Americko-turecké vztahy v troskách: Žádné stíhačky F-35

Foto: Turecká F-35A při prvním letu (10. května 2018); větší foto / Lockheed Martin
Turecká F-35A při prvním letu (10. května 2018); větší foto / Lockheed Martin 

Americký prezident svým podpisem stvrdil letošní zákon o vojenském rozpočtu NDAA (National Defense Authorization Act) pro fiskální rok 2019. Zákon vyžaduje po ministerstvu obrany hloubkové přezkoumání vojenských vztahů mezi USA a Tureckem. Tyler Rogoway z webu The Drive se pokusil o bližší náhled do celé problematiky.

Turecko plánuje nakoupit 100 stíhaček F-35A Lightning II. Závazně objednalo již 30 letounů a do programu investovalo 1,2 miliardy dolarů. Podíl tureckého průmyslu na programu F-35 má postupně dosáhnout 12 miliard dolarů.

 

Mezi USA a Tureckem, a vlastně i Tureckem a Západem, však panují vážné politické neshody. Obecně se Západu nelíbí vnitřní i zahraniční politika tureckého prezidenta Recep Erdogana, neochota vydat amerického pastora Andrewa Brunsona a v souvislosti s programem F-35 nákup ruských systémů protivzdušné obrany (PVO) S-400.

 

Prezident USA Donald Trump v pátek navíc vydal pokyn pro dvojnásobné zvýšení dovozního cla na hliník (20 %) a ocel (50 %) z Turecka. Zpráva okamžitě způsobila pokles turecké liry na historické minimum a dále zatřásla již tak notně oslabenou ekonomickou stabilitou Turecka. Erdogan zase dnes uvedl, že Turecko bude bojkotovat elektroniku ze Spojených států.

 

Problémů ve vztazích USA-Turecko je ale celá řada ‒ zhoršující se vztahy Turecka a Izraele nebo turecký postoj vůči Kurdům, kteří jsou hlavními západními spojenci v boji proti Islámskému státu.

 

Vážné neshody jsou ve vojenské oblasti. Kongresmani v zákoně NDAA požadují do 90 dnů vypracování zprávy o turecko-amerických vztazích, včetně postavení letecké základny Incirlik, kterou využívá americké letectvo.

 

Klíčové je zjistit, zda nákup S-400 může ohrozit bezpečnost amerických zbraňových systémů používaných společně Tureckem a USA. Jde zejména o stíhačky F-35A Lightning II a F-16 Fighting Falcon, systémy protivzdušné obrany Patriot, dopravní vrtulníky CH-47 Chinook, UH-60 Black Hawk a bitevní vrtulníky AH-64 Apache.

Problém je, že každý tento stroj má unikátní radiolokační a elektromagnetický podpis, včetně unikátních prostředků radioelektronického boje a obrany proti nepřátelské PVO ‒ Spojené státy se obávají, že obsluha (dokonce i přímo ruská) S-400 se může na těchto systémech cvičit, hledat slabiny a výsledky se následně dostanou do rukou Rusů.
 

Turecko provozuje šest CH-47 Chinook a plánuje nákup 11 dalších strojů, 57 UH-60M (+ 50 strojů) a 245 stíhaček F-16. V extrémním případě Washington přestane poskytovat pro tyto stroje náhradní díly a technickou podporu, jak se to ostatně v minulosti již stalo několikrát (Írán, Venezuela).

 

Středem pozornosti je ale především stíhačka F-35, která bude tvořit páteř západních leteckých sil po několik příštích desetiletí. První turecká F-35A byla již vyrobena, ale zůstává na americké základně Luke v Arizoně, protože zde turečtí piloti provádí výcvik.
 

Proti tvrdému postupu proti Turecku byl ministr obrany Jim Mattis, který Turecko vnímá jako klíčového partnera v oblasti a navíc upozorňuje, že odstoupení Turecka z programu F-35 přinese další zdražení a zdržení programu F-35.

 

Avšak oboustranné vyhrocené kroky mezi administrativou Donalda Trumpa a Recep Erdogana, a ostatně poněkud chmurný vztah mezi oběma prezidenty, neukazují na zlepšení vztahů v nejbližší době. Erdogan navíc tvrdí, že Washington na svém území chrání Muhammada Fethulláha Gülena. Právě Gülen měl být podle Erdogana vůdcem pokusu o převrat v roce 2016.

 

Jak odstoupení Turecka ovlivní program F-35? Díly pro F-35 vyrábí mimo jiné turecké firmy Alp Aviation, AYESAS, Kale Aviation, Kale Pratt & Whitney a Turkish Aerospace Industries ‒ potrvá minimálně dva roky, než se za tyto výrobce najde náhrada. Kromě toho jedno z tří plánovaných evropských servisních center pro údržbu motorů F-35 vzniká v Turecku. Další dvě centra se staví v Norsku a Nizozemsku.
 

Podle NDAA ministerstvo obrany musí vypracovat studii popisující průmyslové zapojení Turecka do programu F-35, dále nutné kroky zmírňující negativní dopady odstřihnutí tureckého výrobního řetězce nebo navrhnout alternativní systémy PVO, které by mohla turecká vláda koupit místo S-400.

 

Aby však problémů nebylo málo, na letecké základně Incirlik se nalézají americké jaderné hlavice B61. Před necelým týdnem přitom skupina tureckých právníků z „neziskovky“ Association for Social Justice and Aid (financována okolím Erdogana) požádala turecké soudy, aby zatkly téměř desítku amerických vojenských pracovníků v Turecku kvůli údajným vazbám na pokus o převrat proti prezidentovi Erdoganovi v roce 2016.

 

Právníci rovněž požadují zákaz letů ze základny Incirlik a provedení razie na základně pro hledání dalších důkazů o možném zapojení Američanů do převratu. Otázkou samozřejmě je, jak v takovém prostředí mohou Američané zajistit bezpečnost jaderných pum, i když je možné, že už je základny odsunuli. Pokud však jaderné zbraně zůstávají na základně, představují nedozírné strategické riziko, nejen vůči USA, ale především vůči Evropě.
 

Zdá se, že Turecko se velmi rychle politicky a ideologicky vzdaluje od Západu, směrem více k Rusku a Íránu. Co tento gigantický geopolitický posun přinese regionu a Alainci, je těžké předvídat.

 

EDIT 14.8.: Turecku hrozí ztráta obchodu ohledně dodávek 30 bitevních vrtulníků T129 ATAK do Pákistánu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Vrtulníky obsahují americké součástky a Washington uvažuje o neudělení vývozní licence.
 

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojový křest izraelských stíhaček F-35I „Adir“

Podle šéfa izraelského letectva Amikama Norkina izraelské stealth stíhačky páté generace F-35I ...

Výroba F-35 Lightning II trvá 41 541 hodin

Podle nejnovější zprávy Kontrolní komise amerického Kongresu GAO (Government Accountability Office) ...

Turecko obdrželo první stíhačky F-35A Lightning II

Před několika dny ve výrobním závodě firmy Lockheed Martin ve Fort Worth (Texas) zástupci turecké ...

Pentagon objednal 11. sérii stíhaček F-35 Lightning II

Pentagon se s firmou Lockheed Martin dohodl na dodávkách 11. výrobní série stíhaček F-35 Lightning ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Host
  06:49 15.08.2018

  Vážení.. Turecko NIKDY demokratické nebolo, svojho casu bolo len poslusne.

  Vážení.. Turecko NIKDY demokratické nebolo, svojho casu bolo len poslusne.

 • Jirosi
  06:26 15.08.2018

  Na ovládnutí a udržení totality vám stačí cca 5% oddaného obyvatelstva! petris: "Na území ktoré Kurdi v súčasnosti držia obsadené (cca južne od spojnice Rakka - Hasaka) tvoria ...Zobrazit celý příspěvek

  Na ovládnutí a udržení totality vám stačí cca 5% oddaného obyvatelstva!

  petris:
  "Na území ktoré Kurdi v súčasnosti držia obsadené (cca južne od spojnice Rakka - Hasaka) tvoria Kurdi v populácii výraznú menšinu oproti Arabom. Kto tam bol importovaný sú práve kurdské milície kryté americkými špeciálnymi silami. "

  Tam se vede válka, a ve válce se zabírá cokoliv co ti ji umožní vyhrát, nebo se ubránit. Případně ti zlepší vyjednávací pozici u vyjednavacího stolu. Území se daným stranám vrací až na konci. Protože pokud to uděláš dříve, jako by si ho nikdy neměl.
  Věř tomu, ale kdyby na to Asad měl. Tak je všechny bez milosti vojensky převálcuje a nikoho se na jeho názory ptát nebude.Skrýt celý příspěvek

 • rasto123
  01:07 15.08.2018

  "Superme, já vím, mně je jich také líto. Ale vemte si přirovnání k ČSSR po 2. sv. Kolik Čechů a hlavně Slováků a Maďarů bylo proti komunistické diktatuře? " Toto je zlý príklad , ...Zobrazit celý příspěvek

  "Superme, já vím, mně je jich také líto. Ale vemte si přirovnání k ČSSR po 2. sv. Kolik Čechů a hlavně Slováků a Maďarů bylo proti komunistické diktatuře? " Toto je zlý príklad , lebo v 48. v ČR vyhrali voľby komunisti, v SR Demokratická strana, ktorá však mala umiernený pohľad na Tisov režim, bol prijatý výsledok z Čiech a Maďari boli mimo volieb, lebo boli zbavený volebného práva, respekt. sa dostala na úroveň Sudetských Nemcov.

  "Nevím jak by mohli být Kurdové plnohodnotní spojenci, kdy nemají uznanou vládu, samostatný stát nebo vyřešenou vnitřní politiku atd. "

  Niekde sa začať musí / môže. Ani Izrael nevznikol úplne hladko.


  "Tedy, nějaká ta akcička CIA by samozřejmě mohla pomoct ;-)" Už chodte do čerta s nejakými akcičkami CIA. Ak nie je na to obyvateľstvo nastavené tak to len zhoršujú.

  Nestačí Afganistan ? Chceme riešiť Turecko ?


  "Turecko a "druhej alebo tretej najschopnejšej armády z NATO"? Co nekoho vede k tomu, ze Tureckou armadu povazuje za schopnejsi nez armady francie, spojeneho kralovstvi, nemecka a italie? Nebo jde o proste zjednoduseni ala pocetnejsi = schopnejsi (to pak severokorejska armada je snad nejschopnejsi na svete)."

  Základná chyba je, že sa prehliada motivácia a pripravenosť ľudí niesť obete za vlasť / diktátora / suseda..... Je armáda Severnej Kórei lepšia ako Južnej. Technicky nie, ale ak by prišla vojna. Je schopná sa Južná ubrániť Severnej ? Turci majú dobre vyzbrojenú a stále sa technicky zlepšujúcu armádu a majú svojho diktátora ktorý im ukazuje , že môžu byť lepší a perfektní,Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:47 14.08.2018

  Já Británii nezatracuji a být Brit, hlasuju pro odchod ;-) Z mého sobeckého českého pohledu mě brexit netěší, protože jsme přišli o do jisté míry spojence a především protiváhu G-F ...Zobrazit celý příspěvek

  Já Británii nezatracuji a být Brit, hlasuju pro odchod ;-) Z mého sobeckého českého pohledu mě brexit netěší, protože jsme přišli o do jisté míry spojence a především protiváhu G-F tandemu. Ale to jsme už zcela mimo téma.

  Jinak nevím, co všichni mají s těmi médii. Byla, jsou a budou. Vždycky ovlivňovala volby, za 1. republiky možná víc než dneska, protože hromada z nich byla skutečně stranická! To samé platí o vměšování se cizích mocností. Do voleb za 1. republiky se rozhodně nevměšovalo Německo, nicht möglich... o volbách po roce 1948 ani nemluvě.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:39 14.08.2018

  KOLT: z toho se můžeme maximálně poučit, což nám moc nejde :-D Bohužel není polovina jako polovina, občas tomu pomůžou média, občas nevměšovaní se cizích mocností. Británii bych ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: z toho se můžeme maximálně poučit, což nám moc nejde :-D Bohužel není polovina jako polovina, občas tomu pomůžou média, občas nevměšovaní se cizích mocností. Británii bych nezatracoval, existovali jsme tu všichni před EU, tak můžeme i po ní, nebo je to tu na věčné časy? :-DSkrýt celý příspěvek

 • Hyena
  22:34 14.08.2018

  Myslim, ze tie F-16 budu stacit. Tiez nie sme 100% spolahlivi- komunisti, fasisti, agenti KGB a proruske zivly, to vsetko mame vo vlade a v parlamente.

  Myslim, ze tie F-16 budu stacit. Tiez nie sme 100% spolahlivi- komunisti, fasisti, agenti KGB a proruske zivly, to vsetko mame vo vlade a v parlamente.

 • KOLT
  22:25 14.08.2018

  Jura, já jsem pro :-)

  Jura, já jsem pro :-)

 • KOLT
  22:25 14.08.2018

  Czertik, to musela bejt dobrá utopie :-)) I kdyby nedošlo na atom, mají Amíci v blízkém okolí (tj. včetně Evropy) dost techniky na vymazání turecké armády z povrchu zemského. ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik, to musela bejt dobrá utopie :-)) I kdyby nedošlo na atom, mají Amíci v blízkém okolí (tj. včetně Evropy) dost techniky na vymazání turecké armády z povrchu zemského. Zvlášť po čistkách v poslední době...Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  22:24 14.08.2018

  Jinak řečeno, 100ks F-35A je volných. Hned bychom se o 24-36ks mohli přihlásit a o dalších aspoň 12-24ks Slováci.

  Jinak řečeno, 100ks F-35A je volných. Hned bychom se o 24-36ks mohli přihlásit a o dalších aspoň 12-24ks Slováci.

 • KOLT
  22:22 14.08.2018

  flanker.jirka, já nehledal paralelu mezi tím, jak se dostalo Československo do situace v roce 48 a jak Turecko do situace dneska, to jsou zcela rozdílné příběhy. Jen jsem v debatě ...Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka, já nehledal paralelu mezi tím, jak se dostalo Československo do situace v roce 48 a jak Turecko do situace dneska, to jsou zcela rozdílné příběhy. Jen jsem v debatě se Superme (se kterým nicméně souhlasím) chtěl ukázat, proč i v případě, že téměř polovina populace daného státu je proti aktuálnímu politickému směřování, se ostatní státy k tomuto musejí do značné míry chovat podle skutečného směřování, ne podle přání té téměř poloviny. A v tom si jsou tehdejší Československo a Turecko podobné (byť mám dojem, že těch zásadně nesouhlasících občanů ČSR bylo méně, než je dnes nesouhlasících občanů Turecka, ale rozdíl není řádový, čili to +- sedí).

  Můžu to zkusit ještě jinak – téměř polovina Britů nechtěla brexit, přesto tu je a EU se musí k Británii chovat podle toho, ne podle přání té skoropoloviny.

  PS: O tom, kolik viny neseme na událostech roků 38-45, se můžeme dohadovat donekonečna. A nepatří to sem. Nicméně komunisté tu odbojovou dobu za 2. sv. války přežili mnohem lépe než "demokratický odboj" především z toho důvodu, že oproti němu dělali vcelku hovno... Vlastně až do napadení SSSR vůbec nic, a ani potom se nepředřeli.Skrýt celý příspěvek

 • petris
  22:22 14.08.2018

  Jirosi: Na území ktoré Kurdi v súčasnosti držia obsadené (cca južne od spojnice Rakka - Hasaka) tvoria Kurdi v populácii výraznú menšinu oproti Arabom. Kto tam bol importovaný sú ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi:
  Na území ktoré Kurdi v súčasnosti držia obsadené (cca južne od spojnice Rakka - Hasaka) tvoria Kurdi v populácii výraznú menšinu oproti Arabom. Kto tam bol importovaný sú práve kurdské milície kryté americkými špeciálnymi silami.

  "Byli jsme i mi uměle vytvořený konstrukt v zajmu USA?"....Ako národ samozrejme nie. Ako Československo, no to je veľmi dobrá otázka. Spojené štáty spoločne s Francúzskom a Britániou zrejme mali určitý záujem na tom aby sa po prvej svetovej v regióne strednej Európy nesformovala mocnosť podobná c.k. monarchii a zároveň aby takto vzniknuté štáty neťahali za jeden povraz ale navzájom sa mocensky vyvažovali a viacmenej spadali pod vplyv niektorého z veľkých štátov Dohody.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  22:09 14.08.2018

  kolt to jak popisujes pokus o obsazeni amicke zakladny turky a pravdepodobnou rekci obamy a trumpa....nedalo me to abych si nezpomel na onu knizku - nazev nevim - kdy se usa a ...Zobrazit celý příspěvek

  kolt
  to jak popisujes pokus o obsazeni amicke zakladny turky a pravdepodobnou rekci obamy a trumpa....nedalo me to abych si nezpomel na onu knizku - nazev nevim - kdy se usa a turecko popere a turci zvitezi a jaky to byl v turecku bestseller...no jen aby pak nemeli krute vysttrizliveni, kdyz by v realite prisli na to, ze v knizce je to ponekud jinak.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  22:00 14.08.2018

  turecko kompletne odstihnoud od programu f-35 a zrusit veskery prodej americke techniky do turecka vcetne prodeje nahradnich dilu. jakakoliv jina cesta je cesta do pekel dokud ...Zobrazit celý příspěvek

  turecko kompletne odstihnoud od programu f-35 a zrusit veskery prodej americke techniky do turecka vcetne prodeje nahradnich dilu.
  jakakoliv jina cesta je cesta do pekel dokud nedostane sultan erogan rozum.

  to jak matis rika, ze turecko je klicovy spojenec v regionu a ostruhnuti od programu f-35 by zvysilo naklady....je velmi hloupy postoj ktery se muze vymstit.

  hitler taky ze zacatku jen mluvil o nove velkonemecke risi a zapad ho bral jako hraz proti bolsevismu a proto ho podporoval. jak to dopadlo vsichni vime.

  a sultan erogan uz otevrene mluvi o vybudovani novosomanske rise...co se stane az ji zacne realizovat ?Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:42 14.08.2018

  Flanker Jirka Je to asi jako když pan Klaus prohlásil, že průmysl je k hovnu stačí služby..... no a pak se zjistilo, že kadeřnice, instalatéři, finanční poradci prostě HDP ...Zobrazit celý příspěvek

  Flanker Jirka
  Je to asi jako když pan Klaus prohlásil, že průmysl je k hovnu stačí služby..... no a pak se zjistilo, že kadeřnice, instalatéři, finanční poradci prostě HDP “neudělají” stejně jako Turkům ekonomiku neudrží banda ožratých turistů na allinclusive.....Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:38 14.08.2018

  Petris: "1, Kurdi niesú žiadni naši spojenci a neexistuje vojna proti ISIS. Kurdi sú využívaní USA k naplneniu ich zámeru ilegálne okupovať celý východný breh Eufratu a tým ...Zobrazit celý příspěvek

  Petris: "1, Kurdi niesú žiadni naši spojenci a neexistuje vojna proti ISIS. Kurdi sú využívaní USA k naplneniu ich zámeru ilegálne okupovať celý východný breh Eufratu a tým zabrániť priamemu pozemnému spojeniu šítskych populácií od Iránu cez Irak, Sýriu až k izraelským hraniciam. ISIS je v tom použitý len ako zámienka pre ospravedlnenie tejto okupácie. "

  To jako místní obyvatelé jsou importovaní k tomu aby oddělili dva státy od sebe. Přitom žijí sakra dlouho a jedná se v podstatě asi o takové oddělovací pásmo. Jaké byli Čechy v případě oddělovaní Něměcka(pruska) a Rakouska..

  Byli jsme i mi uměle vytvořený konstrukt v zajmu USA?...Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:34 14.08.2018

  Turci se současným vedením jsou obrovská hrozba! Kroky USA jsou správné akorát měli přijít dříve ... Flanker Jirka Průmyslovou spolupráci strategické úrovně ...Zobrazit celý příspěvek

  Turci se současným vedením jsou obrovská hrozba! Kroky USA jsou správné akorát měli přijít dříve ...

  Flanker Jirka
  Průmyslovou spolupráci strategické úrovně nahradí/zazáplatuje turistický ruch? No to jste napsal ve vtipu, že ano :)))Skrýt celý příspěvek

 • petris
  21:31 14.08.2018

  Rase: Ok tak sa opravím, demokratická vláda v Jordánsku, ktorá roky pomáha destabilizovať Sýriu skrz tichú podporu islamistov. Ten koridor existuje len preto lebo sýrska ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Ok tak sa opravím, demokratická vláda v Jordánsku, ktorá roky pomáha destabilizovať Sýriu skrz tichú podporu islamistov.

  Ten koridor existuje len preto lebo sýrska armáda, pod ruským vedením, dokázala osekať americkú bezpečnostnú (čítaj okupačnú) zónu okolo At Tanf natoľko že Sýria dostala pod kontrolu aspoň časť svojej hranice s Irakom.Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  21:31 14.08.2018

  Holt peníze co Turci nedostanou za ocel neutratí za F-35. Na co by jim byly? Proti Izraeli a USA je použít nesmí, nejspíš by je v takovém případě amíci na dálku vypnuli. V ...Zobrazit celý příspěvek

  Holt peníze co Turci nedostanou za ocel neutratí za F-35.

  Na co by jim byly? Proti Izraeli a USA je použít nesmí, nejspíš by je v takovém případě amíci na dálku vypnuli.

  V případě konfliktu s Řeckem, nebo Íránem by jim stačily F-16, které už mají.

  Na konflikt s Ruskem je Turecko v rámci NATO nepotřebuje a bez NAtO by mu zase byly houby platné.

  Jestli chtějí Turci investovat do armády, je pro ně teď mnohem lepší podporovat domácí zbrojní průmysl.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:27 14.08.2018

  RaSe: albánci v kosovské provincii, také neměli svůj stát

  RaSe: albánci v kosovské provincii, také neměli svůj stát

 • flanker.jirka
  21:26 14.08.2018

  petris: máte nějaký odkaz na zmiňované video s Izraelským premierem, tomu se mi nechce moc věřit

  petris: máte nějaký odkaz na zmiňované video s Izraelským premierem, tomu se mi nechce moc věřit

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 6