Americko-turecké vztahy v troskách: Žádné stíhačky F-35

Foto: Turecká F-35A při prvním letu (10. května 2018); větší foto / Lockheed Martin
Turecká F-35A při prvním letu (10. května 2018); větší foto / Lockheed Martin 

Americký prezident svým podpisem stvrdil letošní zákon o vojenském rozpočtu NDAA (National Defense Authorization Act) pro fiskální rok 2019. Zákon vyžaduje po ministerstvu obrany hloubkové přezkoumání vojenských vztahů mezi USA a Tureckem. Tyler Rogoway z webu The Drive se pokusil o bližší náhled do celé problematiky.

Turecko plánuje nakoupit 100 stíhaček F-35A Lightning II. Závazně objednalo již 30 letounů a do programu investovalo 1,2 miliardy dolarů. Podíl tureckého průmyslu na programu F-35 má postupně dosáhnout 12 miliard dolarů.

 

Mezi USA a Tureckem, a vlastně i Tureckem a Západem, však panují vážné politické neshody. Obecně se Západu nelíbí vnitřní i zahraniční politika tureckého prezidenta Recep Erdogana, neochota vydat amerického pastora Andrewa Brunsona a v souvislosti s programem F-35 nákup ruských systémů protivzdušné obrany (PVO) S-400.

 

Prezident USA Donald Trump v pátek navíc vydal pokyn pro dvojnásobné zvýšení dovozního cla na hliník (20 %) a ocel (50 %) z Turecka. Zpráva okamžitě způsobila pokles turecké liry na historické minimum a dále zatřásla již tak notně oslabenou ekonomickou stabilitou Turecka. Erdogan zase dnes uvedl, že Turecko bude bojkotovat elektroniku ze Spojených států.

 

Problémů ve vztazích USA-Turecko je ale celá řada ‒ zhoršující se vztahy Turecka a Izraele nebo turecký postoj vůči Kurdům, kteří jsou hlavními západními spojenci v boji proti Islámskému státu.

 

Vážné neshody jsou ve vojenské oblasti. Kongresmani v zákoně NDAA požadují do 90 dnů vypracování zprávy o turecko-amerických vztazích, včetně postavení letecké základny Incirlik, kterou využívá americké letectvo.

 

Klíčové je zjistit, zda nákup S-400 může ohrozit bezpečnost amerických zbraňových systémů používaných společně Tureckem a USA. Jde zejména o stíhačky F-35A Lightning II a F-16 Fighting Falcon, systémy protivzdušné obrany Patriot, dopravní vrtulníky CH-47 Chinook, UH-60 Black Hawk a bitevní vrtulníky AH-64 Apache.

Problém je, že každý tento stroj má unikátní radiolokační a elektromagnetický podpis, včetně unikátních prostředků radioelektronického boje a obrany proti nepřátelské PVO ‒ Spojené státy se obávají, že obsluha (dokonce i přímo ruská) S-400 se může na těchto systémech cvičit, hledat slabiny a výsledky se následně dostanou do rukou Rusů.
 

Turecko provozuje šest CH-47 Chinook a plánuje nákup 11 dalších strojů, 57 UH-60M (+ 50 strojů) a 245 stíhaček F-16. V extrémním případě Washington přestane poskytovat pro tyto stroje náhradní díly a technickou podporu, jak se to ostatně v minulosti již stalo několikrát (Írán, Venezuela).

 

Středem pozornosti je ale především stíhačka F-35, která bude tvořit páteř západních leteckých sil po několik příštích desetiletí. První turecká F-35A byla již vyrobena, ale zůstává na americké základně Luke v Arizoně, protože zde turečtí piloti provádí výcvik.
 

Proti tvrdému postupu proti Turecku byl ministr obrany Jim Mattis, který Turecko vnímá jako klíčového partnera v oblasti a navíc upozorňuje, že odstoupení Turecka z programu F-35 přinese další zdražení a zdržení programu F-35.

 

Avšak oboustranné vyhrocené kroky mezi administrativou Donalda Trumpa a Recep Erdogana, a ostatně poněkud chmurný vztah mezi oběma prezidenty, neukazují na zlepšení vztahů v nejbližší době. Erdogan navíc tvrdí, že Washington na svém území chrání Muhammada Fethulláha Gülena. Právě Gülen měl být podle Erdogana vůdcem pokusu o převrat v roce 2016.

 

Jak odstoupení Turecka ovlivní program F-35? Díly pro F-35 vyrábí mimo jiné turecké firmy Alp Aviation, AYESAS, Kale Aviation, Kale Pratt & Whitney a Turkish Aerospace Industries ‒ potrvá minimálně dva roky, než se za tyto výrobce najde náhrada. Kromě toho jedno z tří plánovaných evropských servisních center pro údržbu motorů F-35 vzniká v Turecku. Další dvě centra se staví v Norsku a Nizozemsku.
 

Podle NDAA ministerstvo obrany musí vypracovat studii popisující průmyslové zapojení Turecka do programu F-35, dále nutné kroky zmírňující negativní dopady odstřihnutí tureckého výrobního řetězce nebo navrhnout alternativní systémy PVO, které by mohla turecká vláda koupit místo S-400.

 

Aby však problémů nebylo málo, na letecké základně Incirlik se nalézají americké jaderné hlavice B61. Před necelým týdnem přitom skupina tureckých právníků z „neziskovky“ Association for Social Justice and Aid (financována okolím Erdogana) požádala turecké soudy, aby zatkly téměř desítku amerických vojenských pracovníků v Turecku kvůli údajným vazbám na pokus o převrat proti prezidentovi Erdoganovi v roce 2016.

 

Právníci rovněž požadují zákaz letů ze základny Incirlik a provedení razie na základně pro hledání dalších důkazů o možném zapojení Američanů do převratu. Otázkou samozřejmě je, jak v takovém prostředí mohou Američané zajistit bezpečnost jaderných pum, i když je možné, že už je základny odsunuli. Pokud však jaderné zbraně zůstávají na základně, představují nedozírné strategické riziko, nejen vůči USA, ale především vůči Evropě.
 

Zdá se, že Turecko se velmi rychle politicky a ideologicky vzdaluje od Západu, směrem více k Rusku a Íránu. Co tento gigantický geopolitický posun přinese regionu a Alainci, je těžké předvídat.

 

EDIT 14.8.: Turecku hrozí ztráta obchodu ohledně dodávek 30 bitevních vrtulníků T129 ATAK do Pákistánu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Vrtulníky obsahují americké součástky a Washington uvažuje o neudělení vývozní licence.
 

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojový křest izraelských stíhaček F-35I „Adir“

Podle šéfa izraelského letectva Amikama Norkina izraelské stealth stíhačky páté generace F-35I ...

Výroba F-35 Lightning II trvá 41 541 hodin

Podle nejnovější zprávy Kontrolní komise amerického Kongresu GAO (Government Accountability Office) ...

Turecko obdrželo první stíhačky F-35A Lightning II

Před několika dny ve výrobním závodě firmy Lockheed Martin ve Fort Worth (Texas) zástupci turecké ...

Pentagon objednal 11. sérii stíhaček F-35 Lightning II

Pentagon se s firmou Lockheed Martin dohodl na dodávkách 11. výrobní série stíhaček F-35 Lightning ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jirosi
  20:53 19.08.2018

  Rasto123: Nepleteš si SSSR a CSSR?

  Rasto123: Nepleteš si SSSR a CSSR?

 • Superme
  19:21 18.08.2018

  rasto123 - V době Reagana nedávali Američané míň než 5% HDP (nejmíň po svém nástup v roce 1981, kdy to bylo 5,29% HDP, nejvíc v roce dalším 6,39%). Dnes se to pohybuje kolem 3,6 - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  rasto123 - V době Reagana nedávali Američané míň než 5% HDP (nejmíň po svém nástup v roce 1981, kdy to bylo 5,29% HDP, nejvíc v roce dalším 6,39%). Dnes se to pohybuje kolem 3,6 - 3,8% (pro rok 2018 to ještě nelze říci, protože nevíme jaké bude roční Americké HDP, ale víc to nebude). Takže dnes by rozpočet překonal bilion dolarů téměř určitě.

  Ale jako to s tim Rumusnkem mě to zajímá. Jaké jsou tedy Čínské investice v zemi? Co jsem našel, Čína určitě nemá více než 2,7% všech zahraničních investic - protože nejnižší (%) země co jsem našel tak je Belgie s 2,7% všech investic v zemi. V tom žebříčku není mimochodem ani Rusko.. takže jaké že společnosti tam tedy jsou? Nejdřív si vyhledejte informace ať nepíšete kraviny.
  http://business-review.eu/news...

  Gruzie má s Ruskem 9% ve vývozu i dovozu. Takže skoro 1/10 celkového obchodu. Jestli by je to vyloženě položilo si nemyslím, ale určitě by jim to ublížilo, to je pravda. Ale upřímně - představa, že jedna země přestane s druhou úplně obchodovat je naprostá utopie. Tohle snad funguje je na Korejském poloostrově.

  otecko - Teď mi tak došlo, že za americkou reakci možná může i vyzrazení amerických základem v Sýrii právě Turky. Prostě jo, já s tím souhlasím, jen ať se těch Turků nebojej a Turci vědí, že aspoň u někoho existuje tzb. červená linie, kterou pokud překročí, tak ponesou následky.
  Skrýt celý příspěvek

 • rasto123
  01:06 18.08.2018

  "otecko - Myslet bys měl začít spíše ty. Každopádně, BarryGold to už zmínil, ale jako nejlepší příklad je SSSR. Kdyby se tenkrát SSSR nechtěl vnitřně reformovat, nepadl by. Co však ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "otecko - Myslet bys měl začít spíše ty. Každopádně, BarryGold to už zmínil, ale jako nejlepší příklad je SSSR. Kdyby se tenkrát SSSR nechtěl vnitřně reformovat, nepadl by. Co však bylo příčinou touhy po vnitřních reformách? Vnější tlak Západu, eskalace mezinárodního napětí, přechod ke strategii osvobozování a závody ve zbrojení. V 70. letech Sověti neměli žádný důvod k reformám, neboť je nikdo z vnějšku neohrožoval. V 80. letech měli důvod k reformám veliký, neboť vnější tlak byl značný."

  Vonkajší tlak ? Ten bol veľký a za ďaleko ideálnejších podmienok v 68. sa skončil normalizáciou . Koncom 80. rokov bol tlak ešte väčší, ale už to nebola tá prirodzená spontánnosť ,ale ochota a vplyv určitej skupiny ľudí na zmeny.
  Nechcem to rozoberať, ale v 68 bola väčšia snaha a odhodlanie na strane bežného obyvateľstva na zmenu. Koncom 80. rokov to už boli agentúry.
  Zbrojenie ? Ten mýtus ešte stále funguje ?

  USA má teraz rozpočet na obranu priamo, mimo zdrojov krytých v iných oblastiach -energetika, CIA, ... viac ako 700mld USD. Aky by bol rozpočet ak by bol ZSSR ?
  Skrýt celý příspěvek

 • rasto123
  00:41 18.08.2018

  "Mě by zajímalo, v jaké měně koupí S-400. Obě měny padají, i díky USA.
  Já pěvně věřím, že USA vědí co dělají a ukočírují to. Oni jediní jsou pro Turecko partner, ti uznávají jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Mě by zajímalo, v jaké měně koupí S-400. Obě měny padají, i díky USA.
  Já pěvně věřím, že USA vědí co dělají a ukočírují to. Oni jediní jsou pro Turecko partner, ti uznávají jen sílu. Kdyby Turecko odešlo z NATO, problém by mělo i Řecko a my další mise. "

  Viete v akej mene ? Tovar za tovar. Už za socializmu sa robil bárter . My Vám to a Vy nám to.


  "nejsme v době Studené války, úlohu Turecka v Černém moři může v pohodě převzít Rumunsko nebo na druhé straně přátelsky naladěná Gruzie. Pokud vznikne nějaká Arabská (a také Východoasijská) verze NATO, tak bude Turecko v podstatě obejito ze všech stran. Rozhodně ale souhlasím s tím, že by bylo vhodné se vyhnout unáhleným krokům - ať již vylučování Turecka z NATO, nebo jeho vystupování z této organizace. "

  Rumunsko ? Skutočne ? Je Rumunsko tak vnútorne silné a odhodlané ? Viete o tom aké sú tam Čínske investície ? Viete aké sú tam Ruské cez EU spoločnosti ? Rumunsko bolo veľmi friendly , ale už to nie je také horúce, aby sa stali náhradou za Turecko z čias studenej vojny.

  Gruzínsko ? To je vtip ? Prečo sa čerpá z novín ? Gruzínsko bez Ruska tak padne, že ešte aj Ukrajina bude raj. Gruzínci milujú Ameriku a EU, ale tak nejako sa toho svojho Džakašviliho nechcú vzdať a ani práce v Rusku a zdrojov z Ruska. Prečo Rusko po vojne postupovalo v Gruzínsku tak mierne ?

  Alebo je tu druhá možnosť. NATO príjme Rumunsko aj Gruzínsko. A tp bude...
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  15:30 17.08.2018

  Otecko

  Pripomínaš mi ľudí čo držia hubu keď sused mláti manželku, lebo dobré susedské vzťahy. A myslím, že po dobrom to skúšali. Ten chlap tam sedí dva roky

  Otecko

  Pripomínaš mi ľudí čo držia hubu keď sused mláti manželku, lebo dobré susedské vzťahy. A myslím, že po dobrom to skúšali. Ten chlap tam sedí dva roky

 • otecko
  14:30 17.08.2018

  Supreme, no já se necítím být idealista, ale realista. a jsem přesvědčen, že jednání je lepší, než vytahovat zbraně či sankce a tlačit někoho do kouta, na to jsem už příůliš stár, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Supreme, no já se necítím být idealista, ale realista. a jsem přesvědčen, že jednání je lepší, než vytahovat zbraně či sankce a tlačit někoho do kouta, na to jsem už příůliš stár, abych to podporoval.
  Dnes se obevvilo na webwech toto:
  Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek na twitteru napsal, že Spojené státy za propuštění pastora „nic platit nebudou“ a Turecku se pomstí.

  Více na https://www.e15.cz/zahranicni/...

  ... jestli toto je normální mezinárodní dialog, pak fakt čumím...
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:45 17.08.2018

  Kolte a přimysli si k mojí osobě třeba ještě věštbu Sibilly ;) budeš mít tím spíš proti komu "bojovat". To si mě fakt teď dostal, prý lecos vysvětluje...jedna narážka vysvětluje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolte a přimysli si k mojí osobě třeba ještě věštbu Sibilly ;) budeš mít tím spíš proti komu "bojovat". To si mě fakt teď dostal, prý lecos vysvětluje...jedna narážka vysvětluje leda h****
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:41 17.08.2018

  2 Kolt

  Co je prosím tě jasné Jarmile? :-D sem přesně čekal, že se zas ozve někdo, kdo se bude pokoušet z kuličky - slova Nostradamus uplect bič....ale tak samozřejmě žij v tom, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Kolt

  Co je prosím tě jasné Jarmile? :-D sem přesně čekal, že se zas ozve někdo, kdo se bude pokoušet z kuličky - slova Nostradamus uplect bič....ale tak samozřejmě žij v tom, že si na zahradě stavím dolmeny a před spaním čtu Epochu a Hrom. Fakt....jak v jedlickarne
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:33 17.08.2018

  otecko, tak zrovna letos prasklo, že Německo intenzivně špekovalo v Rakousku. Tolik k tomu nešpehování sousedů...

  raziel, Nostradamus, to jako vážně? Hm, tak pak je mi ledasco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otecko, tak zrovna letos prasklo, že Německo intenzivně špekovalo v Rakousku. Tolik k tomu nešpehování sousedů...

  raziel, Nostradamus, to jako vážně? Hm, tak pak je mi ledasco jasné...
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  12:27 17.08.2018

  otecko - Ale tvrdilo se to o ní. Bylo to dolejzání stejně jako teď naopak dolejzá Erdogan (pro nás je to nyní dobře, protože na něj můžeme zatlačit ohledně imigrace). Ty seš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otecko - Ale tvrdilo se to o ní. Bylo to dolejzání stejně jako teď naopak dolejzá Erdogan (pro nás je to nyní dobře, protože na něj můžeme zatlačit ohledně imigrace). Ty seš idealista typu Obamy - všechno bude fááájn, jen musíme hezky v klidu jednat. Že to nefunguje je prostě jedno, že si s náma vytírají zadek také. A jestli máme tolerovat diktátora, který změnil jeden z nejpokrokovějších muslimských států na další islamistickou diktaturu... tak jsme asi ztratili ty hodnoty, díky kterým zde můžeme spolu diskutovat.

  Jsem opravdu rád, že takové myšlení neměli Američané a Britové v době SSSR. Protože jinak bych stále žil v zemi, kde komunisté mohou zavírat lidi podle jejich nápadů, mohou je beztrestně mlátit až někdy umlátit a mohou je klidně střílet na hranicích.

  "Zeptejme se tedy sami sebe: Jací jsme podle sebe lidé? A odpovězme si: Jsme svobodní lidé, lidé svobody hodní a lidé rozhodnutí nejen svobodu si uchovat, ale zároveň pomoci jiným, aby ji získali také.“ - můžeš 3x hádat od koho tento citát je :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  12:13 17.08.2018

  raziel87 - No to já si právě nemyslím, že by pro různé analytiky byl čitelný. Spíše naopak. Jako příklad uvedu EU - nejdříve situaci vyhrotil a poté zcela nečekaně (i pro mě a to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87 - No to já si právě nemyslím, že by pro různé analytiky byl čitelný. Spíše naopak. Jako příklad uvedu EU - nejdříve situaci vyhrotil a poté zcela nečekaně (i pro mě a to mi věřte, že jeho politiku dost sleduju) nabídl EU novou smlouvu o volném obchodu - stejně jako Japonsku, Filipínám apod. V NAFTĚ se vyjednávají nové podmínky a údajně jsou blízko dohody. Chce se vrátit k TTP, ale jen pokud vyjedná lepší podmínky.
  https://www.reuters.com/articl...

  Tato rozhodnutí jsou jen důsledkem důrazu na vyvážené podmínky smluv a jejich dodržování, ne aby USA skrytě dotovaly jiné ekonomiky. Ona "America first" neznamená, že by mu byl zbytek světa ukradený - znamená to jen to, že Trump klade důraz na zaměstnání lidí v USA a investice v USA. Je to špatně? Podle mě prostě ne. Konec konců v ekonomické oblasti má obrovskou podporu! Má vyšší podporu než Obama za celou dobu prezidentování. Mimochodem - podporou je na tom Trump lépe než třeba Macron ve Francii :)
  https://www.cnbc.com/2018/06/2...

  To, že Evropu čekají krušné časy souhlasím. Bohužel. Na druhou stranu se uvidí, kdo nahradí Merkelovou. Doufám, že Jens Spahn - takový německý Kurz.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:02 17.08.2018

  Otecko: nedělej si iluze. Všichni špízují všechny. Jen na USA to prasklo ve velkém.

  Otecko: nedělej si iluze. Všichni špízují všechny. Jen na USA to prasklo ve velkém.

 • otecko
  09:21 17.08.2018

  Problém vidím v tom, že USA hraje jen za sebe, protože je tisíce mil na Atlantikem, takže se cítí komfortně, bezpečně. Že "šašek" Erdogán chce jednat s Merkelovou je dáno i tím, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Problém vidím v tom, že USA hraje jen za sebe, protože je tisíce mil na Atlantikem, takže se cítí komfortně, bezpečně. Že "šašek" Erdogán chce jednat s Merkelovou je dáno i tím, že mají společné zájmy, ne že jde za Angelou jen s prosíkem, v roce 2015 v době vyostřené migrace tomu bylo přesně naopak, a nikdo o Angele netvrdil, že je šašek co dolejzá. Byla to pragmatická politika, a tak to má být. Ovšem to, co dělá nyní USA je politika zastrašování, ponižování z pozice síly.
  I kdyby byla úspěšná, o čemž vzhledem k muslimské mentalitě pochybuji, budou si to Turci pamatovat .
  Já se cítím být čech a evropan, a chci pro své potomky co nejbezpečnější Evropu, nelíbí se mi knížecí rady a politika USA, která je protievropská, nadřazená, poručnická.
  Nemáme jako evropané možnost sednout do letadla a vypadnout, takže pokud tady chceme žít, musíme se, chtě nechtě se sousedy domluvit, ne jim vyhrožovat, ekonomicky poškozovat, zasahovat do jejich vnitřních dvorků.
  Znáte snad jiný stát, který tajně odposlouchává své nejbližší tzv. "spojence", než USA?
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  22:37 16.08.2018

  2 Superme

  a :-) dobrá, pravda. Vybral jste zrovna část příspěvku, který také vidím krapet jinak, ale to je fuk.

  Spíš vás zajímá tohle

  "Furt ale nechápu "prokecnutí" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Superme

  a :-) dobrá, pravda. Vybral jste zrovna část příspěvku, který také vidím krapet jinak, ale to je fuk.

  Spíš vás zajímá tohle

  "Furt ale nechápu "prokecnutí" diplomackých postojů a pohledu USA k Brexitu naznačuje v horizontu příštích let mnohé :/" - jako co to tedy naznačuje?"

  - diplomatických postojŮ (v obecné rovině) a že mu dávají poradci a část kongresu
  holt prostě sežrat jeho "redneckovský" postoj, kdy neovládá řeč těla a koncepci svých výroků a rozhodnutí, čímž pomáhá analitikům ostatních národů lépe prohlédnout současnou šachovou partii USA v globálním dění.

  - pohledU k Brexitu - kdy dává svou otevřenou podporou najevo, že opuštění EU je pro Velkou Británii dobrým rozhodnutím, protože (a teď nastupuje můj osobní pohled na věc) Evropskou unii čekají v příštích 10 letech velmi krušné časy. Po subjektivním posouzení světové vojensko-diplomatické situace v posledních 30 letech jsem nabyl přesvědčení, že matičku Evropu a možná další části světa, čeká
  lámání chleba a protože se nestydím diskutovat jen v obecné, exaktní podobě dat a faktů, tak mě v mém přesvědčení utvrzují už i takové střípky do mozaiky, jako například Nostradamova věštba o "bitvě národů" na území Německa a Střední Evropy okolo roku 2028. Dost věcí mu vyšlo na výbornou, budu šťastný, když tohle ne a současná rakovina Evropy v podobě brutální imigrace afrických kultur a obrovské nesounáležitosti mezi jednotlivými členy EU se zastaví a nějak vyléčí.

  K druhé části svého tvrzení nemám žádná fakta, jenom můj pohled na rozháranost matičky Evropy a ponaučení se z historie, která se vlastně pořád opakuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  20:25 16.08.2018

  Tesil - Nemyslím TTIP. Tu Trump označil za špatnou a to si myslím také. Nyní se jedná o úplně nové smlouvě. Snad lepší.

  Tesil - Nemyslím TTIP. Tu Trump označil za špatnou a to si myslím také. Nyní se jedná o úplně nové smlouvě. Snad lepší.

 • Tesil
  18:06 16.08.2018

  Superme
  Máš na mysli TTIP?
  Na té smlouvě není pro EU nic pozitivního.Stejně je nevýhodná NAFTA pro Mexiko a Kanadu.

  Superme
  Máš na mysli TTIP?
  Na té smlouvě není pro EU nic pozitivního.Stejně je nevýhodná NAFTA pro Mexiko a Kanadu.

 • Superme
  16:59 16.08.2018

  otecko - Ne, jen kvůli Pastorovi to určitě není. Dál třeba možný nákup S-400, odchod německých (spojeneckých) vojáků do Jordánska, neustálé útoky na další spojenecké země (Německo, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otecko - Ne, jen kvůli Pastorovi to určitě není. Dál třeba možný nákup S-400, odchod německých (spojeneckých) vojáků do Jordánska, neustálé útoky na další spojenecké země (Německo, Řecko, Holandsko), útok na Kurdy a Erdoganovi domácí čistky po jím organizovaném "puči". Co chceš víc?!

  Nejlepší je, jak se najednou ten šašek chce moc kamarádit s Makrelou. Najednou mu jsou Němci dobrý když jejich ekonomika padá volným pádem :D Ale nakonec... i to je důkaz, že se Erdgan nemá kam jinam připojit než na Západ.
  https://www.tyden.cz/rubriky/z...
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  16:58 16.08.2018

  host pokud mas dojem ze sem nedke vyvolal dojem o tom ze nato je " je idealisticky spolok stojaci na hodnotach." se hluboce omlouvam , muj nazor je ten, ten, ze je to vysoce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  host pokud mas dojem ze sem nedke vyvolal dojem o tom ze nato je " je idealisticky spolok stojaci na hodnotach." se hluboce omlouvam , muj nazor je ten, ten, ze je to vysoce prgamaticky polek, slouzici zajmum tech nejmocnejsich (velka 4 - f,n,vb, usa) a zbytek je komparz a samozrejme ze tu ochranu demokracie, idealu apod ma proste jako efektivni PR.
   
  Zkuste si dát více záležet na stylistice příspěvku. Text bez diakritiky nevypadá rozhodně COOL. Admin.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  16:44 16.08.2018

  raziel87 - "A že zájem Trumpa není chránit ekonomiku EU, ale naopak ji vidět co nejvíce rozhádanou se shoduje nejeden analytik."

  To napsal otecko, vy jste souhlasil. Ale tohle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87 - "A že zájem Trumpa není chránit ekonomiku EU, ale naopak ji vidět co nejvíce rozhádanou se shoduje nejeden analytik."

  To napsal otecko, vy jste souhlasil. Ale tohle prostě pravda není! Trump nepotřebuje rozhádanou EU. Pokud se podíváš na současná cla, kdo kolik dává na obranu apod. tak bys možná politiku Trumpa pochopil (a to si myslím, že v tom má velké prsty i minimálně Pence). Jeho jediným cílem je zrušit, když už, tak cla na obou stranách a ne aby byla Amerika znevýhodněná a EU na tom samozřejmě jen vydělávala. Vím, že jsme součástí EU, ale pokud se na to člověk podívá z jeho amerického úhlu pohledu, musí přeci vidět jak to je. On má jinou vyjednávací taktiku, zná sílu americké ekonomiky a prostě ji umí využít a zatlačit tak ostatní. Pak se jedná mnohem lépe... že to dělá skoro jako jediný, protože ostatní se bojí aby toho, aby se náhodou někoho neurazili je věc druhá.
  Doporučuji: http://neviditelnypes.lidovky....

  Jeho postoj k Bexitu je jaký je a já s ním souhlasím. Má na to nějaký názor, jako každý člověk. Nakonec se ale přeci vyjádřil jasně - je to věc Britů!

  Furt ale nechápu "prokecnutí" diplomackých postojů a pohledu USA k Brexitu naznačuje v horizontu příštích let mnohé :/" - jako co to tedy naznačuje?
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  16:17 16.08.2018

  Pár článků s "dedkem" Kissingerem jsem přečetl, a on sám, jakožto i nyní poradce pro mezinárodní politilku D.Trumpa v minulsoti jednoznačně prohlásil, že USA nemají spojence, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pár článků s "dedkem" Kissingerem jsem přečetl, a on sám, jakožto i nyní poradce pro mezinárodní politilku D.Trumpa v minulsoti jednoznačně prohlásil, že USA nemají spojence, jen své zájmy. Tuto větu si, prosím rozkličujte sami. .. mi to toho Turecko v prvn ířadě a oslabení EU zapadá jako do Lega. Nebo mi chcete tvrdit, že sankce proti Turecku, kdy jim zvýšil cla na ocel na 50 % a hliníku na 20% jsou jen kvůli nmediálně propíranému zavřenému US pastorovi?? Směšné, za tím je hlubší cíl.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  10:46 16.08.2018

  2 Superme

  ale to jste nepochopil moje zamyšlení, už se uchylujete ke stejně zkratkovitým dedukcím jako Jirosi. Díky za připomenutí, že Velká Británie je spojencem číslo jedna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Superme

  ale to jste nepochopil moje zamyšlení, už se uchylujete ke stejně zkratkovitým dedukcím jako Jirosi. Díky za připomenutí, že Velká Británie je spojencem číslo jedna pro USA :THUMBS UP: Já ve svém příspěvku nad něčím přece nebrečel.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  09:32 16.08.2018

  Jirosi
  Zbraně se nerozdávaly, bylo to mnohem horší. Garant existence předlistopadového Československa ústy Michaila Gorbačova odmítl podpořit stávající vládu a tím reálně způsobil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi
  Zbraně se nerozdávaly, bylo to mnohem horší. Garant existence předlistopadového Československa ústy Michaila Gorbačova odmítl podpořit stávající vládu a tím reálně způsobil nemožnost efektivního zásahu proti opozici. Proto i dnešní vládcové vědí, že bez podpory ze zahraničí se můžou jít klouzat. Ostatně otázka nebyla, jestli s NATO a nebo s Ruskem. Řeč byla o tom, že bez NATO. Ty plky, že bez něj by nás někdo schlamstnul, jsou směšné. Snad Polsko..
  Ostatně takové Rakousko taky není v paktu a chce ho někdo sežrat?
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  07:19 16.08.2018

  Czertik.. tvrdit na pomerne kvalitnom servru ze NATO je idealisticky spolok stojaci na hodnotach.. to sorry jako

  Czertik.. tvrdit na pomerne kvalitnom servru ze NATO je idealisticky spolok stojaci na hodnotach.. to sorry jako

 • Superme
  06:17 16.08.2018

  Samozřejmě místo "jedná" má být "hájí"

  Samozřejmě místo "jedná" má být "hájí"

 • Superme
  06:15 16.08.2018

  raziel87- Co to naznačuje? Británie byla, je a bude americkým spojencen číslo 1 v Evropě. Navíc Trumpova administrativa nabídla EU dohodu o volném obchodu, stejně jako mnoha jiným. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87- Co to naznačuje? Británie byla, je a bude americkým spojencen číslo 1 v Evropě. Navíc Trumpova administrativa nabídla EU dohodu o volném obchodu, stejně jako mnoha jiným. To mi do té tvé teorie noc nezapadá.

  A co fakt nechápu je, že oba brečíte, že Trump háji USA a ne EU. No... aspoň někdo jedná zájmy hlavně SVÉ země!
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  22:09 15.08.2018

  a koukám, že je tu už diskuze s Oteckem v plném proudu - reaguji na příspěvek 15.8, 13:50

  a koukám, že je tu už diskuze s Oteckem v plném proudu - reaguji na příspěvek 15.8, 13:50

 • raziel87
  22:06 15.08.2018

  2 otecko

  mám podobný pohled na věc. Ta zmínka s Trumpem, ano! Taky mě to zarazilo a dost
  překvapilo, že se toho nezávislí novináři nechytli s větší vervou. Trumpovi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 otecko

  mám podobný pohled na věc. Ta zmínka s Trumpem, ano! Taky mě to zarazilo a dost
  překvapilo, že se toho nezávislí novináři nechytli s větší vervou. Trumpovi neuhlídatelné "prokecnutí" diplomackých postojů a pohledu USA k Brexitu naznačuje v horizontu příštích let mnohé :/
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:00 15.08.2018

  Inak, bolo by celkom zaujímavé, keby vysvitlo, že MOSR už zjednalo nákup radarov práve z Turecka. Popri 9 európskych krajinách , USA a Izraeli je totiž Turecko jednou z 12 krajín, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Inak, bolo by celkom zaujímavé, keby vysvitlo, že MOSR už zjednalo nákup radarov práve z Turecka. Popri 9 európskych krajinách , USA a Izraeli je totiž Turecko jednou z 12 krajín, s ktorými sa má o kúpe jednať (čo v prostej reči znamená, že už je to s niektorou z tých krajín dávno zjednané).
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  19:39 15.08.2018

  otecko
  kde se pomoci natlaku a sankci podarilo zmenit rezim k lepsimu, i pro obycejnelidi ?
  co takhle, cssr, polsko, madarsko a ostatni v 1989 ?
  a prco nato nevadilo kdyz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otecko
  kde se pomoci natlaku a sankci podarilo zmenit rezim k lepsimu, i pro obycejnelidi ?
  co takhle, cssr, polsko, madarsko a ostatni v 1989 ?
  a prco nato nevadilo kdyz turecko podporovalo a obchodalo s isis ? protoze v te dobe videli jako vetsi zlo asada o nemz doufali ze ho isis svrhne a oni pak svrhnou isis, kdyz to nevyslo, zmenili politiku.
  a v te soucasne sou proste kurdove (jedini) spojenci v syrii. takze ano, sultan si nemuze vyskakovat jak chce, presto ze je v nato.
  a proc by melo byt zajmem trumpa chranit ekonomiku eu, misto ekonomiky usa ? hadej ceho je prezidentem ?
  uplne stejne je to se sankcemi proti iranu kvuli jadernemu programu, trum (ale i eu) vedi ze aby iran mel atomky je spatny napad, ale trump se rozhodl, ze holt omezeni rustu ekonomiky usa je dulezitejsi nez to, aby iran mel atomky.
  sefove eu se rozhodly ze prachy sou dulezitejsi nez politika, protoze kdyz bude nejhur zase se budou lisat k usa aby je vytahlo z bryndy kterou zpusobily.
  a skutecne, je to hlavne problem nemecka ze si nedokazali umravnit turky, holt si tam udelali 5 mil sudetaku a ti jim to vrati v budoucnu i s uroky, holt karma je svina :).
  to ze nemecko je tahounem ekonomiky eu je sice fakt, ale turci budou moct delat politicke potize jen v nemecku, turku mimo nemecko moc neni.
  a ne, nato skutecne turecko nepotrebuje, je sice dulezity clen, ale ne strategicky.
  strategicke sou jen nemecko, francie, britanie, italie a spanelsko (byt posledni 2 hodne upadaj).
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  19:28 15.08.2018

  kubo4747
  naopak, pri tendencich jake sou v turecku, tak je nutno turky co nejvice podusit at zmeknou a dostanou rozum.
  to ze turecko ma pro nato strategickou polohu (ne armadu) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kubo4747
  naopak, pri tendencich jake sou v turecku, tak je nutno turky co nejvice podusit at zmeknou a dostanou rozum.
  to ze turecko ma pro nato strategickou polohu (ne armadu) je jedna vec, druha jeslti ma smysl aby byl v nato nekdo, kdo na zapadni hodnoty na jakych stoji nato, zvysoka kasle.

  opet se musim opakovat, zapad taky podporoval hitlera, protoze byl pro ne strategicky partner v boji proti bolsevismu.
  jak to dopadlo, vime vsichni.
  skutecne chces stejnou chybu opakovat ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:54 15.08.2018

  Astor: Jenže to není otázka vystoupení z NATO, ale zda chceme vstoupit do té druhé aliance z Ruskem. Jak jste si dokázal statistikou "svobodných let", tady se o žádnou neutrální ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Astor: Jenže to není otázka vystoupení z NATO, ale zda chceme vstoupit do té druhé aliance z Ruskem. Jak jste si dokázal statistikou "svobodných let", tady se o žádnou neutrální statní srandu jednat nebude.
  Tu více jak stovku agentu, tady neplatí pro nic za nic.

  Jinak v 89, se tu rozdávali ilegálně zbraně? Brali se útokem ministerstva...
  Skoro mi to připadá jako ty dnešní militantní spolky(green men). Kdy jediný před kým reálně stát ochránit jsou oni sami, tím že tvoří pátou ozbrojenou kolonu.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:44 15.08.2018

  Rase: v Německu získal Erdogan větší podporu, než doma. Taky z toho byli Němci dost v šoku a rozhořela se debata, jak je to možné, když oficiální německá politika směřuje jinam a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: v Německu získal Erdogan větší podporu, než doma. Taky z toho byli Němci dost v šoku a rozhořela se debata, jak je to možné, když oficiální německá politika směřuje jinam a jak to je vlastně s integrací turecké menšiny.
  Převzetí role Gruzií a Rumunskem... no, obě země jsou co se armády týče trpaslíky a námořnictvo je na tom obou případech dost mizerně. Navíc vzhledem k jejich umístění si prostě nějakou strategickou úlohu obou zemí, která by nahradila Turecko, fakt nedovedu představit. Bospor a Dardanely jsou prostě tam, kde jsou.

  Jestli se NATO vzdá Turecka, tak si ho rychle koupí Čína. Už to předvedla mnohokrát, že se ráda chopí investiční příležitosti. A to nevím, jestli je zrovna to, co bychom měli chtít. Na Ujgurech se tihle dva rychle domluví. Třeba stylem jednoho Ujgura za jednoho Kurda.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:07 15.08.2018

  Astor: Sami jsme to zkoušeli ...Rakušané, Němci, Rusové, Rusové, ... opravdu je potřeba to prošlápnout znova?

  Astor: Sami jsme to zkoušeli ...Rakušané, Němci, Rusové, Rusové, ... opravdu je potřeba to prošlápnout znova?

 • astor
  15:53 15.08.2018

  Tady je podstatě vidět, jak jsou doopravdy členové NATO ve svém konání nezávislí. Začneš si prosazovat vlastní zájmy a začnou ti vyhrožovat embargem a sankcemi, aktivizují své páté ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady je podstatě vidět, jak jsou doopravdy členové NATO ve svém konání nezávislí. Začneš si prosazovat vlastní zájmy a začnou ti vyhrožovat embargem a sankcemi, aktivizují své páté kolony a možná mají v rukávu nějakou tu verzi operace Dunaj. Proto současná česká politická reprezentace pláče, že být v podobných spolcích je pro naši zemi nezbytné, oni dobře vědí, co by se mohlo stát o co by mohli přijít.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  15:31 15.08.2018

  Nie wiem ile w tym prawdy ile plotki...

  https://mobile.twitter.com/Bab...

  Nie wiem ile w tym prawdy ile plotki...

  https://mobile.twitter.com/Bab...

 • Superme
  15:29 15.08.2018

  otecko - Myslet bys měl začít spíše ty. Každopádně, BarryGold to už zmínil, ale jako nejlepší příklad je SSSR. Kdyby se tenkrát SSSR nechtěl vnitřně reformovat, nepadl by. Co však ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otecko - Myslet bys měl začít spíše ty. Každopádně, BarryGold to už zmínil, ale jako nejlepší příklad je SSSR. Kdyby se tenkrát SSSR nechtěl vnitřně reformovat, nepadl by. Co však bylo příčinou touhy po vnitřních reformách? Vnější tlak Západu, eskalace mezinárodního napětí, přechod ke strategii osvobozování a závody ve zbrojení. V 70. letech Sověti neměli žádný důvod k reformám, neboť je nikdo z vnějšku neohrožoval. V 80. letech měli důvod k reformám veliký, neboť vnější tlak byl značný. Začne-li USA a ideálně i EU na Turka tlačit a zároveň se turecká ekonomika bude ubírat stejným směrem, Erdogan to nemusí (ale může) ustát. A jelikož je opozice v Turecku stále velice silná, může se stát, že proběhne vnitřní revoluce a ani nebude potřeba pomoc z venčí. Samozřejmě se to nestane hned, můžo to trvat i pár let. Nezapomínejme ani na to, že Turek je na Západu ekonomicky i vojensky závislí a tu závislost jen těžko Erdogan změní.

  Erdogan si teď možná myslí, že se bez Západu obejde. Ale kam se chce příkonit? Rusko i Írán jsou historičtí soupeři. Čína? Ta Čína, která je daleko, která na tohle soupeření momentálně stále nemá sílu a která navíc pronásleduje Ujgury? Těžko. Takže Turek zůstane s Erdoganem sám. A přitom si mohl tu svou pilitiku roozšiřování vlivu a hraní si na velmoc v klidu hrát - pochybuju, že by Američanům (nebo někomu jinému ze Západu) vadilo, že člen NATO získává větší vliv ve střední Asii.

  Politika USA je v současné chvíli správná. Uvidíme co se stane dál a jestli dojdeme do stavu, že bude chtít Erdogan ven z NATO - o čemž ale dost pochybuju právě kvůli tomu, že Turek se nemá kam jinam zařadit.

  Turci v Německu, jak zde již bylo zmíněno, nejsou jen podporovatelé Erdogana. Ve volbách hlasovala polovina těch, co mohli hlasovat. Je otázka, zda ostatním je dění v Turecku jedno nebo se prostě báli. Každopádně i těch skoro 800 000 erdognovců je problém. Ale že by tohle byl problém celého Západu? Notááák.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:21 15.08.2018

  Nedy68: Aktivovat můžeš co chceš, je na každém členu aliance jak se rozhodne.

  Nedy68: Aktivovat můžeš co chceš, je na každém členu aliance jak se rozhodne.

 • nedy68
  15:07 15.08.2018

  Mě by zajímalo, v jaké měně koupí S-400. Obě měny padají, i díky USA.
  Já pěvně věřím, že USA vědí co dělají a ukočírují to. Oni jediní jsou pro Turecko partner, ti uznávají jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě by zajímalo, v jaké měně koupí S-400. Obě měny padají, i díky USA.
  Já pěvně věřím, že USA vědí co dělají a ukočírují to. Oni jediní jsou pro Turecko partner, ti uznávají jen sílu. Kdyby Turecko odešlo z NATO, problém by mělo i Řecko a my další mise.
  Situace ve světě se zhoršuje a naše politiky to nechává klidným a nechává stavy a výbavu armády na minimu. Zajímalo kolik jim zbylo ještě VZ. 58.

  Byla by sranda, kdyby někdo vyprovokoval (na)ad) Turecko a aktivovalo by článek 5.
  USA to udělalo "jen" k vůli spadlým domům, co jim shodilo pár přátel ze Saudské Arábie za petrodolary.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:40 15.08.2018

  Otecko: "vy stále nechápete souvislosti, navíc já nikde nevrdil, že máme před Erdogánem zalézt do kouta. Ale byl zvolen ve volbách, dokoce získal ústavní většinu. "

  Vy tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otecko: "vy stále nechápete souvislosti, navíc já nikde nevrdil, že máme před Erdogánem zalézt do kouta. Ale byl zvolen ve volbách, dokoce získal ústavní většinu. "

  Vy tu historickou paralelu z "Hitlerem" co se taky legálně dostal k moci, v tom vašem příměru nevidíte? Vážně vám příde, že obchodování z 3-tí říší bylo pro UK, FRa, USA, ekonomicky výhodné?

  BarryGold: Když se podíváš kdy jim byli zastaveny dodávky obilí z USA, a kdy začaly vyjednávat o staženi z Afg. Tak mi to vážně dlouho nepřijde.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:24 15.08.2018

  otecko:
  Moslimská komunita v Európe i Nemecku je značne heterogénna. Presahy medzi tureckou komunitou a ostatnými moslimami sú minimálne, Turci majú svojich vlastných duchovných a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otecko:
  Moslimská komunita v Európe i Nemecku je značne heterogénna. Presahy medzi tureckou komunitou a ostatnými moslimami sú minimálne, Turci majú svojich vlastných duchovných a ostatní moslimovia zasa Erdogana až tak neuznávajú.

  Povedal by som, že Nemci majú v rezerve krízové plány pre prípad, keby niečo, lebo už Stasi pracovala na scenároch, ako destabilizovať NSR skrze vyvolanie etnických nepokojov.
  Skrýt celý příspěvek

 • BarryGold
  14:12 15.08.2018

  otecko: Měnit režim pomocí sankcí a nátlaku-kde prosím se to povedlo?

  Rozpad SSSR a osvobození zemí východní Evropy včetně naší země byl mimo jiné i důsledkem studené války ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otecko: Měnit režim pomocí sankcí a nátlaku-kde prosím se to povedlo?

  Rozpad SSSR a osvobození zemí východní Evropy včetně naší země byl mimo jiné i důsledkem studené války Západu s SSSR, který byla postavena na sankcích, embargu vyspělé technologie a politickém tlaku na SSSR. Metoda je to sice pomalá, ale někdy může fungovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:07 15.08.2018

  kubo4747:
  nejsme v době Studené války, úlohu Turecka v Černém moři může v pohodě převzít Rumunsko nebo na druhé straně přátelsky naladěná Gruzie. Pokud vznikne nějaká Arabská (a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kubo4747:
  nejsme v době Studené války, úlohu Turecka v Černém moři může v pohodě převzít Rumunsko nebo na druhé straně přátelsky naladěná Gruzie. Pokud vznikne nějaká Arabská (a také Východoasijská) verze NATO, tak bude Turecko v podstatě obejito ze všech stran. Rozhodně ale souhlasím s tím, že by bylo vhodné se vyhnout unáhleným krokům - ať již vylučování Turecka z NATO, nebo jeho vystupování z této organizace.

  otecko:
  tak do Německa utíkají nebo zde žijí i Turci, kteří jsou Erdoganovi nepohodlní. Nejde tedy říct, že 5 mil Turků v Německu je nějaká Erdoganova pátá kolona. Zároveň nemíním situaci zlehčovat - integrace se němcům moc nepovedla a dobře to vědí (už)
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  13:50 15.08.2018

  Fenri,Vrata, Supereme- vy stále nechápete souvislosti, navíc já nikde nevrdil, že máme před Erdogánem zalézt do kouta. Ale byl zvolen ve volbách, dokoce získal ústavní většinu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri,Vrata, Supereme- vy stále nechápete souvislosti, navíc já nikde nevrdil, že máme před Erdogánem zalézt do kouta. Ale byl zvolen ve volbách, dokoce získal ústavní většinu.
  Měnit režim pomocí sankcí a nátlaku-kde prosím se to povedlo a nebylo to nakonec ještě horší?? Když USA a západu nevadio, že Turecko kupovalo od IS ropu ukradeno Syrii, zásobuje je zbraněmi tak proč vadí nyní, že okupuje syrský Idlíb a mlátí kurdy?
  A že zájem Trumpa není chránit ekonomiku EU, ale naopak ji vidět co nejvíce rozhádanou se shoduje nejeden analytik. Proto taky fandil od začátku Brxitu, mimochodem. Začněte myslet. prosím.
  Že 5 milionu Turků je problém Německa je tak směšné, když Neměcko je tahounem EU, že na to snad nemá ani smysl odpovídat. Protože ti Turci, se vážený Supreme vůbec nebudou žinýrovat spojit se s dalšími zradikalizovanými muslimy co jich v Evrope je a hrnout své zájmy ´za kažou cenu.
  Diplomaci je vždycky více, než tlačení do kouta. Notabene člena NATO, kterého ať se nám to líbí, či ne, potřebujeme mít na své straně.
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  13:24 15.08.2018

  Či sa už niekomu páči, alebo nepáči, že Turecko je člen NATO a taktiež jeho súčasná politika, tak pochybujem, že sa ho NATO alebo USA vzdá úplne. Turecko má pre NATO a hlavne pre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Či sa už niekomu páči, alebo nepáči, že Turecko je člen NATO a taktiež jeho súčasná politika, tak pochybujem, že sa ho NATO alebo USA vzdá úplne. Turecko má pre NATO a hlavne pre USA dôležitú strategickú pozíciu a toho sa len tak nepustí a bola by to aj veľká chyba.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  12:34 15.08.2018

  danny: obecne s vami musim souhlasit. Problem podle mne vetsinou neni v jednom diktatorovi ktereho staci odstranit ale ve stavu cele spolecnosti, ktera proste dovoli takovym ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny: obecne s vami musim souhlasit. Problem podle mne vetsinou neni v jednom diktatorovi ktereho staci odstranit ale ve stavu cele spolecnosti, ktera proste dovoli takovym tipkum se ujmout moci. Kdyz to nebude jeden, objevi se dalsi. Atentat na jednotlivce to vubec nemusi vyresit ale naopak zhorsit. To je ale mimo Fenriho chapani dejin. On dejiny zrejme chape jako akci schopnych jednotlivcu kteri si s masami delaji co chteji. Hodne zjednoduseny pohled. Pak nakonec dojde k tomu, ze za Stalinslke represe mohou Gruzinci (pro Fenriho - cekam dlouhou a bourlivou odezvu, dopredu upozornuji, ze posledni veta je z me strany ponekud nadsazka).
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:14 15.08.2018

  fenri: většinou jsou mi tvé názory sympatické, tentokrát se musím vymezit. Chápu, že Erdogan je momentálně snadný mediální terč, ale ani v jeho případě nejsem toho názoru, že by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: většinou jsou mi tvé názory sympatické, tentokrát se musím vymezit. Chápu, že Erdogan je momentálně snadný mediální terč, ale ani v jeho případě nejsem toho názoru, že by situaci k lepšímu změnil akt mezinárodního terorismu a useknutí hlavy hada.
  Jak nás příroda učí, ne vždy vnáší odstranění strašlivého predátora do ekosystému klid, mír, a pohodu. Buď se následně přemnoží krysy nebo se rychle vyklube nějaká svině, která zaplní uvolněný prostor. V nejhorším případě se začnou šířit epidemie...

  Rád bych v této souvislosti upozornil na jednu drobnost. Hlavní opoziční síly v Turecku rozhodně nejsou sekulární a prodemokratické. Gullenova klika byla sice proamerická, ale taky značně islamističtější, než Erdoganovo křídlo. Společnost byla a stále skrytě je značně rozdělená, odstranění Erdogana by s největší pravděpodobností vedlo k občanské válce, a to hned na dvou frontách. Nevím, jestli je to to, po čem bychom měli s nějakým nadšením volat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  10:56 15.08.2018

  otecko - Turci v Německu jsou problém Němců, že si je neumí integrovat, né Západu jako takového. Ty vlastně říkáš, že se máme před sultánem krčet a doufat, že na nás bude hodný... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otecko - Turci v Německu jsou problém Němců, že si je neumí integrovat, né Západu jako takového. Ty vlastně říkáš, že se máme před sultánem krčet a doufat, že na nás bude hodný... děkuji, ale takhle slabí Západ nechci vidět.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  10:48 15.08.2018

  Fenri: Celkem by mně zajímalo kolik opozičních "politiků" letělo v "Let Pan Am 103" - Aféra Lockerbie. Kdyby tam letěli vaší příbuzní, asi by jste měl jiný názor.

  Být diktátorem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Celkem by mně zajímalo kolik opozičních "politiků" letělo v "Let Pan Am 103" - Aféra Lockerbie. Kdyby tam letěli vaší příbuzní, asi by jste měl jiný názor.

  Být diktátorem není jen o likvidaci opozice, ale taky o tom se umět udržet u moci a nenaštvat někoho, kdo mně může sesadit.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:33 15.08.2018

  Jirosi: ne, nepsal jsem o likvidaci neposlušných diktátorů. Psal jsem o likvidaci diktátorů, jejichž země kvůli nim jsou v ještě větším hajzlu, než by být museli a kteří se chovají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: ne, nepsal jsem o likvidaci neposlušných diktátorů. Psal jsem o likvidaci diktátorů, jejichž země kvůli nim jsou v ještě větším hajzlu, než by být museli a kteří se chovají tyransky k lidem tak, že jim lidi utíkají. Samozřejmě myslím masově utíkají.
  Libye v hajzlu nebyla, drtivá většina Afričanů si o životní úrovni Libyjců mohla nechat zdát. Stejně tak se Kaddáfí choval brutálně pouze vůči politické opozici, ale normální Libyjci byli v klidu a žili si tak, že jim většina obyvatel Afriky mohla závidět. A rozhodně se žádná uprchlická vlna z Libye nekonala.

  já myslím, že kdo chce chápat můj text, tak ho pochopí. A pak jsou jedinci, co by možná i chápat chtěli, ale nemají na to. V pohodě Jirosi, neřešte to.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  10:32 15.08.2018

  Vrata: Už tolikrát v historii se to přece vyplatílo.... Třeba z Nacisty, atd.

  Vrata: Už tolikrát v historii se to přece vyplatílo.... Třeba z Nacisty, atd.

 • Vrata
  10:26 15.08.2018

  otecko:
  vy by jste chtel zachovat vztahy s cim dal tim vic islamistickym a totalitnim Tureckem jenom proto, ze tam maji nektere EU banky pohledavky a proto, ze se bojite Turecke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  otecko:
  vy by jste chtel zachovat vztahy s cim dal tim vic islamistickym a totalitnim Tureckem jenom proto, ze tam maji nektere EU banky pohledavky a proto, ze se bojite Turecke mensiny v Nemecku? Tedy ve vysledku: budeme Erdogana poslouchat proto, ze se ho bojime? To by jste fakt chtel?

  Jeste k tem (nejen vasim) spiklenecky teoriim o snaze oslabit EU. Vidite co chcete a co tam neni. 300 mil lidi v USA samo nemuze v budoucnu dominovat svetu. Nutne potrebuji spojence a tim nejprirozenejsim je EU s cca 500 mil lidi. Hlavnim sokem USA dnes je Cina ktera se behem par let az desitek let stane dominantni supervelmoci mozna spolecne s Indii. Predstava, ze Trump zvysil cla na dovoz oceli a hliniku do USA kvuli poskozeni EU je z meho pohledu nesmyslny a silne sebestredny pohled na vec.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:12 15.08.2018

  @Lukas
  také bych chtěl tak dobře umět s RPG opakovačkou....

  Jinak s tímhle si občas hrajou moje děti:
  https://ibb.co/bVbOQp...
  :-D

  @Lukas
  také bych chtěl tak dobře umět s RPG opakovačkou....

  Jinak s tímhle si občas hrajou moje děti:
  https://ibb.co/bVbOQp...
  :-D

 • otecko
  10:01 15.08.2018

  Já nechápu radost, která tady vytryskla z toho, že turecko-americké vztahy jsou na bodě mrazu. To vám, Turkobijci nedochází, že v Něměcku je 5 milionová pátá kolona Turků, kterí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já nechápu radost, která tady vytryskla z toho, že turecko-americké vztahy jsou na bodě mrazu. To vám, Turkobijci nedochází, že v Něměcku je 5 milionová pátá kolona Turků, kterí ještě více než v samotném Turecku volila Erdogána? A co myslíte, že tito lidé nezbystřili a nevnímají, jak jejich sultánovi Západ-USA ubližuje? Jejich reakce mohou být pro nás velmi, velmi nepříjemné.
  Další věcí je Trumpova celní blokáda Turecka, co si budeme povídat, tady se přes Turky vyřizují účty s EU, protože ta má díky tomu kardinální problém se svými expozicemi v tureckých bankách- 190 miliard dolarů! Už se polohlasně hovoří o řeckém scénáři a to by mohlo položit i Itálii...
  Trump hraje svou hru o dominanci, chce slabou EU a silné USA, k tomu mu poslouží i tyto akce, jsou levné a účinné, ovšem jdou proti zájmům Evropy, přemýšlejte.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  09:57 15.08.2018

  Fenri: Psal si o likvidaci neposlušného diktátora, ne o životní úrovni. A z Libie se utíká protože se ukazuje kam to kolega Kadafí dovedl, nikoliv pro nic jiného. Což je pro vás ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri: Psal si o likvidaci neposlušného diktátora, ne o životní úrovni. A z Libie se utíká protože se ukazuje kam to kolega Kadafí dovedl, nikoliv pro nic jiného. Což je pro vás nepochopitelné. Narazí na to i Rusové bez "Putina". Protože takový diktátoři vedle sebe nikoho kdo by je mohl zastínit nesnesou. Tedy není nikdo kdo by je efektivně nahradil.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:53 15.08.2018

  PavolR: podle čeho zasahovat? A podle čeho se to soudí dnes? Já jen tvrdím, že lepší než rozpoutávat války po celém státě či kontinentu je lepší sejmout špičku, která se chová, jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: podle čeho zasahovat? A podle čeho se to soudí dnes? Já jen tvrdím, že lepší než rozpoutávat války po celém státě či kontinentu je lepší sejmout špičku, která se chová, jak se chová. Nemáte problém s kriterii zásahu dnes, proti celým státům, proč ne proti jednotlivcům? co třeba ten strejda v eritreji? Chyběl by někomu? A že by místo něj přišel nějaký jiný grázl? určitě ano. Tak to zopakovat. nakonec to pochopí a přijmou pravidla hry. Je to na dlouho, ale za zlomek mrtvých a nákladů než různé trvalé svobody. Uspěli jsme v Afghánistánu a mají nás tam rádi? A v Iráku? A v Syrii? A v Libyi? 16 let nekonečných vítězství a rostoucí lásky místních vůči Západu je celkem ilustrativnch.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:49 15.08.2018

  Jirosi: tradičně mimo. Z Libye se neutíkalo a měla jednu z nejvyšších životních úrovní a gramotností Afriky. Dále já se bavil o chirurgickém odstranění člověka, kvůli kterému lidé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: tradičně mimo. Z Libye se neutíkalo a měla jednu z nejvyšších životních úrovní a gramotností Afriky. Dále já se bavil o chirurgickém odstranění člověka, kvůli kterému lidé ze země utíkají. ne s tím, že si vyberu jednu stranu, která je mnohem horší, než stávající diktátor a tu podporovat a rozjet či živit občanskou válku.
  Neschopnost chápat i poměrně prostá sdělení je u Jirosiho až dojemně předvídatelná.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  09:36 15.08.2018

  Tesat do kamene! Fenri schvalující zásah NATO v Lybii, toho bych nečekal, že se dožiju.

  To je totiž přesně to kam vede odstranění diktátora v totalitě v normálním státu. Všichni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesat do kamene! Fenri schvalující zásah NATO v Lybii, toho bych nečekal, že se dožiju.

  To je totiž přesně to kam vede odstranění diktátora v totalitě v normálním státu. Všichni ostatní si to dají o moc co se válí na ulici.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  09:33 15.08.2018

  Turecki Rambo?
  https://www.youtube.com/watch?...
  To już było

  Turecki Rambo?
  https://www.youtube.com/watch?...
  To już było

 • PavolR
  08:25 15.08.2018

  Czertik:
  A pekných pár rokov dozadu nakrútili pseudobondovku, v ktorej turecký agent robí Američanov v Iraku zhruba to, čo Rambo Sovietom v Afganistane. :-D

  fenri:
  Strach ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik:
  A pekných pár rokov dozadu nakrútili pseudobondovku, v ktorej turecký agent robí Američanov v Iraku zhruba to, čo Rambo Sovietom v Afganistane. :-D

  fenri:
  Strach elity siahať na elitu je príznačná skôr samotným diktatúram, inak je tu aj množstvo iných faktorov, ako napríklad podľa akých kritérií usudzovať, kedy zasiahnuť a kedy nie? Pochybujem, že by sa dala stanoviť nejaká "objektívna hranica", kedy hodiť bombu na hlavu Mnangagwu, Madura, Orbána, alebo povedzme Erdogana.
  Ešte menšie OP k zdrhaniu ľudí: Oni často paradoxne nezdrhajú pre to, že by sa k nim miestny diktátor správal až natoľko zle (správajú sa k nim +- podobne ako predtým), ale preto, že sa ich finančná situácia o toľko zlepšila, že si môžu dovoliť zaplatiť cestu. Najchudobnejší a doslova hladujúci sa spravidla nie sú schopní nedostať ani len za hranice vlastnej krajiny.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:27 15.08.2018

  Nemohu si pomoci, ale spoustu problému dnešního světa by vyřešila jedna dobře mířená střela z UAV či zásah komanda. Kolik států světa je v hajzlu (nebo ve větším hajzlu než by bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemohu si pomoci, ale spoustu problému dnešního světa by vyřešila jedna dobře mířená střela z UAV či zásah komanda. Kolik států světa je v hajzlu (nebo ve větším hajzlu než by bylo nutné) kvůli jednomu, dvěma koko*ům v čele státu? Eritrea, Somálsko, Sudán i to Turecko....prostě věřím, že pár zásahy (tyto státy nebývají technologicky vyspělé) by se dalo zeměmi manipulovat snáz a méně bolestně, než dlouhotrvajícími válkami, krizemi apod. Naučit různé africké imperátory, že se buď budou chovat k vlastním lidem tak, aby nezdrhali, nebo jim jednoho dne bouchne záchod pod prdelí. Morálně v tom problém nevidím, finančně a technologicky také, takže bych řekl, že jediné, co tomu brání je strach všech elit ze sahání na elity.
  Pozor, odbouchnutím parchanta nemyslím následné pokusy o instalaci demokracie Ať se tam místní dohodnou jak chtějí a zavedou si, co jim vyhovuje. Jen nastavit pravidla hry.
  Teď samozřejmě nerozjíždím tezi na téma likvidace Erdogana. Spíš si myslím, že by se ten Erdogan mohl cítit méně jistý v kramflecích.


  Co se týče situace Turecka a okolí: problém je, že Kurdi, kteří byli naši spojenci, než jsme je zradili, jsou většinou kovaní levičáci. A jestli levičák, nácek nebo islamista... není volba. Přesto si myslím, že by tam nebylo od věci narušit jednotnou islámskou linii. Turek by měl úplně jiné starosti (ona by už jen teoretická debata na téma Turecké F-35 dostanou Kurdové by mohla být velmi zábavná). Hranice blízkovýchodních států jsou stejně jen umělé, namalované z Whitehallu po mnoha punčích a single maltkách, možná by se daly karty rozdat znova. A že by to byl chaos a krveprolití? No asi jo. Jako teď.
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  06:49 15.08.2018

  Vážení.. Turecko NIKDY demokratické nebolo, svojho casu bolo len poslusne.

  Vážení.. Turecko NIKDY demokratické nebolo, svojho casu bolo len poslusne.

 • Jirosi
  06:26 15.08.2018

  Na ovládnutí a udržení totality vám stačí cca 5% oddaného obyvatelstva!

  petris:
  "Na území ktoré Kurdi v súčasnosti držia obsadené (cca južne od spojnice Rakka - Hasaka) tvoria ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na ovládnutí a udržení totality vám stačí cca 5% oddaného obyvatelstva!

  petris:
  "Na území ktoré Kurdi v súčasnosti držia obsadené (cca južne od spojnice Rakka - Hasaka) tvoria Kurdi v populácii výraznú menšinu oproti Arabom. Kto tam bol importovaný sú práve kurdské milície kryté americkými špeciálnymi silami. "

  Tam se vede válka, a ve válce se zabírá cokoliv co ti ji umožní vyhrát, nebo se ubránit. Případně ti zlepší vyjednávací pozici u vyjednavacího stolu. Území se daným stranám vrací až na konci. Protože pokud to uděláš dříve, jako by si ho nikdy neměl.
  Věř tomu, ale kdyby na to Asad měl. Tak je všechny bez milosti vojensky převálcuje a nikoho se na jeho názory ptát nebude.
  Skrýt celý příspěvek

 • rasto123
  01:07 15.08.2018

  "Superme, já vím, mně je jich také líto. Ale vemte si přirovnání k ČSSR po 2. sv. Kolik Čechů a hlavně Slováků a Maďarů bylo proti komunistické diktatuře? " Toto je zlý príklad , ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Superme, já vím, mně je jich také líto. Ale vemte si přirovnání k ČSSR po 2. sv. Kolik Čechů a hlavně Slováků a Maďarů bylo proti komunistické diktatuře? " Toto je zlý príklad , lebo v 48. v ČR vyhrali voľby komunisti, v SR Demokratická strana, ktorá však mala umiernený pohľad na Tisov režim, bol prijatý výsledok z Čiech a Maďari boli mimo volieb, lebo boli zbavený volebného práva, respekt. sa dostala na úroveň Sudetských Nemcov.

  "Nevím jak by mohli být Kurdové plnohodnotní spojenci, kdy nemají uznanou vládu, samostatný stát nebo vyřešenou vnitřní politiku atd. "

  Niekde sa začať musí / môže. Ani Izrael nevznikol úplne hladko.


  "Tedy, nějaká ta akcička CIA by samozřejmě mohla pomoct ;-)" Už chodte do čerta s nejakými akcičkami CIA. Ak nie je na to obyvateľstvo nastavené tak to len zhoršujú.

  Nestačí Afganistan ? Chceme riešiť Turecko ?


  "Turecko a "druhej alebo tretej najschopnejšej armády z NATO"? Co nekoho vede k tomu, ze Tureckou armadu povazuje za schopnejsi nez armady francie, spojeneho kralovstvi, nemecka a italie? Nebo jde o proste zjednoduseni ala pocetnejsi = schopnejsi (to pak severokorejska armada je snad nejschopnejsi na svete)."

  Základná chyba je, že sa prehliada motivácia a pripravenosť ľudí niesť obete za vlasť / diktátora / suseda..... Je armáda Severnej Kórei lepšia ako Južnej. Technicky nie, ale ak by prišla vojna. Je schopná sa Južná ubrániť Severnej ? Turci majú dobre vyzbrojenú a stále sa technicky zlepšujúcu armádu a majú svojho diktátora ktorý im ukazuje , že môžu byť lepší a perfektní,
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:47 14.08.2018

  Já Británii nezatracuji a být Brit, hlasuju pro odchod ;-) Z mého sobeckého českého pohledu mě brexit netěší, protože jsme přišli o do jisté míry spojence a především protiváhu G-F ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já Británii nezatracuji a být Brit, hlasuju pro odchod ;-) Z mého sobeckého českého pohledu mě brexit netěší, protože jsme přišli o do jisté míry spojence a především protiváhu G-F tandemu. Ale to jsme už zcela mimo téma.

  Jinak nevím, co všichni mají s těmi médii. Byla, jsou a budou. Vždycky ovlivňovala volby, za 1. republiky možná víc než dneska, protože hromada z nich byla skutečně stranická! To samé platí o vměšování se cizích mocností. Do voleb za 1. republiky se rozhodně nevměšovalo Německo, nicht möglich... o volbách po roce 1948 ani nemluvě.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:39 14.08.2018

  KOLT: z toho se můžeme maximálně poučit, což nám moc nejde :-D Bohužel není polovina jako polovina, občas tomu pomůžou média, občas nevměšovaní se cizích mocností. Británii bych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: z toho se můžeme maximálně poučit, což nám moc nejde :-D Bohužel není polovina jako polovina, občas tomu pomůžou média, občas nevměšovaní se cizích mocností. Británii bych nezatracoval, existovali jsme tu všichni před EU, tak můžeme i po ní, nebo je to tu na věčné časy? :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  22:34 14.08.2018

  Myslim, ze tie F-16 budu stacit. Tiez nie sme 100% spolahlivi- komunisti, fasisti, agenti KGB a proruske zivly, to vsetko mame vo vlade a v parlamente.

  Myslim, ze tie F-16 budu stacit. Tiez nie sme 100% spolahlivi- komunisti, fasisti, agenti KGB a proruske zivly, to vsetko mame vo vlade a v parlamente.

 • KOLT
  22:25 14.08.2018

  Jura, já jsem pro :-)

  Jura, já jsem pro :-)

 • KOLT
  22:25 14.08.2018

  Czertik, to musela bejt dobrá utopie :-)) I kdyby nedošlo na atom, mají Amíci v blízkém okolí (tj. včetně Evropy) dost techniky na vymazání turecké armády z povrchu zemského. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik, to musela bejt dobrá utopie :-)) I kdyby nedošlo na atom, mají Amíci v blízkém okolí (tj. včetně Evropy) dost techniky na vymazání turecké armády z povrchu zemského. Zvlášť po čistkách v poslední době...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  22:24 14.08.2018

  Jinak řečeno, 100ks F-35A je volných. Hned bychom se o 24-36ks mohli přihlásit a o dalších aspoň 12-24ks Slováci.

  Jinak řečeno, 100ks F-35A je volných. Hned bychom se o 24-36ks mohli přihlásit a o dalších aspoň 12-24ks Slováci.

 • KOLT
  22:22 14.08.2018

  flanker.jirka, já nehledal paralelu mezi tím, jak se dostalo Československo do situace v roce 48 a jak Turecko do situace dneska, to jsou zcela rozdílné příběhy. Jen jsem v debatě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka, já nehledal paralelu mezi tím, jak se dostalo Československo do situace v roce 48 a jak Turecko do situace dneska, to jsou zcela rozdílné příběhy. Jen jsem v debatě se Superme (se kterým nicméně souhlasím) chtěl ukázat, proč i v případě, že téměř polovina populace daného státu je proti aktuálnímu politickému směřování, se ostatní státy k tomuto musejí do značné míry chovat podle skutečného směřování, ne podle přání té téměř poloviny. A v tom si jsou tehdejší Československo a Turecko podobné (byť mám dojem, že těch zásadně nesouhlasících občanů ČSR bylo méně, než je dnes nesouhlasících občanů Turecka, ale rozdíl není řádový, čili to +- sedí).

  Můžu to zkusit ještě jinak – téměř polovina Britů nechtěla brexit, přesto tu je a EU se musí k Británii chovat podle toho, ne podle přání té skoropoloviny.

  PS: O tom, kolik viny neseme na událostech roků 38-45, se můžeme dohadovat donekonečna. A nepatří to sem. Nicméně komunisté tu odbojovou dobu za 2. sv. války přežili mnohem lépe než "demokratický odboj" především z toho důvodu, že oproti němu dělali vcelku hovno... Vlastně až do napadení SSSR vůbec nic, a ani potom se nepředřeli.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  22:22 14.08.2018

  Jirosi:
  Na území ktoré Kurdi v súčasnosti držia obsadené (cca južne od spojnice Rakka - Hasaka) tvoria Kurdi v populácii výraznú menšinu oproti Arabom. Kto tam bol importovaný sú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi:
  Na území ktoré Kurdi v súčasnosti držia obsadené (cca južne od spojnice Rakka - Hasaka) tvoria Kurdi v populácii výraznú menšinu oproti Arabom. Kto tam bol importovaný sú práve kurdské milície kryté americkými špeciálnymi silami.

  "Byli jsme i mi uměle vytvořený konstrukt v zajmu USA?"....Ako národ samozrejme nie. Ako Československo, no to je veľmi dobrá otázka. Spojené štáty spoločne s Francúzskom a Britániou zrejme mali určitý záujem na tom aby sa po prvej svetovej v regióne strednej Európy nesformovala mocnosť podobná c.k. monarchii a zároveň aby takto vzniknuté štáty neťahali za jeden povraz ale navzájom sa mocensky vyvažovali a viacmenej spadali pod vplyv niektorého z veľkých štátov Dohody.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  22:09 14.08.2018

  kolt
  to jak popisujes pokus o obsazeni amicke zakladny turky a pravdepodobnou rekci obamy a trumpa....nedalo me to abych si nezpomel na onu knizku - nazev nevim - kdy se usa a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kolt
  to jak popisujes pokus o obsazeni amicke zakladny turky a pravdepodobnou rekci obamy a trumpa....nedalo me to abych si nezpomel na onu knizku - nazev nevim - kdy se usa a turecko popere a turci zvitezi a jaky to byl v turecku bestseller...no jen aby pak nemeli krute vysttrizliveni, kdyz by v realite prisli na to, ze v knizce je to ponekud jinak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  22:00 14.08.2018

  turecko kompletne odstihnoud od programu f-35 a zrusit veskery prodej americke techniky do turecka vcetne prodeje nahradnich dilu.
  jakakoliv jina cesta je cesta do pekel dokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  turecko kompletne odstihnoud od programu f-35 a zrusit veskery prodej americke techniky do turecka vcetne prodeje nahradnich dilu.
  jakakoliv jina cesta je cesta do pekel dokud nedostane sultan erogan rozum.

  to jak matis rika, ze turecko je klicovy spojenec v regionu a ostruhnuti od programu f-35 by zvysilo naklady....je velmi hloupy postoj ktery se muze vymstit.

  hitler taky ze zacatku jen mluvil o nove velkonemecke risi a zapad ho bral jako hraz proti bolsevismu a proto ho podporoval. jak to dopadlo vsichni vime.

  a sultan erogan uz otevrene mluvi o vybudovani novosomanske rise...co se stane az ji zacne realizovat ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:42 14.08.2018

  Flanker Jirka
  Je to asi jako když pan Klaus prohlásil, že průmysl je k hovnu stačí služby..... no a pak se zjistilo, že kadeřnice, instalatéři, finanční poradci prostě HDP ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flanker Jirka
  Je to asi jako když pan Klaus prohlásil, že průmysl je k hovnu stačí služby..... no a pak se zjistilo, že kadeřnice, instalatéři, finanční poradci prostě HDP “neudělají” stejně jako Turkům ekonomiku neudrží banda ožratých turistů na allinclusive.....
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:38 14.08.2018

  Petris: "1, Kurdi niesú žiadni naši spojenci a neexistuje vojna proti ISIS. Kurdi sú využívaní USA k naplneniu ich zámeru ilegálne okupovať celý východný breh Eufratu a tým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petris: "1, Kurdi niesú žiadni naši spojenci a neexistuje vojna proti ISIS. Kurdi sú využívaní USA k naplneniu ich zámeru ilegálne okupovať celý východný breh Eufratu a tým zabrániť priamemu pozemnému spojeniu šítskych populácií od Iránu cez Irak, Sýriu až k izraelským hraniciam. ISIS je v tom použitý len ako zámienka pre ospravedlnenie tejto okupácie. "

  To jako místní obyvatelé jsou importovaní k tomu aby oddělili dva státy od sebe. Přitom žijí sakra dlouho a jedná se v podstatě asi o takové oddělovací pásmo. Jaké byli Čechy v případě oddělovaní Něměcka(pruska) a Rakouska..

  Byli jsme i mi uměle vytvořený konstrukt v zajmu USA?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:34 14.08.2018

  Turci se současným vedením jsou obrovská hrozba! Kroky USA jsou správné akorát měli přijít dříve ...

  Flanker Jirka
  Průmyslovou spolupráci strategické úrovně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Turci se současným vedením jsou obrovská hrozba! Kroky USA jsou správné akorát měli přijít dříve ...

  Flanker Jirka
  Průmyslovou spolupráci strategické úrovně nahradí/zazáplatuje turistický ruch? No to jste napsal ve vtipu, že ano :)))
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  21:31 14.08.2018

  Rase:
  Ok tak sa opravím, demokratická vláda v Jordánsku, ktorá roky pomáha destabilizovať Sýriu skrz tichú podporu islamistov.

  Ten koridor existuje len preto lebo sýrska ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Ok tak sa opravím, demokratická vláda v Jordánsku, ktorá roky pomáha destabilizovať Sýriu skrz tichú podporu islamistov.

  Ten koridor existuje len preto lebo sýrska armáda, pod ruským vedením, dokázala osekať americkú bezpečnostnú (čítaj okupačnú) zónu okolo At Tanf natoľko že Sýria dostala pod kontrolu aspoň časť svojej hranice s Irakom.
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  21:31 14.08.2018

  Holt peníze co Turci nedostanou za ocel neutratí za F-35.

  Na co by jim byly? Proti Izraeli a USA je použít nesmí, nejspíš by je v takovém případě amíci na dálku vypnuli.

  V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Holt peníze co Turci nedostanou za ocel neutratí za F-35.

  Na co by jim byly? Proti Izraeli a USA je použít nesmí, nejspíš by je v takovém případě amíci na dálku vypnuli.

  V případě konfliktu s Řeckem, nebo Íránem by jim stačily F-16, které už mají.

  Na konflikt s Ruskem je Turecko v rámci NATO nepotřebuje a bez NAtO by mu zase byly houby platné.

  Jestli chtějí Turci investovat do armády, je pro ně teď mnohem lepší podporovat domácí zbrojní průmysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:27 14.08.2018

  RaSe: albánci v kosovské provincii, také neměli svůj stát

  RaSe: albánci v kosovské provincii, také neměli svůj stát

 • flanker.jirka
  21:26 14.08.2018

  petris: máte nějaký odkaz na zmiňované video s Izraelským premierem, tomu se mi nechce moc věřit

  petris: máte nějaký odkaz na zmiňované video s Izraelským premierem, tomu se mi nechce moc věřit

 • Rase
  21:14 14.08.2018

  petris:
  islamistický diktátor v Jordánsku ? tímhle jsi zabil zbytek textu co jsi napsal. Pokud jde o spojení mezi Šíity v Íránu, přes Irák až do Sýrie, tak koridor tady je už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petris:
  islamistický diktátor v Jordánsku ? tímhle jsi zabil zbytek textu co jsi napsal. Pokud jde o spojení mezi Šíity v Íránu, přes Irák až do Sýrie, tak koridor tady je už dávno, Kurdové jsou daleko od něj a nemají na to vliv. Nevím jak by mohli být Kurdové plnohodnotní spojenci, kdy nemají uznanou vládu, samostatný stát nebo vyřešenou vnitřní politiku atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  20:52 14.08.2018

  KOLT
  Ja vidím našu realpolitik tak, že:
  1, Kurdi niesú žiadni naši spojenci a neexistuje vojna proti ISIS. Kurdi sú využívaní USA k naplneniu ich zámeru ilegálne okupovať celý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT
  Ja vidím našu realpolitik tak, že:
  1, Kurdi niesú žiadni naši spojenci a neexistuje vojna proti ISIS. Kurdi sú využívaní USA k naplneniu ich zámeru ilegálne okupovať celý východný breh Eufratu a tým zabrániť priamemu pozemnému spojeniu šítskych populácií od Iránu cez Irak, Sýriu až k izraelským hraniciam. ISIS je v tom použitý len ako zámienka pre ospravedlnenie tejto okupácie.

  2, Toho nášho najlepšieho spojenca na Blízkom Východe myslíš Izrael, ktorého premiér, v okamihu keď si myslel že sú vypnuté mikrofóny, EÚ vyhrážal že buď zanikne alebo bude mať "dobré vzťahy" s Izraelom? Ako sa hovorí, keď máš takého spojenca, už nepotrebuješ nepriateľa...

  3, Možno by EÚ nemohol vydierať, keby krajiny EÚ a USA účelovo neplatili politickú opozíciu, nevytvárali a nevyzbrojovali ozbrojenú "opozíciu" z islamistických grázlov v krajinách ako Líbya a Sýria a nerobili politický background islamistickým diktátorom v SA, Katare a Jordánsku, ktoré ten cirkus financujú. To nerobí Erdogan, my si to robíme sami.

  4, Islamizáciu Európy si úspešne robíme sami, viď odsek 3. Erdogan nás len využíva, pretože sme hlupáci, pretože nám asi odpadli gule po druhej svetovej, pretože nám v Európe asi vypršala naša civilizačná doba expirácie.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:50 14.08.2018

  KOLT: sice je to off topic, ale myslím si, že porovnání s československem po druhé světové válce to nesnese porovnání. U nás byly v roce 1945 ještě v živé paměti letopočty 1938 a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: sice je to off topic, ale myslím si, že porovnání s československem po druhé světové válce to nesnese porovnání. U nás byly v roce 1945 ještě v živé paměti letopočty 1938 a 1939, to tu poválečné politické reprezentaci moc nepomohlo. Komunisté k tomu lépe přečkali protektorát, protože již dříve byli zvyklí působit v ilegalitě, tak neměli takové "ztráty" oproti ostatním. K tomu si připočítejte kam nás západ obětoval v 45. roce.
  Turecko je oproti tomu pořád ekonomicky a bezpečnostně spojené s NATO a EU.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:50 14.08.2018

  PavolR:
  však "maďar" Ármin Vámbéry je v podstatě jedním ze zakladatelů tohoto hnutí. Erdogan rozhodně není prvním Tureckým, vrcholným politikem, který Turanismu propadl. Příkladem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  však "maďar" Ármin Vámbéry je v podstatě jedním ze zakladatelů tohoto hnutí. Erdogan rozhodně není prvním Tureckým, vrcholným politikem, který Turanismu propadl. Příkladem může být Enver Paša, který po prohrané válce a politických neshodách s Atatürkem odjel do Turkestánu (dříve součást carského ruska), kde v podstatě vedl velké protisovětské povstání. Možná to byl idealista, ale alespoň za své názory zemřel v boji.
  ps. Maďaři mě nepřestávají fascinovat (není myšleno negativně) :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:47 14.08.2018

  Snad aliance takhle nevyklidí strategické pozice, Trumpovi nelze občas věřit ani nos mezi očima, zítra může být vše jinak, jen aby se mezitím na burzách kamarádi nabalili. Turecko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Snad aliance takhle nevyklidí strategické pozice, Trumpovi nelze občas věřit ani nos mezi očima, zítra může být vše jinak, jen aby se mezitím na burzách kamarádi nabalili. Turecko má natolik strategickou pozici, že se o něj ekonomicky rádi postarají rusové, čína i Írán. A jestli se tito všichni ještě spojí s Azerbajdžánem, tak se bude možná divit i Izrael, komu to vlastně poskytoval technologie.
  Pokud v Turecku pojede turistický ruch, tak to ekonomicky přežije, stále zbývá dost trhů, které od nich nakoupí.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:32 14.08.2018

  Rase:
  Pre náš región je zaujímavé, že k turanizmu (v Erdoganovom prípade odetom do osmanského kaftanu) majú tradične sklon inklinovať aj Maďari - obzvlášť účastný režim má sklon ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Pre náš región je zaujímavé, že k turanizmu (v Erdoganovom prípade odetom do osmanského kaftanu) majú tradične sklon inklinovať aj Maďari - obzvlášť účastný režim má sklon operovať s maďarko-tureckým bratstvom. Orbán sa začal dosť intenzívne obracať smerom k Turecku. Popri bulharskom premierovi bol ako jediný európsky politik na Erdoganovej inaugurácii a následne otvorene loboval u Putina za turk-stream. Som vcelku zvedavý, či si za tejto situácie Erdogan vydupe projekt stavby megalomanskej mešity v ma´darsku, ktorá je už dlhšie plánovaná. ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:45 14.08.2018

  Erdogan rozjel v Turecku velice zajímavou hru, kdy se snaží ze země vytvořit samostatnou, lokální mocnost, opírající se o Turanismus - tedy Pan-Turkismus (podobná blbost jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Erdogan rozjel v Turecku velice zajímavou hru, kdy se snaží ze země vytvořit samostatnou, lokální mocnost, opírající se o Turanismus - tedy Pan-Turkismus (podobná blbost jako Pan-Slovanismus, Pan-Germanismus). Turci tak přestávají brát jako svůj píseček Východ středozemního moře (jak tomu bylo za Osmanů) ale stylizují se do ochránce všech Turkických národů (tedy na Východě až k čínským Ujgurům). Stačí se podívat na jejich vazby na Pákistán, Ázerbájdžán, Afghánistán, Středoasijské republiky a Kazachstán. Erdogan si teď vytváří vlastní okruh spojeneckých států, mimo sféry vlivu Arabů a Indů (spojenců USA), Íránců (spojenců rusů). Zda se mu v této politice bude dařit je otázka. Osobně si myslím, že na to nemá. Navíc není nejmladší a kdo ví jaké politické názory bude mít jeho nástupce.

  Zrušení prodeje F-35 a kroky USA beru jako dobré rozhodnutí. Zároveň to neznamená, že se dostávají do vleku Rusů. Přeci jen Turkům jde o vlastní politiku. Klidně tak místo F-35 můžou pořídit třeba čínské J-31... možnost zrušení dodávek náhradních dílů by je mohlo velice silně bolet (podobně jako po revoluci Írán). Incirlik je problém, ale Němci se z něj přesunuli do přátelského Jordánska, Američané můžou rovněž, nebo do Rumunska. Možností je dost. Obecně se dá říct, že úder na ekonomiku Erdogan nečekal a mohlo by to být mnohem větší hrozbou než onen pokus o "puč". Erdogan rozjel hru na kterou nemá - bohužel pro Turky
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:38 14.08.2018

  Petris: EEU je něco kde nechce být ani Bělorusko a to je na Rusku ekonomicky závislé. Takže pokud chceš někde vidět Turky tak maximálně v "BRICS".

  Je sice krásné jak se tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petris: EEU je něco kde nechce být ani Bělorusko a to je na Rusku ekonomicky závislé. Takže pokud chceš někde vidět Turky tak maximálně v "BRICS".

  Je sice krásné jak se tu stále tváříte ohledně toho, puče z USA. Jen se, ale zamyslete na čí kartu Turecko po puči jede. A čeho se mu podařilo tím pučem zbavit, tedy vyhlazení pozice.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  19:28 14.08.2018

  KOLT - Souhlasím a podepisuji se! :) Zapomněl jsem dodat, že zbraně, a už vůbec F-35, se jim prodávat samozřejmě nesmí a zdá se, že to Američané ani neudělají. Jen jsem chtěl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT - Souhlasím a podepisuji se! :) Zapomněl jsem dodat, že zbraně, a už vůbec F-35, se jim prodávat samozřejmě nesmí a zdá se, že to Američané ani neudělají. Jen jsem chtěl zmínit, že Turecko není jen Erdogan a jeho stoupenci, ale že opozice je tam stále dost silná na to, aby se s tím se štěstím (opravdu velkým) dalo nějakým způsobem ještě něco udělat.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:22 14.08.2018

  petris, naše realpolitik je o tom, že dnešní Turecko a) vraždí naše spojence ve válce proti ISIS; b) vyhrožuje našemu nejlepšímu spojenci na Blízkém východě; c) vydírá Evropu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  petris, naše realpolitik je o tom, že dnešní Turecko a) vraždí naše spojence ve válce proti ISIS; b) vyhrožuje našemu nejlepšímu spojenci na Blízkém východě; c) vydírá Evropu pomocí migrantů; d) cíleně provádí islamizaci Evropy. Prostě není náš spojenec.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:19 14.08.2018

  Superme, já vím, mně je jich také líto. Ale vemte si přirovnání k ČSSR po 2. sv. Kolik Čechů a hlavně Slováků a Maďarů bylo proti komunistické diktatuře? Přesto ta ovládla stát a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme, já vím, mně je jich také líto. Ale vemte si přirovnání k ČSSR po 2. sv. Kolik Čechů a hlavně Slováků a Maďarů bylo proti komunistické diktatuře? Přesto ta ovládla stát a transplantovala srdce Evropy do p*dele Asie. I kdyby nás na Západě zbožňovali sebevíc, těžko by nám v té chvíli mohli prodávat zbraně. Erdogan díky vítězství v posledních volbách zazdil Turecko možná na desetiletí v islamistickém světě. Polovina obyvatel země je proti. Ale druhá je pro a převážila díky hlasům Turků v zemích EU. Dodávat jim teď zbraně je prostě příliš velké riziko.

  Volil bych tedy politiku, která by jasně dávala najevo, že bychom rádi viděli Turecko opět demokratické, že je nám líto Turků, kteří trpí v Erdoganově diktatuře (a oni už reálně trpí všichni, díky zhoršující se ekonomice; o politických procesech, které zasahly snad už víc jak milion lidí ani nemluvě). Nicméně dokud bude Turecko vést islamistický diktátor, není naším spojencem. Víc asi dělat nemůžeme. Tedy, nějaká ta akcička CIA by samozřejmě mohla pomoct ;-) Bez Erdogana by se diktatura asi dlouho neudržela, on všechny silné osobnosti kolem sebe zlikvidoval. Jenže na tohle už dneska nikdo nemá koule. Možná Izrael, ale pro něj zase není Turecko zatím takový problém, aby mu to stálo za to riziko.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  19:16 14.08.2018

  Jasne "Článok", ak to pomôže vyrovnať sa s realitou, Turecko je vlastne Severná Kórea :)

  Jirosi: Nejedná sa o to čo by z toho mali, oni boli to tej situácie vmanévrovaní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jasne "Článok", ak to pomôže vyrovnať sa s realitou, Turecko je vlastne Severná Kórea :)

  Jirosi: Nejedná sa o to čo by z toho mali, oni boli to tej situácie vmanévrovaní vojenským/politickým konaním Ruska a Iránu na Blízkom Východe a reťazou neokrôchaných reakcií USA začínajúcich nepodareným pučom. Turecko sa od západu odkláňa, pretože západ prestal rešpektovať jeho geopolitické zámysly a potreby a zároveň východ mu poskytuje priestor na ich realizáciu v miere ktorá obmedzuje geopolitické zámysly USA na Blízkom Východe. Realpolitik nie je a nikdy nebola a nebude o morálke.
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  19:12 14.08.2018

  Měli bychom rozlišovat prospěch Erdogana a prospěch Turecka jako celku.
  Nám se může zdát, že pro Turecko by bylo nejlepší, aby se s námi kamarádilo, jako dříve.
  Pro Erdogana ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Měli bychom rozlišovat prospěch Erdogana a prospěch Turecka jako celku.
  Nám se může zdát, že pro Turecko by bylo nejlepší, aby se s námi kamarádilo, jako dříve.
  Pro Erdogana ale v současné situaci je nejdůležitější ukázat na vnějšího nepřítele, který může za všechny problémy (a jeho sympatizanty, kteří patří do vězení) a také "světlo na konci tunelu" - tj. zahraniční spojence (Rusko+Čína+??), kteří mohou Turecku pomoci v historickém období, kdy USA opouští pozici světového lídra...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:10 14.08.2018

  RiMr, přesně, není dobrého řešení, jsou jen špatná a horší. S těmi atomovkami v Incirliku by mě zajímalo, jak to je. Skutečně by je dokázali Amíci odvézt, aniž by "se to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  RiMr, přesně, není dobrého řešení, jsou jen špatná a horší. S těmi atomovkami v Incirliku by mě zajímalo, jak to je. Skutečně by je dokázali Amíci odvézt, aniž by "se to rozkřiklo"? Každopádně představa, že Turci dělají razii v americké části základny a zabavují důkazy o americkém zapojení v puči, ve mně vyvolává hodně nepříjemné pocity. Kdyby v Bílém domě seděl Obama, zmohli by se Amíci pravděpodobně jen na ostré protesty. S ohledem na aktuální obsazení by pravděpodobně byly ve vzduchu strategické bombardéry ještě dřív, než by Turci americkou část obsadili....
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  19:09 14.08.2018

  To co budoval Ataturk a jiní sekulární vůdci desítky let zničí jeden neandrtálec za pár let. Avšak i přesto si myslím, že bychom neměli jejich následovníky jen tak hodit přes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To co budoval Ataturk a jiní sekulární vůdci desítky let zničí jeden neandrtálec za pár let. Avšak i přesto si myslím, že bychom neměli jejich následovníky jen tak hodit přes palubu. Turecko je dnes dikatura, a ještě k tomu islamistická, ale i přesto se na předvolebních mítincích shromáždili miliony lidí, kteří s s touto diktaturou nesouhlasí. A myslím si, že nechat tyto lidi v tomto boji samotné by byla chyba.

  „Vládce, který potřebuje víru, aby mu pomáhala vládnout je slabochem. A žádný slaboch by neměl vládnout.“ - Mustafa Keal Ataturk
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:23 14.08.2018

  Petris: Co by proboha z vazalství na Rusku v EEU měli? Ten spolek má jediný cíl obnovit slávu SSSR.. a tam Turecko nikdy nepatřilo. Hlavně teď když je s něho, ta velmoc. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petris: Co by proboha z vazalství na Rusku v EEU měli? Ten spolek má jediný cíl obnovit slávu SSSR.. a tam Turecko nikdy nepatřilo. Hlavně teď když je s něho, ta velmoc.

  Konečně jedou zase uvidíme jestli jsou důležitější peníze nebo morálka...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:21 14.08.2018

  dante1, souhlas. Jasně, že ztratit Turecko bude pro Západ strategická prohra. Navíc západní část Turecka není zdaleka tak pro-Erdoganovská, jako východ. Nicméně s ohledem na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dante1, souhlas. Jasně, že ztratit Turecko bude pro Západ strategická prohra. Navíc západní část Turecka není zdaleka tak pro-Erdoganovská, jako východ. Nicméně s ohledem na výsledek voleb už asi není cesty zpět, minimálně ne v brzké době. Erdogan zabetonuje svoji pozici, takže v dalších volbách už není reálná šance, že bude poražen. V tuto chvíli je tedy Turecko pro nás v podstatě nepřítel. Je to smutné, ale je to tak. A pokud se nechceme jednou dívat vlastním zbraním do hlavně zepředu, bude lepší jim žádné další neprodat. Už kvůli Řecku, Kurdům a Izraeli.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:18 14.08.2018

  Petris: Ž

  Petris: Ž

 • RiMr71
  18:17 14.08.2018

  ...no tak si Turek místo stovky F-35 koupí Raptorného a třeba i dva!
  Nebo "sučka", dyť rusák říkal, že jsou stejně minimálně dobré jako F-22 nebo F-35...!

  Nevěřím tomu, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...no tak si Turek místo stovky F-35 koupí Raptorného a třeba i dva!
  Nebo "sučka", dyť rusák říkal, že jsou stejně minimálně dobré jako F-22 nebo F-35...!

  Nevěřím tomu, že amíci atomovky ještě v Turecku mají, ty jsou dávno pryč.
  Je to neveselé, jde o další situaci, která má jen různě špatná řešení. A dodávat současnému musulmanskému Turecku F-35 je jedno z těch nejhorších.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  18:09 14.08.2018

  Turecko nema co do techniky taky zadnou spicku, letectvo postavene na letitych F-16, tankove vojsko furt postavene na Pattonech a ani Leo2 nejsou v nejnovejsich inkarnacich... o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Turecko nema co do techniky taky zadnou spicku, letectvo postavene na letitych F-16, tankove vojsko furt postavene na Pattonech a ani Leo2 nejsou v nejnovejsich inkarnacich... o schopnostech veleni bych si po cistkach taky dovolil pochybovat. Nakonec to je takova severni korea, proste pocty, ale technikou je vetsina starych armad NATO dal.
  Oznacit Turecko za 2. nejsilnejsi armadu NATO je podle me hloupost.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  18:00 14.08.2018

  Áno, počty hrajú významnú rolu. Severokórejci majú síce početnú armádu ale viacmenej smiešne vyzbrojenú a po všetkých stránkach zastaralú. Turci majú relatívne slušnú výzbroj a aj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Áno, počty hrajú významnú rolu. Severokórejci majú síce početnú armádu ale viacmenej smiešne vyzbrojenú a po všetkých stránkach zastaralú. Turci majú relatívne slušnú výzbroj a aj počty, to je oproti KLDR priepastný rozdiel.
  Skrýt celý příspěvek

 • dante1
  17:58 14.08.2018

  Je třeba si přiznat že ať chceme nebo ne, tak Turecko už není náš spojenec.Zbraně které se jim dnes dodají mohou být zítra použity proti kdo ví komu,dovedl bych si docela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je třeba si přiznat že ať chceme nebo ne, tak Turecko už není náš spojenec.Zbraně které se jim dnes dodají mohou být zítra použity proti kdo ví komu,dovedl bych si docela představit že třeba i proti Řecku atd.Za mě bych jim dal na výběr .Buď začnete zase sekat dobrotu nebo vystupte.Jasně je pravdou že jejich členství v NATO má svoje výhody jako je jejich silná armáda nebo strategická poloha ale rizika která to přináší jsou dle mého už nepřijatelná.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  17:49 14.08.2018

  Turecko a "druhej alebo tretej najschopnejšej armády z NATO"? Co nekoho vede k tomu, ze Tureckou armadu povazuje za schopnejsi nez armady francie, spojeneho kralovstvi, nemecka a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Turecko a "druhej alebo tretej najschopnejšej armády z NATO"? Co nekoho vede k tomu, ze Tureckou armadu povazuje za schopnejsi nez armady francie, spojeneho kralovstvi, nemecka a italie? Nebo jde o proste zjednoduseni ala pocetnejsi = schopnejsi (to pak severokorejska armada je snad nejschopnejsi na svete).
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  17:23 14.08.2018

  Je to zaujímavý vývoj.Turecko nutne potrebuje nahradiť tucty svojich dosluhujúcich F-4. Ak nedostanú F-35, tak ostáva F-16 do ktorej ale nepôjdu už len z trucu a preto aby neviseli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to zaujímavý vývoj.Turecko nutne potrebuje nahradiť tucty svojich dosluhujúcich F-4. Ak nedostanú F-35, tak ostáva F-16 do ktorej ale nepôjdu už len z trucu a preto aby neviseli na šnúrkach od gatí strýčka Sama, Rafale kde by ale viseli na šnúrkach od gatí Francúzov ktorí visia na šnúrkach od gatí strýčka Sama, alebo Su-35S, pri ktorom by viseli na šnúrkach Putinových gatí, kam ich ale aj tak veľmi úspešne odtláča západ. Kúpa akéhokoľvek nenatovského typu by ale znamenala faktický odchod Turecka z NATO. Kto by to bol povedal pred tromi rokmi po zostrele Su-24. V 2014 si strategickí plánovači NATO mädlili ruky že sa im podarilo definitívne odtrhnúť Ukrajinu od Ruska. V 2018/19 má ruské strategické plánovanie nábeh vrátiť im to vystúpením druhej alebo tretej najschopnejšej armády z NATO a jej potenciálnym začlenením do SCO či Turecka do EEU.
  Skrýt celý příspěvek

 • BarryGold
  17:00 14.08.2018

  cernakus: máte tam chybičku (nebo úmyslnou lež?) Prezident Reagan neměl Alzheimerovu chorobu. Onemocněl až později, v důchodu.

  cernakus: máte tam chybičku (nebo úmyslnou lež?) Prezident Reagan neměl Alzheimerovu chorobu. Onemocněl až později, v důchodu.

 • dusan
  16:59 14.08.2018

  cernakus

  Trump je síce "exot", ale s Erdogan je jednoducho problém. Naväčší pre Turecko..

  Jeho ekonomická politka je katastrofálna, nahrádzanie odborníkov poslušnými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus

  Trump je síce "exot", ale s Erdogan je jednoducho problém. Naväčší pre Turecko..

  Jeho ekonomická politka je katastrofálna, nahrádzanie odborníkov poslušnými mopslíkmi nič dobré neprináša a on si svojich verných dosadzuje všade.

  Ekonomicky je Turecko napojené na EÚ. Už dnes sú západní investori z Turecka na prášky a vyzerá, že to bude ešte horšie. Ich odliv bude pre Turecko katastrofou - Rusi či Číňania ich nedokážu nahradiť.

  Predpokladám, že takto o rok bude mať Erdogan také starosti s ekonomikou, že rád si nechá zaplatiť vystúpenie z programu F-35 ....
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  16:40 14.08.2018

  Čím dál více mám tendence věřit rusofóbním amerikofilům tu pohádku o tom, jak Putin instaloval Trumpa do funkce prezidenta USA.

  Protože se mi prostě nechce věřit, že jeho kroky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čím dál více mám tendence věřit rusofóbním amerikofilům tu pohádku o tom, jak Putin instaloval Trumpa do funkce prezidenta USA.

  Protože se mi prostě nechce věřit, že jeho kroky jsou způsobené prostě jen tím, že je debilnější než Reagan s Alzheimerovou chorobou.

  Protože ty kroky, které činí, jejichž zjevným cílem je co nejvíce vazalů vytlačit z americké sféry vlivu do sféry Čínské a Ruské, se snad ani jinak interpretovat nedají.

  Ano, je fakt, že zpackaný protiErdoganovský puč je dědictví po Obavovi. Nicméně se nezdá, že by to chtěl Trump nějak zahladit a urovnat, spíše ještě více lije olej do ohně.
  O takovém rozkolu, který je nyní mezi Amíky a Turky snili i ti nejmocnější Sovětští vůdci a ejhle, kágebáček to má jako realitu a prakticky zadarmo.
  Skrýt celý příspěvek