeo pre Putina o "bokovku", ale o "srdcovku".

  No uvidíme ako to skončí, lebo v Sýrii Rusi síce politicky zabodovali, ale Asad im akosi "zabudol" vrátiť investované miliardy a Rusko zrovna nie je v situácii rozdávať miliardy po svete (Asad "zabudol" zaplatiť tri miliardy dolárov).
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   11:11 25.05.2020

   Vzhľadom na to, že haftarovci sa boli posledne nútení stiahnuť z niektorých pozícií, tú pomoc teda ešte veľmi necítiť...

   Vzhľadom na to, že haftarovci sa boli posledne nútení stiahnuť z niektorých pozícií, tú pomoc teda ešte veľmi necítiť...

 • dusan
  07:04 24.05.2020

  Zasa Rusko "predbehlo" ten hnusný západný imperializmus : )

  https://komentare.sme.sk/c/224...

  Zasa Rusko "predbehlo" ten hnusný západný imperializmus : )

  https://komentare.sme.sk/c/224...

  • StandaBlabol
   09:31 24.05.2020

   No tak v Rusku jsou mnohem dál ve všem. Nedávno jsem na Sputniku našel článek o tom, jak se Covid-19 na Západě rychle šíří. A vysvětlovali, že jedním z důvodů je to, že nejsme ...
   Zobrazit celý příspěvek

   No tak v Rusku jsou mnohem dál ve všem. Nedávno jsem na Sputniku našel článek o tom, jak se Covid-19 na Západě rychle šíří. A vysvětlovali, že jedním z důvodů je to, že nejsme zvyklí si umývat ruce. Protože je tu strašně drahá pitná voda. Prostě na to nemáme peníze. Nejdřív jsem se hrozně smál. Ale pak jsem začal přemýšlet o tom, jak moc už mají obyčejní Rusové vymyté mozky, jestli něčemu takovému dokážou uvěřit...
   Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    19:51 24.05.2020

    Ja som na Sputniku našiel článok, že vraj hlavný konštruktér F-16 tvrdo kritizuje F-35. Hodím teda to meno do Google a z hlavného konštruktéra je hudobný producent ktorý má záľubu ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ja som na Sputniku našiel článok, že vraj hlavný konštruktér F-16 tvrdo kritizuje F-35. Hodím teda to meno do Google a z hlavného konštruktéra je hudobný producent ktorý má záľubu v hejtovaní lietadiel. To by som ešte pochopil, že sa snaží autor nejak vplývať na čitateľov. Nechápem však, prečo niekto píše článok takým spôsobom, že jeho neobjektívnosť možno odhaliť pár kliknutiami na Google. Keď idem klamať, tak sa snáď snažím aby to pôsobilo trochu vierohodne, nie?

    A jedna lahôdka z nedávnej doby:

    https://www.hlavnespravy.sk/pr...
    Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   09:36 24.05.2020

   Petra Prochazkova nie je zdroj, ale diagnoza. Niekto čita Sputnik a niekto Sme.

   Petra Prochazkova nie je zdroj, ale diagnoza. Niekto čita Sputnik a niekto Sme.

   • satai
    09:41 24.05.2020

    Diagnóza, říkáš.. ;-)

    Diagnóza, říkáš.. ;-)

   • StandaBlabol
    11:17 24.05.2020

    Tobě jen vadí, že píše o věcech, které boří tvoje vidění světa. To je všechno.

    Tobě jen vadí, že píše o věcech, které boří tvoje vidění světa. To je všechno.

    • palo satko
     11:55 24.05.2020

     bohužial redakcia Sme je chudobna a nekompetentna. realne nemaju žiadneho vlastneho človeka v Rusku, ktory by ovladal jazyk a dokazal by tam zhomaždovat a analyzovat informacie. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     bohužial redakcia Sme je chudobna a nekompetentna. realne nemaju žiadneho vlastneho človeka v Rusku, ktory by ovladal jazyk a dokazal by tam zhomaždovat a analyzovat informacie. Keby len v Rusku, ale chudaci nemaju nikoho ai v USA a Brusely. takže potom ich komentare su v podstate komplacie prečitanych informacii, alebo požiadaju "osvedčeny kader" o naisanie niečoho aktualneho. Petra P. samozrejme v Rusku tiež nie je a vie o tamojšej realite prd a dva makove.
     Nakoniec ten članok na Sme nebol určeny k tomu aby informoval, ale aby vytvaral mienku. Opät vtlka čitatelovi do hlavy že Rusi klamu o umrtiach. A nekriticky čitatel si ma zapamätat, že Rusi vždy klamali, klamu aj teraz a klamat budu do konca sveta.
     Co sa tyka Dagestanu, aj keby hned platili "blogerove čisla" tak je to porovnatelne s USA. https://www.npr.org/sections/c...
     Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      14:04 24.05.2020

      Tak konkrétně Petra Procházková v Rusku dlouhé roky pobývala. Ale protože se vládě nelíbilo, co psala, tak už tam nesmí. To neznamená, že tam nemá spoustu známých a nesleduje, co ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak konkrétně Petra Procházková v Rusku dlouhé roky pobývala. Ale protože se vládě nelíbilo, co psala, tak už tam nesmí. To neznamená, že tam nemá spoustu známých a nesleduje, co se tam děje. Ano, ten článek ukazuje, že Rusové lžou o úmrtích. Důkazů o tom je víc a víc. Kdyby to nedělali, tak podobné články nejsou třeba.
      Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      14:06 24.05.2020

      Ja poznám i nejakých Rusov ... a tí už pred krízou hodnotili ruské "bezplatné" zdravotníctvo dosť zle ..... a samozrejme bezplatné je len oficiálne ...

      A niektorí Rusi (nie ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ja poznám i nejakých Rusov ... a tí už pred krízou hodnotili ruské "bezplatné" zdravotníctvo dosť zle ..... a samozrejme bezplatné je len oficiálne ...

      A niektorí Rusi (nie všetci) hodnotia Rusko podstatne kritickejšie ako nejaká Prochádzková.

      Faktom je, že "hlasovanie nohami" je jednoznačné .... z Ruska sa odchádza .... ak niekto tam príde tak z chudobnejších krajín na juhu ....
      Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      14:07 24.05.2020

      "Co sa tyka Dagestanu, aj keby hned platili "blogerove čisla" tak je to porovnatelne s USA."
      Proč máš zase potřebu řešit USA. Tohle vážně není o porovnávání pindíků. Jde jen o to, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Co sa tyka Dagestanu, aj keby hned platili "blogerove čisla" tak je to porovnatelne s USA."
      Proč máš zase potřebu řešit USA. Tohle vážně není o porovnávání pindíků. Jde jen o to, že Rusové zase jednou lžou a pak poučují Západ, že by se od nich měl učit, protože mají nízkou úmrtnost.
      Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      14:47 24.05.2020

      Dušan je kopec Slovakov čo kritizuju Slovensko uplne desivo a nefer. No a mnohi s tych kritikov Slovenska sa sem okamžite dotiahli, ked zistili, že nemaju zdroje na život bez ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Dušan je kopec Slovakov čo kritizuju Slovensko uplne desivo a nefer. No a mnohi s tych kritikov Slovenska sa sem okamžite dotiahli, ked zistili, že nemaju zdroje na život bez zamestnania a hlavne nie su poriadne zdravotne poriešeni v tej "lepsej cudzine".
      Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      14:51 24.05.2020

      Standa, ved som ti tam linkol ten članok. Je to o komunite v Dagestane. Proste domaci mohamedani mali iny nazor na karantenu a ich tamojši šefovia to tolerovali a nakoniec mal ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Standa, ved som ti tam linkol ten članok. Je to o komunite v Dagestane. Proste domaci mohamedani mali iny nazor na karantenu a ich tamojši šefovia to tolerovali a nakoniec mal tamojši zdravotny system problem. Podobnost s USA je očividna, alebo si presvedčeny, že Trump a jeho kamarila to zvladaju excelentne? Takže všade sa najdu blbci. To nie je o merani pipikov ale o ludskej sprostosti.
      Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      15:42 24.05.2020

      palo satko,

      "mohamedani mali iny nazor na karantenu a ich tamojši šefovia..." Hraješ Putinovu hru na hodného cara a zlé bojary? Kdo zrušil regionální svobodné volby a přímo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      palo satko,

      "mohamedani mali iny nazor na karantenu a ich tamojši šefovia..." Hraješ Putinovu hru na hodného cara a zlé bojary? Kdo zrušil regionální svobodné volby a přímo jmenuje prezidenty republik a gubernátory. Kdo se schovává, přezdívá se mu "streamer z bunkru", koronavirus neřeší centrálně a všechno nechal na lokálních vládcích? Kdo má odpovědnost za stav ruského zdravotnictví?
      Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      16:36 24.05.2020

      Standa, ruske zdravotnictvo Koronu zvlada excelentne. Pozri si tabulku https://www.worldometers.info/...

      Standa, ruske zdravotnictvo Koronu zvlada excelentne. Pozri si tabulku https://www.worldometers.info/...

     • StandaBlabol
      17:05 24.05.2020

      to palo satko,
      hlavně, že tu celou dobu diskutujeme, jak přibývá důkazů o tom, že Rusko falšuje statistiky. Ty vážně věříš tomu, že ruské zdravotnictví je několikanásobně lepší než ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to palo satko,
      hlavně, že tu celou dobu diskutujeme, jak přibývá důkazů o tom, že Rusko falšuje statistiky. Ty vážně věříš tomu, že ruské zdravotnictví je několikanásobně lepší než americké, německé, francouzské, kanadské nebo švýcarské? Ale no tak...
      Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      17:41 24.05.2020

      palo satko

      Zaujímavé, že pri hodnotení (ne)kvality ruského zdravotníctva vždy vytiahnu "sputnikovci" len štatistiky o koronavíruse ako "dôkaz" .... nikdy nič iné ....

      palo satko

      Zaujímavé, že pri hodnotení (ne)kvality ruského zdravotníctva vždy vytiahnu "sputnikovci" len štatistiky o koronavíruse ako "dôkaz" .... nikdy nič iné ....

     • palo satko
      19:11 24.05.2020

      Ta tabulka nie je na Sputniku. Trpiš rusofobnou slepotou? A mal by si čitat pozorne, lebo som nehodnotil ruske zdravotnictvo nejako všeobecne, len som hodnotil ako zvlada Koronu. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ta tabulka nie je na Sputniku. Trpiš rusofobnou slepotou? A mal by si čitat pozorne, lebo som nehodnotil ruske zdravotnictvo nejako všeobecne, len som hodnotil ako zvlada Koronu. Niske čisla umrti nie je dokaz klamstva, keby to tak bolo tak Slovensko klame ako besne.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      19:42 24.05.2020

      Paľo: Keď už kritizuješ dostupnosť zdravotného poistenia v USA tak si uvedom skutočnosť, že to bol ten zlý Obama ktorý prišiel s tým aby mal každý američan povinne zdravotné ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Paľo: Keď už kritizuješ dostupnosť zdravotného poistenia v USA tak si uvedom skutočnosť, že to bol ten zlý Obama ktorý prišiel s tým aby mal každý američan povinne zdravotné poistenie. A vieš prečo ho dodnes nemajú? Lebo prišiel Donald (podľa vás veľký Putinov kamarát) a celé to zrušil. Mimochodom, nie je pravda, že bez zdravotného poistenia ťa v USA neošetria. Sanitka po teba príde a aj zdravotnú starostlivosť dostaneš ak ide o život. Akurát ti nespravia zuby alebo bedrový kĺb keď neplatíš poistenie
      Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      21:14 24.05.2020

      Hodnotit ruské zdravotnictví je docela problém. Je zcela zásadní kde zrovna zdravotní péči potřebuji. Co vím od Rusů, tak velmi dobré zdravotnictví je v městech nějak spjatých s ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hodnotit ruské zdravotnictví je docela problém. Je zcela zásadní kde zrovna zdravotní péči potřebuji. Co vím od Rusů, tak velmi dobré zdravotnictví je v městech nějak spjatých s těžbou surovin a nebo existencí velkých průmyslových závodů. Ve velkých městech je to jako všude jinde ve světě od špatný po špičkové. V odlehlých oblastech je spíš problém s dostupností. I při dobrém počasí jede třeba lékař k pacientovi 2-3hodiny. Problém není ani tak v erudici personálu, ale ve výbavě a hlavně dostupnosti léků a přístrojů. Kdo chce v Rusku vyměnit kyčelní kloub, musí si ho sám koupit a nebo mít kamaráda nástrojaře.. :-)
      Obecně v Rusku čím víc na jih je to horší a horší. Zoufalství je to na Ukrajině, tam mám osobní zkušenost.
      Za jedno nejlepších na světě považuji to české , standard je zde hodně vysoko.
      Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      21:16 24.05.2020

      Miroslav kde som pisal nieco o americkom zdravotnictve? "Prisijes" mi nieco co som netvrdil a metodicky to vyvracias. :) Uz sme to tu preberali, ze to co sa USA deje je v prvom ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav kde som pisal nieco o americkom zdravotnictve? "Prisijes" mi nieco co som netvrdil a metodicky to vyvracias. :) Uz sme to tu preberali, ze to co sa USA deje je v prvom rade problem v Trumpovej reakcii a bohuzial mesacneho pouzivania zlych testov. Zdravotnici neprikazuju ani karantenu a ani nevyrabaju testy. Ti ludia v nemocniciach iste konaju odborne a obetavo, ale ked je nepriatelom aj prezident, tak to tak dopadne.
      Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      02:17 25.05.2020

      palo satko:
      To je způsob politické práce , zdejších politruků. Zase na druhou stranu, když to člověk nebere vážně a osobně, tak je to dobré odreagování. Manželka mě skoro až ...
      Zobrazit celý příspěvek

      palo satko:
      To je způsob politické práce , zdejších politruků. Zase na druhou stranu, když to člověk nebere vážně a osobně, tak je to dobré odreagování. Manželka mě skoro až podezřívala, že mám nějakou bokovku, tak jí dám občas přečíst zdejší diskusi. Protože je vzděláním lékařka - psychiatr, tak o některých říká, že jsou celkem zajímavý materiál. Doufám, že se neurazí a neopustí toto forum, byla by to škoda.
      Skrýt celý příspěvek

   • StandaBlabol
    11:37 24.05.2020

    Kdyby jsi nečetl jen Sputnik, nechtěl by jsi po mě odkazy na výroky dagenstánského ministra zdravotnictví. Ty se totiž v týdnu objevily prakticky ve všech médiích. Předpokládám, že ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Kdyby jsi nečetl jen Sputnik, nechtěl by jsi po mě odkazy na výroky dagenstánského ministra zdravotnictví. Ty se totiž v týdnu objevily prakticky ve všech médiích. Předpokládám, že pouze RF, Sputnik a Aeronet o nich "zapomněli" napsat. Proto to nevíš.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     13:32 24.05.2020

     To znamená, že se nestali a ostatní si je jen vymysleli!

     To znamená, že se nestali a ostatní si je jen vymysleli!

  • Miroslav
   19:35 24.05.2020

   Ruské hodiny do každej rodiny. Najväčšie a najrýchlejšie hodiny na svete :D

   Ruské hodiny do každej rodiny. Najväčšie a najrýchlejšie hodiny na svete :D

 • cejkis
  15:52 23.05.2020

  Trump využil možnosti ukázat vstřícnou tvář a obrousit hrany stejně jako to udělal Putin. Kvalita materiálu je v geopolitice pod rozlišovací schopnost. Jde o gesto z obou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trump využil možnosti ukázat vstřícnou tvář a obrousit hrany stejně jako to udělal Putin. Kvalita materiálu je v geopolitice pod rozlišovací schopnost. Jde o gesto z obou stran.

  Výpověď smlouvy o otevřeném nebi považuji za snahu změnit současný systém. Dosud to bylo tak, že Rusové létali nad NATO a Američané létali nad Ruskem nejen za sebe, ale za každou jinou zemi. Za ČR rovněž létali nad Ruskem Američané. Cílem Ruska nebude princip o otevřeném nebi zrušit, ale změnit.

  Část článku o platbách z druhé světové války je zajímavá. Toto téma by mohlo být samostatným článkem. ČSR rovněž platila za vybavení poskytnuté spojenci. Naopak ČSR dostala jen minimum válečných reparací z Německa a na druhou stranu neplatila za majetek po sudetských Němcích. V Polsku je to rovněž velké téma. Otvírat otázku reparací nebo s tím spojenou otázku Benešových dekretů nikdo soudný nechce. Stejně tak nikdo nebude chtít otvírat otázky plateb mezi Ruskem a Američany za materiální pomoc během světové války.
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   16:16 23.05.2020

   Reparace od německa jsme dostali velké: všechen majetek sudetských němců. Němci měli odškodnit vyhnané místo nás.

   Reparace od německa jsme dostali velké: všechen majetek sudetských němců. Němci měli odškodnit vyhnané místo nás.

   • technik
    17:01 23.05.2020

    kecy v kleci.
    Všechen majetek sudetských němců zabaven nebyl, bylo by to v rozporu s dekretem dekret č. 108/1945 Sb. Každopádně nelze vyvrátit některé křivdy, ale to není ...
    Zobrazit celý příspěvek

    kecy v kleci.
    Všechen majetek sudetských němců zabaven nebyl, bylo by to v rozporu s dekretem dekret č. 108/1945 Sb. Každopádně nelze vyvrátit některé křivdy, ale to není podstatné. Podstatné je, že ČSR zabavila něco kolem 3900 továren a stovky nemovitostí v celkové odhadované výši 90 až 160 miliard kčs.
    Celková výše československých reparačních nároků byla vyčíslena na 306 milard kčs, ale Německo zaplatilo pouze 230 milionů kčs.
    Jen podotýkám, že stovky nemovitostí a továrem vyvlastněné němcům, byly zničeny nálety a celkově nebyly v dobrém stavu.
    Tak logiku jaké velké reparace jsme dostali?
    Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     17:21 23.05.2020

     No techniku, já myslím, že jsme dostali přesně ty reparace, které vyplácelo NDR

     No techniku, já myslím, že jsme dostali přesně ty reparace, které vyplácelo NDR

     • technik
      18:05 23.05.2020

      nevím jak to myslíš, buď jsme dostali to co si vláda po roce 45 nárokovala, tj cca 310 miliard a nebo nedostali.
      Majetek sudetských němců jak uvádí logik, nebyl součástí reparací, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      nevím jak to myslíš, buď jsme dostali to co si vláda po roce 45 nárokovala, tj cca 310 miliard a nebo nedostali.
      Majetek sudetských němců jak uvádí logik, nebyl součástí reparací, byť se to později tak odůvodnovalo. Dekret jasně stanovil konfiskaci nepřátelského majetku občanů jenž se provinili svým chováním proti československu. Tento majetek jsme od němců nedostali, byl jim zabaven a to je sakra rozdíl.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      18:55 23.05.2020

      To byla nadsázka techniku. Ve skutečnosti je téma reparací hodně složité a Československo udělalo i řadu chyb a nehrálo (jako nikdo...) čistě. Dnes tohle téma nemá smysl ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To byla nadsázka techniku. Ve skutečnosti je téma reparací hodně složité a Československo udělalo i řadu chyb a nehrálo (jako nikdo...) čistě. Dnes tohle téma nemá smysl otvírat...
      V rychlosti se dá najít třeba tohle:
      https://cs.m.wikipedia.org/wik...
      Skrýt celý příspěvek

     • technik
      19:05 23.05.2020

      S tím souhlasim, jestli se nepletu zřekli jsme se jakýkoliv nároků takže je to pase nic méně nemohu z podstaty věci souhlasit s logikem protože jeho výrok je nepravdivý.

      S tím souhlasim, jestli se nepletu zřekli jsme se jakýkoliv nároků takže je to pase nic méně nemohu z podstaty věci souhlasit s logikem protože jeho výrok je nepravdivý.

    • logik
     19:05 23.05.2020

     Jééé, techniku, jednou jsi mne chytil za slovíčko, gratuluju. Doufám, že Tě to zahřálo u srdce. Samozřejmě, že to bylo myšleno všechen majetek VYHNANÝCH sudetských němců.
     (Ono btw. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jééé, techniku, jednou jsi mne chytil za slovíčko, gratuluju. Doufám, že Tě to zahřálo u srdce. Samozřejmě, že to bylo myšleno všechen majetek VYHNANÝCH sudetských němců.
     (Ono btw. těch, co mohli zůstat, moc nebylo).

     "Majetek sudetských němců jak uvádí logik, nebyl součástí reparací, byť se to později tak odůvodnovalo. "
     Právě naopak. Dle dohod z konferencí evidentně součástí reparací byl (viz níže). Česko se snažilo "dovedně" lavírovat, aby se z toho vymluvilo, ale ono to moc nešlo. Navic v tomto nebyla pozice ČR ani zcela stabilní, Beneš sám několikrát připustil, že tento majetek bude do reparací počítán. Defakto pozice ČR byla, že když se bavilo o legálnosti zabavení majektu, tak se tvrdilo, že to je přeci odškodnění, ale když se bavilo o reparacích, najednou to odškodnění nebylo. Což je samozřejmě vnitřně sporné - takže není divu, že Benešovi se ne vždy povedlo to správně "zakulatit" - a ani není divu, že západní státy nám tuto dvojakost nesežraly...

     Ještě nějakou šanci jsme měli v době, kdy jsme měli se západem jakžtakž dobré vztahy, tak nad tím Benešovým "lavírováním" se někdy přivřelo oko, ale v závěrech Postupimské konference je to stanoveno vcelku jasně: článek III bod 3:
     "The reparation claims of the United States, the United Kingdom and other countries entitled to reparations shall be met from the Western Zones and from appropriate German external assets. "

     A ještě jasněji hovoří následná pařížšká konference:
     "Each Signatory Government shall, under such procedures as it may choose, hold or dispose of Germanenemy assets within its jurisdiction in manners designed to preclude their return to German ownership orcontrol and shall charge against its reparation share such asset"

     Jsou sice spory, co přesně je myšleno tím "German external assets", ale vzhledem k tomu, že sudetští němci byli vyhnáni na základě "kolektivní viny za činy říše", tak dokázat, že jejich zabavený majetek pod ten "german enemy external assets" spadá, by nedalo moc práce ani průměrnému právníkovi.
     Skrýt celý příspěvek

     • technik
      20:00 23.05.2020

      Benešovi nic jiného v pozdější době nezbývalo. Bylo mu jasně naznačeno že výplata reparací bude pod diktátem třech velmocí, oni se shodli že vyplácení všech zúčastněných stran ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Benešovi nic jiného v pozdější době nezbývalo. Bylo mu jasně naznačeno že výplata reparací bude pod diktátem třech velmocí, oni se shodli že vyplácení všech zúčastněných stran není možný, došlo by naprosté likvidaci německého národa, ti tři si rozdělili Německo a nám jediné co dala celá postupimská stupidita je jeden odstavec o odsunu Němců a úprava hranic československa kde jsme přišli o Podkarpatskou rus. Takže velmi jednoduše řečeno celá tahle šaškarna povolila Československu odsun Němců ( čti zlegalizovala protože v době konání už Němce dávno odsouvali) pak nám vzali kus krajiny a Benešovi řekli velmi jednoduše řečeno že máme zabavený majetek brát jako součást reparací a být vlastně rádi že jsme na živu. To že Beneš se dopustil několika chyb je pravda, každopádně otázkou je do jaké míry byla z hlediska mezinárodního práva tato konference pro Československo závazná, protože z mého pohledu nebyla vůbec pro náš národ výhodná a pěkně jsme ostrouhali včetně reparací jako takových.
      Skrýt celý příspěvek

     • technik
      20:08 23.05.2020

      Pro ty co mají zájem si přečíst jak si porcovali Německo
      http://www.moderni-dejiny.cz/c...

      Pro ty co mají zájem si přečíst jak si porcovali Německo
      http://www.moderni-dejiny.cz/c...

     • logik
      21:11 23.05.2020

      "Benešovi nic jiného v pozdější době nezbývalo."
      Jenže on se tak vyjadřoval nejen v pozdější době. Takže snaha tvrdit, že to bylo Benešovi nějak vnuceno je mimo. Např. přesně tak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Benešovi nic jiného v pozdější době nezbývalo."
      Jenže on se tak vyjadřoval nejen v pozdější době. Takže snaha tvrdit, že to bylo Benešovi nějak vnuceno je mimo. Např. přesně tak zněl Benešův návrh v 43. v Moskvě - že ten majetek bude záloha na reparace.

      "nám jediné co dala celá postupimská stupidita je jeden odstavec o odsunu Němců a úprava hranic československa kde jsme přišli o Podkarpatskou rus."
      Sorry, ale to je další Tvůj omyl, v době Postupimské konference už byla krádež podkarpatské Rusi defakto dávno hotová. Klíčové kolem toho bylo dění v listopadu 44, kdy si tam sověti defakto udělali "převrat" - a Beneš nejenže proti tomu nic neudělal, ale např. z jeho instrukcí Fierlingerovi je jasně vidět, že proti tomu ani nic dělat nechtěl.

      "otázkou je do jaké míry byla z hlediska mezinárodního práva tato konference pro Československo závazná",
      Pokud jsme chtěli po Německu něco vymáhat, tak na základě čeho jiného bychom to mohli dělat, než na základě mezinárodního práva? A to stojí na tom, co mezinárodní komunita uznává. Navíc Pařížské konference, kde se stanovilo totéž jsme se i účastnili.

      " protože z mého pohledu nebyla vůbec pro náš národ výhodná"
      Tož si musíš vybrat. Buďto nesouhlasíš s vyhnáním sudetských Němců - z toho ovšem nemůžeš vynit "Postupimské mocnosti", to si vydupal Beneš.
      Anebo s ním souhlasíš, pak ovšem buď poctivej a uznej, že zabavenej majetek byl zisk České Republiky na úkor poražených a tedy není důvod, proč by se to nemělo započítat. Snaha mít "plnotučné reparace" a navíc zabavený majetek sudetských němců (který +- odpovídal těm reparacím), to mi přijde jako typická "chytristika".

      Stejně jako je typické snaha se vymlouvat na postupimskou konferenci, nevýhodné reparace a kdovíco. V 45. jsme měli startovní pozici podstatně lepší, než rozbombardované Německo. Země byla válkou poškozená jen trochu, nějaké peníze jsme dostali, k tomu hromadu majetku od Němců. To, že jsme toho nevyužili je naše blbost, že jsme celou válku lezli "sovětům do zadku", až jsme v tý prdeli zůstali. Snaha z toho vinit kohokoli jiného (ať Němce, že nám dali málo reparací, nebo mocnosti, že se blbě dohodli) je lichá.

      Ano, je pravda, že SSSR si zajistilo, že jsme byli ve "východním bloku" a že tomu západní státy nijak extra nebránili. Ale jak tomu mohli bránit, když Beneš celou válku hlásal jak bude nadále ČR fungovat v přátelství se SSSR, a když ho náhodou někdo (jak Churchil, tak někteří američtí diplomati, kteří měli více rozumu než Roosvelt) před Stalinem varoval, tak jim vysvětloval, jaký je Stalin demokrat.

      Z druhé světové jsme díky minimálnímu poškození infrastruktury vyšli možná nejlépe v Evropě, tak fakt nevím, na co bychom si měli stěžovat.
      A že Beneš věnoval své úsilí na odsun sudetských Němců, takže mu už nezbyla diplomatická munice na další reparace, které by nic podstatného nezměnili? To není problém okolních států, ale naší zahraniční politiky během války.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:46 24.05.2020

      Technik: Trošku zapomínáš, že polovina CSR (Slovensko+sudety), byla z nacisty. Druhá polovina byla obsazena před začátkem WW2.
      Jen na základě dohody mocností jsme byli obnovení, a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Technik: Trošku zapomínáš, že polovina CSR (Slovensko+sudety), byla z nacisty. Druhá polovina byla obsazena před začátkem WW2.
      Jen na základě dohody mocností jsme byli obnovení, a ne přičleněni k okupační zoně jako součást Raichu před vyhlášením války Polsku.
      Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    21:36 23.05.2020

    Reparace jsou dobře popsány na Wiki https://cs.m.wikipedia.org/wik...
    Z ekonomického hlediska odsun Němců z Čech a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Reparace jsou dobře popsány na Wiki https://cs.m.wikipedia.org/wik...
    Z ekonomického hlediska odsun Němců z Čech a Moravy znamenal odchod skoro 30% pracovní síly a s tím i ekonomiky.
    Z bezpečnostního hlediska to životy Němců zachránilo, potom co provedli a kolik životů zmařili, nevěřím tomu, že by je lidé nelynčovali.

    To že by měli Češi ještě odmocnit Němce, beru jako nadsázku. Zmařili lidské životy a to nelze napravit. Dodnes by měli být vděční za to, že s nimi nikdo neudělal to co prováděli jejich vědci v lágrech za pokusy.
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     13:18 24.05.2020

     " 30% pracovní síly"
     A 30% populace, která převážně nechtěla volit komunisty....

     "nevěřím tomu, že by je lidé nelynčovali. "
     No, ty nejhorší zvěrstva proběhli stejně hned po ...
     Zobrazit celý příspěvek

     " 30% pracovní síly"
     A 30% populace, která převážně nechtěla volit komunisty....

     "nevěřím tomu, že by je lidé nelynčovali. "
     No, ty nejhorší zvěrstva proběhli stejně hned po válce, odsun neodsun (nebo spíš divoký odsun).
     A jak by to vypadalo z dlohoudobého hlediska je to otázka. Za dané nálady v republice bylo jiné řešení těžké. Ale kdybychom měli místo Beneše nějakého politika, který by se snažil lidem vysvětlit, že akceptace násilí není ta správná cesta, kdo ví.
     Bohužel Beneš šel v tomto na ruku komunistům, násilí a nedemokratičnost třetí republiky plně akceptoval - a defakto se tím stal i jedním ze spoluviníků převratu v 48.

     Když se prohlásí násilí za "možný postředek", pak se člověk nemůže divit, že ho pak budou lidi používat....

     "Zmařili lidské životy a to nelze napravit. "
     Všichni? Myslím, že je poctivé přiznat, že zdaleka ne všichni byli tím vinni. Odsunuto bylo nemálo "slušných němců".

     "To že by měli Češi ještě odmocnit Němce,"
     Model, že je mělo odškodnit Německo mi v tomto přijde nejrozumnější, když už došlo k vyhnání. A z tohodle pohledu mi přijde i logické, že naopak zisk ČR z toho vyhnání se přičte k reparacím.

     Jinak, abych nebyl pochopen špatně: já netvrdím, že se určitě mělo neodsouvat. Jen že
     a) ta situace byla podstatně složitější a odsun měl podstatné negativní důsledky pro ČR, a to nejen ekonomické, které zmiňuješ.
     b) že motivy k odsunu nebyly čistě jen "protiněmecké nálady", ale že tam šlo o složitou politickou hru, která právě s těmi důsledky počítala
     c) a že nejde oddělovat odsun od dalšího dění v republice (které vyvrcholilo 48 a následným terorem 50tých let).
     Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  14:20 23.05.2020

  hezký týdenní souhrn, byl na zprávy USA x RF docela výživný.
  Aspoň pro nás v Evropě je to pořád nejzajímavější téma.
  Nicméně skutečně vážný spor probíhá jinde. Docela by mě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  hezký týdenní souhrn, byl na zprávy USA x RF docela výživný.
  Aspoň pro nás v Evropě je to pořád nejzajímavější téma.
  Nicméně skutečně vážný spor probíhá jinde. Docela by mě zajímalo zda ve Státech stále převažuje jako hlavní zahraniční problém stále RF nebo Čína. Přecijen asiati se v japonské verzi ukázali velice schopní a mít přísun surovin jako má nynější ČLR (která si je chytře zařídila a dala přednost před nacionální vášní), tak by se konflikt vyvíjel asi hodně odlišně, proto myslím že mnohem víc než my zde v Evropě musí vnímat "další žluté" jako vážného soupeře.
  Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   16:57 23.05.2020

   S Čínou je to extrémně zajímavé a bohužel v Evropě se tomu nevěnuje dostatečná pozornost (obávám se, že chybně). Pro zajímavé analýzy a informace se člověk může podívat k ...
   Zobrazit celý příspěvek

   S Čínou je to extrémně zajímavé a bohužel v Evropě se tomu nevěnuje dostatečná pozornost (obávám se, že chybně). Pro zajímavé analýzy a informace se člověk může podívat k Australanům a světe div se Jihokorejcům a Japoncům. Amerika už se začíná probouzet, ovšem samotní Rusové a menší státy jihovýchodní Asie už dávají velký pozor (historická zkušenost jim to nařizuje, takže například Vietnam šel radši požádat o obchodní styky USA než aby šel za Čínou). Je to rozsáhlé téma tak se ho pokusím co nejvíc zkrátit.

   Historicky je Čína zemí s nejdelší nepřetržitou formou vlády na světě (přes tisíc let). Je zemí obrovského kulturního dědictví, dlouhé historie, úrodné země a přírodních zdrojů. Když se podíváme blíže tak zjistíme, že nejedna významná Evropská válka mezi tehdejšími mocnostmi se vedla o to kdo a za jakých podmínek bude moct s touto vzdálenou zemí obchodovat. Čína byla atraktivní díky zboží a vynálezům a díky zájmu Evropy (a zbytku světa) bohatla. Ono celkově jako Evropani děláme chybu, když Číňany bereme jako levnou pracovní sílu, která nám dává dohromady Adidasky, nutno si uvědomit, že velká Čínská zeď se sama nepostavila a všechny vynálezy nepochází jen z Evropy. Evropské chápání historie se točí kolem Evropy jako středu světa a potom události na Blízkém východě, Africe a Americe. Pro Číňany je (historicky i dnes) středem světa velká Čína se kterou chtěli všichni obchodovat. Reálně po několik století Čína ovládala východní a jihovýchodní Asii a tehdejší státní uskupení stály v řadě na to aby s ní mohli provádět obchod. Toto pro Čínu výsadní, atraktivní a výhodné postavení skončilo až s příchodem silnějších koloniálních zemí společně s 20. stoletím, které toto uspořádání rozbily.

   Si Tin Pching je zajímavá osobnost. Jako "stranický princ" si mohl (jak to udělalo mnoho jiných) zvolit snadnou cestu do politiky a k moci, avšak on nevyužil jméno svého otce a začal pěkně odspoda. Postupně vystřídal mnoho více či méně důležitých pozic a všude byl chválen za svojí efektivitu a vůdčí schopnosti. Nakonec se dopracoval až na prezidenta (prodral se celým systémem odspoda až nahoru). Druhá důležitá osoba je jeho poradce Wang Huning (jeho jméno si zapamatujte a něco si o něm zjistěte, často je po boku Pchinga), který je architektem čínské zahraniční politiky.

   Číňané jsou pro mě osobně geopolitičtí géniové. Momentálně jsou Chanové (Han chinese) největší etnickou skupinou na světě. Dosáhli toho zajímavým způsobem. Chanové pochází z úrodné nížiny Žluté řeky a část Čínské historie ani od nich vzniklá dynastie nevládla. Použili však strategii, kterou mnoho jiných říší té doby nepoužívalo. Jedná se o totální, násilnou kulturní asimilaci, kdy všechny podrobené podskupiny tehdejší Číny museli přijmout jejich jazyk, kulturu, zvyky, historii, tradice a to co se jim nepodařilo vymýtit začaly považovat za své.
   Menšiny v dnešní Číně jako Uygurové končí v soudobých koncentračních táborech.

   Čína už téměř dekádu zpátky vyjela na obrovský nákupní výlet a zde opět to dělají geniálně. Koupili značnou část Australských strategických zásob (voda, kovy, uhlí). V případě přístavů strategicky důležitých států (na klíčových bodech světového obchodu) dávají půjčky, které místní chudé státy nemohou splácet a tak nakonec Čína přístav prohlásí za svůj a vybuduje zde vojenskou instalaci. V Africe staví a financují jako nikdo (odtud vozí množství zdrojů, které pak mění na produkty, které prodávají). Jejich aktivity jsou v Jižní Americe, celé Asii a světe div se, v Evropě už podle některých odhadů vlastní 20% přístavů (Středozemní moře, Nizozemsko, Británie). Snažili se kupovat i evropské strategické zásoby a teprve tady dostali přes prsty když je Němci jako první odmítli. V UK pomáhají s elektrárnami. Jak to dělají ptáte se. Když je levicová vláda tak přijdou jako starostliví soudruzi, kteří chtějí pomoct dělnictvu, když je pravicová, tak přijdou jako tvrdí byznysmeni co jdou vytvářet pracovní místa a zisky. v Austrálii kde je progresivní křídlo, začali prohlašovat, že je rasistické nespolupracovat s Čínou. V kontextu EU to má pak velký vliv, protože politici které získají na svou stranu pak můžou v europarlamentu věci podstatně ovlivňovat.

   Vojensky je Čína na vzestupu a byl jsem upřímně překvapen nad fotkami a videi z předešlé vojenské přehlídky (vojáci s noktovizory, nosiči plátů, multifunkční kamufláží, helmami které vzhledem připomínali britské Virtusy a MICH 2001, drony několika velikostí i s nosiči, nové pušky QBZ 191 ráže 5.8x42 s optikou a lasery). Uvidíme do budoucna co jejich vojenský průmysl přinese, ale už jsou k vidění jejich vlastní projekty a ne jen kopie jiných systémů. Celkově armáda prochází reorganizací na model západního typu a začínají zdokonalovat jejich expediční schopnosti. Jejich prohlášení o tom, že to bude Čína kdo bude chránit nové příležitosti v tající Antarktidě společně s iniciativou nových hedvábných stezek nám říká, že jdou all in do expanze a chtějí mít schopné vojenské síly aby tyto plány podpořili. Ještě víc než USA z nich mají obavy rusové od kterých už nyní skupují obrovské plochy Sibiře kde vesele těží dřevo a zároveň to Čína vnímá jako prázdný prostor kam by mohla přesouvat svojí rostoucí populaci. Další plány také naznačují, že část hedvábné stezky povede kolem severního pobřeží Ruska.

   Čína se tedy chce vrátit do své ztracené pozice kdy celý svět jí bude stát u kolen aby s ní mohl obchodovat, jen tentokrát to chce provézt v mnohem větším měřítku a ujistit se, že to tak zůstane.
   Skrýt celý příspěvek

   • SofF
    17:42 23.05.2020

    zajímavý elaborát. Jen bych dodal že se určitě poučili z chyb SSSR a hlavně maximálně využili tu dobu od r.1992 pro maximální rozvoj. Rusové si toho všimli brzy, ale ze pro ně je ...
    Zobrazit celý příspěvek

    zajímavý elaborát. Jen bych dodal že se určitě poučili z chyb SSSR a hlavně maximálně využili tu dobu od r.1992 pro maximální rozvoj. Rusové si toho všimli brzy, ale ze pro ně je to dvojí ostří - dokud jsou USA odhodlány mít své zájmy celosvětově tak je jisté že ČLR bude mít jiné věci na práci než pokukovat po někdy v historii ovládaných sibiřských regionech.
    Bylo by zajímavé vědět kolik toho asi dokázali čínští soudruzi ukořistit po rozpadu Svazu nejen v samotném Rusku ale hlavně na Ukrajině která byla a je proti čínským financím v mnohem slabším postavení. Dá se odhadovat že tajemství motorů Rusové úspěšně ubránili, dál už to bude horší. Kupodivu se o jejich letounu J-20 moc nemluví, takže to asi nebude žádná hitparáda. Ne že by nebyli šikovní, ale některé složité systémy potřebují dlouhou dobu na testování a tam to žádným fíglem neobejdou.
    Co se týče populace bude spíš stagnace díky dlouhé politice jednoho dítěte. Jenže s bohatnutím se zvýší nároky na životní prostor, už jim nebude stačit nějaká buňka na odpočinek po celodenní dřině.
    Z tohoto pohledu se spory USA vs RF jeví jako málo podstatné, protože Rusko není pro Ameriku rival, politicky i hospodářsky je to ČLR. Systém s navrcholu kom. stranou a naroubovaným státním kapit. je kupodivou přes všechny západní teorie životaschopný. V podstatě toho mají Státy s Ruskem mnoho společného a po zániku SSSR vlastně minimum vážných třecích ploch, protože se Moskva vzdala ideologie s nárokem na světovládu.
    Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     18:47 23.05.2020

     To poučení můžeme vnímat v tom smyslu, že ČLR se povedlo něco co SSSR ne. Soft power je v kombinaci s Hard power mimořádně účinná. SSSR na západě (kromě už v té době levicově ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To poučení můžeme vnímat v tom smyslu, že ČLR se povedlo něco co SSSR ne. Soft power je v kombinaci s Hard power mimořádně účinná. SSSR na západě (kromě už v té době levicově orientovaných vysokých školách se zaměřením na humanitní studia) pšenka moc nekvetla. Zato Čína spolupracuje se západními společnostmi (některé firmy například pomáhají Čínské vládě se sledovacími systémy na kontrolu obyvatelstva, které jsou jedny z nejefektivnějších na světě) a zábavním průmyslem (Čína je obrovský a čím dál bohatší trh, takže například Maverick už nemá na bundě Tchajwanskou a Japonskou vlajku, protože film je financován Čínskou společností).

     Čína oblast nebude muset ovládat oficiálně, když společnosti napojené na vládu odkoupí značnou část pozemků a bude se snažit o emigraci Číňanů na Ruské území.

     Jinak Čína nemusí krást jen z Ruska ve chvíli kdy její studenti mají přístup na Americké technické univerzity kam je ochotně vysílá.

     Máte pravdu, že nějakou dobu jim složitější zbraňové systémy budou dělat problémy ovšem už to bude 2 nebo 3 dekády (záleží od kdy to bereme) co se o tyto odbornosti Číňané začali zajímat.
     Politika jednoho dítěte je co vím nyní poměrně diskutovaná a stále platí, že se z tohoto stále zvyšující se část jejich populace může vyplatit. V souvislosti s tím je také zajímavé, že tato politika poškodila demografii ve smyslu, že místní rodiny preferují chlapce, takže se rodí mnohem více mužů než žen. Je statistickým faktem, že pokud není pro muže dostatek potencionálních partnerek stává se více svolným pro vstup do armády. Když k tomu přičteme značně patriotický nádech, který v současné Číně je tak dostáváme, že země bude mít velké zásoby potencionálních vojáků.

     Můj názor je dále takový, že i když by jsme si měli dávat na RF pozor, tak skutečným rizikem jak pro USA tak pro Evropu bude v příštích dekádách ČLR. Souhlasím tedy s vámi, že Čína ukázala, že kapitalismus nemusí nutně fungovat jen v demokratických zemích. S tou poslední větou pak nemusím nutně souhlasit, protože nějaké aspirace v Ruských kruzích jsou stále cítit, ať už je to "Duginův boj proti atlantické civilizaci" nebo Panslavismus s Ruskem v centru.
     Skrýt celý příspěvek

     • logik
      13:04 24.05.2020

      Krátkodobě bude mít vojáků dost. Dlouhodobě naopak, protože celkově počet mladých lidí prudce klesl. Jestli se v ČR bojíme, kdo bude vydělávat na důchody, tak v ČLR je ten problém ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Krátkodobě bude mít vojáků dost. Dlouhodobě naopak, protože celkově počet mladých lidí prudce klesl. Jestli se v ČR bojíme, kdo bude vydělávat na důchody, tak v ČLR je ten problém podstatně větší.
      Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      15:10 24.05.2020

      Ano, píši, že jim poškodila demografii...

      Ano, píši, že jim poškodila demografii...

   • logik
    19:11 23.05.2020

    "Čína zemí s nejdelší nepřetržitou formou vlády na světě"
    Jako že je tam tisíc let komunismus?????

    "Čína byla atraktivní díky zboží a vynálezům a díky zájmu Evropy (a zbytku ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Čína zemí s nejdelší nepřetržitou formou vlády na světě"
    Jako že je tam tisíc let komunismus?????

    "Čína byla atraktivní díky zboží a vynálezům a díky zájmu Evropy (a zbytku světa) bohatla."
    Z dlouhodobého hlediska přesně naopak. Od pádu římské říše stovky let naopak doháněla Evropu Čínu. A (naorzdíl od SSSR :-)) dohnala a předehnala.

    "helmami které vzhledem připomínali britské Virtusy a MICH 2001, "
    Víš, moderní techniku nejde posuzovat podle vzhledu.....

    Na číně je toho hodně zajímavého a nemá smysl ji podceňovat, ale tvůj chvalozpěv je nesmyslné přehánění.
    Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     20:14 23.05.2020

     Logiku...
     Samozřejmě myslím císařství ne současné zřízení

     Tím druhým odstavcem nějak nevím co přesně mi chceš povědět.

     Víš logiku představ si, že vím. To co se mi, ale zdá, že ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Logiku...
     Samozřejmě myslím císařství ne současné zřízení

     Tím druhým odstavcem nějak nevím co přesně mi chceš povědět.

     Víš logiku představ si, že vím. To co se mi, ale zdá, že nevíš je to, že sice materiál a parametry neznáme, to co ale vidíme, je že se někam posouvají a následují moderní trendy.

     Můj "chvalozpěv" není nic jiného než přiznání, že dělají kroky k tomu, aby posílili svou pozici ve světě a dělají to systematicky a pečlivě. Mají nějakou jasnou vizi a té se drží, což mi občas přijde, že se nedá říct o západním světě (bohužel). Jinak kde přesně přeháním si mi bohužel neukázal.¨
     Skrýt celý příspěvek

     • logik
      20:47 23.05.2020

      No jak to mám pochopit, když to píšeš v přítomném čase? Jinak se obávám, že ani v tom nemáš pravdu, Čína se dosti často rozpadala (období šestnácti států atd...), nějakou dobu byli ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No jak to mám pochopit, když to píšeš v přítomném čase? Jinak se obávám, že ani v tom nemáš pravdu, Čína se dosti často rozpadala (období šestnácti států atd...), nějakou dobu byli pod Mongolama atd..., takže souvislý stabilní státní útvar zas tak nějak extrémně dlouho neměli. Z pohledu z Evropy to je "jedna Čína", ale ve skutečnosti má Čína dějiny podobně bohaté jako Evropa a o nějaké stabilitě se tam moc mluvit nedá.

      A to, že tam císařství, konkrétně dinastie Čhing, pak vydrželo až do 20 století, to je jako jako pozitivní? Nebo jaký má smysl vypichovat, že zatímco Evropa od novověku pomalu liberalizovala, tak že Čína byla "zaostale totalitní" až do 20. století?

      ===

      A co myslím druhým odstavcem? Psal jsi, že Čína bohatla, ale to prostě není pravda. V podstatě celý náš letopočet až do nějakého roku 1980 Čína jen ztrácela náskok, který nad Evropou po rozpadu Římské říše měla.

      ===

      A že dělají kroky k posílení jejich vlivu ve světě? Jistě. Ale to nijak nesouvisí s čínskou historií - ta ve skutečnosti nijak čínskou schopnost "využít příležitost" moc neukazuje.
      Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      23:14 23.05.2020

      Ty rád chytáš za slova, že ano.

      Já jsem nepsal stabilní, nepsal jsem nic podobného. Píšu, že po dlouhou dobu měli Císařství a když pak dorazili Evropští obchodníci tak pro Číˇnany ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ty rád chytáš za slova, že ano.

      Já jsem nepsal stabilní, nepsal jsem nic podobného. Píšu, že po dlouhou dobu měli Císařství a když pak dorazili Evropští obchodníci tak pro Číˇnany byli na úrovni Římanů, kteří s nimi obchodovali naposledy co se Evropy týče a z Čínského pohledu je Císař božským vyslancem jehož mandát je nezpochybnitelný, . Nikde nepíšu, že Čína nemá bohaté dějiny. Myšleno je celou dobu totalitní monarcha, který v dobovém pohledu byl seslaný nebem a udržoval pořádek. Tímto stylem to v Číně bylo 3000 let zatímco jak správně píšeš Evropa se rozvíjela. Mimochodem neboj logiku vím o Třech královstvích, 16 královstvích, Severní a jižní dynastii nebo období 5 dynastíí a 10 království :)

      Kde píšu, že to je pozitivní? Ve skutečnosti to byl právě status quo podporovaný establishmentem (který se stranil všeho cizího a odháněl interkakce s vnějším světem, byl proti reformám a inovacím) který dopustil, že Čína i přes svojí skvělou startovní pozici za světem začala zaostávat, protože měla všechno co potřebovala a zpohodlněla.

      Finančně bohatla na obchodu se světem. Nepsal jsem že bohatla více či Evropa...

      S Čínskou historií to souvisí v tom, že se chtějí z části vrátit do pro ně pohodového statusu quo kdy jediným cílem bylo udržet vladaře u moci. Problém (pro ně štěstí je, že se chtějí poučit z chyb v minulosti a zároveň se svět změnil (globalizoval), takže ví, že už to úplně stejně dělat nepůjde.
      Skrýt celý příspěvek

     • Econ
      00:22 24.05.2020

      Čínská historie je velmi zajímavá. Nicméně, musím říct, že historická centra civilizace můžeme nalézt nejdříve v Sumeru, Egyptě a Indii. Teprve o něco později v Číně. A civilizace ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Čínská historie je velmi zajímavá. Nicméně, musím říct, že historická centra civilizace můžeme nalézt nejdříve v Sumeru, Egyptě a Indii. Teprve o něco později v Číně. A civilizace v těchto centrech přetrvala dodnes. Čína je unikátní v centrálním zřízení a také tím, že díky relativní geografické odlehlosti nemusela čelit tolika výbojům jako třeba obyvatelé dnešního Iráku.
      Ovšem, co bylo v případě Číny centrálně řízeno a odkud, to se v průběhu dějin hodně měnilo. Za jakýsi stát je Čína považována někdy od 17 století př. n. l. To je docela dlouho. Ale prosím uvědomte si, že podobným pohledem bychom mohli vnímat Evropu jako uskupení s historií dokonce o něco delší (kdo to má delší už ale dnes není podstatné). To že se centra moci přelévala z Řecka do Říma, pak Madridu, Londýna atd, to se podobně dělo v Číně také. To že se měnila velikost ovládaného území, to je také podobné.

      Ten hlavní rozdíl je v tom, že Čínské zřízení bylo velmi centrální. Evropské velmi decentrální. A právě decentralita a roztříštěnost Evropy (spolu s odtržením světské moci od náboženství, to ale bylo v číně podobné) je považována za hlavní konkurenční výhodu. To byla hlavní příčina, proč se Evropa začala po 10 století tak rozvíjet, zatímco Čína stagnovala.

      A není to také tak, že by Čína byla vždy dílnou světa. Římská říše svého času bylo něco úžasného. Její rozvoj ovšem totálně zabrzdil otrokářský systém.
      Po jejím pádu následoval i úpadek ekonomický. A to je ten okamžik, kdy z celoplanetárního hlediska začal růst podíl Číny. Kolem 10 století za dynastie Sung patřila Čína mezi nejpokročilejší oblasti světa a díky vysokému počtu obyvatel měla zhruba 20 procentní podíl na světovém HDP. I když méně početní Peršané (toho času v Islámském chalífátu) byly stále bohatší. Po zvednutí Evropy podíl Číny zase klesl.
      Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      12:05 24.05.2020

      Econ

      Vy i logik tu celou dobu argumentujete proti něčemu co jsem nenapsal :D

      Mezopotámská civilizace, Egypt, Asyřané, Peršané a další jsou ve svém vlastním právu zajímavé ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Econ

      Vy i logik tu celou dobu argumentujete proti něčemu co jsem nenapsal :D

      Mezopotámská civilizace, Egypt, Asyřané, Peršané a další jsou ve svém vlastním právu zajímavé civilizace (v Jižní a střední Americe zase Aztékové, Inkové nebo Mayové). Jediné co jsem napsal je, že i přes invazi Mongolů a časů vnitrostranických sporů bylo po nějakých 3000 let feudální totalitní zřízení, zatímco třeba v Evropě se šlo od městských států (některé méně či více svobodné), republik (senát), císařství, v jiných oblastech zase kmenové uspořádání, později počátky feudální Evropy, která ale netrvala 3000 let, protože pak nastupuje osvícenství a tehdejší panovníci někde dříve nebo později začali postupně ztrácet svou moc.

      Jinak už jsem psal, že to byl právě tento centralizovaný systém, společně s velmi výhodnou geografickou pozicí a obchodními možnostmi, které způsobila Čínskou stagnaci. Zatímco jak správně píšete v Evropě díky neustálým válkám (které značně urychlují technologický pokrok) a sporům či rivalitám se Evropané prodrali ke špičce světa a postupně byli schopni si podrobit značnou část území

      Nepsal jsem, že byla dílnou světa. Psal jsem, že přes Římany, Marca Pola, nebo Brity, Evropané a mnoho jiných zemí z různých kontinentů (Peršané např.) chtěli zboží, které Čína produkovala (čaj, porcelán, látky).

      Římskou říši obdivuji (Římské legie položily základy evropského vojenství)
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      12:56 24.05.2020

      "Ty rád chytáš za slova, že ano."
      Ne, prostě jsem fakt nechápal, co tím myslíš, přišlo mi (a furt mi to přijde), že stavíš své teorie na faktech, které jsou ve skutečnosti hodně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Ty rád chytáš za slova, že ano."
      Ne, prostě jsem fakt nechápal, co tím myslíš, přišlo mi (a furt mi to přijde), že stavíš své teorie na faktech, které jsou ve skutečnosti hodně jinak.

      " Píšu, že po dlouhou dobu měli Císařství "
      Měli "císařství" asi tak, jako v Evropě byla ve spoustě států dlouhou dobu království. Až na to, že forma vlády, počet států v číně atd.... se také podstatným způsobem proměňovalo. Jako "jedno císařství" se Ti to možná zdá z pohledu "evropského dějepisu", kde se o Číně skoro neučí.
      (Viz Econ).

      Navíc ani s tím císařstvím nemáš pravdu, byla tam období, kdy to ani císařství nebylo, např. období tří království, období pod mongolskými chány atd....

      "Čínského pohledu je Císař božským vyslancem jehož mandát je nezpochybnitelný"
      Poměrně velké zjednodušení až nepravda, viz např.:
      https://en.wikipedia.org/wiki/...
      Mandát je zpochybnitelný - z čínského pohledu, když uděláš revoluci a ta se povede, tak je to důkaz Tvého mandátu. V Evropě s jejich feudálními rody byla revoluce poněkud "složitější".

      "Finančně bohatla na obchodu se světem. Nepsal jsem že bohatla více či Evropa..."
      Pak teda ovšem vůbec nechápu, proč o tom vůbec píšeš, protože současný vývoj v Číně je naprosto úplně jiný.....

      "že se chtějí z části vrátit do pro ně pohodového statusu quo kdy jediným cílem bylo udržet vladaře u moci"
      To není nic specificky čínského, to je věc vlastní každé totalitě.
      Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      15:27 24.05.2020

      Logik
      Máš velký problém s pochopením psaného textu? Docela slušný straw man...

      Mé teorie? Je komické, že zpochybňuješ jeden odstavec zabývající se historií, kterou jak jsem psal ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Logik
      Máš velký problém s pochopením psaného textu? Docela slušný straw man...

      Mé teorie? Je komické, že zpochybňuješ jeden odstavec zabývající se historií, kterou jak jsem psal úplně na začátku budu muset hodně zjednodušit. Sám jsem ti už napsal, že jsem si vědom Mongolské invaze a období vnitřních rozbrojů, tak nevím proč to neustále opakuješ. Jinak když si tu wikipedii přečteš pořádně tak zjistíš, že to nerozporuje to co jsem napsal. Právě naopak, i když byl vládce svržen tak interpretace byla, že pro nebesa nebyl hoden a tedy, že si vyšší moc zvolila někoho jiného (opět s posvěcením vyšší moci, aby prostý lid držel pusu a krok a udržel se status quo).

      Naprosto úplně jiný..... Takže celý svět nechce obchodovat s Čínou, dobrá.

      Víš celou dobu mě tu stavíš do pozice, kterou nezastávám a strkáš mi do pusy prohlášení, která sem neudělal, případně je špatně interpretuješ (zde je to z části i má chyba, protože některé části jsou nešťastně formulovány, ale jak jsem psal něco jsem musel simplifikovat a zkrátit)

      Škoda, že jsi se nezaměřil na důležitější část a to je dnešní situace. Mohlo to být zajímavější než ti tu vyvracet tvoje straw many.

      Bohužel logiku mám pocit, že ve chvíli kdy tu někdo nepěje ody na USA nebo EU tak okamžitě přejdeš do ofenzívy a pak si horší než někteří zdejší přesvědčení bojovníci za Rusko a staré pořádky, proti kterým tu tak odhodlaně zbrojíš. Škoda.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      18:24 24.05.2020

      Logik>
      "Máš velký problém s pochopením psaného textu?"
      Ne nemám. To co jsi napsal chápu, ale prostě s tím nesouhlasím. Nevím, proč se do mne musíš navážet, od toho je diskuse, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Logik>
      "Máš velký problém s pochopením psaného textu?"
      Ne nemám. To co jsi napsal chápu, ale prostě s tím nesouhlasím. Nevím, proč se do mne musíš navážet, od toho je diskuse, že se tam potkávají lidé s různými názory.

      "Je komické, že zpochybňuješ jeden odstavec zabývající se historií,"
      Ne, já zpochybňuji celkový smysl Tvého příspěvku. Protože Tvá interpretace čínské historie byla velmi zavádějící - a když se opraví do aspoň trochu reálného rámce, tak se najednou Tvoje stanovisko rozpadne. Např. si tvrdil, že teď:
      "z části vrátit do pro ně pohodového statusu quo kdy jediným cílem bylo udržet vladaře u moc"
      a přitom tvrdíš:
      "že to byl právě tento centralizovaný systém, společně s velmi výhodnou geografickou pozicí a obchodními možnostmi, které způsobila Čínskou stagnaci"

      Evidentně buďto se teďka svojí historií neřídí, anebo začínají stagnovat a nejsou takový tigr, jak trvdíš.

      "kterou jak jsem psal úplně na začátku budu muset hodně zjednodušit."
      Jenže jsi ji zjednodušil asi tak, jako v tom vtipu, proč vlak drncá...
      http://jaaatd.blog.cz/0710/pro...

      "Sám jsem ti už napsal, že jsem si vědom Mongolské invaze"
      Pokud by sis toho opravdu byl vědom, tak bys nenapsal např. cituji:
      "Historicky je Čína zemí s nejdelší nepřetržitou formou vlády na světě (přes tisíc let)."
      Proměny moci v Číně byly prostě natolik bohaté, že

      "Právě naopak, i když byl vládce svržen tak interpretace byla, že pro nebesa nebyl hoden"
      Jinými slovy byl jeho mandát zpochybnitelný. Čímž se to právě liší od evropských feudálních vládců, kteří měli "božskou legitimitu" větší, takže uzurpátor trůnu to často řešil nuceným sňatkem, aby tu legitimitu získal.

      "Naprosto úplně jiný..... Takže celý svět nechce obchodovat s Čínou, dobrá."
      Vztah Číny a okolního svět je velmi odlišný oproti minulosti. Tenkrát s nimi chtěli obchodovat proto, že Čína nabízela věci, které jinde k dostání prostě nebyly.
      Teď se obchoduje s čínou proto, že je to je zatím nejlevnější výrobna. A toto období v podstatě končí, Čína začíná být pro tento účel drahá.
      Takže zas je to z Tvé strany zjednodušení do takové míry, že pomíjíš zcela klíčová fakta a vlak Ti drncá.

      ====

      "Škoda, že jsi se nezaměřil na důležitější část a to je dnešní situace."
      Promíň, ale celé kusy Tvého příspěvku byly o historii číny, popř. o paralelách s historií a o tom, jak se Čína snaží dostat zpěv do svého historického postavení.
      A velká část z toho historického exkursu, kterým jsi vysvětloval současnou situaci Číny, byla prostě přinejmenším velmi zavádějící, a z toho Ti plynou i nesmyslné závěry (jako třeba že někdy stál číně svět u kolen).

      Bavit se v takové situaci o přítomnosti: tedy o následku, když máš problémy s příčinami, je prostě nesmysl. Buďto jsi měl se od té historie odstřihnout, nebo si to pořádně dozjistit a podat správně. A ne se divit, když napíšeš hromadu v lepším případě polopravd, že Tě někdo upozorní, že je realita trochu někde jinde.
      Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  20:25 22.05.2020

  ma už iritujú tieto politické kabarety...jedna aj druhá krajina je pekne v riti,obrovské počty nakazených,nemajú pomôcky a prístroje...ale divadelne musia robiť humanitárnu pomoc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ma už iritujú tieto politické kabarety...jedna aj druhá krajina je pekne v riti,obrovské počty nakazených,nemajú pomôcky a prístroje...ale divadelne musia robiť humanitárnu pomoc tej druhej,alebo iným...fakt by sa radšej mali starať o svoje vlastné krajiny..!.
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   00:07 23.05.2020

   Víš, kabaret je, když rusko posílá jako pomoc ventilátory, které nejsou jen nefunkční, ale dokonce životu nebezpečné.

   To, když Rusko požádá o pomoc a USA pomůže, to není kabaret, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Víš, kabaret je, když rusko posílá jako pomoc ventilátory, které nejsou jen nefunkční, ale dokonce životu nebezpečné.

   To, když Rusko požádá o pomoc a USA pomůže, to není kabaret, to je normální. I je normální, že když epidemie v různých zemích vrcholí v různý čas, že si navzájem vypomáhají v době její kulminace.
   Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    08:39 23.05.2020

    Víš jaká je cena českého byť rychlokvašného výrobku?
    https://www.micomedical.cz/...
    zhruba 1/3 oproti výrobkům renomovaných firem. Ta věc samozřejmě funguje a funguje výborně. Výrobní ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Víš jaká je cena českého byť rychlokvašného výrobku?
    https://www.micomedical.cz/...
    zhruba 1/3 oproti výrobkům renomovaných firem. Ta věc samozřejmě funguje a funguje výborně. Výrobní dokumentaci dodají kterémukoliv státu zdarma.
    Proto, aby na to mohl být připojen pacient musí být řada testů a certifikátů, revizní zpráva elektro je jen detail. Papírová válka se SÚKLem. Pokud to SÚKL neschválí nelze to nasadit do provozu. Není to jenom o provedení funkční kontroly a desinfekce.
    USA a Rusko jsou byrokrati a úředníci ještě horší. Tam jich dovézt plné letadlo, bude to stát kdesi v kontejneru jako nepoužitelný šrot.
    To co dovezl pražský genius Hříbek z Tchajwanu jako "dar" je to samé. Šrot který se válí kdesi a pacoše neléčí. Na to není ani revizní zpráva elektro -co mám informaci. Barva vodičů a jejich značení neodpovídá ČSN/EN. A výjimku již nelze napsat (bývávalo)
    Takže to je jenom nebezpečný elektroodpad. A že se na tchajwanské ventilátory nikdo z novinářů nezeptá?? Svůj účel to splnilo a to rozhodně nebylo léčit pacoše, jak by jeden očekával.
    Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     09:02 23.05.2020

     A co to co jsi napsal mění na tom, že Ruské ventilátory jsou nebezpe"né a to tak, že se vyřazují I v Ruských nemocnicích? Snažíš se dávat na roveň skutečnou nefunkčnost s ...
     Zobrazit celý příspěvek

     A co to co jsi napsal mění na tom, že Ruské ventilátory jsou nebezpe"né a to tak, že se vyřazují I v Ruských nemocnicích? Snažíš se dávat na roveň skutečnou nefunkčnost s byrokratickými obstrukce i dané různými normami. Dobrý pokus, ale nevyšel...
     Skrýt celý příspěvek

    • logik
     12:24 23.05.2020

     Tchajwanské ventilátory možná nemají atest. Takže se použijou až když půjde opravdu do tuhého.

     Ruské ventilátory zabíjejí lidi. Ty se prostě nepoužijou nikdy.

     Dávat mezi to ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tchajwanské ventilátory možná nemají atest. Takže se použijou až když půjde opravdu do tuhého.

     Ruské ventilátory zabíjejí lidi. Ty se prostě nepoužijou nikdy.

     Dávat mezi to rovnítko je demagogie.
     Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      14:10 23.05.2020

      Jo a ty jsi měl možnost vyzkoušet ruské ventilátory, nebo jsi to přímo viděl na vlastní oči? Nic! Jenom někde něco zase četl, aby byli novináři zajímaví, kdo má možnost si takovou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jo a ty jsi měl možnost vyzkoušet ruské ventilátory, nebo jsi to přímo viděl na vlastní oči? Nic! Jenom někde něco zase četl, aby byli novináři zajímaví, kdo má možnost si takovou informaci ověřit?? Asi tak věrohodná zpráva, jako že britská královna má 1000 podprsenek.
      To jsou stejný kecy, jako že sestra kdesi v ruským špitálu měla pod ochranným oděvem spodní prádlo. Na pláži by jsi viděl to samé, v masmediích se to přetřásá jako něco naprosto neobvyklého. A pokud by jsi někdy byl v armádě, což je pro tebe jen vlhký sen, měl na sebe navléknout atombordel je to stejné. Na sobě natažené a přilepené potem. Kecy někoho, kdo nezná realitu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      14:14 23.05.2020

      Tchajwanské ventilátory nemají žádný atest a navíc to jsou jetý krámy z kategorie šrot, které nám dali zdarma. Oni se zbavili problémů s ekologickou likvidací.

      Tchajwanské ventilátory nemají žádný atest a navíc to jsou jetý krámy z kategorie šrot, které nám dali zdarma. Oni se zbavili problémů s ekologickou likvidací.

     • logik
      16:18 23.05.2020

      "Jo a ty jsi měl možnost vyzkoušet ruské ventilátory.... a navíc to jsou jetý krámy z kategorie šrot, "
      Zajímavá "konzistence". Sám prohlašuješ nějaké ventilátory za šrot bez udání ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Jo a ty jsi měl možnost vyzkoušet ruské ventilátory.... a navíc to jsou jetý krámy z kategorie šrot, "
      Zajímavá "konzistence". Sám prohlašuješ nějaké ventilátory za šrot bez udání jediného důkazu. Ale ty Ruské, ač jsou věrohodné zprávy o tom, že kvůli nim uhořelo pár lidí, ty jsou zcela určitě v pořádku, že....
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      17:23 23.05.2020

      "Tchajwanské ventilátory nemají žádný atest a navíc to jsou jetý krámy z kategorie šrot, které nám dali zdarma."
      A ty jsi je samozřejmě viděl, že?

      "Tchajwanské ventilátory nemají žádný atest a navíc to jsou jetý krámy z kategorie šrot, které nám dali zdarma."
      A ty jsi je samozřejmě viděl, že?

     • Larry
      18:00 23.05.2020

      Přečti si co napsal do diskuze Cejkis. Kvalita je pod rozlišovací schopnosti. Je to jenom politické gesto.
      Mám v příbuzenstvu zdravotníky počínaje diplomovanou sestrou s VŠ ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Přečti si co napsal do diskuze Cejkis. Kvalita je pod rozlišovací schopnosti. Je to jenom politické gesto.
      Mám v příbuzenstvu zdravotníky počínaje diplomovanou sestrou s VŠ vzděláním po lékaře. Jako firma jsme měli nabídku na servis zdravotní techniky. (opravy a výměny měřících kabelů EKG, revize atd...) servis se nekonal potom, co jsme zblízka zjistili něco více o SÚKLu. Ale servisní firma s "patřičnými doklady" se nás pokoušela najmout na provedení odborných prací.
      Pražských špitálů není mnoho, můžeš jim mailovat dotaz, kolik a kdo dostal krámů z Tchajwanu a jak je používají.
      Ty jsi naprosto stejný jako strategičtí plánovači MO a GŠ. Nakoupit hromady techniky, u části se zjistí že to je šrot nepoužitelný, řadu let šetřené kauzy z podezření na nekalou soutěž a uplácení. A ve finále zjistí že nejsou kvalifikovaní odborníci.
      Coroventů jsou schopni vyrobit do podzima (očekávaná další vlna COVIDu) několik tisíc kusů.
      Jenom ti nedochází, že obsluha musí být vysoce kvalifikovaná síla, která se na Úřadu práce nesežene, za 1/2 roku školu nedostudují. Tisíce ventilátorů jsou k ničemu, pokud nejsou sestry a lékaři.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      19:19 23.05.2020

      "Kvalita je pod rozlišovací schopnosti. "
      Tvojí evidentně. Jako jinak Tvoji strategii chápu - když už nejde nekvalitu ruských ventilátorů popřít, tak to jde aspoň bagatelizovat, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Kvalita je pod rozlišovací schopnosti. "
      Tvojí evidentně. Jako jinak Tvoji strategii chápu - když už nejde nekvalitu ruských ventilátorů popřít, tak to jde aspoň bagatelizovat, že?

      Kolik Tchajwanských ventilátorů někoho zabilo a kolik Ruských, že to srovnáváš?

      Zbytek Tvejch řečí je s odpuštěním OT, tak ani nevím, co bych k tomu měl napsat. Ano, k ovládání ventilátoru je třeba odborník. A? Chceš tvrdit, že v ČR není 25 odborníků?
      Nebo chceš tvrdit, že když šlo v Itálii do tuhého, tak scházeli více lidi než ventilátory? Anebo doktoři rozhodovali, koho zapojí a koho nechají umřít, protože těch ventilátorů prostě neměli dost?
      Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      07:29 24.05.2020

      logiku, mysli logicky:
      Dnes ti ve světě nikdo nic zadarmo nedá. Ani náhodou! A když něco dostaneš "zadarmo" tak je to buď za nějakou politickou úlitbu nebo krám, který je k ničemu, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      logiku, mysli logicky:
      Dnes ti ve světě nikdo nic zadarmo nedá. Ani náhodou! A když něco dostaneš "zadarmo" tak je to buď za nějakou politickou úlitbu nebo krám, který je k ničemu, protože každé zboží ma svoji cenu. Bu´ď vyjádřenou politikou nebo penězi. Tchajwanské ventilátory jsou první případ. Pokud to myslíš vážně, musíš ventilátor buď koupit á 600k CZK by´t u u firmy na Tchajwanu nebo v Číně a nebo vyrobit ve vlastní režii za 1/3 ceny renomovaných výrobců. Jinak není o čem diskutovat.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      12:37 24.05.2020

      "Dnes ti ve světě nikdo nic zadarmo nedá. Ani náhodou!"
      Hmmm, jestli máš takovédle zkušenosti s lidmi, tak Tě dosti lituju.

      Jinak ano, většina států využívá dobročinnost zároveň ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Dnes ti ve světě nikdo nic zadarmo nedá. Ani náhodou!"
      Hmmm, jestli máš takovédle zkušenosti s lidmi, tak Tě dosti lituju.

      Jinak ano, většina států využívá dobročinnost zároveň ke svým politickým cílům. To ovšem neznamená, že nedělají ZÁROVEŇ dobročinnost. Svět není černobílý a není to 0:1, buďto dobročinnost nebo politika.
      Skrýt celý příspěvek

  • Pepe81
   00:44 23.05.2020

   To pises asi o rusku, ze?

   To pises asi o rusku, ze?

   • Pepe81
    00:45 23.05.2020

    Prepac o RUSKU.

    Prepac o RUSKU.

  • shal
   08:45 23.05.2020

   USA probl0m s ventil8torz nemá. Největší nápor je už pryč, ventilátor se vyrábějí a nejsou na jedno použití. USA má v současné době přebytek ventilátorů, takže je můžou nabízet ...
   Zobrazit celý příspěvek

   USA probl0m s ventil8torz nemá. Největší nápor je už pryč, ventilátor se vyrábějí a nejsou na jedno použití. USA má v současné době přebytek ventilátorů, takže je můžou nabízet ostatním.
   Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   10:02 23.05.2020

   no dobre,napíšem to takto...nemyslím si že je normálne si POMÁHAŤ v situácii akou bola/je pandémia covid19.tu sa jedná o globálny problém,nie o katastrofu v jednej krajine...možno ...
   Zobrazit celý příspěvek

   no dobre,napíšem to takto...nemyslím si že je normálne si POMÁHAŤ v situácii akou bola/je pandémia covid19.tu sa jedná o globálny problém,nie o katastrofu v jednej krajine...možno to vyznie necitlivo,ale nie je správne aby sa v situácii aká bola,sa napr. vyvážali zdravotnícke pomôcky ktoré následne chýbajú lekárom doma ...
   viď. ruský kabaret s pomocou taliansku...a hlúpi taliani chceli vystupovať z EU,lebo únia sa na nich vraj vykašlal a neposlala im rúška.?!tak nech sa aj kľudne zoberú a vypadnú z EU..!a čo tie peniaze čo čerpali.?ale finančný prevod nie je taký viditeľný a hmatateľný ako antonov s materiálom na talianskom letisku...od rusou múdry ťah ako urobiť malý rozkol vo vzťahoch medzi krajinami EU...
   za problémy ktoré niektoré krajiny majú si môžu len a len samé,ignorancia nosenia rúšok,neskoré zavedenie ochranných opatrení,atď...
   ako by reagovali napr. česi na prosby slovákov o humanitárnu pomoc,ak by sa im pár mesiacov pred tým slováci smiali že načo nosia povinne rúška a zatvárajú hranice a na slovensku by neboli žiadne opatrenia,otvorené hranice,cestovanie atď.???takže najprv máme vlastnú ochranu u prdele a potom keď je už zle,tak nás všetci zachraňujte..!!takže buď zodpovedné česko dodá a tým ohrozí že nebude mať pre svojich občanov a lekárov (neskôr môže draho kúpiť),alebo nedodá a my vám túto zradu do smrti nezabudneme.
   ako je možné že španieli až teraz uvažujú o povinnom nosení rúšok..??!!

   a podobné je aj toto rusko/usa...komédia so vzájomnou pomocou...rusko pomáha kade komu a potom v rusku lekári nemajú pre seba ochranné pomôcky...ten príklad o skákaní z okna len dofarbuje absurdnosť celej situácie....ale čo by sme chceli od krajín kde v jednej vládne a dlho asi ešte bude diktátor a v druhej úspešný realitný magnát,ale na hovno prezident čo odporúča piť dezinfekčné prostriedky...a obe krajiny sú na vrchole rebríčka nakazenosti vo svete...

   preto vravím,pomôcť určite v prípade lokálnej katastrofy niekde vo svete (napr.zemetrasenie)...ale toto je iný prípad a o pomoc žiadajú nezodpovedné vlády...a rovnako nezodpovedné vlády/režimy aj "pomáhajú",žial ale na úkor svojich občanov...
   každá vláda má povinnosť sa v prvom rade postarať o svojich občanov a až potom pomáhať...a nemám dojem že niektorej krajine by to bolo zvládnuté na 100%...
   Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  20:18 22.05.2020

  Dufam, že v tych ruskych pre USA aj v tych americkych pre Rusko boli namontovane spravne činske transformatory napätia a vhodne zastrčky. Je to mile, ked sa štaty navzajom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dufam, že v tych ruskych pre USA aj v tych americkych pre Rusko boli namontovane spravne činske transformatory napätia a vhodne zastrčky. Je to mile, ked sa štaty navzajom obdaruvaju činskymi vyrobkami.
  Skrýt celý příspěvek

  • Englbert
   21:27 22.05.2020

   V tech ruskych asi moc ne. Kdyz se nedali pouzivat, protoze hrozilo, ze kvulo nim vyhori cela nemocnice.

   V tech ruskych asi moc ne. Kdyz se nedali pouzivat, protoze hrozilo, ze kvulo nim vyhori cela nemocnice.

   • StandaBlabol
    22:00 22.05.2020

    Fungovaly jak měly. Kdo uhoří, nepočítá se do statistik zemřelých na koronavirus...

    Fungovaly jak měly. Kdo uhoří, nepočítá se do statistik zemřelých na koronavirus...

  • StandaBlabol
   22:01 22.05.2020

   Když jsou to vlastně oboje čínské výrobky, tak nám, prosím, vysvětli, proč ty americké fungují správně, zatímco ty ruské hoří.

   Když jsou to vlastně oboje čínské výrobky, tak nám, prosím, vysvětli, proč ty americké fungují správně, zatímco ty ruské hoří.

   • HEKTOR
    22:06 22.05.2020

    StandaBlabol - no nie je čína ako čína...amíci možno kupujú čínsku 1.triedu...rusi volia asi aliexpress...

    StandaBlabol - no nie je čína ako čína...amíci možno kupujú čínsku 1.triedu...rusi volia asi aliexpress...

   • palo satko
    23:47 22.05.2020

    Ale ved z oboch stran sa jedna o symbolicke darceky, aby sa ukazalo, ze neprietelstvo nejde az za hrob. Je to pekne, lebo stavali sa aj pripady, ze si krajiny navzajom zdravotnicky ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ale ved z oboch stran sa jedna o symbolicke darceky, aby sa ukazalo, ze neprietelstvo nejde az za hrob. Je to pekne, lebo stavali sa aj pripady, ze si krajiny navzajom zdravotnicky material kradli. Taliani by vedeli rozpravat ...
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     00:22 23.05.2020

     V Rusku je oficiálně dle statistik 40.000. Z toho ovšem cca 10.000 je těch Aventa-M, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     V Rusku je oficiálně dle statistik 40.000. Z toho ovšem cca 10.000 je těch Aventa-M,
     https://www.themoscowtimes.com...
     které se teď nepoužívají. A hromada z nich je hodně starého data, takže nejsou srovnatelné s novými ventilátormi a ne vždy v použitelném stavu.

     Ve výsledku má Rusko moderních ventilátorů jestli 20.000, tak přeháním. Takže americká pomoc dělá více než 1% moderních ventilátorů v celém Rusku. To už není "symbolické", to opravdu může zachránit životy.
     Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      08:55 23.05.2020

      Dolezitejsie je kolko potrebujes ventilatorov. Ani v Cesku avuz vobec nie u nas nenastala situacia, ze by niekoho potrebneho nedali na ventilator. Ked na nom bolo u nas nejakych ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Dolezitejsie je kolko potrebujes ventilatorov. Ani v Cesku avuz vobec nie u nas nenastala situacia, ze by niekoho potrebneho nedali na ventilator. Ked na nom bolo u nas nejakych 100 nakazanych viac nie. Takze musis ratat nie pocet ventilatorov, ale pocty pacientov, ktori zomreli lebo sa k ventilatoru nedostali.
      Nuz a tieto pripady sa stavali kde?
      Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      09:16 23.05.2020

      palo satko,
      tyto případy se stávaly v zemích nákazou nejvíce postižených. A Rusko mezi ně patří. Nečekáš doufám, že zveřejní objektivní zprávy o tom, pro kolik lidí plicní ...
      Zobrazit celý příspěvek

      palo satko,
      tyto případy se stávaly v zemích nákazou nejvíce postižených. A Rusko mezi ně patří. Nečekáš doufám, že zveřejní objektivní zprávy o tom, pro kolik lidí plicní ventilátory nemají? V Moskvě a Petrohradu "záhadně" stoupla úmrtnost o tisíce lidí jen za dubnu a v Dagestánu mají vedle 30ti úmrtí na koronavirus dalších 600 na "zápal plic".
      Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      10:10 23.05.2020

      Standa a nejake fakty a zdroje o tych neboštikoch by neboli.?

      Standa a nejake fakty a zdroje o tych neboštikoch by neboli.?

     • logik
      12:25 23.05.2020

      "Dolezitejsie je kolko potrebujes ventilatorov. "
      Nu, a Rusko je evidentně potřebovalo natolik, že dokonce o ně USA požádalo. Tak kde je problém?

      "Dolezitejsie je kolko potrebujes ventilatorov. "
      Nu, a Rusko je evidentně potřebovalo natolik, že dokonce o ně USA požádalo. Tak kde je problém?

     • StandaBlabol
      13:31 23.05.2020

      "Standa a nejake fakty a zdroje o tych neboštikoch by neboli.?"

      Pokud vím, tak údaje o počtu mrtvých v Dagestánu zveřejnil místní ministr zdravotnictví. Počty úmrtí ve velkých ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Standa a nejake fakty a zdroje o tych neboštikoch by neboli.?"

      Pokud vím, tak údaje o počtu mrtvých v Dagestánu zveřejnil místní ministr zdravotnictví. Počty úmrtí ve velkých městech pak z pravidelně publikovaných statistických dat.
      Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      14:37 23.05.2020

      Standa , klasika fakty k tvojim blabolom si mam dohladat sam. :)

      Standa , klasika fakty k tvojim blabolom si mam dohladat sam. :)

    • Pepe81
     01:02 23.05.2020

     A od Talianska k Brazilii a potom na San Marino.... Ten clanek je o ruskych potizich a pomoci z venku. CR vratila IT vse a ty tve demagogicke kecy davej v azbuce na weby tve chude ...
     Zobrazit celý příspěvek

     A od Talianska k Brazilii a potom na San Marino.... Ten clanek je o ruskych potizich a pomoci z venku. CR vratila IT vse a ty tve demagogicke kecy davej v azbuce na weby tve chude vlasti RF. Mozna dle tveho SSSR. Nicmene, nechci te tady, jsem tu od narozeni. Jdi psat dom.
     Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      09:05 23.05.2020

      Pepe, klidek. Napisal som fakt. Ja som nezvesoval vlajky EU v severnom Taliansku. V Korone sa nazorne ukazalo "spojenectvo" a neschopnost. Myslis, ze vo vojne by to bolo inac, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pepe, klidek. Napisal som fakt. Ja som nezvesoval vlajky EU v severnom Taliansku. V Korone sa nazorne ukazalo "spojenectvo" a neschopnost. Myslis, ze vo vojne by to bolo inac, tazko.
      A azbukou nepisem lebo moja rustina je na urovni adyn, dva, cetyry piat isol zajcik pagulat. Nakonie na citanie o Koronovej mizerie v USA mi bohate vystaci NYT
      Skrýt celý příspěvek

    • Pepe81
     01:10 23.05.2020

     Palo. Esteze si tu. Bo by som nepisal na kecy Putinovskej stet..y

     Palo. Esteze si tu. Bo by som nepisal na kecy Putinovskej stet..y

   • dusan
    23:54 22.05.2020

    Čo som zachytil, tak nebol problém ani tak v samotnej konštrukcii ventilátora, ale v systéme zabezpečenia elektriky. Chýbalo poriadne istenie a prúdová ochrana. Skrátka pri poruche ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Čo som zachytil, tak nebol problém ani tak v samotnej konštrukcii ventilátora, ale v systéme zabezpečenia elektriky. Chýbalo poriadne istenie a prúdová ochrana. Skrátka pri poruche elektroinštalácie sa americký ventilátor maximálne vypne ..... ruský horí ...
    Skrýt celý příspěvek

    • Sergej7490
     07:49 23.05.2020

     Tak to je jasne, nepouzili pri konstrukcii medicinske normy, ale vojenske - ventilator musi fungovat za kazdych okolnosti do poslednej chvile. Skrat, neskrat :-D.

     Tak to je jasne, nepouzili pri konstrukcii medicinske normy, ale vojenske - ventilator musi fungovat za kazdych okolnosti do poslednej chvile. Skrat, neskrat :-D.

  • Pepe81
   00:46 23.05.2020

   Asi boli, ale v tych ruskyc horeli.

   Asi boli, ale v tych ruskyc horeli.

 • Double
  18:12 22.05.2020

  Nazov clanku: "Americké vojenské letadlo dopravilo do Moskvy plicní ventilátory"

  medzi tym sa v diskusii par autistov hada o tom kto zapricinil 2 svetovu.. uz asi po 1000 x v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nazov clanku: "Americké vojenské letadlo dopravilo do Moskvy plicní ventilátory"

  medzi tym sa v diskusii par autistov hada o tom kto zapricinil 2 svetovu.. uz asi po 1000 x v tomto roku.. gratulujem chlapci
  Skrýt celý příspěvek

  • logik
   19:08 22.05.2020

   No, spíše si jeden autista přečetl jen název článku a šel hned dělat chytrýho do diskuse.

   No, spíše si jeden autista přečetl jen název článku a šel hned dělat chytrýho do diskuse.

   • Double
    21:22 22.05.2020

    keby len jeden.. je vas tu viac.. taky lokalny cirkus humberto

    keby len jeden.. je vas tu viac.. taky lokalny cirkus humberto

    • logik
     00:24 23.05.2020

     To, že někdo usuzuje, o čem článek vlastně je, jen z nadpisu článku, to je sice hloupé, ale ještě pochopitelné. Ale to, že že i přes upozornění dál ze sebe dělá blba a článek si ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To, že někdo usuzuje, o čem článek vlastně je, jen z nadpisu článku, to je sice hloupé, ale ještě pochopitelné. Ale to, že že i přes upozornění dál ze sebe dělá blba a článek si furt nepřečte, a naváží se do ostatních, to už fakt nechápu.
     Skrýt celý příspěvek

     • fido
      09:53 23.05.2020

      Konečně špetka sebekritiky...

      Konečně špetka sebekritiky...

  • Pepe81
   00:54 23.05.2020

   2 sv. vojnu zapricinili vsetcti krom mrtveho Hitlera mrtveho Lenina a mrtveho Stalina vrahouna. To vsetci vieme pane Vasilij. Gratulujem chlapec.

   2 sv. vojnu zapricinili vsetcti krom mrtveho Hitlera mrtveho Lenina a mrtveho Stalina vrahouna. To vsetci vieme pane Vasilij. Gratulujem chlapec.

 • damik
  17:35 22.05.2020

  https://communistcrimes.org/en...

  The signing of the Ribbentrop-Molotov Pact paved the way for World War II, which began with the German (1 September 1939) and Soviet (17 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://communistcrimes.org/en...

  The signing of the Ribbentrop-Molotov Pact paved the way for World War II, which began with the German (1 September 1939) and Soviet (17 September 1939) attack on Poland. More than half of the country (203,000 km²) ended up under Soviet occupation. Polish territories were incorporated into the USSR and Vilnius was given back to Lithuania for a short time.

  The fast sovietisation was accompanied by repressions, mainly four mass deportations of more than 320,000 people in total. The Katyń massacre, which was a murder of almost 22 thousand officers, policemen, border and prison guards and political prisoners, became a symbol of the crimes against the Polish people. Tens of thousands were imprisoned in forced labour camps.
  Skrýt celý příspěvek

  • damik
   17:40 22.05.2020

   https://communistcrimes.org/en...

   The total number of Lithuanian victims between the period of 15 June 1940 and 22 June 1941 stands at 23,000 people who were ...
   Zobrazit celý příspěvek

   https://communistcrimes.org/en...

   The total number of Lithuanian victims between the period of 15 June 1940 and 22 June 1941 stands at 23,000 people who were imprisoned, killed or deported[3]. After the reoccupation of Lithuania in 1944, terror and mass repressions continued. In 1944-1953, a total number of 186,000 people was sentenced and imprisoned for political reasons and 118,000 people were deported. As many as 20,000-25,000 people from Lithuania died in prisons and the Gulag camps. It has been calculated that 28,000 deaths occurred in the various deportation destinations.
   Skrýt celý příspěvek

  • damik
   17:43 22.05.2020

   https://communistcrimes.org/en...

   In 1939, Latvia fell victim to the Molotov-Ribbentrop pact between the Soviet Union and Nazi Germany, leading to occupation and its ...
   Zobrazit celý příspěvek

   https://communistcrimes.org/en...

   In 1939, Latvia fell victim to the Molotov-Ribbentrop pact between the Soviet Union and Nazi Germany, leading to occupation and its incorporation into the Soviet Union in 1940.

   The establishment of a brutal communist regime resulted in mass terror, the extinction of civil society and civil liberties, termination of the existing way of life and economic model and a strong pressure on Latvian culture. Overall, 214,905 people suffered from communist repressions in Latvia and 59,742 were deported. Imminent communist terror forced at least 265,000 to flee the country.
   Skrýt celý příspěvek

  • damik
   17:45 22.05.2020

   https://communistcrimes.org/en...

   Over 6,000 people were imprisoned in Estonia from June of 1940 to the autumn of 1941 and sent to GULAG prison camps in Russia in ...
   Zobrazit celý příspěvek

   https://communistcrimes.org/en...

   Over 6,000 people were imprisoned in Estonia from June of 1940 to the autumn of 1941 and sent to GULAG prison camps in Russia in the spring and summer of 1941. Approximately 400 people were executed locally. Another 10,000 people were deported to Russia on 14 June 1941. The heads of families were already segregated from these people at the railway stations and sent to the GULAG. Women, children and the elderly were sent into forced banishment.
   Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  17:14 22.05.2020

  Myslím, že v článku je chyba. Rusko nemělo Američanům platit za všechny Lend-Lease dodávky, které přežily válku. Ale jen za ty, které měly civilní využití (lokomotivy, nákladní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že v článku je chyba. Rusko nemělo Američanům platit za všechny Lend-Lease dodávky, které přežily válku. Ale jen za ty, které měly civilní využití (lokomotivy, nákladní auta, atd.). Aspoň takhle jsem to četl v několika pramenech. A zásadě to byl bezvýznamný zlomek celkové hodnoty všeho, co Američani dodali.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   20:31 22.05.2020

   Na začátku měli všichni platit vše. Ale po válce se značná část dluhu odpouštěla. SSSR z 11 200 mil., měl zaplatit jen 700 mil. UDS(cca 7% původní částky bez úroků).
   V podstatě, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Na začátku měli všichni platit vše. Ale po válce se značná část dluhu odpouštěla. SSSR z 11 200 mil., měl zaplatit jen 700 mil. UDS(cca 7% původní částky bez úroků).
   V podstatě, zaplatily celou válku z vlastní kapsy, a nejenom tu i celou poválečnou obnovu :)
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    20:36 22.05.2020

    PS: Pak není divu, že se vměšují do Evropy. Když tu opět počítáme, že nás s toho vytáhnou...

    PS: Pak není divu, že se vměšují do Evropy. Když tu opět počítáme, že nás s toho vytáhnou...

 • flanker.jirka
  16:39 22.05.2020

  ...když se chce, tak jde vše, počítám, že zítra obě strany sundají roušky a budou po sobě zase vesele plivat každý pro své obecenstvo :-D

  ...když se chce, tak jde vše, počítám, že zítra obě strany sundají roušky a budou po sobě zase vesele plivat každý pro své obecenstvo :-D

  • PetrTechnik
   16:53 22.05.2020

   V roce 1942 nebylo na světě nikoho , kromě tehdejšího SSSR , kdo by se mohl postavit na odpor Němcům.
   1.Polsko z větších států prohrálo válku za týden 3 roky před tím.
   2.Francie z ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V roce 1942 nebylo na světě nikoho , kromě tehdejšího SSSR , kdo by se mohl postavit na odpor Němcům.
   1.Polsko z větších států prohrálo válku za týden 3 roky před tím.
   2.Francie z poloviny kolaborovala s Němci.
   3.Velká Británie byla prakticky bezbranná a nebýt na ostrově , prohrála by válku.
   4.USA měli obrovskou kliku a dobré informace jak 9.12.1941 , i později u Midway.

   Vojáci tehdejšího SSSR (záměrně nepíšu Rusové), zastavili Němce za cenu obrovských lidských ztrát. Naštěstí Stalin nepovraždil všechny velitele, ale některé jen poslal do gulagů. Dodávky techniky pomohly, ale lidi nedodal nikdo. Celá Evropa ,kromě Němců ,vděčí vojákům Rudé armády za to ,že je. U nás Čechů to platí dvojnásob.
   Všichni ohýbači a vykladači nové verze historie tento základní fakt prostě nemůžou přejít. Západní spojenci otevřeli druhou frontu až když bylo o výsledku 2WW fakticky rozhodnuto.
   Skrýt celý příspěvek

   • markus223
    17:06 22.05.2020

    A kde byl ten tvůj slavnej SSSR od září 1939 do června 1941 ty ohýbači? :-D

    A kde byl ten tvůj slavnej SSSR od září 1939 do června 1941 ty ohýbači? :-D

    • StandaBlabol
     17:16 22.05.2020

     Pomáhal Němcům porazit to Polsko za týden... A pak využil situace a napadl Finsko, Rumunsko a pobaltské státy. Proto se tam nemluví o 2.sv.v., ale o Velké Vlastenecké válce, která ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pomáhal Němcům porazit to Polsko za týden... A pak využil situace a napadl Finsko, Rumunsko a pobaltské státy. Proto se tam nemluví o 2.sv.v., ale o Velké Vlastenecké válce, která začala až v červnu 1941. To před tím se jaksi nehodí...
     Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     17:37 22.05.2020

     proč ohýbač? Británie a Francie Polsku také dvakrát nepomohly a boj s němci začali fakticky řešit, až když je Hitler napadnul.
     ...to že se SSSR s Němci na něčem dohodl je zrovna ...
     Zobrazit celý příspěvek

     proč ohýbač? Británie a Francie Polsku také dvakrát nepomohly a boj s němci začali fakticky řešit, až když je Hitler napadnul.
     ...to že se SSSR s Němci na něčem dohodl je zrovna to samé co zpaktovali francouzi s britama v Mnichově o Československu.
     Skrýt celý příspěvek

     • markus223
      17:39 22.05.2020

      Nějak jsem si nevšimnul, že by Francouzi a Britové prováděli s Němci společné bojové operace, a že by jim ještě během války dodávali klíčové suroviny. :-)

      Nějak jsem si nevšimnul, že by Francouzi a Britové prováděli s Němci společné bojové operace, a že by jim ještě během války dodávali klíčové suroviny. :-)

     • satai
      17:54 22.05.2020

      Podivná válka je jednoznačně hanbou západních mocností.


      Ale napadnout Polsko, další sousedy a okupovat je... To je úplně jiný level.

      Podivná válka je jednoznačně hanbou západních mocností.


      Ale napadnout Polsko, další sousedy a okupovat je... To je úplně jiný level.

     • Danik
      17:57 22.05.2020

      Ty suroviny jak píše markus byly pro Němce v zásadě nejdůležitější, primárně ropa. Nedávno jsem četl článek, který popisoval jak německé tanky dobyly Francii se sovětským palivem v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ty suroviny jak píše markus byly pro Němce v zásadě nejdůležitější, primárně ropa. Nedávno jsem četl článek, který popisoval jak německé tanky dobyly Francii se sovětským palivem v nádržích.
      Skrýt celý příspěvek

     • dave22
      20:41 22.05.2020

      Soudruzi a ostatni rusofilove maji zvlastni pohled na WW 2 tim, ze zacala roku 1941 napadenim Sojuzu. Coz je blbost. Pro zapadni svet to bylo jen pokracovani WW1 a nikdo z nich se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Soudruzi a ostatni rusofilove maji zvlastni pohled na WW 2 tim, ze zacala roku 1941 napadenim Sojuzu. Coz je blbost. Pro zapadni svet to bylo jen pokracovani WW1 a nikdo z nich se pochopitelne nehrnul do dasiho valecneho dobrodruzstvi. Coz Cesi a Rusove nejak moc nechapou, tech se ta prvni valka zas tak netykala.
      Nerikam, ze spojenci delali dobre, ale proste tak to bylo. A kdyz uz se tady navazite do Anglie. V dobe kdy CCCP statecne drezel pakt s Hitlerem a zdejsi bolsevici nevedeli komu maj vlastne fandit, tak Anglie potopila Grafa Spee, Bismarcka, valcila v Africe, svym pusobenim v Recku zpozdila vpad do Ruska a tim mozna zachranila Moskvu, atd, atd....
      BTW nejlepsi protitankovy delo byla 88 a diky spojencum jich pres 60 000 bylo po Evrope a ne na rusky fronte... Nikdo nebere rusum jejich dil, ale na ten dalsi se rado zapomina a bagatelizuje se . Obzvlaste bolsevici to maj tak nejak zakodovany.
      Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      21:58 22.05.2020

      to jirka.flanker,
      "..to že se SSSR s Němci na něčem dohodl je zrovna to samé co zpaktovali francouzi s britama v Mnichově o Československu."
      Ne, není to to samé. Bylo špatné ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to jirka.flanker,
      "..to že se SSSR s Němci na něčem dohodl je zrovna to samé co zpaktovali francouzi s britama v Mnichově o Československu."
      Ne, není to to samé. Bylo špatné agresorovi nezabránit a nechat ho dělat si s náma co chtěl. Obzvlášť, když jsme s nima měli spojenecké smlouvy. Bylo to svinstvo.
      Ale SSSR si s Německem kořist aktivně dělil, okupoval okolní státy a vraždil jejich obyvatele. Ty v tom nevidíš rozdíl?
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:13 22.05.2020

      Dave22: Ono to nebylo jen před Barbarossou, i pak:
      Vylodění na Sicílii > Bitva u Kurska
      Vylodění v Normandii > Operace Bagration...

      Dave22: Ono to nebylo jen před Barbarossou, i pak:
      Vylodění na Sicílii > Bitva u Kurska
      Vylodění v Normandii > Operace Bagration...

     • flanker.jirka
      08:33 23.05.2020

      markus 223
      to že Francie a Británie omezila obchodní činnost s Německem Evropu tedy spasilo?

      markus 223
      to že Francie a Británie omezila obchodní činnost s Německem Evropu tedy spasilo?

     • flanker.jirka
      08:49 23.05.2020

      standablabol
      máte pravdu, v tom je rozdíl, ale to se bavíme o Evropě, jak se Francie a Británie z dnešního pohledu chovala jinde ve světě?

      standablabol
      máte pravdu, v tom je rozdíl, ale to se bavíme o Evropě, jak se Francie a Británie z dnešního pohledu chovala jinde ve světě?

     • Torong
      09:17 23.05.2020

      "máte pravdu, v tom je rozdíl, ale to se bavíme o Evropě, jak se Francie a Británie z dnešního pohledu chovala jinde ve světě?"
      Zase se Flankere snažíš "bít černochy", když už ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "máte pravdu, v tom je rozdíl, ale to se bavíme o Evropě, jak se Francie a Británie z dnešního pohledu chovala jinde ve světě?"
      Zase se Flankere snažíš "bít černochy", když už jiný argument není?
      "to že Francie a Británie omezila obchodní činnost s Německem Evropu tedy spasilo?"
      Ne nespasilo, protože potřebné suroviny, které díky embargu Británie a Francie Německu citelně chyběly, rychle a ochotně dodalo SSSR...
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:47 23.05.2020

      Torong
      nejde o bití domorodců v jejich državách, ale o tom jaký způsob vlády tam praktikovali, z dnešního úhlu pohledu šlo okupaci, ze které se okupovaní jen těžce dostali někdy i ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      nejde o bití domorodců v jejich državách, ale o tom jaký způsob vlády tam praktikovali, z dnešního úhlu pohledu šlo okupaci, ze které se okupovaní jen těžce dostali někdy i v 70. letech minulého století. ...Rusko je o sto let zaostalé, tak mu to trvá dodnes, přiznat si pravdu.
      Možná můžeme být rádi, že se komunisti chovali, tak jak se chovali, bez obsazení běloruska a ukrajiny na podzim 39. by Hitlerovi zabralo Polsko o týden více. Jak by dopadla operace Barbarossa, pokud by si SSSR násilím nevybudoval operační hloubku, tak že ovládal pobřeží pobaltských států a posunul se hranicemi na západ? Psali bychom si tu česky?
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      13:08 23.05.2020

      Ale no tak Flankere... To je hodně ubohá demagogie pomocí co by kdyby omlouvat zločiny SSSR a jeho spolupráce s nacistickým Německem. Pokud se chceš bavit takto, tak jistě budeš ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ale no tak Flankere... To je hodně ubohá demagogie pomocí co by kdyby omlouvat zločiny SSSR a jeho spolupráce s nacistickým Německem. Pokud se chceš bavit takto, tak jistě budeš souhlasit, že Hitler zachránil operací Barbarrossa Evropu, protože předešel Stalina s jeho "osvobození" Evropy od útrap kalitalismu.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:28 23.05.2020

      Torong
      i to je možné, že předešel většímu vpádu komunistů do Evropy, SSSR zbrojil hodně. A z jedním z prvních proxy konfliktů, kde už bylo vidět "kdo je kdo" bylo Španělsko. I ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      i to je možné, že předešel většímu vpádu komunistů do Evropy, SSSR zbrojil hodně. A z jedním z prvních proxy konfliktů, kde už bylo vidět "kdo je kdo" bylo Španělsko. I rétoriku měli podobnou, jen naopak vedenou oproti Hitlerovi. Ale i ten německý "národní socialismus" oslovoval a dělal levičácké věci, i když jako pozdrav zvedali pravou ruku. Jedni chtěli vládnout dělnicky, druzí nacionálně dělnicky.
      Problém je v tom, že Francie, co by "vítězná mocnost" ve skutečnosti s Německem nikdy válku nevyhrála, jinak by tu nebyla dlouho trvající první světová a ani druhá světová.
      V létě 39. se SSSR už nemohli spolehnout na nikoho ze společenství národů, tak si to rozhodli po svém. Nic ve zlém proti polákům, ale ti mají dost másla na hlavě, včetně agrese proti Československu a v 30. letech si u nich o demokracii mohli nechat zdát, například židé v předválečném polsku nemohli na vysoké školy.
      Jediný kdo se poučil je Polsko, buduje silnou armádu, nějaké kecy o NATO a EU je nezachrání.
      ... mám jen problém s tím, že se za každou cenu snaží užiteční idioti západu dostat do pozice agresora v 2. světové válce i SSSR, obsadili tehdy nově vzniklé státy, ale kdo to kdy předtím nedělal celá staletí? (a obsadili je ze zcela zjištných důvodů, před anexí apelovali na přístup rudé armády k břehům baltu, protože měli strach z Němců) I kdyby nebyl Molotov - Ribentrop, tak to Hitlera ani japonce nezastavilo. A možná by to utvrdilo Hitlera v tom, že rusové na západ nepůjdou (když by neobsadili východ Polska a pobaltí) pak by možná neodvolal operaci Lvoun a Británie by padla. Takto tu jistotu neměl, viděl, že rusové jsou stejně "hodní" jako on sám.
      ...dnešek ukazuje, že rusové jsou nepoučitelní, hrají nyní stejného betla s čínou, na oko kamarádi, ale bojí se jich. A přitom se bojí i obchod a upřednostňují obchod před bezpečností, když jim prodávají své zbraně.
      Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     21:17 22.05.2020

     markus223
     Dobrá otázka.A kde byli Francouzi?S ohledem na září 1939.

     markus223
     Dobrá otázka.A kde byli Francouzi?S ohledem na září 1939.

     • Torong
      22:16 22.05.2020

      No rozhodně neútočili na své sousedy jako Rusko...

      No rozhodně neútočili na své sousedy jako Rusko...

     • Tesil
      19:54 23.05.2020

      Hlavně neútočili na svého nepřítele.

      Hlavně neútočili na svého nepřítele.

    • PetrTechnik
     22:57 22.05.2020

     Pořád tam kde 1.července 1941, proč se ptáš?

     Pořád tam kde 1.července 1941, proč se ptáš?

     • StandaBlabol
      09:24 23.05.2020

      Opět se pleteš. V září roku 1939 byl SSSR ve svých mezinárodně uznávaných hranicích a na jedné straně s nacistickým Německem. 1.7.1941 byl nějakou záhadou ve finské Karélii, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Opět se pleteš. V září roku 1939 byl SSSR ve svých mezinárodně uznávaných hranicích a na jedné straně s nacistickým Německem. 1.7.1941 byl nějakou záhadou ve finské Karélii, Polsku, Bessarábii, Litvě, Lotyšsku a Estonsku. A taky vyměnil strany a už to nebyl německý spojenec, i když to bylo z donucení.
      Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      09:54 23.05.2020

      StandaBlábol:
      Ale ty trdýlko blábolivý, Karelii SSSR Finsku ukradlo již před 1.7.1941. Tedy konkrétně přepadl SSSR Finsko 30.11.1939.
      Zbytek historie si najdeš sám. Až do ...
      Zobrazit celý příspěvek

      StandaBlábol:
      Ale ty trdýlko blábolivý, Karelii SSSR Finsku ukradlo již před 1.7.1941. Tedy konkrétně přepadl SSSR Finsko 30.11.1939.
      Zbytek historie si najdeš sám. Až do 16.9.1939 byl SSSR ve svých mezinárodně uznaných hranicích, pak zabral část Polska a potom napadl 30.11.1939 Finsko.
      Přesné časy nevím.
      Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      13:35 23.05.2020

      to PetrTechnik,

      přečti si to ještě jednou a pořádně. A zjistíš, že píšeš totéž, co já. Trdýlko blábolivý:)

      to PetrTechnik,

      přečti si to ještě jednou a pořádně. A zjistíš, že píšeš totéž, co já. Trdýlko blábolivý:)

   • StandaBlabol
    17:24 22.05.2020

    "Velká Británie byla prakticky bezbranná a nebýt na ostrově , prohrála by válku."
    Jenže neprohrála a bojovala. Do půlky 1941 prakticky sama. I při zahájení operace Barbarosa mohli ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Velká Británie byla prakticky bezbranná a nebýt na ostrově , prohrála by válku."
    Jenže neprohrála a bojovala. Do půlky 1941 prakticky sama. I při zahájení operace Barbarosa mohli Němci nasadit jen 60% letadel, zbytek musel chránit Kanál, Německo a bojoval ve Středomoří. Německý průmysl zase na plné obrátky vyráběl stovky ponorek a námořní blokáda měla vliv na výrobu v Říši.
    "USA měli obrovskou kliku" A to je co za argument? Můžu stejně hloupě napsat, že Rusové měli obrovskou kliku u Moskvy, protože ve správnou chvíli začalo mrznout. Američani začali vyrábět lodě a letadla takovým tempem, že třeba prohra u Midway by válku asi o pár měsíců protáhla. Ale Japonci neměli nejmenší šanci a po Pearl Harboru Američani neuvažovali o nějaké mírové dohodě, jen o úplné kapitulaci.
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     17:39 22.05.2020

     Británie bojovala, ale až když se Hitler proti nim obrátil, ani nám, ani polákům nepomohli.

     Británie bojovala, ale až když se Hitler proti nim obrátil, ani nám, ani polákům nepomohli.

     • logik
      17:52 22.05.2020

      Polákům neměli faktickou šanci pomoci. Neměli sílu ani pro obranu Norska, kde měli podstatně lepší podmínky.

      Pořád je ale obrovskej rozdíl mezi nepomohli (ať už jsou důvody ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Polákům neměli faktickou šanci pomoci. Neměli sílu ani pro obranu Norska, kde měli podstatně lepší podmínky.

      Pořád je ale obrovskej rozdíl mezi nepomohli (ať už jsou důvody jakékoli), a dohodli se a zaútočili společně. A nebo mezi nepomohli a dodávali klíčové suroviny ve velkém....
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:09 22.05.2020

      Díky pomoci Polsku se dostala do světové války...

      Díky pomoci Polsku se dostala do světové války...

    • Danik
     17:53 22.05.2020

     Sověti měli u Moskvy kliku v podobě jednotek z Dálného východu, které město úspěšně bránily. Tyto jednotky se na západ mohli přesunout díky informaci, že Japonsko nehodlá útočit na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Sověti měli u Moskvy kliku v podobě jednotek z Dálného východu, které město úspěšně bránily. Tyto jednotky se na západ mohli přesunout díky informaci, že Japonsko nehodlá útočit na SSSR, protože ho spojenci v Pacifiku dostatečně vyčerpávali.
     Skrýt celý příspěvek

     • Englbert
      19:17 22.05.2020

      Japonci meli dohodu s hitlerem, ze vstoupi do valky s rusaky, az on dobude moskvu. A stalin mel kliku, ze to vedel.

      Japonci meli dohodu s hitlerem, ze vstoupi do valky s rusaky, az on dobude moskvu. A stalin mel kliku, ze to vedel.

     • Jirosi
      19:59 22.05.2020

      U Moskvy neměli kliku, ale právě už pomoc z UK. Ta i přes své malé zdroje dokázala pomáhat už v roce 1941.

      U Moskvy neměli kliku, ale právě už pomoc z UK. Ta i přes své malé zdroje dokázala pomáhat už v roce 1941.

     • PetrTechnik
      07:26 23.05.2020

      Daník:
      Ano to je pravda, moznost stáhnout k Moskvě uvedené vojáky byla klika. Fakticky jsi potvrdil to co jsem napsal , Němcům se mohla v tu dobu postavit jen Rudá armáda. Nikdo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Daník:
      Ano to je pravda, moznost stáhnout k Moskvě uvedené vojáky byla klika. Fakticky jsi potvrdil to co jsem napsal , Němcům se mohla v tu dobu postavit jen Rudá armáda. Nikdo jiný lidi nebyl schopen dodat.
      Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      17:13 23.05.2020

      PetrTechnik
      To co jsem napsal potvzuje to, že nebýt SSSR a VŠECH OSTATNÍCH CO SE DO BOJE ZAPOJILI tak dneska část světa mluví Německy a nebo Japonsky, protože nebýt nutnosti Němců ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PetrTechnik
      To co jsem napsal potvzuje to, že nebýt SSSR a VŠECH OSTATNÍCH CO SE DO BOJE ZAPOJILI tak dneska část světa mluví Německy a nebo Japonsky, protože nebýt nutnosti Němců nechat jednotky v Evropě, nebo severní Africe a nebýt Britů, Číňanů, ANZAC, Holanďanů, Francouzů, Indů, Američanů a ostatních národů a zemí v oblasti (často se zapomíná na domorodé obyvatelstvo ostrovů, které spojeneckým vojákům sloužilo jako průzkumníci nebo nosiči zásob a zraněných) tak se Wermacht a Japonská císařská armáda potká někde u Novosibirsku.
      Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
     21:04 22.05.2020

     Standa Blábol:
     To že Hitler díky chybnému rozhodnutí nechal britský expediční sbor uniknou na ostrovy nebyla klika? Mohli je rozprášit, pokud by následně pokračoval v rozsáhlém ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Standa Blábol:
     To že Hitler díky chybnému rozhodnutí nechal britský expediční sbor uniknou na ostrovy nebyla klika? Mohli je rozprášit, pokud by následně pokračoval v rozsáhlém bombardování Británie, byl by její osud na vážkách.
     Američané měli u Midway kliku, rozluštili japonský kod, věděli kde budou chtít Japonci zaútočit. I 16.operační svaz měl štěstí ,že se jim podařilo objevit japonský svaz včas. Pokud by Hornet a Enterprise šly ke dnu a narychlo opravený Yorktown se nestačil k nim připojit, došlo by ke zničení Midway Japonci a pak už neměli Američané prakticky co postavit mezi Japonce a pobřeží USA. Museli by se minimálně z Pacifiku stáhnout do doby , než by dokázaly postavit nové lodě. To že v dlouhodobém konfliktu Japonsko nemohlo s USA vyhrát je velmi pravděpodobné. Naštěstí historie nezná kdyby, dopadlo to jinak.
     Mimochodem podcenění počasí byla německá chyba a ruská klika, začalo mrznout dřív než je i v Rusku běžné.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:36 22.05.2020

      "Mimochodem podcenění počasí byla německá chyba a ruská klika, začalo mrznout dřív než je i v Rusku běžné."

      Ten mráz umožnil pokračování operace Tajfun, bez toho byla fronta ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Mimochodem podcenění počasí byla německá chyba a ruská klika, začalo mrznout dřív než je i v Rusku běžné."

      Ten mráz umožnil pokračování operace Tajfun, bez toho byla fronta zalitá blátem a nedalo se dělat nic.
      Ten zbytek...
      Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      21:50 22.05.2020

      Ve válce se štěstí občas přikloní k jedné nebo druhé straně. Já jen nechápu tvou konstrukci "1942 byl schopný se Německu postavit jen SSSR .... protože USA měly u Pearl Harboru a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ve válce se štěstí občas přikloní k jedné nebo druhé straně. Já jen nechápu tvou konstrukci "1942 byl schopný se Německu postavit jen SSSR .... protože USA měly u Pearl Harboru a Midwaye kliku". Kromě toho práci vlastní rozvědky bych nepovažoval za kliku. To už můžeš říct, že klika je, že máš lepší zbraně nebo lépe vycvičené vojáky.
      Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      07:23 23.05.2020

      StandaBlábol:
      Já také nechápu proč jsi složil do sebe dva výroky , které popisují každý něco jiného.
      "1942 byl schopný se Německu postavit jen SSSR .... protože USA měly u Pearl ...
      Zobrazit celý příspěvek

      StandaBlábol:
      Já také nechápu proč jsi složil do sebe dva výroky , které popisují každý něco jiného.
      "1942 byl schopný se Německu postavit jen SSSR .... protože USA měly u Pearl Harboru a Midwaye kliku".
      Pokud jsi dyslektik tak se omlouvám.
      Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      09:19 23.05.2020

      to petr.technik,

      "Já také nechápu proč jsi složil do sebe dva výroky , které popisují každý něco jiného."
      Promiň, já dyslektik jsem četl jeden tvůj krátký odstavec jako souvislý ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to petr.technik,

      "Já také nechápu proč jsi složil do sebe dva výroky , které popisují každý něco jiného."
      Promiň, já dyslektik jsem četl jeden tvůj krátký odstavec jako souvislý text, nikoliv jako několik za sebe náhodně naskládaných vět bez souvislostí.
      Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      09:56 23.05.2020

      Standa Blábol:
      Jsem rád ,že jsi nakonec porozuměl.

      Standa Blábol:
      Jsem rád ,že jsi nakonec porozuměl.

   • Dovi
    17:28 22.05.2020

    Myslím že nikdo nechce zpochybňovat zásluhu ruského lidu (počet mrtvých ruských civilistů je otřesný). Vytrpěli si a k obratu války zásadně přispěli... Bohužel tím nejde setřít ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Myslím že nikdo nechce zpochybňovat zásluhu ruského lidu (počet mrtvých ruských civilistů je otřesný). Vytrpěli si a k obratu války zásadně přispěli... Bohužel tím nejde setřít skutečnost, jak a kdo 2. světovou začal.... Nebýt Hitlerovy chyby s operací Barbadossa, mohli si němci s rusama Evropu naporcovat a vládnout tu teď ruku v ruce společně...
    To že plán nevyšel a z donucení museli otočit a přidat se na stranu dobra není jaksi jejich zásluha....
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     20:07 22.05.2020

     Ty dvě ideologie hlásali vzájemné nepřátelství, válka by mezi nimi přišla.

     Rozhodovalo se jako dnes v Moskvě, ale odnesl to obyčejný člověk pro slávu a velkolepost vlasti. Oni moc ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ty dvě ideologie hlásali vzájemné nepřátelství, válka by mezi nimi přišla.

     Rozhodovalo se jako dnes v Moskvě, ale odnesl to obyčejný člověk pro slávu a velkolepost vlasti. Oni moc na výběr neměli :(
     Skrýt celý příspěvek

   • Englbert
    19:15 22.05.2020

    Stalin skemral, aby zapadni spojenci otevreli druhou frontu, az z toho mel otlacena kolena.

    Stalin skemral, aby zapadni spojenci otevreli druhou frontu, az z toho mel otlacena kolena.

   • Klimesov
    19:39 22.05.2020

    "Všichni ohýbači a vykladači nové verze historie tento základní fakt prostě nemůžou přejít. Západní spojenci otevřeli druhou frontu až když bylo o výsledku 2WW fakticky ...
    Zobrazit celý příspěvek

    "Všichni ohýbači a vykladači nové verze historie tento základní fakt prostě nemůžou přejít. Západní spojenci otevřeli druhou frontu až když bylo o výsledku 2WW fakticky rozhodnuto."

    A jéje. Zas jeden šiřitel alternativní historie která se nikdy nestala, vyčtená z křišťálové koule Jolandy :D :D :D
    No ono pane PetrTechnik, jediný popírač, ohýbač a vykladač demagogické verze historie jste tady vy sám.
    Faktem a historickou skutečností zůstává to, že Nacistické Německo, Itálie, Japonsko a další státy OSY, byly poraženi společnými silami SSSR, USA, VB a mnoha mnoha mnoha dalších států a národů, kteří nějakou buď větší či menší mírou přispěli k porážce OSY. Svým příspěvkem jste pravě pošlapal oběť cca 1,5 miliónů padlých vojáků z jiné země než SSSR a dalších cca 8 miliónů civilistů. Čísla se mohou lišit podle zdroje.
    A takový lidé jako vy mají tu drzost moralizovat :D :D :D
    Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
     20:44 22.05.2020

     Klimesov:
     To jste mi to tedy nandal, pes by si ode mě kůrku nevzal.
     Přesto se na historii nezmění vůbec nic.

     Klimesov:
     To jste mi to tedy nandal, pes by si ode mě kůrku nevzal.
     Přesto se na historii nezmění vůbec nic.

     • Torong
      21:43 22.05.2020

      Ne nezmění. Přes všecky nesmysly co si budeš vymýšlet se opravdu historie nezmění.

      Ne nezmění. Přes všecky nesmysly co si budeš vymýšlet se opravdu historie nezmění.

     • PetrTechnik
      07:05 23.05.2020

      Torong:
      Nenapsal jsem jediný nesmysl ve svém příspěvku. Jinak argumentuješ stejně, jako kdysi tzv. výchovný poradce, když jsem na střední škole tvrdil ,že Plzeň osvobodila americká ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong:
      Nenapsal jsem jediný nesmysl ve svém příspěvku. Jinak argumentuješ stejně, jako kdysi tzv. výchovný poradce, když jsem na střední škole tvrdil ,že Plzeň osvobodila americká armáda. Vyneslo mi to podmínečné vyloučení. Byl to rok 1980.
      Pro mě tím svým výrokem se řadíš na úroveň toho ubožáka výchovného poradce. Jmenoval se ing. Marek, škola byla SPŠE Ječná 30.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      08:37 23.05.2020

      Víš soudruhu Petře... Píšeš nesmysly... Použil jsi jednu z klasických technik, používaných jak profesionálními trolly, tak našimi užitečnými idioty. Vzal jsi skutečná fakta (abys ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Víš soudruhu Petře... Píšeš nesmysly... Použil jsi jednu z klasických technik, používaných jak profesionálními trolly, tak našimi užitečnými idioty. Vzal jsi skutečná fakta (abys pak mohl operovat "pravdou") a napsal jsi je tak, aby to vypadalo, že nikdo jiný než SSSR nebojoval, a když, tak vlastně jen proto, že měl štěstí.
      Například:
      "USA měli obrovskou kliku a dobré informace jak 9.12.1941 , i později u Midway."
      Odkdy je dobrá zpravodajská činnost (kam patří i lámání kódů) štěstím?
      Pokud bych přistoupil na tvůj styl, pak můžu s klidným svědomím napsat, že SSSR nedokázalo s Německem bojovat a u Moskvy zvítězili jen se štěstím, protože právě včas dorazily první dodávky západních zbraní a měli dobré informace, že Japonci nezaútočí.
      No a ty slinty o tom, jak jsi byla za komančů statečný si nech od cesty. Děláš tím že sebe jenom většího pitomé, protože takových skazek si může každý vycucnout z prstu deset. To, že tady překrucuješ skutečnost, aby Rusko vypadalo jako to dobré a západ jako špatný tím stejně nezakryješ.
      Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      11:52 23.05.2020

      Torong:
      Já statečný moc nebyl , měl jsem strach ,aby mě nevyhodili. Soudruhem jsem nebyl, jen takový reptající rebel.
      Tím soudruhováním jsi jen potvrdil svoji ubohost.

      Torong:
      Já statečný moc nebyl , měl jsem strach ,aby mě nevyhodili. Soudruhem jsem nebyl, jen takový reptající rebel.
      Tím soudruhováním jsi jen potvrdil svoji ubohost.

   • Tesil
    21:12 22.05.2020

    PetrTechnik
    K bodu č.1 Polsko nemělo za cíl válku vyhrát,jenom mělo zadržet nepřítele než dorazí Francouzi.
    Co se týká invaze je pravdou,že Sověti u spojenců internovali.S tím,že ...
    Zobrazit celý příspěvek

    PetrTechnik
    K bodu č.1 Polsko nemělo za cíl válku vyhrát,jenom mělo zadržet nepřítele než dorazí Francouzi.
    Co se týká invaze je pravdou,že Sověti u spojenců internovali.S tím,že až se sovětské tanky objeví v Paříži bude veřejné mínění zřejmě zaskočeno.
    Skrýt celý příspěvek

   • PetrTechnik
    22:56 22.05.2020

    Pro všechny pohoršené a samozvané moralisty.
    ad1) Dle mého nemorálního názoru vojenské obsazení státu nebo jeho podstatné části znamená prohrát válku. Nikde jsem nepsal ,že se ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pro všechny pohoršené a samozvané moralisty.
    ad1) Dle mého nemorálního názoru vojenské obsazení státu nebo jeho podstatné části znamená prohrát válku. Nikde jsem nepsal ,že se očekávala výhra, jen jsem konstatoval historický fakt. Polsko obsadili Němci a SSSR.
    ad2) Vichistický režim, též Vichistická Francie, je pojem užívaný pro Francii – oficiálně Francouzský stát v období druhé světové války od roku 1940 do roku 1944. Označuje se tak jednak v širším smyslu s Německem spolupracující vláda maršála Pétaina, v užším smyslu území, které tato vláda fakticky ovládala. (toliko Wikipedia) Pokud to nebyla půlka Francie omlouvám se za chybu.
    ad3) Existuje spousta literatury, kde jsou zmíněny obavy o osud Anglie , například ze strany USA.
    ad4) Opět moře literatury například Pacifik v Plamenech od p.Hubáčka.
    Vojáci tehdejší Rudé armády (SSSR) zastavili Němce za cenu obrovských lidských ztrát. Proč, to je obecně známo. Dodávky techniky v rámci L&L pomohly ,ale lidi nedodal nikdo, jen SSSR.
    O výsledku 2.WW se rozhodovalo a rozhodlo na východní frontě. To absolutně nijak nesnižuje památku a hrdinství těch co bojovali a zahynuli na frontě západní. Naopak významně zkrátili 2WW.
    Nevím, co je na tom špatného a dnes vyvolává takové rozhořčení.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     00:09 23.05.2020

     "O výsledku 2.WW se rozhodovalo a rozhodlo na východní frontě. "

     Stejně tak je možné říci
     - o výsledku WW2 se rozhodlo na japonsko-sovětské frontě, resp. tím, že Japonsko ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "O výsledku 2.WW se rozhodovalo a rozhodlo na východní frontě. "

     Stejně tak je možné říci
     - o výsledku WW2 se rozhodlo na japonsko-sovětské frontě, resp. tím, že Japonsko nezaútočilo na SSSR
     - o výsledku WW2 se rozhodlo tím, že USA se zapojily do války
     - o výsledku WW2 se rozhodlo tím, že Británie se na začátku války ubránila
     ...

     Jinými slovy, o výsledku války nerozhodla jediná fronta nebo jediná událost, ale všechno se to sesčítalo a výsledkem byla porážka Osy v roce 1945.
     Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      07:16 23.05.2020

      Pane já tvrdím,že rozhodují byl vývoj na východní frontě, pokud by se Rudá armáda zastavila na hranicích tehdejšího SSSR a vyhlásila s Německem příměří. Německo by bylo schopné jen ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pane já tvrdím,že rozhodují byl vývoj na východní frontě, pokud by se Rudá armáda zastavila na hranicích tehdejšího SSSR a vyhlásila s Německem příměří. Německo by bylo schopné jen námořní blokádou donutit GB ke kapitulaci. Stačila masovější výroba ponorek TypXXI a i přes schopnosti protiponorkového loďstva , by se Británie neubránila. A to nemluvím o tom , jak blízko bylo Německo k výrobě jaderné zbraně.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      08:47 23.05.2020

      No ty p..o... Tak tohle je síla...
      "pokud by se Rudá armáda zastavila na hranicích tehdejšího SSSR a vyhlásila s Německem příměří. Německo by bylo schopné jen námořní blokádou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No ty p..o... Tak tohle je síla...
      "pokud by se Rudá armáda zastavila na hranicích tehdejšího SSSR a vyhlásila s Německem příměří. Německo by bylo schopné jen námořní blokádou donutit GB ke kapitulaci."
      Prosím prosím, zkus napsat datum, kdy Rudá armáda dosáhla hranic tehdejšího SSSR. Pak se podíváme jak v té době vypadala situace v Evropě. Víš nic lepšího by pro nás SSSR nemohlo udělat, než zastavit na svých hranicích...
      Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      09:37 23.05.2020

      to PetrTechnik,
      "pokud by se Rudá armáda zastavila na hranicích tehdejšího SSSR a vyhlásila s Německem příměří. Německo by bylo schopné jen námořní blokádou donutit GB ke ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to PetrTechnik,
      "pokud by se Rudá armáda zastavila na hranicích tehdejšího SSSR a vyhlásila s Německem příměří. Německo by bylo schopné jen námořní blokádou donutit GB ke kapitulaci."

      Zatím jsem s tebou sice moc nesouhlasil, ale dalo se s tebou polemizovat. Tahle věta z tebe ale dělá trolla se kterým se nemá cenu bavit. Masovější výroba ponorek v rozvráceném hospodářství. V situaci kdy by pro ně ani neměli palivo. Ztratili přístavy na pobřeží Atlantiku. Dominance spojenců na moři tak obrovská, že už ani neměli kde cvičit nové posádky. O čem to mluvíš?
      Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      12:54 23.05.2020

      To,že nejste schopni připustit jinou alternativu , ještě neznamená ,že se nemohla uskutečnit. Ruská armáda osvobodila své území na začátku roku 1944. V té době ještě nebylo německé ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To,že nejste schopni připustit jinou alternativu , ještě neznamená ,že se nemohla uskutečnit. Ruská armáda osvobodila své území na začátku roku 1944. V té době ještě nebylo německé hospodářství zdaleka tak rozvrácené. Například u ponorek, typu XXI , které opravdu byly přelomové , se plánovala výstavba 3ks týdně, i kdyby se stavěl 1 kus, stačilo by to na ochromení námořních dodávek z USA do Británie. V té době byla stále Británie závislá na dodávkách surovin. Otázkou by samozřejmě bylo, jak by vypadalo příměří mezi SSSR a Německem. Zkoušel jsem se na toto ptát i různých historiků či vojáků, někteří to kategoricky vyloučili, jiní to brali jak možnou alternativu.
      Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      13:55 23.05.2020

      PetrTechnik,
      "Ruská armáda osvobodila své území na začátku roku 1944".

      Buďto vůbec nevíš, jak vypadala východní fronta začátkem roku 1944, nebo jen hloupě lžeš. Většina ...
      Zobrazit celý příspěvek

      PetrTechnik,
      "Ruská armáda osvobodila své území na začátku roku 1944".

      Buďto vůbec nevíš, jak vypadala východní fronta začátkem roku 1944, nebo jen hloupě lžeš. Většina pravobřežní Ukrajiny + Krym, Bělorusko a celé Pobaltí měli v rukou Němci. Krym vyklidili v květnu, Operace Bagration a ty následné osvobodily Bělorusko až v červenci/srpnu. A to ještě pořád ovládali Němci Pobaltí.
      Taky naprosto nechápu, jak by produkce tempem 1 ponorka týdně ochromila zásobování. Trvalo by jim rok, než by měli nějaké rozumné množství (při nulových ztrátách). A pořád - kde by pro ně vzali palivo, posádky, atd., atd.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:06 23.05.2020

      Flankere, problém je, že se pohybuješ v oblasti spekulací, které ovšem považuješ za něco co by se rozhodně stalo. Ta pravděpodobnost je ovšem absolutně minimální. Pokud by se Rusko ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Flankere, problém je, že se pohybuješ v oblasti spekulací, které ovšem považuješ za něco co by se rozhodně stalo. Ta pravděpodobnost je ovšem absolutně minimální. Pokud by se Rusko zastavilo na Cursonově linii, rozhodně by to prodloužilo válku minimálně o rok. S velkou pravděpodobností by spojenci přišli o velká území v záp. Evropě, ale na výsledku války by to nic nezměnilo. Německo bylo obklíčeno, izolováno, bez možnosti dovozu surovin...
      Skrýt celý příspěvek

     • satai
      18:58 23.05.2020

      Tak hlavně by někdy v létě 1945 na Berlín dopadnul Little Boy. A pak další bomby na další města...

      Tak hlavně by někdy v létě 1945 na Berlín dopadnul Little Boy. A pak další bomby na další města...

  • flanker.jirka
   08:43 23.05.2020

   satai
   Však tu netvrdím, že by komančové byli nějací svatoušsci, z jejich pohledu to brali tak, že tyto území patřili carskému Rusku. K anexi pobaltí došlo po pádu Francie ve 40. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   satai
   Však tu netvrdím, že by komančové byli nějací svatoušsci, z jejich pohledu to brali tak, že tyto území patřili carskému Rusku. K anexi pobaltí došlo po pádu Francie ve 40. roku. Však, například USA tyto kroky nikdy za dobu existence SSSR neuznali.
   Raději se neptat, jak by to vypadalo "kdyby" ...v 41. roce Němci se svými spojenci kompletní výčet "koalice ochotných" najdete zde https://cs.wikipedia.org/wiki/...
   došli až na předměstí Moskvy. Kam by došli a co by zbylo z SSSR, pokud by pobaltí, části běloruska a ukrajiny neobsadili na podzím 39. ??? Zbyl by někdo, kdo by Hitlera zastavil? (mimo Vlasovců a pražských radních :-) )
   Zabýváme se stále evropskou sebestředností, jak se chovala Británie a Francie jinde ve světě? To nebyly z dnešního pohledu okupace?
   Hodně dobře je vyloženo vše o předválečné době v tomto francouzském dokumentu
   https://www.youtube.com/watch?...
   Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:14 22.05.2020

  Sovieti nechceli platit a pritom im Lend Lease zachranila krk... bez nej by vojnu prehrali uz v 1942.

  Sovieti nechceli platit a pritom im Lend Lease zachranila krk... bez nej by vojnu prehrali uz v 1942.

  • flanker.jirka
   16:37 22.05.2020

   pořád vás užírá, že jste společně s němci prohráli válku?

   pořád vás užírá, že jste společně s němci prohráli válku?

   • hurvo
    18:26 22.05.2020

    Debilne kecy sa daju hrat aj v multiplayer hre, napr:
    Narozdiel od vas sme sa nemcom postavili v SNP, vy ste cakali s povstanim v prahe na koniec vojny aj to vam museli zachranit ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Debilne kecy sa daju hrat aj v multiplayer hre, napr:
    Narozdiel od vas sme sa nemcom postavili v SNP, vy ste cakali s povstanim v prahe na koniec vojny aj to vam museli zachranit prdel vlasovovci.

    debilne -check, neferove-check , presne ako Сухой-jyrka - check.
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     19:05 22.05.2020

     ale jdi ty brepto

     ale jdi ty brepto

    • Tesil
     21:29 22.05.2020

     Postavili jsme se Německu po té co naše Rychlá divize dorazila na Kavkaz.

     Postavili jsme se Německu po té co naše Rychlá divize dorazila na Kavkaz.

    • Jura99
     23:39 22.05.2020

     SNP jsou dejiny staleho ustupu, nechat se porazit od dvakrat slabsiho nepritele, odevzdat dve divize bez boje a to vse kdyz Rus byl za humny, to se tak casto nevidelo.

     SNP jsou dejiny staleho ustupu, nechat se porazit od dvakrat slabsiho nepritele, odevzdat dve divize bez boje a to vse kdyz Rus byl za humny, to se tak casto nevidelo.

     • hurvo
      11:35 23.05.2020

      Povstanie sabotovali komunisti . Aj tie dve divizie na vychodnom slovensku nemali byt odzbrojene, ale komunisticke bunky vzhladom na to ze nemali SNP pod kontrolou tak zacali ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Povstanie sabotovali komunisti . Aj tie dve divizie na vychodnom slovensku nemali byt odzbrojene, ale komunisticke bunky vzhladom na to ze nemali SNP pod kontrolou tak zacali prepady a utoky este pred zahajenim povstania a iniciovali nemecke protiopatrenia.
      Osobne som presvedceny ze pokial by armadou vedene povstanie bez ucasti komunistov bolo uspesne, tak by ho sovieti aj tak nechali vykrvacat tak ako AK vo varsavskom povstani.
      Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    20:33 22.05.2020

    flanker.jirka - tak toto bol iný bonmot :) ...jedna krajina vytýka druhej niečo o spoločnej histórii s nemeckom...pritom tá "jedna" bola súčasť ríše a tá druhá bola akože slobodná ...
    Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka - tak toto bol iný bonmot :) ...jedna krajina vytýka druhej niečo o spoločnej histórii s nemeckom...pritom tá "jedna" bola súčasť ríše a tá druhá bola akože slobodná a spojenec...hm,tak kto potom prehral...hlavné je,že sme obe krajiny stihli ešte vyhlásiť povstania a tým prejsť na stranu spojencov...a vlastne vyhrať vojnu... :))
    Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     21:42 22.05.2020

     SSSR i západní spojenci celou dobu války uznávali Československou exilovou vládu v Londýně. Takže nebyli jsme součástí říše ani spojenec, ale okupovaná území.

     SSSR i západní spojenci celou dobu války uznávali Československou exilovou vládu v Londýně. Takže nebyli jsme součástí říše ani spojenec, ale okupovaná území.

     • HEKTOR
      22:13 22.05.2020

      StandaBlabol - tak to už som potom pokojnejší.... :)

      StandaBlabol - tak to už som potom pokojnejší.... :)

     • StandaBlabol
      09:28 23.05.2020

      to Hektor,

      proč ze Slováků dělat nějaké velké spojence Německa? Prostě neměli na výběr. Kdyby nebyl Tiso, našel by se jiný kolaborant. Nebo by s náma skončili v okupovaném ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to Hektor,

      proč ze Slováků dělat nějaké velké spojence Německa? Prostě neměli na výběr. Kdyby nebyl Tiso, našel by se jiný kolaborant. Nebo by s náma skončili v okupovaném protektorátu. Ostatně množství dezercí na východní frontě jasně vypovídá, jak to s tím spojenectvím bylo.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      10:10 23.05.2020

      StandaBlabol - tak teraz súhlasím na 100%...fakt ale je,že naše národy nejak nemajú chuť bojovať...a tak nejak asi vždy príjmu "okupáciu"...taký bol aj rok 68...pár nespokojných ...
      Zobrazit celý příspěvek

      StandaBlabol - tak teraz súhlasím na 100%...fakt ale je,že naše národy nejak nemajú chuť bojovať...a tak nejak asi vždy príjmu "okupáciu"...taký bol aj rok 68...pár nespokojných ako počas 2.sv.v. sa vždy pár nájde a idú bojovať napr. do anglicka,ruska atď.,ale väčšina doma tú okupáciou aj keď nespokojne ,ale príjme...
      Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      13:59 23.05.2020

      to Hektor,

      nechci se hádat za každou cenu, ale třeba v roce 1938 chuť bojovat rozhodně nechyběla. Na rozdíl od Finů, které svět podpořil alespoň vyloučením SSSR ze Společnosti ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to Hektor,

      nechci se hádat za každou cenu, ale třeba v roce 1938 chuť bojovat rozhodně nechyběla. Na rozdíl od Finů, které svět podpořil alespoň vyloučením SSSR ze Společnosti národů a dodávkami zbraní a Polska, kdy FR a AN vyhlásili Německu válku, nám bylo dáno jasně najevo, že v tom budeme úplně sami.
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      20:14 23.05.2020

      StandaBlábol
      Britové uznali naší exilovou vládu 21.7.1940 ostatní později.
      Takže ne celou válku.

      StandaBlábol
      Britové uznali naší exilovou vládu 21.7.1940 ostatní později.
      Takže ne celou válku.

 • Kichot
  15:30 22.05.2020

  Jj škoda , že se postkřesťanská, vymírající civilizace bílého muže (podle demografů), nedokáže sjednotit a spolu nezkusí zabránit skoro nevyhnutelnému...

  Jj škoda , že se postkřesťanská, vymírající civilizace bílého muže (podle demografů), nedokáže sjednotit a spolu nezkusí zabránit skoro nevyhnutelnému...

 • dusan
  14:50 22.05.2020

  Síce "off" ale týka sa i ruskej "pomoci"

  V Líbyi utrpeli za posledný týždeň "haftarovci" podporovaní i Ruskom masívny debakel a hlavne turecké drony zmasakrovali všetko ča sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Síce "off" ale týka sa i ruskej "pomoci"

  V Líbyi utrpeli za posledný týždeň "haftarovci" podporovaní i Ruskom masívny debakel a hlavne turecké drony zmasakrovali všetko ča sa hýbalo v rátane minimálne 8 ks systémov Pancir dodaných Spojenými arabskými emirátmi. Rusko rýchlo začalo riešiť katastrofu a dodalo zrejme bieloruské stíhačky MiG-29 (i s pilotmi) na pomoc haftarovcom s cielom zastaviť ofenzívu svojho tureckého "spojenca" ....

  Skrátka je tam "veselo" ....

  PS pre AN: tento konflikt by si vyžadoval bližší komentár.
  Skrýt celý příspěvek

  • Strategist
   15:44 22.05.2020

   Taky tu situaci pozorně sleduji a vypadá to, že Haftar prohrál, většinu nedávno získaného území ztratil a zatímco podpora LNA byla převázně materiální + Wagner, tak GNA dostalo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Taky tu situaci pozorně sleduji a vypadá to, že Haftar prohrál, většinu nedávno získaného území ztratil a zatímco podpora LNA byla převázně materiální + Wagner, tak GNA dostalo desetisíc tureckých jihadistů z Idlíbu + regulérní armádní jednotky a palebnou podporu z moře, proti tomu lze těžko něco dělat s tím málem, co Haftar měl, upřímně divím se, že se udržel až doteď.

   Co se týče těch Pansirů, tak to vypadá, že jim došly PLŘS a na kanóny jsou ty drony moc vysoko.

   Považuji tuto situaci za velký debakl hlavně pro EU, která slibovala, že její mise IRINI zabrání pašování zbraní do Lybie, ale zatím to vypadá, že turecké lodě mají VIP vstup a přivážejí nové posily.
   Velkou neznámou je pro mě proč USA stojí na straně islamistických milic a GNA, když Haftar dělal roky pro CIA a mohl by Lybii stabilizovat a měli by u něj i vliv, kdyby ho podpořili (UAE a Egypt jsou spojenci USA), zatímco GNA je zavázaná Turecku a tam žádný vliv nezískají.
   Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    16:56 22.05.2020

    Turecko vraj presúva na miesto i svoje letectvo ...

    https://www.youtube.com/watch?...

    Čo sa týka pašovania ... to je zbytočné riešiť, embargo je zväčša len o prirážka ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Turecko vraj presúva na miesto i svoje letectvo ...

    https://www.youtube.com/watch?...

    Čo sa týka pašovania ... to je zbytočné riešiť, embargo je zväčša len o prirážka za nákup zbraní.

    Čo sa týka jihádistov tak tu je pikantné to, že ich k Haftarovi sťahuje zo Sýrie i Rusko. To sú bývalí povstalci, ktorí prešli na stranu Asada. Je ich síce rádovo menej ako ich tam dodáva Turecko, ale je to do značnej miery absurdný stav, kedy sú bývali vraj strašní "teroristi" menia za "bojovníkov za slobodu" v inej krajine ....

    EÚ hrá v tomto konflikte viac menej štatistu i keď určite niektoré krajiny "prižmurujú oči" keď treba. Faktom je, že oficiálne je ten "zlý" Hafatr, lebo bojuje proti oficiálne uznanej vláde a Rusko je tu presne v opačnej pozícii proti Turecku ako v Sýrii .... to Turecko podporuje oficiálnu vládu ... čo "sputnikovci" riešia tak, že jednoducho stav pomenovávajú opačne .....

    https://www.armadnymagazin.sk/...
    Skrýt celý příspěvek

    • Strategist
     19:28 22.05.2020

     Souhlasím, že ho porušují obě strany, ale přístup EU mi nepřijde férový, jelikož vykreslují Haftara jako zlo a GNA jako modelovou vládu, což tak rozhodně není.

     Před pár týdny ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Souhlasím, že ho porušují obě strany, ale přístup EU mi nepřijde férový, jelikož vykreslují Haftara jako zlo a GNA jako modelovou vládu, což tak rozhodně není.

     Před pár týdny jsem četl, že turecké F16 občas do Lybie zaletí na nálet, ale nepodařilo se mi to ověřit, takže je možné, že tam byly již dříve, ale teďka jsou odvážnější už.

     Ano, taky jsem toto zaregistroval, ale jak říkáte je jich tam řádově méně. Ono to spíše bude tak, že Asad se jich rád zbaví, protože přeci jen trénovaná populace s pochybnou loajalitou a vojenským výcvikem to není něco, co kdokoliv chce ať se mu motá okolo dvora, takže jednorázová letenka do Lybie je oboustraně výhodná.

     No pro Rusko je teďka rozhodující chvíle, buď se začne angažovat a spasí Haftara a zastaví ofenzivu (popř. zvrátí) nebo se z Lybie stane další zamrzlý konflikt bez konce jako je Ukrajina, Arménie vs Azerbajdžán, Sýrie apod. Turecko dostalo v Sýrii na frak, takže to zkouší jinde znova, těžko říct, jestli by Turecko´-Ruské vztahy vydržely další porážku přeci jen už u té porážky v Sýrii Turci dost skřípali zubama.
     Můj osobní názor je, že bezpečnější pro Evropu by byl v Lybii Haftar, Turecko velmi dobře demonstrovalo, že používat migranty jako vydírání vůči EU mu není cizí a EU není schopna se migrantům účinně bránit (Řecko stálo osamoceno a podporu mu poskytly max jednotlivé státy). Pokud by Erdogan získal Lybii, tak může kontrolovat migrační trasy do EU ze dvou směrů.
     Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    16:58 22.05.2020

    Neřekl bych že by se USA angažovala v Libyi na jakékoli straně. Navíc Haftar si své spojence už vybral, vsadil na Rusko.

    Neřekl bych že by se USA angažovala v Libyi na jakékoli straně. Navíc Haftar si své spojence už vybral, vsadil na Rusko.

    • Strategist
     19:05 22.05.2020

     Před pár dny NATO a USA vyjádřily podporu GNA (prozatím jenom morální).

     Před pár dny NATO a USA vyjádřily podporu GNA (prozatím jenom morální).

     • Scotty
      19:53 22.05.2020

      Což nijak nevylučuje to co jsem psal.

      Což nijak nevylučuje to co jsem psal.

   • StandaBlabol
    17:09 22.05.2020

    Tak EU je už tradičně bezzubá když dojde na silové vynucování čehokoliv. Ale velký debakl je to ale hlavně pro Rusko, to je hlavním sponzorem Haftara. Nepochybuji, že můžou nasadit ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak EU je už tradičně bezzubá když dojde na silové vynucování čehokoliv. Ale velký debakl je to ale hlavně pro Rusko, to je hlavním sponzorem Haftara. Nepochybuji, že můžou nasadit větší síly než tam teď mají Turci a pokusit se situaci zase otočit. Ale to je začarovaný kruh a je otázka, jestli do toho půjdou. A kdyby situace eskalovala dál, v nějakém okamžiku asi rozhodne blízkost Turecka, které má doplňování sil na bojišti mnohem snažší. Nehledě na to, že Ruské lodě musí do Sýrie plout přes Bospor a Dardanely...
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     17:57 22.05.2020

     Těch paradoxů je v Lybii kopec. Např.:
     - Rusko, které se v Sýrii dokolečka ohánělo legitimní vládou.... podporuje v Lybii povstalce proti (stejně) legitimní vládě
     - Asad, kterej ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Těch paradoxů je v Lybii kopec. Např.:
     - Rusko, které se v Sýrii dokolečka ohánělo legitimní vládou.... podporuje v Lybii povstalce proti (stejně) legitimní vládě
     - Asad, kterej přežil a přežívá díky Rusku, podporuje v Lybii opačnou stranu, než Rusové
     - Itálie podporuje Haftára a Francie Tripolis (a pak se má EU na něčem dohodnout)
     atd...
     Skrýt celý příspěvek

     • Strategist
      19:13 22.05.2020

      No o legitimnosti samotné GNA se dá pochybovat...
      Ano s tím souhlasím, Itálie podporuje GNA (má ropné firmy kolem Tripolisu + smlouvy s některými milicemi kvůli migrantům) a hádám, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No o legitimnosti samotné GNA se dá pochybovat...
      Ano s tím souhlasím, Itálie podporuje GNA (má ropné firmy kolem Tripolisu + smlouvy s některými milicemi kvůli migrantům) a hádám, že Francii se nelibí rozšiřování muslimského bratrstva, které je u GNA silně zakořeněné, potom co se je povedlo vyhnat z Egypta (což je taky jeden z důvodů proč Egypt podporuje Haftara, nechce stát ovládaný muslimským bratrstvem hned za hranicí, stačí mu ISIS na Sinaji).
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:42 22.05.2020

      Strategist
      O legitimnosti Asadovy vlády se dá také pochybovat...

      Strategist
      O legitimnosti Asadovy vlády se dá také pochybovat...

    • Double
     18:34 22.05.2020

     Hlavnym sponzorom Haftara je Egypt. Pre Rusko to je len bokovka.

     Hlavnym sponzorom Haftara je Egypt. Pre Rusko to je len bokovka.

     • Scotty
      19:48 22.05.2020

      Bokovka kam zjevně přesunují svoje proxi letadla.

      Bokovka kam zjevně přesunují svoje proxi letadla.

 • strikehawk
  14:40 22.05.2020

  Shal
  Když jsou ty americký ventilátory tak skvělý proč mají USA mnohem větší úmrtnost navíc s jejich super zdravotnictvím a skvělým prezidentem

  Shal
  Když jsou ty americký ventilátory tak skvělý proč mají USA mnohem větší úmrtnost navíc s jejich super zdravotnictvím a skvělým prezidentem

  • dusan
   14:52 22.05.2020

   To by sme museli najskôr poznať skutočnú úmrtnosť v Rusku. Stačí si pozrieť štatistiky ... čím väčšia diktatúra - tým "nižšia úmrtnosť" ... aspoň v štatistikách. Druhými super ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To by sme museli najskôr poznať skutočnú úmrtnosť v Rusku. Stačí si pozrieť štatistiky ... čím väčšia diktatúra - tým "nižšia úmrtnosť" ... aspoň v štatistikách. Druhými super "úspešnými" krajinami sú samozrejme ekonomicky slabučké krajiny, kde sa ani netestuje ....
   Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   17:04 22.05.2020

   Protože v Rusku se sice na Covid-19 moc neumírá, ale z nějakého záhadného důvodu tam masivně stoupl počet úmrtí na zápal plic...

   Protože v Rusku se sice na Covid-19 moc neumírá, ale z nějakého záhadného důvodu tam masivně stoupl počet úmrtí na zápal plic...

 • technik
  14:18 22.05.2020

  Spojené státy americké jsou nejvýznamnějším přispěvatelem k celosvětovému zdraví.
  :))) Ti rusové by to měli taky přestat hulit.

  Spojené státy americké jsou nejvýznamnějším přispěvatelem k celosvětovému zdraví.
  :))) Ti rusové by to měli taky přestat hulit.

  • skelet
   15:36 22.05.2020

   vzhledem k počtu farmacautických firem, které se zaobírají vývojem a výrobou léků, či vakcín toto bude platit beze zbytku.

   vzhledem k počtu farmacautických firem, které se zaobírají vývojem a výrobou léků, či vakcín toto bude platit beze zbytku.

   • technik
    17:28 22.05.2020

    A vzhledem k počtu vypuštěných skleníkových plynů také? Vzhledem k vyprodukovaných odpadků na jednoho obyvatele taky? Taktéž největší spotřebitel pesticidů, vody, hamburgerů a ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A vzhledem k počtu vypuštěných skleníkových plynů také? Vzhledem k vyprodukovaných odpadků na jednoho obyvatele taky? Taktéž největší spotřebitel pesticidů, vody, hamburgerů a všeobecně zdravé výživy,kokainu a tak dále. Vlastně typický Američan se svými 100 kilogramy je ukázka jak USA si zakládá na zdraví občanů. Taktéž jejich zdravotní péče je na světové úrovni ale pouze pokud máš dolary. A farmaceutický firmy jsou všude ve světě a spolupracují tak ne všechny úspěchy v tomto odvětví jdou za USA.
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     18:19 22.05.2020

     wow.. moc se nerozčiluj, nebo ti praksne žilka a budeš za sebou tahat nohu..

     wow.. moc se nerozčiluj, nebo ti praksne žilka a budeš za sebou tahat nohu..

     • technik
      19:07 22.05.2020

      už se stalo :-))

      už se stalo :-))

    • hurvo
     18:33 22.05.2020

     Sklenikove plyny a odpad-india a cina su jednoznacne top.
     Nechcem byt zly ale cesko-slovensko su lidri v ochoreniach srdca a rakovine konecnika co svedci o bohovsky zdravom ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Sklenikove plyny a odpad-india a cina su jednoznacne top.
     Nechcem byt zly ale cesko-slovensko su lidri v ochoreniach srdca a rakovine konecnika co svedci o bohovsky zdravom zivotnom style. Neviem ci si videl priemerneho amika aj inde ako severokorejskom animaku ale taky krasny cesky pivni terych tak bezny v CZ/SK u nich az tak casto nevidis.
     Skrýt celý příspěvek

     • technik
      19:11 22.05.2020

      Hurvo
      to ti vůbec nebudu vyvracet, souhlasím s tebou, ale na netu najdeš spoustu informací ke zhoršující se dlohověkosti američanů. Animáky moc nekoukám ale poslední návštěva LA, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hurvo
      to ti vůbec nebudu vyvracet, souhlasím s tebou, ale na netu najdeš spoustu informací ke zhoršující se dlohověkosti američanů. Animáky moc nekoukám ale poslední návštěva LA, zejména předměstí, kde žijí průměrně pracující rodiny ( ne celebrity, zahraniční studenti, mexikáni) mají do zdravé figury celkem daleko, zejména dámy kolem 30 až 40 let. Ale ber to jako subjektivní pocit.
      Skrýt celý příspěvek

     • hurvo
      21:19 22.05.2020

      tu minusku nemas odo mna.
      Samozrejme ze ked prides do hladovej doliny tak je tam hromada obeznych ludi. Specialne v US cim mensi income tym tlstejsia rodina. Ale ako celok su ...
      Zobrazit celý příspěvek

      tu minusku nemas odo mna.
      Samozrejme ze ked prides do hladovej doliny tak je tam hromada obeznych ludi. Specialne v US cim mensi income tym tlstejsia rodina. Ale ako celok su percentualne na tom rovnako alebo lepsie ako ktorekolvek porovnatelne vyspele krajiny sveta. Take francuzsko ma s narastom obezity hodne velke problemy, postkomunisticke krajiny ani nehovorim.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      21:53 22.05.2020

      Jistě techniku a když příjdeš do Wyomingu, Montana atd. tak tam najdeš otužilé šlachovité farmáře... Zvláštní, že?

      Jistě techniku a když příjdeš do Wyomingu, Montana atd. tak tam najdeš otužilé šlachovité farmáře... Zvláštní, že?

     • technik
      08:33 23.05.2020

      torongu

      opět a znova, asi takhle:
      https://lajk.iprima.cz/extrem/...

      torongu

      opět a znova, asi takhle:
      https://lajk.iprima.cz/extrem/...

     • Torong
      09:37 23.05.2020

      A co se tím jako snažíš dokázat? Podle článku na tom není USA o moc hůř než ČR. Navíc ty statistiky táhnou sociálně slabé oblasti s černochy a Latinos. Pokud bychom srovnali bílé ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A co se tím jako snažíš dokázat? Podle článku na tom není USA o moc hůř než ČR. Navíc ty statistiky táhnou sociálně slabé oblasti s černochy a Latinos. Pokud bychom srovnali bílé obyvatelstvo vypadalo by to asi trochu jinak. Jak už jsem psal, USA zdaleka není jen LA, NY nebo Miami.
      Skrýt celý příspěvek

     • technik
      15:07 23.05.2020

      ale mě čr nezajímá, já reaguji na ruské tvrzení, tak sem nepleť ČR. Statistiky táhnou čerňoši a mexikánci? :-)) na to ti fakt nemám co říct, ale moc tlustých mexikánců jsem fakt ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ale mě čr nezajímá, já reaguji na ruské tvrzení, tak sem nepleť ČR. Statistiky táhnou čerňoši a mexikánci? :-)) na to ti fakt nemám co říct, ale moc tlustých mexikánců jsem fakt neviděl.
      Jinak je zvláštní, jak najednou všichni souhlasí s tvrzením lživého ruska, jak se to komu hodí co :-))
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:12 23.05.2020

      To ČR je tam velmi podstatné, protože tvrdíš, že USA, má obrovský problém s obezitou a doložíš to článkem ze kterého je vidět, že ten ukrutný problém je prakticky stejný jako má i ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To ČR je tam velmi podstatné, protože tvrdíš, že USA, má obrovský problém s obezitou a doložíš to článkem ze kterého je vidět, že ten ukrutný problém je prakticky stejný jako má i ČR.
      Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      17:29 23.05.2020

      Tak teď se musím s tou obezitou zastat technika. Někteří generálové v USA už obezitu prohlásili za nebezpečí pro národní bezpečnost a celkově armáda má problémy s novými rekruty, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak teď se musím s tou obezitou zastat technika. Někteří generálové v USA už obezitu prohlásili za nebezpečí pro národní bezpečnost a celkově armáda má problémy s novými rekruty, protože fyzická kondice obyvatelstva se zhoršuje. I když je pravda, že toto není fenomén pouze v USA, ale plus mínus celosvětově
      Skrýt celý příspěvek

 • satai
  14:11 22.05.2020

  Nešly před tím řeči, jak má Rusko připraveno miliony ventilátorů na každých tisíc obyvatel a nemusí se ničeho bát?

  Nešly před tím řeči, jak má Rusko připraveno miliony ventilátorů na každých tisíc obyvatel a nemusí se ničeho bát?

  • flanker.jirka
   16:36 22.05.2020

   nejde o počty, ale o politické gesto. Dělá se to tak všude na světě.

   nejde o počty, ale o politické gesto. Dělá se to tak všude na světě.

   • logik
    18:00 22.05.2020

    Ale houbelec. Rusko se jen doteď hlavní vlně vyhýbalo (jak je zaostalejší, tak je tam menší migrace a tak bylo šíření pomalejší) a tak se dalo hrát divadlo.
    A navíc zjistili, že ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ale houbelec. Rusko se jen doteď hlavní vlně vyhýbalo (jak je zaostalejší, tak je tam menší migrace a tak bylo šíření pomalejší) a tak se dalo hrát divadlo.
    A navíc zjistili, že jejich domácí vyrobené ventilátory jsou životu nebezpečné...
    Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   17:40 22.05.2020

   ...třeba Trump doufá, že ho znovu pomohou zvolit rusové :-D jak se o tom zmiňovaly tajné služby

   ...třeba Trump doufá, že ho znovu pomohou zvolit rusové :-D jak se o tom zmiňovaly tajné služby

 • shal
  14:03 22.05.2020

  Takový menší rozdíl mezi tou americkou a ruskou zdravotnickou pomocí je v tom, že Američani o žádnou pomoc z Ruska nežádali a tedy se jednalo pouze o politické gesto ze strany ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takový menší rozdíl mezi tou americkou a ruskou zdravotnickou pomocí je v tom, že Američani o žádnou pomoc z Ruska nežádali a tedy se jednalo pouze o politické gesto ze strany Rusů. Navíc ty ruské ventilátory se ukázaly jako velmi nekvalitní, obtížné na obsluhu a dokonce nebezpečné. Nejenomže žádné nikdy nebyly v USA použity a nakonec byly vráceny, ale jsou tak špatné, že po sérii požáru byly staženy i z ruských nemocnic. A to bude i ten důvod proč se teď Rusové dožadují recipročně amerických ventilátorů.
  Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   14:09 22.05.2020

   Jj, tahle "šablona" je až komicky "spolehlivá"...
   Ještě by mě zajímal zajímalo jak to dopadlo s těmi ruskými zdravotnickými "divizemi" v Itálii.

   Jj, tahle "šablona" je až komicky "spolehlivá"...
   Ještě by mě zajímal zajímalo jak to dopadlo s těmi ruskými zdravotnickými "divizemi" v Itálii.

   • shal
    14:29 22.05.2020

    No jak by se dalo čekat. Ošetřili pár lidí, Italové řekli, že většinu času jsou k ničemu a tak odtáhli domů. Klasika.

    No jak by se dalo čekat. Ošetřili pár lidí, Italové řekli, že většinu času jsou k ničemu a tak odtáhli domů. Klasika.

    • technik
     18:11 22.05.2020

     Ale nepovídej a máš nějaký důvěryhodný zdroj svého tvrzení?

     Ale nepovídej a máš nějaký důvěryhodný zdroj svého tvrzení?

     • Torong
      21:55 22.05.2020
     • technik
      08:25 23.05.2020

      torongu
      opět a s tebou stále dokola. Píšu o důvěryhodném zdroji, to co převzal IDNES je v itáli kontraverzní článek od LA STAMPA, který mluví o nejmenovaných zdrojích, kdežto ...
      Zobrazit celý příspěvek

      torongu
      opět a s tebou stále dokola. Píšu o důvěryhodném zdroji, to co převzal IDNES je v itáli kontraverzní článek od LA STAMPA, který mluví o nejmenovaných zdrojích, kdežto článek theguardian vede rozhovor s ředitelem nemocnice kde rusové byli nasazeni a říká trošku něco jiného, taktéž oceňuje kvalitu respirátorů.
      https://www.theguardian.com/wo...
      takže příště víc hledání, než sem dáš odkaz na první zvratek co najdeš.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      09:48 23.05.2020

      Zkus si ten článek přečíst pořádně. Mimo La Stampa cituje i další listy včetně Guardianu. A je zvláštní, že tvrdí přesný opak co ty. Guardian ukazuje na poloprázdnost Ruského ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zkus si ten článek přečíst pořádně. Mimo La Stampa cituje i další listy včetně Guardianu. A je zvláštní, že tvrdí přesný opak co ty. Guardian ukazuje na poloprázdnost Ruského zařízení a La stmapa naopak chválí přizpůsobení se Rusů Italským standardům.
      Celkově pak článek říká, že celá akce je pouze propagandistická a to v době kdy Rusové doma nezvládají ošetřovat vlastní občany. No a ti co se na to snaží upozornit "záhadně vypadávají" z oken.
      Skrýt celý příspěvek

     • technik
      15:00 23.05.2020

      The controversy in Italy surrounding the Russian presence, which La Stampa newspaper suggested was cover for an intelligence-gathering operation and which others have speculated is ...
      Zobrazit celý příspěvek

      The controversy in Italy surrounding the Russian presence, which La Stampa newspaper suggested was cover for an intelligence-gathering operation and which others have speculated is either aimed at getting the EU to lift sanctions, or a PR exercise to exploit the EU’s lack of cohesion, is not something the Russian doctors are keen to discuss.
      Ano LA STAMPA tvrdí že se jedná o operaci zpravodajských služeb, takže celý článek je o nepotrvzených informacích a o tom co tvrdí nějaký novinář, takže vypovídající hodnota nula.
      LA STAMPA nechválí nic, to ředitel nemocnice chválí ruské doktory, to je argument, který se o něco opírá a né tvrzení LA STAMPA že celá akce je k ničemu a pouze zástěrka. Kdyby byla k ničemu a řekl by to ředitel, což neudělal, pak bych tomu věřil.

      Guido Marinoni, president of the order of Bergamo doctors, contrasts the Russian intervention with EU solidarity. “Russian military doctors work at the [field] hospital. Albanians, Cubans, Chinese doctors came too. But Germans didn’t come, the French and Americans didn’t come. This might make one think. It’s not as if there was no coronavirus in China and in Russia.”
      Proč president rady lékařů nemá stejný názor jako LA STAMPA? Tohle je pro mě vypovídající tvrzení, né jeden kontraverzní článek o nic se opírající.
      Cituji tě:
      Celkově pak článek říká, že celá akce je pouze propagandistická a to v době kdy Rusové doma nezvládají ošetřovat vlastní občany. No a ti co se na to snaží upozornit "záhadně vypadávají" z oken.
      můžeš mi prosím vypíchnout pasáže, kde se tohle tvoje tvrzení v tom článku od guardianu píše? Co mají společného doktoři v itálii s doktory co vypadávají z oken? Nemáš argumenty tak sem pleteš zase jiné téma?
      To že jejich nemocnice byla poloprázdná potrvzuje shalovo tvrzení že doktoři byli k ničemu, když přímo ředitel tvrdí něco jiného?
      A v neposlední řadě, já nic netvrdím, pouze hloupě kopíruji články pro mě důvěryhodných zdrojů, které se opírají o reálné jména, ale ty zde dal okaz na novinářský bahno.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:15 23.05.2020

      Techniku, proč zase reaguješ na něco jiného než jsem psal?

      Techniku, proč zase reaguješ na něco jiného než jsem psal?

     • technik
      17:04 23.05.2020

      pořád dokola.
      cituji shala na kterého jsem reagoval
      No jak by se dalo čekat. Ošetřili pár lidí, Italové řekli, že většinu času jsou k ničemu a tak odtáhli domů. Klasika.
      Tak místo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      pořád dokola.
      cituji shala na kterého jsem reagoval
      No jak by se dalo čekat. Ošetřili pár lidí, Italové řekli, že většinu času jsou k ničemu a tak odtáhli domů. Klasika.
      Tak místo keců, mi sem dej důvěryhodný odkaz který říká že italové řekli, že ruští doktoři byli k ničemu. Já ti sem dal odkazy i se jmény osob, kteří s tím mají hodně společného a ani jeden nic takového netvrdí ba naopak i pacienti si chválí přístup.
      Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    14:33 22.05.2020

    jo jo od 7.5.2020 je pomalu stahují ...
    Zobrazit celý příspěvek

    jo jo od 7.5.2020 je pomalu stahují zpět.
    https://www.idnes.cz/zpravy/za...
    Skrýt celý příspěvek