Americko-turecké vztahy v troskách: Žádné stíhačky F-35

Foto: Turecká F-35A při prvním letu (10. května 2018); větší foto / Lockheed Martin
Turecká F-35A při prvním letu (10. května 2018); větší foto / Lockheed Martin 

Americký prezident svým podpisem stvrdil letošní zákon o vojenském rozpočtu NDAA (National Defense Authorization Act) pro fiskální rok 2019. Zákon vyžaduje po ministerstvu obrany hloubkové přezkoumání vojenských vztahů mezi USA a Tureckem. Tyler Rogoway z webu The Drive se pokusil o bližší náhled do celé problematiky.

Turecko plánuje nakoupit 100 stíhaček F-35A Lightning II. Závazně objednalo již 30 letounů a do programu investovalo 1,2 miliardy dolarů. Podíl tureckého průmyslu na programu F-35 má postupně dosáhnout 12 miliard dolarů.

 

Mezi USA a Tureckem, a vlastně i Tureckem a Západem, však panují vážné politické neshody. Obecně se Západu nelíbí vnitřní i zahraniční politika tureckého prezidenta Recep Erdogana, neochota vydat amerického pastora Andrewa Brunsona a v souvislosti s programem F-35 nákup ruských systémů protivzdušné obrany (PVO) S-400.

 

Prezident USA Donald Trump v pátek navíc vydal pokyn pro dvojnásobné zvýšení dovozního cla na hliník (20 %) a ocel (50 %) z Turecka. Zpráva okamžitě způsobila pokles turecké liry na historické minimum a dále zatřásla již tak notně oslabenou ekonomickou stabilitou Turecka. Erdogan zase dnes uvedl, že Turecko bude bojkotovat elektroniku ze Spojených států.

 

Problémů ve vztazích USA-Turecko je ale celá řada ‒ zhoršující se vztahy Turecka a Izraele nebo turecký postoj vůči Kurdům, kteří jsou hlavními západními spojenci v boji proti Islámskému státu.

 

Vážné neshody jsou ve vojenské oblasti. Kongresmani v zákoně NDAA požadují do 90 dnů vypracování zprávy o turecko-amerických vztazích, včetně postavení letecké základny Incirlik, kterou využívá americké letectvo.

 

Klíčové je zjistit, zda nákup S-400 může ohrozit bezpečnost amerických zbraňových systémů používaných společně Tureckem a USA. Jde zejména o stíhačky F-35A Lightning II a F-16 Fighting Falcon, systémy protivzdušné obrany Patriot, dopravní vrtulníky CH-47 Chinook, UH-60 Black Hawk a bitevní vrtulníky AH-64 Apache.

Problém je, že každý tento stroj má unikátní radiolokační a elektromagnetický podpis, včetně unikátních prostředků radioelektronického boje a obrany proti nepřátelské PVO ‒ Spojené státy se obávají, že obsluha (dokonce i přímo ruská) S-400 se může na těchto systémech cvičit, hledat slabiny a výsledky se následně dostanou do rukou Rusů.
 

Turecko provozuje šest CH-47 Chinook a plánuje nákup 11 dalších strojů, 57 UH-60M (+ 50 strojů) a 245 stíhaček F-16. V extrémním případě Washington přestane poskytovat pro tyto stroje náhradní díly a technickou podporu, jak se to ostatně v minulosti již stalo několikrát (Írán, Venezuela).

 

Středem pozornosti je ale především stíhačka F-35, která bude tvořit páteř západních leteckých sil po několik příštích desetiletí. První turecká F-35A byla již vyrobena, ale zůstává na americké základně Luke v Arizoně, protože zde turečtí piloti provádí výcvik.
 

Proti tvrdému postupu proti Turecku byl ministr obrany Jim Mattis, který Turecko vnímá jako klíčového partnera v oblasti a navíc upozorňuje, že odstoupení Turecka z programu F-35 přinese další zdražení a zdržení programu F-35.

 

Avšak oboustranné vyhrocené kroky mezi administrativou Donalda Trumpa a Recep Erdogana, a ostatně poněkud chmurný vztah mezi oběma prezidenty, neukazují na zlepšení vztahů v nejbližší době. Erdogan navíc tvrdí, že Washington na svém území chrání Muhammada Fethulláha Gülena. Právě Gülen měl být podle Erdogana vůdcem pokusu o převrat v roce 2016.

 

Jak odstoupení Turecka ovlivní program F-35? Díly pro F-35 vyrábí mimo jiné turecké firmy Alp Aviation, AYESAS, Kale Aviation, Kale Pratt & Whitney a Turkish Aerospace Industries ‒ potrvá minimálně dva roky, než se za tyto výrobce najde náhrada. Kromě toho jedno z tří plánovaných evropských servisních center pro údržbu motorů F-35 vzniká v Turecku. Další dvě centra se staví v Norsku a Nizozemsku.
 

Podle NDAA ministerstvo obrany musí vypracovat studii popisující průmyslové zapojení Turecka do programu F-35, dále nutné kroky zmírňující negativní dopady odstřihnutí tureckého výrobního řetězce nebo navrhnout alternativní systémy PVO, které by mohla turecká vláda koupit místo S-400.

 

Aby však problémů nebylo málo, na letecké základně Incirlik se nalézají americké jaderné hlavice B61. Před necelým týdnem přitom skupina tureckých právníků z „neziskovky“ Association for Social Justice and Aid (financována okolím Erdogana) požádala turecké soudy, aby zatkly téměř desítku amerických vojenských pracovníků v Turecku kvůli údajným vazbám na pokus o převrat proti prezidentovi Erdoganovi v roce 2016.

 

Právníci rovněž požadují zákaz letů ze základny Incirlik a provedení razie na základně pro hledání dalších důkazů o možném zapojení Američanů do převratu. Otázkou samozřejmě je, jak v takovém prostředí mohou Američané zajistit bezpečnost jaderných pum, i když je možné, že už je základny odsunuli. Pokud však jaderné zbraně zůstávají na základně, představují nedozírné strategické riziko, nejen vůči USA, ale především vůči Evropě.
 

Zdá se, že Turecko se velmi rychle politicky a ideologicky vzdaluje od Západu, směrem více k Rusku a Íránu. Co tento gigantický geopolitický posun přinese regionu a Alainci, je těžké předvídat.

 

EDIT 14.8.: Turecku hrozí ztráta obchodu ohledně dodávek 30 bitevních vrtulníků T129 ATAK do Pákistánu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Vrtulníky obsahují americké součástky a Washington uvažuje o neudělení vývozní licence.
 

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Bojový křest izraelských stíhaček F-35I „Adir“

Podle šéfa izraelského letectva Amikama Norkina izraelské stealth stíhačky páté generace F-35I ...

Výroba F-35 Lightning II trvá 41 541 hodin

Podle nejnovější zprávy Kontrolní komise amerického Kongresu GAO (Government Accountability Office) ...

Turecko obdrželo první stíhačky F-35A Lightning II

Před několika dny ve výrobním závodě firmy Lockheed Martin ve Fort Worth (Texas) zástupci turecké ...

Pentagon objednal 11. sérii stíhaček F-35 Lightning II

Pentagon se s firmou Lockheed Martin dohodl na dodávkách 11. výrobní série stíhaček F-35 Lightning ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • Jirosi
  20:53 19.08.2018

  Rasto123: Nepleteš si SSSR a CSSR?

 • Superme
  19:21 18.08.2018

  rasto123 - V době Reagana nedávali Američané míň než 5% HDP (nejmíň po svém nástup v roce 1981, kdy to bylo 5,29% HDP, nejvíc v roce dalším 6,39%). Dnes se to pohybuje kolem 3,6 - 3,8% (pro rok 2018 to ještě nelze říci, protože nevíme jaké bude roční Americké HDP, ale víc to nebude). Takže dnes by rozpočet překonal bilion dolarů téměř určitě.

  Ale jako to s tim Rumusnkem mě to zajímá. Jaké jsou tedy Čínské investice v zemi? Co jsem našel, Čína určitě nemá více než 2,7% všech zahraničních investic - protože nejnižší (%) země co jsem našel tak je Belgie s 2,7% všech investic v zemi. V tom žebříčku není mimochodem ani Rusko.. takže jaké že společnosti tam tedy jsou? Nejdřív si vyhledejte informace ať nepíšete kraviny.
  http://business-review.eu/news...

  Gruzie má s Ruskem 9% ve vývozu i dovozu. Takže skoro 1/10 celkového obchodu. Jestli by je to vyloženě položilo si nemyslím, ale určitě by jim to ublížilo, to je pravda. Ale upřímně - představa, že jedna země přestane s druhou úplně obchodovat je naprostá utopie. Tohle snad funguje je na Korejském poloostrově.

  otecko - Teď mi tak došlo, že za americkou reakci možná může i vyzrazení amerických základem v Sýrii právě Turky. Prostě jo, já s tím souhlasím, jen ať se těch Turků nebojej a Turci vědí, že aspoň u někoho existuje tzb. červená linie, kterou pokud překročí, tak ponesou následky.

 • rasto123
  01:06 18.08.2018

  "otecko - Myslet bys měl začít spíše ty. Každopádně, BarryGold to už zmínil, ale jako nejlepší příklad je SSSR. Kdyby se tenkrát SSSR nechtěl vnitřně reformovat, nepadl by. Co však bylo příčinou touhy po vnitřních reformách? Vnější tlak Západu, eskalace mezinárodního napětí, přechod ke strategii osvobozování a závody ve zbrojení. V 70. letech Sověti neměli žádný důvod k reformám, neboť je nikdo z vnějšku neohrožoval. V 80. letech měli důvod k reformám veliký, neboť vnější tlak byl značný."

  Vonkajší tlak ? Ten bol veľký a za ďaleko ideálnejších podmienok v 68. sa skončil normalizáciou . Koncom 80. rokov bol tlak ešte väčší, ale už to nebola tá prirodzená spontánnosť ,ale ochota a vplyv určitej skupiny ľudí na zmeny.
  Nechcem to rozoberať, ale v 68 bola väčšia snaha a odhodlanie na strane bežného obyvateľstva na zmenu. Koncom 80. rokov to už boli agentúry.
  Zbrojenie ? Ten mýtus ešte stále funguje ?

  USA má teraz rozpočet na obranu priamo, mimo zdrojov krytých v iných oblastiach -energetika, CIA, ... viac ako 700mld USD. Aky by bol rozpočet ak by bol ZSSR ?

 • rasto123
  00:41 18.08.2018

  "Mě by zajímalo, v jaké měně koupí S-400. Obě měny padají, i díky USA.
  Já pěvně věřím, že USA vědí co dělají a ukočírují to. Oni jediní jsou pro Turecko partner, ti uznávají jen sílu. Kdyby Turecko odešlo z NATO, problém by mělo i Řecko a my další mise. "

  Viete v akej mene ? Tovar za tovar. Už za socializmu sa robil bárter . My Vám to a Vy nám to.


  "nejsme v době Studené války, úlohu Turecka v Černém moři může v pohodě převzít Rumunsko nebo na druhé straně přátelsky naladěná Gruzie. Pokud vznikne nějaká Arabská (a také Východoasijská) verze NATO, tak bude Turecko v podstatě obejito ze všech stran. Rozhodně ale souhlasím s tím, že by bylo vhodné se vyhnout unáhleným krokům - ať již vylučování Turecka z NATO, nebo jeho vystupování z této organizace. "

  Rumunsko ? Skutočne ? Je Rumunsko tak vnútorne silné a odhodlané ? Viete o tom aké sú tam Čínske investície ? Viete aké sú tam Ruské cez EU spoločnosti ? Rumunsko bolo veľmi friendly , ale už to nie je také horúce, aby sa stali náhradou za Turecko z čias studenej vojny.

  Gruzínsko ? To je vtip ? Prečo sa čerpá z novín ? Gruzínsko bez Ruska tak padne, že ešte aj Ukrajina bude raj. Gruzínci milujú Ameriku a EU, ale tak nejako sa toho svojho Džakašviliho nechcú vzdať a ani práce v Rusku a zdrojov z Ruska. Prečo Rusko po vojne postupovalo v Gruzínsku tak mierne ?

  Alebo je tu druhá možnosť. NATO príjme Rumunsko aj Gruzínsko. A tp bude...

 • Slavoslav
  15:30 17.08.2018

  Otecko

  Pripomínaš mi ľudí čo držia hubu keď sused mláti manželku, lebo dobré susedské vzťahy. A myslím, že po dobrom to skúšali. Ten chlap tam sedí dva roky

 • otecko
  14:30 17.08.2018

  Supreme, no já se necítím být idealista, ale realista. a jsem přesvědčen, že jednání je lepší, než vytahovat zbraně či sankce a tlačit někoho do kouta, na to jsem už příůliš stár, abych to podporoval.
  Dnes se obevvilo na webwech toto:
  Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek na twitteru napsal, že Spojené státy za propuštění pastora „nic platit nebudou“ a Turecku se pomstí.

  Více na https://www.e15.cz/zahranicni/...

  ... jestli toto je normální mezinárodní dialog, pak fakt čumím...

 • raziel87
  13:45 17.08.2018

  Kolte a přimysli si k mojí osobě třeba ještě věštbu Sibilly ;) budeš mít tím spíš proti komu "bojovat". To si mě fakt teď dostal, prý lecos vysvětluje...jedna narážka vysvětluje leda h****

 • raziel87
  13:41 17.08.2018

  2 Kolt

  Co je prosím tě jasné Jarmile? :-D sem přesně čekal, že se zas ozve někdo, kdo se bude pokoušet z kuličky - slova Nostradamus uplect bič....ale tak samozřejmě žij v tom, že si na zahradě stavím dolmeny a před spaním čtu Epochu a Hrom. Fakt....jak v jedlickarne

 • KOLT
  12:33 17.08.2018

  otecko, tak zrovna letos prasklo, že Německo intenzivně špekovalo v Rakousku. Tolik k tomu nešpehování sousedů...

  raziel, Nostradamus, to jako vážně? Hm, tak pak je mi ledasco jasné...

 • Superme
  12:27 17.08.2018

  otecko - Ale tvrdilo se to o ní. Bylo to dolejzání stejně jako teď naopak dolejzá Erdogan (pro nás je to nyní dobře, protože na něj můžeme zatlačit ohledně imigrace). Ty seš idealista typu Obamy - všechno bude fááájn, jen musíme hezky v klidu jednat. Že to nefunguje je prostě jedno, že si s náma vytírají zadek také. A jestli máme tolerovat diktátora, který změnil jeden z nejpokrokovějších muslimských států na další islamistickou diktaturu... tak jsme asi ztratili ty hodnoty, díky kterým zde můžeme spolu diskutovat.

  Jsem opravdu rád, že takové myšlení neměli Američané a Britové v době SSSR. Protože jinak bych stále žil v zemi, kde komunisté mohou zavírat lidi podle jejich nápadů, mohou je beztrestně mlátit až někdy umlátit a mohou je klidně střílet na hranicích.

  "Zeptejme se tedy sami sebe: Jací jsme podle sebe lidé? A odpovězme si: Jsme svobodní lidé, lidé svobody hodní a lidé rozhodnutí nejen svobodu si uchovat, ale zároveň pomoci jiným, aby ji získali také.“ - můžeš 3x hádat od koho tento citát je :)

 • Superme
  12:13 17.08.2018

  raziel87 - No to já si právě nemyslím, že by pro různé analytiky byl čitelný. Spíše naopak. Jako příklad uvedu EU - nejdříve situaci vyhrotil a poté zcela nečekaně (i pro mě a to mi věřte, že jeho politiku dost sleduju) nabídl EU novou smlouvu o volném obchodu - stejně jako Japonsku, Filipínám apod. V NAFTĚ se vyjednávají nové podmínky a údajně jsou blízko dohody. Chce se vrátit k TTP, ale jen pokud vyjedná lepší podmínky.
  https://www.reuters.com/articl...

  Tato rozhodnutí jsou jen důsledkem důrazu na vyvážené podmínky smluv a jejich dodržování, ne aby USA skrytě dotovaly jiné ekonomiky. Ona "America first" neznamená, že by mu byl zbytek světa ukradený - znamená to jen to, že Trump klade důraz na zaměstnání lidí v USA a investice v USA. Je to špatně? Podle mě prostě ne. Konec konců v ekonomické oblasti má obrovskou podporu! Má vyšší podporu než Obama za celou dobu prezidentování. Mimochodem - podporou je na tom Trump lépe než třeba Macron ve Francii :)
  https://www.cnbc.com/2018/06/2...

  To, že Evropu čekají krušné časy souhlasím. Bohužel. Na druhou stranu se uvidí, kdo nahradí Merkelovou. Doufám, že Jens Spahn - takový německý Kurz.

 • skelet
  10:02 17.08.2018

  Otecko: nedělej si iluze. Všichni špízují všechny. Jen na USA to prasklo ve velkém.

 • otecko
  09:21 17.08.2018

  Problém vidím v tom, že USA hraje jen za sebe, protože je tisíce mil na Atlantikem, takže se cítí komfortně, bezpečně. Že "šašek" Erdogán chce jednat s Merkelovou je dáno i tím, že mají společné zájmy, ne že jde za Angelou jen s prosíkem, v roce 2015 v době vyostřené migrace tomu bylo přesně naopak, a nikdo o Angele netvrdil, že je šašek co dolejzá. Byla to pragmatická politika, a tak to má být. Ovšem to, co dělá nyní USA je politika zastrašování, ponižování z pozice síly.
  I kdyby byla úspěšná, o čemž vzhledem k muslimské mentalitě pochybuji, budou si to Turci pamatovat .
  Já se cítím být čech a evropan, a chci pro své potomky co nejbezpečnější Evropu, nelíbí se mi knížecí rady a politika USA, která je protievropská, nadřazená, poručnická.
  Nemáme jako evropané možnost sednout do letadla a vypadnout, takže pokud tady chceme žít, musíme se, chtě nechtě se sousedy domluvit, ne jim vyhrožovat, ekonomicky poškozovat, zasahovat do jejich vnitřních dvorků.
  Znáte snad jiný stát, který tajně odposlouchává své nejbližší tzv. "spojence", než USA?

 • raziel87
  22:37 16.08.2018

  2 Superme

  a :-) dobrá, pravda. Vybral jste zrovna část příspěvku, který také vidím krapet jinak, ale to je fuk.

  Spíš vás zajímá tohle

  "Furt ale nechápu "prokecnutí" diplomackých postojů a pohledu USA k Brexitu naznačuje v horizontu příštích let mnohé :/" - jako co to tedy naznačuje?"

  - diplomatických postojŮ (v obecné rovině) a že mu dávají poradci a část kongresu
  holt prostě sežrat jeho "redneckovský" postoj, kdy neovládá řeč těla a koncepci svých výroků a rozhodnutí, čímž pomáhá analitikům ostatních národů lépe prohlédnout současnou šachovou partii USA v globálním dění.

  - pohledU k Brexitu - kdy dává svou otevřenou podporou najevo, že opuštění EU je pro Velkou Británii dobrým rozhodnutím, protože (a teď nastupuje můj osobní pohled na věc) Evropskou unii čekají v příštích 10 letech velmi krušné časy. Po subjektivním posouzení světové vojensko-diplomatické situace v posledních 30 letech jsem nabyl přesvědčení, že matičku Evropu a možná další části světa, čeká
  lámání chleba a protože se nestydím diskutovat jen v obecné, exaktní podobě dat a faktů, tak mě v mém přesvědčení utvrzují už i takové střípky do mozaiky, jako například Nostradamova věštba o "bitvě národů" na území Německa a Střední Evropy okolo roku 2028. Dost věcí mu vyšlo na výbornou, budu šťastný, když tohle ne a současná rakovina Evropy v podobě brutální imigrace afrických kultur a obrovské nesounáležitosti mezi jednotlivými členy EU se zastaví a nějak vyléčí.

  K druhé části svého tvrzení nemám žádná fakta, jenom můj pohled na rozháranost matičky Evropy a ponaučení se z historie, která se vlastně pořád opakuje.

 • Superme
  20:25 16.08.2018

  Tesil - Nemyslím TTIP. Tu Trump označil za špatnou a to si myslím také. Nyní se jedná o úplně nové smlouvě. Snad lepší.

 • Tesil
  18:06 16.08.2018

  Superme
  Máš na mysli TTIP?
  Na té smlouvě není pro EU nic pozitivního.Stejně je nevýhodná NAFTA pro Mexiko a Kanadu.

 • Superme
  16:59 16.08.2018

  otecko - Ne, jen kvůli Pastorovi to určitě není. Dál třeba možný nákup S-400, odchod německých (spojeneckých) vojáků do Jordánska, neustálé útoky na další spojenecké země (Německo, Řecko, Holandsko), útok na Kurdy a Erdoganovi domácí čistky po jím organizovaném "puči". Co chceš víc?!

  Nejlepší je, jak se najednou ten šašek chce moc kamarádit s Makrelou. Najednou mu jsou Němci dobrý když jejich ekonomika padá volným pádem :D Ale nakonec... i to je důkaz, že se Erdgan nemá kam jinam připojit než na Západ.
  https://www.tyden.cz/rubriky/z...

 • Czertik
  16:58 16.08.2018

  host pokud mas dojem ze sem nedke vyvolal dojem o tom ze nato je " je idealisticky spolok stojaci na hodnotach." se hluboce omlouvam , muj nazor je ten, ten, ze je to vysoce prgamaticky polek, slouzici zajmum tech nejmocnejsich (velka 4 - f,n,vb, usa) a zbytek je komparz a samozrejme ze tu ochranu demokracie, idealu apod ma proste jako efektivni PR.
   
  Zkuste si dát více záležet na stylistice příspěvku. Text bez diakritiky nevypadá rozhodně COOL. Admin.

 • Superme
  16:44 16.08.2018

  raziel87 - "A že zájem Trumpa není chránit ekonomiku EU, ale naopak ji vidět co nejvíce rozhádanou se shoduje nejeden analytik."

  To napsal otecko, vy jste souhlasil. Ale tohle prostě pravda není! Trump nepotřebuje rozhádanou EU. Pokud se podíváš na současná cla, kdo kolik dává na obranu apod. tak bys možná politiku Trumpa pochopil (a to si myslím, že v tom má velké prsty i minimálně Pence). Jeho jediným cílem je zrušit, když už, tak cla na obou stranách a ne aby byla Amerika znevýhodněná a EU na tom samozřejmě jen vydělávala. Vím, že jsme součástí EU, ale pokud se na to člověk podívá z jeho amerického úhlu pohledu, musí přeci vidět jak to je. On má jinou vyjednávací taktiku, zná sílu americké ekonomiky a prostě ji umí využít a zatlačit tak ostatní. Pak se jedná mnohem lépe... že to dělá skoro jako jediný, protože ostatní se bojí aby toho, aby se náhodou někoho neurazili je věc druhá.
  Doporučuji: http://neviditelnypes.lidovky....

  Jeho postoj k Bexitu je jaký je a já s ním souhlasím. Má na to nějaký názor, jako každý člověk. Nakonec se ale přeci vyjádřil jasně - je to věc Britů!

  Furt ale nechápu "prokecnutí" diplomackých postojů a pohledu USA k Brexitu naznačuje v horizontu příštích let mnohé :/" - jako co to tedy naznačuje?

 • otecko
  16:17 16.08.2018

  Pár článků s "dedkem" Kissingerem jsem přečetl, a on sám, jakožto i nyní poradce pro mezinárodní politilku D.Trumpa v minulsoti jednoznačně prohlásil, že USA nemají spojence, jen své zájmy. Tuto větu si, prosím rozkličujte sami. .. mi to toho Turecko v prvn ířadě a oslabení EU zapadá jako do Lega. Nebo mi chcete tvrdit, že sankce proti Turecku, kdy jim zvýšil cla na ocel na 50 % a hliníku na 20% jsou jen kvůli nmediálně propíranému zavřenému US pastorovi?? Směšné, za tím je hlubší cíl.

 • raziel87
  10:46 16.08.2018

  2 Superme

  ale to jste nepochopil moje zamyšlení, už se uchylujete ke stejně zkratkovitým dedukcím jako Jirosi. Díky za připomenutí, že Velká Británie je spojencem číslo jedna pro USA :THUMBS UP: Já ve svém příspěvku nad něčím přece nebrečel.

 • astor
  09:32 16.08.2018

  Jirosi
  Zbraně se nerozdávaly, bylo to mnohem horší. Garant existence předlistopadového Československa ústy Michaila Gorbačova odmítl podpořit stávající vládu a tím reálně způsobil nemožnost efektivního zásahu proti opozici. Proto i dnešní vládcové vědí, že bez podpory ze zahraničí se můžou jít klouzat. Ostatně otázka nebyla, jestli s NATO a nebo s Ruskem. Řeč byla o tom, že bez NATO. Ty plky, že bez něj by nás někdo schlamstnul, jsou směšné. Snad Polsko..
  Ostatně takové Rakousko taky není v paktu a chce ho někdo sežrat?

 • Host
  07:19 16.08.2018

  Czertik.. tvrdit na pomerne kvalitnom servru ze NATO je idealisticky spolok stojaci na hodnotach.. to sorry jako

 • Superme
  06:17 16.08.2018

  Samozřejmě místo "jedná" má být "hájí"

 • Superme
  06:15 16.08.2018

  raziel87- Co to naznačuje? Británie byla, je a bude americkým spojencen číslo 1 v Evropě. Navíc Trumpova administrativa nabídla EU dohodu o volném obchodu, stejně jako mnoha jiným. To mi do té tvé teorie noc nezapadá.

  A co fakt nechápu je, že oba brečíte, že Trump háji USA a ne EU. No... aspoň někdo jedná zájmy hlavně SVÉ země!

 • raziel87
  22:09 15.08.2018

  a koukám, že je tu už diskuze s Oteckem v plném proudu - reaguji na příspěvek 15.8, 13:50

 • raziel87
  22:06 15.08.2018

  2 otecko

  mám podobný pohled na věc. Ta zmínka s Trumpem, ano! Taky mě to zarazilo a dost
  překvapilo, že se toho nezávislí novináři nechytli s větší vervou. Trumpovi neuhlídatelné "prokecnutí" diplomackých postojů a pohledu USA k Brexitu naznačuje v horizontu příštích let mnohé :/

 • PavolR
  20:00 15.08.2018

  Inak, bolo by celkom zaujímavé, keby vysvitlo, že MOSR už zjednalo nákup radarov práve z Turecka. Popri 9 európskych krajinách , USA a Izraeli je totiž Turecko jednou z 12 krajín, s ktorými sa má o kúpe jednať (čo v prostej reči znamená, že už je to s niektorou z tých krajín dávno zjednané).

 • Czertik
  19:39 15.08.2018

  otecko
  kde se pomoci natlaku a sankci podarilo zmenit rezim k lepsimu, i pro obycejnelidi ?
  co takhle, cssr, polsko, madarsko a ostatni v 1989 ?
  a prco nato nevadilo kdyz turecko podporovalo a obchodalo s isis ? protoze v te dobe videli jako vetsi zlo asada o nemz doufali ze ho isis svrhne a oni pak svrhnou isis, kdyz to nevyslo, zmenili politiku.
  a v te soucasne sou proste kurdove (jedini) spojenci v syrii. takze ano, sultan si nemuze vyskakovat jak chce, presto ze je v nato.
  a proc by melo byt zajmem trumpa chranit ekonomiku eu, misto ekonomiky usa ? hadej ceho je prezidentem ?
  uplne stejne je to se sankcemi proti iranu kvuli jadernemu programu, trum (ale i eu) vedi ze aby iran mel atomky je spatny napad, ale trump se rozhodl, ze holt omezeni rustu ekonomiky usa je dulezitejsi nez to, aby iran mel atomky.
  sefove eu se rozhodly ze prachy sou dulezitejsi nez politika, protoze kdyz bude nejhur zase se budou lisat k usa aby je vytahlo z bryndy kterou zpusobily.
  a skutecne, je to hlavne problem nemecka ze si nedokazali umravnit turky, holt si tam udelali 5 mil sudetaku a ti jim to vrati v budoucnu i s uroky, holt karma je svina :).
  to ze nemecko je tahounem ekonomiky eu je sice fakt, ale turci budou moct delat politicke potize jen v nemecku, turku mimo nemecko moc neni.
  a ne, nato skutecne turecko nepotrebuje, je sice dulezity clen, ale ne strategicky.
  strategicke sou jen nemecko, francie, britanie, italie a spanelsko (byt posledni 2 hodne upadaj).

 • Czertik
  19:28 15.08.2018

  kubo4747
  naopak, pri tendencich jake sou v turecku, tak je nutno turky co nejvice podusit at zmeknou a dostanou rozum.
  to ze turecko ma pro nato strategickou polohu (ne armadu) je jedna vec, druha jeslti ma smysl aby byl v nato nekdo, kdo na zapadni hodnoty na jakych stoji nato, zvysoka kasle.

  opet se musim opakovat, zapad taky podporoval hitlera, protoze byl pro ne strategicky partner v boji proti bolsevismu.
  jak to dopadlo, vime vsichni.
  skutecne chces stejnou chybu opakovat ?

 • Jirosi
  17:54 15.08.2018

  Astor: Jenže to není otázka vystoupení z NATO, ale zda chceme vstoupit do té druhé aliance z Ruskem. Jak jste si dokázal statistikou "svobodných let", tady se o žádnou neutrální statní srandu jednat nebude.
  Tu více jak stovku agentu, tady neplatí pro nic za nic.

  Jinak v 89, se tu rozdávali ilegálně zbraně? Brali se útokem ministerstva...
  Skoro mi to připadá jako ty dnešní militantní spolky(green men). Kdy jediný před kým reálně stát ochránit jsou oni sami, tím že tvoří pátou ozbrojenou kolonu.

 • danny
  16:44 15.08.2018

  Rase: v Německu získal Erdogan větší podporu, než doma. Taky z toho byli Němci dost v šoku a rozhořela se debata, jak je to možné, když oficiální německá politika směřuje jinam a jak to je vlastně s integrací turecké menšiny.
  Převzetí role Gruzií a Rumunskem... no, obě země jsou co se armády týče trpaslíky a námořnictvo je na tom obou případech dost mizerně. Navíc vzhledem k jejich umístění si prostě nějakou strategickou úlohu obou zemí, která by nahradila Turecko, fakt nedovedu představit. Bospor a Dardanely jsou prostě tam, kde jsou.

  Jestli se NATO vzdá Turecka, tak si ho rychle koupí Čína. Už to předvedla mnohokrát, že se ráda chopí investiční příležitosti. A to nevím, jestli je zrovna to, co bychom měli chtít. Na Ujgurech se tihle dva rychle domluví. Třeba stylem jednoho Ujgura za jednoho Kurda.

 • Jirosi
  16:07 15.08.2018

  Astor: Sami jsme to zkoušeli ...Rakušané, Němci, Rusové, Rusové, ... opravdu je potřeba to prošlápnout znova?

 • astor
  15:53 15.08.2018

  Tady je podstatě vidět, jak jsou doopravdy členové NATO ve svém konání nezávislí. Začneš si prosazovat vlastní zájmy a začnou ti vyhrožovat embargem a sankcemi, aktivizují své páté kolony a možná mají v rukávu nějakou tu verzi operace Dunaj. Proto současná česká politická reprezentace pláče, že být v podobných spolcích je pro naši zemi nezbytné, oni dobře vědí, co by se mohlo stát o co by mohli přijít.

 • Tecka
  15:31 15.08.2018

  Nie wiem ile w tym prawdy ile plotki...

  https://mobile.twitter.com/Bab...

 • Superme
  15:29 15.08.2018

  otecko - Myslet bys měl začít spíše ty. Každopádně, BarryGold to už zmínil, ale jako nejlepší příklad je SSSR. Kdyby se tenkrát SSSR nechtěl vnitřně reformovat, nepadl by. Co však bylo příčinou touhy po vnitřních reformách? Vnější tlak Západu, eskalace mezinárodního napětí, přechod ke strategii osvobozování a závody ve zbrojení. V 70. letech Sověti neměli žádný důvod k reformám, neboť je nikdo z vnějšku neohrožoval. V 80. letech měli důvod k reformám veliký, neboť vnější tlak byl značný. Začne-li USA a ideálně i EU na Turka tlačit a zároveň se turecká ekonomika bude ubírat stejným směrem, Erdogan to nemusí (ale může) ustát. A jelikož je opozice v Turecku stále velice silná, může se stát, že proběhne vnitřní revoluce a ani nebude potřeba pomoc z venčí. Samozřejmě se to nestane hned, můžo to trvat i pár let. Nezapomínejme ani na to, že Turek je na Západu ekonomicky i vojensky závislí a tu závislost jen těžko Erdogan změní.

  Erdogan si teď možná myslí, že se bez Západu obejde. Ale kam se chce příkonit? Rusko i Írán jsou historičtí soupeři. Čína? Ta Čína, která je daleko, která na tohle soupeření momentálně stále nemá sílu a která navíc pronásleduje Ujgury? Těžko. Takže Turek zůstane s Erdoganem sám. A přitom si mohl tu svou pilitiku roozšiřování vlivu a hraní si na velmoc v klidu hrát - pochybuju, že by Američanům (nebo někomu jinému ze Západu) vadilo, že člen NATO získává větší vliv ve střední Asii.

  Politika USA je v současné chvíli správná. Uvidíme co se stane dál a jestli dojdeme do stavu, že bude chtít Erdogan ven z NATO - o čemž ale dost pochybuju právě kvůli tomu, že Turek se nemá kam jinam zařadit.

  Turci v Německu, jak zde již bylo zmíněno, nejsou jen podporovatelé Erdogana. Ve volbách hlasovala polovina těch, co mohli hlasovat. Je otázka, zda ostatním je dění v Turecku jedno nebo se prostě báli. Každopádně i těch skoro 800 000 erdognovců je problém. Ale že by tohle byl problém celého Západu? Notááák.

 • Jirosi
  15:21 15.08.2018

  Nedy68: Aktivovat můžeš co chceš, je na každém členu aliance jak se rozhodne.

 • nedy68
  15:07 15.08.2018

  Mě by zajímalo, v jaké měně koupí S-400. Obě měny padají, i díky USA.
  Já pěvně věřím, že USA vědí co dělají a ukočírují to. Oni jediní jsou pro Turecko partner, ti uznávají jen sílu. Kdyby Turecko odešlo z NATO, problém by mělo i Řecko a my další mise.
  Situace ve světě se zhoršuje a naše politiky to nechává klidným a nechává stavy a výbavu armády na minimu. Zajímalo kolik jim zbylo ještě VZ. 58.

  Byla by sranda, kdyby někdo vyprovokoval (na)ad) Turecko a aktivovalo by článek 5.
  USA to udělalo "jen" k vůli spadlým domům, co jim shodilo pár přátel ze Saudské Arábie za petrodolary.

 • Jirosi
  14:40 15.08.2018

  Otecko: "vy stále nechápete souvislosti, navíc já nikde nevrdil, že máme před Erdogánem zalézt do kouta. Ale byl zvolen ve volbách, dokoce získal ústavní většinu. "

  Vy tu historickou paralelu z "Hitlerem" co se taky legálně dostal k moci, v tom vašem příměru nevidíte? Vážně vám příde, že obchodování z 3-tí říší bylo pro UK, FRa, USA, ekonomicky výhodné?

  BarryGold: Když se podíváš kdy jim byli zastaveny dodávky obilí z USA, a kdy začaly vyjednávat o staženi z Afg. Tak mi to vážně dlouho nepřijde.

 • PavolR
  14:24 15.08.2018

  otecko:
  Moslimská komunita v Európe i Nemecku je značne heterogénna. Presahy medzi tureckou komunitou a ostatnými moslimami sú minimálne, Turci majú svojich vlastných duchovných a ostatní moslimovia zasa Erdogana až tak neuznávajú.

  Povedal by som, že Nemci majú v rezerve krízové plány pre prípad, keby niečo, lebo už Stasi pracovala na scenároch, ako destabilizovať NSR skrze vyvolanie etnických nepokojov.

 • BarryGold
  14:12 15.08.2018

  otecko: Měnit režim pomocí sankcí a nátlaku-kde prosím se to povedlo?

  Rozpad SSSR a osvobození zemí východní Evropy včetně naší země byl mimo jiné i důsledkem studené války Západu s SSSR, který byla postavena na sankcích, embargu vyspělé technologie a politickém tlaku na SSSR. Metoda je to sice pomalá, ale někdy může fungovat.

 • Rase
  14:07 15.08.2018

  kubo4747:
  nejsme v době Studené války, úlohu Turecka v Černém moři může v pohodě převzít Rumunsko nebo na druhé straně přátelsky naladěná Gruzie. Pokud vznikne nějaká Arabská (a také Východoasijská) verze NATO, tak bude Turecko v podstatě obejito ze všech stran. Rozhodně ale souhlasím s tím, že by bylo vhodné se vyhnout unáhleným krokům - ať již vylučování Turecka z NATO, nebo jeho vystupování z této organizace.

  otecko:
  tak do Německa utíkají nebo zde žijí i Turci, kteří jsou Erdoganovi nepohodlní. Nejde tedy říct, že 5 mil Turků v Německu je nějaká Erdoganova pátá kolona. Zároveň nemíním situaci zlehčovat - integrace se němcům moc nepovedla a dobře to vědí (už)

 • otecko
  13:50 15.08.2018

  Fenri,Vrata, Supereme- vy stále nechápete souvislosti, navíc já nikde nevrdil, že máme před Erdogánem zalézt do kouta. Ale byl zvolen ve volbách, dokoce získal ústavní většinu.
  Měnit režim pomocí sankcí a nátlaku-kde prosím se to povedlo a nebylo to nakonec ještě horší?? Když USA a západu nevadio, že Turecko kupovalo od IS ropu ukradeno Syrii, zásobuje je zbraněmi tak proč vadí nyní, že okupuje syrský Idlíb a mlátí kurdy?
  A že zájem Trumpa není chránit ekonomiku EU, ale naopak ji vidět co nejvíce rozhádanou se shoduje nejeden analytik. Proto taky fandil od začátku Brxitu, mimochodem. Začněte myslet. prosím.
  Že 5 milionu Turků je problém Německa je tak směšné, když Neměcko je tahounem EU, že na to snad nemá ani smysl odpovídat. Protože ti Turci, se vážený Supreme vůbec nebudou žinýrovat spojit se s dalšími zradikalizovanými muslimy co jich v Evrope je a hrnout své zájmy ´za kažou cenu.
  Diplomaci je vždycky více, než tlačení do kouta. Notabene člena NATO, kterého ať se nám to líbí, či ne, potřebujeme mít na své straně.

 • 13:24 15.08.2018

  Či sa už niekomu páči, alebo nepáči, že Turecko je člen NATO a taktiež jeho súčasná politika, tak pochybujem, že sa ho NATO alebo USA vzdá úplne. Turecko má pre NATO a hlavne pre USA dôležitú strategickú pozíciu a toho sa len tak nepustí a bola by to aj veľká chyba.

 • Vrata
  12:34 15.08.2018

  danny: obecne s vami musim souhlasit. Problem podle mne vetsinou neni v jednom diktatorovi ktereho staci odstranit ale ve stavu cele spolecnosti, ktera proste dovoli takovym tipkum se ujmout moci. Kdyz to nebude jeden, objevi se dalsi. Atentat na jednotlivce to vubec nemusi vyresit ale naopak zhorsit. To je ale mimo Fenriho chapani dejin. On dejiny zrejme chape jako akci schopnych jednotlivcu kteri si s masami delaji co chteji. Hodne zjednoduseny pohled. Pak nakonec dojde k tomu, ze za Stalinslke represe mohou Gruzinci (pro Fenriho - cekam dlouhou a bourlivou odezvu, dopredu upozornuji, ze posledni veta je z me strany ponekud nadsazka).

 • danny
  11:14 15.08.2018

  fenri: většinou jsou mi tvé názory sympatické, tentokrát se musím vymezit. Chápu, že Erdogan je momentálně snadný mediální terč, ale ani v jeho případě nejsem toho názoru, že by situaci k lepšímu změnil akt mezinárodního terorismu a useknutí hlavy hada.
  Jak nás příroda učí, ne vždy vnáší odstranění strašlivého predátora do ekosystému klid, mír, a pohodu. Buď se následně přemnoží krysy nebo se rychle vyklube nějaká svině, která zaplní uvolněný prostor. V nejhorším případě se začnou šířit epidemie...

  Rád bych v této souvislosti upozornil na jednu drobnost. Hlavní opoziční síly v Turecku rozhodně nejsou sekulární a prodemokratické. Gullenova klika byla sice proamerická, ale taky značně islamističtější, než Erdoganovo křídlo. Společnost byla a stále skrytě je značně rozdělená, odstranění Erdogana by s největší pravděpodobností vedlo k občanské válce, a to hned na dvou frontách. Nevím, jestli je to to, po čem bychom měli s nějakým nadšením volat.

 • Superme
  10:56 15.08.2018

  otecko - Turci v Německu jsou problém Němců, že si je neumí integrovat, né Západu jako takového. Ty vlastně říkáš, že se máme před sultánem krčet a doufat, že na nás bude hodný... děkuji, ale takhle slabí Západ nechci vidět.

 • Jirosi
  10:48 15.08.2018

  Fenri: Celkem by mně zajímalo kolik opozičních "politiků" letělo v "Let Pan Am 103" - Aféra Lockerbie. Kdyby tam letěli vaší příbuzní, asi by jste měl jiný názor.

  Být diktátorem není jen o likvidaci opozice, ale taky o tom se umět udržet u moci a nenaštvat někoho, kdo mně může sesadit.

 • fenri
  10:33 15.08.2018

  Jirosi: ne, nepsal jsem o likvidaci neposlušných diktátorů. Psal jsem o likvidaci diktátorů, jejichž země kvůli nim jsou v ještě větším hajzlu, než by být museli a kteří se chovají tyransky k lidem tak, že jim lidi utíkají. Samozřejmě myslím masově utíkají.
  Libye v hajzlu nebyla, drtivá většina Afričanů si o životní úrovni Libyjců mohla nechat zdát. Stejně tak se Kaddáfí choval brutálně pouze vůči politické opozici, ale normální Libyjci byli v klidu a žili si tak, že jim většina obyvatel Afriky mohla závidět. A rozhodně se žádná uprchlická vlna z Libye nekonala.

  já myslím, že kdo chce chápat můj text, tak ho pochopí. A pak jsou jedinci, co by možná i chápat chtěli, ale nemají na to. V pohodě Jirosi, neřešte to.

 • Jirosi
  10:32 15.08.2018

  Vrata: Už tolikrát v historii se to přece vyplatílo.... Třeba z Nacisty, atd.

Stránka 1 z 3