Americko-turecké vztahy v troskách: Žádné stíhačky F-35

Foto: Turecká F-35A při prvním letu (10. května 2018); větší foto / Lockheed Martin
Turecká F-35A při prvním letu (10. května 2018); větší foto / Lockheed Martin 

Americký prezident svým podpisem stvrdil letošní zákon o vojenském rozpočtu NDAA (National Defense Authorization Act) pro fiskální rok 2019. Zákon vyžaduje po ministerstvu obrany hloubkové přezkoumání vojenských vztahů mezi USA a Tureckem. Tyler Rogoway z webu The Drive se pokusil o bližší náhled do celé problematiky.

Turecko plánuje nakoupit 100 stíhaček F-35A Lightning II. Závazně objednalo již 30 letounů a do programu investovalo 1,2 miliardy dolarů. Podíl tureckého průmyslu na programu F-35 má postupně dosáhnout 12 miliard dolarů.

 

Mezi USA a Tureckem, a vlastně i Tureckem a Západem, však panují vážné politické neshody. Obecně se Západu nelíbí vnitřní i zahraniční politika tureckého prezidenta Recep Erdogana, neochota vydat amerického pastora Andrewa Brunsona a v souvislosti s programem F-35 nákup ruských systémů protivzdušné obrany (PVO) S-400.

 

Prezident USA Donald Trump v pátek navíc vydal pokyn pro dvojnásobné zvýšení dovozního cla na hliník (20 %) a ocel (50 %) z Turecka. Zpráva okamžitě způsobila pokles turecké liry na historické minimum a dále zatřásla již tak notně oslabenou ekonomickou stabilitou Turecka. Erdogan zase dnes uvedl, že Turecko bude bojkotovat elektroniku ze Spojených států.

 

Problémů ve vztazích USA-Turecko je ale celá řada ‒ zhoršující se vztahy Turecka a Izraele nebo turecký postoj vůči Kurdům, kteří jsou hlavními západními spojenci v boji proti Islámskému státu.

 

Vážné neshody jsou ve vojenské oblasti. Kongresmani v zákoně NDAA požadují do 90 dnů vypracování zprávy o turecko-amerických vztazích, včetně postavení letecké základny Incirlik, kterou využívá americké letectvo.

 

Klíčové je zjistit, zda nákup S-400 může ohrozit bezpečnost amerických zbraňových systémů používaných společně Tureckem a USA. Jde zejména o stíhačky F-35A Lightning II a F-16 Fighting Falcon, systémy protivzdušné obrany Patriot, dopravní vrtulníky CH-47 Chinook, UH-60 Black Hawk a bitevní vrtulníky AH-64 Apache.

Problém je, že každý tento stroj má unikátní radiolokační a elektromagnetický podpis, včetně unikátních prostředků radioelektronického boje a obrany proti nepřátelské PVO ‒ Spojené státy se obávají, že obsluha (dokonce i přímo ruská) S-400 se může na těchto systémech cvičit, hledat slabiny a výsledky se následně dostanou do rukou Rusů.
 

Turecko provozuje šest CH-47 Chinook a plánuje nákup 11 dalších strojů, 57 UH-60M (+ 50 strojů) a 245 stíhaček F-16. V extrémním případě Washington přestane poskytovat pro tyto stroje náhradní díly a technickou podporu, jak se to ostatně v minulosti již stalo několikrát (Írán, Venezuela).

 

Středem pozornosti je ale především stíhačka F-35, která bude tvořit páteř západních leteckých sil po několik příštích desetiletí. První turecká F-35A byla již vyrobena, ale zůstává na americké základně Luke v Arizoně, protože zde turečtí piloti provádí výcvik.
 

Proti tvrdému postupu proti Turecku byl ministr obrany Jim Mattis, který Turecko vnímá jako klíčového partnera v oblasti a navíc upozorňuje, že odstoupení Turecka z programu F-35 přinese další zdražení a zdržení programu F-35.

 

Avšak oboustranné vyhrocené kroky mezi administrativou Donalda Trumpa a Recep Erdogana, a ostatně poněkud chmurný vztah mezi oběma prezidenty, neukazují na zlepšení vztahů v nejbližší době. Erdogan navíc tvrdí, že Washington na svém území chrání Muhammada Fethulláha Gülena. Právě Gülen měl být podle Erdogana vůdcem pokusu o převrat v roce 2016.

 

Jak odstoupení Turecka ovlivní program F-35? Díly pro F-35 vyrábí mimo jiné turecké firmy Alp Aviation, AYESAS, Kale Aviation, Kale Pratt & Whitney a Turkish Aerospace Industries ‒ potrvá minimálně dva roky, než se za tyto výrobce najde náhrada. Kromě toho jedno z tří plánovaných evropských servisních center pro údržbu motorů F-35 vzniká v Turecku. Další dvě centra se staví v Norsku a Nizozemsku.
 

Podle NDAA ministerstvo obrany musí vypracovat studii popisující průmyslové zapojení Turecka do programu F-35, dále nutné kroky zmírňující negativní dopady odstřihnutí tureckého výrobního řetězce nebo navrhnout alternativní systémy PVO, které by mohla turecká vláda koupit místo S-400.

 

Aby však problémů nebylo málo, na letecké základně Incirlik se nalézají americké jaderné hlavice B61. Před necelým týdnem přitom skupina tureckých právníků z „neziskovky“ Association for Social Justice and Aid (financována okolím Erdogana) požádala turecké soudy, aby zatkly téměř desítku amerických vojenských pracovníků v Turecku kvůli údajným vazbám na pokus o převrat proti prezidentovi Erdoganovi v roce 2016.

 

Právníci rovněž požadují zákaz letů ze základny Incirlik a provedení razie na základně pro hledání dalších důkazů o možném zapojení Američanů do převratu. Otázkou samozřejmě je, jak v takovém prostředí mohou Američané zajistit bezpečnost jaderných pum, i když je možné, že už je základny odsunuli. Pokud však jaderné zbraně zůstávají na základně, představují nedozírné strategické riziko, nejen vůči USA, ale především vůči Evropě.
 

Zdá se, že Turecko se velmi rychle politicky a ideologicky vzdaluje od Západu, směrem více k Rusku a Íránu. Co tento gigantický geopolitický posun přinese regionu a Alainci, je těžké předvídat.

 

EDIT 14.8.: Turecku hrozí ztráta obchodu ohledně dodávek 30 bitevních vrtulníků T129 ATAK do Pákistánu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Vrtulníky obsahují americké součástky a Washington uvažuje o neudělení vývozní licence.
 

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojový křest izraelských stíhaček F-35I „Adir“

Podle šéfa izraelského letectva Amikama Norkina izraelské stealth stíhačky páté generace F-35I ...

Výroba F-35 Lightning II trvá 41 541 hodin

Podle nejnovější zprávy Kontrolní komise amerického Kongresu GAO (Government Accountability Office) ...

Turecko obdrželo první stíhačky F-35A Lightning II

Před několika dny ve výrobním závodě firmy Lockheed Martin ve Fort Worth (Texas) zástupci turecké ...

Pentagon objednal 11. sérii stíhaček F-35 Lightning II

Pentagon se s firmou Lockheed Martin dohodl na dodávkách 11. výrobní série stíhaček F-35 Lightning ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • BarryGold
    14:12 15.08.2018

    otecko: Měnit režim pomocí sankcí a nátlaku-kde prosím se to povedlo? Rozpad SSSR a osvobození zemí východní Evropy včetně naší země byl mimo jiné i důsledkem studené války ...Zobrazit celý příspěvek

    otecko: Měnit režim pomocí sankcí a nátlaku-kde prosím se to povedlo?

    Rozpad SSSR a osvobození zemí východní Evropy včetně naší země byl mimo jiné i důsledkem studené války Západu s SSSR, který byla postavena na sankcích, embargu vyspělé technologie a politickém tlaku na SSSR. Metoda je to sice pomalá, ale někdy může fungovat.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    14:07 15.08.2018

    kubo4747: nejsme v době Studené války, úlohu Turecka v Černém moři může v pohodě převzít Rumunsko nebo na druhé straně přátelsky naladěná Gruzie. Pokud vznikne nějaká Arabská (a ...Zobrazit celý příspěvek

    kubo4747:
    nejsme v době Studené války, úlohu Turecka v Černém moři může v pohodě převzít Rumunsko nebo na druhé straně přátelsky naladěná Gruzie. Pokud vznikne nějaká Arabská (a také Východoasijská) verze NATO, tak bude Turecko v podstatě obejito ze všech stran. Rozhodně ale souhlasím s tím, že by bylo vhodné se vyhnout unáhleným krokům - ať již vylučování Turecka z NATO, nebo jeho vystupování z této organizace.

    otecko:
    tak do Německa utíkají nebo zde žijí i Turci, kteří jsou Erdoganovi nepohodlní. Nejde tedy říct, že 5 mil Turků v Německu je nějaká Erdoganova pátá kolona. Zároveň nemíním situaci zlehčovat - integrace se němcům moc nepovedla a dobře to vědí (už)Skrýt celý příspěvek

  • otecko
    13:50 15.08.2018

    Fenri,Vrata, Supereme- vy stále nechápete souvislosti, navíc já nikde nevrdil, že máme před Erdogánem zalézt do kouta. Ale byl zvolen ve volbách, dokoce získal ústavní většinu. ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri,Vrata, Supereme- vy stále nechápete souvislosti, navíc já nikde nevrdil, že máme před Erdogánem zalézt do kouta. Ale byl zvolen ve volbách, dokoce získal ústavní většinu.
    Měnit režim pomocí sankcí a nátlaku-kde prosím se to povedlo a nebylo to nakonec ještě horší?? Když USA a západu nevadio, že Turecko kupovalo od IS ropu ukradeno Syrii, zásobuje je zbraněmi tak proč vadí nyní, že okupuje syrský Idlíb a mlátí kurdy?
    A že zájem Trumpa není chránit ekonomiku EU, ale naopak ji vidět co nejvíce rozhádanou se shoduje nejeden analytik. Proto taky fandil od začátku Brxitu, mimochodem. Začněte myslet. prosím.
    Že 5 milionu Turků je problém Německa je tak směšné, když Neměcko je tahounem EU, že na to snad nemá ani smysl odpovídat. Protože ti Turci, se vážený Supreme vůbec nebudou žinýrovat spojit se s dalšími zradikalizovanými muslimy co jich v Evrope je a hrnout své zájmy ´za kažou cenu.
    Diplomaci je vždycky více, než tlačení do kouta. Notabene člena NATO, kterého ať se nám to líbí, či ne, potřebujeme mít na své straně.Skrýt celý příspěvek

  • kubo4747
    13:24 15.08.2018

    Či sa už niekomu páči, alebo nepáči, že Turecko je člen NATO a taktiež jeho súčasná politika, tak pochybujem, že sa ho NATO alebo USA vzdá úplne. Turecko má pre NATO a hlavne pre ...Zobrazit celý příspěvek

    Či sa už niekomu páči, alebo nepáči, že Turecko je člen NATO a taktiež jeho súčasná politika, tak pochybujem, že sa ho NATO alebo USA vzdá úplne. Turecko má pre NATO a hlavne pre USA dôležitú strategickú pozíciu a toho sa len tak nepustí a bola by to aj veľká chyba.Skrýt celý příspěvek

  • Vrata
    12:34 15.08.2018

    danny: obecne s vami musim souhlasit. Problem podle mne vetsinou neni v jednom diktatorovi ktereho staci odstranit ale ve stavu cele spolecnosti, ktera proste dovoli takovym ...Zobrazit celý příspěvek

    danny: obecne s vami musim souhlasit. Problem podle mne vetsinou neni v jednom diktatorovi ktereho staci odstranit ale ve stavu cele spolecnosti, ktera proste dovoli takovym tipkum se ujmout moci. Kdyz to nebude jeden, objevi se dalsi. Atentat na jednotlivce to vubec nemusi vyresit ale naopak zhorsit. To je ale mimo Fenriho chapani dejin. On dejiny zrejme chape jako akci schopnych jednotlivcu kteri si s masami delaji co chteji. Hodne zjednoduseny pohled. Pak nakonec dojde k tomu, ze za Stalinslke represe mohou Gruzinci (pro Fenriho - cekam dlouhou a bourlivou odezvu, dopredu upozornuji, ze posledni veta je z me strany ponekud nadsazka).Skrýt celý příspěvek

  • danny
    11:14 15.08.2018

    fenri: většinou jsou mi tvé názory sympatické, tentokrát se musím vymezit. Chápu, že Erdogan je momentálně snadný mediální terč, ale ani v jeho případě nejsem toho názoru, že by ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: většinou jsou mi tvé názory sympatické, tentokrát se musím vymezit. Chápu, že Erdogan je momentálně snadný mediální terč, ale ani v jeho případě nejsem toho názoru, že by situaci k lepšímu změnil akt mezinárodního terorismu a useknutí hlavy hada.
    Jak nás příroda učí, ne vždy vnáší odstranění strašlivého predátora do ekosystému klid, mír, a pohodu. Buď se následně přemnoží krysy nebo se rychle vyklube nějaká svině, která zaplní uvolněný prostor. V nejhorším případě se začnou šířit epidemie...

    Rád bych v této souvislosti upozornil na jednu drobnost. Hlavní opoziční síly v Turecku rozhodně nejsou sekulární a prodemokratické. Gullenova klika byla sice proamerická, ale taky značně islamističtější, než Erdoganovo křídlo. Společnost byla a stále skrytě je značně rozdělená, odstranění Erdogana by s největší pravděpodobností vedlo k občanské válce, a to hned na dvou frontách. Nevím, jestli je to to, po čem bychom měli s nějakým nadšením volat.Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    10:56 15.08.2018

    otecko - Turci v Německu jsou problém Němců, že si je neumí integrovat, né Západu jako takového. Ty vlastně říkáš, že se máme před sultánem krčet a doufat, že na nás bude hodný... ...Zobrazit celý příspěvek

    otecko - Turci v Německu jsou problém Němců, že si je neumí integrovat, né Západu jako takového. Ty vlastně říkáš, že se máme před sultánem krčet a doufat, že na nás bude hodný... děkuji, ale takhle slabí Západ nechci vidět.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    10:48 15.08.2018

    Fenri: Celkem by mně zajímalo kolik opozičních "politiků" letělo v "Let Pan Am 103" - Aféra Lockerbie. Kdyby tam letěli vaší příbuzní, asi by jste měl jiný názor. Být diktátorem ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri: Celkem by mně zajímalo kolik opozičních "politiků" letělo v "Let Pan Am 103" - Aféra Lockerbie. Kdyby tam letěli vaší příbuzní, asi by jste měl jiný názor.

    Být diktátorem není jen o likvidaci opozice, ale taky o tom se umět udržet u moci a nenaštvat někoho, kdo mně může sesadit.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    10:33 15.08.2018

    Jirosi: ne, nepsal jsem o likvidaci neposlušných diktátorů. Psal jsem o likvidaci diktátorů, jejichž země kvůli nim jsou v ještě větším hajzlu, než by být museli a kteří se chovají ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi: ne, nepsal jsem o likvidaci neposlušných diktátorů. Psal jsem o likvidaci diktátorů, jejichž země kvůli nim jsou v ještě větším hajzlu, než by být museli a kteří se chovají tyransky k lidem tak, že jim lidi utíkají. Samozřejmě myslím masově utíkají.
    Libye v hajzlu nebyla, drtivá většina Afričanů si o životní úrovni Libyjců mohla nechat zdát. Stejně tak se Kaddáfí choval brutálně pouze vůči politické opozici, ale normální Libyjci byli v klidu a žili si tak, že jim většina obyvatel Afriky mohla závidět. A rozhodně se žádná uprchlická vlna z Libye nekonala.

    já myslím, že kdo chce chápat můj text, tak ho pochopí. A pak jsou jedinci, co by možná i chápat chtěli, ale nemají na to. V pohodě Jirosi, neřešte to.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    10:32 15.08.2018

    Vrata: Už tolikrát v historii se to přece vyplatílo.... Třeba z Nacisty, atd.

    Vrata: Už tolikrát v historii se to přece vyplatílo.... Třeba z Nacisty, atd.

  • Vrata
    10:26 15.08.2018

    otecko: vy by jste chtel zachovat vztahy s cim dal tim vic islamistickym a totalitnim Tureckem jenom proto, ze tam maji nektere EU banky pohledavky a proto, ze se bojite Turecke ...Zobrazit celý příspěvek

    otecko:
    vy by jste chtel zachovat vztahy s cim dal tim vic islamistickym a totalitnim Tureckem jenom proto, ze tam maji nektere EU banky pohledavky a proto, ze se bojite Turecke mensiny v Nemecku? Tedy ve vysledku: budeme Erdogana poslouchat proto, ze se ho bojime? To by jste fakt chtel?

    Jeste k tem (nejen vasim) spiklenecky teoriim o snaze oslabit EU. Vidite co chcete a co tam neni. 300 mil lidi v USA samo nemuze v budoucnu dominovat svetu. Nutne potrebuji spojence a tim nejprirozenejsim je EU s cca 500 mil lidi. Hlavnim sokem USA dnes je Cina ktera se behem par let az desitek let stane dominantni supervelmoci mozna spolecne s Indii. Predstava, ze Trump zvysil cla na dovoz oceli a hliniku do USA kvuli poskozeni EU je z meho pohledu nesmyslny a silne sebestredny pohled na vec.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    10:12 15.08.2018

    @Lukas
    také bych chtěl tak dobře umět s RPG opakovačkou....

    Jinak s tímhle si občas hrajou moje děti:
    https://ibb.co/bVbOQp...
    :-D

    @Lukas
    také bych chtěl tak dobře umět s RPG opakovačkou....

    Jinak s tímhle si občas hrajou moje děti:
    https://ibb.co/bVbOQp...
    :-D

  • otecko
    10:01 15.08.2018

    Já nechápu radost, která tady vytryskla z toho, že turecko-americké vztahy jsou na bodě mrazu. To vám, Turkobijci nedochází, že v Něměcku je 5 milionová pátá kolona Turků, kterí ...Zobrazit celý příspěvek

    Já nechápu radost, která tady vytryskla z toho, že turecko-americké vztahy jsou na bodě mrazu. To vám, Turkobijci nedochází, že v Něměcku je 5 milionová pátá kolona Turků, kterí ještě více než v samotném Turecku volila Erdogána? A co myslíte, že tito lidé nezbystřili a nevnímají, jak jejich sultánovi Západ-USA ubližuje? Jejich reakce mohou být pro nás velmi, velmi nepříjemné.
    Další věcí je Trumpova celní blokáda Turecka, co si budeme povídat, tady se přes Turky vyřizují účty s EU, protože ta má díky tomu kardinální problém se svými expozicemi v tureckých bankách- 190 miliard dolarů! Už se polohlasně hovoří o řeckém scénáři a to by mohlo položit i Itálii...
    Trump hraje svou hru o dominanci, chce slabou EU a silné USA, k tomu mu poslouží i tyto akce, jsou levné a účinné, ovšem jdou proti zájmům Evropy, přemýšlejte.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    09:57 15.08.2018

    Fenri: Psal si o likvidaci neposlušného diktátora, ne o životní úrovni. A z Libie se utíká protože se ukazuje kam to kolega Kadafí dovedl, nikoliv pro nic jiného. Což je pro vás ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri: Psal si o likvidaci neposlušného diktátora, ne o životní úrovni. A z Libie se utíká protože se ukazuje kam to kolega Kadafí dovedl, nikoliv pro nic jiného. Což je pro vás nepochopitelné. Narazí na to i Rusové bez "Putina". Protože takový diktátoři vedle sebe nikoho kdo by je mohl zastínit nesnesou. Tedy není nikdo kdo by je efektivně nahradil.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    09:53 15.08.2018

    PavolR: podle čeho zasahovat? A podle čeho se to soudí dnes? Já jen tvrdím, že lepší než rozpoutávat války po celém státě či kontinentu je lepší sejmout špičku, která se chová, jak ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: podle čeho zasahovat? A podle čeho se to soudí dnes? Já jen tvrdím, že lepší než rozpoutávat války po celém státě či kontinentu je lepší sejmout špičku, která se chová, jak se chová. Nemáte problém s kriterii zásahu dnes, proti celým státům, proč ne proti jednotlivcům? co třeba ten strejda v eritreji? Chyběl by někomu? A že by místo něj přišel nějaký jiný grázl? určitě ano. Tak to zopakovat. nakonec to pochopí a přijmou pravidla hry. Je to na dlouho, ale za zlomek mrtvých a nákladů než různé trvalé svobody. Uspěli jsme v Afghánistánu a mají nás tam rádi? A v Iráku? A v Syrii? A v Libyi? 16 let nekonečných vítězství a rostoucí lásky místních vůči Západu je celkem ilustrativnch.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    09:49 15.08.2018

    Jirosi: tradičně mimo. Z Libye se neutíkalo a měla jednu z nejvyšších životních úrovní a gramotností Afriky. Dále já se bavil o chirurgickém odstranění člověka, kvůli kterému lidé ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi: tradičně mimo. Z Libye se neutíkalo a měla jednu z nejvyšších životních úrovní a gramotností Afriky. Dále já se bavil o chirurgickém odstranění člověka, kvůli kterému lidé ze země utíkají. ne s tím, že si vyberu jednu stranu, která je mnohem horší, než stávající diktátor a tu podporovat a rozjet či živit občanskou válku.
    Neschopnost chápat i poměrně prostá sdělení je u Jirosiho až dojemně předvídatelná.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    09:36 15.08.2018

    Tesat do kamene! Fenri schvalující zásah NATO v Lybii, toho bych nečekal, že se dožiju. To je totiž přesně to kam vede odstranění diktátora v totalitě v normálním státu. Všichni ...Zobrazit celý příspěvek

    Tesat do kamene! Fenri schvalující zásah NATO v Lybii, toho bych nečekal, že se dožiju.

    To je totiž přesně to kam vede odstranění diktátora v totalitě v normálním státu. Všichni ostatní si to dají o moc co se válí na ulici.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
    09:33 15.08.2018

    Turecki Rambo?
    https://www.youtube.com/watch?...
    To już było

    Turecki Rambo?
    https://www.youtube.com/watch?...
    To już było

  • PavolR
    08:25 15.08.2018

    Czertik: A pekných pár rokov dozadu nakrútili pseudobondovku, v ktorej turecký agent robí Američanov v Iraku zhruba to, čo Rambo Sovietom v Afganistane. :-D fenri: Strach ...Zobrazit celý příspěvek

    Czertik:
    A pekných pár rokov dozadu nakrútili pseudobondovku, v ktorej turecký agent robí Američanov v Iraku zhruba to, čo Rambo Sovietom v Afganistane. :-D

    fenri:
    Strach elity siahať na elitu je príznačná skôr samotným diktatúram, inak je tu aj množstvo iných faktorov, ako napríklad podľa akých kritérií usudzovať, kedy zasiahnuť a kedy nie? Pochybujem, že by sa dala stanoviť nejaká "objektívna hranica", kedy hodiť bombu na hlavu Mnangagwu, Madura, Orbána, alebo povedzme Erdogana.
    Ešte menšie OP k zdrhaniu ľudí: Oni často paradoxne nezdrhajú pre to, že by sa k nim miestny diktátor správal až natoľko zle (správajú sa k nim +- podobne ako predtým), ale preto, že sa ich finančná situácia o toľko zlepšila, že si môžu dovoliť zaplatiť cestu. Najchudobnejší a doslova hladujúci sa spravidla nie sú schopní nedostať ani len za hranice vlastnej krajiny.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    07:27 15.08.2018

    Nemohu si pomoci, ale spoustu problému dnešního světa by vyřešila jedna dobře mířená střela z UAV či zásah komanda. Kolik států světa je v hajzlu (nebo ve větším hajzlu než by bylo ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemohu si pomoci, ale spoustu problému dnešního světa by vyřešila jedna dobře mířená střela z UAV či zásah komanda. Kolik států světa je v hajzlu (nebo ve větším hajzlu než by bylo nutné) kvůli jednomu, dvěma koko*ům v čele státu? Eritrea, Somálsko, Sudán i to Turecko....prostě věřím, že pár zásahy (tyto státy nebývají technologicky vyspělé) by se dalo zeměmi manipulovat snáz a méně bolestně, než dlouhotrvajícími válkami, krizemi apod. Naučit různé africké imperátory, že se buď budou chovat k vlastním lidem tak, aby nezdrhali, nebo jim jednoho dne bouchne záchod pod prdelí. Morálně v tom problém nevidím, finančně a technologicky také, takže bych řekl, že jediné, co tomu brání je strach všech elit ze sahání na elity.
    Pozor, odbouchnutím parchanta nemyslím následné pokusy o instalaci demokracie Ať se tam místní dohodnou jak chtějí a zavedou si, co jim vyhovuje. Jen nastavit pravidla hry.
    Teď samozřejmě nerozjíždím tezi na téma likvidace Erdogana. Spíš si myslím, že by se ten Erdogan mohl cítit méně jistý v kramflecích.


    Co se týče situace Turecka a okolí: problém je, že Kurdi, kteří byli naši spojenci, než jsme je zradili, jsou většinou kovaní levičáci. A jestli levičák, nácek nebo islamista... není volba. Přesto si myslím, že by tam nebylo od věci narušit jednotnou islámskou linii. Turek by měl úplně jiné starosti (ona by už jen teoretická debata na téma Turecké F-35 dostanou Kurdové by mohla být velmi zábavná). Hranice blízkovýchodních států jsou stejně jen umělé, namalované z Whitehallu po mnoha punčích a single maltkách, možná by se daly karty rozdat znova. A že by to byl chaos a krveprolití? No asi jo. Jako teď.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 6