Americko-izraelské vojenské cvičení Juniper Oak a izraelské námluvy se Saúdskou Arábii

Americko-izraelské vojenské cvičení Juniper Oak a izraelské námluvy se Saúdskou Arábii
Formace izraelských a amerických letounů během cvičení Juniper Oak / IDF Spokesperson's Office (Zvětšit)

Lednové americko-izraelské vojenské cvičení Juniper Oak zahrnovalo historicky největší počet vojáků a techniky. Manévry vyslaly Íránu jasný signál, že se USA navzdory probíhající válce na Ukrajině neotáčí k Blízkému východu a zejména ke svému spojenci Izraeli zády. Pravicová izraelská vláda navíc usiluje o připojení Rijádu k Abrahámovým dohodám, od čehož si slibuje těsnější protiíránskou spolupráci.

Vojenského cvičení Juniper Oak u izraelského pobřeží se na konci minulého měsíce zúčastnilo 6400 amerických a 1100 izraelských vojáků, včetně jednotek speciálních operací a pěchoty. Leteckou techniku na americké straně zastupovaly strategické bombardéry B-52, víceúčelové stíhací letouny F-35 Lightning II, F-15E Strike Eagles, F-16 Viper a F/A-18 Super Hornet, stejně jako bitevní letadlo AC-130, tankovací letouny KC-46 Pegasus nebo vrtulníky MH-60 Seahawk a AH-64 Apache. Využití našly také letouny včasné výstrahy, pozorovací letouny a letouny elektronického boje, např. RC-135 a EA-18 Growler. Na izraelské straně se akce účastnily letouny F-35, F-16 a F-15, vrtulníky AH-64, tankovací letouny Boeing 707 a průzkumné letouny Gulfstream.

„Juniper Oak je kombinované společné cvičení ve všech oblastech válčení, které zlepšuje naši vzájemnou provázanost na zemi, ve vzduchu, na moři, ve vesmíru i v kyberprostoru,“ uvedl americký generál Michael Kurilla. „Zvyšuje naši schopnost reagovat na mimořádné události a podtrhuje náš závazek na Blízkém východě.“

Cvičení Juniper Oak se především zaměřilo na nácvik společného velení a řízení, provedení námořních a vzdušných operací, pátrání a záchranu, elektronický boj, potlačování nepřátelské protivzdušné obrany, rušení vzdušného prostoru a koordinaci úderů. V průběhu cvičení byly také ve velké míře využity prostředky kosmických sil, jež podporují satelitní navigaci, komunikaci a varovné systémy před raketovým útokem.

Juniper Oak

„Toto cvičení se zaměřuje na interoperabilitu a posílení našich bezpečnostních vztahů,“ řekl brigádní generál amerického letectva Patrick Ryder. „Jak ukázaly operace proti ISIS, schopnosti spojit letecké síly hladce dohromady a efektivně spolupracovat jsou nesmírně důležité. Toto je jeden z aspektů, i když cvičení se samozřejmě netýká pouze vzdušných sil.“

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Stát Izrael musí zbrojit i jednat o míru

V těchto dnech uplynulo přesně 72 let od vzniku nezávislého státu Izrael. Stalo se tak 14. ...

Iron Dome: Izraelské vojenské schopnosti obdivuje celý svět

V posledních třech dnech palestinští teroristé proti izraelským civilistům odpálili přes 1500 raket. ...

PREMIUM Saúdská Arábie a energetická krize: Německo podlézá, USA se zlobí

Německý kancléř Olaf Scholz po zářijové návštěvě Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů ...

PREMIUM Trojúhelník Izrael-Rusko-Ukrajina: Proč Kyjev nechrání Iron Dome?

Od prvních dnů ruské invaze na Ukrajinu se izraelská vláda snaží vyvažovat zájmy obou stran. ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.